als voorzitter en lid \an bestuur en niet herkiesbaar. Tot bestuurslid werd in zijne plaats benoemd de heer .T. Goet. Verder volgden onderlinge kolfwedslriïden, die de aanwezigen nog geruime» tijd gezellig bijeenhielde». KOPERAFVAL VOOR DUITSCHLAND. Wij leren in de N. R. Ct. Ambteno^fn van belasting en politie wisten sederi ^'«en tijd dat er koper-afval frauduleus ui» ons land uitgevoerd werd naar Duitschland. Deze uitvoer is, zooals men weet, verboden. Het werd daarbij rucht baar, dat deze smokkelwaar verborgen zou worden onder dc buikdelling van schepen. Vóór zij verder ter lading aankwamen, zon de ruimte tusschen vloer e® huid roedis volgeladen1 zijn met koperafval. Do inspecteur der belastingen te Vlaardingen meende zoo'n geval op het spoor te zijn. Hij1 waarschuwde de Rotteraamscho justitie en politie. De inspecteurs der ri vierpolitie, de heeren Van 't Sant en Meijor, gingen op onderzoek uit en aan dc Vondelingenplaat vonden zij dc rijnaak Hanna", geladen met phosphaat. Op deze plaats toch bevindt ach de Superphosphaatfa briek „Holland", waarvan de heer A. J. Goaron di recteur is. (Commissarissen volgens Van Nierop en Baak 1912de heeren D. C. van Beuningen, C. A. van Buuren van Heijsl, W|. F. K. Lenshoek en I. IJssel de Schepper.) 'Eigenaar van het schip is de heer C. J. Welkerling, eveneens hier ter stede. Belastingambtenaren hadden uit ruim XII het phos phaat reeds in een lichter laten overhalen. De heeren der politie Heten een plank uitbreken en irt de groote ruimte tusschen de spanten en den vloer vonden zij een aanzienlijke hoeveelheid koperafval liggen. Een ton (1000 K.G.) daarvan werd op de politieboot meegeno men. Hieronder waren een duizendtal Fransche ko gels. En aan boord worden aangehouden de eigenaar van hot schip. Dultscher van geboorte, doch hier te lande genaturaliseerd, en de Nederlan&sche schipper H. Mclnen. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat In ons land verschillende heeren zich bezig houden met he' opkoopen van oud koper, waarvoor zij dan scheeps gelegenheid zoeken naar Duitschland'. Als zij hun ko perafval hebben, stellen zij zich in verbinding met de heeren F. H. W'eller, Dultscher van geboorte. J. C. M. van Rhee. sigarenwinkelier, of M. Samson, pet- tcnhandclaar, allen te Rotterdam. Deze 'heeren be lasten zich met het opsporen van daarvoor beschikbare schepen. Zoo hebben de heeren Weller cn Van Rhee zich in dit gevnl in verbinding gesteld met den heer Welker- ling. Deze hoeft zijn schipper Meinen bewerkt, door belofte van geld, om aan boord van do „Hanna"' vijf ton koperafval te verstoppen. De Rijnaak was bestemd voor Leverkussen. Daar zou do schipper wel verne men waar hij' zijn verholen lading verder moest afleve ren. De partij kop*»* in de „Hanna" was gekocht in Sdhie- dam bij do firma Van Embdcn. De vorige week is zij 's avonds per motorboot naar dc Vondelingenplaat ver voerd. Het eerste deel werd in de aak geladen, 'sav tusschen 11 en 12 uur, den schafttijd! van de werklui, 's Nachts had men nog een kans."Maar toon hot licht werd, vertrok do gedeeltelijk geloste motorboot giaar Rotterdam. Dc eigenaar van deze boot bemerkte toen wat er aan de hand was. Hij verklaarde zich van deze praktijken geenszins gediend. De rest, in gonjezakken verpakt, werd den volgenden avond in Schiedam overgenomen door een sleepboot, die de heer Wan Rhee van de Volhar ding gehuurd hnd, en zoo naar de „Hanna" gebracht. De „Hanna" is nu door de politie naar de Waal haven gesleept, waar dc twaalf ruimen ten volle moe ten worden gelost om het verborgen koper in beslag te nemen. Deze bak had de heer Welkerling verhuurd aan den [heer Van Drié!, die van de zaak niets af wist. en. 't schip onderverhuurd had aan do phosphant- fabriek. Er zijn ook nog bussen benzine in verstopt, waarvan de uitvoer eveneens verboden is. Inmiddels vernamen belasting en politie dat sedert j eenigen tijd in Krimpen dé rijnaak „Ellze"' lag, die nu en dan ook bezoeken kreeg van motorbooten. Juist toen daar Dinsdagnacht de sleepboot voorge spannen werd, nam de rivierpolitie met haar eigen boot de karwei over en sleepte de „Elizé' naar de Park haven. Hierin waren vrijwel op dezelfde wijze niet min der dan 40 a 50.000 kilo koper verstopt, met nog en kele vaten vol, die nog niet ter verwerking onder vloer en wanden stukgeslagen waren. Bij onderzoek bleek dit koperofval afkomstig van dc zolders van het pandl H. W. Konig aan de Boompjes te Rotterdam - de maatschappij Algemeen Vervoor. Per motorboot was deze groote hoeveelheid reeds ge bracht naar de „Elize" te Krimpen. Ook de schipper ran dit vaartuig is, evenals do bovengenoemde, bij deze frau- duleuso zaken betrokken personen, in bewaring ge- Op last van de Arrondissements-Rechtbank 1.e Rotter dam, is gisteren een zeer langdurige huiszoeking gedaan in het gebouw van den heer Kömg, die toon zelf afwe zig wjas. Het onderzoek geschiedde door mrs, Boht- lingk, substituut-officier vpn justitie, en Lodder, rech tercommissaris, bijgestaan door de inspecteurs van de rivierpolitie, de heeren Van 't Sant en Brandt, en door de recherche van hot centraalbureau. Daarbij is, behalve papieren en bescheiden, nog een zeer groote hoeveelheid koperafval in vaten en zakken in beslag genomen. Ook ras peer Van Rhee had gezorgd voor het vervoer van het koperafval van deze zolders naar_ de „Elize". De heer König isgisterenavond laat, bij zijn terug komst in de stad. aangehouden en eveneens door de ri vierpoütie in verhoor genomen. Ook de „Elizé" wordt „overgeslagen". In den voorraad koper vond men stukke» van stoom- ziedaar de weg naar Maloja. Een heerlijke tocht met afwisselende, maar steeds grootsche indrukken. De stroom verbreedde zich tot een meer. Groen als smaragd ligt het Silvoplanameer met het dorp Silvoplana tusschen rotsen en sneeuwbergen. De schimmels liepen als kleine duivels. De an dere rijtuigen en equipages bleven in een dichte stofwolk achter. Prins Albrecht leunde behagelijk in de kussens van bet rijtuig achterover. Van zijn gelaat was elk spoor van vermoeienis of ingehouden ongeduld ver dwenen. Zijn oogen schitterden van begeestering over de hem omgevende schoonheid. Dikwijls draai de bij zich zwijgend om naar de hem vergezellende dame, maakte" haar met een enkel woord of teeken op dit of dat opmerkzaam. Haar blikken spraken dezelfde gevoelens van opgetogenheid en bewondering uit als de zijne. Tusschen hen lag het welspreken de zwijgen van het elkaar volkomen begrijpen, waar voor geen woorden noodig zijn. Zij zagen, voelden, wisten hetzelfde. Elke diepere ademtocht van hem beantwoordde het sneller kloppen van haar hart. Silvoplana lag achter hen. Een poosje liet de koetsier de paarden stappen. De zon brandde, maar van' de hm en ook van den gletser af woei een koele luchtstroom in de hitte. Het haalde licht en vrij adem in deze hooge lucht, die zoo vol aether was als het doorzichtige blauw des hemels. Prins Albrecht nam zijn hoed af. De wind streek hem langs het voorhoofd. „Sitta wanneer ge eens wist wat of deze uren voor mij zijn!" Hij nam een van de in haar schoot liggende handen van het jonge meisje in de *ijne en drukte die zacht. „Met u kan ik praten nog beter, ik kan met u zwijgen. Een middag lang geen beuzelingen bohoe- ven aan te booren, ze niet behoeven te beautwoor den. Kunt ge u wel hegrijpen, welk een genot of dat voor mij is?" Sitta trok haar hand terug. Krocherts woorden kwamen haar in de gedachten. „Niet zóó praten, hoogheid," verzocht zij verward. „Hoogheid!" De prins lachte kort. „Tegenover deze grootsche natuur en zoo vol majesteit, komt mij dat woord Hoogheid zoo beschamend en belache lijk voor. Ik kan het slechts verdragen, omdat ik mij een weet met deze natuur, wier Hoogheid fk j ketels, koperveilsel, schaafsel, rollen draad, theecom- 1 foren, oude theeketels, kookpannen, slakken en tal van afblaaspijpen, die zoo vaak van de schepen gestolen worden, een enkele met de kam er nog op. ST MAARTENSBRUG. Do vereeniglng Nut cn Genoegen alhier hield eer gisterenavond haar laatste bijeenkomst in dit seizoen m hé. lokaal van den h'eer wj. Swarthof. De zaal was jmm'.d met belajirstelbmden. Nadat de voorzitter de vergadering met "en woord! van welkom had geopend m d-1 secretaris de notulen van de vorige bijeenkomst had gelezen wordi een aanvang gemaakt met do af werking van het rijk voorziene programma. Behalve door do zangvereeniging „Harmonie onder directie van den hoer Voorthuijzen ©n de rederijkerskamer ..Onderneming", wend! door oen groot aantal dames eui heeren iets ten tooneele gevoerd. Alle stukjes wer den met de grootste aandacht gevolgd. Het publiek genoot blijkbaar volop, want meermalen klonk een hartelijk gelach en een daverend applaus door de zaal. Met was een genotvolle avond en een waardig slot in dit seizoen. To ruim middernacht sloot de voorzitter do vergadering onder dankzegging aan allen die zoo uitstekend hadden medegewerkt tot het welslagen van deze bijeenkomst. OUDKARSPEL. In de gehouden ledenvergadering van de afd. Oud karspelNoordscharwoude van den Bond voor Slaals- pensionnecring, waren 17 leden aanwezig. De verga dering weid .gehouden ten lokale van aen heer A. Swager. Nadat door den voorzitter de vergadering met een woord van welkom had' geopend, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. Naar aanleiding van het in do vorige vergadering genomen besluit, de afdi. van de federatie af te scheiden, was van. hot bestuur der federatie een schrijven in gekomen, waarin wordt medegedeeld, het bedanken dor dfdeeling niette kunnen aanvaarden, daar opzegging voor 30 Sept. moet geschieden. Het bestuur heeft geantwoord, dat het besluit gevallen is naar aanleiding van een besluit van de federatievergadering van 18 November, zoodat op 30 Sept. de motieven voor bedanken niet aan wezig waren. De vergadering keurde de handeling van het bestuur goed en wenschle in geen geval op het ge nomen besluit terug te komen. Van de federatie Alkmaar was een uitnodiging in gekomen om ter kennismaking hun vergader.ng bij te wonen. Van deze uunoodiging is geen gebruik gemaakt. Van liet hoofdbestuur waren vragenlijsten ingekomen, begeleid door een circulaire, met verzoek bij de samen stelling van enkele brochures behulpzaam te zijn. Een commissie, bestaande uit de heeren P. Gelder, B. Slooves en C. Paarlberg, wordt benoemd om verschil- .ei,de gegevens te verzamelen. Verder rijin ingekomen circulaires, prospectus enz. van dén Anti-Oorlogsraad, met verzoek aan de afdceiing zich daarbij aan te sluiten. Op tic vraag van een dei' ;e den, met welke middelen ze daar strijden, antwoordde voorzitter, dat ze daar strijden met woorden, wow den ep nog eens woorden. De voorzitter noemt den Anti-Oorlogsraad een uiterst welmeeneiwl doodgeboren kind. De vergadering, ten eerste mcenende dat hot nie op onzen weg ligt ons op dergelijk terrein te begeven, daar we genoeg werk hebben onze eigen bondsdenk- beclden verwezenlijkt te krijgen, ten tweede hel prac-- tisch nut van den Anti-Oorlogsraad niet inziende, be sluit dc stukken voor kennisgeving aan te nemen. Daar uit een der stukken blijkt, dat ook de Bond voor Slaats- pensionneering onder de 250 aangesloten vercenfgln- gen voorkomt, rijst de vraag; hoe dit mogelijk is. (F ar hierin toch de afdeelingen niet zijn gekend. Ook rijst de vraag, hoe de A.-O. nog met verzoeken tot de afdeelingen van den Bond kan komen, wijl toch de gëhecle Bond reeds aangesloten is. Besloten wordt aan het hoofdbestuur inlichtingen in te winnen, be treffende dezo kwestie, terwijl tevens besloten wordt te protcsteerctn tegen het eigenmachtig optreden van het hoofdbestuur, wanneer blijkt. idUL do mededeeling van 'den Antl-Ooriogsraadl op waarheid berust. 1 He-na leest, de secretaris het jaarverslag, waai uit blijk dat 4 leden-, 5 bestuurs- cn 8 propaganda-vor- jiui.'i li zijn gehouden. A.s bestuurslid wordt met bijna algemeene stemmen herkozen de heer G. de Leeuw, terwijl' in de plaats van den heer H. Stins, die niet herkiesbaar was. werd ge kozen de hoer P. Gelder. Bij enkele candidaatstelling wordt als bode gekozen de heer P. Huigen, nadat besloten was de vergoeding op f 10 te laten. Verder werd besloten te Noordscharwoude dc pro paganda krachtig ter hand to nomen. Verschillende in gezetenen zullen worden aangezocht, lid! der afdce ling te worden. De ledenvergaderingen zullen voortaan te Oudkarspel en Noordscharwoude worden géliouden. De regeling wordt aan het bestuur overgelaten. Met de hoop, dat binnen niet te langen tijd hel oud en arm de wereld uit is on aan hen mede door onze bemiddeling oen rustigen onbezorgd*® lovemsavqnd kan worden bezorgd, sluit de voorzitter do vergadering. Hierna werd door bet bestuur do heer G. de Leeuw met algemeen© stemmen tot voorzitter herkozen. VREESFXIJK ONGELUK MET EEN BRUG. Men meldt uit Veendam aan de Tel. Gisteren brak do ketting van de klapbrug bij het ho tel Everts. waardoor do zware brugbalans omlaag sloeg. Een meisje en twee jongens van de ambachtsschool raak ten er onder. Het meisje is zoo goed als doodgekne pen, de jongens zijn vreeselijk gewond. DE AMSTERDAMSCHE BURGEMEESTER. De heer J. W|. C. Té legen is dan nu tot burgemeester van Amsterdam benoemd. Het spreekt vanzelf dat over deze benoeming, die nogal lang op zich heeft laten wachten en voor welke benoeming verschillende aan gezochte personen hebben bedankt, de groote pors het een en ander heeft te zeggen. Behalve dé Telegraaf, die niet erg in zijn nopjes schijnt, heeft de nieuw benoemde een goedé pers. Men brengt algemeen hulde aan zijn gebleken werkkracht en kennis. Typisch is wel. dat ook het Soc.-Dcm. blad „Het Volk" zoo ingenomen is met deze benoeming. De bekend© weinige vriendelijkheid van dit blad tegenover de Vrijz.- Democraten. brengt nu wel wat verwondering over zooveel hoffelijkheid bij] een benoeming van een Vrij'z.- Dem. tot burgemeester der hoofdstad. „Het Volk" is dan. van meening, dat de benoeming in alle kringen verrassing zal wekken. Hierdoor breekt immers minister Cotrt v. dl. Lih- ,den met allo tradities op dit gebied. Tot nu toe gold het als vanzelf sprekend!, dat tot burgemeester van Amsterdam alléén konden worden uit verkoren, wie zeer deftig, zeer rijk en zeer conservatief waren. Of de man in het milieu der stad paste, of zijn bekwaamheden in overeenstemming waren met zijn taak kwam oerst op de tweede plaats. Eerste eisch was; ©en decoratieve, liefst een aristocratisch© figuur. Met den heer Teilegen staat het anders. Hij is vrij zinnig-democraat, sinds 15 jaar hoofdambtenaar der ge meente, even bescheiden in zijn optreden als zijn aard eenvoudig is. Maar hij is bovendien een man van beslist democratische gezindheid, van erkende bekwaam heid en met modern© denkbeelden in zake gemeente politiek. En dat zijn dé kwaliteiten die een burge meester van Amsterdam thans dubbel en dwars be hoeft. De vertegenwoordiging dor burgerij heeft zich de laatste jaren steeds moer in democratische richting be wogen. zij wordt thans feitelijk beheerscht door de twee uiterste linkergroepende 15 sociaal-democraten en de 5 vrijzinnig-democraten. Dat feit is met deze be noeming erkend. Daarom achten wij deze benoeming een hoogst ge lukkige en vinden wij, dat zij den minister eert aie haar doen zal. Wij hebben nog een bijzondere reden om ons op de komst van dezen nieuwen burgervader te verheu gen. De gemeente-politiek zal in de komendé jaren '•oeddeels staan in het teeken der verbetering van de 'volkshuisvesting. Welnu, in dat onderwerp is de heer Tellegen volkomen thuis, het heeft zijn aandacht en Hefde. Er is op dat gebie i een schoon taak hem opgelegd en wij'zijn ev zekev vin, dat hij d'e zal ui' voeren ten volle en tot het einde toe. Wfl roe oen den lieer Tellegen een hartelijk welkom toe in zijn nieuw ambt.' Democratisch Amsterdam krijgt wat het noodig heeft, een democratisch burgemeester, sleld. UIT DEN HAARLEMMERMEERDER RAAD. In den gemeenteraad bestaatr reeds gerumien tijd een gespannen verhouding tusschen den burgemees ter mr. A. Slob en de beide wethouders Biesheuvel en Evelein, Tn de eergisteren gehouden vergadering was een irief ingekomen van den wethouder Bies heuvel, naar aanleiding van een in een vorige ver gadering genomen besluit tot verbouwing van het raadhuis. In dezen brief werden als grieven naar voren gebracht: dat het voorstel in behandeling was genomen, terwijl er een voorstel was om deze zaak nog aan te houden; dat het geen voorstol was van B. en W., doch van den burgemeester alleen, daar do wethouders er niet voor waren; dat voor de uit- Setrokken som voor de verbouwing een veel groo- 5re ruimte vverkregen had kunnen worden; dat er voor de wethouders geen gelegenheid is geweest om de zaak behoorlijk te bespreken; dat er van de zijde van den burgemeester haast en spoed is ge maakt, om deze zaak door te drijven. Hierover ontstonden langdurige discussiën. voorzitter achtte zich door den brief zoo ge riefd, dat hij wenschte dat de wethouder Bies- euvel dezen zou intrekken. Deze verklaarde evenwel in den raad, dat hij zijn grieven ton volle blééf handhaven. Het raadslid Knaap diende een motio in, waarbij do houding van den wethouder Biesheuvel be treurd werd. Deze motie werd aangenomen met 10 stemmen voor, 4 tegen en 2 buiten stemming, daarop beiden bun ontslag en verlieten de verga dering. begrijp. Dat ijzige zwijgen der bergen zegt mij zoo veel meer dau bet gepraat dor menschen. Zich e e n te voelen met de natuur hoe zich dan alles oplost, alle grenzen wegvallend Men wordt zelf klein als een atoom en toch ook weer groot on onsterfelijk." „Ik kan het begrijpen, hoe u bij zulke gedach ten ons heele leven in Glückstadt als een poppen spel,' wezen moet." „Dwazenspel gekkenhuis. Ik zou er o 'zoo gaarne over lachen, wanneer ik alleen maar had'toe te kijken, maar niet bet mee te spelen. Ik geef het echter op, om den horizon van de Glückstadters te verruimen. Nog zulk een winter als de vorige, met voordrachten van mijnheer den lijfarts, dat zich moet aanpassen aan het begripsvermogen van zijn hooge toehoorders, met partijtjes kaart en hoffees ten, en ik maak mijzelf van kajit. Wij vieren rei zen naar Italië. Mijn vrouw mag daar jik-1 :.rocherf fotografeeren, wij beiden treden het heilige rijk vqn de kunst binnen. Ik wil met u de Romeinsche Gampagna zien in haar schemerende lichten en het betoovérende Napels, met zijn wegsmeltende kus ten. Kijk daar die rose wolkjes. Wij zijn hier in de wol keur egionen en daar zijn hoogvliegende droomen geoorloofd." ■"'itta leunde met het hoofd achterover. Stilzwij gend reden zij verder. Huii blikken dronken de schoonheid om hen heen. Een wagen vol hout, die hen tegenkwam, ver sperde den weg) De koetsier stuurde de schim mels heel kort langs het rasterwerk langs den af grond, om plaats te maken. De voerman die naast zijn paarden liep, sloeg luid met de zweep door de lucht.De zenuwachtige paarden staken de ooren op, de koppen gingen omhoog, zij grepen de bitten vast en eensklaps ging het in wild galop met het lichte rijtuigje voort. Het rijtuig sl ingerde van den eenen naar den anderen kant van den weg. Sloeg het te ver naar een zijde door en brak de boon, dan moest het beslist in den afgrond terecht komen. Sitta stiet een zachten kreet uit en greep den prins bij den arm. „Mijn God, wij storten in den afgrond." „Dat zou het ergste niet zijn," mompelde de prins. Hij verloor zijn bezinning en kalmte niet, of- Verschillende Oorlogsberichten. PAPIEREN ZAKKEN VOOR SUIKER VER VOER. Door het gebrek aan jute is de fabricage van sui ker in Duitschland in niet geringe moeilijkheden gekomen. Het vervoer van het product geschiedt in jute zakken. Zooals het gewoonlijk gaat, loert men In tijden van nood zich redden, en dit is ton op zichte van deze zakken geschied op oen wijze, die wellicht voor de toekomst van groot gewicht kan worden geacht. Men heeft hl. vervaardigd zakken van papier, dat in uiterlijk heel veel met jute overeenkomt. De zak ken zien er «mooi uit qn zijn zeer soepel. VADERLANDSLIEFDE? Men meldt van Duftsche zijde aan de N. R. Ct.: Een lid van een Hamburgsche exportfirma is in bochtenis genomen. Zijn firma had langen tijd, voor al in Holland, op groote schaal cacaoschillen opge kocht, tot poeder vermalen, met een weinig goede cacao vermengd en in annonces in het bijzonder voor geschenken aan soldaten aanbevolen. Bij de firma zijn nog ongeveer 500 ton oacaosohillen in be- schoon bij zag dat de koetsier zich geheol naar voren boog om de paarden in bedwang te krijgen en zoodoende bijna van den bok gescheurd werd en dat het gevaar om in den afgrond geslingerd te worden, elk oogenblik grooter werd .Vlij trok Sitta vast tegen zich aan, om haar voor eniitvallen te beschermen. Haar hoofd zonk hulpeloos op zijn schouder. Een droomerig gevoel maakte zich van Sitta meester zij zag en voelde niets duidelijks en beslists meer. In de halve onmacht, die zich van baar had meester gemaakt, was het haar of de oogen van den erfprins steeds grooter en grooter in de hare keken, -alsof hij zijn mond op.den ha ren drukte en daartusschen woorden van liefde sprak. Neen neen een droom was dat alles! Dö waanzinnige vaart, het stampen van de paar denhoeven. het slingerende rijtuig zij reden nu bepaald zulk een met goud omzoomde wolk bin nen De erfprins liet Sitta zacht op de kussens ach terover zinken. Het was een echt waagstuk om in het slingerende rijtuig overeind te gaan staan maar het gelukte. Hij boeg zich voorover, tot. hij mede in de teugels grijpen kon. Op zijn handen zwellen de aderen hoog op. Hij beet zich op de lippen. Een heftige ruk. dan weer een laten schie ten, weer een ruk, xiij voelde dat de galop der paarden langzamer werd, nog eenige minuten en hij had de dieren geheel in handen. Met zweet be dekt, buiten adem, vielen zij vervolgens in een onregelmatigen draf. De koetsier draaide zijn bleek, verschrikt gezicht om en stamelde een verontschuldiging. Prins Al brecht luisterde er nauwelijks naar. Hij keek naar Sitta, Hoe bleek was zij. Een bloedgolf steeg hem naar het voorhoofd, toen hij er aan dacht, dat hij haar voor weinige minuten in de armen gehouden had, haar mond gekust ha'd, zich in haar halfbe- Wusteloozen toestand dronken had gedronken aan den blik harer oogen. Hoe gaarne zou hij haar nog oenmaa! tegen zich hebben aangedrukt. Maar met geweld drukte hij zijn ontroering neer. „Rijd langzaam," beval hij den koetsier. „Vóór 't kurhuis van Majola halt houden. - Je sliep zeker? Anders bad dit niet kunnen passeeren." Met de ruwheid van een boos man rukte de koet slag genomen. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON... Een inzender in d© Vorwarts heeft in de werken van den bekenden geschiedschrijver prof. Eduard Mever gevonden dat in 't oude Babyion bij de afkondiging van den oorlogstoestand dezelfde oeconomiache voor zorgsmaatregelen werden genomen nis thans. Reeds 2225 jaren vóór onze tijdrekening stelde Singaschid, de vorst van Uruk, blijkens een inscriptie maximum prij zen vast voor graan, olie wol en koper, en de groote wetgever Tlammurabi, die van 21232081 regeer de, heeft dezelfde oecouoraisch politiek gevoerd. In de verzameling zijner weiten, die in 1901 is gevonden, treft men ook de eerste maatregelen aan: omtrent den geneeskundigen dienst bij1 het legereen militair genees heer, wien een operatie gelukte, kreeg een hooge bé- Iooning; had zijn operatie don dood van den patiënt ten gevolge, dan werden den geneesheer de handen afgehouwen. DUÏT8CHE LOOPGRAVENV BU SOISSONS. De oorlogscorrespondent M. van „De Tijd" schrijft: Welk verschrikkelijk leven de soldaten tijden, die in deze gure, natte dagen voortduren ti in de loopgraven hebben te vertoeven, moge blijken uit twee brieven, die ik ter inzage kreeg en afkomstig zijn van een Duitsdien vrijwilliger van 17 jaar, een intelligente» iongen. Ondanks ziin zeer jeugdigen leeftijd maakte hij reeds twee veldslagen mee aan het oostelijk front en is ook tegenwoordig geweest bij* den geweldigen strijd, die voor Soissons gewoed hééft en met een succes der Duitschers bekroond werd. Zijn tw«eede brief is gezon den „van uit de loopgraven voor Soissons. Ik neem or enkel© gedeelten uit; Boulai, Jan. „Lieve moeder. Eindelijk hebben wij weder rust. Wij hebben ontzaglijk zware dagen doorgebracht. In de laatste acht dagen heb ik tusschen de gevechten door geen 24 uur geslapen; 't is achtereenvolgens pos ten, patrouille-maken, pompen, vechten of werken; Is het eeno voorbij, dan komt hot andere. Velen, dLc met mij hier gekomen zijn, hebben zich ziek gemeld, duar zij dien zwaren arbeid niet kunnen uithouden. Een der ergste plagen ook is het ongedierte... U vroeg mti in uw brief, noe wij in 't nieuwe jaar gekov.m'zijn? In de eerste p' iats dm geheel.» nacht 'ten op post, daar een stormaanval verwacht werd. recles te 12 uur riepen wij op de gansehe linie: ..Prosit Neujahr", en gaven ook salvo's af. met het ;e!uk, dat w!j plotseling in d'- vuur trvil van ons ge- woor.de Frariseuen vóór ons zagen liggen en kruipen, anders hadden wij hen nauwelijks bemerkt. Toen Wij dus op hen schoten, deden zij een stormaanval. Tijd om ,te schiuen was er toen niet meer, dus maar met de bajonet er op. Allen vochten als duivels, nieis anders dan steken, terwijl d» Franschen slocgc,. niet de kolven van hunne goAveon do til \vp Dui -Ws. led-n zooals ons gel-d wn steken cn' ni sl nj;. Wij behielden de loopgraaf en de Franschen 'trokken zien terug. i Veel wordt hier geleden, doch van het water het meest. Van jfele soldaten, mot wte lk hier gekomen ben, zijn de voeten bevroren doordat zij' voortdurend in liet water moeten staan. Naar ik hoop, duurt déze oorlog niet Lang meer, want vele menschen ziin voor hun '.even niets meer waard, ten gevolge van rheumatiek en andere kwalen. Stuurt nog maar wat worst en boter of bouillonblokjes, waarmede wij ons krachtig kunnen houden; want wat wij krijgen is niet genoeg". Bij Soissons. 8 Febr „Lieve moeder. Op dit oogenblik heb ik één uur rust te versnoepen en wil dit gebruiken om u eenige letteren to schrijven. Wijl moeten hier den heeleu nacht pompen, om. overdag in de loopgraven niet weg te drijven. Het regent dag In, dag uit. Op onze plan s is de loopgraaf ca. 3 M, diep (anders hoogstens 1.50 a 2 M.) en daar ko-mt. behalve heit regenwater ook nog grond- en kwelwater bij'. Zoolang wij hier in dö loopgraven .zitten, heb lk zeker nog geen uur droge kleeren gehad. Als men tot aan de lendenen nat is, kan en mag men de laarzen niet uittrekken, wegens do onmiddellijke nabijheid van den vijand op niét meoT dan 40 IVf. van onsi. Het heeft ook geen doel, want,' zoodra men 'in die loopgraven op post staat, moet men weder tot aan de knieën (meestal nog dieper) in het water waden. Vijftig centimeter boven den grond heb ben wij balken geramd; daarover plankon, maar dan stijgt het wGtcr plotseling weer zoovele centimetere cn de planken drijven weg. Als nu 's nachts het schie ten 'begint, wat bijna altijd gebeurt, dan trapt men vaak Jangs die planken on valt dlaarbij geheel te wa ter. Als het schieten ophoudt (pl.m1. 1 uur), kan men weder in het hok kruipen. Maar ook niet lang. Nau welijks heeft men zich ncdergelegd!, of men moet wie- dor op post trekken, meestal 3 of 4 uren. Daar staat men nu doodmoe, ijskoud, in regen en wind, het gezic{ht steeds naar den vijand gekeerd. Is het mane schijn, dan moet men zich nederleggen op dm natten leemon akker, want blijft men staan, dan schieten de Franschen. Eindelijk na langen tijd komt de aflossing. Meestal is het stikdonker, zoodat men geen hanrl voor de oogen zien kan, en dan moet men op zijn buik door de draadversperring kruipen. Menigmaal blijft men met zijn kleeren In 't prikkeldraad han gen cn dan kan niemand Jo helpen. Met gescheur de kleeren komt men dan eindelijk aan. Om de drie dagen moeten wij- eten halen in 't dorp. Met vier kookpannen loopt men nu naar het dorp over 'tvold, zeer voorzichtig, omdat do vijand steeds op don loer ligt. 't Is een gevaarlijk werk! Overdag wordt aan een reserve-stelling gewerkt. Zóó gaat 't, hot eene werk na bet andere. Alleen de veldpost brengt vreugde." sier aan de teugels, om zijn slechten luim op de die ren te wreken. Het elegante rijtuig met de paar vurige paardjes trok de aandacht der gezamenlijke gasten, die op het terras van het kurhaus van Maloja zaten. De kelners kenden de equipage van het hotel Du Lac uit St. Moritz. Zij wisten dat slechts rijke gasten dit rijtuig huurden en snelden daarom zeer vlug naar beneden. Prins Alhrecht boog zich over Sitta heen. Zij zag hem verward aan. „Gaat het al beter?" vroeg hij teeder. Zij knikte slechts. Hij schoof den kelner terug en hielp haar zelf bij het uitstappen. „Een kamer voor een paar uur!" beval hij. „De dame is niet wel." De eigenaar van het hotel, dio ook naderbij ge komen v.as, betreurde het zeer dat dit niet ging. „Alle* is bezet. Maar wanneer mijn huiskamer u vo'doeude is „Ik blijf liever op het terras," verzocht Sitta snel. „Het gezicht op het meer is zoo mooi." ,,Goed minr zet dan tenminste e°n windscherm neer tegen ja ik bedoel tegen den wad." com mandeerde de prins den eigenaar. S'tta lachte. Prins Albrecbts gevee'igheid kon er beslist riet tegen aan indiscrete blikken blootge steld te zijn, 4 De kelners plaatsten schermen om hun zitplaat sen zoo zaten ze tenmioste wat ge'.Vleerd Dc erfprins schonk thee in! ,Vand.' ag ir.ag ik u bedienen,verzocht hij. Sitta Het a'ies wezenloos geschieden. Zij zat nog onder den indruk van den doorgestanen schrik, ach terover in haar leunstoel. Prins Albrecht schoof haar een zijden kussen onder de voeten en achter het hoofd. Zij keek naar het heerlijke, groene meer en naar de sneeuwbergen, waarachter en -tusschen hel lichte blauw van den hemel. „Het is alles als in een droom, als een wonder," zeide zij zacht, „dat wij niet verpletterd In den af grond liggen „Het gevaar was niet zoo groot," meende hij luchthartig. „Ik behoefde slechts in de teugels to grijpen en helt was reeds voorbij." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6