UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lnf. Teleph. No. 20. Binnenlandsch Nieuws. warmenhuizen. leger verstuiking. terschelling. wieringen. petten. juijanadorp. DINSDAG 2 HAART 1515, SCHAKER Alpieei Nieiws- 58ste Jaargang. No. 5548. COURANT. Aiitrititie- LnUnvkUi verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag '"i' Ls eo Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- n°n'fnVERTENTIBN in het eerst uitkomend nummer geplaatst, den 1 Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. -^Xd van NI Eli WE NIFDORP. Vergadering van den Raad dor gemeente, gehou- n 0p zaterdag 27 Februari 1915, 's avonds 7 uur. Allen present. Voorzitter de heer Koopman, bur- g6\a opening volgt lezing en goedkeuring der no- {..ïpn Naar aanliding dër notulen deelt voorzitter ÏLde dat de heeren Wilson te Den Haag en Boe kman te Enkhuizen, beiden genegen blijken tegen rentevergoeding hunne vorderingen nog wat te goed ^Voor' de'hoornen in 't Oosteinde hebben zich twee aanbiedingen opgegeven. De eerste is van A. Hout- ^oper die f 70 wil geven, de andere van Olie en gwit, die f 00 willen geven. Aan deze laatsten ge- g"pe'Raad vindt geen bezwaar tegen het ingeko men verzoek om een draaihek op gemeenteland pV,,n te mogen verplaatsen. Daar door het leggen van een zinker der gasfa briek door de voorsloot een tweetal hoornen, be boerende bij een der woningen van den heer P. Frai rijn doodgegaan, zal Fraij een paar hoornen daar voor in plaats krijgen, door tuinman Speets te plaatsen, nadat ze aan 't Oosteinde gerooid zullen Wvóor Hoofd der School in de kom hebben zich 5 sollicitanten aangemeld en wel D. Brouwer te Vel- seroord, J Drijver te Helder, J. Terpstra te Pijn akker H. Uilenzeef te Nibbixwoud en A. J. Veur- man te Helder. Algemeen wordt goedgevonden in deze af te wachten het advies van den schoolopzie ner met wien voor benoeming in overleg zal wor den getreden, terwijl voorts de resultaten der even- tuëele proeflessen mede overwogen zullen worden. BVoorzitter deelt nog mede, dat van de gasfabriek ia ingekomen een schrijven, waarin de gascommis- sie voorstelt, om, in verband met de hooge kolen- prijzen, den prijs van het gas met 2 cent per kub. meter op te slaan, zoolang deze nadeelige gevolgen van den oorlog zullen duren. En tevens het salaris van den directeur met f 100 te willen verhoogen, en dat van den baas-fitter Bangma met f 50, als gevolg van het besluit, dat deze ambtenaren in 't gemeente-pensioenfonds worden opgenomen en dus de volle 8% pensioenbijdrage zullen hebben te storten. Voorzitter deelt mede, dat de kolenprijzen tavrr.o: kelijk gerezen zijn en thans reeds met. f 40 per wagon zijn verhoogd. De huidige prijs van 8 cent per kub. meter gas kan dus niet toe. Daarom wordt 2 cent verhooging voorgesteld. De heer Wit vindt het eigenlijk een natuurlijk gevolg van den toestand, dat nu de gasprijzen hoo- ger sullen worden, waar ook de gaskolen in prijs gestegen zijn. De petroleum wordt ook duurder. De heer Bunt meent, dat bija oprichting is be weerd, dat de nevenproducten als cokes, teer, enz. voldoende zouden opbrengen om er de kolenprij- sen inede te bestrijden, terwijl de opbrengst van tiet verbruikte gas zou kunnen strekken om de sa larissen enz., ervan te betalen. Voorzitter zegt, dat kan niet, hij weet ook met, wie 't gezegd zou hebben. De heer Kuilman zegt, dat de steenkool met zoozeer als artikel in prijs stijgt dan wel meer door de hooge vrachtprijzen. Van de geproduceerde teer kunnen we tegenwoordig slecht afkomen, ter wijl we wel f 80 meer uitgeven per week als in normale tijden. Als de mobilisatie er niet tusscneu gekomen wa6, zou 8 cents wel gegaan zijn, zooals der commissie uit de cijfers bleek. Nu kan t er niet mee. De gasprijs van 8 cents per kub. meter moet echter weer terugkomen en zal we r terug tomen als de toestand maar weer normaal is. De heer Stammes ziet er dadelijk nog geen ver mindering van gasverbruik in. Voorzitter: En we mogen niet met verlies werken. De heer Kuilman vindt, als de vrede weerkeert, ffll 't ook wel weer terechtkomen. De heer Wilken merkt echter op, dat wanneer morgen de vrede er was, niet dadelijk de gasprijs mn verlagen. Dat moet het publiek er niet van gaan donken. Want als eventueel bleek, dat het nog met P8. dan zou de verhooging nog een jaar moeten doorgaan. De heer Kuilman meent ook wel, dat het met 5?°8aat om onze gemeentenaren der buitenwijken, dm geen gas gebruiken, het te laten betalen. Voorzitter is mede van meening, dat de gasverbrui tors het ook zelve moeten betalen. De heer Wilken is van meening, dat we op dit "ogenblik eigenlijk geen betrouwbaar overzicht van •Wers aan den Raad kunnen overleggen .jDe heer Stammes constateert dat na de J®8 der gasfabriek de omstand^heden mgenlijk Wemaal veranderd zijn. Voorzitter zegt, als de gas- k>len tegen normale prijzen verkrijgbaar gebleven *aren on we hadden een leening tegen 4% iDP'aats kunnen sluiten, dan was t wel geêaane djtoker vraagt of de Raad kan meegaan mpt de ^missie om van 8 cent op 10 cent per kun. me- gas RflflT) i heer v. d. Stok gelooft, dat de eommissie wel *al hebben overwogen en wel deugde 'Jk ag - 0^. zal hebben, voor ze met haar voorstelkwam^ 'de rekening echter ruim is of met, daarvan bekend. voorzitter zegt, dat de accountantmet ajn ar- S n?8 hiet ten einde is, maar toch weten we al ervan, dat er tekort is. l rpIL heer Kuilman zegt: er is wel met verloren, v18 gewonnen, doch te weinig gewonnen J°°rzilter zegt ook, er is te wemig gewonnen. y zal voor Oude en Nieuwe Niedorp waar- ui^ hSr^d8 Stok' vraagt, indien het der com- üf*!6 eerder bekend geweest was, waarom he verh an n'et eerder voorgesteld de «asprijze ^aogen? De heer Wilken zegt, over verhooging v>sPr'js al eerder te hebben gesp* ke£ in JNO_ ti;?er al. Maar spreker kon het er met aoor ienl8"n h'J de commissie. Doch t moet betaald wor ]vea d't zal wel de beste manier cent Kle,er Stammes zegt: we zul en hopen, drt J b? r su"°~ Asrdi'rst vf=f zou ook schadelijk zijn. 't Moet goed onderhouden worden. De heer Wilken: Al was er eens een f 400 over, dan was dat ook nog niet weg. De heer Bunt: Maar waarom zouden de tegenwoordige verbruikers betalen voor de toekomstige? De beer Stam.i.es vindt, wat maakt hot uit, wel- kqn gasprijs je neemt, al is het cent te hoog, dan komt dat een volgend jaar weer ten goede. En t moét De heer Bunt: De toekomstige verbruikers zouden dan profiteeren. De heer Wit zegt: De niet- gasverbruikers hebben ook risico. En al is het 10 cents voor de gasverbruikers, dan hebben zij te genover de niet-gehruikers toch nog niet te klagen. De petroleum is ook duurder. Alles stijgt in prijs. Met algemeene stemmen wordt de 2 cent verhoo ging van gasprijs aangenomen. Nu volgt het tweede puntje: salarisverhooging di recteur en baas-fitter. De commissie had gemeend, dat het beter was de salarissen te verhoogen en dat zij dan de pensioensbijdrage betalen, dan dat de salarissen niet werden verhoogd en de gemeente 't betalen zou. De directeur heeft f 96 te betalen en nu met f 100 verhooging wordt dat f 104. Bangma, de baas-fitter, heeft f 600 en vrije woning (gere kend op f 100) en moet f 56 betalen. Zoc is 't voor gesteld. De heer Bunt vindt, dat Bangma te weinig ver hooging zal hebben in verhouding tot den directeur. De heer Kuilman vindt, da thet voorstel der com missie wel is aan te nemen. De heer Stammes is er ook wel voor, het aan te nemen. De heet Kuil man zegt, dat Winkel nog 3% voor zijn ambtenaren bijdraagt. Wij niets. Wij zouden deze ambtenaren echter niet kunnen bevoorrechten boven onze an dere ambtenaren en de directeur en baas-fitter zul len dus hebben goed te vindon, dat zij hier onderge bracht worden. De heer Wit heeft ook niets tegen het voorstel der commissie, als maar in gedachte gehouden wordt om later nog eens op de belangen van Bangma te rug te komen. Daar is men algemeen voor, flink ambtenaar als men Bangma vindt. Het voorstel der gascommissie wordt met alge meene stemmen aangenomen. i De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. DIRKSIÏORN. Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank te Dirkshorn, gehouden op Vrijdag 26 Februari jl., des avonds 7 uur, in het lokaal van den heer D. Bruin. Aanwezig 54 leden. De voorzitter, de heer I.. Doekes, opent met een woord van welkom de vergadering, en bespreekt voorts de oorlogscrisis in verband met de verschrik kelijke schommeling, waaraan onze leenbank onder hevig is geweest, en alhoewel het nog geen norma len toestand genoemd kan worden, is het toch op bet oogenblik weer houdbaar. De notulen worden daarna voorgelezen, die zon der op- of aanmerking werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den kassier bleek, dat dit jaar door de vereeniging een winst gemaakt was van f .'36.03, terwijl het ledental meteen was vooruitge gaan en thans 92 leden telt. Rekening over 1914. Ontvangsten: inhoud der kas op 31 December vorig jaar f 8024.35. ontvangen aan spaargelden f 26098.13. terugbetaalde voorschotten f 25225, ontvangst in loopende rekening: Centrale Bank f 21256.63, van medeleden f 5500, afschrijvin gen f 20, op reserve gebrachte winst f 297.20, ont vangen rente van voorschotten f 2151 56, idem van voorschotten f 8 50, idem van rente in loopende re kening f 316.38, idem provisie en kosten in loopen de rekening f 1.20, buitengewone ontvangsten f 3.95, totaal f 88902.90. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 29055.29. gegeven voorschotten f 9590, uitgaven in loopende rekening: aan de Centrale Bank f 34765, aan mede leden f 8400, uitgegeven rente voor spaargelden f 889.27, idem voor rente loopende rekening f 1056.63, salaris kassier f 200, buitengewone uitgaven f 99.66, op reserve gebrachte winst f 297.20, inhoud der kas op 34 December f 4549.85, vormt een totaal van f 88002.90. Balans: Inhoud der kas op 31 December f 4549.85, uitstaande voorschotten f 32795, tegoed in loopen de rekening: van de leden f 6950, aandeelen van de Centrale Bank f 80, meubilair f 172, totaal f 44546.85 Passief: de saldo's der spaargelden f 22028.03, aan schuld in loopende rekening aan de Centrale Bank f 21857.43, reservefonds f 425.36. Het saldo 'of winst dit iaar f 236.03, wat weer een totaal uitmaakt van f 44546.85. De commissie bij monde van den heer C. Nierop bracht hierop verslag uit en verklaarde alles in orde te hebben bevonden. Punt 4. Benoeming financiëele commissie voor 't jaar 1915- Aanbeveling van bet bestuur de heeren J. Glas, Jb. Wink en K. Swan, en tot plaatsvervan ger de heer P. Schouten. Door allen goedgevonden. Punt 5 en 6. Verkiezing van een bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht, aftredend do heeren G. Kuiper en Jb. Dam, die beiden met groo te meerderheid van stemmen werden herkozen. Punt 7. Verkiezing van twee plaatsvervangende bestuursleden, aftredend de heeren J. Glas en D. Hoogland, die werden herkozen. Volgt verkiezing kassier, voor den tijd van vier jaren. De heer A. Kistemaker werd wederom her- Punt 9. Salarisregeling kassier. Het bestuur stelde voor om het salaris te brengen van f 200 op f225 en zoo het kan op f 250. Goedgevonden. De rentevoet werd bepaald (voorloopig) voor in lagen op 3%% en voor voorschotten op 5%. De rondvraag niets bijzonders opleverende, sluit de voorzitter met een woord van dank deze 4e jaarvergadering. RAAD VAN WfERINGERWAARD. Vergadering van den Raad op Zaterdagmiddag half vier. Voorzitter de heer Koster, burgemees ter- secretaris de heer C Haringhuizen. Afwezig de 'wethouder A. D. Sleutel, wegens ongesteldheid. Na opening en voorlezing notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd, wordt meegedeeld, dat is ingekomen van den heer Ds. Van Linschoten te Rhenoij, een verzoek om afschrijving hoofdelijken omslag voor een maand, wegens vertrek. Eenzelf de verzoek van den heer J. van Eeten te Kolhorn, voor een tijdvak van 10 maanden. Op beider ver zoek wordt als naar gewoonte goedgunstig beschikt. Volgt verslag onderwijs, waaruit o.m. blijkt, dat in 't leerplan geen wijziging is aangebracht. Er gaan ter school 65 jongens en 59 meisjes, waarvan 2 uit Barsingerhorn; 4 leerlingen uit onze gemeen te gaan naar elders. Het schoolgeld bracht f312.48 op en het herhalingsonderwijs f 3,95. Uit het verslag van de commissie tot wering van 'choolverzuim vernamen we, dat slechts door een leerling meer dan gewoon verzuim was gepleegd, 't Schoolbezoek gaat hier dus zeer goed. Beide verslagen worden onder dankzegging voor kennisgeving aangenomen. Tot leden voor het stembureau worden aangewe zen de heeren H. Limpers en H. Sijbrands en als 3e lid de heer A. D. Sleutel. Punt 5. Verbouwing secretarie. Voorzitter zegt, dat twee plannen alhier ter inzage liggen, hij heeft ochter vernomen, dat een paar heeren raadsleden to vergeefs ten raadhuize zijn geweest, om inzage ie nemen van de toelichtingen, die bij de plannen hadden moeten zijn. Dat is de schuld van den op zichter, die eerst heden de toelichtingen heeft be zorgd. Voorzitter vindt het jammer dat dit is ge beurd, doch hoopt dat de heeren thans nog voldoen de inzage kunnen nemen om een beslissing te ne men. Beide plannen worden nagezien en door voor zitter toegelicht Bij plan I, waarbij de ramen op het westen zou den komen, zou de woning van A. Braaf moeten vervallen. Globale kosten f 1300. Bij plan II, dat niet erg duidelijk is, en men 'teen en ander maar bij moot denken, zouden de ramen op 't zuiden komen; de woning van Braaf zou dan kunnen blijven be staan, doch er zou geen kantoor overblijven voor den Polder. Kosten f 1000. Een langdurige discussie ontspon zich over deze kwestie, welke wij echter cm de uitgebreidheid niet geheel zullen weergeven. Ook werd nog door voorzitter aan den secretaris gelegenheid gegeven, zijn ideeën hieromtrent kenbaar temaken, waarvan fcmkbaar gebruik werd gemaakt. Daarbij bleek, dat door den secretaris verreweg de voorkeur werd ge geven aan plan II, vooral met het oog van het hebben der ramen op 't zuiden. Algemeen is men 't echter eens, dat het moeilijk is nu een beslissing te nemen en dat het wensche- lijk zou zijn, een meer gedetailleerde teekening te hébben met uitvoerige toelichtiug. Tenslotte wordt oo voorstel van den heer A. Visser besloten, nog een derde plan to laten maken, waarna dan ook eerot eens voeling zal worden gehouden met het De^lijksch Bestuur van den Polder. Volgt punt 6, af- en overschrijving dienst 1914. Verschillende posten, welke zijn overschreden tot een gezamenlijk bedrag van f 785.38%, worden door den secretaris voorgelezen. Voorzitter zegt dat deze overschrijding in hoofdzaak verband houdt met de ongesteldheid van mej. Van Wijk en den heer Haringhuizen. Beiden zijn gelukkig hersteld en is dat geld dus goed besteed. Het geheel wordt ech ter gedekt door afschrijving van verschillende pes ten. Naar aanleiding van den overschrijvingspost on derhoud aan het schoolgebouw, wordt door den heer Sijbrands gevraagd of, wanneer 't een eenigs- zins belangrijke verandering betreft, het niet wen- schelijk zou zijn, hieromtrent den geheelen Raad te h oor en. Voorzitter licht toe, dat het plafond zoo noodig in orde gemaakt moest worden,, dat 't Dag. Be stuur had gemeend, hiervoor wel orders te mogen geven. De heer Sijbrands merkt op, dat wanneer er niet al te veel haast bij is, hij toch wel zou wil len, dat de Raad er in gekend wordt. Wethouder Waiboer zegt, dat het werkelijk spoedeischend was. Toch zijn de uitgaven wel wat uitgebreider gewor den dan men zich gedacht had. Hierna wordt ngo door den secretaris mededee- ling gedaan van de betaling van enkele onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag informeert de heer Sijbrands naar de hoeveelheid der nog in voorraad zijnde ge- meentetarwe. Voorzitter deelt mede, dat van de 180 HL. door bakker Zander en bakker Los, ieder 10 HL. is gehaald. 5 De heer Sijbrands vraagt of het niet gewenscht zou zijn de tarwe ook voor minvermogenden be schikbaar te stellen. Voorzitter zegt, dat B. en W. oorspronkelijk van oordeel zijn geweest de tarwe beschikbaar te hou den voor de bakkers. Toch gevoelt hij wel wat voor 't idee Sijbrands, doch zou dan niet minder willen verkoopen dan een HL. Volgens den heer Sijbrands zouden velen geen heel mud gelijk kunnen koopen en zou Uever zien, dat men mud kon krijgen. De heer Visser vindt ook wel gewenscht en zou meenen, dat het armbestuur misschien hierin wel behulpzaam zou willen zijn. De heer Waiboer vindt het idee niet kwaad, doch is bang, dat we er mee zullen vastloopen; 't duurt nog'zoo lang eer de nieuwe oogst klaar is. De heer Blaauboer zegt, dat de bakkers 't zeer matig gebrui ken, dit is wel een goed verschijnsel. Voorzitter wil er toch geen winkeltje van maken en zou dan aan hen, die geen heel mud kunnen koopen, willen aanraden, door b.v. met 4 personen te zamen een mud te koopen. Nogmaals wordt door den heer Sijbrands in het midden gebracht, dat een mud te veel is. De heer Waiboer zegt, dat Sijbrands dan maar een mud of 5 moet koopen en laten malen, om 't dan bij kleine hoeveelheden beschikbaar te stellen. De heer Sij brands vindat dit volstrekt geen bezwaar, maar zou dan b.v. 2 mud willen laten malen, om 't per 9 pond beschikbaar te stellen. Tenslotte wordt aan B. en W. machtiging ver leend in deze te beslissen en zoo mogelijk aan 't verzoek tegemoet te komen. Hierna gaat de Raad in eomite ter behandeling van hoofdelijken omslag en hondenbelasting. Den 27sten Februari had in 't lokaal van den heer C. de Geus Az., alhier, aanbesteding plaats van een te bouwen smederij met woonhuis, voor den heer Jacob Slot Jz. Ingeschreven werd door de hooröii A. Eriks te Burgerbrug voor f 2322, P. Dekker to Tuitjehorn voor f -2248, R. de Vries te Kalver- dijk voor f 2240, W. Kemper te Warmenhuizen voor f 2098, G. Blaauboer te Schagen voOr f 2098, P. Knijnsberg te Warmenhuizen voor f 1920. Begrooting f 2180. Gegund aan den laagsten inschrijver. YRiJZ.-DEMOCR. BOND. Dp voorstel van bet dagelijksch bestuur van den Vrijzinnig-Democratischeli Bond heeft het Hoofdbe stuur van dien bond, naar de „Vrijz.-Democr." meldt, bij schriftelijke stemming besloten, de jaar- lijksche algemeene vergadering dit jaar niet in April of Mei, doch bijzondere omstandigheden voorbehouden in het najaar uit te schrijven. De wetsontwerpen betreffende de eventuëele ver vroegde opkomst van de lichting 1916 en nopens de aanwijzing voor den landstorm van eenige reeds ontslagen lichtingen, zullen vermoedelijk de volgen de week bij de Tweede Kamer worden ingediend. De maatregelen betreffende de lichting 1916 moe- ton strekking hebben, alle ingeschrevenen te bestemmen om bij de militie te worden ingelijfd, behalve hen, die ongeschikt bevonden worden, hen, die voorgoed of tijdelijk zijn vrijgesteld, en hen, die uitgesloten zijn volgens wettelijke bepalingen. Ter bespoediging van de inlijving zou het voorts in de bedoeling liggen, de zittingen van den Mili tieraad en van den keuringsraad te vervroegen of te verkorten. Wat betreft de maatregelen tot uitbreiding van den landstorm, moet het de bedoeling zijn, behalve degenen, die krachtens de Landstormwet van 1913 deel uitmaken van den landstorm, -óók daartoe te doen behooren degenen, die in 1911, in 1912 en vóór 24 Mei in 1913 den verplichten of vrijwilligen dienst bij de zeemacht (met inbegrip van het korps ma riniers en de marine-reserve), bij het leger Kier te lends (waaronder ook het reserve-personeel van de landmacht) of bij de koloniale troepen (de gou- vernements-marine in Indië óók) hebben verlaten. Niet toepasselijk zou een en ander zijn op hen, die vóór 1911 van hun verplichtingen bij de land weer werden ontslagen. Er zullen weinig streken van ons land zijn, waar zich de gevolgen van den oorlog zoo sterk doen ge voelen als op Terschelling. Niet minder dan onge veer 250 mannen zijn hier sedert het begin van den oorlog werkloos geworden, voornamelijk vis- scbers, maar ook met de ambachtslieden en kleine neringdoenden is het treurig gesteld. Het crediet- stelsel, dat in de meeste visschersplaatsen door het wisselvallige bedrijf sterker ontwikkeld is dan el ders op het platteland, heeft gezorgd, dat de winke liers tot het uiterste leveren zonder contante beta- Hng, maar ook aan hun draagkracht komt tenslotte een eind, en welke toestanden daardoor ontstaan, die nog lange jaren hnn nawerking zullen doen ge voelen, behoeft niet te worden gezegd. Nu en dan wordt er wat verdiend. Zoo heeft de gemeente met het plaatselijk steuncomité, zooveel in haar vermo gen was, werk verschaft, maar de gemeente heeft weinig draagkracht, en, waar de meergegoeden maar een klein deel van de bevolking uitmaken, spreekt het vanzelf, dat ook van hn kant niet te veel ge vergd kan worden. De Rijkswaterstaat heeft gedurende enkele weken 60 h 70 man aan het werk gehad en op verzoek van het steuncomité heeft het Staatsboschbeheer zijn ontginningswerkzaamheden in de laatste maan den weer uitgebreid, zoodat daar vrij wat meer menschen arbeid vonden dan andere winters, en dit aantal is in de laatste weken flink toegenomen, zoodat er nu ten minste een honderd werkloozen aan het werk zijn, Dat neemt niet weg, dat er altijd nog eën 150 zijn, die niets verdienen. 't Is voor degemeente uit haar aard moeilijk, pro ductief werk te vinden, dat tevens geschikt is voor de beschikbare arbeidskrachten. Zij heeft zich nu, naar wij vernemen, tot den minister van landbouw gewend, met het verzoek, of het rijk geen wegen door het duin zou willen laten aanleggen. Deze moeten er op den duur toch komen ten behoeve van de staatsontginningen, en mocht 't plan verwezenlijkt worden, dat het mooie eiland Terschelling een badplaats rijk wordt, dan profi- tereen de badgasten en natuurlijk ook de bewoners ervan. N. R. Gt. Voor rekening van 70 leden onzer onderafdceling der V.p.n. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamscde eiereuveiling geveild 5100 kipeieren, welks prijzen zeer goed waren en variëerden van f 5 tot en met f 7.20 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden per kilo ontvangen f 0.88. Dat is per 3tuk berekend voor eieren van 15 in een kilo 5.9 cent van 10 in een kilo 5% cent, van 17 in een kilo 5.15 cent, van 18 in een kilo 4.89 rent en van 19 in een kilo 4.63 cent. Gemiddelde pci'S schoon per 100 stuk» f 5.15. Handel vlug met hooge en vaste prij zen. Veel vraag naar eieren en zwaar slachtge- vogelte. 1IROEK OP LANGENDIJK. Van 2227 Februari werd aan de veiling aange voeld 53100 roode kool, 46900 gele kool, 135"0 wit te kool, 212 zak kool, 1678 baal uien, 157 baal wor telen, 4400 bieten, en 1 wagon kool. Bij Camperduin is een voorwerp gelijkende op een mijn, ongeveer 500 meter benoorden Egmond aan Zee een mijn en bij paal 44 gistermorgen oen mijn en een walvisch uit zee aangespoeld. BROEK OP LANGENDIJK. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Broek op Lan- gendijk heeft besloten, aan den Gemeenteraad een adres te richten, met het verzoek den hoofdelij ken omslag te regelen in den geest van het voor stel van het raadslid Slot, waardoor meer zeker heid zou verkregen worden, dat de belasting naar draagkracht wordt geregeld. Besloten werd nog niet over te gaan tot aansluiting bij de geconcen treerde partijen. LANGED1JK. De smeden aan den Langedijk en St. Pancras hebben besloten niet langer dan 3 maanden crediet te geven. Een maatregel, die zeker ten zeerste is toe te juichen. Vrijdagavond werd alhier de laatste bijeenkomst gehouden van het „Onderling Nut en Genoegen". Voor dezen avond was een heel programma opge maakt, hetgeen niet geheel uitgevoerd kon worden, omdat hel te laat werd. De lezing werd gehouden door den heer J. Slikker Cz., met „De Bruilofts nacht te St. Pancras", waarom hartelijk werd ge lachen; verder hebben de heeren Tongerlo en Schut het grootste gedeelte van den avond voor een ieder gezellig gemaakt, door den heer Tongerlo werd zelfs het programma gezongen, een werkje, wat niet eoo maar gaat. Ook gaven de heeren Gortzak

Schager Courant | 1915 | | pagina 1