en A. SchoorI een paar nummertjes ten beste, en de dames mcj. Tromp en mevr. Schut. Do voorzitter bedankte dan ook allen voor hun tfltak optreden, tevens wees hij er de aanwezigen oo, dat bij bei begin .van den winter deze vereeni- ging werd opgericht met 9 leden en zij nu reeds 123 lelt WAARLAND. kooi ia fcior dut» wrkoaht, maar de melk be- fefiovm du «w^hmide/3 ook lang niet weg te geven; op eta Ji. Zaterdag gehouden uitbetaling van de kawdabrtek „D« Hoop op Zegen1' alhier, ontvingen de leveranciers voor hun halfontroomde melk per 100 kilo f 8.10. gofj3kooper brood. Aangezien het roggebrood. thans vermengd met tarwe dat in het noorden des lands het volksvoedeel bij uitnemendheid mag worden ge noemd, sedert de mobilisatie reeds van f 0.32 tot f 0.62 per 4 KG. is gestegen, heeft do Gezondheids- oommissie te Veendam proeven genomen met het Vermengen van rogge en gekookte, ongeschilde aardappelen. Het daardoor verkregen brood is aangenaam van smaak en van het andere haast niet tö ondersohetdon. Monsters zijn opgezonden naar 't station voor Maalderij en Bakkerij om het op voedingswaarde te onderzoeken. De prijs zal even- fcuëol veel lager zijn dan 62 ct. per '4 KG. kamerlukuieniiandelaar. Het gaat werkelijk om uien, niet om grappen. Het Kamerlid De Jong heeft Vrijdag 11. in de Twee- do Kamer gezegd, dat de uien in Den Haag reeds brio cent per stuk kosten. Naar wij vernemen heeft eoo der prootste groenten-exporteurs te Broek op Langendijk hem daarop het volgende telegram ge loofden: De Jong, afgevaardigde Tuinbouwdistrict Hoorn. 's-Gravenhage. Naar aanleiding van uwe jongste rede in de 2e Kamer offreer ik u prima Langendijker (geen Kamper) uien, prima qualiteit in iedere hoeveel heid, 1 cent per stuk. Det knn, als de heer Do Jong er op ingaat, een goed zaakje voor hom worden. MISHANDELING MET DOODELTJKFN AFLOOP. Eondagavond heeft de tapper H. G. de Jel te Dordrecht, onder den invloed van sterkon drank, bij zijn thuiskomst zijn vrcuw M. J. Engelen met eon knipmes in hals en wangen gestoken, waar- Jd'ior zij spoedig overleed. MKLKOOKLOG. uu De huismoeders te Velseroord hebben den strijd togen te dure melk gewonnen. Een dag voordat hun nfouwo melkleverancier zijn klanten zou gaan be dienen, hebben alle melksiijters, ook de V. Melk inrichting „Velaen", den prijs der melk weer op 9 cent- gebracht. De vrouwen hebben nu echter beslo ten hun redder niet in den steek te laten. grensincident. Zaterdagnamiddag zag de grenswacht aan de Pop- po (gom. Losser) een vrouw komen uit een winkel nabij de grens op Nederlandsch grondgebied. Zij ging root een groot pak onder den arm in de rich ting dor grens. De grenswacht sommeerde haar tot cfrte keer halt te houden, doch de vrouw stoorde zich daar niet aan. Daarop loste de landweerman een schot in de lucht. Toen zette de vrouw het op een loopen en verschool zich eerst achter een boom, Daarna loste de soldaat een schot op haar, d«t niet trof. Do kogel kwam op Duitsch grondge- bhxl terecht. Ook de vrouw kwam de grens over. Naar aanleiding van dit feit heeft de comman dant der Duitsche grenswacht Inlichtingen gevraagd bij dan commandant te Oldenzaal. cv- en uitval van het handelsblad. Conversatie. In een stad van ons land liggen «aïnterneerde Engelsohen. Bijna dagelijks worden ze door de vrouwelijke bevolking geïnspecteerd. Do Engelsohen achter 't hek, de Jonge meisjes Zwijgend bezien beide partijen elkander. *t Gemis van een tolk wordt zwaar gevoeld. Een goeden dag staan een Engelsch marinier en Don Hoilandscb deerntje met elkaar te praten. Hij schreeuwt Engelsch, zij schreeuwt Hollandsoh te- Ik öon't understand you." Zij: „Ik begraip joe niet." Dit spel lel je duurt een half uur. Dan wandelt een mijnheer voorbij, deftig ge kleed. De Engelsche marinier op zijn Engelsch: „Mijnheer, een woordje'.' De mijnheer (op zijn Engelsch): „Wat wilt u? „Ik wou that young girl alleen maar vragen, of ■e aanstaanden Zondagmiddag om drie uur voor 't hek wil komen." Do mijnheer glimlacht en vertaalt. Daar breekt de young girl in een luiden juich kreet uit, „Heeft ie dat gezeid? Heeft ie dat gezeid? Nou ik kom, hoor' Ik -kom!" Wat do Engelsohman en 't Jonge meisje Zondag middag om drie uur bij 't hek met elkaar verhan deld hebben, kan ik niet mededeelen. 't Is in ieder geval een zwijgende bewondering geweest, van bei de /ïjden. de lage markkoersen. Men meldt uit Oldenzaal aan de Tel.: Wekelijks worden te Losser afgegeven 2000 iden titeitsbewijzen aan arbeiders, die op fabrieken (weverijen, enz.) te Gronau werken en aldaar ge middeld oen weekloon van 20 mark per persoon verdienen. Dit geld werd door de winkeliers in Los ser steeds in betaling genomen tegen den koers van 60 cent per mark. Thans, nu de koers van de Rijksmark gesteld is op 60 cent, beteekent dit voor Losser een schadepost van 2000 X f 2 f 4000 por week. HOOGWOUD. Voor het toelatingsexamen van de electro-tecn- nische school te Amsterdam slaagde de jongeheer A. Kuljpers, leerling aan de O. L. S. in de Weere. AARTSWOUD. Zondagavond werd de jaarlijksche uitvoering door onze Zangvereeniging gegeven .Vele liederen werden voor gemengd' koor gezongen, afgewisseld door voordrachten van zangers en zangeressen. Tot slot de bekende operette „Klaks en Trien, welke we derom de lachspieren der toehoorders in beweging bracht. Een flink applaus was hun belooning. De Zangvereeniging kan tevreden zijn over de goedge slaagde uitvoering. Een gezellig bal hield do aan wezigen anog eenigen tijd bijeen. BRF.EZAND. ja Zondagavond gaf de Muzickvereeriiging Concordia een concert in de zaal van den heer G. Borst, die, het ongunstige weer in aanmerking genomen, goed bezet was. De voorzitter, de heer P. Voorthuijzen, opende met het gebruikelijke welkom en sprak den wensch uit, dat alle aanwezigen een genotvollen avond mochten hebben, zoo dat ze zich geroepen gevoelden, de vereeniging te steunen, door wer- fcpml of knöfitlieveiLd lid te worden, 't Programma, fcrvattaodn oen achttal muzieknummers, werd keu- rêg afgewerkt, terwijl de voordrachten van den hr. BSJi zeer veel succes hadden. Concordia heeft ook nu weer getoond, ijverijf te werken en den steun van alle muziekliefhebbers te verdienen. ANNA PAULOWNA. Uitslag der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Anna Paulowna, gehoudon op Dinsdag 1 Maart. KLEINE SLUIS. Aantal kiezers 383, opgekomen «28, gclötoto stemmen 226. Hiervan verkreeg de lieer L. C* Sipman (Vrijz.) 105, de heer B. Looij .(S.D.A.P.) 121 stemmen. CBREBXAND. Aantal kiezeTS 276, opgekomen 176, Idi^e stemmen 175. Hiervan verkreeg de heer C. Sipman (Vrijz.) 106, do heer B. Looij (S.D. A--H.IG9 stemmen. Totaal aantal kiezers 659, opgekomen 404, geldige Vlokaaï van den heer Borst als spreker op de heer stemnen 401. Sipman 211, Looij 190. Zoodat geko- Verstegen, met hot onderwerp: Waarom een soci- zoo is de heer L. G. Sipman. aal-democraat in den Gemeenteraad. KOLFBOND. i Waar de stemming gister al reeds is gehouden en Het bestuur van den Noord-Hollandschen Kolf- j we dus met mosterd na den maaltijd zouden komen, bod heeft besloten, den jaarlijkschen kolfwed - coeeuen we goeij te doen het ons toegezonden ver- strijd op 9, 10 en li Mei te houden te Kromme- ilag achterwege te houden. Bij dio jftleganhotfl zal tevens het 25-jarig be- BERICHT, i Osiwv vaa dan Berd - orden herdacht. 'Aaa omte abpnne's in Anna Paulowna, die vanaf (jHfiJ-SALPETKIi VOOR DEN NEDERLAND- I Maati beboeren onder het Hulppostkantoor Breo- 6UIKN LANDBOUW. door den minister van Landbouw, Nijverheid ©a Handel indertijd benoemde commissie voor de voorziening en de distributie van Chilisalpeter, deelt het volegnde mede: io. De meeniDg, dat de aanvoer van Chili-salpe- 1 ter uitsluitend voor rekening van de Nederlandsche ;Rcaeering geschiedt, berust op dwaling. De tot he~ i den aangekomen en ook nog in den eerstvolgenden tijd te wachten ladingen bestaan uit aanvoeren van partioulierc importeurs, welke zich tegenover de .Regeering hebben verbonden, dat de distributie de- zer ladingen aonder belanghebbenden zou gesohieden Idoor genoemde commissie,, tegen een in overleg WWV. QVUWUiUV UW.J I1 I -J V mot de Regeering vastgestelden prijs. 2o. De commissie heeft als leiddraad bij de dis tributie aangenomen, dat ieder die in het voorjaars- seizoen van 1914 kcoper is geweest van Chili-sal- peter zooveel doenlijk in Ril F. een aan zijn ver- bruik in 1914 evenredig aandeel in de aanvoeren zal ontvangen, waartij de om si-men' zooveel mogelijk izijo behoefte heeft te Kt ken door den handelaar, |die hem in 1914 heeft bediend. 3o. Do door de handelaren aan de verbruikers te berekenen prij6 mag thans niet hooger zijn dan f 15J50 per 100 KG. en zulks voor levering bij volle iichterladingen, franco op wal, aan vlot vaarwater bH de afnemers en bij spoorverzending van ten minste 10000 KG„ franco op wagon aan het naaste spoorstation. Bedraagt de te betalen spoorvracht meer dan f 25 per 10.000 KG„ dan zal de meerdere 'vranht den afnemer in rekening mogen worden ge- bracht. Bijlevering uit plaatselijke opslagplaatsen in het verbruiksgebied geldt de maximumprijs voor leve ring uit de opslagplaats, mits ingekocht bij hoeveel- heid van ten minste 100 zak fi 100 KG. Het Chili-salpeter zal afgeleverd worden, zooals gebruikelijk is en door den afnemer verlangd wordt, a. w. z. al of niet afgewogen in balen van gelijk I gewicht (100, 75 of 50 Ko.) en al of niet gemalen. I Voor lovering in origineele verpakking en of on- i gemalen zal den kooper een korting moeten worden toegestaan in verhouding tot do extra-kosten die voor den leverancier uit het ompalcken en malen i voortvloeien. Bij levering in kleinere verpakking I Aan in 100 kilos balen, mogen de extra-zakken apart in rekening worden gebracht. I De gestelde maximumprijs geldt voor verkoop bruto voor netto en verder onder de algomeene handelsvoorwaarden (A. H. V.). I 4o. De vraag of ieder belanghebbende zooveel Chili salpeter zal kunnen ontvangen als hij wenscht, kan niet worden beantwoord. De moeilijkheden, die aan <ten geregelden aanvoer in den weg staan, zijn veie. j Tot nog toe konden deze overwonnen en tenzij nu 1 niet te overziene bezwaren zich mochten voordoen, zal een ernstig tekort kunnen worden vermeden, «ulbs ook in verband met het buitengewoon groote gebruik van zwavelzure ammoniak in de afgelooper. maanden. Daar intusschen de aanvoeren over de maanden Januari tot Mei worden verwacht, kan niet aan den wensch van sommige belanghebbenden, om reeds thans in hun geheele behoefte te voorzien, worden voldaan. 5o. Tot heden zijn aangekomon en gedistribuöerd ongeveer 12.000 tonnen van 1000 kilo's; voor de oerstvolgendo vier weken worden wed'erctya verschil lende ladingen van te zamen 16.000 tonnen te Rot terdam verwacht. 6o. Verbruikers, welke meenen, dat door den han delaar, van wien zij in 1914 hun salpeter betrokken hebben, ten opzichte van hoevoelheid dan wel van prijs niet in den geest van het bovenstaande be diend worden, kunnen zioh wenden tot de te Den Haag zetelende commissie. winkel. In deze gemeente worden pogingen aangewend, om 1e komen tot een afslag van zeevisch, te ex- ploiteeien door de Zeevisonhandel Maatschappij van den heer Boerrigter te Almelo. Do visch zal, indien een af9lag tot stand komt, rechtstreeks van Umuiden worden afgezonden. De Groentevereeniging, die beschikt over een eigen marktgebouw, waarin de afslag kan plaats hebben, heeft de onderhandelingen met bovenge noemde Maatschappij op zioh genomen. LANGEREIS. Zondagavond 28 Februari gaf de rederijkerskamer »,L. O. L." alhier in het lokaal van den heer P. Vis een openbareuitvoering van het drama „De Vod denraper van Parijs". Dit stuk nam heel wat tijd in beslag, maar men wist boeiend te blijven en tot het einde de aandacht gaande te houden. En dan bleken de rederijkers in den hoer Meier een uit stekend grimeur aan.'t werk te hebben. In derge lijke stukken toch wordt er nogal iets van diens kunst gevorderd. Het applaus, dat bij het zakken der gordijn opklonk was zeker welverdiend. L. O. L. heeft succes gehad. Tot nastukje ging „Hans Dusael op 't Gemeente huis", een komische scène, die de lachspieren ge ducht in beweging braoht. 'n Gezellig dansje na. vleesch uitvoer. In de afgeloopen week zijn over 's-Hertogen- bosch minstens tusschen 200 en 300 wagens var- kensvleesch naar Vlissingen vervoerd voor Enge land. Deze varkens komen uit de export-slagerijen. Het zijn meest jonge dieren. Dagelijks, behalve Don derdags. Vrijdags en Zondags, loopt er een expresse vleesohtrein, terwijl nog verschillende wagens ook in de gewone treinen worden ingehaakt. Als men weet, dat elke wagen berekend is op 10.000 pond, dan kan men in het globaal een berekening maken van de enorme hoeveelheden varkensvleesch, die ons land verlaten voor het buitenland, terwijl hier haast aan geen varkensvleesch te komen is en «eer dure prijzen moeten betaald worden. N. Ct. kopernood. Een firma te Tiel had in Duitschland een stoom machine besteld. Dezer dagen ontving ze bericht, dat de machine zou geleverd worden, indien het koper en de gummi, 30% meer dan het benoodigde gewicht, van hier zouden worden toegezonden. Daar aankoopen van deze grondstoffen hier te lande en het uitvoeren ervan groote bezwaren meebrengt, be richtte de firma den fabrikant, dat deze de levering kon uitstellen tot na den vrede. Eenige dagen later volgde de mededeeling, dat de Duitsche regeering den uitvoer van de machine had toegestaan. paniek in een r.-k. kerk. De correspondent van De Tijd te Hilversum, meldt dd. 1 Maart: Gistermorgen half twaalf had er in de St. Vitus- kerk onder de hoogmis, een paniek plaats, 'n Ge weldige slag, waarbij sommigen meenden 'n blauw licht te hebben gezien, bracht* de opschudding te weeg. Velen verlieten in groote verwarring de kerk. Ongeveer 20 personen werden ubewusteloos door den schrik. Vooral onder iie Belgische vluchtelingen, zittende in de linkerzijbeuk, was de schrik groot, wijl sommigen meenden, dat er een bom op de kerk was gevallen. De aanleiding hiertoe schijnt geweest te zijn, dat de bliksem bij zijn ontlading, langs den bliksemafleider, contact heeft gekregen met den haan van den toren. Door den storm van December jl., was het kruis sterk verbogen, waardoor de haan in nauwe aanraking kwam met de punt van den bliksemafleider. breezand. Zondagmiddag trad vanwege de S.D.A.P. In het «and (N.-H.), berichten wij, dat wij den adres band voorloopig niet kunnen veranderen, dooh dat wij er niettemin yoor zullen zorgen, dat geen vartraging in de verzending plaats heeft. DE UITG. Verschillende Oorlogsberichten. en dat in de KEHK. f De Parijsche correspondent van de Tijd sohrijft: „Herhaaldelijk heb oik reeds gewag gemaakt van het allesbehalve stichtend handgeklap, waarmede sedert het uitbreken van den oorlog een deel dor geloovigen de godsdienstig-vaderlandlievende ont boezemingen gelieft aan te moedigen van gewijde redennars op den predikstoel. Niet alleen redenaars als pater Janvier, kanunnik Coube en Mgr. Peche- nard hebben, wanneerJ zij in de Parijsehe kerken het Fransohe patriottisme tegenover de Duitsche willekeur verheerlijken (men weet in welke uitbun dige termen soms), dergelijk handgeklap wille keurig of onwillekeurig uitgelokt, maar de toespra ken der hoogste kerkelijke overheid zelf werden er soms door onderbroken. Warme passages worden ?.e7fs gecommentarieerd niet enkel met de handen, dooh ook met kerkboeken, die op de banken hard handig werden neergeklapt, en met bravo's.'" Om aan het ingeslopen misbruik een einde te -maken heeft nu echter kardinaal Amette, aartsbis schop van Parijs verzocht, die betuigingen aohter- wge te laten. he l'aus voor den vrede. Uit Berlijn, 27 Februari. De „Tagliche Rund schau" verneemt uit Rome, dat volgens een bericht in do „Ttalia" de Paus opnieuw pogingen doet ten vunste van den vrede. dl 11 wdei.soorlog en president wil- son. Preeidené Wilson heeft blijkbaar voorstellen ge daan aan Duitschland en Engeland naar aanleiding van de afkondiging van een oorlogszone om Enge land. Welke die voorstellen zijn is niet bekend, maar de correspondent van de „Times" te Washington merkt op, dat men algemeen van oordeel is, dat de VnreonJgde Staten er belang bij hebben om te wo- ten of er eenige kans is op oen schikking in den vorm, dat Engeland voldoende vrijheid van handel mét Duitschland zou toestaan, en Duitschland dan do belofte zou inlossen om zijn wreede oorlogvoe- iots ter zee op to geven. Het heet in sommige Amerikaansohe bladen, dat president Wilson als zijn voorstellen geen gehoor vinden, voornamens zou zijn allen uitvoer naar de oorlogvoerenden te verbieden en zelfs wordt ge zegd, dat de president zou willen dreigen den han del in contrabande te stoppen, ten einde Engeland te nopen den invoer van levensmiddelen in Duitsch land toe te staan. 'Maar, zegt de oorrespondont van de „Times", aan deze geruchten moet men geen waarde hechten, zij stammen van Duitsche zijde. En de EngelBche correspondent zet dan uiteen, dat in de ..verantwoordelijke" pers men volstrekt niet geneigd is om de Britsche politiek te belemmeren, voor welke toch eigenlijk „Duitsche barbaarsch- heid" aansprakelijk is. Intusschen officieel woet men omtrent de plannen der Amerikaansohe regee ring nog niets. ten noorden van de memel. De Pruisische afgevaardigde Gaigalst vertelt in de ..Berliner Lokal-Anzeiger", hoe het hoekje van Oost Pruisen ten noorden van de Memel ten gevol- nre van de Russische invasie geteisterd is. Nadat hij de verwoestingen beschreven heeft, die de Russi sche troepen in hun kwartieren hebben aangerioht, deelt hij mee: In deriohting dor grens hebben de Russische boe ren, die aan de overzijde der grens wonen, hun werk gedaan. Alles wat zij mee konden nemen heb ben eij meegenomen: vee, paarden, schapen, var kens, Ja zelfs de honden. Alleen de katten konden zij niet krijgen. De woningen waren in vele geval len kaal achtergelaten, zelfs de sloten der deuren waren er uit geschroefd. De betimmering van do schuren en stallen haddeü zij afgetrokken en weg gesleept. Als do vrcegero eigenaars terugkeeren, zullen zij geen stoel om op to zitten, geen kleeding- stnk en nog minder eenig voedsel terugvinden. Er kwamen al vluchtelingen terug met de have, die zij indertijd hadden gered. Er kwam een wagentje met een paard met wat hooi en stroo er op. Boven op zat een bleeke vrouw met twoo kleine kindoren. De man is soldaat. Aohter in den wagen, naast het hooi, staat een geit vastgebonden en kauwt be- daohtzaam zijn voer. Er aohter aan draaft een ma gere koe. Nu deze vrouw heeft ten minste nog iets om zich te voeden, namelijk de melk. Maar duizen den zijn den Russen ontvlucht zonder het minsto mee te nemen. Zij vinden ook niets meer tehuis Honderden menschen heb ik gezien, die uit hunne leege, geplunderde woning troosteloos, weer naar de stad terug kwamen. Alle achtergeblevenen van eiken leeftijd en geslacht zijn naar Rusland weg gevoerd. Een boer uit het district Ragnit, die met sija vrouw naar de markt was, toen de Russen zijn woning overvielen, mist zijn zes kinderen. Verder vertelt hij nog: bij den plotselingen inval van den vijand zijn velen zoo snel gevlucht, dat zij geen tijl hadden zich tegen het weer te kleeden. Een arts vertelde: het rwas in dezen oorlog zijn droe vigste taak geweest, dat hij twee jonge meisjes die met haar moeder in dikke sneeuw mijlen ver ge vlucht waren, en wier beenen gebeel bevroren wa ren, deze had moeten afzetten. Bij Sehmallinken he«ft eea aantal inwoners zijn toevlucht gezocht in het hosoh. Gedurende de strenge koude hebben zij in aardholen gewoond en zij moeten er onmensche- lijk hebben uitgezien, toen ze weer voor den dag kwamen. Tien groote kerkgemeenten, het heele ge bied ten noorden van den Memel, van Sohmallin ken lot den spoorweg Tilsilgemel, zijn door hot harde lot getroffen. de aardapfelnood. Wij hebben meegedeeld, dat op last van den op perbevelhebber in de Marken de maximumprijzen voor de aardappelen in den deaiJhandel te Berlijn zijn opgeheven, ten einde aldus tegemoet te komen aan het aardappelengebrek in de hoofdstad. Dé zaak is deze, dat de handelaars in aardappelen har voorraden liever aan den man brachten op markten waar de prijzen niet gelimiteerd zijn en dat ze dus de Berlijnsene markt vermeden. Het gevolg van de order van den opperbevelhebber in de Merken is geweest, dat de detailprijzen der aardappelen te Bei-lijn zeer zijn gestegen tot groot verdriet van velp huisvrouwen. In een hoofdartikel bepleit het sociaal-democra tisch orgaan „Vorwarts", dat ten aanzien van de froixiappelen gehandeld zal worden als met granen en rafel, dat althans voor het geheele rijk maxi- mum-ix-ijzen iq groot- en kleinhandel zullen wor- don vastgesteld- De „Vorwëpts" ontkent dat de schaarschte van aardarpelcm zoo groot is als door de belanghebben den wordt beweerd, Neen, zegt het blad, er zijn wel aardappelen, maar deze worden met speculatieve bedoelingen achter gehouden. De Bondsraad heeft wel prijzen vastgesteld, maar die golden 'alleen voor do producenten, niet voor de handelaars en de maatregelen van den 'bondsraad hadden alleen ton dat stelselmatig de toevoer van aardaopo- word geslaakt naar die marl-ten, waar veroido wUigeü omtrent den detailprijs het exploiteeren van Op verbruikers onmogelijk maakten. Zoo was het ite SktfJija* waojr nu de handelaren ook de vrije hanö hebben gekregfn. Er zullen te Berlijn wel meer aardappelen aan de markt komen, maar te gen hooge prijzen. Do nadeelen hieruit voortvloei end voor het maerendeel der verbruikers kunnen alleen voorkomen worden door een uniforme alge meen© regeling voor bet geheele rijk. wat „tot het bittere eind" beteekent. Voortdurend verzekeren de strijdende partijem dot de worsteling tot het einde zal worden voort gezet. Wat men echter met dat einde bedoelt, het werd tot nu toe niet gezegd. De „Intransigeant" vertelt ons thans, wat Fran krijk en Engeland bedoelen met den strijd „tot het bittere einde". Het gaat er niet om de overwinning te misbrui ken, schrijft het blad en het immoreel© „vae vic- tis" toe te passen, hëtgeen vroeg of laat ten na- doele komt van den onvoorzichtigen overwinnaar. Het komt uitsluitend er op aan den wereldvrede te consolideeren. Wij zullen het oorlogsmonster ver meesteren door middel van de economische verplet tering. Indien de reusachtige begrooting, welke Duitschland voor zijn bewapening pleegt te beste den, niet gedurende vijftig jaar gebruikt moet wor den om een geweldige oorlogsschatting aan de bond- genooten te betalen, dan zullen wij niets blijvends tegen een steeds dreigende hernieuwden aanval tot stand gebracht hebben. Ziedaar hetgeen Engeland begrijpt onder de uit drukking: „strijden tot het bittere einde". En de Franschen, zegt het blad, zijn het daarmede geheel "3US. bepresatlle-maatregelen. Uit Londen, 1 Maart. Eerste minister Asquith deelde in het Lagerhuis mede, dat de geallieerden wegens de flagrante schending van alle internatio nale gebruiken door Duitschland, zich genoopt aeïn- ten represaille-maatregelen te nemen teneinde te beletten, dat voorroden, van welken aard ook, uit of naar Duitschland gaan. Deze maatregelen, die aangenomen zijn door Fran krijk en Engeland, houden geen bedreiging in te gen leven of koopwaren der neutralen. Asquith wee9 er met nadruk op, dat de handel wijze van Duitschland een schending is van alle tot dusverre erkende internationale verplichtingen en overeenkomsten. De geallieerden hebben daar om besloten tot het nemen van vergeldingsmaat regelen ten einde te voorkomen, dat benoodigdhe- den van welken aard ook Duitschland bereiken of uit dit land uitgevoerd worden. (Luide toejuichin- gen.) De Engelsche en Fransche regeeringen achten zioh gerechtigd aan te houden en naar een haven op te brengen schepen, geladen met goederen, waar van vermoed kan worden, dat zij voor den vijand bestemd, diens eigendom of uit zijn land afkomstig 'zijn, en er is geen eoonomische pressie, waartoe de geallieerden zich niet bevoegd achten over te gaan. (Luide toejuichingen.) Het is echter de bedoeling niet deze schepen of ladingen te confiskeeren, tenzij er andere gronden voor do confiscatie aanwezig zijn. De nieuwe maatregelen zullen niet worden toege past op schépen, die vóór den dag van heden ver- trokken zijn. j jjj f fQH „Wanneer de neutralen ongerief door onze maat regelen mochten ondervinden," zoo vervolgde As quith, „zoo betreuren wij dit; zij dienen echter te bedenken, dat wij deze phase van den oorlog niet belden ingeleid. Duitschland heeft een onderzeeschen oorlog van zeerooverij en plundering georganiseerd en de ge- alliëerden kunnen daarbij niet stil blijven zitten, als stonden zij nog onder bescherming van de re- geien van do beschaafde wijze van oorlogvoeren." Asquith verklaarde vten slotte nog, naar aanlei ding van hetgeen omtrent een vrede wordt gefluis terd, onder luide toejuichingen, dat het thans geen tijd is om over vrede te spreken en hij herhaalt daarbij zijn verklaring op het feestmaal in Guild- hall op 9 November. De rede van Asquith had een uur geduurd en werd door het geneele Huis geestdriftig toege - juicht. Asquith had bij die gelegenheid gezegd: „Wij willen het zwaard, dat niet lichtvaardig getrokken is, niet opsteken voor Belgëi meer heeft terugge kregen, dan het heeft opgeofferd, voor Frankrijk behoorlijk verzekerd is tegen bedreigingen, voor de rechten der kleine naties op een onaantastbaren grondslag zijn gevestigd, voor aan do militaire ovor- neersching van Pruisen een einde is gemaakt". Bij de indiening van een kredietaanvraag van 250 millioen pond zeide eerste minister Asquith, dat het totaal der oorlogskosten thans gestegen is tot twee millioen plond per dag, maar dat het land en hot geheele rijk thanB nog even vast als ooit besloten zijn de rechtvaardige zaak tot een zegevierend einde te brengen. (Luide toejuichingen.) De regeering, zoo vervolgde hij, was nooit zekerder geweest van do macht on den wil van de gealliëerden om een ein delijk© overwinning te behalen. (Toejuichingen,) Omtrent de operaties in de Dardanellen verklaar de hij, dat deze zorgvuldig waren overwogen en ondernomen met bepaalde politieke, strategische en économische bedoelingen. IJit deze operaties blijkt wederom de nauwe sa menwerking der gealliëerden, die den roem en het gevaar van de. actie deolen, (Toejuichingen.) Bij de vermelding van de zoogenaamde blokkade door Duitschland, stak hij den draak met de Duit sche pretentie# en zeide hij, dat de Duitsche vloot de Engeleohe kusten niet blokkeert, niet kan blok- keeren en nooit zal blokkeeren. (Luide toejuichin gen). j steeds erger. Volgens Deutsche Verkéhrblatter bedraagt het ka liber van de Duitsche torpedo's thans 53 centimeter, terwijl de schootsafstand tot 10000 nieter is toegenomen. Deze afstand wordt met de snelheid van 30 mijlen per uur doorloopen. De lading is tot 150 kilogram vermeer derd, het schietkatoen door meer moderne springstof fen (meliniet en andere) vervangen. Daardoor is een enkele treffer voldoende oan een modern pantserschjp te vernietigen. een gelukskind. De seiner van de draadlooze telegrafie AdOIf Spieier uit Tangermunde, sohijnt erg door het lot begunstigd te worden. Hij behoorde, naar in de „Frankfurter Zei- tutig" verleid wordt, tot de bemanning van het lucht schip „L 1", «dat in de Noordzee viel. Spieier werd destijds door een stoomboot gered; Daarna kwam hij' op de „L 2". Dit luchtschip ging na een ontploffing verloren. De seiner zou ook gedood zijn geworden, als hij bij toeval niet aan boord was geweest. Jlij bevond zich namelijk toen bij de begrafenis van een officier van de „L 1". Toen hij daarvan terugkwam, was het schip een hoop overblijfselen. Spieier kreeg veiYolgcns «Lenst op de „L 3", aie 17 Februari door een hevigen storm op het Duitsche eiland Fanoe ver nield werd. Hij werd met de geheele bemanning ge red. Ten slotte werd hij ingedeeld bij de bemanning van de „L 4", welke onlangs na de ,,L 3", eveneens bij Blaavands-Huk in Denemarken strandde en later naaT zee weg dreef. Onder de elf geredden bevond zich ook weer de „Funkentelcgraphie Obermaat' Splo- ler, die dus na de rampen met de „L 1" ,,L 2", „Lp" i ,„L 4" ongekwetst is gebleven. de geredde vliegers. De twee vliegers, die in zee door een Engelsch vaartuig werden opgepikt en te Lowestoft gebracht, blijken Duitschers te zijn geweest. Uit Londen wondt althans aan V. D. gemeld: Twee Duitsche vliegers, die van Ostende een tocht naar de Engelsche oostkust ondernamen, doch in het svater waren gevallen, zijn door een visschersboot op gepikt en te Lowestoft geland. Zij verklaarden dat zij verleden week Zondag Ostende verlieten om aan den

Schager Courant | 1915 | | pagina 2