11(11111 NltlVS- UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 0 MAART 1915. SCHAGER 58ste Jaargang. No. 5551. tODRiHT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEM, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. de voedingswaarde van bloedworst. In de N. r. Ct. vertelt de heer'Bonnema een en andor over de voedingswaarde van bloedworst. We ontleenen er het volgende aan: De handelswaarde nu van bloed is uiterst ge ring. .Het meeste bloed van onze slachtdieren wordt gebruikt ala meststof. De voedingswaarde van het bloed is evenwel buitengewoon hoog. Van de bloed- soorten is als menschelijk voedsel 'het varkens- bloed bet meest geschikt. Terwijl het magere yar- lcensvleesch ongeveer 19.5 pet. eiwitstoffen bevat, bevat het varkensbloed'ongeveer 18 pot. eiwit. Men kan dus de voedingswaarde van 1 liter bloed bijna gelijk stelelen aan de voedingswaarde van 1 kilogram vleesch. Maar behalve dat het bloed rijk is aan eiwitstof fen, 'bevat het do kostbare bloed kleurstof, waar van een jgedeelte, wanneer wij 'het bloed als spijs gebruiken, tot de bloedvorming kan bijdragen. Daar naast bevat het bloed nog de zeer belangrijke voe dingsstof het leecithine, en voor 'de voeding ook zeer gewichtige zouten. Varkensbloed bevat boven dien een weinig vet.'Wanneer men nu het varkens- bloed verwerkt tot bloedworst, dan krijgt men een product dat de meeste mensohen zeer smakelijk vinden. Aangezien, zooals ik reeds vermeld'heb, de han delswaarde van het varkensbloed bijna niets is, maar men er toch iets Voor zal moeten betalen, zoo heb ik den prijs voor i liter varkensbloed op 5 cent gesteld. Dit cijfer kan natuurlijk hooger of lager zijn. 1 Liter varkensbloed !'5 cent, kilogram rogge meel 6 cent, 1 ons tarwezemelen i cent, 15 gram keukenzout, 1 gram gemalen witte peper, 1 gram gemalen piment (nagelgruis) te zamen 1 cent, 150 gram (anderhalf ons) bruine stroop 3 cent, te za- men 16 cent. i. De opbrengst aan bloedworst bedraagt ongeveer anderhalf kilogram. De verdere 'onkosten heb ik niet berekend, d.w.z. de kosten voor de zakken en voor het vuur. In ieder geval zal een pond bloed worst, volgens bovenstaand voorschrift gemaakt, niet meer kosten dan 7 cent. Bedenkt men nu, dat het eiwitgehalte van deze bloedworst zeer hoog is en dat de worst bovendien nog zetmeel en suiker bevat, dan ziet men gemak kelijk in, dat het een uitstekend 'en zeer goedkoop voedsel is. De 'volgens bovenstaand voorschrift vooraf goed gemengde massa stopt men in zakken van geel katoen, die men eenigszins spits laat toeloopen om de worst er later gemakkelijk uit te krijgen. Men kan de zakken telkens, nadat ze schoon gemaakt zijn, weer gebruiken. De zak wordt ongeveer voor drie vierde deel gevuld en de massa stijf ingestopt. Den aldus gevulden zak brengt men in niet te veel kokend water en laat anderhalf uur of langer ko ken. Men kan de stroop ook weglaten of men kan aan de Moedworstmassa'een vierde ons rozijnen zon der, pitten toevoegen. Bovendien 'wordt de smaak en ook de voedings waarde zeer verhoogd door toevoeging van een ons in dobbelsteentjes gesneden spek, waardoor even wel ook -de prijs (per pond met vier cent wordt verhoogd. 1 i Aan te bevelen is, wanneer 'de bloedworst koud geworden is, ze in de koekepan op te stoven met water en vet en dan bij aardappelen te eten. een watervliegtuig gevonden. De voor IJmuiden kruisende stoomloodsboot No. 6 heeft het geraamte van een watervliegtuig op sleeptouw gehad; zij probeerde het binnen te bren-* gen, doch moest het, door het breken van een sleeptros, weder loslaten. Torpedobooten 'zijn op onderzoek uitgevaren, daar men niet zeker wist wat het gesleepte voorwerp was. Het is niet onmogelijk, dat het nu 'gezonken is. Nader seint men'aan het Hdbld.: Het door een der torpedobooten, 'welke gister morgen ter opsporing was uitgevaren, opgepikt wa tervliegtuig, is binnen de 'pieren aan de sleepboot „IJmuiden" overgegeven eü hier binnen gebracht. Het vliegtuig, waarvan'men nog geen merken of nationaliteit heef kunnen onttdekken, daar het bij na geheel 'onder water 'drijft, verkeert in zeer ge- havenden toestand. Vermoedelijk zal het Vliegtuig hedenmiddag iop het droge worden gebracht. Aan de N. r. Ct.'wordt nader gemeld, dat het wa tervliegtuig, voor Egmond gezien, door de sleepboo- ten naar IJmuiden is-gesleept en daar op 't droge gezet 1 Van het vliegtuig was het 'hout- en aluminium- werk vernield, de motor onbeschadigd. De motor is een Gnome-model, 'van de Societe des Moteurs te Parijs, met een Engelschen schroef gemerkt'No. 287 r, een Engelsch kompas en drie Engelscbe mano meters. 1 Het watervliegtuig is dus 'waarschijnlijk geen Duitsch, maar Eiigelsch toestel. vergaderingen en staat van beleg. Naar aanleiding van 'het antwoord door den Mi nister van Oorlog gegeven op de door het lid der Tweede Kamer den heer Kleerekoper tot hem ge richte vraag nopens het stellen van voorwaarden door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, voor'het toestaan van het houden van openbare ver gaderingen in plaatsen, waar de Staat van Beleg is afgekondidg, verneemt het Haagsche Corresponden tiebureau dat deez zaak nog niet uit zal zijn, maar zeer spoedig nader in de Kamer ter sprake zal ko men. Immers binnenkort zal in openbare behandeling komen het wetsvoorstel betreffende bestendiging van den Staat van Beleg en bij die gelegenheid zal bovenbedoelde zaak, welke ook in de afdeelingen ter sprake kwam, een onderwerp van beraadslaging uitmaken. r de bijeenkomst van vertegenwoordi - geus van kredietinstellingen De op Zaterdag 13 Maart te houden vergadering van vertegenwoordigers'van kredietinstellingen staat in verband met de door den Minister van Finan ciën in de Tweede Kamer gedane mededeeling om trent het voornemen om een nieuwe organisatie in het leven te roepen in het belang van andere groe- pen'der bevolking dan die door het Kon. Nat. Steun comité worden geholpen. De vergadering gaat uit van een commissie, be staande uit de Ministers van Financiën, van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel, den presi dent van de Nederlandsche Bank, den president van de '"Nederlandsche Handelsmaatschappij en prof. De Vnoys, als voorzitter van de commissie van uitvoe ring van het Kon. Nat. Steuncomité. Zij zal gehou den worden des voormiddags te half twaalf in het gebouw der Grafelijke Zalen te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin zal daarbij tegenwoordig zijn. De vergadering betreft de plannen tot het bijeen brengen van de bestaande bankinstellingen, die zich bezighouden met het verstrekken van kredieten aan den kleinen'middenstand, met het oog op het verleenen van kredieten aan kleine middenstanders uit. Landbouw, Nijverheid'en Handel, die door den Oorlogstoestand hun zaken moeten zien verloopen of te niet gaan, en die niet in staat zijn de waarbor gen te bieden, die in normale omstandigheden door de kredietinstellingen van hen worden verlangd Hdbld. het mijnengevaar. Er is weder een mijn aangespoeld op "het noor- derstrand bij paal 13 te Schiermonnikoog. knoeierijen met natuurboter. Het „Maandblad tegen de Vervalschingen" schrijft: „Het was nauwelijks aan te nemen'dat de knoei ers zich zouden wagen aan ons bij uitnemendheid, door een aparte wet beschermd, hoofdzuivelpro duct, iü. de natuurboter. Intusschen is ons dezer dagen gebleken, dat ;de abnormale tijden ook in deze belanrgijke zaak allen premissen den bodem inslaan. Wij hadden gelegenheid te constateeren, dat waar de minste prijs van natuurboter voor eeni- ge dagen f 0.80 per pond bedroeg, toch z.g. „natuur boter" aangeboden werd tegen f 0.75 per pond, der halve met f 0.10 verlies për Ko. Daar wij noch aan de mensehlievendheid, noch aan het vrijwillig ver- Jiesnemen-van den verkooper geloof hechten, werd dera boter, die gezegd werd den toets van de Rijks controle te kunnen doorstaan, door ons aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het bleek ons dat de fabrikant volkomen op de hoogte was van het feit, dat in sommige jaargetijden de natuur boter enkele afwijkingen Vertoont en bij analyse o.a. een cijfer geeft (nl. het z.g. Reichert Meissl-ge- tal) dat overeenkomt met boter waaraan een zeker (gering) percentage vreemde vetten toegevoegd is geworden .Het voortgezet ondèrzoek bracht aan het licht, dat juist zooveel vreemd vet aan de boter toe gevoegd was geworden, dat bij den verlaagden bo ter prijs nog een winstje overbleef. De verkooper had gemeend „dat dit wel mocht, 'daar er wel natuur boter van een dergelijke samenstelling aangetrof fen wordt, en hij verder meende dat zijn waar be antwoordde aan de eischen der Rijkscontrole". Wij hebben dezen uitvinder medegedeeld, dat deze „mee ning" hem eenige maanden gevangenisstraf zou kunnen kosten, en gelooven niet dat hij zijn prak tijken voort zal zetten. Intusschen zij men, vooral in deze tijden, ernstig gewaarschuwd tegen de z.g. „goedkoope natuurbotersoorten" (d.w.z. onder den marktprijs), daar in deze „goedkoop" zeer beslist duurkoop is.", vrouw in brand, Gisteravond geraakte een op een kamertje in de St. Jacobsstraat te 's-Gravenhage alleen wonende vrouw in brand, vermoedelijk doordat haar kleeren, terwijl zij in slaap was gevallen, in aanraking waren gekomen'met het vuur eener stoof, waarop zij haar voeten warmde. Een dokter van den eerste-hulp-deinst verbond de vrouw, die in hoogst zorgelijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Buren hadden het brandje in het vertrek, waar de vrouw zich bevond, gebluscht. de indische leening. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofde lijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot 't fcatogaan van een leening, ten name en ten laste van Nederlaodsch-Indië, breezand. Gisteravond hield de Nutsvereeniging Vrienden kring haar laatste gezellige bijeenkomst in de zaal van den heer G. Borst. Als gewoonlijk was ook nu de zaal gevuld. De voorzitter, de heer M.'Broers, opende met een woord van melkom, en wenschte dat allen een ge noeglijken a vond mochten hebben. De heer B. J. Boelsums, die de „lezing" op zich had genomen, had daarvoor gekozen twee stukjes, hl. „De gelukkige"' en „De trouwdag van Mietje". Als altijd wist hij het publiek te boeien. De bij drage werd gegeven door den heer N. Nap,u nl. Oude Zeelui van J. van Maurik, 'twelk goed werd weer gegeven. Voor 'het verdere gedeelte van den avond zorgde de beer C. Dekker van N. Niedorp, die hier voor het eerst optrad en een zevental voordrach ten'ten beste gaf, welke een dankbaar applaus ver wierven. Jammer, dat de heer Dekker achteraan niet altijd duidelijk te verstaan was. Misschien lag dit voor een deel aan,enkele jongedames, voor wie het beter was, dat ze in het vervolg vlak bij het be stuur gingen zitten. Verder werden nog voordrachten gegeven door mej. Ockelven, hier lang geen onbekende, door de dames Slothouwer en door den heer Schut, zoodat de aanwezigen zeker elk wat wils hadden en het reeds „vroeg" was, toen de voorzitter het publiek dankte voor 't luisteren, den heer Dekker voor zijn beste -voordrachten en verder alle anderen voor hun medewerking. De heer Zon, die 'als gewoon lijk 'voor muziek en begeleiding zorgde, bespeelde voor 't eerst de eigen 'pianino van Borst, welke be slist een groote aanwinst is. da'8 wat moois. In de thans onbewoonde pastorie der Ned. Herv. Gom. te Lisse zijn gisteren, op klaarlichten dag, eenjge schooljongens door tuin en achterdeur bin nengedrongen en hebben in de bibliotheek van den laatsten bewoner, wijlen ds. Snethlage, een ware verwoesting aangericbt. Tal van boekenplanken heb ben de bengels van den wand gerukt. Vele, waar onder zeer kostbare, boekwerken zijn Idoor de jeug dige inbrekers gestolen, terwijl ook volwassen per sonen zich verschillende werken hebben toegeëigend. wieringerwaard. Donderdagmorgen zijn de elf Belgische vluchtelin gen, die sinds nalf Augustus in deze gemeente heb ben vertoefd, na#' hunne haardsteden te Antwerpen teruggekeerd. Een der leden van het Plaatselijk Steun comité heeft hen tot Schagen vergezeld, vanwaar ze een vrijbiljet hebben gekregen tot Esschen. De men- schen, cüe hier een zeer goeden indruk, hebben ach tergelaten, waren uiterst dankbaar en bij het instap pen in den trein zeer ontroerd. Alhoewel zij toestem ming hadden gekregen alles mede te nemen, hebben ze alleen de kleeren medegenomen. Wat er met het overige zal geschieden, zal wel door het Comité over worden beraadslaagd. w1eringen. Door het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote' te Amsterdam, is aan den jongenheer r. Post alhier het diploma 3e klasse uitgereikt, door bovenvermeld kort schrift correct en duidelijk te kunnen schrijven. WEERINGEN. Door den heer Leistiko van Amsterdam is aan alle smeden van 't eiland opgedragen voor 't buitenland zooveel hoefijzers te mogen maken als in hun ver mogen is. w1eringen. Loop der bevolking van de gemeente Wieringen in 19X4. Bevolking op 31 December 1913 158Q m., 1443 vr., totaal 2023. Vermeerdering door geboorte 28 m., 22 vr., totaal 50; door vestiging 32 m., 39 vr., totaal 71. Geheele vermeerdering 60 m„ 61 vr., totaal 121. Vermindering door sterfte 16 m.. 9 vr., totaal 25; door vertrek 21 m., 23 vr., totaal 44. Geheele ver mindering 37 m., 32 vr., totaal 69. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 23 m., 29 vr., totaal 52. Bevolking op 31 December 1914 1603 m., 1472 vr., totaal 3075. in- en uitval van het handelsblad. Cens uur-s treek. Een der Weensche bladen wenschte dezer dagen kritiek te oefenen op een der ministers; na een scherp betoog, stelde het de vraag: „Hoe moet het er wel in de hersens van zoo iemand uitzien?" De censor had echter geen vrede met den politiek en aanval, en gelastte, dat een gedeelte van het artikel zou worden geschrapt; doch ging daarbij wat slordig te werk, zoodat in de krant het artikel tegen den minister met dit slot verscheen: „Wij zijn geen afbrekers van iemands verdiensten. Doch een kenner van hetgeen hier achter de scher men geschiedt, moet zich zelf toch de vraag stellenHoe moet het ertjvtel in de hersens van zoo iemand [uitzien?.... Welnu, wij zullen het u eens zeggen: (Hier volgde het geschrapte deel). „Ongeveer zoo ziet het er uit!" r- veenhuizen. Het vischwater in den polder Veenhuizen is dit jaar weder verpacht aan den neer S. Beets van Zuidscnar- woude voor f 52. Wij vernemen, dat de pachter het recht heeft, telkenjare het water weder voor denzelf den prijs te huren. harenkarspel. Door Burgemeester en Wethouders is tot hulpkeur meester van vleesch en visch benoemd de heer G. Bei- mers te Miens en Bakhuizen. st. maarten. In navolging van enkele hier in den omtrek liggende plaatsen, zal ook hier een vischafslag worden gehouden, rilgaande van den heer B. J. Boerrigter uit Almelo. Voorloopig zal afgeslagen worden kabeljauw en 'kleine schelvisch (weiting), daar de wateren, waar de schol gevangen wordt, thans te veel in de mijnenvelden zijn st. maartensvlotbrug. Donderdagavond j.1. hield de vereeniging Nut en Ge noegen haar laatste bijeenkomst in dit seizoen in het lokaal van den heer G. Veuger Hz. Een talrijk publiek was opgekomen. Na opening volgde voorlezing en goed keuring van de notulen der vorige bijeenkomst. Daarna werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Het uitgebreide programma bevatte een lezing, voor drachten, tooneelstukjes enz. Aan Afwisseling dus geen gebrek. Het publiek volgde met de meeste aandacht het geen ten tooneele werd gevoerd. Na afloop van ieder stukje klonk een luid en hartelijk applaus door de zaal. Van alle kanten werd er flink medegemerkt om dezen avond genoegelijk te maken. Te ruim middernacht sloot de waarnemende voorzitter de vergadering, onder dank zegging aan allen die tot het welslagen hadden mede gewerkt. Met voldoening kan Nut en Genoegen op den avond terugzien. Deze laatste bijeenkomst was een waardig slot in dit seizoen. de ui en g escht edenis. Het Kamerlid voor Hoorn, de heer w. de Jong, schrijft in de Hoornsche Courant: In de Kamerzitting van Vrijdag j.1. heb ik gesproken over de enorm gestegen prijzen van varkensvleesch en van groenten. De bladen hebben reeds gemeld onder het humoristische opschrift: „Kamer-uienhande- laar", dat de heer Slot uit Broek op Langendijk mij Zondag een telegram zond: prima Langedijker (en geen Kamper) uien aanbiedende tegen 1 cent per stuk. Nu zou niets mij liever zijn dan dat ik in de Kamer bij de mededeeling van de prijzen in Dell Haag een Kamper-ui had verkocht. Het is helaas niet zoo. De groenteboer Zuidwijk in Den Haag rekent voor een uit (per stuk verkocht) 3 centl In dc Kamer heeft rar. Tydeman er op gezinspeeld of de tussehenhandel geen schuld had aan de opgedreven prijzen. Men zou, het telegram van den Langedijker exporteur een mo ment ernstig nemend, tot de conclusie komen, dat de producten voor zij van den kweeker den Haagschen consument bereiken, heel wat prijsverhoogingen bij de tusschenpersonen ondergaan. Het vermakelijke telegram van den heer Slot, dat een bewijs is, hoe deze uienhandelaar in deze benarde dagen nog een aardige ui weet te tappen, droeg als adres: De Jont afgevaardigde van het Tuinbouw- district Hoorn. Over dit adres moet ik een enkel woord zeggen, want het heeft meer beteekenis, dan men zoo oppervlakkig zou denken. De heer Slot heeft blijkbaar aldus geredeneerd: In het district Hoorn is veel tuinbouw. De tuinders hebben belang bij export, hoe kan de heer De Jong nu voor pen uitvoerverbod pleiten?" Ik kan mij best begrijpen, dat de heer Slot, wien de hooge groente- en uienprij- zen als exporteur buitengewoon aangenaam zullen zijn, het minder prettig vindt, dat een Kamerlid, en nog wel van een district, waar tuinbouw is, op een uitvoer verbod durft aandringen. En daarom is het noodig, er dezen heer Slot eens op te wiizen, dat het in deze dagen, meer dan ooit, slechts het algemeen belang richtsnoer voor den volksvertegenwoordiger mag zijn. P.ij arbeidenden en middenstand zijn de inkomens in tal van geval'en sterk verminderd, ja zelfs geheel Ver dwenen. 60.000 werkloozen zijn geheel aangewezen op uitkeering der Steuncomité's. Voor duizenden zijn vleesch en groenten bij de tegenwoordige prijzen met meer bereikbaar. Niemand weet verder, wat de toekomst zal brengen. Wie waarborgt bH het stadium, dat voor den zeeoorlog is ingetreden dat regelmatige aanvoer voor ons land zal kunnen geschieden? Kan iemand zeggen, hoe lang da krijg zal duren? Geen staatsman en dus allerminst de thans be- r-'rr-.de Trporteur van Broek op Langendijk kan op die vragen het antwoord geven. En omdat niemand dit kan, omdat wij niet weten, wat de toekomst ons brengt, sta ik od het standpunt: Houd de beschikbare voorraden in het land. Dat kan mij in conflict brengen met de particuliere belangen van enkelen, doch dat mag geen reden zijn mij er van af te brengen om' in het belang van allen bet standpunt n te nemein, dat mij tot mijn beloog :n de Kamer bracht. De hoer Slot van Broek op langendijk vergat dat bij de adresseering, die hij voor zijn telegram koos. Toen ik in de vorige nummers de motie-Enkhuizen als ongepast en ontactisch bestreed, heb ik in mijn artikelen betoogd, dat ik steeds bereid ben, mijn stand punt tegenover degenen, die mij afvaardigden te verde digen. Als op een da- spreekbeurten, die ik steeds be reid ben in mijn district te vervullen fik sprak dezen winter reeds tweemaal te Hoorn en tweemaal te Purme- rend), de heer Slot tegenwoordig mocht zijn, zal ik het op prijs stellen hem nader te woord te staan. de sommelsdijk aangehouden. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct., 'dat de Sommelsdijk, van de Holland-Amerika Lijn, uit Amerika op weg naar hier, 'door de Engelschen te Graveeend is aangehouden, o.a. om een lading ijzer waren, 'bestemd voor 'de firma Stokvis en Zonen alhier. Deze en andere goederen zijn uit het schip gehaaid. De Sommelsdijk zou heden of morgen naar Rotterdam vertrekken.' De zending voor de firma Stokvis bestond o. a, uit 8 of 9 draaibanken, rijwiellampen en anderszins. Het schijnt dat toen de lading voor het prijshof wil brengen. 1 Aangehouden zijn ook een partij reuzel, vetwaren en andere goederen, waarvan men eveneens te Lon den schijnt te vermoeden, dat ze voor Duitschland bestemd zijn. Tot zoover 'bet bericht uit Amsterdam. Van de firrna Stokvis vernemen wij, op onze 'navrage, nog, dat de goederen, die aan haar zijn geadresseerd, voor binnenlandsch gebruik Jen ten deele reeds aan de Nederlandsche nijverheid verkocht zijn. Zij heeft trouwens de verklaring, die de Holland-Amerika- lijm ter verzekering van die binnenlandsche bestem ming cischt en op overtreding waarvan een hooge boete staat, onderteekend. De Sommelsdijk is reeds den 5den Februari uit Nieuw-York vertrokken. Den 19den Februari was het schip op de reede van Duins.' smokkeijsn. Men schrijft uit Venlo a&n de „Gëld.": Naar men ons verzekert moet de totale waarde der hier en in den naasten'omtrek in beslag geno men smokkelwaren reeds een bedrag vertegenwoor digen van nagenoeg f 100.000. Door de douanen te Zevenaar'is, naar de „Geld. meldt, beslag gelegd op een hoeveelheid vap 30.000 KG. aar3appelen, die door een Duitscher over de grens zou gebracht worden. Deze had drie concen- ten, ieder van 1000 KG„ welke hij tot 10.000 KG. vervalschte. De fraude werd ontdekt; thans zijn de aardappelen ingekuild. een belgische delilah. Gisteren werd te Vlissingen een jonge Duitsche soldaat binnengebracht. De geschiedenis zit zoo. Met een 31-tal kameraden was hij te Mechelen aan het pret maken. 'Bekoord door de blauwe oogen van een Ylaamsche schoone, ging hij met deze eenige cafe's in en liet zich daar het bier wel smaken. Op een gegeven oogenblik bevond hij zich in den trein die hem in de richting'van de Klinge voerde. Hoe wist hij zelf niet te vertellen, doch toen hij zich weer bewust was van zichzelf, bevond hij zich op Nederlandschen bodem. Zonder eenig wapen kwam hij hier aan. Hij behoorde tot het korps "ponton niers en was afkomstig uit den Elzas. Blijkbaar heeft de Belgische jonge dochter op deze wijze 'n vijand onschadelijk gemaakt. Hij zou nu opgezon den worden naar Bergen. N. Gr. een holl ander veroordeeld. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. Ct.: Eenige maanden geleden had de heer P. in België ingevoerd een prentkaart met kinderkopjes en ge beden. Behoorlijk had hij zijn drukwerk te Selzate aangegeven 'en 18 centimes belasting per kilo be taald. Ruim een maand daarna verbood de Komman- dantur te Gent den verkoop. Men veroordeelde toen den heer P. tot 300 Mark boete. Daar hij Nederlan der is, trad onze consul voor hem op. Doch niets hielp. Alleen gaf men hem op herhaald aandringen eejn ■'quitantie. Toen de -heer P. nu den 8en Februari naar Ne derland ging om zaken teMoen, vond men op hem 3 adressen van inwoners uit België die nu in En geland vertoeven. De adressen waren o.a. van een kloosteroverste, een kind'en een dame. Deze adres sen waren voldoende reden om den heer ;P. te ar resteeren. Den 20en werd "hij veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, in Duitschland af te doen. Als ver zwarende omstandigheid diende een eenige maanden oude brief uit Frankrijk op hem bevonden. Majoor Albrechts vond het feit zoo ernstig, dat hij voor den verdachte de doodstraf vroeg. Den 26sten Februari werd de man opgezonden. Zijn nog jonge vrouw met een kindje van 3 jaar wilde men aanvankelijk geen pas geven om naar haar familie in Holland te'gaan. Doch aangezien zij ook een Hollandsche is, kon men dit niet volhouden. Nu zat de vrouw te Vlissingen Donderdag in sombere stemming op den'trein naar Rotterdam te wachten. Ze vroeg mij, waarom men elders de 'Nederlanders dupssrt, terwijl de Duitschers in ons land zich vrij mogen bewegen. 1 De bedroefde vrouw zou nu bij ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken aankloppen om tusscben- komsLf

Schager Courant | 1915 | | pagina 1