De Oorlog. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Verschillende Oorlogsberichten. MET PETROLEUM BESPOTEN. Uit PARIJS, 5 Maart. Een militaire dokter deed een vrcesclijk verhaal over de verwondingen veroorzaakt door het besproeien met petroleum door de Duitschers. Hij had gewonden gezien met vreeselyk verminkte en gezwollen ledematen "In verbrande uniformen. Sommi gen, d'e minder zwaar gewond waren, vertellen, dat •"e een rusügöö dag de Franschen plotseling bemerk ten, dut stralen jpetrotoura. op hun loopgraven werden firicht. Een officier gelastte onmiddellijk do pijpen to ooveu, maar het baatte niets. Het volgende oogenblik werden loopgraven overstelpt met een regen grana ten; terwiil de loopgraven vuur vatten, maakten de Duit schers gebruik van de verwarring om te naderen en brandende fakkels in de loopgraven te werpen, waar door de brand nog toenam. Het was onmogelijk den vuurstroom te ontkomen. De Franschen, wier uniformen dropen van de petroleum, moesten hun loopgraaf ver laten. Voor de tweede loopgravenlinie kwam de Duit s-die aanval tot staan. Tien minuten later werden de Duitschers in taen hevlgen tegenaanval teruggeworpen, waarbij zij 300 man aan dooden en gewonden ver loren, terwijl 60 man werden krijgsgevangen gemaakt. JAPAN EN CHINA. Uit LONDEN, 5 Maart. De Times" verneemt uit Peking, dat de bijeenkomst der Chineesche en Japan- sche vertegenwoordigers, ter bespreking der gestelde eisnhen, gisteren plaats had. China stemde tbe in don Japanschen cisch tot uit breiding van den termijn voor den tijdelijkcn afstand in pacht dor gebieden op hot schiereiland Liaotong, met inbegrip van Port Arthur en Dalny voor 99 juar. VLIEGTUIGEN AAN BOOni). Ia Sprokkelingen vinden wij ecnlge bizonderheden over watervliegtuigen van de Engelsche marine van het stelsel Short. Deze tweedekkers zijn geheel 'ge touwd mot hot doel om ze gemakkelijk en steeds voor den dienst -gereed aan boord van oorlogssche pen te kunnen bergen. Daartoe zijn de'vleugels op vouwbaar gemaakt. De vliegtuigen zijn voorzien van oen inrichting om ze snel aan boord ,te hijschen of op zee neer te laten. Do spanwijdte van de bo venste draagvlakken bedraagt 17 M., die van de on derste 12.2 M. Het gezamenlijk oppervlak van de vleugels is 51 vlerk, meter, de-lengte van het toe- Bte! 11.9 M. BIJ een last van 142 KG. kunnen 272 KG. brandstof en een inrichting voor draadlooze te legrafie medegevoerd -worden. Het gewicht van het vliegtuig met toebehooron bedraagt 1378 KG. Een Gnome-motor van 160, PK. geeft het toestel een snel heid van 128 KM.'per uur; de stijgsnelheid bedraagt 183 tot 305 M. pee minuut. 1 EEN ZEPPELIN. Men seint uif. Brussel d.d. 5 Maart: „Het Zeppelinluchtschip „L 8" keerde gisteren Icrug van een met succes bekroonden verkenningstocht. Hel landde in het donker bij Thienen en kwam terecht on hoornen, zoodat het Vrij ernstig beschadigd werd, Men achtte het derhalve wenschelijk het schip to de- tnontecren. Dit geschiedde met groote vlugheid door de manschappen van het „Luftschlffer-Kommando" die daarvoor ontboden waren. De stukken werden naar Duitschland gezonden om weder In elkander te worden gezet". VOEDSEL UIT STROO. Dr. Friedenthal's methode om voedsel te bereiden uit fijn gestampt stroo, is aan het rijksdepartement voor volksgezondheid onderzocht. Men kwam daar tot de conclusie, dat dc uitvinding voor het bereiden van levensmiddelen en brood wel niet in aanmerking zal komen. Wanneer zjj echter voor de samenstelling van veevoeder geschikt zou zijn, wat bil een nader onder zoek, dat dezer dagen zal plaats hebben, moet blijken, zou de levensmiddelenquoestie voor een belangrijk ge deelte zqn opgelost. Runderen en varkens konden aan In vollen getale in het leven worden gehouden. IN DE SNEEUW. Een commandant van een Duitsche batterij In Oost- Ptulsen schrijft: De si^jdendo oostenwind jaagt met verwoede stoo- tcn over het land. Men kan ternauwernood tegen den storm in adem halen, ternauwernood tien pas voor zich uit zien. De batterij is nipts anders dan con reusachtige sneeuwberg. Van de kanonnen ko men slechts ae loop en het bovenste gedeelte van het affuit uit de sneeuw te voorschijn. Hijgend is de heele bemanning van de batterij aan het werk om ten minsto twee kanonnen uit te graven en tot vuren gereed te houden. Wie moeten op onze hoede Sn, <is ons bevolen. Do aanval van de Russen Is et onwaarschijnlijk. De draadversperring voor dc stolling is gedeeltelijk in do sneeuw begraven en de vijand heeft den wind in den rug. Daar staan dc jonge manschappen, voor het meerendecl vrijwil ligers uit den ontwikkelden stand, diep in de sneeuw. Hun adem gaat hijgend, maar de sneeuw geeft het niet op. Wat men in een half uur uitgegraven heeft, waait in liet volgende kwartier weer dicht. Intusschen vuurt het cene kanon. Het licht van de richtlantaarn is ternauwernood te zien en do ver kleumde vingers kunnen het fijne werk van het In stellen der kwadranten en richtcirkels bijna niet doen. Zoo .gaat het drie dagen en drie nachten lang. Eindeiyk bedaart de storm. De sneeuwjacht houat op. Er heerscht snijdende koude. Toen ziet men overal opgewekte gezichten. Men fluistert en Tnora- pclt, dat ao Russen spoedig in de val zullen Ioo- pen. Drie maanden lang reeds worden de stellingen nu met hun uitstekende artillerie door de Russen beschoten. Een ontzaglijke massa staal uit lichte en zware kanonnen is hierheen geslingerd. Zacht ver goelijkend dekt de sneeuw de sporen van de gruwe lijke verwoesting. Onze landstorm, slechts onder steund door eenige actieve en reserve-formaties, hield stand. Zoo kwam de morgen van den lOden Februari. Het was merkwaardig stil. Plotseling be gonnen de Russen een verwoed bombardement. In massa hoorde men het scherp gefluit van de gra naatkartetsen. Een Duitsche vlieger zwerft onop houdelijk boven do vijandelijke stelling en geeft lichtsignalen, zonder zich te bekommeren om de projectielen, die bij dozijnen om hem „'barsten. In de loopgraven van den vijand wordt ijverig sneeuw geschept en toch is er iets aan de hand. In de verte ziet men door den kijker wagens heen en weer rijden. Langzamerhand verflauwt het vuur. Nu en dan nog een schot. Het wordt steeds stiller. De nacht breekt aan. Hier cn daar wordt het geweer vuur levendiger. Dan beginnen plotseling onze ka nonnen te vuren. Er is bevel gekomen de verbin dingswegen van den vijand onder vuur te nemen- Zoo, nu weten wij wat er aan de hand is... GOEDKOOP VOEDSEL. Een Br-rlijnsch privaat-docent, dr. Hans Fncden- thal, heeft, gelijk reeds kort gemeld is, een middel gevonden om voedsel te maken van een goedkoop ma teriaal. Dit materiaal is stroo. Stroo is vol voedende besta tul doelen. maar deze lagen al te goed verborgen in onverteerbare celhuidjes. Als het gelukte die te ver wijderen, dan was het probleem opgelost. Dr. Frieten- thnl doet dit op uiterst eenvoudige wijze. Hij maalt het stroo tot meel. Deze ontdekking is natuurlijk niet uit de lucht komen vallen. Langdurige proefnemingen met het breken van groentecellen, die de wetenschap pelijke wereld kent, gingen aan deze ontdekking vooraf. Maanden lang heeft 1- riedenthal in zijn laboratorium proeven genomen met jje meest verschillende molens. De voedingswaarde van stroomeei is zeer groot. Een kilogram bevat niet minder dan 700 calorieën Het bevat 1.2 procent eiwit, aan zetmeel, suiker, dextrine, plantenzuur 13 procent. Van de 22 procent ruwe vezelstof is een derao bruikbaar. Dit bes-at cel lulose, suikersoorten en vooral do voor den bouw van net lichaam zoo gewichtige minerale zouten en asschen. Dr. Friedenthal heeft uit zijn stroomeei voor de gasten in zijn laboratorium brood gebakken en het smaakte als goed roggebrood, zoo ongeveer als kum- m el broodje" Hi! heeft het gekookt met zout en vet, daar pap en brij van gemaakt. Deze pap en brij had den geheel den smaak en geur van versche groente. Vijftig kilogram haverstronmeel kosten gemalen onge-' veer drie mark. Terwijl haver, die bijna niet te krijgen is, ongeveer dertien mark kost. De schrijver van het artikel wijst op de mogelijk heid om stroomeei met melasse te verwerken cn net clan In d»n vorm van koeken aan de varkens te ge ven. Veder kan ratui er, als men het de noodiga hardheid geeft, "kunstmatige korreltjes voor kippen cc; nuarder. van soaken. JSMW* Ito i>i£er>*w 1 vtui d» „Dacia", die door de Fran- «ofecc is opgebracht» verklaart volkomen onverschil lig to itj3 ©ver het besluit'dat in Frankrijk om trent dit «chip zal worden genomen. Hij had 'de in beslagneming verwacht, maar troost zich overigens, want, zegt hij, het schip 'is bij een Britsche maat schappij verzekerd ook tegen inbeslagneming. Dat Is zeker wel een aardige bijzonderheid. TWEEHONDERD GRAM MEEL PER DAG. De Norddeutsche 'Allgem. Zeitung meldt, dat de rijksoverheid voor de graandistributie besloten heeft, voortaan hot meelrantsoen'in het geheele Duitsche vUk op 200 gram per hoofd en per dag te bepalen, Aanvankelijk was dit op 228 gram vastgesteld. Ver schillende gemeenten'waren al voorgegaan met., een rantsoen van 200 gram voor te schrijven, 'wat blij kens ido onderzoekingon van voorname hygiënisten oolfi voldoende is. f Het blad voegt erbij, dat de 'opneming van 1 de graan- en meelvoorraden had aangetoond dat men het rantsoen van ''225 gram'wel kon behouden. Om echter togen alle gebeurlijkheden verzekerd te 'zijn en hij'het begin van den nieuwen oogst nog een reserve-voorraad te 'hebben, die iden overgang tot het verbruik van den nieuwen oogst gemakkelijk maakt, -heeft men tot de verlaging besloten. De nieuwe verordening zal op zijn laatst 15 Maart oyer- al ingevoerd moeten zijn. 1 Den gemeenten wordt verder aangeraden met het verschil in de behoeften van'de bevolking rekening te houden en b.v. voor kinderen beneden het jaar 8«en'broodkaart of voor kinderen beneden een be paalden leeftijd een halve broodkaart uit te reiken, soodat zoodoende meer brood beschikbaar is voor menschen, die uit 'hoofde van hun beroep en le venswijs in het bijzonder aan broodvoeding gewend zijn. EEN TANKSCIÏTP VERBRAND. ÜU Londen, 4 Maart. Lloyds meldt uit Alicante, dat de Belgisobo tankstoomer „Tiflis" ln brand staat. Er zijn vijf dooden, vijf gewonden. (De '„Tiflis" is een tankboot van 2783 ton bruto, ln 1900 'te Newcastle gebouwd. Zij heeft vermoe delijk een lading petroleum uit New-York 'bmnen boord.) f EEN ONDERZEEËR GERAMD? Do Dtuly Telegrapb deelt mede, dat kapitein Bell van den kustvaarder „Thoradis" vap Newcastle be richtte, dat bij Zondagmorgen 'in het Kanaal tien raïjien van Beacfov Head, de perisooop waarnam van ee*i onderzeeër, 'die op hot schip aankoerste. Eeni- goa tijd zag men dat 'do onderzeeër eensklaps van koers veranderde en dadelijk daarop bemerkte men dat een 'torpedo de „Thoradis" naderde. Ka pitein Beft wierp hot roer om en do torpedo ging vlak langs bet schip heen. Stoomboot en onder zeeër waren op'korten afstand van elkaar en kapi tein Bell besloot een poging te'doen om den onder zeeër te vernietigen. De „Thoradis" ramde den on derzeeër. :Het water werd met olie bedekt, waaruit men opmaakte dat het doel bereikt was. KEN GOED IDEE. Bij den gemeenteraad van Parijs is het voorstel ingekomen om aan hen, die in den oorlog verminkt zijn en aan de weduwen van gesneuvelde soldaten zooveel mogelijk de gemeentelijke baantjes te ge- bgem waar zil uit hoofde van,hun beroepscapaci teiten geschikt vooc zijn. 1 Do Temps ondersteunt dit voorstel kraohtig en wekt tevens het particulier 'initiatief op ora zooveel mogelijk bet wreede lot der verminkten te verzach ten. Teder onzer, zegt zij, heeft een schuld aan de verminkten, de weduwen en del weezen dor gesneu- de soldaten af te doen. Want ze'hebben voor ons aller werk, ons leven en geluk gestreden. Het mag niet gebeuren, dat men na den oorlog in de Fran- arJho steden en'op het Iland verminkten zich langs straten en wegen ziet voortsleepen, smeokend 'tot de$3?i die ze veTdedigd hebben en bedelend hun Iwo i. Z<j mogen geen beklagenswaardige wrakken worde» en het mag niet zijn, dat onze ondankbaar heid de glorie van 'hun gebaar doe tanen, In de particuliere Industrie, in den'handel, in,do takken van bestuur moeten voor de verminkten betrekkin gen open -gehouden worden, die zij in staat zijn te vervuilen. AMue zullen zij'het gevoel hebben, dat ze geen sociale non-valeurs zijn en dat het'vader land, het voor alles ^moederlijke, zijn ongelukkigste kinderen het liefst heeft. EEN FRANSCH VLIEGER BOVEN DONAUSCHIN- GEN. Uit Parijs, '4 Maart. Een .Fransche vlieger heeft het kruitmagazijn bij Donauschingen met goed suo- ces gebombardeerd. De vlammen stegen tot een hoogto van 400 meters op. UR Stuttgart, 4 Maart.'Het plaatsvervangende oommando-generaal deelt mede: Een vijandelijk vlie ger verscheen gisteren boven Rottwejr en wierp er bommen op de kruitfabriek. De daardoor voroor - zaakte schade is 'gering on .verstoorde het bedrijf in de fabriek in geenerloi opzicht. Verdere 'aanval-1 len vanjden vlieger worden door de besohermings- troepen verhinderd. Uit PARIJS, 5 Maart. Een heden gepubliceerde of- ficieele mededeeling bevat nadere bijzonderheden omtrenl den aanslag door een Franschen vlieger op de kruit fabriek van Rottweil, een der belangrijkste van Duitsch land. De Fransche aviateur daalde tot op 1500 M. boven de fabriek cn liet toen vier bommen vallen, een op de tanks en de andere op de fabriek zelf. Nadat de bom op de tanks was gevallen, steeg daaruit een blauwe rook op, weldra daarna verhieven zich hooge vuurzui len met dikken rook van dezelfde plaats, die haast de hoogte van de aeroplane bereikten. De vlieger bleef tien minuten zweven boven de fa briek,teneinde de uitwerking van de bommen na te gaan. Hij kon ^opmerken, dat behalve de eerst waar genomen vlammen nog op verschillende andere pun ten vlammen uitsloegen, veroorzaakt door de ontploffing van de andere bommen. TWEE DUITSCHE ONDERZEEËRS GEZONKEN. Uit LONDEN, 5 Maart. De Admiraliteit meldt, dat gistermiddag de Duitsche onderzeeër „U 8" tot zinken.1 gebracht is in het Kanaal, ter hoogte van Dover, door Engelsche torpedojagers. De offieren en bemanning van den onderzeeër werden gevangen genomen. De Admiraliteit meldt, dat als resultaat van het on derzoek van het s.s. „Thordis" dat bij aankomst meldde een Duitschen onderzeeër te hebben vernield op 28 Februari, gebleken is, dat bet schip naar allr waarschijnlijkheid een onderzeeër tot zinken bracht. die vooraf een torpedo op de „Thordis" had afgeschoten. MISLUKTE AANSLAG OP EEN TANKSCHIP. Uit LONDEN, 5 Maart. Een Britsch olietank-stoom schip is de Humber binnengeloopende kapitein meldt dat tusschen Yarmouth en Spurnnead een Duitsch lucht schip drie bommen naar het schip wierp. De kapitein had gelegenheid zigzagbewegingen te maken, zoodat de bommen, zonder schade aan te richten, in het water vielen. Het schip had, bij wijze van voorzorgsmaatre gel, de booten gereed gemaakt om ze te water te laten Wat gebeurt er aan de Dardanellen? want dit in teresseert ons thans het meest. Niet alleen om de directe gevolgen, maar het 'meest wat er alzoo uit kan voortvloeien. Als er ooit kans is geweest, dat Griekenland en Italië den oorlogsdans mee zullen maken, dan is het'nu. Het oigenbelang, de landhon- ger of hoe men het noemen wil, doet 'zich luide gelden, nu er eindelijk kanB schijnt te komen om den Turk'aan den Bosporus den hals om te draaien. En als er dan straks wat te verdeelen mocht zijn, dan willen, noen dan f moeten Griekenland en'Italië er bij zijn. In Griekenland is de toestand dan ook uiterst critiek,'en of de koning nu al Duitschgezind is, aal thans gclooven we, 'Wet yeel helpen. Er zijn nu te groote belangen op het spel. 'Engeland en Frankrijk zullen dp hulp yan Griekenland, dat een. landingsleger kunnen'uitzenden, best kunnen ge bruiken, En ook in Italië spreekt de oorlogslust zeer'luide, voelend als men doet dat men er nu bij moet zijn. 'Wat of Bulgarije 'en Roemenëi nu aan stonds zullen doen als Griekenlandtot de hulp aan Engeland en Frankrijk mocht besluiten, is voors hands nog niet te zeggen, 'maar het is het meest waarschijnlijk, dat het in den Balkan nog wel eens geducht kan gaan spoken. Rusland meester van Con- stantinopel is'nu juist niet iets, dat velen naar den zin zal zijn. En hoe gaat het nu met de'beschieting? Iets be slissends is er nog niet verkregen. Natuurlijk niet. Het zal ook hier een strijd worden 'die weken kan duren. Uit Athene wordt gemeld, dat aan de punt van het schieeriland der Dardanellen door de ver bondenen troepen aan wal zijn gezet. Het eerste werl zal wel zijn, om de forten aan het nauwe midden gedeelte te veroveren en Gallipoli te bezetten. Het bombardement ■'ordt hierbij voortgezet. En de on rust in Constaninopel wordt steeds grooter. JDe noodige voorzorgsmaatregelen zijn reeds genomen. Er iheeten Fransche en Engelsche troepen onder weg'naar de| Dardanellen. Mag men berichtten 'uit Constantinopel gelooven, dan zijn er 3 zwaar beschadigde Engelsche sche pen in Saloniki. Tegen deze schending der Griek- sche neutraliteit is geproteseerd. Ook heetten mhrfd sche neutraliteit is geprotesteerd. Ook heeten de aan land gebrachte troepen verjaagd door de Tur ken. I 1 Van het verdere oorlogsterrein is al heel weinig nieuws. Uit Duitsche berichten over het oostelijk oorlogsveld blijkt, dat de Russen overal offensief optreden en de Duitschers zich tot de verdediging bëpah>n. Nadat hun omsingelingsbeweging tegen de Russi sche strijdkrachten, die 'tusschen Prasnysz en Cie- chanow stonden, was mislukt, doordien deze strijd krachten den frontaanval (van Mlawa uit) weer stonden en doordat nieuwe Russische troepen, van de vestingen uitgezonden, hen in den rug bedreig den, zijn de Duitschers nu op een linie geweken, die dicht langs de Zuidergrens van Oost-Pruisen loopt, te weten over MlawaChorzellen en Myszy- rtiöc, op welke linie zij door de'Russen worden aan gevallen. Hun overwinning in Oost-Pruisen heeft den Duitschers derhalve lotdusver slechts dit voor- doel opgeleverd, dat zij thans bij de verdediging van dio provincie op Russisch gebied staan, in plaats van. gelijk to voren, voor een groot deel op eigen bodem.j Ook van de'Karpathen en Oost-Galicië geen an der nieuws dan dat or nog hardnekkig gevochten wordt met nog geen beslissend resultaat. Op het westelijk oorlogsterrein eveneens geen nieuws en ook op zoe in den handelsoorlog heet het nog afwachten. Den Haag. 5 Maart 1915. Het Parlement heeft heden do gedwongen koffieteelt en -levering omschrijvend, ter aarde besteld. En slechts het met den minister oens, de hecren Fock, Dc Meester. Van Deventer dat gedurende een reeks van tijden een onduldbare last op den inlander is ge legd. In de zestigor en zeventiger jaren wierp „de kof- fier vele millioencn per jaar op. Toen brak do koffie bladziekte uit. Dc mngoro jaren traden in. Do inlan der verloor don lust in deze cultuur. Nu haalt men uit de koffie evenveel tonnen als vroeger millioencn. En zeker niet te-onrechte zei do heer Do Meestor, dat 'l nu juist niet zoo hultougewoon-hoog-ethischo politiek mag worden genoemd, om nu i/,het vet van den ketel'' is, den Inlander de baton van het bedrijf te laten. Minister Pleyto vercenicde zich volkomen met eene motie-Fock, waarin do Kamer als haar meening uit drukte, dat niet hetgeen de Memorie van Toelichting (van minister De Waal Malefljt afkomstig) aanbeveelt, moet worden doorgevoerd, maar bevordering van coo- cpratle en steun door Landbouw-krediet. Do heer Pleyte gaf o.a. to konnon, dat zoer waarschijnlijk ook de heer De Waal Malefijt 't thans met den neer Fock wel eens zou zijn geweest. Aldus kan 't geschieden, dat de dag van 5 Maart 1915 het begin zal zjjn van practisch streven ln do richting van het doen opleven eener vrije volks-koülecultuur ln onze Oost. Na de pauze doorleefden wij bij de regeling van werkzaamheden eenige ooceablikken van spanning. En daarbij bleek zeer duidelijk, dat praeses Goeman Borgesius, die zijn zeteltje onder het vaalgroene hemel tje weer innam wederom slagvaardig on 0,van zes sen klaar" was!... Do voorzitter, dan, stelde voor, na do agenda, thans aan do orde, ln behandeling te nemen allereerst de bekende regeling van do eedskwestie, noodig geworden door het even bokende arrest van den Hoogon Raad, 'dat dwang tot eedsaflegging, opgelegd aan personen, die niet lid van eenig kerkgenootschap zijn, in strijd verklaarde met onze wet. En daarna: net ontwerp-Aal- bersc op de oneerlijke concurrentie. Nu kwam de heer Brumraelkamp, de antl-rovolution- nairo afgevaardigde voor Loosduinen, met zijn bezwaar dat men ln tijd van „Godsvrede" eene principiëele zaak als deze; zoovel er religieus gevoel rakend, wilde gaan oplossen. De katholieke heer Van Wijnbergen viel zijn coalitie-genoot bij, maar hij erkende dat na het arrest de toestand onhoudbaar is geworden, zooals ook mr. Limburg demonstreerde. Immers, minister Ort wees er in een korte rede op na de uitspraak van den Hoogen Raad kan men van niet-leden van kerkgenootschappen feitelijk de bewijskracht van eed en ook van belofte niet in het geding brengen. Dit schept' -oen toestand van rechtefoosheid, zei Z.Exc. En mr. Ort voegde er aan toe, dat hem geen ander middel tot oplossing hekend is dan het regee- ringsontwerp aangeeft. Maar de heer Van Wijnbergen hield vol: Iaat de Kamer den minister uitnoodigen niet de Commissie van Rapporteurs in overleg te treden tot het. voorbereiden van een noodwetje, bepalend dat eed of belofte moet worden afgelegd. Ten slotte trok ds. B rammel kamp zijn voorstel terug voor dat van baron van Wijnbergen. Maar de heeren Troelstra en Limburg betoogden: zij, die bezwaren hebben tegen lief. ontwerp, kunnen daarvan bij de Algemeene Be schouwingen doen blijken. En mr. Troelstra voegde daar nog bij. dat waar omtrent deze zaak in de Rechtsche gelederen geen eenstemmigheid heerscht dc zaken tenslotte „door een deel der minderheid van de Kamer" zouden worden beheerscht. Hel voorstel-Wijnhergen werd'verworpen met 41 tegen 20 stemmen. 11 I Do oedskwestie komt dus, na de thans geldende agenda onmiddellijk aan de orde. Vóör het ontwerp- Aalberse op de oneerlijke concurrentie, waar dr. De Visser den voorrang aan had willen geven, doch wel] denkbeeld door-do Kamer met 36 tegen 29 stemmen werd afgewezen. Aan hei eind der zitting beleefde men'een grap- pa*[ oogenblikjo. Aan de orde was de conclusie op b*t adres 'van den oud-werkman der Marino-werf to Amsterdam, houdende verzoek om eerherstel en geJdeiiike vergoeding. DR is zooals sommigen Rch stuften herinneren een zeer oude zaak. De commissie ?te)de voor: 'dankbetuiging aan den mi nister en hot in overweging geven van 't verleenen oener jaarlijkscho gratificatieaan adressant. Edooh minister Rambonnet was absent! Wat te rdoen? Do praeses stelde voor: uitstel der behandeling. De hamer viel. De persmannen 'pakten hun papieren, blij dat het weekje alweer aohter den rug was. Uit..* Voor een drietal dagen. Edoch, - 'daar verschijnt plotseling Exo. Ram bonnet. En alsof er niets gebeurd ware'wordt don minister bet woord verleend. Hij verklaart zich met do opnolusie te 'kunnen yereenigen. En daarna Woö 't, tot Dinsdag „echt" afgeloopen. IMr. ANTONIO. POLITIE. Verloren, 4 Maart 1915:'Een portemonnaie, inhou dende f 10, benevens een vrijbiljet H.IJ.S.M. GESLAAGD. Mej. F. Heijselaar alhier is Vrijdag te Utrecht geslaagd voor de Nuttige Handwerken.i RAADSVACATURE. Daar de heer G. Bijpost, raadslid alhier onze ge meente metterwoon gaat verlaten, zal hij eerstdaags als raadslid zijn ontslag nemen. Voor deze vacature zal binnen 3 maanden een verkiezing moeten worden uit geschreven, zoodat de kiezers weldra zullen worden opgeroepen ora een ander raadslid te kiezen. EMIEL HULLEBROEK. Voor de eerste maal komt Emiel Hullebroeck hier, om zijn Vlaamsche liedjes te zingen. Onbekend hier maakt onbemind, da's waar maar gaat toch Emiel Hullebroeck hooren. Want eenmaal gehoord, bent ge enthousiast, en een avond naar Emiel, Hullebroeck is een avond van volop genieten. Waar "hij komt is het stampvol en een groot succes is steeds voor hem weggelegd. Deze zoet-vooische Vlaming, zooals de N. R. Ct. hem noemt, zingt steeds voor een trouwe ge meente. Het zijn schier alle guitige Vlaamsche liedjes. Zijn repertoire is uitgebreid genoeg, maar de teedere liedjes monden hem door de bank het best. En het publiek komt, waar hij zingt, steeds los, dat het zelfs in Den Haag, heel onhaagsch, het refrein medezingt. Hullebroeck weet zijn gehoor te pakken cn mee te sleepen. Van een echten Hullebroecks zangavond, komt men oprecht dankbaar thuis, 'T IS VOOR EEN GOED DOEL. Ecrstdaagsch zullen verschillende dames de inwoners onzer gömeente bezoeken om kaarten te verkoopen voor een Liefdadigheidsvoorstelling. Och hemel, al weer wat! is de verzuchting. Js, volkomen waar, al weei houdt ter-r- -•-* weer wat, het kleine zwakke kinderen uit onze gemeente van den zomer enkele weken naar zee of naar een ander ver sterkingsoord te zenden. Wie de resultaten gezien heeft van „vorige malen, toen dit ook gebeurd is, geeft be paald blijmoedig. En zoo iets kost zooveel geld. Er moet een uitzet voor de kleintjes zyn, reiskosten, ver blijfkosten, alles vraagt veel geld. Daarom, geeft met opgewektheid, 't is voor een goed doel en bovendien krijgt men voor zijn 50 cent nog een zeer genotvollen avond met jsiano, zang en tooneel. KANTONGERECHT TG SCHAGE.N. J. V., Zijpe, Jachtwet f 16 of 8 d. C. F., Z(jpe. K. F., Burgerbrag, A. N., Koegras, Jachtwet, f 1 of ld. L. V., Zijpe, 461 S., f3 of 14 d. tuchtschool. 'tM. A. v. d. B., Anna Paulowna, Leerpl.w., f 15 of 3 d. J. M. Zijpo, 453 S., f 3 of 2 d. K. V., Schagcn. IJ. B., id., Spoorwegwet, f 4 of 3 d. G. V., Burgerbrag Motorr., f2 of 1 w. tuchtschool. P. K., Schagen' Wl, K., W ferlngerwaarcL 453 S.. 3 d. hechtenis. P. R., Anna Piaulowna, Jachtwet, f 6 of 4 d. G. K., id.. id.; f 16 of 4 d. J. S., Schagen, Pol.v. f 3 of 2 d' Wl. B., Schagen, Mot.R. f 2 of 2 d. J. Sld., ld., f 2 of 1 week tuchtschool. H. v. d. Pol, Schagcrbrug, Pol.v. f 2 of 2 d. C. Wl. G., Mennonietcnbuurt, id., f4 of 2 d H. L., 't Zand, Kanaalregl., f 3 of 3 d. B. V. A. V. Schagen, Pol.v., f 4 of 4 d. De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van do ingezetenen dior gemeente, dat kohier no. 3 der belasting op bedrijfs en andere inkom sten, op den 27 Februari 1915 door don heer Directeur der Directe Belastingon to Amsterdam Ls executoir ver klaard en op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze gemeente tor invordering is overgegevon. Ieder ingezeteno, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten cindo allo gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zoudon voortvloeien to ontgaan. Schagen, den 2 Maart 1915. Do Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. GEMEENTE NOORDSCIfRAWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1015. Geboren: Pietcr Dirk, zoon van Klaas Volkers en van Grietje Bruin. Wouter, zoon van Jan Kuteer cn van TVJJntje do Geus. Johan, zoon van Jan Vlug en van Hendrika Roozcndaal. Martinus, zoon van Cornclis Dekker en van Maartje Kamp. Ondertrouwd en Getrouwd: Gceno, Overleden: Levenloos geboren kind van Pietcr Bokkcr on van Antje Oudhuis. GEMEENTE SINT PANCRAS. Lovenloos aangegeven 1; aantal huwelijken 24. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1915. Geboren: Dirk, z. v. Hendrik van Diggelen en ïeike Gerritsen. Willem, z. v. Klaas Keizer en Geertje Modder. Gehuwd: Jacob Kriek en Anna Hart. Overleden: Esther Noi Pover, 41 j., cchtgen. van Corn. de Wit. Antje Ploeger Gd., 19 j. Jan Jacob Ko ning, 6 mnd., wonende te Hensbroek. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 3—5 Maart 1915. Geboren: Trijntje; d. v. Hendrik Rijs en Geertje Kistemaker. Cornehs, z. v. Jan Mosch en Adriana Catharina Rens. Overleden: Guurtje Bos, 76 i., echtgenoote van Ger- rit Dekker. BROEK OP LANGENDÏJK, 5 Maart. Roode kool f 2.60 a 15.20, gele kool f 2.60 a 11, witte kool f 2 a 7, zak roode kool f 2.47 a 3. uien f 6.40 o 7.50, bieten f 10.20. YVARMENHUIZEN', 5 Maart. Aangevoerd2300 stuks roode kool f 2.90 a 6.70 per 100: 126 baal uien f 6.40 a 7, 25 baal stek f 2 a 2.90 por baal, 57 zak kool f 2.48 a 2.67 per zak. ALKMAAR ,5 Maart. Fabrickskaas. Kleine f 45, kleine boerenkaas f 39, commissie boerenkaas f 40, middelbare boerenkaas f 41. Handel goed. Aangevoerd 109 stapels, wegende 72166 K.G. Graanmarkt. Aangevoerd 542 H.L. Tarwe f 13 a 15, haver f 7.25 a 7.75, bruine boonen i 16.50 a 19, ci- troenboonen f 19 a 21, karweizaad f 16.75, paarde- boonen f 9 a 12, witte boonen f 22 a 25, groene erw- envten f 18, grauwe erwten f 15.50. NOORDPCHARWOUDE, 5 Maart. Roode kool f 21 a f 22.75, 2de soort f 16 a f 18, kleinen f 4 a f 15, gele kool f Ï8.50 a f 21, 2o soort f 16 a f 18, kleinen f 4 a f 15, Deensche witte t 19 a t 20, 2de soort f 16 a f 18.25, kleinen f 2.50 tot f 14.75 per 100. Grove 'uien f 6.75 a ,f 7.40 por 50 Kilogram. 1 AUtMAAR, 6 Maart. 16 Paarden S 100 a f 400, 19 'koelen f 160 a f 290, 05 schapen f 20 a 46, 393 nuchtere kalveren f 7 af 1H,'63 magere varkens J 21 a f 32, 166 biggen f 10 a 119. per sluk. Kipeieren f 5.25 a f 5.75 pér 100. Boter 75 a 85 cent per halve KG.'

Schager Courant | 1915 | | pagina 2