Vrijdag voor rekening van 72 leden onzer onderaf- deeling der V.P.N. geveild 0822 kipeieren. De hier voor verkregen prijzen waren zeer goed en varieer den van f 5.15 tot en met f 8 per 100 stuks. Aan schoon geldzullen de leden per kilo ontvangen 85 cent .Dat is voor eieren van 15 in een kilo 5.66 ecnt por stuk, Yan 16 in een kilo 5.31 cent per stuk, avn 17 in een kilo 5 cent per stuk, Yan 18 in een kilo •4.71 cent per stuk en van 19 in een kilo ongeveer 4.5 cent üer stuk. Gemiddeld schoon per 100 stuks if 6.—. handel vlug met 'hooge en vast sluitende markt. 1 SINT MAARTEN. Maanda gwerd alhier de dijken- en wegenverpach ting vaD grasgewas gehouden. Werd in 1914 voor de 37 gemeente-grasparken f 1507 verkregen, thans was bet 1' 1927.50, dus 'een vermeerdering van f 420; evenozo die der banne, waar thans f 295 voor werd verkregen tegen f 281 in 1914. Si. MAARTEN. Zaterdag was op initiatief der S.DA.P., afdeeling Schageu een openbare vergadering uitgeschreven ten huize van den heer C. de Vries, alhier. J'oen de voorzitter te ruim 8 uur de vergadering opende, waren er juist 13 personen aanwezig, waar hij dan ook zijn teleurstelling over te kennen gal'. Als spreker was uitgenoodigd de heer Verstegen uit Den Helder, welke, het woord verkrijgende, te kennen gaf als onderwerp te hebben gekozen „Wat wij niet willen." De bekende beginselen der S.D.A.P. werden daar na uiteengezet. Er was geen debat.- DE LICHTING 1U16. De Fransche minister van Oorlog heelt, naar uit Parijs aan de „Daily Telegraph" gemeld wordt, be sloten, om binnenkort de lichting 1916, d.w.z. de recrutcn, die m normale tijden in October 1916 voor de conscriptie opgeroepen zouden zijn, onder de wapenen te roepen. De reden hiervan is, dat de lichting 1915 binnenkort voldoende geoefend zal zijn om naar het front te-Vertrekken. CALLANTSUOG. Zaterdag j.1., spoelden alhier 3 zeemijtnen aan. welke Zondag v» orden vermengd. Eerst zou men de vlaa voor 't Dorp alhier aangespoelde mijn laten springou doch deze kon niet gclioei vernietigd worden, daar ik kruit enz. wél wilde branden, doch niet ontploffen, waarschijnlijk tengevolge van binnengedrongen zeewu' ter. Aan de inwoners van hot Dorp was aangezegd, du zij op 1000 M. afstand van de mijn moesten blijven terwijl bezoekers richting Callantsoog, door de so. dalen op de hoofdwegen werden aangenouden, en liefs, pl.m. drie uur mochten wachten, voor zij hun we*, konden vervolgen, daar de eerste mijn eerst moest uil branden. Deze uitgebrande mijn, is thans nog te be ziduigen voor het tijdelijk gemeentehuis. Om drie uur n.in. ontplofte de tweede mijn, en om vijf uur n.m. de derde. De ontploffing was zeer hevig, vooral van de mijn bijl paal 10. Bijl hel springen vaa, deze mflu, werd oen gat in don grond geslagen van pl.m. 3 M. diepte en 6 M. middellijn, voorwaar geen kleinigheid. WAARLAND. Benoemd tot voorzitter van de tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstr.", do heer At. Sineots hoofd dei school alhier. zijpe. Het primitief kohier van den hoofdelijkon omslag dezer gemeente, dienstjaar 1915, bevattende 921 aangc- slagcnen, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd tol een bodrag van f 15251.08. ZIJPE. Volgons den bestaanden rooster van aftroding van lid van den Raad dezer gemeente, zullen dit jaar aan de beurt van aftreding zijn de hoeren K. Francis, J. Kreijger en C. Hooifl. dirkshorn. Mot hel onderwerp„Oorlog ©n do Vrouw" trad Zondagmiddag in hot lokaal van don lieer D. Bruin alhier op mej. Edelbos van Deveren uit Amsterdam. Do opkomst, ongeveer 35 personen, was niet schitte rend. wat bij do opening door den voorzitter ton zeerste werd betreurd. Do spreekster hield ledn rede over don tcgenwoordigen toestand en zijn gevolgen ©n hoewol men aan haar voordracht kou hooron, dut zij was oen vrouw1 uit he. volk, was zij vaardig in haar spreken. Zij' schetste den toestand als onhoudbaar voor do arbeiders en min derbedeelden; hier op hol platteland was dit nog niet zoo merkbaar, doch in do groote plaatsen als Amster dam, Rotterdam en andere steden, was het treurig ge stold. Er wordt door Steuncomité s enz. bedeeld, doch zii kunnen op lange na niet doen om den honger te stillen, ofschoon minister Treub heeft gezegd, dat er ri honger behoeft geleden te worden. Voorts dat er den lande een beweging op touw gezet was door de vrouwen, die protesteerden tegen den oorlog en zijn verwoestingen. Zelfs in Duitscniand was dit merk baar, manifesten werden uitgegeven, ten doel hebbende I)e wapens 'neer. weg met den oorlog. De vrouwen konden in deze heel wat doen, als opvoeders harcr zoons, door hun voor te houden geen wapens op te nemen, om hun medemenscben te vermoorden. Men moest zich niet moer door mooie woorden laten verlei den, door te zeggen, men moet zijn vaderland ver dedigen. want veeleer was het te doen om het kapitaat te beschermen. De groote kapitalisten winnen aan de zen oorlog, doch de arbeidende klass© kan niets win nen, doch wel verliezen. Zij wekte dan ook de men- schen alhier op een bond te stichten voor anti-milita risten, man moest ach niet laten afschrikken door wan neer men niet mee optrekt tot den oorlog, zelf den kogel te kragen, want als men te zamen zegt, wij willen den oorlog niet, staan de heeren machteloos en zullen het niet wagen om den oorlog, om de een of andere winst te behalen ,te verklaren. Nadat do spreekster den heer Damsté nog had ge antwoord op diens mededeeling, sloot zij hare rede ondei applaus der vergadering. brand in een bioscoop. Te Borculo werd in het hotel „Stad Borculo" een bioscoopvoorstelling gegeven. Ongeveer op het einde van de voorstelling, vatte een der films vlam. Het vuur breidde zich spoedig uit, er ontstond een paniek onder het publiek, dat "zich langs allerlei wegen in veiligheid zocht te brengen. Hierbij liepen enkele personen brand wonden en kwetsuren op. De bioscoop zelve had vrij aanzienlijke schade. lichting 1916 en landstorm. De aangekondigde wetsontwerpen betreffende de lich ting 1916 en den landstorm, zijn thans bij de Tweede Kamer ingekomen. MIJNEN. BH het springen van een mijn, die voor het Kurhaus te Zandvoort lag, zijn aan de omliggende perceel en groote vernielingen aangebracht. Niettegenstaande alle ramen en deuren waren opengezet, zijn in de villa van den heer Elsbacher spiegels van den wand gesla gen, stukken plafond neergekomen, en deuren uit dc hengsels gerukt. Het dak van het Kurhaus is cehee' ontzet, en alle pannen liggen schots en scheef. De verdere omliggende gebouwen, vooral in de Passage, hebben schade aan ruiten; in de Passage zijn de hui zen geheel voor den wind open. Een tweede mijn, die op zij lag van het groote bad huis te Zandvoort en die men ook heeft laten sprin gen. heeft geen vernieling teweeggebracht. Vier torpedobooten zijn bezig een mijn, die bii Zandvoort in zee drijft, te vernielen. raad van hoogwoud. Vergadering .gehouden op Maandag 8 Maart 1915. Voorzitter de heer Breebaart, burgemeester. Allen present. Voorzitter opent de vergadering en verheugt zich erover, den heer Kooi hier weer hersteld terug te zien. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: schrijven 'van den heer v. d. Wiel, Hoofd der School te Weere, dat hij zijn benoeming tot lid der-commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Machtiging van Ged. Staten tot het doen van betaling uit de onvoorziene uitgaven. Goedge keurd van Ged .Staten terugontvangen kohier Hoof- delijken Omslag 1915, in totaal f 5999.84. Het per centage is 3 2/10. 'Betalingstermijnen zullen zijn Woensdagen 14 April, 9 Juni, 8 September en 10 No vember. Voorzitter wijst er op, dat spoedige beta ling en letten op de termijnen zeer gewenscht is, aangezien de gemeente, in verband met de mobili satie, geregeld belangrijke uitgaven heeft voor het Rijk. I Volgt: verzoek om subsidie voor den Proefschool- tuin Westfriesland te Hoorn, en aandeel te nemen in de obligatielening voor f 500. In verband met 'n eventuëel op te richten proeftuin door bemiddeling van de afdeeling Opmeer en Omstreken der Holl. Mij. van Landbouw, stellen B. en W. voor, af te wachten. Goedgevonden. Verzoek van den heer D .W. Driessen, keurmees ter van vleesch, enz., wonende te Spanbroek, om zijn salaris te verhoogen. en te brengen van f 25 op f 40. Met allen voor toe besloten. Mede vindt aller instemming om f 25 gratificatie te verieenen aan G. Stroomer die 25 jaren telegram besteller is. 1 Volvit het punt: oprichting van een Gemeentelijk fflectriciteitsbedrijf. Voorzitter deelt mee, dat Maandag jl. met den heer Directeur der K.E.M. een bespreking heeft plaats ge had. Genoemde heer schrijft naar aanleiding van die bespreking het volgende: „In verband met de vergadering, welke ondergeteekende het genoegen had bij te wonen, deelen wij u nogmaals mede, dat de K.E.M. op zich neemt, gedurende 2 achtereenvol gende jaren het technisch gedeelte van het bedrijf, ilsmede het aflezen van meterstanden en het pre senteeren en het innen van kwitantiën te bewerk- telligen voor een som van f 250 per jaar en zulks Mider voorwaarde, dat geen straatverlichting aan gebracht wordt, dus ook geen straatverlichting-con- tróle noodig is." 1 Vrijdag jl. hebben B. en W. alles nog eens terdege nagegaan en zijn met algemeen goedvinden tot het eigende voorstél gekomen: drie lichtpunten worden tot I Augustus 1915 gratis van gemeentewege gege ven. Na dien datum komen alle'kosten van aanslui ting en lichtpunten voor de nieuwe aansluiters. De kilowatt-prijs wordt *voorloopig bepaald in plaats van op 25 cents op 30 cents pet-kilowatt-uur, omdat het niet wenscbefijk is., hot bedrijf met verlies te iloen eindigen, want waar het de bedoeling is, dat het bedrijf zichzelf bedruipt, zou dan later het te kort bijgepast moeten worden. 'Blijkt 30 cent per K.W.-uur Ie hoog te zijn en het bedrijf daardoor te veel winst te maken, dan kan de prijs verlaagd worden. Mocht in de eerste jaren bij eenp rijs van 70 cent per K.W.-uur het bedrijf toch nog een klein tekort opleveren, dan bestaat bij B. en W. geen bezwaar, dat uit de gemeentekas als subsidie aan het bedrijf bij te passen, tot een maximum van f 200 per jaar. Voor 360 aansluitingen zal een kapi taal noodig zijn van f 45000. Het ligt in de bedoe ling van B. en W., dit kapitaal te verkrijgen in de gemeente, door uitgifte van obligatie-aandeelen van f 100, om zoodoende ieder gelegenheid te geven, 'n Hoentje bij te dragen voor het 'op te richten be drijf. De rente zal, indien 4%% te laag mocht zijn. op 5% dienen bepaald te worden. De aflossing moet geschieden in 30 jaren. Voor de meters 1b afzon derlijk kapitaal noodig, f 5000 ongeveer. 1 De verschillende punten van het voorstel worden na afzonderlijke bespreking allen goedgekeurd.' Het doet den heer Koorn genoegen, dat het Da gelijkse!) Bestuur zoo royaal voor' den dag komt. De gemeentenaren hebben blijk gegeven er voor te zijn, zoodat hij gaarne zijn stem aan 't voorstel zal geven. 1 De hoer Vel vraagt, wanneer zal worden begon nen. Voorzitter antwoordt, dat zulks afhangt vnn den koperprijs, waar in het 'rapport 95 cents per kilo als prijs wordt genoemd, zal, Indien we even tueel niet voor dien prijs klaarkomen f 1 per kilo inavlmum 'golden van 'den voor koper te besteden de heer Vijn nog'eenigo toelichting heeft gegeven omtrent de aflossing en nadat nog het oen en ander besproken ls, wordt het voorstel van B. en W. in zijn geheel met'algemeene stemmen aan genomen en verkrijgen B. en W. machtiging, die zaak verder met de Kennemer Electriciteits-Maat - schappij en met Ged. Staten af te wikkelen. Voorzitter 'betuigt zijn dank voor dit zoo gewich tige besluit en hoopt dat het deze gemeente op den duur tot een bron van welvaart moge strekken.1 Thans stelt voorzitter opnieuw aan de orde het verzoek van de inwoners van de Langereis, om ook aansluiting bij het Electriciteitsbedrijf te mogen erlangen. Navoorlezing van dit 'adres stelt voorzitter voor, B. en W. te machtigen, een onderzoek te doen 'in stellen naar de mogelijkheid om eventuëel de Lan gereis geheel of gedeeltelijk electrisch licht te verstrekken, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Kooij zou het'tevens zeer aanbevelens waardig vinden, dat ook de andere kant van de Langereis, gelegen onder de gemeenten Winkel en Nieuwe en Oude Niedorp en ook'Veenhuizen, bij het gebied van het electrisch bedrijf worden opge nomen. Voorzitter zegt, dat voor 't geval de inwoner! daar dit willen, zij daartoe zelve pogingen moeten aanwenden. Het initiatief moet van hen uitgaan. Vervolgens wordt nog goedgevonden aan den heer R. v. d. Veen, tijdelijk ambtenaar ter secretarie tijdens de mobilisatie van den ambtenaar ter secre tarie, den heer J. P. J. van Wijk, uit 'de diensten 1914 en J915 f 3 per .week toe te kennen, ingaande I Augustus 1914. Tijdens verloftijd van den heer Van Wijk zal het salaris van den heer v. d. Veen worden ingehouden. Rondvraag levert niets op'en volgt sluiting. ONDT R EEN AUTO. Maandagmiddag liep in de Wilhelminastraat te Haarlem het ongeveer 9-jarige knaapje Borend Ha gen spelende tegen een atax, die in matigen gang reed. De jongen werd door een der spatborden ge grepen en geraakte onder de auto. De dood volgde spoedig. De vader van den knaap kwam juist ter plaatse van bet ongeval en moest het aanzion, dat zijn kind het slachtoffer werd. R'JZDNDERE MAATREGELEN MET BETREK - KTNG TOT DE LICHTING 1916. Ingediend is een wetsontwerp om, in verband met de onzekerheid omtrent hetgeen uit den tcgenwoor digen toestand in het buitenland nog voor ons land zou kunnen voortspruiten, voor de lichting 1916, evenals is geschied voor de lichting 1915, de gelegen heid te opmen om vroegtijdig tot inlijving te kun nen overgaan. Tot bespoediging hiervan /al tevens kunnen dienen het verhaasten van de zittingen van den militieraad en van de zittingen van den keu- ringsraod, welke vervroeging o.a. in do hand zal worden gewerkt, door den termijn voor het aanvra gen van herkeuring gesteld van tien op rijf dagen terug te brengen. De loting, bedoeld in art. 62 der Militicwct, wordt niet gehouden. DITJRTE. Men schrijft uit de mijnstreek'aan de IJmb. Koe rier 1 Menigeen zal voorzeker de ministeriëele verklaring van voor ettelijke weken, als zou er verrloopig nog geen urgente reden bestaan, een uitvoerverbod op alle vee en vleesch in 't leven te roepen, uitermate bevreemd hebben. Vooral de arbeidende klasse hier in deze bij uitstek dure streken zijn er in de hoog ste mate door teleurgesteld. Iedereen, buiten de exportslachterijen natuurlijk, acht een verbod tot beperking van den uitvoer van vleesch hoogstnoodzakelijk, vooral de kleine mid denstander en de arbeider. Dagelijks kunnen we in de nieuwsbladen nog lezen van een „bagatel" van minstens 2 tot 300 wagons, 'ieder van rond do tien duizend kilo- varkcnsvleesch, welke wekelijks via Vlissingen naar Engeland uitgaan, de overige grenzen buiten Tekening gelaten. En hier aan onzen eigen haard?.... Hoe kan op deze wijze vleesch, toch volstrekt geen luxe-artikel voor den bardzwoegenden arbei der van den tegenwoerdigen tijd, in 't bereik dier kleine lui blijven? We weten toch, dat het gewone varkensvleesch thans per half kilo hier reeds 65 cents staat. Dusdanige beklemmende prijsstijging zou wel spoe dig van den minder bedeeldo een gedwongen vege tariër maken. 1 'T SPOORWEGVERKEER MET DUITSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk: Het goederenvervoer uit Duitsche richting houdt nog steeds gelijken tred. De aanvoer van steen kolen, cokes en briquetten is zelfs in de laatste week drukker geweest dan voor 14 dagen en di verse goederen komen nog geregeld aan. Vooral het aantal stukgoederen is in de laatste dagen bijzon der toegenomen. Zoo zagen we vele onderdeelen van staal- en ijzerwerken, meubelen, zendingen manu facturen, wollen stoffen enz. Op de meeste kisten „American property", zoodat de zendingen blijkbaar voor het rneerendeel voor Amerika bestemd zijn. In liet geheel kwamen uit Duitschland 66 treinen aan, die 2443 leege en beladen wagens meebrachten, d.i. 121 wagens meer dan de week te voren. Hiervan waren 1851 (de week te voren 1600) wagens bela den met cokes, steenkolen en briquetten, 398 wa gens (de week te voren 390) met diverse goederen, terwijl 281 wagens leeg teruggezonden werden (de week te voren 317). Ook de verzending van goederen uit ons land heelt nog 'een enormen omvang. Groenten, visch, boter, allerhande worstwaren, de laatste in zeer groote hoeveelheid, worden nog steeds uitgevoerd. We zagen zelfs een heele wagen met kurkschors afkomstig uit Azië. N. Ct. .«La.lANADORP. Vrijdagavond 5 Maart vergaderden in het lokaal van den heer J. Bijvoet alhier de leden der Boe renleenbank „Koegras". Aanwezig waren 53 leden. Door den voorzitter, den heer o.'Kossen, werd de vergadering geopend, en door den secretaris, den heer J. de Vries, de notulen d«r vorige vergadering,voorge- .ezen, die onveranderd, en onder dankzegging werden goedgekeurd. Volgde verslag 1914, het 7e boekjaar, uelgeen m den beginne hierop neerkwam, dat de mo bilisatie met haar gevolgen hier ook een gevoelige part had gespeeld sommigen kwamen direct al hun geld maar opeischen, wat toch heel dom is natuurlijk, daar het dan meteen uit de circulatie wordt onttrokken, doch liet bestuur heeft zich zooveel mogelijk kalm gehouden, en zoodoende is onze polder voor een groot onheil bespaard gebleven, want had het bestuur het geld wat hier was uitgezet, opgeëischt, en het aan de spaar ders betaald, dan had de rente voor voorschotten tot nu toe -d/a pet., zeker .moeten stijgen tot 5 a 5tya .pct., hetgeen zeer jammer zou zijn. Het Bestuur en de Raad van Toezicht heelt geen verandering onder gaan. Van de leden bedankt© één ©n kwamen 4 bij. Er zijn nu 98 leden. 18 nieuwe spaarboekjes en 4 nieuwe voorschotboekjes werden uitgegeven. In omloop zijn thans 184 spaarbankboekjes en 50 voorsehotboekjes. De rekening sloot met ©en uitgaaf en ontvangst van f 110257.03i/a, hetgeen ruim f 15000 minder is dan in 1913. Het bedrag der ontvangen spaargelden was f 55630,20, ruim f 5000 meer dan in 1913. Aan voor schotten werd terugbetaald f 28410, of ruim f 10000 meer dan in 1913. Van de Central© werd betrokken f 19379.99i/a, tegen f 445636.08 in 1913, hetgeen een flinke vooruitgang der bank zelve beteekent, De rente der voorschotten bedroeg f 2846.96, dit is ruim f 100 minder dan in 1913, hetgeen komt door do flink© aflossing en weinig nieuw©voorschotten. D© rent© der posion In „L R.. stegen met f 200 ruim. Het bedrag terugbetaalde spaargelden bedroeg f 45768.48. Er was dus op 31 December 1914 nog schuldig f 65095.99 aan de spaarders, wat ruim f 10000 hoogor is dan het vorig jaar. Aan voorschotten word verleend f 6300. In L. R. werd uitgegeven f 52137.17. Do rpnte voor spaanzelden steeg en bedroog f 1970.85. D© remt© aan de Centrale be droog f 253.79. Balans. Op 31 Dec. bedroegen do schulden aan de spaarders f 65095.94, aan 't reservefonds f 1435/12, de vorderingen: kas f 2982,62, voorschotten f 50687, L. Rek. f 13156.951/2, zoodut over 1914 een winst is be haald van f 203.42V» en 't reservefonds stijgt tot f 1617.401/a. Hiermede eindigt het verslag, waarvoor de voorzitter een hartelijk woord van dank uitbracht. Rekening en verantwoording. De heeren K. Breemer, 1). Vries en A. Hoogschngen, hadden de rekeningen nagezien en in do best© orde bevonden. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer J. v. d. Veer, die met groote meerderheid werd herkozen. Verkiezing Raad van Toezicht. Herk. de heer D. Sleutel; 2 plaatsvervangers, herk. de heer A. de Heer en gekozen de heer S. Biersteker. Vaststelling rentevoet. Voorstel van het bestuur 4 pet, voor spaargelden en 5 pet. voor voorschotten. Goedge vonden door do vergadering. Benoeming commissie tot nazien der rekening 191o. Benoemd werden de heeren IIBreemer, A. Hoog* schagen en C. v. d. Eijk. Op voorstel van den kassier bleef diens salaris zoo als net was. BU do rondvraag merkte de heer Dito op, dat de spaarders wel wat sukkelig zijn met het brengen hun- nor boekjes. Hierna werd do vergadering gesloten. dirkshorn. Bij den heer J. P. te Dirkshorn is een geval van typhus geconstateerd bij zijn dochtertje. vkenhuizen. Voor een vrij talrijk publiek gaf de Zangvereenigtng alhier eene uitvoering bij den heer P. Groot. De ver schillende zangnummers werden goed en zuiver ten gehoore gebracht. Het stukje door de rederijkerska mer gespeeld: Pakketten voor Dames, werd door de aanwezigen zeer leuk cn aardig gevonden. Het bal, dat zich ditmaal door groote vroolïjkheid en gezelligheid kenmerkte, hield allen tot laat in den nacht bijeen. WINKEL. l De onderhandeling omtrent het instellen van een afslag van versche zeevisch, is thans zoover gevorderd, dat op Dinsdagavond voortaan afslag zal worden ge houden in het marktgebouw der Groentenvereeniging. De visch komt rechtstreeks uit IJmuiden. Er wordt ge tracht personen te vinden, die bereid zijn in de ver schillende deelen der gemeente bestellingen op te ne men, dus voor anderen visch te koopen (mijnen) en al of niet (er keuze van den lastgever de visch thuis te bezorgen. WINKEL. Zondagavond hield de afd. Winkel van Staatspension- neering een propaganda-avond ten huize van den heer .Tb. Vijzelaar. D© omstandigheden des tijd hebben het bestuur al doen pitstellen, maar om niet geheel in rust te geraken, was het toch noodig do trom nu eens te roeren, cn ruim 100 a 125 belangstellenden haddein gehoor gegeven. Dc heer Sinnighe Damsté spreekt ove r„Oorlog en Vrede" op verdienstelijke wijze, warm en goed redenaar als hij is en bepleit de zaak „Staatspensioen' waarvoor hij een bekend strijder is. „Aurora". "Winkels rederijkerskamer, geeft ter afwis seling een tooneelstukje, waardoor toch ook weer eens een oogenblik vcd narigheid wordt vergeten en de lachspieren zich ontspannen.' Het resultaat van dezen propaganda-avond was, dat de Secretaris enkele nieuwe leden kon noteeren, dus het gcwenschte. BROEK OP LANGENDIJK. t In de weck van 1—6 Maart werd aan de veiling aan gevoerd 78600 roode kool, 48600 gel© kool, 14200 witte kool, 1 waggon kool, 505 zak koel. 1520 baal uien, 53 zak wortelen en 7400 bieten. 1600 mijnwerkers bedolven, Er zijn reeds veledoo- den te voorschijn gehaald. TWEE DAGEN IN DEN STORM OP EEN BRAN DENDE TANKBOOT. De N'oorsche tankboot „La Habra", die H Janu-, ari uit Talara in Peru vertrok, is door het Pana ma-kanaal, na een vreeselijke reis, ernstig bescha digd, voor Londen aangekomen. Het schip had na melijk onderweg gedurende twee dagen midscheeps brand gehad in twee tanks, ten gevolge van een ont ploffing, welke door kortsluiting in het pomp-ruim veroorzaakt werd. De bemanning was van elkaar gescheiden, eeni- ge mannen stonden op het voor-, enkele op het ach terschip en zij hadden geen communicatie met el kaar, terwijl een verschrikkelijke storm het schip op de huizenhooge golven op-en-neer deed slinge ren. Zes leden van de equipage zullen in een boot omgekomen zijn, terwijl de rest der bemanning 26 in getal gered werd. In den avond van 2 Februari, aldus lezen wij in de Daily Chronicle, worstelde het schip inet een heftigen storm, toen een ontploffing ontstond.V lam men echoten tot een groote hoogte op en be reikten de toppen der masten. Groote golven sloe gen over het schip en de benzine-tanks liepen in de zee leeg, waardoor daar ook al brand ontstond. „Wij dachten, dat wij verloren waren en onze doodsstrijd duurde twee dagen, zoo vertelde de ge zagvoerder. De brand bleef woeden en sommige ijzeren stukken waren roodgloeiend. De hitte was onverdragelijk." Na de eerste ontploffing had een tweede plaats. Alle reddingbooten op een na, waren verbrand. Zes man gingen in deze boot en van hen 'hoorde men niets meer. „De brand was veroorzaakt door den storm en het was merkwaardig, dat wij ten slotte ook door den storm gered werden. Als de storm niet 'lang geduurd had en wij geen water in de tanks hadden* gekregen, zouden ook de 'andcro tanks in brand ge raakt zijn. Doordat de tanks langzamerhand met water gevuld werden, werd de brand gebluscht," zoo zeide de gezagvoerder. Van de 11.000 tons benzin bracht de kapitein er nog 8000 in Londen. Na den storm bleek, dat de kaarten, kompassen en sextanten vernield waren. Ook moest opnieuw stoom gemaakt worden, terwijl het voedsel groo- tendeels op was. Het schip dreef eerst hulpeloos midden in den'At- lantischen Oceaan, geleid aoor zon, maan en ster ren. Wij gingen westelijk, zoo vertelde de gezag voerder nog, en dachten in Portugal terecht te 'ko men, doch kwamen bij de Azoren. Hdbld. DE WINKELIER EN DE PARAPLUIE. Het volgende is ontleend aan het weekblad „Da Manufacturier'": Op zekeren dag in het begin van November begon het in Montreal te regenen, Zakenmenschen, die naar hun werk gegaan waren, zonder'regenjas aan, bleven onverwacht midden In den regen staan, om te kijken naar Ten uitstalkast van een hoedenwin kel in St. Jamesstreet. Dat was iets buitengewoon vreemds, een winkelier, die iets weggaf, en dat „iets" was een parapluie, het artikel, dat ze op het moment zoo hoog noodig konden gebruiken.'Do firma Whittle Roman, in wier winkel deze aan bieding gedaan werd, was er zeker wel op bedacht geweest, dat het zou gaan regenen, anders zou zo onmogelijk een zoo vorbazingwekkondo mededeeling hebben gepubliceerd als deze: „Hier is voor niets een parapluie te huur." 't Spreekt vanzelf dat deze aanbieding allerlei aanleiding gaf tot bemer kingen door het publiek, zoo 0. a.: „Nou Je hoeft niet te vragen, of dat een truc is, om menschen to lokken Om een hoed hte koopen." Deze sloeg den spijker op zijn kop. Het was een list om menschen in den winkel, te krijgen, on in sommige gevallen gelukte de truc. Alleen een dwaas kon 'natuurlijk onnoozel genoeg; zijn, om te denken, dat een winke lier zonder eenig voordeel te beoogen, een parapluie zou uitleenen aan een vreemdo. Whittle Roman gebruikten dit middel als recla me. Als een reclame of advertentie een heer in don winkel doet komen, en nog wel ln een specialon heorenwlnkel, dant is die reclame al zoo goed 'als betaald. In deze dagen is het hoog noodig, de aan dacht op zijn zaak te doen vestigen en firma's, die niet rijk genoeg zijn, om drie dollars-hoeden voor een dollar te annonceeren, zijn wel verplicht an dere •'middelen te bedenken, om koopers in haar winkels te krijgen. Het spreekt 'vanzelf, dat ,aan het uitleenen van een parapluie tijdens een onver wachte regenbui onkosten verbonden zijn. Hot hangt er van af hoeveel menschen eerlijk genoeg zijn do parapluie weer terug te brongen, Vermoede lijk komen de meeste terug en daar men zijn naam en adres moet 'opgeven, dat ook de meesten wel serieus zullen doen, heeft de firma eenigon waar borg, maar bovenal verplicht zij de leeners, dio later wel zullen denken aan den hulpvaardigen winke lier en zoodoende zal deze reclame wel goede resul taten opleveren. SN EEUWLAWINEN. Uit Berlijn, 8 Maart. Uit Innsbrück wordt ge meld, dat lawines groote schade aanrichten. Rivie ren worden opgestuwd en spoorbanen overstroomd. Op verschillende plaatsen Is het verkeer gestremd. Twee lawinen in het dal van do 111 brachten eeni- ge woonhuizen'in groot gevaar. De ooftbouw heeft ernstig geleden., 1 Gemengd Nieuws. MIJNONGELUK IN SPANJE. Uit Cordobol (Spanje), de hoofdplaats van de pro vincie van dienzelfden naam, wordt geseind, dat een ernstig mijnongeluk heeft plaats gehad door een ontploffing. 'In do mijn Kabesa-del-Buey werden Yerschillende Oorlogsberichten. DE VERLIEZEN DER DL'ITSCIIERS. Uit Parijs, 6 Maart. Een Fransche officiëele nota zegt: „Volgens een berekening, berustend op de officiëele verlieslijsten, moeten de Duitschers op zijn minst drie millioen man, de zieken medegerekend, hebben verloren." EEN FRANSCH-ENGELSCH LANDINGSLEGER. Te Turijn is, volgens een mededeeling aan het Berl. Tagebl., berichtmontvangen uit Napels, dat de kapitein van het heden aldaar uit Marseille aange komen stoomschip „Patrie" berichtte, dat troepen, ter sterkte van meer dan 20.000 man, eenige dagen geleden op 11 transportschepen, begeleid door ze ven Fransche pantserkruisers en verscheiden tor pedobooten, uit Marseille naar het schiereiland Ga- lipoli zijn vertrokken. En aan de „Stampa" wordt uit Toulon geseind, dat een groot expeditie-corps onder bevel van ge neraal d'Amada op weg is naar Turkije. Bovendien maakten zich drie divisies, elk van 18 duizend Engelsch-Indische soldaten, die tot dus verre opgesteld waren langs het Kanaal van Suez, gereed gehouden om op het eerste bevel naar do Dardanellen te vertrekken. SCHENDING DER NEUTRALITEIT? Uit Stockholm, 6 Maart. De kapitein Nilson, van een Zweedsch vrachtstoomschip dat van Spanje op de thuisreis was, verklaarde dat bij het passee- ren van Dover, een Engelsche troep suldaten aan boord van het schip kwam, die zeiden bevel te hebben op neutrale Zweedsche schepen mee te va ren, om op Duitsche onderzeeërs te schieten. Het protest van den kapitein was vergeefs. Eveneens zonder 'resultaat bleef het, dat de kapitein den En- gelschen officieren er op wees, dat de onderzeeërs het vuur zouden beantwoorden, waardoor 't Zweed sche schip en de Zweedsche bemanning in gevaar zouden worden gebracht. De kapitein verzekert bovendien, dat hij een schip, van het bekende Londensche kolenschip-type onder Zweedsche vlag zag varen. Het oficieuse Stockholmsche „Dagblad" voegt er aan toe: „Zoo deze mededeeling van den kapitein waarheid blijkt is een schending der neutraliteit begaan, die zelfs in deze tijd van mJn&ohting van het volkenrecht, zonder voorbeeld is." WAT DE FRANSCHE MINISTER ZEI. Augagneur, de Fransche minister van marine, heeft in een onderhoud mei den correspondent te Parijs

Schager Courant | 1915 | | pagina 2