L BOLTE, De Oorlog. „HET WITTE KRUIS". smidsleerling sraidslterling flinke Disnstbsde, Slngerslesrling, stuit GEITEMEST, een flink WESKMAH Hotel Het Wapen van melMroleur- een Ists Kaasmaker, 11.11, Tuinders, i te Koop. Kalfkoeien te koop: afgekalfde KOE, Openbars Uitvoering De Koopman van Antwerpen. Kleeding naar Maat Costumes naar Maat Zeer Elegante Costumes, Gaarne worden Stalen J. ROMAR S. ROMAR-van Ketel ConSectie-Magazijnen Filiaal GEBRS. BISCHOFF Zie onze Speeiale Etalages. een net Meisje, een werkster, Geneesmiddelen Yoor 't Vee, Moleistr. C14, Sehagii. J. ROTGANS. 14, Amsterdam. een Smid een opperman, Schagen. Purmerend. A. VAN TWUIJVER, Fouragezaak. van'de Amerikaansche United Press gezegd: „Voor roever wij er wat aan kunnen doen zal er geen schip Duitschland meer bereiken, en ik denk, dat ons dat lukken zal. Wij hebben van het begin af aan al de regels der beschaafde oorlogvoering in acht genomen, maar Duitschland heeft ze alle ge schonden en zich gelijk gesteld met wilden. We rullen het mi uithongeren." 1 De correspondent bracht in herinnering, dat von Tirpitz gezegd had dat Duitsohlanü Engeland rou uithongeren. Minister Augagneur heeft hierop geantwoord, dat dat bluf was. Er wordt beweerd, zeide hij, dat Duitschland in het geheim veel groote duikbooten gebouwd heeft. Maar ik weet beter; ik weet tot op twee of drie na-precies hoeveel het er heeft en noch Engeland noch Frankrijk is bang. Duitschland mag zoo nu en dan eens een schip tot zinken brengen, dat is onvermijdelijk, maar wat heeft het daar per slot voor voordeel van? Het dreigement om koopvaarders te torpedeeren beteekent al even veel als dat om Londen en Parijs met Zeppelins te verwoesten.1 In den loop van het gesprek zeide minister Au gagneur nog, dat Engeland en Frankrijk niet rus ten zullen voor Konstantinopel gevallen is. Wij ver wachten niet, zeide hij, dal we de Dardanellen zon der moeite zullen forceeren. Maar er door heen ko men zullen we. Hoe lang dat nu duren zal kan ik niet zeggen. Het moeilijkste stuk zal zijn van het midden der Dardanellen tot de Zee van Marmora. Als we eenmaal zoover zijn en dat is alleen maar een kwestie van tijd blijft er betrekkelijk weinig te doen over. De val van Konstantinopel zal, vol gens Augagneur, stellig een keerpunt'in den oor log zijn. BURGEMEESTER MAX. Uit Brussel, 7 Maart. Te Brussel wordt druk ge- teekend op een verzoekschrift, dat aan de Duitsche autoriteiten zal worden aangeboden, om de invrij- heidsstelling van burgemeester Max, die sedert zes maanden in de vesting Glatz (Silezië) gevangen ge houden wordt, te verkrijgen. 1 DE TARWEVOORRAAD IN INlJïë Uit Delhi, 8 Maart. De tweede schatting van den Indisclien tarweoogst toont aan, dat 32 millioen acres voor tarwebouw gebruikt werden, hetgeen een ver meerdering van 23% toont.'De prijs van tarwe in Indië is aan het dalen. Een regeeringscommissie beraadslaagt thans over maatregelen, om den uitvoer van alle beschikbare tarwe langs den gewonen weg mogelijk te maken en 'te onderwerpen aan het meest strenge toezicht en de conlröle van de-regeering. Dc algemeene aandaoht wordt thans niet direct gevraagd voor het oorlogsveld, maar meer voor de golitleke oatle die wordt gevoerd, om nog meer rij en in den oorlog mee te sleepen en zoodoende een spcediger beslissing alg gevolg te krijgen. Op het politieke schaakbord volgt de eene zet na den an deren en het is thans de'vraag, wat zullen Grieken land en Italië doen? De Franschen en Engelschen aan de Dardanellen helpen, onzijdig blijven of tot de tegenstanders gaan? Deze laatste vraag is nu juist niet van toepassing op Griekenland, het is Italië, dat in dit opzicht thans de aandacht vraagt. In bet kabinet zijn twee Jstroomingeh, die zich ook in de pers openbaren. Daar wordt de redeneering geopenbaard, dat de zeeëngte der Dardanellen niet meer in handen van een mogendheid mag komen, met andere woorden: het bezit in Russische han den niet zal worden goedgekeurd. Vroemd aan dezen halven draai'van Italië is be paald Duitschlands invloed niet. We konden in de Duitsche bladen den openlijken raad aan Oosten rijk lezen: stel Italië nu tevreden en geef wat van wat daar wordt begeerd. Aan beide zijden niet meer dat Italië dezen oorlog niet zal laten voorbijgaan, zonder vergrooting van grondgebied. Hoe het nu met Italië zal loopen is nog niet te zeggen. Ook de toestand in Griekenland teekeDt zich nog niet duidelijk af. De koning heeft groote sympathie voor zijn zwager, den Duitschen keizer en heeft het aangedurfd, de politiek van zijn eersten minis ter Venezilos af te keuren. Deze is beslist op de hand der verbondenen. Het gevolg is geweest, dat Venezilos zijn-ontslag heeft genomen en Zaimis de opdracht heeft gekregen een kabinet te formeeren. Van Griekenland'» koning is dat een gewaagde on derneming. Venezilos is toch de meest populaire man van Griekenland en waar de meerderheid der Ka mer het eveneens met Venezilos eens is, zal het nieuwe ministerie als het komt, wel geen lang le ven hebben. Het verluidt, dat Griekenland's koning niet durfde helpen aan aen strijd in de Dardanel len, met het oog op Bulgarije. Griekenland heet uitgeput. Hoe het zij, op dit oogenblik is ook hier nog 'niet preetee te naa? welken kant de weegschaal zal overslaan. En intus8ohen gaat de Engelsche en Fransche vloot voort met deDardanellen te beschieten. Het lijkt ons nog niet veel meer dan klein werk, de groote hap zal nog moeten volgen en of'dit zal ge lukken, zonder groot landingsleger, mag worden be twijfeld. pe geruchten, dat Engeland ook veel troe pen in Egypte samentrekt wijst er wel op, dat ook nog wel andere aanvallen ruilen volgen. De resul taten aan de'Dardanellea bepalen zich nu hoofdzake lijk tot het schoonvegen van het terrein en het kot rwijgen brengen van enkele kanonnen. Tan Turk- sche en Duitsche zijde wordt het resultaat nihil genoemd Ook moeten de Turksche kanonnen enkele sche pen hebben beschadigd. Dö Daily Chroniole verneemt uit Athene, dat vcfl- C'berichten van Tenedos Zaterdag do beschie- ▼an de forten der Dardanellen-zoo hevig was, dat het eiland letterlijk scheen te beven. Vijf slag schepen namen gedurende vier uren aan de beschie ting deei. Op drie punten aan de kust zag men bran den. De forten Dardanus en Kilid Bahr zijn ernstig beschadigd. De schepen zijn nu al meer dan zes mij len voortgedrongen.' I Van het oorlogsterrein geen nieuws,'Het heeft'er allen schijn van, iof zich in het centrum tusschen de' Weichsel en de Pilica een groote sfag ontwikkelt. De Kussen zijn met steeds meer versterkingen ko men opzetten en het zaj nu weer moeten blijken wie of de zege in deze ontmoeting weet te behalen. Zal de Rus het du winnen en zich den weg openen naar Berlijn? Zal de Pruis ook nu weer overwinnen? Het Russische leger kunnen vernietigen of het. weer niet'verder brengen dan de vorige maal? Het zijn allemaal vragen, die haar'antwoord misschienover weken eerst zuljen'ontvangen. In de Karpathen wordt nog steeds'hardnekkig ge streden en de Russische aanvallen heeten te worden afgeslagen. Op het westelijk oorlogstooneel geen Ibijzonder neiuwe. I 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 9 Maart 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.8 te Helder, laagste barometerstand 763.2 te Bodo. VerwaeÖUur tot 'den avond van 10 Maart. Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, zwaarbewolkt» waarschijnlijk eenlge rege£ of sneeuw Iets zachter. Marktberichten. BROEK OP LANGENDUK, 8 Maart. Roode kool" f 2.60 a 10, gele I okool f 2.60 a 15, witte kool f 2 a 6, zak roode kool f 3.70 a 4, uien f 7.30 a 7.80. NIEUW LEVEN. Station NOORDSCHARWOUDK 8 MAART. Roode kool I 20 a 24, 2e soort f 16 a 18, kleinere f 4 a 17, gele kool f22 a 24, 2e soort f 18 a 20. klei nere i 5 a 17.50, Deensche witte f 20 a 22, 2e soort f 16 a 18, kleinere f 3.50 a 15.50 per 100, grove uien f 7 a 7 per 50 K.G. NOORDSCHARWOUDE. Door het bestuur van „De Noordennarktbond*' werd de ministerifiele mededeeling ontvangen van de Ko ninklijke goedkeuring der Bonds-Statutm. ALKMAAR, 8 Maart. Aangevoerd: 4 koeien en ossen f 240 a 290, 14 vette kalveren f50 a 112.50, per K.G. f 1 a 1.20, 190 nucht idem f 8 a 22, 6 magere schapen f 22 a 30, 191 vette varkens f 0.65 a 1 per K.G., 7 magere id. f 19 a 29. AMSTERDAM, 8 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 385 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 91 a 95 ct„ 2e kwal. 85 a 87 ct., 3e kwal. 79 a 81 et per K.G., 115 melk- en kalfkoeien f 200 a 340, 241 nucht. kalveren I 12 a 16, 32 schapen £24 a 32, per stuk, 511 vette yarkens le kwal. 93 a 95 ct., ia. 2e en 3e kwal. 91 a 93 ct. per K.G. PURMEREND, 9 Maart. 48 Stapels kleine kaas f 39 ajf 48. 1311 KG.'boter f 1.40 a f 1.45. 404 Runderen, waaronder 162 vette en 9 stieren. Vette matig 80 a'96 cent per KG. Gel de matig f 160 a f 240. Melkkoeien matig f 190 tot f 310. 21 Paarden f 70 a f 400. 26 Vette kalveren 95 a '116 cent per KG. 1340 Nuchtere kalverejn f 12 a f 35 vlug. 308 Vette varkens 92 a 98 cent per KG. vlug. 117 Magere varkens f 20 a f 50 matig. 189 Big gen f 10 a f 19 matig. 1162 Schapen stug f 25 a f 32. 24 Zak -appelen f 3.50. Kipeieren f 5 a f 5.60 per 100. Eendeieren f 5.25 a f 5.75. wtvert entten. Geboren GADE, zoon van B. ELZER en G. ELZER-Blaauboer. 't Zand (Zijpe). 7 Maart 1915. IcactcacacaaeinaEacat Den 16en Maart a.s. hopen i mijn geliefde Ouders en hunne 25-jarige Eohtveroeni- i ging te herdenken. Hun liefhebbende Zoon, E. Romar en Verloofde. Winkel, Maart 1915. 0 lieden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van 78 jaar en vier maanden, onze ge liefde moeder, bohuwd- groot- en overgrootmoeder 0. WIT, Wed. 0. BURGER. Namens bare kinderen. D. BURGER. Groenveld, gom. 8t. Maarten, 8 Maart 1915. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan familie, vrienden en buren voor de groote belangstelling bij hun 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden. J. ZEEGERS en Echtgenoote. Kolhorn, Waardpolder Maart 1915. Dankbetuiging. Getroffen door de talrijke bljjken van hulpbetoon en deelnemimj; bij het overljjden van mijn geliéfden echtgenoot den beer J. van Twuiver, van buren, vrienden en familieleden ondervonden, kan ik niet nalaten, dezen hierbij ook namens de kinderen mijn innigen dank te betuigen. Wed. J. v. TWUIVER—Wit. Barsingerhorn, 9 Maart. ündergetoekende roept hiermede een hartelijk vaarwel toe aan alle Vrienden en Bekenden en alle mooie Meisjes van Heerhugowaard en omstreken. Achtend, Tjeerd Dijkstra. „Excelsior", Heerhugowaard, Maart 1915. Voor 1 April en Mei nog eenige beschikbaar, ook voor de bouw. Brieven aan 8. 8. Visser. Oude Niedorp. Jb. Visser Szn. Kalver- dijk (gem. Harenk.) postz. voor antwoord. Daar het ons onmogelijk is U allen te antw. per brief, ben ik as. Donderdag van 10—11 in 't Noord Hollandsoh Koffiehuis. Zjj die ons dus sohrevon om een knecht of werkm. zal ik daar antw. Jb. VISSER Szn. 8CHAGEN DORDRECHT ZAANDAM I.JMUIDEN ZWOLLE HENGELO (O.) Speoiaal maken wij attent op onze groote afdeeling voor Heeren Kleeding naar Maat. "Wij leveren tegen zeer lage prjjzen, buitengewoon goede kwaliteiten, garandeeren onberispelijke pasvorm, elegante coupe en prima afwerking. Zooals altijd bieden wij ook dit jaar trots veel moeilijkheden eene enorme groote keuze STOFFEN in de laatste Nouveauté'#, zoowel in Engelsohe, Sohotsohe als Duitsohe fabrikaten, alsook in eenvoudige donkere genres, zoomede in blauw en zwart Colbert Costuum naar Maat f 22.— tot 50— Jaoquette t ,23.- 52.50 Gekleede t t ,28.- 55— Demi Saisons w ,16— 45— Pantalons 4.25 16— Bjjzonder maken w|j attent op onze f25, 26, 27, 28, 29, 30, ver/aardigd \«m soliede heel Wullen Stoffen, degelijke in» en uitwendige bewerking. Gegarandeerd goed passende coupe. van hoogfljne Engelsohe Stoffen, ohic bewerkt, f32, 84, 86, 88, 40, 42, 44. op zicht gezonden, wij raden eohter Magazjjnbezoek ten zeerste aan. lederen Donderdag is een coupeur aanwezig voor maatnemen en passen. Gevraagd een gevorderd of Bmidskneoht, om terstond in dienst te treden. G. de Leeuw, Mr. smid. Anna Paulowna. Gevorderd j Er biedt zioh aan voor Huis houdster, tusschen 80 40 jaar, liefst in klein gezin, v.g.g.v. AdresMej. J. Breed, Stroet gem. St. Maarten. gevraagd, tegen 1 Mei bij J. ROGGEVEEN. 8ohagen. Molenstraat. Gevraagdmet 1 April, een b|j Mevrouw Oudendal, Wierin- gorwaard. Gevraagd voor Vrijdags, bij J. Rotgans, Dro gisterij „Het Witte Kruis", 8oha- gen. Gevraagdeen of gevorderd Leerling bij«J. PIE, Dirkshorn. TE KOOP een flinke bij O. GLIM, Molenvaart, Anna Paulowna. Biedt zich aan met Mei klein gezin, goed kunnende mel ken en ploegen, bekend met£bou- werjj en boerderij. Fr. br. C B, bureau van dit blad. Te koop 6 pond taai Rood Koolzaad en de staalplaten ijzeren Vlet met 2 Tact. Benzine Motor met Magneet eu Keerkoppeiing van 3 tot 5 P.K., groot 8 Ton, bjj P. Koeleme|j Gz., Walingsdijk, Ursem. 't best en 't billijkst in de Drogisterij Kwalsterpoeder voor het afdr|jven vai ïavull. Diarrhepoeder voor Kalveren. Zogpoeder. Zogdrank. Veedrank „BUBUS". Lysol Creoline J voor ontsmetting. Carbol I Irrigators. Aanbevelend, r/h A. D. van Woerden. Beleefd aanbevelend, Wed. J. Brujjnvljjok, Gevraagd of gevorderd Leerling, bjj 0. 1)E WIT Pz., 8cheepmaher, Noordsoharwoude. Gevraagdeen stamboekhouder aan Schermers melkcontrolestation. Aanvangs salaris f 500.Indiensttreding uiterlijk 8 April a.s. Aanbiedingen tot 25 Maart verzooht bjj P. Hartog te Zuid- en Noordsohermer. Aan de nieuw op te riohten Kaasfabriek le Uitgeest, wordt gevraagd, om met 15 April a.s. in dienst te treden uitstekend vakman, tegen flink sa laris. Solicitaties in te zenden aan den Secretaris G. Jongejan te Uit geest. Ie Anna Panlowna, met deze maak ik u bekend, alsdat ik mij be- schikbaarzal stellen om de groenten vanuit Anna-Paulowna naar de veiling te den Helder te rijden. Alsmede ook vraoht van en naar den Helder. Beleefd aanbevelend, C. AMBUUL, melkrijder, Balgweg, Breezand. GROOTE KEUZE Gramaphoon- en Pathéplaten, Honl de Tipperary en Donan wellenwals van Deiro. Oude platen, worden ingeruild. C. SLIKKER Cz.. Anna Paulowna. Ten spoedigste gevraagd bjj A. Raap, Metselaar Dirkshorn. Trekt 25 Maart. Trekt 5 April. 50 oent per Lot. SCHAGEN. 2 duizend Kilo best landhooi en nog duizend pond ander best hooi bij D. POOL, Kolhorn. Gevraagdvoor direot of met Mei goed kunnende melken, bjj K. Zeile» maker Kz., Winkel. 1ste klas vakman g. reputatie zoekt pi. bij Adres (Frieel.) L. Visser, Hemelua Beste versche bij F. van Dijk, Ringdijk van den Heerhngowaard, nabjj Noordsohar woude, Te koop: een beste versoh bg O. O. van Balen Blanken Anna Paulowna. DER Rederijkerskamer O.B.K. in de zaal van Blom te Kolhorn. Opgevoerd zal worden Tooneelspel in 6 bedrjjven. Na afloop vrjj BESLOTEN BAL

Schager Courant | 1915 | | pagina 3