ildini Niens- DINSDAG 9 MAAKT 1915. 58ste Jaargang. No. 5552. UitgeversTRAPMAN Co. SGHAGËR COURANT. l)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ore wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nnmmer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. HEERIïUGOWAARD. In het lokaal van den heer Pijper werd de gewone voorjaarsvergadering der afdeeling van Het Witte Kruis gehouden. No openiDg der vergadering 'door den voorzitter, den heer W. Molenaar, en lezing der fcotulen door den secretaris, den heer Dr. Post, kwamen verschillende ingekomen stukken aan de orde, welke voor kennisgeving werden aangeno men. 1 Vervolgens bekwam do'penningmeester, de heer P. Ccholten, het woord tot het uitbrengen van het fi- anoiëel verslag. Hieruit bleek, dat de totaal ont vangsten hebben bedragen f 514.70, 'als eerste post van uilgaven was geboekt het nadeelig saldo van 1913. groot f 115.58%, waardoor de uitgaven over het boekjaar een totaal opleverden van f 556.93, zuodat'de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 42.23, 'zoodat een vooruitgang mocht worden ge constateerd :van f 73.35%. De rekening, nagezien door do heeren Met, Kooger en Van der Meulen en met bare bescheiden vergeleken, werd naar 't advicr, 'deozr commissie goedgekeurd. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn gehouden be heer. 1 ln keurige bewoording, 'uit do pen gevloeid onder don indruk van hetgeen de pers ons onder de tegen woordige omstandigheden te lezen geeft als hoofd schotel-, werd het 'jaarverslag voorgelezen door den 'secretaris. Deze oogste daarvoor een algemeen ap plaus der vergadering in-en een warm woord van dank van den voorzitter, die er den wensch aan verhond, dat de volgende vergadering zal mogen worden gehouden'onder algemeenen vrede. We stippen uit het jaarverslag het volgende'aan: 127 maal werd verplegingsmateriaal verstrekt, 25 maal maal ijs, 9 ontsmettingen hadden plaats, hier on daar werden versterkende middelen verstrekt; het reglement werd herzien, een der magazijnen on derging een belangrijke- uitbreiding, het ledental bedroeg op 1 Januari 1915 juist '400. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter met op 'een na algemeen© stemmen herkozen. Deze be dankt voor het in hem -'gestelde vertrouwen en neemt opnieuw de benoeming aan.. Door den 'secretaris worden nog de volgende me dedeel ingen gedaan: het magazijn te Veenhqizen werd hersteld en 'geschilderd, door het bestuur was besloten tot enkele ontsmettingen in verband met do Belgisch© vluchtelingen, verplegingsmateriaal werd hersteld, zoo noodig aangevuld Op voorstel van den penningmeester werd beslo ten een abonnement te nemen voor de levering van ijs, door den hoer Van'der Veen'te Alkmaar. Op voorstel van den heer Haster besluit men in beginsel tot den aanleg van electrisch licht in het magazijn. Mocht bij'onderzoek naar de kosten hier van blijken, dat deze nogal belangrijk zijn, dan 'zal het bestuur de zaak in de eerstvolgende vergade ring ter sprake brengen/ Nog wordt door den heer'Haster de aandacht ge vestigd op het feit, dat een lid der gezinsverpleging geen hulp heeft kunnen krijgen van de zuster. Door Dr. Post wordt'dit gevat nader toegelicht en meege groeid, dat het bestuur van kring 9 'de handelwijze der zustor volkomen correct heeft verklaard. De voorzitter meent, dat deze'zaak bij Het Witte Kruis niet thuis behoort ensluit daarna de vergadering. RAAD VAN WARMENHUIZEN. Vergadering 'van den Raad der gemeente War- menhuizen, gehouden op Vrijdag 5 Maart 1915/ Bij afwezigheid 'van Burgemeester Blom is de heer Kraakman, oudste wethouder, thans voorzit ter en opent de vergadering, waarna lezing en goed keuring der notulen volgt'. Naar aanleiding der notulen wordt door'den heer Swan gevraagd, wie het metselwerk aan de te bou wen nieuwe stokerswoningen bij de gasfabriek zal maken, welk metselwerk is aangenomen voor f1030 door dezelfde aannemers, aan wie ook het timmer werk aan die woningen voor f 1736.50 is gegund ge worden, nl. de heeren Gebrs. De Geus. Het blijkt, dat deze heeren het metselwerk aan Bleeser van Tuitjehorn hebben'opgedragen De heer C. Vlam neemt zijn herbenoeming tot lid der 'commissie tot wering van schoolverzuim blij kens ingekomen schriftelijk bericht, aan. Van de Gezondheidscommissie uit Behagen is het jaarverslag over 1914 ingekomen.' Bericht is ingekomen van den Raad van toezicht öat de snelheid, waarmede de tram rijdt, niet groo- ter mag zijn bij den overweg dan 5% KM., waar mede voldoende veiligheid wordt 'yerkregen. i De H. IJ. S. M. verzoekt toestemming tot plaat sing van waarschuwingsborden bij de overgangs punten der tramlijn. Die borden zouden dan voor gemeenterekening in onderhoud komen. Met allen voor wordt toestemmend op het 'ver zoek beschikt. De Raad begeeft zich nu in comité. Bij heropening der openbare zitting werd rapport van den deskundige behandeld inzake verbouw sluis te Schoorldam J)e sluisverbouwing wordt met al len voor overeenkomstig het voorstel van B. enW. aangenomen en wordt besloten, publieke aanbeste ding van dit werk te houden. 1 Mede wordt goedgevonden B. en W.'s voorstel, om een kleine grondruiling aan 'te gaan met den heer Vlam. i Een geldleening, aan te gaan voor buitengewone uitgaven in 1915, wordt voorts nog goedgevonden; aflossing aan te vangen in 1916. Uit 'den post voor onvoorziene uitgaven zal f 10 aan de gezinsverple ging worden bijgedragen.1 Rondvraag. De heer De Groot wijst 'op den weg bij den heer Huibers; de toestand daar vraagt ver betering. 'En voorts vestigt spreker de -aandacht op oen cafe met verlof hier, waar sterke drank ver kocht wordt. Spreker geeft een onderzoek in over weging. Het heeft de aandacht van den heer Swan ge trokken, dat er na 't sluiten daar wel wat gebeu ren zal. Voorzitter zegt onderzoek toe. De beer Swan zou, daar de tegenwoordige kachel geen regelmatige warmte verschaft, deze gaarne door een gaskachel willen vervangen, waar er nu voor weinig geld een is te krijgen, zooals spreker neeft vernomen. De Raad kan zich wel met spre kers idee vereenigen. 1 Verder wordt door den heer Swan'nog oprichting vischafslag besproken. Daarvoor zou nog een af slager moeten worden gezocht, daar de veldwachter, op wien men eerst het oog had laten vallen als alslager eener op te richten vischafslag, niet voel zin in dat baantje heeft.' Voorzitter bespreekt nog den slechten staat van de wipbrug hier. Daarin zal worden voorzien. Hierna sluiting. 1 (Daar we geen mededeeling van deze zitting ont vingen, konden we niet eerder en beter verslag in zenden. Verslaggever.) TERUGGEKEERDE VOGELS. Do Leeuw. Ct. meldt uit Wostergo: De 'eor6te trekvogels, onze bekende weidevogels, zij? gedurende de laatste dagen in groeten getale weergekeerd. Reeds kort na Vrouwendag zong do leeuwerik zijn opwekkend voorjaarslied. Thans zijn ook groote troepen'kieviten op de lage landen neer gestreken en vliegen de mannetjes reeds in de be kende zigzaglijnen over de weide. De scholeksters, wier aantal de laatste dagen schijnt toe te nemen, sija mede terug. Op onderscheiden boerenerven zijn de eendon reods aan den leg; het natte voorjaar komt vooral dezen vogels ten goede.1 VISCH. Men schrijft uit IJmuiden aan de N/R. Ct.:| Öna land heeft tot heden van de totaal te IJmui- den en IJmuiden is de belangrijkste vissebersha- ven niet alleen van ons land, doch van het ge- fesele vasteland van Europa aangevoerde 'visch nog geen 30 procent voor zich geëischt. Tot deze 30 procent behooren de fijnste vischsoorten tong, tarbot, levende kabeljauw en levende schelvisch, poonen e .a. 'voor de meergegoeden en de kleine rond- en de platvisch. Kleine schelvisch, wijting, sohol, schar,enz. voor de mingegoeden. De ruim 70 procent van de aangevoerde'visch, voor uitvoer be stemd, zijn gestripte, dat is van de ingewanden ont dane, dus opengesneden en minder ooglijke visch kabeljauw en grootere schelvischsoorten, rog, vleet, koolvisch, wolf, steur e. a. Voor deze visch soorten, tot heden in ons land weinig of niet ge wild, worden in het buitenland hooge prijzen be steed, hooger dan men .ooit hier te lande zou kun nen maken en dit doet de zoo kostbare stoomvis- scherij loonend, thans zelfs zeer loonend 'blijven. Bij een uitvoerverbod van visch zou de terugslag der prijzen zóó groot''zijn, dat het bedrijf niet meer loonend zou kunnen zijn en zou zoodanig- uitvoer verbod binnen korten tijd gevolgd worden door *n uitvaarverbod van de diverse reederijen. Naar we van zeer bevoegde zijde vernemen, is een geheel of gedeeltelijk uitvoerverbod niet 'te verwachten. De Regeering heeft overleg gepleegd met enkele reederijen te IJmuiden, omtrent visch- aankoop voor gebruik binnenslands, alsmede voor het leger en, naar we vernemen, 'zijn goede i over eenkomsten getroffen. Uit betrouwbare'bron vernemen wij, dat de groot ste reederijen zich bereid verklaard hebben 1 een deel der vangsten van die vischsoorten, die voor bovengenoemde doeleinden geschikt zijn, 'aan den openharen afslag te onttrekken en tegen een vast- gestelden maximum-prijs, naar'gelang van behoefte, ter beschikking van de regeering te stellen, zoodat ten allen 'tijde aan de vraag daarnaar zal kunnen worden voldaan i FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER. Te Wormerveer is de fabriek van nougat- en erêmeartikelen van de firma Keyzer en Stolp door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Spoe dig nadat te kwart over elf de brand was ontdekt, sloegen/ de vlammen het dak uit en stond het ge bouw weinige oogenblikken later van voor tot ach ter in lichtelaaie. 1 I De brandweer, die op volle sterkte'aan het bïus- schingswerk deelnam, had door den grooten vonken regen veel moeite 'om de belendendep erceelen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, te behou den. 'Zij slaagde daarin echter volkomen. Enkele woonhuizen werden slechts licht beschadigd. 1 De fabriek met een belangrijke daarin opgesla gen partij grondstoffen ging geheel'verloren. Er was dien avond, zooals dat steeds het geval was, tot 7 uur gewerkt. Korten tijd later hadden ook de beide patroons de'fabriek verlaten. Omtrent de oorzaak verkeert men geheel in het onzekere. Het gebouw 'en dc goederen waren tegen brand schade verzekerd. r ENGELSCHE HOND. Het gebeurde Donderdagmiddag op de Groote*' Markt "te Groningen en de Leeuw. Ct. vertelt het. Een tweetal geïnterneerden komt aangewandeld, een pijp rookend, handen in de jaszakken. Achter hen loopt als dritte im bunde, voorzichtig trippe lend in de modder, een hond, waarvan het ras moei lijk te definiëeren is. Het beest verbeeldt zich blij kens kleur, houding en manieren een fox te zijn. De matrozen stappen in de tram, gevolgd door den hond, die zich bij den baas op het 'achterbalcon neerzet, een poot vooruit: op de plaats rust. Als het tijd is 'weg te rijden, staakt de conduc teur het praatje met zijn collega's, 'begeeft zich in de tram en wil juist afbellen, als zijn Argusoog het verboden voorwerp ontdekt. De man neemt 't dier bij den nek en 'bij dat lichaamsdeel, wat men bij een anderen hond staart zou noemen en zet hem op straat. Maar veel vlugger dan de conducteur heeft de hond zijn plaats hernomen. 1 De baas glimlacht. 1 l De conducteur herhaalt de manoeuvre, met het zelfde negatieve resultaat, waarop hij den eigenaar aanspreekt: „Die hond mot eruit." De baas glimlacht. „Yes. yes." Dat helpt 'ook niet. Weer wil de conducteur den hond aangrijpen, maar deze snapt de bedoeling ver keerd, vindt het als spelletje heel 'aardig en .'bijt speelsch den'beambte in de hand. Dat gaat te 'ver en de man zegt, uitnoodigend den Engelschman met een verklarend hoofdgebaar: ,U 'mot eruit met de hond". „Noooo," zegt de 'baas. En nog altijd glimlachend beveelt hij den' hond: ,Stay outside, Johnny." De hond is een 'en al verbazing, kijkt met vra- genden blik den man aan. Deze herhaalt nog eens: .Stay outside now." Met een sprong staat het dier buiten, ziet eerst den conducteur en dan zijn baas aan, en protesteert tegen de hondsche behandeling. De Engelschman lacht;'zijn kameraad en de passagiers ook. ZeLfsde conducteur voelt zich verlicht. Het belletje klinkt en de tram verdwijnt. De bond yoigl met groote sprongen, onder luid gekef. DE FISTELPDT. Zooals in het nummer van Zaterdag reeds is ge meld, stond voor het Kantongerecht te Hoorn te recht do 72-jarige P. Ursem van Wogmim, beschul digd van het uitoefenen van het-beroep van genees* kundige en het geven van geneeskundigen raad, zon der daartoe bevoegd te zijn. Als getuigen traden op Antje Sas van .Enkhuizen, die het in het hoofd had, Dieuwertjo Groen, van Andijk, 'die het in den mond had, Johanna Kouwen- hoven van Amsterdam, die bij den z.g. fistelboer is geweest wegens een wondje op den schouder, An na de Zwart van Enkhuizen, die een puist aan de kin had. eo Antjo Barends, die een wond aan den duim had. Allen verklaren bij bekl. om raad te zijn geweest Allen was het gebruik van den fistelpot aangera den. Eenige bélooning behoefden ze voor dien raad niet te geven. Toch lieten een paar een kwartje'als fooi achter. Het O, M. neemt 'aan, dat bekl. te goeder trouw handelde en dat geen winstbejag op den voorgrond stond, j Bekl. oefent oen 6-jarige praktijk uit en is nog nimmer met de politie in aanraking geweest. Veel menscben heeft hij al geholpen. Dit moest'van in vloed zijn op do strafmaat. De 'eiseh luiddo ,5 maal f 10 boete of 5 hechte- niastraffeo van 10 dagen. De verdediger mr. A. Prins van Alkmaar'beioog de, dat de dagvaarding op grond van art. 443 van 't Wetboek van Strafvordering niet juridisch juist was. Bovendien 'betoogde hij, dat bekl. geen voor deel trok van zijn raadgevingen en'dat dus van het uitoefenen van een beroep geen sprake kan zijn. Verder, dat men niet te doen had met 5 feiten, maar met een voortgezette handeling. Ten slotte wees pleiter er op, dat het'middel van vader op zoonis overgegaan en dat reeds velen daar bij baat hebben gevonden, ook in gevallen dat de doetoren geen genezing konden brengen. Wordt reen' straf opgelegd, dan moet dat zijn een minimumstraf, omdat men hier met een sympathiek geval te doen heeft. De apothekers hebben zich zelfs bereid' ver klaard, het middel te verkoopen. Uitsp Uitspraak over 14'dagen. BURGERBRUG Bij de laatste uitbetaling aan melkleveranciers van do zuivelfabriek „De Dageraad" werd gemid deld 9.4 cent per L. betaald. De hoogste prijs was 11 cent voor den liter. KAZERNEBRAND. 's Nachts te ongeveer 1 uur is brand uitgebro ken in de "inf anteriekazer ne op de Paardenmarkt te Delft, waar nog ongeveer 400 man liggen.'Het vuur greep snel om zich heen, vooral door een groote hoeveelheid stroo 'op de zolders. De brandweer, stoomspuiten van de constructiewerkplaatsen en van de spiritusfabriek konden alleen voorkomen, dat het frontgebouw in asch werd gelegd. Om 3 uur verscheen nog de auto-brandspuit uit den Haag. De oorzaak van den'brand is onbekend. NORGESALPETER. Het stoomschip Ek, uit Noorwegen, 'is te Rotter dam gearriveerd met een ladiDg Norgesalpeter. Om dat Norgesalpeter als 'snelwerkende voorjaarsstik- stofbemesting volkomen gelijk is aan Chilisalpeter, wordt door dezen aanvoer uit 'Noorwegen het be langrijke tekort aan stikstofmest, waarmee deland- en tuinbouw op het 'oogenblik hebben te kampen, weer geringer. Wanneer de zeeoorlog geen beletse len in den weg legt, komen meerdere ladingen nog aan. De Norge wordt geïmporteerd door de Am- sterdamsche Superfosfaatfabriek. N. v. d. D. AARDAPPELEN IN DE SCHIL. Men meldt uit Noord-Brabant aan de N. Ct.: In sommige streken onzer provicnie vindt men 't bereiden van aardappelen in de 'schil niet zoo vreemd. Van oudsher kent men hier, vooral onder de landbouwersbevelking, Jde zoogenaamde '„pot- poffers", die niet te voren, noch op het bord van de schillen worden ontdaan. Men neemt kleine aardappelen, zet ze een uurtje Jin het water om de klei-'en andere korstjes er goed af te weeken. Ver volgens worden ze zorgvuldig gewasschep en in ge smolten vet met een weinig zout erbij gevoegd, gaargestoofd 'op een zacht vuur. Er is ook nog 'een andere manier van bereiding, waarbij de aardappelen bruine korstjes krijgen. De potpoffers 'worden met „huid en haar" verorberd. Dit goedkoop en smakelijk gerecht is 'zoowel aan de tafel van den welgestelden boer als bij den dag- looner zeer gewild. DE VERGADERING VAN CREDIETINSTELLIN GEN. Omtrent de vergadering van vertegenwoordigers van kredietinstellingen, op 13 dezer te 's-Graven- hage te houden, verneemt het Haagsche Correspon dentiebureau nog, dat op'eene ter vergadering te bespreken wijze en tot eene aldaar nader aan 'te geven grens medewerking van het Rijk ter verwe zenlijking van het doel der vergadering in uitzicht zal worden gesteld, aangezien de beoogde krediet verlening aan den kleinen landbouwenden, indus- triëolen of handeldrijvenden middenstand is te be schouwen als een voortzetting van het werk, dat met de oprichting van het Koninklijk 'Nationaal Steuncomité is bedoeld. Het aantal uitgenoodigde instellingen bedraagt ongeveer 150. Daaronder bevinden zich de verschil lende centrale kredietbanken voor den middenstand (kredietinstellingen, welke bij eene centrale zijn aan gesloten, zijn niet afzonderlijk uitgenoodigd) en voorts de hulpbanken, welke bij'het Centraal-Burear voor de Statistiek bekend waren, benevens enkele andere, als de credietbank 'tegen den woeker, wel ke ook zij het niet speciaal den'middenstand krediet verleenen. j DIEFSTAL VAN RENPAARDEN. Te Nijmegen zijn Woensdagnacht twee renpaar den, toebehoorende aan den heer J. aldaar, en een waarde van f KKX) vertegenwoordigende, gestolen. Za werden te Kleef opgespoord, waar de dieren, na over de grens te zijn gesmokkeld, waren yerkocht De politie te Groesbeek heeft in verband met dit feit, reeds'zes personen gearresteerd. MOORD OP EEN MTLICIEN. Men meldt uit IJmuiden aan het Hdbld.: Zondagavond omstreeks 11 uur is de milicien Ver- l hagen, ldie bij den watertoren te IJmuiden op wacht stond, op laaghartige wijze vermoord. Do dader of daders gaven hem met zijn eigen geweer oen klap op het hoofd en losten vervolgens twee schoten op hem. De politie, die een onderzoek in stelde, arresteerde 'een vijftal personen, die later weer werden vrijgelaten. De vermoorde milicien behoort te Rotterdam thuis, i Omtrent de te IJmuiden geplecgdea manslag meldt men nog het volgende aan de Tel.: Do post, waar de verslagenie op schildwacht stond, is de zoogenaamde voorpost van de wachtpost bij het station, waar 't verdedigingswerk is opgericht. Onge veer tweehonderd meter van de wachtpost verwijderd, ge»"gon tegen den duinrand, tusschen den in aanbouw rij-nrtefn nieuvfren watertoren van da rijkswntervoorzio- ning aan de visschersbavcn Oa de toren van de vis- srhershavm. In de nabijheid van de post is een leed, waarin pol derwerkers gehuisvest zijn. De post is een zoogenaamde dubbelpost, d.w.z. dat steeds twee schildwachten in eikaars nabijheid moeten zijn. Zaterdag te 10 uur werden de verslagene en zijn mede-post op wacht go- ze». De mede-post, een gewoon militair, is toen met de aflossing een gedeelte van den weg naar de wacht post terug geloopeu. Hoe de man zijn post heelt kunnen •ai mogen verlaten, is zoor raadselachtig en nog niet opgehelderd. Plotseling hoorde men kort achter elkaar twee scho ten vallen uit de richting van do betrokken post, die dus een oogenblik door den verslageste alleen bezet is geweest. De z.g. dubbde post keerde daarop in draf naar do pos» terug, en vond den verslagens met verbrijzeld hoofd dood op den grond liggen. De verslagen© Pieter Jules Verhagen ,oud 22 jaar, wormachtig te Rotterdam, van beroep timmermans knecht, is uit ©en gozin van acht kinderen. Gisterochtend is een polderwerker, zekere Dc J., als verdacht van den moord niet onkundig te zijn, en die ook Zondag driemaal in verhoor werd genomen, ge vankelijk naar Haarlem vervoerd. JULTANADORP. Zondagavond gaf 'de Zangverecniging Oefening K*"'°ekt Kunst, alhier, haar eerste en tevens uit stekend geslaagde 'uitvoering, in 't lokaal van den heer J. Bijvoet. Het programma bestond uit 9 zang nummers, 3 voordrachten en 1 tooneelstukje, het laatste getiteld „Manus de Snorder". Deze verceni- ging, die nog maar zoo jong is, hoeft laten blijken, dat er nogal flink gestudeerd moet worden, doch de directeur, de heer v. d. Meij. mag trotsch zijn op zijn leerlingen, er werd uitstekend gezongen, en met den goeden wil der leden, zal de directeur hier wel een krachtige vereeniging van maken. De zaal was zoo goed als vol en een gezellig bal na. s OMHOOG" TE WIERINGEN. Op de laatstgehouden huishoudelijke vergadering van de 'vereeniging Omhoog r (Zaterdag 6 Maart), we**d menig woord over de gehouden huisvlijtten- toonstelHng gesproken, de regelingscommissie ontbon den, maar tevens de wenschelijkhcid betoogd, den arbeid ter bevordering van den huisvlijt op ons riland voort te zetten. Over de wijze, waarop dit zon geschieden, werd uitvoerig gesproken. Voorts werden enkele reglementsaanvullingen aan genomen, eene waarbij de rechten der begunstigen de leden wat nader omschreven'werden, een ander waarbij bepaald werd, dat op alle samenkomsten door onze vereeniging 'belegd, geen alcoholhouden de dranken, dus ook geen bier, geschonken zullen worden. 1 f KOLHORN. Aan de damseanee, '7 Maart alhier in het lokaal Blom gegeven door den heer J. P.'Waiboer uit Anna 1'aulowna, werd door 13 personen deelgenomen. Van 10 werd gewonnen en 'aan 3 werd verloren en wel aan de heeren .lac. Otsen Kz. en'Cs. Herman Cz. te Kolhorn, en P. Nap te Barsingerhorn. KOLHORN. Vanwege de plaatselijke commissie alhier, van den Nederl. Anti-Oorlogsraad, zal een openbare ver gadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer Hendr. Wiering, voorzitter der buurtvereeniging „Overtoom en Omgeving" te Am sterdam. 1 Tijd en plaats zal in'een der volgende nummers d^zer courant worden hekend gemaakt. De commis sie hoopt, dat allen die oorlog afschuwelijk vinden, deze vergadering zullen bijwonen. 1 ST. MAAR TENSBRUG. ZoDdag jl. hadden wij het genoegen de voorstel lingen bij te wonen van de Nederlandcche Biograaf, Directie Regter en De Jong, in het lokaal van den heer W. Swarlhof. Dat de heeren R. en-dé J. met hun laatste bezoek alhier opgang hebben gemaakt, bleek wel uit do groote belangstelling. Des middags werd een kindervoorstelling gegeven, die flink be zocht was. 'De mooie nummertjes, die op het doek werden getooverd, hebben aan menig 'kind genot volle oogenblikken verschaft. Ook des avonds was een talrijk publiek opgekomen.'Voor een uitgebreid en afwisselend programma was gezorgd. Ieder num mer afzonderlijk bespreken zou ons te ver voeren. Uitgemunt hebben vooral „Haar Vader", drama in 3 'afdeelingen en „De bevoorrechte leerling", een gebeurtenis te Vise tijdens den oorlog. Aangrijpen de passages, die door het publiek aandachtig wer den gevolgd, komen er in deze stukken voor. Ook' voor liefhebbers van het komische viel er volop te genieten, leder stuk werd vertolkt door den heer Gerritse en het moet gezegd, dat de waar de daarvan aanmerkelijk werd verhoogd door de uitstekende explicatie. Ook de pianist de beer Tee- kamp heeft het zijne'er toe bijgedragen om dezen avond ozo genotvol mogelijk te maken. Aanstaanden Dinsdag (heden) avond is het slot- voorstelling en gaarne wekken wij een'ieder op van deze laatste gelegenheid te profiteeren. 1 OUDKARSPEL. Ten jlokale van den heer H. J. A. Bückmann, al hier, gaf de Tooneelvereeniging Eensgezindheid gis ter-, Zondagavond, een uitvoering. Ten tooneele werd gevoerd een drie-bedrijvig blijspel „Zijn Zoon", dat, van weinig strekking of verheven inhoud, toch een stuk 'was, dat de lachspieren somwijlen geducht, raakte, 't Was gelukkig, dat de hoofdrollen goed waren bezet; het stuk, dat wel een goede vertolking noodig heeft, kwam daardoor vrij goed tot zijn recht, hoewel wij het spel over het eheel gaarne iets vlot ter hadden gezien, 't Was een aardige avond. WIERINGEN. Op de Amsterdamsehe eierenveiling 'werden jl.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1