K. Blaauboer, De Oorlog. 80 pond Ganzemm. een vast warkman, een vast werkman, Zang Uitvoering Slagersleerling, bioscoopvoorstelling ing een nstte Dienstbode. IS zak Eigeoheimars flinke D. SMIT J. SMIT-Jongejan JANSJE MEULEVELD, een jonge dractitii „KROMHOUT" Noord-Hollandsch Koffiehuis, - Schagen, DINSDAG 16 MAART, 8 uur: BILJART, een witte GEIT, een Woning, Buitengewone een werkman, een werkman, Kaasmaker. een net Meisje, een flinke jongen een CAEÉj|| Meubelmaker, HUISKAMER- SLAAPKAMER- SALON- KANTOOR- SCHAGEN, in verschillende MODELLEN. PRIJZEN. HOUTSOORTEN. KWALITEITEN. K. BLAAUBOER Kz. !:enf'dat wij op een verhooging der belastingen moe- en rekenen ca er 'voor de oonaolideering der kre dieten gezorgd "moet worden, die voor de dekking dier uitgaven nootfig zijn. Dr. Weckerle, dien ik zooeven aanfcaeide, Is overtuigd, dat de monarchie niet alleen in plaat is om de kosten van den oor log te drager, maar dat hin het land nog vele schat ten zitten, die bjj doelmatig gebruik Hongarije tot nieuwen bloei zuilen brengen, Daar OoAicnrijfcs Industrie geacht wordt 5 of 6 maal storker t*> ztjn dan die van Hongarije, terwijl aan den anderen kant de Hongaar,sche landbouw vijfmaal krachtiger is dan do Oostenrijksche, zou den, volgens dit betoog, de gevolgen van den oor log minder ruïneus zijn als overigens algemeen aan genomen wordt. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG Bij het begin van de Woensdag gehouden Rijks dagzitting verklaarde de voorzitter: „In het Westen handhaaft ons dapper leger met echt Duitsche hardnekkigheid de gevechtslinie van de Vogeezen tot het Kanaal als een muur van staal en ijzer. (Applaus.) In het Oosten bestuurt een ge niale strategische gedachte de operaties van de Oostzee tot de Bonkowina. Met bovenmenschelijke inspanning behaalden onze Oostenrijksche heldhaftige soldaten successen, zoo als wij ze sedert Sedan niet hebben beleefd. (Le vendig applaus.). In het Zuiden houdt het heldhaftige Turksche le ger de wacht aan de Dardaneilen, welke een over machtige Engelsch-Fransch vloot tevergeefs trae,ht te forceeren en bedreigt aan het Suezkanaal Egypte, den hoeksteen der 'Engelache wereldheerschappij. (Applaus.) I, Engeland'verklaart, dat het geen afstand kan doen van de uithongering van Duitsohland, Duitsehland antwoordde daarop met zijn duikbooten,, welker be manningen reeds vele bewijzen van hun helrihafti- gen, doodsverachlelijken moed gaven. (Applaus.) Duitsehland laat zich echter niet door don hon ger overwinnen. Onze vijanden houden geen reke ning met de-economische kracht van het voik, het organisatietalent der Dui'tschers. de kracht van on zen landbouw, handel en nijverheid, de eensgezind heid va nde natie en den vasten wil om te ovoi*- winnen. (Levendig applaus.) Ontzettend gToot zijn de offers, die wij brengen, maar uit-de bloedige slagvelden groeit de durzamo vrede, die ons zal brengen naar nieuwen bloei, macht en grootheid van ons geliefd vaderland."' (Lang en aanhoudend applaus.) De nieuwe minister van financiën diende do be- grooting in. Over liet financiëele program voor oe toekomst wilde hij niet spreken, doch slechts over de toelich ting tot de begrooting, die met dertien milliacd, een vier maal zoo groot bedrag sluit als de hoogsto begrooting vroeger. Het ontwerp had slechts ten doel den constitutioneelen grondslag voor het. ko mende begrootingsjaar te waarborgen. 'Voor leeor marine on koloniën werden in het geheel geen ge detailleerde begrootingen 'voorgelegd. De systomati- grooter© uitgave. Niettemin gelooft hij, dat de in gediende begrootmg voor 1915 niet slechts uiterlijk io. balans is, maar ook een innerlijk evenwicht be zit. Hij verzoekt den Rijksdag om een nieuw ooclogs- crediet van tien milliard, om het voortzetten van den, oopjog financieel tot het einde van den herf6t te WkftrboïffOS, EEN RV6SISLHE MEENING. Aroalda Gipolla, oorJogscorreapomdent van idc G&zcha del Popoio, haeft van Saloniki tot Athene gereisd snel Nikolaus von poggenpohl, eerste attaché van het Rus sische gezantschap te Rome. Deze hoeft zich -als volgt uitgelaten „Rusland heeft er nooit aam gedacht naar Berlijn op te trekken. Een inval in Duitsehland is, wegens de betere organisatie in Duitsehland, ondoenlijk. De Rus sische stoomwals is een uitvinding van de Maden. De beste taktiek voor Rusland is, den strijd in Polen te zulkn comcentreeren. Warschau de Duitsdiers nooit innemen. Aan oorlogsmateiiaal lijdt Rusland geen ge brek. De Japanners hebben 400 stukken zwaar geschut aan Rusland geleverd. De Japansche bedieningsmftn- zijn naar Japan teruggekeerd. Op 't oogenbük usland 4 millioen mam in 't veld, met inbegrip soho aflossing van de rijksschuld zou met 68 mil lioen normaal plaats vinden. Voor do aflossing van de oorlogschuld moeten later maatregelen gifroffen worden. Wij kunnen er op rekenen, dat onze vijan den voor de matoriëele-schade geeii borg staan, die zij met den misdadig ontketenden oorlog aangericht hebben. Het loopende financiëele jaar geeft waar schijnlijk een batig saldo van 38 millioen. Do rente betaling van de rijksschuld eischt een aanzienlijk van het leger in den Kaukasus. In April zullen nog 800.000 man maar het front vertrekken, en In Augustus weer. Heel Rusland is eenstemmig van meeaiing dat de oorlog tot een zegevierend: einde moet worden, voortgezet. Het doel van den oorlog heeft Sasonof duidelijk uiteengezet; hij heeft naar 't hart van alle Russen gesproken. Een bepaalde overeenkomst tusschen de bondgenooten omtrent Konstantinopel bestaat niet. Een Russisch leger zal binnenkort bij Midia landen om den Engelschen en Franschen bij hun opmarsdh naar Konstantinopel vóór te zijn. IN KRANKZINNIGHEID. Ia een vlaae van krankzinnigheid, veroorzaakt door financiëelen tegenspoed, heeft jl. Zaterdag te Brunswick (in Georgië), de vroegere burgemeester van die stad Monroe Phillips op afschuwelijke wijze gemoord. Dien Zaterdagmiddag vertoonde Phillips die natuurlijk i-n de stad zijner inwoning een algemeen gëachte persoonlijkheid was, zich met een repeteer geweer op straat. Hij ging regelrecht naar het kan toor van Henry Dunwoody, een gezaghebbend ad vocaat en politicus, wien hij zijn geldelijke verlie zen voor een groot deel weet. De advocaat werd zonder omhaal neergelegd; en'den doode den rug toekeerend, ging Phillips weer de straat op, waar hij 1 egon te vuren op wie maar in zijn gezichts- lijn kwam. Twee politieagenten, die hem wilden onschadelijk maken, werden morsdood geschoten en de menigte die zich alras verzameld had vluchtte naar alle rich tingen. Phillips tracteerde de vluchtende menschen op gunzenhagel. Twee werden er gedood en vijf-en- dertig gekwetst! In het geheel dus 40 slachtoffers (w.o. 5 dooden). Toen 'de paniek het hoogst was ge stegen verscheen een oud vrind van Phillips, zekere heer Rults, ten tooneele. Deze begaf zich, gewapend, op'J'hilUps toe om hem tot bedaren te brengen. Maar de zfnnelooze schoot ook op Rutts, doch miste. Hier op vuurde Rutts en doodde den ander. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 11 Maart 1915, medegedeeld' door -het Koninklijk Meteorologisch Instituut le De Bilt. Hoogsto barometerstand 765.6 te Munchen, laagste barometerstana 746.5 te Hapararrfa. Verwachting tot dm avond van 12 Maart. Zwakke tot matige Z. tot W. wind. Zwaarbewolkt tot betrokkai. Waarschijnlijk eenige regen. Zelfde tem peratuur. Ui4 «les blijkt dat er tusschen OQiteurljk en Italië onderhandelingen wordea gevoerd. Pat is natuurlijk op aandringen van Duitsehland dat dit gebeurt. Zon der Oostenrijk, zoo is de Duitsche lezing, had het Duitsche Rijk geen oorlog gekregen. Duitsehland hooft Oostenrijk in militair opzicht geholppen, heeft soldaten naar de Karpathen gezonden en nu moet Oostenrijk bloeden om Italië tevreden te stellen. Want als Italië zich bij de verbondenen voegde, was dat voor Duitsehland en Oostenrijk eeo ramp. Ver klaart Italië aan Oostenrijk den oorlog, dan zou er nog moer Duitsche hulp noodig zijn, en dat moet, nu Duitsehland de handen overvol heeft, worden voorkomen. Een paar Oostenrijksche provincies is daarvoor oen niet U duren prije. Oostenrijk redeneert er niet zoo gemakkelijk over, maar het heilig moeten zal hier wei voldoenden drang uitoefenen. Tegonsputteren zal bier wel hiet baten, Oostenrijk zal in dit opzicht het gelag wel moeten betalen. In Griekenland lijkt de stroom ook weer in de vredcsrichüng te gaan. Het nieuwe ministerie fc gevormd en het zal moeten blijken of dit krachtig genoeg is, om de leiding te houden. Ook Roemenië en Bulgarije schijnen nu minder op oorlog aan te sturen.- f Op het oorlogsterrein, geen groot nieuws. Veel be spiegelingen over wat zal kunnen komen, maar positief nieuws wordt niet gemeld. Het belangrijkste vinat men in onze telegrammen en verder blijft het afgeslagen aanvallen en wat dies meer zij. Laatste telegrammen. - OOSTBURG. Gistermiddag is onder de gemeente Biervliet in den Elizabethspolder een met 2 vliegeniers bemand Engelsch vliegtuig door gebrek aan benzine gedaald. De avia- teurs waren 's morgens half 6 té Yperen aan het Engelsch© front opgestegen en door dén mist uit de koers genaakt. Zij hadden maar steeds doorgevlogen, tot zij zich weer wat konden oriënteeren en toen be merkten dat zij boven Holland waren. Zij zagen toen geen kans meer, naar hun uitgangspunt terug te kee- ren, waarom zij besloten te dalen. Het zijn de kapitein Freyer van het Royal Garnison Artillery en de 2e luitenant G. H. Eastwood van het Royal Navy flying Korps. Door de Hollaiudsche grenswacht was nog op de machine geschoten. De bedde officieren zijn geïnterneerdzij' hebben den nacht doorgebracht te ÏJzendijke en zijh naar Gronin gen overgebracht. T - PARIJS (Offidëel). Daar de Ita'iaanache Regeering bepaalde categorieën van de reserve onder de wapenen geroepen heeft, heeft de Fransdhe Minister van Oorlog besloten, de Italiaansche vrijwilligers van het Vreemdelingenlegioen van Luitenant-Kolonel Garribaldi hun vrijheid te her geven jndien zij den wensch daartoe te kennen geven. Het regiment is naar Avignon gebracht, om de opheffing van dc vrijwillige verbintenis te vergemakkelijken. IN NOORD-FRANK RUK.' PARIJS (Communiqué van II uur). Nieuwpoort wordt zeer hevig gebombardeerd met 42 c.M. kanonnen. Tusschen de Leie en bet Kanaal van La Bassée heeft het Engelschc leger, gesteund door onze jfware artillerie, cm belangrijk succes behaald. Ncuv.it Cnatclle werd door de Engelschen genomen en voorts vorderingen gemaakt ten Noordoosten van dit dorp in de richting van Aubert en ten Zuidoosten bi de richting van het Bois de Biez. Er werden duizend gevangenen gemaakt en maclunegewcren veroverd. De Duitscners leden zware verliezen. In Champagne heeft de vijand hcrtiaa'de aanvallen gedaan, zonder een duim gronds te winnen en daarbij zware verliezen geleden. Op de Maashoogten vernietigde onze zware artillerie een aantal Duitsche loopgraven. Plaatselijk Nieuws. MARKTOVERZICHT. Door veel vraag, was de handel in vette koeien bo den ylug, met hooger prijzen. De gemiddelde prijs van eerste kwaliteit vette koeien was 50 cent. Wij noteerden twee koeien van f385, verkocht door den heer R. Wit te Winkel, koopcr Bléekemolen te Amsterdam en cjoor den heer H. Spaans te Winkel, kooper Fruitman te Amstodam. Kal fk oei in waren trekkend, nuchtere kal veren prijshoudend, de hoofdaanvoer hiervan Engeland. In overhouders zit nog weinig gang. Wel is liet tijd om te koop en, 'doch wegens de natte wedden, wordt de koop nog telkens uitgesteld. Vette varkens naderen, zoetjes aan defc gulden per K.G. Heden werd hier 96 cent besteed. Ook de biggen nemen vlug in prijs toe. Goede legkippen liepen tot f 2. Kipeieren waren iets minder, besteed werd f 5 per 100. 'Boter neemt bij toenemenden aanvoer in prijs af; hoogsto no teering was heden f 1.40. Marktberichten. SGHAGEN, 11 Maart. 11 Paarden f 100 a 400 21 Geldekoeien (mag.) f 180 fr 250, goed. 87 Idem (vette) f 200 a 385, vlug 45 Kalfkocien f 210 a 300, goed. 275 Nuchtere kalveren f 10 a 25 500 Overhouders f 26 a 33 40 Varkens (vette) p-. K.G. f 0.86 a 0.96 100 Biggen f 12 a 19 50 Konijnen f 0.20 a 1.50 70 Kippen f 0.50 a 2. 15 Eenden f 1.10 per stuk. 450 K.G. boter f 1.30 a 1.40 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70. 4500 Kipeieren f4 a 5 200 Eendeicren f 5.25 per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Maart. Roode kool f 2.60 a 12, gele kool f 2.60 a 17.10. witte kool f 2 a 1.550, zak roode kooi f 3.60 a 4.61, zak witte kool f 4 a 4.50, zak gele kool f 5.10. uien f 6.90 a 7.40. 10 MAART. Roode kool f 20 a 23.25. 2e soort f 16.75 a 18, klei nere f 3.75 a 15, gele kool f 21 a 23, 2e soort f 17 a 19, kleinere f4.25 a 16, Deensche witte f 20 a 21.25, 2e soort f 16 a 18, kleinere f 3.25 a 14.75 per 100, erovo uien 7 a 7.20 per 50 K.G. /i'lvertentiën önöiSÜDDmo Den 2Usten Maa t hopen ODze geliefde Ouders en hunne 25-jarige Echtvereni ging te hordenkeu, Hunne dankbare Kindoren, Behuwdzoon en Verloofde. Anna Paulowna, 11 Maart'16. aaaaaaaaaaa Op 21 Maart 1915 hopen onze goliefde ouders S. Liefhebber en A. Tuinman hunne 25-jarige eebtvereeniging te herdenken. P. LIEFHEBBER, W. LIEFHEBBER. Beverwijk, Maart 1915. Hiermede hebben wij het ge noegen kennis te geven van de geboorte van onze dochter Johanna Deiiana. 9. Hotmail or. Mo M. J. Hulsmuller Burger. Alkmaar, 10 Maart 1915. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig ge lolde Moedor, Behuwd-en Groot moeder, Mej. "Weduwe van den heer K. Blok, in den ouderdom van ruim 69 jaar. Namens haar diepbedroefde Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, B. BLOK. Sfc. Maarten, 10 Maart 1915. Te koop: laatst van Maart kunnende werpen en 12 beste BIGGEN, bjj D. Burger te Burgerbrug. gebrek aan opvolger uit de"hand te koopHef gunslig gelegen Café met doorrijstal en vergunning voor maatsch. verkeer. Te bevragen bij den eigenaar en bewoner Tj. Winkel te Opmeer. Comité tot huldiging van Herman Heijermans. Herdenking I I Opvoering der van Op hoopan Zegen. Spel ran da zee is 4 bedrijven. Deze Voorstelling, die fn geheel dezelfde bezefllna plaats heelt als In den Sladsschoow- burg le Amsterdam, wordl gegeven len bale van hel garanllelonde der N V. „TOOMEL- VEREENI0ING". PRIJZEN DER PLAATSEN: lo Rsnj f 1.26, Je Heng fl.—verhoogd mot 5. pOt. Auteureloon. Plaatsbespreking Tan .f heden aan hot Noord Hollnndaoh Koffiehuis. Te koopongeveer W. Klomp, Paulowna. Boermanshoeve ,Anna Te koopeen prima ioopend met toebehooren. Te bevragen in Café „Prns Mau- rits" te Nieuwe Niedorp. Te koop zonder hoorns Te bevragen R. Rempt, kade Kolhorp. bi) Te huur: in den Waardpolder, voor een klein gezin. Te bevragen bij K. Dik- staal, Waardpolder Kolhorn. Gevraagdtegen 1 Mei goed kunnende melken, bil G. Doekes Jz., Wcudmeer, Haringkarspel. te geven door en ten bate van een Belgisch Kunstgezelschap OP Zondag 14 Maart '15, in hel Calé van den heer C. Koolman le Nieuwe Niedorp. Mad. ELBERS. (Zangeres aan de Vlaamsche Opera te Antwerpen). KENNES (Vlaamsche Zangeres). Mijnh. GILLIAMS (Bariton-Zanger a. h. van Dijck Theater te Antwerpen). PREDDIJ (Vluchtzanger). JUNGE (Klavier). STEGGERDA (Viool). Enlrdc 35 cenls. Aanvang 7V, uur. Desproken plaatsen 10 cenls exlra. VRIJ BAL NA. Er biedt zioh aan goed kunnende ploegen en meikon eu goed met de Machiuerie op de hoogte, en van 2 getuigschr. voor zien. Br. onder lett. Z, Bureau van dit blad. Wordt gevraagd die goed kan ploegen, by Jn. Oos. ter man te Koedijk. Woning beschikbaar. Wordt gevraagdmet 1 Mei, goed melken vereischte, bij J. v. Stok te Nieuwe Niedorp. Gevraagdeen of gevorderd Leerling bij J. Dirkshom. PIE, Zondag 14 Maart a.s. bg den heer H. SLOTEMAKER. GOUW, gem. Hoogwoud. Geheel NIEUW Programma. Den geheelen avond zal enlrée worden geheven. Na afloop VRIJ BAL voor hen die de voorstelling hebben bijgewoond. Gevraagd een aehuwd Kaas maker togen goed loon, door J. L. Strjjbis te Oude Niedorp. Indiensttreding 1 Mei a s. Gevraagd eeu gevorderd of smidsknecht, om terstond in dienst te treden. G. de Leeuw, Mr. smid. Anna Paulowna. Govraagd eeu of leerllna, om direct of met 1 Mei in dienst te treden, bij J. Purmer brood- koek- en banketbakker te Oostwoud. Er biedt zich aan houdster, voor Huis- tusschen 30 i 40 jaar, liefst in klein gezin, v.g.g.v. AdresMej. J. Breed, Stroet gem. St. Maarten. Mevrouw Roessingh Pelinck Nassauplein 15, Alkmaar vraagt tegen 1 Mei Loon naar bekwaamheid. Gevraagd liefst beneden 16 iaar, bij K. PAARLBERG, Grutterjj, Oudesluis. UIT DE HAND TE KOOP: met Vergunning, annex Kolfbaan, veestal en stalling voor paarden. Bewijzen van omzet voorhanden. Te bevragen onder letter K F, Boekhandel Frankenberg, Alkmaar. Te koop: (poters), en 4 pond taal rood Koolzaad, bij Jb. Kooij, Veenhuizen, by Oude Niedorp. Gevraagdmet lJApril, een bij Mevrouw gerwaard. I Oudendal, -Wierin- levert voorraad Vakkundige voorlichting. AANBEVELEND,

Schager Courant | 1915 | | pagina 3