FEUILLETON. DE HOEDAME. Rror^nd en hét plaatsen van 8 yloeipalen. Daarna komt in behandeling de begrooting voer 19! 5, opgemaakt met op een totaal bedrag van f 82945.6U/a. iel blijkt daaruit dat de omslag wordt voorgesteld op I 12 per H.A., aldus met I 1 wordt verhoogd. De overige ont/angsten verlooiden. geen afwijkingen van beteekems by vorige jaren. bes toten woidt do jaarwedde van don maehinls' van mudxLne uo. 1 tot f 780 en die van machine no. 2 lot i u7G te veritoogeu, waarbij wondt besloten in de instruc tie een bepaling op te nemetii waardoor liet den machi nisten verboden wordt de machiuegebouwen lie gebrui- kvxi vooi beigplaats van rijwielen, onderdceilen daar van of gerecdsclxppeii daarvoor en het hun niet ge oorloofd zal zijn rijwielreparatie of rijwielhandel te verrichten ia don tijd welke zij ia dienst van den polder zijn. Aan den stoker In gemaal ino. 1 wordt verhoogmg van salaris toegekend op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, met 75 cents per week. Nog wordt besloten op voorstel van D.B. en Heem raden om aan den ouden Muntjewerf, die niet meer ,n staat is om Jiet. werk op den weg te verrUiten, een toelage te beluien als oud-beambte ad. f 1 per week Met het oog op bijzondere omstandigueden, wondt aan het Dag. Bestuur machtiging verleend lot onder- liandschen aankoop van steenkolen en grint. Op voorstel van den heer C. Wijdenes Spaans wordt besloten de post der begrooting verdiepen der weg- siooten, te veranderen in verdiepen en dempen van wegslooten, en dain, Dijkgr. en Heemr. machtiging te geven bij te dragen tot de helft der kosten, ua het dempen van wegslooten, wanneer het beang van 'hei waterschap met die demping wordt gediend en de schei ding wordt gesteld op het midden der sloot. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer K. A. Kaan, in zake verzekering tegen brand schade, wordt door den Dijkgraaf medegedeeld dat oene opgave van een lage premie voor verzekering, van de Directie der Brandverzekering te Oudkarspel, bij hot D"»g. Bestuur een punt van ernstig onderzoek zal uitmaken. Op voorstel van. Dijkgr. en Heemr. wordt besloten om aan Ged. Staten van Noordholland de vereisehte machtiging te vragen, om voor bet bedrag van f 1630, zijnde opbrengst van gromdiverkoop in vroegere jaren, thans nog gegeven in deposito, over te gaan tot 'het ma ken Van een paardenpad in wegen op nader te bepa len plaats. Het sluiten van een tijdelijken geldkening ter voorzie ning in de behoefte aan kasgeld tot een bedrag van f 20.000, rente hoogstens 5 pet., kan de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Hierna volgt sluiting. anna paulowna. In Veerburg trad Maandag 22 Maart de heer Scaier- merhorn op, om in hoofdzaak te spreken tegen mili tarisme &n oorlog. De zaal was flink bezet. De heen D. Smit van Nieuwe Niedorp opende de vergadering. De heer Scherinerhorn behandelde drie zaken: Oorlog, Godsdienst en -Militarisme. Hij stelde die moderne we reld tegenover den oorlog, en toetste aan het beginsie. van het Christendom de ontzettende verschijnselen, waar van we thans getuigen waren, om tot de'conclusie te komen, dat christendom en militarisme Onmogelijk sa men konden gaan. Integendeel, zij stonden tegenover elkander. Toch, de kerk, zoowel de katholieke als d'e protestantsche, wilde van anti-militarisme niets welen. Spreker hekelde het hedendaagsche christendom, dal zijn groot aantal belijders niet had verkregen dooi warmte van overtuiging, maar enkel door het voeren van succes-politiek, waarbij niet op bet gehalte, maar enkel op de quantiteit werd gelet. Enkele secten waren er nog, die het juiste standpunt innamen, alle overige hadden het verlaten. Aan de hand der geschiedend werd bewezen, dat de kerk zelve was voorgegaan, den. oorlog te prediken, ja zelfs hem ais eeine heilige zaak had voorgesteld. Do tegenwoordige paus liad door zijn verzoek aan de oorlogvoerende ryken, om op Kerstfeest de wapens te laten rusten, het beginsel erkend, dat christendom en militarisme tegenover elkander ston den. Jammer vond spreker het, 'dat hier 'do volle con sequentie der idéé niet was aanvaard geworden. Ook het protestantisme werd tegenover militarisme en oor log geplaatst en de heeren Dr. de Visser en Talma moesten menige veer laten. Er waren veldpredikers, pastoors en. dominee's, door de regeering aangesteld, om het moreel der troepen op peu te houden; doch, zouden zij de waarheid prediken, afzetting moest oogen- blikkelijk volgen. Het Ihad spreker aangenaam aangedaan, 9. 1 „Als officier, beambte, of wat u 'verder van mij wenscht te maken, ben ik voorbeschikt om wegge jaagd te worden," mijnheer von Kroehert. „In mijn „onzeker beroep"-is dat uitgesloten." „Ik had werkelijk niet gedacht dat letterkundige bezigheden zoo goed betaald werden." „Nu, ik heb mijn moeders erfdeel moeten 'ver bruiken en het leven van de meest verschillende zijden moeten leeren kennen, om wat leesbaars te kunnen schrijven! Denkt u, dat ik mij nu meteen hongerloon laat afwijzen? Bet kan gebeuren.dat ik maanden, misschien jaren lang weinig 'verdien, maar dan ook in een slag weer zooveel, dat ik voor langen tijd 'genoeg -heb. Verlangt mijnheer uw vader nauwkeurig rekenschap van mijn inkomsten, dan moet ik hem naar mijn uitgever verwijzen. Ik weet het zelf werkelijk niet precies, maar ik ge loof heel zeker, -'dat zij grooter zijn dan de reve nuen van een overbelast riddergoed." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Hans 'Henning heftig. i „Ik bedoel daarmee geen beleediging, mijnheer von Kroehert. Jk ben iederen dag bereid, mejuf frouw uw zuster zonder huwelijksgift, zelfs zonder uitzet te trouwen, want geen van 'beide heb ik noodig. Maar het spreekt vanzelf dat ik mij omtrent den aard van mijn beroep fnóoit -'iets laat voor schrijven." „U zult toegeven, mijnheer von Bodenhausen, dat uwe enonze 'opvattingen ver uiteenloopen." „Dat is zoo." „Ilse is echter in onze opvattingen opgevoed." „Wat baar niet zal verhinderen de mijne tot de hare te maken, zoodra wij getrouwd zijn." „U .wilt bet dus niet in overweging nemen, om naar een staatsbetrekking uit te zien? Het behoeft toch geen afbreukte'doen aan uw dichten." „Denkt u dat? Alle .dagen -van vier tot zes uur zou ik daar dan missehien 'tijd ''voor hebben! Ver geef me, i'ls ik u tegenspreek, maar mijn werk heeft den geheelen mensch noodig. Een versnip peren van mijn 'krachten zou de ruine van mijn kunst worden." „Kunst!" dacht Hans 'Henning. „Wat tegenwoor dig al geen kunst heet!" Daar .hij -deze gedachte echter niet goed onder woorden wist 'te brengen, was hij op dit oogenblik om een antwoord verle gen. '„Ik zal mijn vader dus zeggen, dat u aan on zen wensch niet wilt -voldoen," zeide hij eindelijk luid. Ililmar boog licht. „Alsjeblieft iudien dit-voor stel tenminste werkelijk gemeend was." „Ik denk, .dat u -onze opvattingen en gewoonten te goed kent, om daaraan (te 'kunnen twijfelen," antwoordde Hans Henning uit de hoogte. „Zonder twijfel," Hilmar's mond vertrok sarcas tisch, ofschoon zijn houding voorkomend beleefd bleef. Een pijnlijke pauze trad in,'diedoor bet binnen treden van den ouden Bodenhausen 'werd -'onder broken, zeer tot verlichting van Hans Henning. .De oude -heer, een stevige, breede gestalte, met een hard, .rood gezicht de elegante verschijning van den zoon was juist .'het - tegendeel van hem be- dat ondT den indruk van den oorlog, hij van vor- sehoidene moderne em ortodoxscflie predikanten bewij zen an sympathie in zijin strijd tegen militarisme had mogen ontvangen, De oogen waren door den oorlog g"opend geworden. Na de pauze zelto de heer Scbermeirhoni uiteen, hoe het kwam* dat men niet tegen het militarisme dorst in 'o g-vn. Het nationalisme verd dmnig onderhanden ge nomen en bespottelijk gemaakt, al ging de erkenning mraf, dat het Wrijpelijx was, dat in de mensdhen eeuw zekere gdncliitheiu a-ui de plaats der geboorte niet te mlkennon v'cl. Dit kon men trouwers ook geen natioua- ''*me n'pmen. Spreker ging na, waarom eigenlijk oor log gevoerd werd, en wees hierbij op den oeconomixchcin strijd tusschen Duifscliland en En ge1 and. Hij1 gaf lievei do zoogenaamde onafhankelijkheid eraan, dan dat hij het geweld liet optreden, waardoor zoovele levens on tijdig werdm afgesneden. Tenslotte werd aangetoond, wat men zou kunnen doen, oon oorlog ónmogelijk te maken. Voerde men spreker tegen, dat zijn strijid tegen militarisme op niets zou uitloopen, hij wees op de voorbereiders der Fransche Omwenteling. Eendracht zou Macht kunnen maken, en leder moest er toe me dewerken, vooral ook, om de glorie van den militairen stand er uit 'e werken. Met dat doel Voor oogen, riep hij de aanwezigen op, om mede te werken tot uit roeiing van den militairen stand. Daverend applaus. Voor debat gaf zich niemand op. het verkeer tusschen nederland en ned.-indlë. Naar wij vernemen hebben de mogendheden der entente er in bewilligd .dat voor Ide verzending van goe deren uit Nederland naar Ned.-Itndië een afzonderlijke regeling wordt gemaakt. Een bijzondere commissie uit de Nea' Overzee Trustmaatschappij zal met de uitvoering en het toezicht worden belast. Hdbld. de eieren van de „zaanstroom". Men meldt uit Barnevela De eierhandélaar H. B. alhier had met het door de Duitschers opgebrachte stoomschip ,;<De Zaanstroom" 85000 eieren verzonden. Ofschoon hij den laatsten tijd alle door hem naar Londen verzonden eieren verze kerd had, was dti dezen keer toevallig niet geschied Ook nog andere kooplui aldaar hadden eieren op dezelfde bont. HOORN. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereenigimg voor de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Hoorn, heeft gisteren, onder Jeiding van den heer S. H. A. Esser te Hoorn haar algemeene vergadering gehouden, waarin na uit gebreide discussies het volgewcte voorstel van het hoofd bestuur is aangenomen Het is wemsehelijk, dat door de centrale kfever een igingen in de districten Hoorn en Enkhuizen, in overleg met de Concentratie en de Liberale Unie, voor deze districten, een gesalarieerd propagandist wordt aangesteld, wiens voornaamste werk zal zijn, de vrij zinnige beginselen tegenover sprekers der tegenpartijen te verdedigen. Het hoofdbestuur kreeg opdracht, deze zaak verder te onderzoeken en voor te bereiden. gestikt. - Te Weesp zijn 'Zaterdagmiddag drie kinderen van Dikkeboom, aan den Muiderweg, onder een omge vallen hooiberg geraakt. Een driejarig kindje is ge stikt. I wterïngen. Op de Amsterdamsche 'eierenveiling der V.P.N. werden voor rekening van'80 leden onze„r (onderaf- deeling jl. Vrijdag geveild 10049 kipeieren, '68 eend eieren en 16 ganzeneieren.De hiervoor verkregen prijzen waren'zeer goed en'"Varieerden voor de kip- eieren van f 4.40 'tot en met 'f 7-20 per 100 stuks, voor de eendeieren f 4.70 per 100'stuks en voorde ganseieren f 15 en f 16 'per 100 stuks. 'Aan schoon geld zullen de leden voor Me kipeieren per kilo ontvangen f 0.73; voor de eendeieren 4.2 -'cent en voor de ganzeneieren ruim 14 cent per stuk. Han del vlug met vaste-prijzen. De leden worden er aan herinnerd vooral schoone eieren -af te leve ren, daar smerige eieren Vorden geweigerd. Veel vraag is aan de veiling naar zindelijke eie ren en -'zwaar jong en oud slachtgeovgelte. oudkarspel. De aftredende Notabelen -'bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heeren J. Hansen en 'A. Kroon Jz., zijn herkozen. langedtjk. Men deelt ons mede, dat vanwege 'het Centraal Genootschap voor Vacantiekolonies 6 kinderen zul- groette Hans Henning wat stijf-en gereserveerd. Hans Henning, die als knaap veel (op -Halbendorf verkeerd had, voelde het pijnlijke van deze koele terughouding. 'Het aanbieden van een sigaar, een algemeen praatje .'over -het weer was spoedig afge- ioopen. De oude Bodenhausen schraapte de -keel. 'Hans Henning begon over de overstrooming. Hij wist dus wat er ;moest -'volgen. Hilmar 'stond -'op. „Ik zie u nog wel, mijnheer von Kroehert, voor u -wegrijdt." Hans ïïennmg's hand bewoog zich alsof bij den ander ze wilde Toesteken. -Maar daar Hilmar geen tege moetkomende houding aannam, bleef -de handdruk achterwege. Nadat de 'deur achter Hilmar gesloten was, keer de zich de joude Bodenhausen levendig naar zijn gast. „Flinke kerel geworden, die Hilmar, hè? En hij heeft een succes met zijn gedichten -onge looflijk! Ik sloof mij het heele jaar af en -verdien nauwelijks de helft van datgene, wat hij voor zijn schrijverij krijgt." „Het 'blijven toch altijd onzekere inkomsten! Dat is ook de reden, waarom mijn -vader tegen de ver binding van mijn zuster met uw zoon (is, -mijnheer von Bodenhausen. U zult hem dat niet euyel kun nen-duiden," viel Hans Henning hem levendig inde rede. „Onzekere Jinkomsten? 'Nu, mijn beste, wij moch ten wensehen, dat de inkomsten -'uit de landgoede ren zoo zeker waren. Daaromtrent kau- 'nw 'vader toch zeker wel meepraten." „Zeker; de overstrooming heeft ditmaal op Roo- de bosch veel schade 'veroorzaakt." „Hm... ja... maar dat is het 'niet -alleen." De oude Bodenhausen zoog aan zijn sigaar en likte 'het los geraakte dekblad zorgvuldig vast. „Ziet eens mijn beste Hans Henning uit oude vriendschap mag ik u nog wel 'zoo noemen uw vader is boos op mij, omdat ik als-voorzitter der credietbank ver hinderd heb, dat er hypotheek op 'Roode bosch ge nomen werd." „Ja, mijn vader heeft daarover gesproken ver scheidene hypotheken zijn hem opgezegd." „Na deze catastrofe nullen -er nog wel meer op gezegd worden. Hoeveel leed ."het «mij ook doet, mijn medewerking te moeten weigeren, (het -gaat werke lijk niet'.' Hans Henning verbleekte. Zóó dacht men dus over de 'omstandigheden I op Roode bosch! „Nu, we zullen wel ergens anders hulp vinden," zeide hij losweg. „Overigens heeft mijn vader een -voordeeligen houtverkoop afgeslo ten." „Zoo moet bet bosch er -reeds i'aan?" brom de de oude Bodenhausen, „dan loopt het werkelijk op een eind. Als u eenige waarde aan mijn raad hecht,'beste Hans Henning, dan zeg ik u rond weg: verkoop den heelen -'boel hoe eerder hoe be ter. Nu, zoo kort.na-de overstrooming is het wel geen gunstig oogenblik, maar aan 'den 'anderen kant spaart men daardoor de kosten van reparaties enz. Ik weet, dat een vennootschap zich in -'dezen om trek wil vestigen een groote suikerfabriek. Het heerenhuis van Roode .bosch -is uitnemend geschikt voor zulk een onderneming, als particuliere "bezit ting is - het altijd te groot en te kostbaar 'geweest." Hans Henning stond op. Hij beet zich op de lip pen om een scherp antwoord te onderdrukken. D© woede .over-dit voorstel deed hem bijna stikken. „Wilt u reeds.vertrekken?"'vroeg de oude Boden- worden uitgezonden, waarvan 'zoo noodig een paar-den dubbelen tijd. Op de algemeene vergadering zal men voorstel len samenwerking met omliggende afdeelingen te mogen zoeken tot zending voor gezamenlijke reke ning tegen minder tarief.- 7.11idschar woude. De 'Bouwvereeniging te Zuidsoharwoude (heeft aan den Gemeenteraad een voorschot gevraagd van 31 duizend gulden, voor het bouwen van een 15-tal arbeiderswoningen. Aan een 6-tal vereenigingen la onradhaesie gevraad. ZLID^CH RYYOUDE. Tot machinist van den polder Geestmer-Ambaoht, standplaats Zuidscharwoude ,is benoemd de -heer B. Moolhuizen te Amsterdam. st. maartensvlotbrug. Zondagavond jl. hield het dilettanten-gezelschap Elclt wat Wils, van Groet, een -'uitvoering in het lokaal van den heer G.-Yeuger Hz„ alhier. De op komst was vrij goed te noemen. 'Behalve een twee tal tooneelstukjes ,,'t Scheepje" en „Jodocus Pom poen", -werden eenige voordrachten -voor dames en heeren ton beste gegeven. De^spelors deden hun best do verschillende rollen zoo goed mogelijk te 'Ver tolken. Dat het publiek genoot mogen wij zeker wol opmaken uit het flink applaus en de aandacht waarmede de stukken werden gevolgd. Een gezellig bal was het besluit van dezen goed geslaagden avond. ItROEK OP LANGENDTJK. In de week van 1520 Maart werd'aan de veiling aangevoerd 59500 roode kool, 35000 gele kool, 8000 wtite kool, 1026 zak kool, 1230 baal uien, ,en 163 baal wortelen. t lolhorn. Geslaagd voor het toelatingsexamen Ambachts - school Alkmaar dc jongenheer Teunis Portegijs Jz. Eveneens werd hem door de Vereeniging tot bevor dering van-het Vakonderwijs in West-Friesland, cur sus 1915-15 gehouden te Winkel,-Voor 't eerste leer jaar- bouwknndig teekenen, den tweeden prijs toe gekend. 1 holhorn. Alhier zal opnieuw 'een motordienst op Schagen worden geopend. Ondernemer is de heer H. Kaper; vrachtrijder van Algemeen Belang. Is uit den aard der zaak goederenvervoer hoofdzaak, toch is het vaartuig ook ingericht tot het vervoer van een be perkt getal personen. ZILVERBONS. De Staatscourant bevat het besluit tot intrekking der zilverbons van f 6, en wel met ingang van Don derdag 25 Maart. De gelegenheid tot inwisseling van deze bons. waary&n nog slechts een gering be drag in oniloop is, zal openstaan tot en met Zater dag 3 April aan de kantoren van betaalmeesters, ont vanger» der d'reete belastingen en de postkantoren (ook bijkantoren, doch geen hulpkantoren). een ergerlijke vertooning. Het Volk schrijft, dat Me heer Schaper Donder dagavond een rede heeft gehouden te'Dalen (Dr.) dat in staat van beleg is verklaard. Toen hij ter vergadering kwam,, waren daar eenige marechaus sees, w.o. een wachtmeester. Dg voorzitter der-afdeeling deelde mede, dat deze wachtmeester hem "had gezegd, vóór 'de vergade ring begon eerst een woord te willen spreken. Daar toe zat de man reeds, afgescheiden'van de anderen, vlak voor het tooneel te wachten. Eerst zat hij met bleek gelaat -'stijf in gedachten te staren, alsof hij een redevoering instudeerde, toen-een gemeentepoli tieman hem iets kwam mededeelen (waarschijnlijk een boodschap van -den burgemeester, bij wien de heor S. 's middags was "geweest en had - verzekerd, de Koningin niet te zullen beleedigen enz.) werd zijn gelaat rood, maar - de starende blik bleef ingespan nen van studie of tragische vastberadenheid. Natuurlijk kreeg de voorzitter, een bejaard man, die ovor "t Merst presideerde, den -'raad om gewoon ,(le vergadering te openen, zonder 't meneer den wachtmeester -te vragen. Deze wilde alzoo doen, maar toen bij iets zou zeggen, rees de marechaus see, nu weer 'met bleek gelaat, op en verzocht op luiden toon het woord. 'Hij kreeg het -van den be- duusden -president, goordde zioh aan en beklom plechtstatig het podium. De volgende rede werd toen-door hem tot het ver baasde publiek gehouden. hausen verwonderd over dit 'plotselinge ^afbreken van het gesprek. „Drink een glas wijn ,'met ons. Het ontbijt is ook dadelijk gereed." „Dank u zeerik -wilde voor dat het weer los breekt graag thuis ,'zijn," antwoordde Hans Henning stijf. „Daar is niets tegen in te .ibrengen. iGroet uw vader hij moet het mij niet ieuvel 'duiden dat ik niet anders kan handelen. Ik duid'het-hom ook niet ten kwade, dat hij mijn jongen niet als (schoonzoon wil hebben ik neem hem dat volstrekt niet kwa lijk. En -slaap eens een nacht over mijn voorstel. Als ik in die richting van dienst kan zijn, ben ik steeds tot uw beschikking." „Dank u zeer." iHans Henning richtte zich hoog op. „Zoo lang wij -niet straatarm geworden zijn, mijnheer von Bodenhausen, verkoopen wij -Roode bosch niet dat staat vast." De oude Bodenhausen antwoordde niet. Hij zag Hans Henning met een half medelijdenden, half spottenden blik na, .toen'hij in korten draf van het voorplein reed. Nog voor Hans Henning Roode bosch bereikt had, vielen uit de grauwgele wolken groote 'hagel- steenen.-Tot zijn geluk kon hij in een leeg gebouw tje onder dak komen, want zijn paard werd door de pijn, die 'de hard neervallende hagelkorrels hem veroorzaakten, wild en>rende-als dol vooruit. llagelsteenen zoo groot als duiveneieren kletter den op het bouten dak. Eindelijk jneg de wind de wolken uiteen. De hagelslag ging over in ,'een zwa- "ren regen. Hans Henning zette de kraag van zijn jas op en galoppeerde zoo snel mogelijk naar huis. Hij kon nauwelijks zien, zoo heftig sloeg de regen 'hem iri het gezicht. Hij was .blij, dat hij eindelijk op Roode bosch aankwam. Tlse kwam hem in het portaal-tegemoet. „Nu, is mijn verrassing niet prachtig gelukt? Yertel mij gauw alles!" „Waar is vader?" -vroeg Hans Henning in plaats van antwoord te .geven. -'„Wat zegt hij van den ha gelslag?" „Wat zou hij zeggen. Waarschijnlijk: o wee!" lachte Ilse. „Hij werkt in zijn -kamer en wil niet gestoord worden. Toe, vertel fliij nu gauw, wat Hil mar gezegd heeft, laat hij mij groeten, -wil -hij hier heen komen? Och, je bent vervelend, Hans Hen ning!" -Ilse stampte met den voet, in haar oogen blonken tranen. Hklf lachend, half wpenend van on geduld schudde-zij den arm van haar broeder. „Ba, wat ben je nat!" „Je behoeft Miijn -mouw niet nog natter te wee- nen. Wees niet-kinderachtig, Ilse! Ik zal mij even verkleeden en .dan jmet jou praten, kleine het Ilse werd (bleek. ••■„Je wilt me zeker iets onaange naams vertellen?" Zonder antwoord te geven ging Hans Henning naar zijn kamer. Toen hij na !een-poosje weer be neden kwam vond hij Ilse in Hilde's salon bij het venster staan. Hilde zat aan de schrijftafel haar huishoudelijke uitgaven te berekenen. „Hindert de tegenwoordigheid van Hilde je niet, Ilse?" „Neen neenl Begin toch -eindelijk eens." „Hilmar ontving mij op Halbendorf, 'Ilse," -'zeide hij ernstig. „Ik moet toegeven, dat mij zijn uiter lijk aangenaam verraste. Hij ziet er zonder .twijfel zeer voornaam en intelligent uit." i' Ilse - wierp zich met de levendigheid van kwikzil- Vergadering I i „Ik zal u even mededeelen, vóór de voorzitter de vergadoring -opent, waarom ik hier ben gekomen. Ik heb van den territorialen bevelhebber de -opdracht om hier te surveilleeren en om te zorgen, dat -de spreker van dezen avond voldoet aan de hem gestel de eischen. Als de spreker die voorwaarden over treedt, dan zal ik de vergadering dadelijk 'ontbin den. 1 „Als ik de -bijeenkomst ontbind, zijt gij verplicht terstond deze zaal te verlaten en - te vertrekken. Ik zal, om aan mijn opdracht te voldoen, hier op het podium plaats nemen." 1 En de lieer wachtmeester nam een stoel, trok deze een eind vooruit om beter door het publiek'te worden gezien en bestudeerde blijkbaar zijn last brief. Toen de voorzitter nu zijn openingswoord ver volgde, viel de wachtmeester hem weer in de rede en zei met luide stem, opkijkende van zijn papier, dat de vergadering om elf uur moest zijn afgeloo- pen. Schaper begon met een prote9t tegen deze Pruisi- sho manier van optreden, 'zeggende, dat hij ter plaatse, waar dit noodig is, over-dit ongehoorde op treden zal spreken. Hij bracht Yerder den goeden luim weer in 'de blijkbaar geïntimideerde vergade ring, door den wachtmeester met zijn redenaarsga ven geluk te wensehen, zoodat hij hem misschien nog eens als Karnercandidaat zou ontmoeten. De lust was natuurlijk 'aanwezig, om te weigeren, na deze ergerlijke vertooning een rede te houden. Maar on danks den sneeuwstorm waren vele toehoorders op gekomen, en om deze niet teleur te stellen,, sprak Schaper zijn rede over den oorlog uit. Na de pauze kwam de marechaussee, toen spreker alweer aan 't woord was, van achter uit de zaal waar de overige politiemannen gbescheiden zaten de trap op -naar het podium, daarmede min of meer de vergadering storende.-Verder liep alles rus tig af. j 1 I Het Volk voegt hier nog aan toe: Of die belache lijk optreden geschiedde op last van den „territoria len bevelhebber (brr!) te Assen", zal moeten blji- ken, Schaper heeft de minister-van Oorlog en Justi tie met het geval in kennis 'gesteld en zal er in do Kamer op terugkomen. Tn Dalon, een grensdorp, is natuurlijk alleen de staat van beleg afgekondigd wegens de smokkelarij, 'vooral p a a r de n poogt men over de grenzen te -Voeren. De utvioer van ezels schijnt daar echter nog een 'beetje te kun nen lijden. Soldaten liggen er niet eens.1 DE „ZEVENBERGEN" AANGEVALLEN. Thnn3 is door een Duitsche 'vliegmachine een aanval gedaan zonder onderzoek op een Ne- derlandschen handelsstoomer, de „Zevenbergen". Do aanslag is mislukt, doch wij meenen, dat reeds de poging een ergerlijke schending avn het volken recht is. Meer nog; een-'onmenschelijke handeling. De strijd, dien Duitschland tegen Engeland voert, is geen - verontschuldiging voor het blindelings aan vallen van vreedzame handelsschepen. De Duitsche vlieger heeft een poging tot vernie tiging van een Nederlandsch schip gedaan, waarbij het leven van Nederlandsche -zeelieden het grootste gevaar liep. Wij meenen'dat onze regeering daar tegen niet krachtig genoeg protesteeren kan.1 Hdbld. het opbrengen van de „zaanstroom". In verband met het Voorgevallene met de „Zaan stroom" hadden de directeuren van do 'Hollandsche Stoombootmaatschappij, de heeren Nierstrasz en Cox, een onderhoud met den 'minister van buiten- landscbe zaken op diens departement. Het zal nog-moeten blijken of de Duitsche regee ring de levensmiddelen, die-bestemd waren voor par ticulieren in Engeland, zal verbeurd verklaren, of de waarde er van aan de maatschappij zal vergoeden. Tot dusver 'gaat het verkeer op Engeland van 'de maatschappij den gewonen gang en smds het voor gevallene met de „Zaanstroom'" zijn de „Ystroom" en de „Rijnstroom" naar Engeland vertrokken. Volgens geruchten moet ook de „Eemstroom", die Woensdag naar Huil'vertrok, op de Noordzee door een Duitschen onderzeeër zijn aangehouden. Dit vaar Tuig had slechts 'een kleine hoeveelheid levensmid delen, o.a. suiker, aan boord. Bijzonderhoden-hier ver )oom den hals van haar broéder. „Niet waar, is Hiimar niet-eenig?" Hans Henning ^maakte haar armen van zijn hals los en hield .'alleen 'baar kleine, boete band, waarin iedere ader klopte, in -'de zijne. „Ik vertelde hem vaders wensch, dat'hij zich een vast inkomen door een staatsbetrekking zou verschaffen." „En?" „Hij wees het af eens voor al. Ik wil recht vaardig zijn, Ilse, geheel onpartijdig oordeelen. Ik vind 'dit antwoord van zijn standpunt bezien, begrij pelijk, maar ik .geloof niet, dat dit de eenige grond voor zijn weigering is. Ik kan je ons 'onderhoud niet woordelijk herhalen, maar ik kreeg de vaste overtuiging, Ilse, dat Hiimar slechts uit een 'zeker eergevoel de verloving aanhoudt. Als jij die 'ver - breekt, zal dat voor hem een verlichting zijn." „Dat is 'niet waar!" schreeuwde Ilse. „Lieve Ilse, wanneer (jij -je aan hem vastklemt, kan hij zich niet losmaken. (Hij moet tegenover jou zijn liefde gestand doen in den -grond der zaak staat hem de geschiedenis reeds lang 'tegen. De oude Bodenhausen weet, hoe slecht het .met -onze financiën staat. Hij raadt zijn zoon zeer 'zeker dit huwelijk dringend af. Jij moet den moed hebben om Hilmar -zijn woord terug te geven. Geloof mij, dat is bet beste! Hij maakt geen bezwaren, daar kun je je op verlaten." llse's gezicht werd wit. Met Van ontzetting open gesperde oogen staarde zij haar Jbroeder "aan. „Het is niet waar, wat je daar zegt het kan'niet waar zijn!" stiet zij snikkend uit. Hans Henning 'haalde de schouders op. „Ik kan je al)een zeggen welken indruk ik kreeg. Het was waarachtig voor mij pijnlijk genoeg, mijn zuster on der zekere voorwaarden aan te bieden en -deze voor waarden niet eens in overweging te zien genomen. Ilse, als een man een vrouw werkelijk liefheeft, dan handelt hij 'anders dan Hilmar het vandaag deed. Dat kun je 'van mij gelooven. Doe nu, wat je wilt, mijn meening weet .'je." „Ilse, ik hoor vaders schreden," 'zeide Hilde. „Ga naar je kamer, op0at hij je beschreid gezicht niet ziet. Hij heeft genoeg aorgeru" I Ilse knikte. Den zakdoek voor haar weenende oogen gedrukt, .liep-'zij snel weg, juist toen de oude Kroehert door de andere deur 'binnenkwam. ,,'Tk dacht, Mat u aan het schrijven was, vader. Anders was 'ik -'dadelijk bij u gekomen," veront schuldigde zich Hans Henning. Hij bemerkte den onrustig vragenden blik in het oog van den ouden man. „Je 'bent 'zeker erg nat geworden, mijn jongen? Waarom bleef je-niet in Halbendorf, tot de bui over ..was?" vroeg.de-oude Kroehert haastig. „Ik had het gevoel, Mat de Bodenhau^ens niet veel aan mijn blijven gelegen'was,antwoordde Hans Henning openhartig. „Mijnheer Hilmar >was er trou wens ook." J J „Wat hij?" 1' „Jawel. Ik sprak met hem over ,'een -staatsbetrek king. Hij lachte mij bijna uit. Hij beweert, door zijn schrijven veel meer te verdienen. Precies weet hij zijn inkomen niet aan te geven. Daarvoor zoudt u zich tot zijn uitgever /kunnen 'wenden. De jonge heer heeft, naast een benijdenswaardig zelfbewust zijn, een zeer onverschillige manier van doen, wat betreft de 'aangelegenheid met Ilse." De oude Kroehert scheen nauweljks te luiste ren. „Wat zeide de vader?" vroeg hij snel. Wordt-vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2