Altenten Nienws- AdïïrtcmiB- LulbiiTlliL WOENSDAG 31 MAAST 1015. 58ste Jaargang. No. 5565. DE HOFDAME. ECQAGER C DUlAIf Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den A DVÉBTEN PI RN in het eerst uitkomend nim mer geplaat«t. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN. LAAN 0 5. - Inl. Teleph. No. 20. l'rijs por jaar f 3.l'er post f 8.60. Losse nummer» b cent A DVKHTKNT1KN van 1 tot b regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lorters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN SINT MAARTEN. Vergudering op Dinsdag 30 Maart 1915, des mor gens 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester. Na opening -der vergadering volgt -de lezing en goedkeuring der notulen. is ingekomen benoeming van 'den heer Roëll tot commissaris der Koningin in Noordholland; dat tot griffier dor Provinciale Staten is benoemd de heer Veiling Meinesz. Het suppeltoir kohier H. O. is 'door Ged. Staten goedgekeurd, eveneens besluit betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven. In 1914 is aan de Stroet verbruikt 14434 kub. M. gas, dit moest zijn volgens-overeenkomst- 15000 kub. M., maar waar op zuinig verbruik is aangedrongen, zal het te kort verbruikte worden geschonken. In Januari en Februari is-verbruikt 3103 kub. M., is 366 kub. M. ireer dan in 1914. Van het Gemeentebestuur te "Warmenhuizen was bericht ingekomen dat vanaf 1 April 1915 de gasprijs met 1 cent zou worden-verhoogd. Dat vond zijn re- don in het 'feit, dat vanaf 1 April 1915 tot 1 April 1916 de kolenprijs f 13.50 was. Dit is in normale tijdsomstandigheden f 10.50. Dit gaf een verschil in prijs van f 1950. Art. 7 der overeenkomst zegt, dat alleen de gasprijs-mag worden verhoogd als de prijs der grondstof verhoogd wordt. Daar dit nu het ge val is, zal de verhoogde gasprijs wel-moeten wor den goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat de vergoeding in het salaris van Burgemeester en Secretaris bedraagt 1' 313.50. De bevolking bedroeg 1203 zielen, is 9 per sonen meer. Het aantal schoolkinderen bedroeg in St. Maar ten 76, Valkoog 19, Bi igerlrug 33 en Stroet 76. Van het Kennemer Electriciteitsbedrijf was bericht ingekomen, dat spoedig rapport zal worden inge zonden over de electrificatie van St. Maarten, Valk koog en Eenigenburg. Worden gelezen de verslagen over 'het herha - lingsonderwijs, alsmede dat van de commissie tot wering van -schoolverzuim. Wat de vergoeding aan-de Wed. Groenveld be treft, wenschte de minister van Oorlog op zijn eer ste beslissing niet terug te komen. Een nog inwo nende zoon heeft f 9 inkomen en acht Zijne Excel lentie oen voldoend bedrag voor levensonderhoud aanwezig. Voorzitter licht toe, dat Zijne Excellentie is mee gedeeld, dat de vrouw f 5 50 kostgeld van dezen zoon geniet. De heer Glas zegt, dat het Tioodig is, dat nu de gemeente -niet helpt, armvoogden helpen. De toe stand eisoht hulp. Van den I vigadier Van der Meijden is een dank betuiging ingekomen voor het geschenk door 'hem bij zijn jubileum ontvangen. De laatste kasverificatie wees -aan dat in kas was ën moest zijn- f 3411,21. De heer P. Visser, timmerman aan de Stroet, verzoekt bij voorkomende werkzaamheden in de gunst te mogen deelen.'B. en W. zullen hiermee re kening houden. De heeren Keetman en Steensma, landweer- plicbtigen, verzoeken ontheffing betaling Hoofdelij- FEUILLETON. h. Hans Henning kwam -tot den dag der begrafenis nauwelijks tot bezinning. Het ontvangen van familie leden, de regeling van allerlei andere dingen na men zijn tijd geheel in beslag. Hilde en -Ilse legden de talrijke-kransen die voortdurend bezorgd werden, om de kist, die er reeds als een hooge bloemenheu- vel uitzag. 'Ook de oude hertog, de erfprins en de eriprinses zonden prachtige kransen van rozen. -Sit— ta schreef in opdracht van haar meesteres aan de zusters van Hans Henning, hem zelf zond zij ook een paar deelnemende- woorden. Hans Henning legde den-zwartgeranden brief, met het groote flinke schrift met een zucht-in zijp map. Allen die in iden omtrek woonden verzamelden zich 'op den begrafenisdag op Roode bosch. Ook de familie Bodenhausen was verschenen. Hilmar druk te de drie achterblijvenden de hand. Ilse zag hem niet aan. Haar mond trilde, de roodgeweende oogen bleven neergeslagen. Zij stond tijdens de rede van den geestelijke tusschen haar broer en zustert aan de rechterzijde van de kist. Hilmar kon haar fijn gesneden profiel duidelijk zien, Een strik van zwar te krip lag op haar roodgouden haren, de laag neer hangende rouwsluier vormde een sehilderacjitigen achtergrond bij haar prachtige vlechten. De-geheele teedere gestalte in het rouwkleed had iets onbe schrijfelijk roerends. Hij kon 'zijn oogen niet van haar afwenden, toen zij na de rede dicht achter -de kist ging, die de vier helpers van-den boschwachter naar de begraafplaats in het park hrachton, waar reeds de gestorven vrouw van Krochert rustte. De klokken luiden, de dorpe lingen vormden een langen stoet achter de lijkbaar. Hilmar zag'niets anders dan die eene zwarte gestalte wier zware sleep de op den 'weg gestrooide bloe men bijeenveegde. In haar handen had zij-een bou- quet witte rozen, die zij als laatste groet op de kist in het graf liet vallen. Een mooi. roerend beeld vol treurige poëzie. Hilmar's ontvankelijk gemoed voor schoonheid werd er door getroffen. Hij begreep nu -opeens niet, hoe hij weken voorbij had kunnen laten gaan, zonder to beproeven om Ilse te zien. Alleen terwille van een booze -stemming op haar familie verwaarloosde hij haar!' Hij verwachtte niet haar nu te kunnen spreken. 1 iüldegard en Ilse trokken zich, gevolgd door en kele hen nader bekende dames, spoedig terug. Hans Henning en Heinrich von Krochert namen te zamen de honneurs waar in de turnzaal, -waar een buffet met verfrisschingen was opgesteld. De dikwijls zeer verre afstanden tusschen de verschillende landhui zen, maakten een versterking vóór den langen te rugweg gewenscht. Meestal is de stemming van zulke achtergebleven ken Omslag. Zal in comité worden behandeld. De heer J. J. v. d. Meijden, brigadier-titulair te Dirkshorn verzoekt een jaarlijksche vergoeding voor het surveilleeren in de-gemeente St. Maarten. Wordt volgens advies van B. en W. afwijzend op beschikt, daar v. d. Meijden verplicht is in deze gemeente -te surveilleeren en dat geen gunst zij nentwege is. De Bond van Fabrikanten van Bouwmaterialen, enz. verzoekt in een uitvoerig 'adres steun voor het bouwbedrijf.-Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. krijgen machtiging om verschillende pos ten over te schrijven en te betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Eveneens wordt goedge vonden de betaling uit den post 'voor onvoorziene uitgaven van f 10 voor cadeau v. d. Meijden. In aansluiting met het in de vorige raadsvergade ring gesprokene over-het slechte vervoer derbrand- spruit bij brand in de buitenwijken, hebben B. en W. een conferentie gehad met de brandweer. B. en W. stellen nu voor f 5 premie te geven voor hem uit de buitenwijken, die 't eerst mot een paard te St. Maarten is, als er in een buitenwijk brand is. Deze premie wordt f 2.50, als de spuit roods ver trokken is, als die bode verschijnt. Ook ontvangt f 2-.5Ü riegeen uit de buitenwijk waar brand 'is, die 't, eerst de 1 oodschap 1 ij d' n burgemeester brengt. De betaling van de pijpleiders wordt bepaald op 30 cent per uur, de overige manschappen 25 cent'per uur. Allen voor. De legger der weren beeft ter visje -gelegen in verband met bet Imkelanderwegje. Er zijn geen be zwaren ingebracht en "nu hecht de-Raad voorloopig zijn goedkeuring daaraan. Wordt nu besproken de allertreurigste bestelling der 1 neven 'in de buitenwijken. De meeste post komt aan met de tram van 9 uur *te-'St. M arb n*- brue. Deze post f-ordt bezorgd m St. Maarten dien middag, in de buitenwijken eerst den volgenden dag. Brieven, des Maandags te Haarlemmermeer gepost, worden 'F Woensdags te St. Maarten bezorgd, ter wijl couranten 2 dagen 'onderweg zijn van Amster dam naar St. Maarten. Algemeen wordt goedgevon den nog eens een poging ter verbetering aan te wenden. Bij de rondvraag informeert de-heer Glas, hoeveel personen, hoofden van gezinnen en kostwinners, die onder de wapenen zijn, nog geen vergoeding krijgen. Voorzitter deelt mee van 3. De heer Glas informeert -'of er geen weg is, om ook deze nog in de-vergoeding te doen deelen. iSpr. wijst op het schrijven van den Commissaris der Ko ningin om meer gelijkheid te brengen in deze. Spr. wijst er op, welk een verschil er gemaakt wordt in de -'eene gemeente en de andere. Voorzitter had ook gehoopt, dat dit verandering zou brengen, maar dat is niet het geval geweest. De heer Slot acht het noodig, dat den minister eens gevallen werden -genoemd, die tot zulke on rechtvaardige verhoudingen aanleiding geven.- De heer Glas zegt, dat hij bij den Minister zijn bezwaren heeft ingediend tegen -de weigering van vergoeding, maar zoolang de burgemeester zijn ad viezen-niet wijzigt zal dat wel niet-veel helpen. Voorzitter zou 'toch zoo gaarne zien, dat de 'onte vredenen zich tot -'den Minister wendden en eens wezen op het verschil in behandeling -van de ver- goedingsaanvragen. Als men bij spr. klaagt wordt steeds op Broek op Langendijk gewezen. Daar 'ont gasten na een begrafenis-merkwaardig opgewekt. De meesten moeten moeite doen om niet al te luid en vroolijk te spreken. Het is de teruggedrongen 'le venslust, die zich ma een pijnlijken indruk weer levendig naar voren werkt en-de geheime, baast on bewuste blijdschap van een ieder, dat-hij zelf nog leeft, en ook niet onder de aarde ligt, zooals de doode, aan wiens graf men zooeven 'had gestaan. Onder de gasten was behalve de. verhoogde le venslust,-ook nog iets Janders te bemerken, een ze kere bevangenheid, een duidelijke dwang als men zich tot de treurenden moest wenden. Niemand wist, hoe hij het -vriendelijkste zou kijken of zich het mooiste uitdrukken! In kleine -groepen stonden de heeren bijeen, over allen -lag een bijzondere -druk. Allen vermoedden, dat hier niet een sterfgeval al leen, maar -ook het spoedige ineenstorten van het heele huis te beklagen-zou-zijn. Heinrich von Krochert was bovendien voor ieder een 'vreemde, men omringde dus 'Hans Henning en informeerde -'naar de toestanden aan het hof te Glückstadt, welke vragen -natuurlijk met de noo- dige terughoudendheid werden beantwoord. Ofschoon de geestelijke -aan het graf terloops de geruchten over een zelfmoord had-aangeroerd, waarmee men den doode en de achterblijvenden zwaar onrecht deed, toch was'in veler hart-de twijfel niet verdwe nen. Neen, zoo goedgeloovig was men niet, om zulk een plotselinge hartaderbreuk voor mogelijk te hou den, die den overledene, alleen in het bosch, met een geweer naast zich, zou hebben getroffen! „Krijgt u dit jaar veel 'kippen?" vroeg een nabu rig landeigenaar aan dien van Halbendorf. De oude beer Von Bodenhausen zag 'tevergeefs naar zijn zoon rond. „Kippen neen, geen veer bij dit natte voorjaarI Hebt u mijn zoon niet gezien? Ik wilde zoo langzamerhand vertrekken." „Uw zoon ging zooeven door die deur in 't naast liggende vertrek. Misschien bestelt hij het rijtuig reeds." „De bengel condoleert zeker -de dames en als die kleine Ilse handig is, houdt-zij hem vast!" dacht de oude Bodenhausen geërgerd. Hij ging weer in zijn leunstoel zitten en schonk zich nog een glas Tokayer in. Van wijn had de over ledene verstand wat waar is, is waar! Als het tot een verkooping 'kwam, kon men wellicht uit vriendschap den wijnkelder goedkoop koopen. De bruiloft moest hij toch wel betalen, want de jongen was zeker dom genoeg, om hier te blijven hangen! -Ten slotte moest hij het zelf weten. Hij was allang zelfstandig. Aardig was de-kleine Ilse en men zou het zeker algemeen-heel mooi vinden, dat Hilmar zich direct na haar vaders dood en ondanks de komende ineenstorting met Ilse verloofde. iMis- schien ook paste de-vandaag opgedoken broeder van den overledene genoeg bij, om Roode-bosch te kun nen behouden dat zou dan wel'een aardig som metje moeten zijn! Hij klampte Heinrich von Krochert aan, om hem voorzichtig -uit te hooren. Die was echter ook niet i van gisteren en-begreep al spoedig uit welken hoek vangt eeD ieder vergoeding, -ook zelfs welgestelden. Men 1 eweert dat de burgemeester van Broek op Langendijk in openbare raadsvergadering heeft ge zegd, dat alle vergoeding van het rijk terugontvan gen wordt. En nu is er maar een-geval mogelijk, öf spr. behandelt deze zaken verkeerd, óf de burgemees ter \an Broek doet dat. Waarom klagen de belang hebbenden nu -eens niet bij den Minister en wijzen op bet verschil. Laat Glas zich met zijn klachten tot den Minister wenden, en waar-er bij hem in garni zoen zoo over deze zaken wordt gehoornd, den minis ter zeggen, hoe het hier-en hoe het elders is. De heer Glas meent, dat het verschil daarin zit, dat burgemeester hier de inkomens te hoog opgeeft. En al schrijft men nu aan den Minister, het geeft niets, de burgemeester verandert zijn eerste advies niet. Voorzitter zegt, dat de wet spreekt van levenson derhoud enz., en bij verplicht is naar waarheid op te geven. Vergissen kan spr. zich, n aar waarom leg gen belanghebbenden dan riet een lijst over van hun inkomsten en uitgaven. Dezer dagen heeft De Geus het gedaan en deze heeft dadelijk vergoeding gekre gen. Spr. meent liet niet anders te mogen behande len als tot dusver-door hem is gedaan. D© heer Glas informeert of 'de personen die ver goeding ontvangeij, verplicht zijn het geld -zelf te halen? Voorzitter: Ja. Is er bezwaar, aldus ce heer Glas, dat de politie hen d t kosteloos uitreikt? Voorzitter zegt daartoe de politie niet te kunnen verplichten, een half jaar lang-heeft hij het koste loos gedaan. Nu ontvangt hij van ieder die het thuis wenscht gebracht 10 cent. De heer Glas acht het geen bezwaar als Hérie- weer het kosteloos deed en acht het erg, dat hier voor 10 cent wordt-vergoed. Voorzitter zegt nogmaals Heneweer niet-te kunnen verplichten het voor niets., te doen. Do heer Wit wijst op het omgewaaide schut van den schooltuin te Valkoog..B. en W. gaan dezer da gen rond, zegt-voorzitter. Hierna sluiting.- RAAD VAN BARSÏNGERIÏORN. Vergadering op Dinsdag 30 Maart 1915, des -mid dags 2 uur. Afwezig wegens ongesteldheid -de heer Schoorl. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester- secretaris de-heer P. Bronder. 1 Na opening der 'vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Is ingekomen een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Van den-Minister van Landbouw is de bekende cir culaire ingekomen om voor on- en minvermogenden verschillende levensmiddelen verkrijgbaar te stel len voor prijzen als voor Augustus 'jl. golden. 'Aan den Burgemeester is -door 40 personen te Kolhorn een adres gezonden om deze zaak te bevorderen. De, kosten, die op 'deze maatregelen vallen-zullen voor de hél ft door de gemeente en voor de 'helft door het Rijk woorden gedragen en daarom, 'en ook om nog meerdere gegevens te verzamelen, achten B. on W. het noodig deze zaak nog eens te onderzoeken. Met enkele der onderteekenaars wenschen B. on W. te confereeren en eens na te gaan welke artike len men wenscht en hoeveel? Er is voor de gemeente nog 50 HL. tarwe beschikbaar en B. en W. wen de wind blies. Hij hield 'den ouden Bodenhausen tot straf met een eindelooze jachtgescbiedenis- vast. Hilmar was -intusschen door de woonkamers van den rechtervleugel gegaan. Alles zag er verlaten en eenzaam uit. Hij wist. dat Ilse's boudoir naast den salon van haar zuster lag, aan de zijde van den tuin. Hij dluisterde. Uit die richting kwam het gedempte murmelen-van vrouwenstemmen. Ilse's stem kon hij echter niet herkennen. Hij ging-weer terug, om de kamer van Hilde niet te hoeven-passeeren, den tuin in, waar. een glazen deur direct naar Ilse's boudoir voerde. Het instinct-der liefde had hem goed geleid.'Door de wat verschoven gordijnen voor de deur kon hij in de kamer zien. Ilse zat alleen aan het venster. De nat geweende zakdoek lag op-haar schoot. Hij drukte geruischloos 'óe deur open en trad binnen. Ilse zag op. Hij las in haar oogen-geen ver bazing, slechts een stomme, roerende klacht, half verdrongen door een gevoel van blijdschap en vrees. „Tlse"' zeide hij zacht, want de in de kamer daar naast zittenden-mochten niets van hun gesprek hoo ren. Hij knielde bij haar neer en-legde de armen om haar taille. „Mijn lieve -'Ilse, waarom heb je in zoo langen tijd niets van je laten hooren? Weet je niet, hoe ik naar je verlangd heb?" Zij was nog als verdoofd. De plotselinge overgang van smartelijk, -bitter leed naar de zaligheid van weer in zijn armen te liggen, was te groot. „Hans Henning heeft me gezegd, dat je mij niet lief had," klaagde zij, „je zou blij zijn, als ik je vrij 'liet." „En dat kon je gelooven?'" „Het hart deed mij zoo -pijn." „Arme lieveling!" Hij drukte zijn lippen -op de plaats \an haar kleedje, waaronder hij het heftige kloppen van haar hart hoorde. „Heb ik hetweer gezond gekust?" Een heete bloedgolf steeg dn haar bleek gezicht. Zij verborg haar hoofd aan zijn-schouder. „Je hebt verschrikkelijke dagen doorgemaakt, -II- Hij streelde-heur haar. „Hoe mooi ben je met dien rouwsluier, als een Madonna!" Hij kuste hare handen. Dan sprong hij op en ging opgewonden de kamer rp en neer. „Het was een schilderij neen een gedicht, zooals je vandaag aan het graf stond," zeide hij afgebroken. „Het roode haar de zwarte sluier de witte -rozen, die de een na den ander in het versche graf vielen 1 „Je verheerlijkt iedere smart, ieder ongeluk door je poëzie, Hilmar!" Hij trok haar naar zich toe. „Ilse, dat heen -en weer slingeren tusschen jou, mij en de heele fami lie moet ophouden!" zeide hij hartstochtelijk. „Dat houd ik niet uit het ontrooft-mij de rust, iedere stemming en arbeidslust. Ik moet jou -voor mij al leen hebben. Laat ze praten, 'wat ze willen. Wij trouwen spoedig, zoo snel mogelijk. Waarvoor'heb ben wij een groote bruiloft noodig met hartroerende toasten en ontroerde neven en nichten? Wij gaan naar Zwitserland. Ik weet een plaats, waar de groote touristenstroom nog niet heen komt, de Walensee, schen die alleen voor 'on- en minvermogenden ver krijgbaar te stellen. Allen voor. De heer C. Schoorl 'had ontslagname ingezonden als wethouder, zijne echtgenoote als lid van de com missie van bijstand van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de laatste kasopname bleek dat -in kas moest zijn en was f 3079.35. De belastingkohieren II. O- en Hondenbelasting werden vastgesteld op f 4733 98 en f 173. Verschillende af- en 'overschrijvingen en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1914-en 1915 werden goedgekeurd. De stembureau! werden als volgt saaingesteld: Stemdistrict I: tot leden G. Smit en J. Jimmink; tot plaatsvervangende leden J. Westerman en D. Smit; tot 4e lid J. de Groot; tot plaatsvervanger P. Schniternaker. J Stemdistrict II: tot voorzitter W. Kooijman Jr.; tot leden A. Schenk en J. Waiboer; tot plaatsver vangende leden W. Kooijman ,.Sr. en D. D.-P. Wes tenberg: tot 4e lid G. Grootes; tot paatsvervanger K. 'van Bodegraven. Stemdistrict III: tot voorzitter J. Blaauboer Gz.; tot leden A. J. T. Geertzema en Jb. Kis te maker; tot plaatsvervangende leden W. Oudt en Jb. Bood Uz.; tot 4e lid L. W. van der-Meer; tot plaatsver vangend lid K. Engel. Volgt verkiezing wethouder: le stemming Geertze ma 3, Jimmink 2 en Kisteniaker 1 stem; 2e stem ming Geertzema 4 en Jimmink 2. De heer Geertzema neemt de benoeming aan. Volgt felicitatie. Bij de rondvraag zegt de heer Kisteniaker het vol gende: Naar aanleiding-van 't gesprokene van den heer Breebaart in de Gemeenteraadsvergadering van-Win kel, nl. zich niet te kunnen begrijpen, dat een zoo belangrijke zaak als de schoolkwestie, bij ons voor kennisgeving werd aangenomen, gevoel ik mij ver plicht den heer Breebaart te vragen, of dit een be langrijke zaak voor Winkel of voor Barsingerhorn is. Gaat het hier niet om de belangen van Winkel's kinderen? Is de school in den Groetpolder niet op geheven, omdat er te kort kinderen waren? bijge volg 't onderwijs te duur was? Koste 't onderwijs in den Groetpolder minder dan f 15 per kind? Heeft de Gemeenteraad van Winkel, alvorens genoemde school op te heffen, een -overeenkomst met Barsin gerhorn aangegaan? Zijn wij verplicht om bij de voordeelen welke Winkel geniet, door 't opheffen van die school, bovendien nog een cadeautje te ge ven in den vorm van te weinig -schoolgeld te laten betalen? Heft Winkel van de ouders van die kin deren geen Hoofdelijken Omslag? Gaat de redenee ring van Winkel's autoriteiten op ,om te zeggen, de onderwijzers zijn er toch, -een kind kost onge veer f 3 aan leermiddelen, dus wanneer wij zes gul den betalen, wordt er nog drie gulden gewonnen? Grooter egoïsme bestaat er toch zeker niet? Ver beeldt u eens, dat-er een particulier bij de gemeen te Winkel komt, met. 'het volgende voorstel: zelf heb ik mijn dure gasinstallatie van de 'hand ge daan, wilt u mij nu gas leveren tegen 2 cent boven prijs? Directeur en personeel hebt u toch. dus wint u er evengoed nog aan. Zoudt u genegen zijn, wan neer iemand u voorstelt 's jaarlijks een stuk land te bewerken met alleen in rekening te brengen 'ar beidsloon, zaaizaad, en een klein winstje voor uw moeite, want -paarden en gereedschappen hebt u toch. Is onze eisch nu werkelijk zoo onbillijk, daar u allen toch uit de u toegezonden rekening kondet dat meer ligt zoo stil verborgen als een geheim on der zeven zegelen.-Daar zullen wij stil voor onszelf leven, aloen jij en-ik. mijn lieve. Wil je?" „Ja, Hilmar." Zij zeide het zeer zacht als in een droom. Hij voelde'de zaligheid, die haar door stroomde, aan het sidderen van het j'onge lichaam, dat zicli tegen hem aanperste, terwijl zijn lippen op de hare lagen. 1 Eerst het opengaan der deur van het nevenver- trek deed beiden uit hun geluk opschrikken. Hilde stond voor hen. Ilse richtte zich uit Hilmar's armen op, streek verward de •'haren uit haar voorhoofd en zag haar zuster aan. Haar geest 'was afwezig. „Tlse!" zeide-Hilde slechts, zacht. Een smartelijk verwijt trilde in haar stem. Ilse liep op haar toe en drukte haar%heete -wang tegen het gezicht van haar zusier. „Hilde, liefste Hilde Hilmar en ik willen -huwen binnen korten tijd. Je moet ook'van hem houden,-Hilde. Och, ik ben zoo gelukkig.... zoo 'gelukkig." Hilde trachtte zich te herstellen. Zij kuste Ilse op - het voorhoofd en schoof haar dan van zich af. Zij stak Hilmar haar hand toe, die deze met -' een lichte buiging drukte -'en daarop dadelijk weer los liet. Of dit nu een soort vriendschapsbetuiging -of alleen een felicitatie moest beteekenen, wisten 'ze geen van beiden precies. Hilde ging door de leege kamers, de gasten had den zich bijna allen verwijderd. De dienstboden wa ren in de hal aan het opruimen. De stoelen stonden onordelijk door elkander geschoven, de reuk van le lies en rozen, van het groen, en de flikkerende was kaarsen lag zwoel en zwaar in de lucht. Hilde bukte zich en nam teen dennetakje op. dat van de kist moest zijn afgevallen. Zij drukte de spitse naalden aan haar lippen. Alles is voorbij! Haar oogen vul den zich met tranen. „Een paar uur geleden hebben wij vader begraven en Ilse is gelukkig -zoo ge lukkig!" dacht zij. De bedienden rukten aan de stoelen. Het knarste op den steenen vloer. Juist zoo had het geklon ken, toen "men de -kist rechtzette. Een oogenblik bleef zij nog staan en zag-toe, toen gaf zij met rus tige stem eenige aanwijzingen, voor zij naar Hans Henning en oom Heinrich ging. Die toch moesten het besloten voornemen -van Hilmar en Ilse dade lijk vernemen. Hans Henning, Heinrich von Krochert en-de oude Bodenhausen zaten met tamelijk verdroten gezichten in do tuinzaal. Bij Hilde's binnentreden stond Bo denhausen op. Hij toonde verder geen-verwondering toen zij over de verloving sprak, zeker ook geen blijdschap, maar alleen den levendigen wensch, om eindelijk naar huis te kunnen rijden. „U moet ons werkelijk laten-gaan, juffrouw Hil de," meende hij, „Hilmar zal nog wel-niet weg wil len. Ik kan hem het rijtuig terugzenden. Of laat u hem vanaovnd wegbrengen, beste Krochert?" Wordt 'vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1