Alpmeen Kiius- r& DONDERDAG 1 APRIL NI5. 58ste Jaargang. No. 5566. SCBACIR COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week Uiusdng, Woensdag Donderdag en /.tuer-iag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wur den ADVEIITKN riBN in het eerst uitkomend nummer geplaa'-r. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCH4ÜEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3Per pos» f S.ÜU. lxn»ae nummers 5 cent AÜYKKTKNT1KN van I tot b regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote latters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 30 Maart 1915. in verzet. Kees Voer, een Hoornsche schilder, die nogal be vriend is met Janus Bouwens, zijn stadgenoot en los werkman van beroep, had onlangs Janus getrac- teerd van de opbrengst van -een door hem (Veer) gestolen bakaker. Voor den diefstal van dien bak- aker, gepleegd te Schellinkhout, moest Keesje blij kens hem opgelegd vonnis, eventjes een maandje brommen. Dat stond ons baasje maar matig aan. De sohoonmaakdrukte is in zijn vak een gebeurtenis-en 't werk komt uit. 't Is de beste-tijd nu. En-dan een maand brommen in zulke dagen! 't Is om de nering op de flesch te jagen. Neen,... dat nooit. Këes moest en zou eventjes verzet aanteekenen. En dat deed hij. Jammer voor hom, dat het succes daarmee zoo dun netjes was vandaag: de O. v. J. vroeg bekrachtiging van het vonnis. diefstal van zink en lood. Antonius Frederikus Hares, werkman te Alk maar, heeft zink en lood gestolen en bij den han delaar Visser verkocht. De totaal-opbrengst was een rijksdaalder. Het gestolene was eigendom der ge meente Alkmaar. De diefstal werd ontdekt en te gen Hares heden 5 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Mr. Stap, was raadsman van beklaagde en gaf toe, dat er juridisch op de bewijsvoering niets viel aan te rnerekm Echter ■'wou spreker wel een paar lichtpunten in deze zaak naar voren brengen. Be klaagde heeft slechts 30 cents van de zaak geprofi teerd, daar hij f 1.50 Van de opbrengst aan een broer leende en niet terugzag. Voorts heeft hij 10 eieren gekocht voor zijn moeder, die ziek was. Die zijn moe der lief heeft is als mensch in de maatschappij nog niet "serioren, meent pleiter, die de clementie in roept. om onder dak te komen. I)ie den 62-jarigen Jan de Jong in zijn vroegere koetsiersdagen nog gekend heeft, toen hij met vaste hand de vurige viervoeters voor de keurige lan dauer van zijn patroon mende, zal zeker met deer nis -hebben neergezien op dit treurige gedetineerde overblijfsel uit die betere dagen. Niets beters wetende te doen dan bedelen om in Godsnaam maar in den geliefden gastvrijen krenten tuin te komen,-waar Jan reeds zoo dikwijls zijn men schelijk leed versmoorde,-stak hij op 11 Maart zijn hand te Spanbroek uit voor -een aalmoes. Daarvoor stond hij nu tereoht. Eisch3 dagen hechtenis en 3 jaar 'rijkswerkin richting, dat hielp ook al niet. Een jagertje uit Andijk, met name Jan Doef, had in 't laatst van 1914 gepleegd-een strafbare poging om wild of schadelijk gedierte 'op te sporen met behulp van kunstlicht. Dat bracht hem in conflict met art. 15bis der-Jachtwet en de kantonrechter leg de hem f 15 boete subsidiair 5 dagen hechtenis op. waarvan Doef in verzet 'kwam. De 0. van -J. vroeg bevestiging van *t gewezen vonnis. een houtsprokkelaar. De werkman en kruidenier A. Dekker van Lim- men had f 20 boete of 10 dagen hechtenis van den kantonrechter opgeloopen, wegens het stroopen van hout gepleegd in-het „Ivraaienbosch" van Jan Noord te l.gmond Binnen. Dekker ging in •hooger beroep. Had permissie gehad zei-ie. Noord sprak dit tegen en beweerde geen permissie tot die houtsprokkelarij te hebben gegeven. Dan had Dekker behalve 't doode hout ook nog levend ■'hout uit de -hoornen gekapt en daarmee schade veroorzaakt. De O. v. J. wenschte vernietiging van 't vonnis en eischte -heden een lichtere straf, nl. f3 boete of 1 dag hechtenis. Mr. Leesberg, verdediger, meende dat het hier ten laste gelegde diefstal moest heeten en geen stroo- X- perij en was de kantonrechter alzoo in deze onhe- 1 voegd geweest. En daar de diefstal niet bewezen geacht kan worden, volgens pleiter, vroeg Z.Ed. vrij spraak. verzet tegen de politie. Jan Beijmans te Enkhuizen was daar op 16 Fe bruari 's avonds dronken en lastig. Toen de 'agent van politie P.-Straatman hem in zijn eigen en in 't algemeen belang van-de straat wou brengen pleeg de deze beschonken visscher een-hevig verzet. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf.1 vervoer van contrabande. Alexander-van Leer ondervond dezer dagen de moe lijkheden van den oorlogstijd.-Hij is koopman op de Prins Hendrikkade te Amsterdam en had wat bri ketten ook wel met den term „gloeibouten" aan geduid, met-een Texelschen schipper aan een Texel schen klant verzonden. De-schipper werd echter op de grens van de stelling Amsterdam -te Akersloot opgemerkt en ambtenaren constateerden aan boord de briketten, die -in beslag genomen werden. Want Van Leer had verzuimd, om aan den commandant der stelling Amsterdam vergunning te vragen tot dezen uitvoer. - Do eisch tegen Van Leer was f 15 of 10 dagen hechtenis. jan kon geen borrel krijgen. Jan Reijn;van Grootebroek is een der vijanden van kastelein'Pieter Jonker aldaar,-die het daar al meer malen heel raar aanlegde en dan-ook met de recht bank kennis maakten. 1 Geen wonder dat Jonker Jan niet tappen wilde, toen die met een kameraad op 8 Februari -binnen stapte. De kastelein zegde Reijn bij herhaling aan, te vertrekken. Wat Jan niet deed. -Dit nu was na tuurlijk strafbaar. En vervolging werd ingesteld.- De eisch tegen Reijn luidde: 3 maanden gevan genisstraf. Beklaagde had-liever lichtere straf. deuren dicht. Een kinderwettenzaakje met een Urker beklaag de volgde nu en werd met de deuren dicht behan deld. A.s. week uitspraken, doch geen nieuwe zaken. Binnenlandsch Nieuws. ALS spion GEARRESTEERD. Men meldt aan het Centrum: 1 Een inwoner van Maastricht, die zoowel tijdens als vóór den oorlog zich herhaaldelijk in België be vond voor zijn zaken, - heeft dezer dagen een onaan genaam avontuur beleefd. Toen hij, als naar gewoonte, zijn hotel in Brus sel bezocht, zeide de hotelhouder hem, dat hij moest zorgen, zoodra mogelijk 'uit Brussel te vertrekken, aangezien hij door de Duitschers sedert 'enkele da gen werd gezocht. De hotelhouder weigerdo den Maastrichtenaar, die sinds jaren in het hotel lo geerde, logies, zoodat hij-genoodzaakt was, elders te, gaan logeeren. In het holie van-den nacht werd ech ter op de deur van zijn slaapkamer-geklopt en met revolvers gewapenc^ Duitschers stonden plotseling voor den niet -weinig verschrokken man. Hij werd geheel gevisiteerd, al zijn papieren werden nage snuffeld, zijn bagage, zijn bed, kortom alles. De koopman had echter uitsluitend zakenpapieren bij zich, en over de mededeeling dat hij als Russisch spion werd gearresteerd, maakte hij zich, daar hij zich niet schuldig gevoelde, niet het minste onge rust. Het bleek, dat de koopman was aangehouden naar aanleiding van anonieme brieven, die de Duit schers hadden ontvangen. Minstens een -week heeft de koopman gevangen gezeten, en herhaaldelijk werd hij ondervraagd over 'zijn reizen naar Charle roi, naar Parijs, naar Londen etc. Of de eone of andere goede vriend den Maastrichtenaar een poets heeft willen bakken, is niet bekend, doch 'niet al leen de man, doch ook zijn huishouden heeft ang stige uren doorgebracht. Zijn vrouw ontving thans bericht, dat haar man, Van wien of namens <wien een brief over het gebeurde was ontvangen met zeer veel vertraging, weer in vrijheid zou worden ge steld, nadat een familielid van den „Russischen spi on" 1) zich nog naar Brussel had begeven oiiT er misvattingen uit den weg te ruimen en -ophelderin gen te geven. Ol DESI UI5 Naar wij vernemen zal alhier aan den weg naar de spoorweghalte, voor rekening van den beer K. Baken te 't Zand, een-rentenierswoning worden ge bouwd door den heer W. Nieman te Keinsmerl rug. Bouwterrein daarvoor is aangekocht van den hr. C. Slikker Klz. nedeklandsche schepen opgebracht. Gistermiddag zijn te 'Terneuzen de kapiteins van de Batavier V" en de „Zaanstroom", de heeren Lindeman en Visser, met nog 22 personen van de bemanningen dezer stoomschepen uit Zeebrugge aan gekomen. Tot de grens *waren zij begeleid - door een Duitsch officier. Kapitein Visser deelde aan den-correspondent van de N. R. Ct. mede, dat er bij de aanhouding van de „Zaanstroom" op Donderdagochtend 18 Maart niet op zijn schip is geschoten. Hij zag de Dnitsche duik boot bij de „Batavier" liggen en dacht eerst,-dat het niet op hem bedoeld was. Op het sein stopte hij, overeenkomstig zijn voorschriften, onmiddellijk. Op Zaterdag 21 Maart 'zijn te Zeebrugge alleen de aan hederf onderhevige eetwaren uit de sche pen gelost, onder mededeeling, dat die 'werden be schouwd als-gekocht en zouden betaald worden. Eerst gisteren is er een aanvang gemaakt met het lossen van de verdere lading. Het prijsgerecht zal uitspraak moeten -'doen. De algemeene indruk was, dat het 'den Duitschers te Zeebrugge -nog aan niets ontbreekt. Ook aan boord was er geen gebrek. Als er passagiers over honger lijden geklaagd hebben, was dat -hun eigen schuld. Er waren er, die. met geld op zak, -weigerden te betalen. Aan dezulken werd, zoo-deelde een der-ka piteins mede, geen voedsel meer verstrekt. De thans te Terneuzen aangekomen1 personen roem den als om strijd de ondervonden behandeling.1" Zij zijn ook vol bewondering voor de door de Duit schers te Zeebrugge getroffen maatregelen en uit gevoerde verdedigingswerken, voor zoover het hun mogelijk was, daarvan van hun schepen af, die zij niet mochten verlaten, iets waar 'te nemen. Voor hun veiligheid bij 'aanvallen door vliegtui gen werd gezorgd; hun werd een op de pier gemaakt groot gewelf aangewezen, waarin zij zich eventuëel moesten hegeven.t Enkele malen werd -er in den nacht voor proef met een fluitsein alarm gemaakt. Gistermorgen waren zij getuige van een aanval op een Franseh-vliegtuig, dat sterk werd beschoten. De trein, die het gezelschap vervoerde, moest een poosje stoppen om niet te worden getroffen door neervaüende pr ojectielen, op het vliegtuig afgescho ten. t warmenhuizen. Naar wii uit goede bron vernemen, zal de Liederen- lafel ..De Veieenigde Zangers", onder directie van don heer Hespe uit Amsterdam, met medewerking van mevr. en den hoer Sioers, voor de tweede maai eene uitvoe ring geven in de kolfbaan van den heer C. de Geus Az. alhier, op Zondag 11 April a.s. De bijval, welke ge noemde zang vei eeniging, zoo ook mevr. en den heer Sjoers, met hunne voordrachten, in Januari jj. alliier mochten oogsten, zal zeker reden zijn voor eeno flinke opkomst. bommen naar een nederlandschen trei ler. De schipper van den IJmuider stoombeiler Hilieraia IJm. 1S2 rapporteert, dat Maandagmorgen tusschen 10 en 11 uur terwijl hij visschende was, op ongeveer 54° 16' Noord en 5] 30' Oost een Duitsch watervlieg tuig, bemand met drie personen, en gemerkt No. 79, op geringe hoogte over zijn schip is gevlogen en een bom naar den treiler heeft geworpen. De bom is op ongeveer 15 Meter afstand van stuurboord van den treiler in het water gevallen en ontploft. Lenigen tijd later kwamen weder uit Oostelijke richting over den treiler twee luchtschepen, waarvan één _gemerkt was L 9. 's Avonds verscheen een Duitsche torpedoboot'bij den treiler en heeft een officier een onderzoek ain boord ingesteld. kaaspruzen. De maximum-prijzen voor den verkoop van kaas, welke voor de maand Maart zijn vastgesteld. zullen ook voor de eerste helft van April van toepassing zijn. norgesalpeter. De heer P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, heeft aan den landbouw den volgenden brief gezonden Nu het nog steeds onzeker is, of in de voorjaars behoefte aan chilisalpeter geheel zal kunnen worden voorzien, komt het mij- wenschelijk voor de aandacht der landbouwers te vestigen op Norgcsalpeter (kalk- salpeter of kalknitraat mot 13 pet. stikstof cn 26 pet. kalk), waarvan thans hier te lande voorraad beschik baar is. Het verdient aanbeveling zich te d-'zer zake te wenden tot de importeurs der Amsterdamsche Su per fosfaa [fabrieken te Amsterdam en de Superfosfaat- fabriek Holland te Rotterdam of tot de gewone han delaars. N. v. d. D. internationaal goederenvervoer. De correspondent van her Hdotd. te U.denzaal schrijft Nu door de Nederlandsohe scheepvaart geen goede ren meer geaccepteerd worden, welke uk DuilschlanJ atkomstig fcii voor Amerika bestemd zijn, is het vervoei over Oldenzaal zeer verminderd. Enorme hoeveel.ïoden goederen, die vóór den oorlog uit DuiLschland via Iiam- bui g per boot naar Amerika werden verzonden, gin gen later via Oldenzaal naar Rotterdam en dan per schip Atfiar de Nieuwe Wereld. In normale tijden hoeft er over Oldenzaal steeds een drukke invoer van ma nufacturen confectie, kramen jen, enz., bestemd voor binuenlandsch gebiuik, plaats. Ook deze invoer i> sinds het uitbreken van den oorlog zeer verminderd; ook de kwaliteit der goederen, welke thans nog worden ingevoerd, is veel gedaald; dit betreft vooral confectie. Voor duizenden guldens werden jaarlijks J>.v. kostbare mantels ingevoerd; wat er thans van dit artikel bin nenkomt, is in hoofdzaak gemaakt van half katoen of half jute en half wol. Een schadepost voor 's Rijks schatkist dus door een geringere opbrengst aai invoer rechten. Het aantal der zoogenaamde „Sammelwagcn ladingen goederen uit Berlijn, Leipzig, enz. naar Oldenzaal en verder rs ook veel verminderd. Iln vorige jaren kwam men b.v. tegen Paschen Landen en materiaal te kort, om deze gitederen bij de» inklaring alhier te kunnen doorzenden. Thans is van deze drukte geen zweem te bespeuren. Opmerkelijk is het, dat hier dezer da gen eenige wagonladingen gloeikousjes en magnesia- ringen voor hanggloeilicht, bestemd voor ons land, aankwamen. Nimmer te voren kwam een dergelijke zending hier in zoo groote hoeveelheid aan. Begrijpelijkerwijze is door het verbod van uitvoer, gelegd op tal van artikelen, de uitvoer naar Duilsoh- and eveneens zeer verminderd. Enkele artikelen, die vroeger per waer naar Duitsch land werden vervoerd, gaan thans over Oldenzaal pci spoor, zooals groote quantums bindiotting en kurk in platen en katoen voor Bremen. Geregeld heeft er een groote uitvoer plaats van groenten en visch. De maat regelen, getroffen om de visch op het station van afzending ooider rijkssluiting te brengen, hebben de visitatie voor den uitvor heel wat vergemakkelijkt en strekken ten zeerste in het belang van den vischhandel op he-t buitenland. In Duitschland heersclvt eroot gebrek aan gesloten materiaalvandaar dat veel goederensoorten, slechts geschikt om in gesloten wagens vervoerd te worden, thans in open wagens met dekkleeden worden verzon den. Dat bij regenachtig weer de goederen op die wijze lijden, spreekt vanzelf. Ook komt het nog al eens voor. dal bij verzending in open wagens gedurende het hans pórt in Duitschland goederen worden vermist, welke diefstallen bij aankomst dier zendingen hier herhaal delijk geconstateerd zijn. geknoei met rogge. Men meldt uit het Groningsche Oldambt aan de Alkm. Crt.: De politie treedt in den laatsten tijd krachtig op tegen de landbouwers van wie men vermoedt dat zich aan geknoei met hun rogge-voorraad hebben schuldig gemaakt. In verschillende plaatsen hadden huiszoekingen plaats bij de landbouwers en werden belangrijke hoeveelheden rogge, -die achtergehou den waren, in beslag genomen'en opgezolderd inde gemeente-gebouwen, honderden mudden rogge ble ken door de 'landbouwers achtergehouden te zijn. Thana heeft, in verschillende gemeenten opnieuw 'n onderzoek plaats en d' arbij moet gebleken zijn, dat de roggevoorraden die thans aanwezig zijn, nog groot-er zijn dan volgens de opgaven der landbou wers in October. En er is nu sedert dien al een half jaar van ge bruikt! Dat ook het fraude-plegen inzake de'bestem- ining der rogge nog 'niet geheel en al uit is, bleek nog -dezer dagen, toen bij een landbouwer in de gemeente Finsterwold een -hoeveelheid rogge ver mengd met ander graan in beslag werd 'genomen. Het was bestemd -om aan bet vee te worden opge- voerd,nlettegenslaande dit uitdrukkelijk verboden is. Met een en ander staat ook waarschijnlijk in verband de weigering van den Minister van land bouw om aan de landbouwers vergunning te geven do z.g. lichte of afvalrogge -'die voor het bereiden van hooi minder geschikt is, voor'veevoeder te be stemmen. Op een desbetreffend advies van de -land- bouwvereeniging te Schildwolde zond de minister een afwijzende beschikking. winkel. Spoedvergadering van de'afdeeling Winkel van den Bond voor Staatspensionneering ten huize van den heer J. Kroon. Slechts 9 leden- waren aanwezig. Opening, notulen lezen en goedkeuren, beeft plaats op de gebruikelijke wijze. De beschrijvingsbrief voor do algemeene vergadering is nog niet geheel volledig, wel is ingekomen een voorloopige beschrij vingsbrief, doch het is nog mogelijk dat tengevolge van voorstellen der afdeelingen daarin verandering komt. Voor zoover bekend, geven de punten, in den voorloopigen beschrijvingsbrief opgenomen, geen aan leiding tot besprekingen en wordt -besloten den te benoemen afgevaardigden vrij mandaat te verlec- nen. Tot -afgevaardigden worden benoemd de heeren J. Speet» en'J. Romar, tot plaatsvervanger de heer P. Bart. Aangenomen wordt voorts aan de-algemee ne vergadering het volgende voorstel te doen, nl. de quaesüe-tusschen den redacteur van het Bonds orgaan, den beer Van 'Krevelen en de Federatie Schi.gen, in zake het redactioneel gedeelte „Won derbaar" in het Januari-nummer, op de -algemeene vergadering te bespreken.- In een verslag van -een vergadering der Federatie Behagen, is in het bijzonder medegedeeld de inhoud en strekking van het artikel „Wonderbaar", nr. van 31 M aart. Daarna sluiting. algemeen ziekenfonds. Algemeene vergadering van het Algemeen Afdeéfings- Zickenfonds der Afdeeling Alkmaar en Omstreken van de Nederiantfeche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, gehouden op Woensdag 31 Maart, des avonds 6 uur ten lokale van den heer Proot te Alkmaar. Daar de voorzitter, Dr. Schrödor. bij den aanvang der vergadering nog niet aanwezig kon zijn en h!j iels later, in den loop der vergadering verscheen, opende Dr. Beeker van Barsingerhorn de bijeenkoms', waarna door den secretaris de notulen worden gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van hel Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, waarbij de wijziging der statuten, alsmede die van het huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. De heer Korf, afgevaardigde voor Winkel, bespraje de wenschelijkheid dat A.A.Z.A. de finandeele zorg voor ziekenhuisbcliandeling op zich neemt. Wordt na eenige bespreking aan het bestuur overgelaten, ter ver- dure overweging. Uü hel verslag der rekening, uitgebracht door dokiet Formijne uit Alkmaar, medo namen-, zijne inedccom- nussielcden, de heren K. Scheringa tu Alkmaar en F. C. R. Koelemeij van Nieuwe Niedorp Wijkt, dat het te kort f 1262.90 heelt bedragen; f 823.03 is aan brillen, breukbanden, enz. uitgegeven. Aan de ad ministratie wordt alleszins lof gebracht. Uit het jaarverslag over 1914 blijkt, dat f 2287.89 minder aan contributie is geïnd wegens mobilisatie en werkeloosheid. Op 31 Dec. was het aantal verzekerde personen 17209. Tot oommissie voor het nazien der rekening wer den opnieuw de heeren Dr. Formijne, bcheringa en Koelemeij benoemd. De afgevaai digde Termeulen van WestgRiftdiJk, zou behalve voor de Alkmaorsche leden, ook voor de bui tenleden vrij kostelooze tandartshulp willen hebben. Wordt na bespreking aan het bestuur overgelaten om op de moest billijke wijze te rege'en. Voorzitter sluit onder dank voor de opkomst en medewerking de vergadering, daarbij wijzén:1e op het succes van dit eerste jaar en op de groote vrees, die bestond voor onze organisatie, als zou de een dokters- tirannie rijn. En vorder wrijsl spreker m z:fn sluitings- woord nog op do prettige en aangename geest vm samenwerking en hij hoont, dit die zoo noodzakelijke samen wei-kin t voortdurend ons deel moge zijn. officieren ontvlucht. Twee Fiansche officieren, vliegers, die grdoren uit het in'erneoringsdepot -te Wie-i -kerscbans on'vlucht wa ren „zën t" 's-Gravenhnno aancehouden. Het rijn de officieren Coti ^on en D'Hum&ère*. anna pa ui owna. De uitslag 'der verkooping van een woon- en winkelhuis met erf aan den Molenweg te Anna Pau- lowna, gehouden ten overstaan van Notaris C. l. van den Bergh te Behagen, was, dat het perceel niet'verkocht werd. waard en groet. In'de vergadering van-het bestuur van den Polder Waard en Groet werd gisteren het volgende drietal voor Heemraad opgemaakt: 1. G. Beers te Behagen, aftredend lid; 2. A. J. F. Goerlzema te Kolhorn; 3. P. Kistemaker Jr. te Kol- horn. brand in een mtlitair kwartier. Gistermiddag brak te'Stevensweerd (L.) brand -uit in het kwartier waar een '25-tal manschappen van het grenswachtdetachement gelegerd waren, 't Vuur, gevoed door -het vele nachtiegerstroo, breidde rich zoo snel uit, dat weinig 'gered kon worden. Met groote moeite konden de soldaten de'meeste gewe ren redden. 'Verschillende uitrustingsstukken en veel patronen gingen echter verloren. Het blusschen was eenigszins gevaarlijk, daar onder hevig geknal de'patronen ontbrandden. mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave dd. -42 Maart jl. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Noord-Brabant in elk der gemeenten Raams- donk, Zevenbergen, Kaatsheuvel, Veghel, Tilburg en St. Michielsgestel: een geval: in'Gelderand: een geval to Zevenaar; - in Zuid-Holland:-vier gevallen te Alkemade. In dc egmeenten Axel en Ginneken werden de maatregelen opgeheven.' jachtongeluk. Dinsdagmiddag had -*in de Peel onder Deurne een treurig ongeluk plaats. De brouwer Sw. uit Deurne was met den jachtopziener van het kasteel Deurne, Van H., in de Peel op jacht. Waar Sw. steeds te hoog aanlegde, leerde de jachtopziener hem, hoe hij moest aanleggen en liet hem daartoe op 4 pas afstand op zijn oog mikken. - Het geweer, dat gela den was, ging hierbij 'af en trof v. H. in het oog. De ongelukkige bleef op de plaats dood.-Groote ont steltenis bracht dit ongeval in het dorp. paardensmokkelen. Dat het paar densmokkelen niet licht gestraft wordt, blijkt uit hel pos-gevelde vonnis der Bossche rechtbank, waarbij a. J. ii. Jenneekens, uit Weeze (Duitsch land), wegens het smokkelen van paarden naar Duitsch land word veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en tweemaal tweehonderd gulden boete, subsidiair twee maal drie maanden hechtenis. De man had een boerderij op Duitsch gebied en eene op Hollandsch, en zeide permissie te hebben, om met de pairden, die hij in de boerderij op Hollandsch gebied bezigde, ook zijn akker in Duitschland Ie bewer ken. Het bleek echter dat de paarden, d'e hij vim Ne derland naar Duitschland bracht, van diar niet meer wérden teruggevoerd, doch in Duitschland werden ver handeld. een ..duurte-demonstratie". Het Volk deelt mede, 'dat de besturen van het N.V.V. en S.D.A.P. hebben besloten, wanneer het Paaschcongres de economische resolutie, ingediend door het P.B., aanvaardt, de actie voor verlaging van den prijs der levensmiddelen in te zetten met een landelijke meeting, waarschijnlijk te Rotterdam waarheen alle arbeidersorganisaties: de vakbonden met hun afdeelingen, bestuurdersbondea arbeiders- coöperaties, plaatselijke vereenigingen en afdeelin gen der partij uitgenoodigd worden hun afgevaardig den te zenden. Het voornemen is de: meeting zoo mogelijk op Zon dag 18, uiterlijk 25 April te houden. Als sprekers zijn door de besturen uitgenoodigd: Wibaut, Oudegeest en Spiekman. Verschillende Oorlogsberichten. steeds meer noodig. De Times zegt, dat het met de werving in Enge land niet goed meer gaat. Er zijn nog heel wat meer mannen noodig voor de taak-om de Duitschers uit Frankrijk en België weg te dringen. De regeering moet openhartig aan het land 'zeggen, hoe het er mee staat. Zij moet feiten geven 'en zich niet be palen tot een vaag en vernèderend "beroep op de menschen, dat de spot van de naburen, van de neu tralen en van den vijand wordt. Allerlei verwerpelijke 'manieren worden te baat genomen om de -werving aan te wakkeren, soms dwaze, soms onbillijke maatregelen; soms gaan zo

Schager Courant | 1915 | | pagina 1