Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. B rgerltjke Stand. len. In verschillende Duitsche bladen'ziet men met vette letters: Holland heoft nog 2V& millioen cente naars aardappelen beschikbaar en wil ons niet le veren. Dergelijke uitlatingen verwekken bij onzen Duit- scheu buurman wel ontevredenheid tegenover ons volk. het ontplofte pakket. De als verdacht van den aanslag'in de Johannes Camphuysstraat te 's-Gravenliage gearresteerde echtgenoot der verwonde vrouw, ontkent ten stel ligste er bij betrokken te zijn. Behalve de -gearresteerde werd ook aangehouden een meisje, waarmee hij betrekkingen had aange knoopt. De politie zoektl thans ijverig naar den man, die het pakje, dat de ontploffing veroorzaakte, had be zorgd. (.itensverkeer met duitschland. Men schiyft uit Limburg: In den kreas Kempen maakt het Duitsche legerbe stuur tliains geen bezwaar meer tegen het passeeren van de grens per rijwiel. Voor de talrijke arbeiders, die nog aan gene ziido van de grens werk vinden, is dit oen groot gemak. Sedert omstreeks 14 September 1014 toch waren zij verplicht hun rijwielen op Nedcrlandscli grondgebied achter te laten en den tocht verder te voet te maken. Slechts aan enkele personen was het lil dien tijd vergund om per rijwiel ae naaste Duitsche grensplaatsen te bezoeken. Ook het te vertooncn legi timatiebewijs is tegenwoordig al zeer eenvoudig. Naast een perxooaisbeschrijvnig, een opgeplakt portret dat half O vers tempel d is met het gemeentestempel en de hand- teekemng van den houder, draagt het de volgende ver klaring van den burgemeester „Uit hel bevolkingsregister der gemeente blijkt, dat te bekend en woonachtig is van beroep....? §eboretn te den Es wind hiennit Beschedinigt, das/, er Passinliaber die durch die mebeinstehende Fholo- graphie dargesleltte Pcrsom ist und die darunter be- Ênaliche Unterschrilt eigenhandig vollzogen bat." De eenige moeilijkheid, welke men van Nederlandsche zijde zou kunnen ondervinden bij dit grensverkeer per rijwiel, ligt in het verbod van uitvoer van rijwielban den. De uitvoer van deze banden is n.I, verboden, ook dan wanneer zij bevestigd zijn aan rijwielen. Evénwel is men niet zóó streng, of men laat de gebruikte banden aan de vellingen van in bona fi.de grensverkeer gebezig de, gebruikte rijwielen vrij uitgaan.. Een eigenaardigheid bij het grensverkeer van tegen woordig is nog dit. Een Nederlander in Duitschland woonachtig, ontving van den Nederlandschen consul in Dusseluorf een in het Fransch gostelden pas, om daarmede- de Nederlandsche grens te passeeren. Den houder van dezen pas was medegedeeld, dat de autori teiten in Nederland het meest op de hoogte waren van de Fransche taal. Het was ook inderdaad aan het ge zicht van den Brabantschen landweergrenswachter le te zien, dat de inhoud van den pas hem zeer duidelijk voorkwam! ANNA PAULOWNA. De gemengde zangveroeniging „Zanglusl" alhier, on der leiding van den heer Joh. Brands van Den Helder, gaf met medewerking van de dames N. Kaan (mezzo sopraan) en B. Kaan (piano) en den heer Van Vessein, violon-cello-solist ,op bondag 4 April eene uitvoering in Veerburg. De opkomst was Hink. Hel programma was vol afwisseling en werd onder de grooslo aan dacht zeer ten genoege der aanwezigen afgewerkt. Veel genot verschaften weder de solo's van mej. N. Kaan, die uilmunlten door zuiverheid van zang en gevoelvolle voordracht. Na elk optreden klonk een daverend ap plaus. Ock de heer Van Vessem had veel succes, wat mede behaald werd door de correcte piano-bege leiding won den heer Joh. Brands. Hel vereenigd optre den van zangeressen en zangers, viel zeer in den smaak, doch ook de zang van vrouwen- en mannenkoor werd beëindigd mot applaus. De uitvoering is geslaagd en daar ditzelfde programma a.s. Zaterdag uitsluitend voor genoodigden nog eens zal worden gegeven, zoo wen- schen wij Zanglust" van harte alsdan een volle zaal toe. Moge alsdan veler sympathie voor deze gewaardeerde vereenigtng zich uiten," door als kunstlievend lid toe te treden, daar meerderen financieelen steun voor haar verderen bloei beslist noodig Is. DE S.-D. A.-P. Beide Psaschdagen zijn door de S.D.A.P.ers Volge praat op hun congres. Er is zooveel gezegd, dat het beste is er niets van te vertellen en zullen we ons be palen tot den uitslag, die voor het Partijbestuur oen schitterende overwinning is geweest. Een motie Schiedam, waarin het volgende: Het 'congres enz., spreke zijn teleurstelling uit over de houding van de partijleiding in zake den oorlog, verklare het noodzakelijk, dat de partij voortdurend streve naar verheldering der massa in zake het im perialisme en scherper dan tot heden positie nennj tegen nationalisme en imperialisme; besluite^ dat voortaan de strijd tegen aeze heide, in 't bijzonder tegen het militarisme, zal gevoerd worden, ook met de scherpste wapenen, opdat onzerzijds worde mede gewerkt, om zoo nooaig met algemee.ne dienstweigering en algemedne werkstaking een volgenden wereldoorlog te voorkomen.." Werd met 12 stemmen vóór verwarpeta. a werd in stemming gebracht de parlijbestuur- Tesolutie pa zake partijleiding, gewijzigd en geamen deerd, luidend als- volgt Het congres Overwegende, dat in den toestand, door het uitbreken van den tegemvooidigen oorlog gescha pen, het belang van de Nederlandsdie arbeidersklasse, samenvallende met dat van de onzijdigheid en onaf hankelijkheid des lands met alle beschikbare midde len gebood, overeenkomstig het door de socialistische internationale steeds geëischte recht van zelfbeschik king voor alle volkenvertrouwende, dat de partijleiding zich ook verder bij de toepassing dezer beginselen zaï laten leiden door haar eigen opvatting van het wezen lijk belang des volks-, keurt ae door de partijleiding gevolgde gedragslijn goed, en verklaart aal zoolang deze toestand voortduurt, dezelfde gedragslijn moet wor den gevolgd. En tegelijk kwam in stemming de motie-Zaandam en Dordrecht, luidend als volgt: Hel congres van oordeel, dat de arbeidersklasse geen verantwoordelijkheid draagt voor het uitbreken van den oorlog noch voor den toestand, waarin Nederland daarbij wondt gebracht, ziet in het votum der Soc.- Dem. Kamerfractie vóór de mobilisatie-credieten, los van de toelichting, de oprechte wil, om door haar me dewerking den grootsten waarborg te scheppen, om den oorlogsgruwel builen de grenzen te houden, verklaart dat in het toestaan der mobilisatie-credieten niet ligt opgesloten de bereidverklaring tot landsverdediging, keurt 't stemmen vóór de mobilisatie-credieten goed, ver werpt de opvatting, dat de nationale zelfstandigheid voor de arbeiders van zoo' groote beteekenis is, dat daarvoor een verdedigingsoorlog moet worden aanvaard, wijst bovendien de landsverdediging af, omdat deze- de arbeiders brengt aan de zijde van het kapitalisme en de internationale solidariteit in den klassenstrijd, ver breekt. Vóór de resolutie van het Partijbestuur werden 555 stemmen 'uitgebracht, voor dien van ZaandamDor drecht 231, terwijl lo stemmen blanco waren. De resolutie van het Partijbestuur is dus met groote meer derheid aangenomen. De volgende resolutie van het Partijbestuur inzake het militairisme, werd eveneens aangenomen. Deze resolutie 'luidt: „Het Congres, van oordeel dat het standpunt van de soc.-democratie in zake militarisme volksleger of ontwapening voor de naaste toesomst In hoofdzaak slechts internationaal kan worden vastgesteld en dat de vraag welke houding in het bijzonder de kleine Staten van Europa nopens deze vraagstukken zullen hebben aan te nemen, eerst zal kunnen worden onder de oogen gezien als na den vrede die kleine Staten zekerheia zullen hebben gekre gen omtrent hun internationale positie; wijst iedere poging om vóór dien tijd deze belang rijke quaestie in een commissie te doen onderzoeken, als voorbarig van de hand, en spreekt het vertrouwen uit, dat zooclra het oogen- blik daartoe zal zijn gekomen, het Partijbestuur een internationale behandeling dezer vraagstukken tijdig en breed zal doen voorbereiden De samenwerking met den Antioorlogsraad, door enkele leden der Partij, werd ook goedgekeurd, nadat is meegedeeld, dat over aansluiting van de Partij als zoodanig, eerst de Pm-tij zal worden geraadpleegd. VERVALSCHING VAN REUZEL OP GROOTE SCHAAL. De heereïi dr. Van Hamel Roos en Harmens schrij ven in het „Maandblad t. d. Verv." „Reeds herhaaldelijk hadden wii in dezen oorlogs tijd gelegenheid .ervaringen op le doen welke ten dui delijkste bewezen, dat er in ons land tal van personen zijn tuk op onzuiver winstbejag die dooi ontdui king der in 's Lands belang genomen maatregelen onzer zoo wakkere Regeering, onaangename verhoudingen me: het buitenland' kunnen scheppen, welke natuurlijk vooral in dezen 'lijd, ten strengste vermeden belmoren te wor den. Waar in den strijd op het slagveld het gebruik Van vervals ch te wapenen, als „dum-dum-kogels enz.. d,oor alle partijen gewraakt wordt, daar is het in den economischen. niet minder hevigen strijd evenzeer ver derflijk te acnten, indien door bedrog of warenverval- scliing de regeeringsmaatregelen tegengewerkt worden. „De nieuwste ervaring dje wii op dit gebied te con- stateeren hebben betreft de vervalsching van reuzei, spe ciaal die voor uitvoer bestemd. De uitvoer dezer stof is n.1. geoorloofd, mits er een zekere percentage plant aardige vetten bijgevoegd is geworden, en dit gedecla reerd wordt, hetzij door ve"melding der vermenging of door hel produkt een anderen naam te geven, b.v. „reuzeline". Alen heeft het tnu blijkbaar voordeliger geacht ten minste voor den verkooper om de nog betrekkelijk dure cplantelnvetten te vervangen door iets goedkoopers, n.1. water en wiel door een hoeveel heid van niet minder dan pl.m. 16 pet., terwijl reuzel of surrogaten daarvan, slechts sporen water mogen be vatten. Door menging in de z.g. „malaxeurs" die. zoo als wij uit eigen ervaring welen, speciaal in België veel gebruikt worden voor de juiste vermenging van bo'.er met margarine, wordt het water met ae reuzel zoo danig zorgvuldig gekneed dat het mengsel volkomen op een reuzelsoort met oliën of vetten vermengd gaat gelijken, en de kooper derhalve voor een groot be drag bestolen wordt. „Natuurlijk komt het bedrog onmiddellijk uit, indien de stof even opgesmolten wordt, waardoor de hoeveel heid water op den bodem zinkt, doch in den tegen- woordigea tijd, waarin de waren soms van uur to' uur in andere handen overgaan, ontbreekt dikwijls de tijd zelfs voor het meest oppervlakkige onderzoek, en wordt tien laatsten verkooper dikwijls onbekend met de knoeierij door den buitenlandschen kooper een proces aangedaan. jjDaar het hier partijen van duizenden kilogr. geldt en de reputatie van een onzer zeer belangrijke n ijver- heidsprodukten door deze praktijken ernstig bedreigt wordt, achten wij «oen publieke waarschuwing tegen dit schandelijke bedrog ten zeerste noodzakelijk. „In plaats van in troebel water te vlsschen en zoo genaamde „zoe'e winsten" op te steken, behoorde men Ie bedenken, dat het altijd, doch zeer zeker nu, (li- dure plicht is van ieder Nederlandsch burger, om onzen naam tegenover het buitenland hoog te houden, en onze Regeering niet tegen te werken, doch krachtig te steunen door eerlijken ljandal en het stipt opvolgen der bepalingen en wetten, die zij voor onze belangen noodig acht ONDER DE TRAM. Een 17-jarig meisje uit Maasdijk (in het Westland), met ©en vriendin op den Loosduinschen weg te 's-Gra- venhage fietsende, had het ongeluk, doordien zij iemand aanreed, te vallen juist toen daar oen stoomtram uit Loosdumen aankwam, ten gevolge waarvan zij daar onder geraakte en overreden werd. Hot meisje is kor ten tija daarna in hiet Gemeente-Ziekenhuis overleden. EEN LAFFE STREEK, Te Zandvoort heeft men zich Zondag ongerust ge maakt, omdat in de nabijheid der Passage een mijn aan spoelde. Men iVeet ,hoe onlangs tal van huizen jn aat dorp geleden hebben toen ae militaire autoriteiten zulk een voorwerp onschadelijk maakten. Het is echter gebleken, dat men ditmaal met een z.g. April-„grap" te doen had De mijn was gevuld met hout m stroo en dus geheel ongevaarlijk. Ze was gemerkt K. E. EEN LEEUW LOSGEBROKEN. Te Ilansweert is Zondag" tijdens eene vertooning 3n leeuw uit zijn hok gebroken. Gelukkig waren sol daten direct bij de hand, die het dier spoedig dood schoten. Niemand van de wandelaars werd getroffen. Den volgenden dag moest de woonwagen met de wilde dieren de gemeente verlaten. DE „PRINS MAURITS". Reuier seint uit New-York, dat het stoomschip „Prins Maurits" met de bemanning van 49 man en vier pas sagiers Zaterdag in den storm bij Kaap Hatteras ver- an is. De directie van detn Kon. West-Indischen Maildienst meldt, dat zij uit New-York een telegram hoeft ontvan gen, meldende, dat hel s.s. „Prins Maurits" ter hoogte van Kaap Hatteras in zinkenden toestand verkeert. Omtrent het lot der opvarenden is der directie nog nie's bekend. ANNA PAULOWNAPOLDER. Vergadering van Dijkgraaf. Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna-Paulownapolder, op Zater dag April 1915. voormiddags half 11 uur. Afwezig de heeren G. Tiel en A. P. Sipman, 'Hoofdingelanden en J. K. Kaan, secrettaris. f Dijkgraaf, de heer J. Stammes, opent de'vergade- ring, waarna de notulen 'worden gelezen door den penningmeester, den heer A. J. de Jongh, welke on veranderd worden goedgekeurd. Het Dag. Bestuur stelt voor om het klinkerpad, waarvan in de vorige vergadering sprake was, te maken in den Kruisweg en wel tér lengte van 1000 meter. De heer De Graaf acht het meer noodig in den weg langs den Middenvliet vanaf de Algemeene Be graafplaats tot den Boermansweg. Hij verneemt dat nog eene som voor bestrating over zal blijven en men genegen is voor dit bedrag in een gedeelte -van dien weg een klinkerpad te maken te maken. 'Ver moedelijk zal het kunnen strekken tot vóór de boer derij bewoond door den heer Jimmink. Aldus wordt doo» de vergadering besloten. Dijkgraaf deeltmede, dat van den heer M. Wissó kerke een'billijke'opgaaf is ingekomen voor het be- noodigde ijzerwerk voor het loopbruggetje temaken over de Molenvaart 'bij Blankevoort en eveneens voor den te maken 'elevator. Goedgevonden wordt dit den heer Wissekerke te gunnen en het benoo- digde houtwerk voor het bruggetje aan te besteden. Van den wegwerker G. Meuleveld is een schrij ven ingekomen 'om loonsverhooging met het oog op de duurte der levensbehoeften en op grond dat de loonen in Waard en Groet, en Haarlemmermeer hooger zijn. Dijkgraaf deelt mede, dat'naar bekomen inlichtin gen de wegwerkers te Schagen 16 cent per'uur ver dienen, te Zijpe f 7 per Veek, en de rijkswegwer- Kers f 455 per jaar (aanvangssalaris). Het dag. Be stuur'stelt voor het weekloon der wegwerkers Meu leveld en Van der Vliet te verhoogen van f 10.50 op f 11 per week, doch met de bepaling dat zij des morgens 6 uur op den weg moeten zijn en dus vóór dien tijd de paarden moeten voederen, enz. De heer P. van Stipriaan merkt op, dat het wel voorkomt, dat zij 's morgens laat uitgaan en 's av. vroeg weggaan. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Van den secretaris der -b'ederl. Ivrabbeneipl.-Mij. is bericht 'ontvangen, dat hij op 11 April ft.s. hoopt te komen om de-verschuldigde rechten te voldoen. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 20.000. Het kohier van omslag voor den dienst van 1915 wordt'hierna vastgestteld, naar 4510.7-4.60 H.A. te gen f 12 per H.A. op het bedrag van f 54128 92. De betaling zal Jn 3 termijnen moeten geschieden, en wel voor vervallende op 1 Mei. 14 op 1 Juni en op i September. 1 Aan de orde is de opmaking van een aanbevelings lijst voor benoeming van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den "heer D. C. Re'zelman. Als no. 1 wordt de heer Rezelman met algemeene stemmen aangewezen. Na-herstemming met don hr. Wijdenes Spaans wordt de heer J. Waiboor no. 2 en na 2e sttemming de heer Wijdenes Spaans no. 3 ge plaatst. i l Bij aanwijzing door-den Dijkgraaf worden de hee ren A. P. Sipman,'Jb. Waiboer en C.-Tiel, aangewe zen als lid der commissie voorriiet nazien der reke ning en de heeren A. Langereis en K. A. Kaan, tot plaats\ ervangende leden dier commissie. Door de aanwezige heeren wordt de benoeming aangenomen. Waar de rondvraag nietts opleverde volgt "1 uiting der vergadering. NOGAL BRUTAAL. In een te Rottterdam verschijnend dagblad werd eenigen tijd geleden, ter 'waarschuwing een valsche zilverbon van f 2.5Ó, Serie 436, afgedrukt. Thans blijkt, dat hiervan misbruik is gemaaktIn een cat'e op den Goudschensingel is door een onbekend persoon als echt in betaling gegeven een dergelijk uit dat dagblad geknipte en vervolgen^ opgeplakte afdruk. Het waardelooze stukje papier is in 't cafe als een goede zilverbon in betaling genomen. N. R. Ct. OCH ÜEMELTJE. Woensdagavond kwam in een cafe te Arnhem een burger, die op krukken ging en in gezelschap 'van een militair was.-Na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd, gingen beide personen weg, doch de man van de krukken vergat zijn hulpmiddelen om te loo- pen mede te nemen, tot groote verwondering van den kellner, die meende 'dat hij water zag branden. De krukken zijn thans ter beschikking van den rechthebbende door den caféhouder gedeponeerd. Geld. NIEUWE NIEDORP. Tweeden Paaschavond gaf de rederijkerskamer Cicero alhier in De Prins Maurits een uitvoering. Eerst werd gegeven een dramatische schets „Liefde" waarvan de diepe ernst door -de vertolkers uitste kend werd weergegeven. En daarna volgde de hoofd schotel voor dezen avond: „Mijnheer de Senator", een'blijspel in drie bedrijven.-Daarin was gelegen heid te over om zich te geven voor die-dat konden. En dat hebben de dames en heeren van Cicero weer eens getoond, to kunnen: een geheel, dat goed was aangekleed, rollen, die er in zaten en een opvatting van het nu niet bepaald gemakkelijke stuk, die al leszins te looven was. Geen wonder voorwaar, dat er luide toejuichingen 'opklonken. Er werd prachtig gespeeld, 't Was een avond van 'genieten. Geani meerd bal na. MALVERSATIëN. Men schrijft uit Gulpen aan de Tel.: Heel het dorp is in opspraak -door de arresta tie en gevankelijke overbrenging naar het huis van bewaring të Maastricht van den postdirecteur, den heer D., verdachtt'van hett plegen-van malversatiën In den loop der vorige 'week werd door den in specteur der posterijen, den heer Weiffelman, te Maastricht, een - breed onderzoek ingesteld ten post kantore tte Gulpen, en Zaterdagnamiddag werd - dit onderzoek weer voortgezet door genoemden heer, di* vergezeld was van den-officier van justitie te Maas tricht, en den substituut officier. Per -automobieL werd de heer D. naar het huis van bewaring ge bracht. coöperatieve boerenleenbank. Zaterdagavond vergaderde de Boerenleenbank alhier, onder leiding van den heer J. de Veer. Na opening las de heer P. Stammes de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. De heer P. Hopman brengt daarna het jaarverslag uit. De toestand van de bank heeft natuurlijk geleden onder de tijdsomstandigheden. Waar de bank bij de Centrale f30000 schuldig was, was dc verhooging van de rente van voorschotten op 8 °/o op 1 Aug. een na doel, later wend dit gelukkig gebracht op 6 <yo. In Au gustus ging er zeer weinig aan 'de bank om. Het on- noodig opvragen van geld had gelukkig aan de bank niet plaats. De pl.m. f 64000 die was gedeponeerd, liet men rustig blijven. De werking over hel geheele jaar kan bevredigend worden genoemd. De omzet is nog iets hooger dan vorig jaar, n.1. f 304579.691/2. Aan gedeponeerde gelden was op 31 December ongeveer f 20000 meer aanwezig dan vorig jaar. Dc schuld bij de Centrale bank steeg tot f 66100. Het 100ste lid trad tot de bank toe. De winst bedraagt f 695.92, het re servefonds steeg tol f 1304.48. De Raad van Toezicht bracht, wegens afwezigheid van den heer Bruin, geen rapport uit, wei werd mee gedeeld, dat alles in uitstekende orde was. De Finantieele Commissie bracht bij monde van den heer K. Wit Dz. te St. Maarten, rapport uit en daaruit bleek, dat alles in den besten toestand zich bevond. Tot leden der Finanliëele Commissie voor de vol lende rekening werden benoemd de heerenG. Bak- :er Cz. te Schagen, M. Bijpost Rz. te St. Maarten, Jb Stammes te Schagen en J. v. 4 Ham le St. Maarten De heer Asjes had wegens gezondheidsredenen be dankt als bestuurslid, in zijn plaats werd gekozen de heer J. Buis Jz. Tol leden Van den Raad van Toezicht werden ge- zen de heeren G. Bruin Kz. en G. Beers. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden herko zen de heeren 'P. Cz. Boekei dn A. Grooles. Verschillende bestuursvoorstellen werden goedgekeurd. Bij de sluiting bracht de heer J. de Veer een har- lelijk woord van dank en waardeering aan den heer Asjes, die gedurende 5 jaar als directeur zijn beste diensten aan de bank had gewijd. Hierna sluiting. verwisseling. De heer Vastbinder, werkzaam aan het kantoor van het station alhier, worat overgeplaatst naar Goor. In zijne plaats wordt overgeplaatst de heer de Bruin van Benmen Dooden. purmerend, 6 April. 75 Stapels kleine kaas f 46.50 a f 49. 1340 KG. boter f 1.40 a f 1.45. 628 Runderen, waaronder 113 vette en 4 Stieren. Vette stug 72 a 95 cent per KG. Gelde stug f 160 a f 240. Melkkoeien stug f 190 a f 320f 320. 22 Paarden f 90 a f 450. 66 Vette kalve ren 95 a 115 cent per KG.'1098 Nuchtere kalveren f 12 a f 36 matig. 267 Vette varkens 88 a '94 cent per KG. stug. 47 Magere varkens f 18 a f 32 matig. 157 Biggen f 8 a f 16 matig. 1877 Schapen stug f27 a f 38. Kipeieren-f 4.50 a f 4.90 per 100. Eendeieren f 4.25 per 100. 900 Kievitseieren 15 cent. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 6 April 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut ie De Bilt. Hoogste 'barometerstand 758.2 te Haparanda, laag ste barometerstand 749.4 te Christiansund. Meest matige Z. tot W. -wind, zwaarbewolkt of be trokken, met kans op regen, latet-waarschijnlijk op- Verwachting tot-den avond van 7 April, klarend, zelfde temperatuur. i GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1915. Geboren: Cornelis, z. v. Jan Koorn Cz. en Neeltje Butter. Jacobus, z. v. Jan Scheitus en Marie Bais. Maria Alida, d. v. Cornelis Cornelissen en Adriaantje Smit. Wiggert, z. v. Jan Tijsen Jz. cn Trijntje Wiegman. Titia Adriana. d. v. Jan de Vries en Anna Baijs. Ondertrouwd: Simon Cornelis Lont en Hilgonda Wigbout. Weert Poel en Anna de Haan. Dirk Lont en Trijntje de Vries. GehuwdSimon Cornelis Lont en Hilgonda Wig bout. Overleden: Maart je Metselaar, oud 38 jaar, echtge noot van Jan van Keulen. Maartje Koovn, oud 32 jaar, echtgenoot© van Cornelis Mulder. Jan Bakker, oud 17 raar, z. v. Volkcrt Bakker en Anna Cornelia Mulder. Dirk Lont, oud 77 jaren weduwe van Maartje Poppen. Wijntje de Jongh, oud 3o jaren, d. v. Willem de jongh en Trijntje Koom. Antje Kinne, oud 8 jaar, d. v. Cor nelis Kinne en Maartje van Savoijen. Levenloos aan gegeven kind van Jan de Jongh en Anna Metselaar. Kind van Simon Bakker en Maartje Doesburg. GEMEENTE HARENKARSPEL. GeborenWijert Anthonius, z. v. Gerrit Dekker en Nantie van Diepen, Williaip, z. v. Jan Siewertsen en Jan'je Droog. Andreas, z. v. Willem Dekker en Cor nelia Anthonio Bijwaard. Johanna Elisnheth, d. v. Jan Groen en Grie'je Hoedjes. Peitromella Catharina, d. v. Cornelis Kuilboer en Johanna Maria Mosteling, Fulps z. v. Cornelis Berkhouwer en Pietertje Rampen. OndertrouwdGeeine. GehuwdJan Dekker, oud 34 jaar te Harenkarspel en Neeltje Kuiper, oud 06 jaar te Hurenkarspel, onlang* te Winkel. Overleden: Alida van, Duin, oud 35 jaar, echtge- noote van Dirk Zutt. Maria Spaansen, oud 3 jaar. Piejertje Opmeer, oud 6o jaar. weduwe van Dirk van Duin, overleden te Warmenhuizen. gemeente oudkarspel. Geboren: Klaas, zooin van Hendrik Roos en Maartje Paarlberg. Neeltje, d. v. Jacob aWij en Elisabeth Jon ker. Eofje, d. v. Dirk Klaij en Grietje Ventók. Gehuwd: Pieter varn der Sluis en Grietje Kuilman. Overleden: Geene. Verschillende Oorlogsberichten. de i er. staten en de duitsche onder - /.i'.Ei'RS. Een aantal Amerikaansche bladen bevatten nog steeds artikelen, waarin zij zich met de grootste verontwaar diging uitlaten over de wijze van optreden der Duitsche onderzeeërs. Naar aanleiding van dien dood van den Amerikajan!- sdien burger -Thrasher, een der slachtoffers van de „Falaba" herinneren eenige bladen aan de zinsnede In "-de Amerikaansche nota waarin verklaard werd dat d eV-ereenigdo Staten Duitschland aansprakelijk zou den stellen, wanneer een Amerikaan tengevolge <ler blokkade het leven mocht verliezen. onlusten in oosstenrtjk Uit Parijs, 5 April. Een'telegram uit Rome meldt, dat onlusten plaats hebben in Praag, Weenen, Bru- an en Boedapest, als gevolg van de verschrikke- l,£ economische toestanden -ën het oproepen van militaire reserves. De 'onlusten zouden ten gevolge hebben gehad dat menschen gedood ën gewond werden. t 1 generaal joffre in 't belgische hoofd- kiv ar 1 ier. Hot Havas-agentschap meldt, dat generaal'Joffre zich Donderdag naar het Bel'eische hoofdkwartier heeft begeven, waar hij door koning Albertt en den minister van Oorlog ontvangen is. Hij overhandigde don sous-chef van den generalen staf, generaal Wiel mans, en majoor Jamotte, alsmede verscheidene an dere officieren het ridderkruis van het Legioen van Eer. I k kerïchten over vredesonderhandelin gen. Uit Parijs, 3 April. 'De „Messagero" verklaart, dat de vou tijd tot tijd terugkeerende berichten over vredesonderhandelingen steeds uit den koker van Duittsohers of van vrienden der Duitschers komen. amerikaansch schip gezonken. Uit Bremen, 3 April. Volgens een telegram aan de „Weser Zeitung" is de Amerikaansche stoom boot „Greenbiaz", van "New-York komend, in de Noordzee gezonken. De bemanning is te Wvk op Föhr en op Amram (Sleeswijksche kust) aan wal gebracht. 1 t de „lockwood" getorpedeerd. Uit Londen, 3 April. Het Engelsche stoomschip .,Lockwood" is hedennacht'getorpilleerd in hett Ka naal bij Startpointt (in Devon). De bemanning, is gered door een visschersboot-uit Brixham. tegen den alcohol. Met kracht wordt in Engeland thans de-strijd te gen den alcohol ter haïid genomen. 'Officieel is nu meegedeeld dat-voortaan geen wijn, geestrijke dran ken en bier aan het Hpf°?*}ïteh worden gebruikt, En dat voorbeeld heeft nat-. De Londensche cor- respoiifent van het Rdb. .rijft daarover: En vanochtend trekt -in ae Londensche dagbladen aandacht een reusachtige advertentie, onderteekend door mannen van -grooten naa'm in de zakenwereld ik noem maar een Runcitnan, den-grooten scheepi bouwer te Newcastle en Tyne; een Léver, een dor cacao-koningen, enz., waarin deze een beroep doen op het Engelsche volk, -om mede te helpen bcstrji- den het drankgebruik, opdat schatten gelds zullen worden bespaard; opdat de werkkracht van velen die voor den Staat thans zoo noodig'is, niet langer zal worden verlamd; opdat de oorlog zoo spoedig moge lijk beëindigd zal kunnen-worden. En zij vragen'in dien oproep het geperforeerde gedeelte dor adverten tie al' te scheuren, te onderteekenen en te zenden aan Minister Lloyd George en daarop zien wij gedrukt: „Ik verklaar mij ten-volle vóór het verbod van de fabricage en den verkoop van alcohol-hou dende dranken gedurende den oorlog, omdat ik zulks gebiedend noodzakelijk acht voor een spoedige en gewenschte beëindiging van den oorlog, en ik zal van ganscher harte de -'Regeering steunen in eiken maatregel, dien zij daartoe mocht willen nemen." Er is geen twijfel aan of Minister Lloyd George zal duizenden en duizenden dier geteeken'de papier tjes thuis krijgen en daarmede gewapend zal hij dan zeker in den Ministerraad gedaan krijgen dat krach tig tegen den-drankverkoop zal worden opgetreden. Het koninklijk voorbeeld-wekt tot navolging in de Engelsche koloniën. t Uit St. Jan (Nicuw-Brunswijk) wordtt-gemeld.dat de eerste minister medegedeeld heeft 'dat de re gering ër aan denkt voor den duur .van den oorlog iet gebruik van-sterken drank in de provincie Nw.- Brunswijk te verbieden. Ook de-eerste-minister van Nieuw-Schotland overweegt oen dergelijk verbod Saskatchewan heeft reeds de -tapperijen voor den duur van den oorlog gesloten en in Manitoba en On- tario is de drankverkoop beperkt. De regeering van Zuid-Australië is te rade ge worden, hotel-koffiehuizen om zes -uur te sluiten. En de eerste-minister en zijn huis hebben den drank afgezworen,1 zoolang de oorlog duurt. JAPAN EN CHINA. Zoo., terwijl het krijgsrumoer heel Europa in vlammen zet, gaat de kleine Japannecs -zijn gang om China? onder zijn beheer te krijgen. Ondemandelingen worden tusschen beide rijken gevoerd, die volgens Japansche berichten uitmuntend slaagden, maar daar lezen we opeens dat de toestand zeer is verergerd. Do uitslag der stemmingen is in Japan zeer in net voordeei der regeering en de gevolgde oorlogspolitiek uitgevallen en nu treeat de Japansche regeering bruusk op en eischle zij onverwijlde aanneming van al haar cischen, al is het dan nog maar alleen in beginsel. Ook in China, is men somber gestemd. Ook heette het, dat dc bevolking er oorlogszuchtig was, en dat hot Ic-'or den oorlog wenschte. Men wist to vertellen, dat de Ja panners bij Tsingtau al loopgraven aanlegden en dat zij er geweldige hoeveelheden geschutmunilie vergaderden. En dan Ineens een bericht van dc Daily Telegraph, dat de Japanners reeds den aanval op den spoorweg Pe- king-Moekden hebben geopend. De Corriere della -Sera verneemt uit Tokio, dat

Schager Courant | 1915 | | pagina 2