AllElttl Billis- Aiïcrtemiï- Luüiiitlii DONDERDAG 8 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5570. Binnenlandsch Nieuws. Concert van Euphonia, SCHAGE1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag Donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den DVEIiTKM Tl K\ in her. eerst uitkomend nu"»m«*r geplaa'-r. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAÖEN, LAAN D 5. - lui. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.61). Losse nummers 5 cent ADVBRTKNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de afdeeling Langedijk van den A.N.G.O.B., waar ook ter sprake kwam, aanslui ten bij den Anti-Oorlogsraad. Enkele leden van het hoofdbestuur stéllen pogingen in het werk eene groep van afdeelingen te vormen, die zich als groep wenschen aan te sluiten bij den Anti-Oorlogsraad. De afdeeling meende echter, dat het niet op den weg dezer vereeniging lijgt, zich hiermee in te laten on besluit dan ook met 5 stemmen blanco en 4 tegen hierop niet in te gaan. 200 Meibladen zullen worden besteld, terwijl te vens wordt besloten, pogingen in het werk te stel len, een propagandafietsclub op te richten, i SPANNENDE OOGENBLIKKEN. Een eerste-stuurman op een boot van een onzer voornaamste stoomvaartmaatschappijen naar wij in het N. v. d. Dag vermeld vinden schrijft aan zijn ouders: Zooals u natuurlijk gelezien heeft» zijn we inder tijd behouden te Londen aangekomen, na veel mij nen in de Noordzee te zijn 'gepasseerd. Zoodra bet nl. daglicht werd, zagen wij er niet minder dan vijf rond het schip drijven; het ligt dus wel voor de hand, dat we er gedurende den nacht ook nog "wel veel gepasseerd zullen wezen. Enfin, we zijn er goed tusschen door gekomen, en na te Londen ge laden te hebben, vertrokken wij Vrijdagmiddag weer van daar. Wij 'maakten de reis door het Engelsche Kanaal, zonder-ongelukken, al beleefden we-enkele angstige oogenblikken. Een Duitsche onderzeeër had ons nl. blijkbaar tot-zijn prooi uitgekozen en kwam met volle kracht op ons af. Gelukkig was er ook een Engelsche torpedojager in de buurt, die der onder zeeër echter niet in vizier had Goede raad wasduui Seinen naar den torpedojager, zou schenden van de neutraliteit geweest zijn, met geen ander-gevolg, dan dat de onderzeeër ons onmiddellijk in den gmtd zou hebben gejaagd. -Wij verzonnen een list. We stopten de machine, hetgeen natuurlijk -dadelijk de aandacht trok van den 'Engelschen torpedojager, die daarom besloot, eens op ons af te komen, om te zien wat er aan de hand-was. Middelerwijl kwam ook de Duitsche onderzeeër van den anderen -kant met volle kracht op ons af. Toen redde ons eene tweede list uit de klem. 1 Toen nl. -de Engelsche torpedojager nader bij kwam van rechts, negeerden wij 'hem „straal" en stonden met alle-man op de brug met onze binocles naar links te kijken, naar den Duitscben onder zeeër. Zoodra de torpedoboot zoo dicht bij kwam, dat hij ons zoo naar -'links kon zien kijken, ver - scherpte ook hij zijn uitkijk en ontdekte nog juist bijtijds den onderzeeër. Plotseling zagen we een zwaren rook uit alle vier schoorsteenen van den torpedojager komen en ging -'het met een vaartje van 3(3 mijl er-op af. De onderzeeër hield nog een oogenblik vol, maar verdween toen in de diepte en daarmede uit ons gezicht. Wij lekker als kip, dat kan u denken. Ik heb al eens eigenaardige ontmoe tingen gehad zoo in mijn leven, maar-niet een was mij zoo onwelkom als deze „snurker". Enfin, het is goed afgeloopen en ik hoop nu maar (niet erg christelijk, 'doch wel verklaarbaar 1), dat die onderzeeër voor straf, dat hij een-eerbaar koop vaarder wilde aanranden, thans voor goed op den bodem der-zee mag rusten. Verdere wederwaardigheden maakten we -niet mee en we hadden voortdurend mooi weer. Morgenavond hopen we op Port Saïd 'aan te komen, en nu zijn we alweer benieuwd wat we daar zullen hooren, want onze boot-verheugt zich nog niet in 't bezit van draadloozo telegrafie, zoodat we sedert-ons vertrek van Londen geheel van de wereld zijn afgesloten geweest. ZTJPE. Wij vernemen, dat door Hoofdingelanden van Zijpe en Hazepolder in beginsel is aangenomen het adros om uitbreiding van het stem- en kiesrecht en gelijk making van de poiderlasten. Tot leden der voorbereidingscommissie werden be noemd de heer en Brak, De Moor en Nieuwiand. OUDE N1EDORP. In de Woensdag gehouden vergadering ma Hoofdin gelanden dezer banne, is de rekening dier banne over 1914 goedgekeurd, met een voordeelig saldo, groot f 629.62. Ontvangen was f 7134.61, ui:gegeven f6504.99. De begrooting voor 1914 werd goedgekeurd met een ontvang en uitgaaf van f 7113.42$. De omslag voor dit jaar werd bepaald op f 5.50 per H.A. De leverantie van 225 kub. M. grint werd opgedra gen aaa «-en laagsten inschrijver, den heer C. de Wild te Alkmaar voor f 3.55 per kub. M. De heer W. F. Stoel Jr. had ingeschreven voor f 3.75 per kub. M. HOOGWOUD. De heer M. de Jong, hoofd der gemeenschappelijke school van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp aan de Langereis alhier, heeft tegen 1 October a.s. zijn ont slag aangevraagd. INBREKERS TE GRONINGEN. Te Groningen heeft in de laatste maanden zoo nu en dan een inbraak plaats gehad, zonder dat het mocht gelukken, de daders op te sporen. Justitie en politie hadden de overtuiging, dat steeds dezelfde personen aan 't werk waren geweest, want uit het onderzoek bleek telkens, dat men met een bepaald soort s'eek- sleuteltje een huis of kantoor was binnengedrongen. De inbraken begonnen ten huize van mr. Mazel, toen nog officier van justitie te Groningen. Daarop volgden enkele anderen, o.m. iin 't kantoor van don zakkehhandel der firma Gebr. De Swaan en eindelijk werd dezer dagen een poging tot inbraak gedaan ten huize van mevrouw de wea. Van Calcar, aan den RaedLniussingel. Het schijnt, dat de daders toen in hun voornemen om te stelen gestoord zijn; er is toen althans niets vermist. Bij den commissaris van poli tie, (den heer Van Rosmalen, stond het vast dat de daders hier hij gelegenheid zouden terugkeerentwee rechercheurs vatten -post in de eerste kamer, grenzen de aan de vestibule en het bordje „niet thuis'* werd, voor het raam gezet. Zondagavond nu werd er gescheld aan de woning van mevrouw Van C. Er werd niet opengedaan. Een oogenblik later traden twee kerels het huis biunej') en toen een hunner de deur der bovenbedoelde ka mei- opende, rag hij voor zich den rechercheur Van Min nen ,die den kerel greep, maar op hetzelfde oogenblik met een bijl een slag op het hoofd kreeg. Van Minnen was nog in staat, een slag dien de andere inbreker zijn collega Blauw, inmiddels toegesneld, wilde toe brengen, af te weren. Een kort gevecht tusschen de beide rechercheurs en de inbrekers volgde, met he' resultaat, dat de laats'en, de de deur op een kkir hadden laten staan, wisten te on'komen. Blauw ee Van Minnen achtervolgden hen en dank zij de ;Vnkc hulp van zekeren J. Medema, de daar met zijn meisje wandeldq, mocht het gelukken, een der inbrekers b j hel Diaconessenhuis te grijpen en naar het politiebureau over te brengen. Het bleek Ie zijn de 19-jarige schildersknecht P. B., vah Eelderswolde. Hij ontkende alles. Na verhoord te zijn^ werd hij in een cel van het hoofdbureau van politie opgesloten. Maar B. heeft nadat hij de brits losgerukt en le gen den muur der cel opgezet hacf, welen te ontko men, door een kleine ruit te verbrijzelen. Hij heeft zijn schoenen in de cel achtergelaten en is, nadat hij een plat dak bereikt had, door de achterdeur van het poli tiebureau in het Rreupelstraatje weggekomen. Er is in alle richtingen gezodit, maar het is niet mogen gelukken, B. Ie vinden. Intusschen heeft de politie gistermorgen, met een bij de worsteling verloren pet a-ls aanwijzing, in een hotel te Groningen, waar hij huisknecht was, aange houden den 18-jarigen K. H., die voor den commissa ris van politie oen volledige bekentenis heeft afge legd en ook bekend heeft, dat hij indertijd bij mr. Ma zel heeft ingebroken. Als medeplichtigen zijn verder nog aangehouden de 18-jarige J. D. en do 17-jarige J. S, die mede volle dig hebben bekend, waardoor tien inbraken, in do laatste zes maanden gepleegd, tot klaarheid zijn ge bracht. De toestand van Van iMin'nen is bevredigend. RAAD AAN NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp. gehouden op Woensdag den 7 April 1915. Voor<c;t er Burgemrosle Koopmm. Allen present Do voorzitler opent do vergadering, waar ook Ar- menvoogden en Weezenadministratic aanwez g zijn, a'len Hartelijk welkom heetende, inzonderheid de hoeren Sies- werda. lid der Ned. Ilerv. Weezenadministra ie en Goet (Armvoogd), beiden kort geleden benoemd en thans voor het eerst hier aanwezig. Voorzitter wijd! voorts eenige hartelijke en waardeerendc woorden aan den heer H. Dekker (afgetreden) voor de diensten, der gemeente bewezen tijdens zijn in functie zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De ter raadsvergadering vertegenwoordigde colleges van Armvoogden en Wcezenadminisli alie, bestaan ró*pei tievelijk uit de allen aanwezige hoerenK. Mïjls, J. de Vries, K. Blokker en J. Goet, Armvoogden en J. Kuilman, D. v. d. Stok en B. Sieswerda, leden Wee- zenadministratie. Ingekomen van het gemeentebestuur van Oude Nie dorp een schryven, dat de sluis aan 't Niedorpe- Verlaa' is verpacht voor |het tijdvak Mei 1915Mei 1916 aan den hoogs ten inschrijver, den heer A. Kuiper voor f 70. Mede was ingeschreven dooi den ho r b. KIavei voor f 16. De heer D. Brouwer, benoemd als hootd der school No. I. kom dorp alhier, bericht op zijn vroegst 27 Juni in functie te kunnen treden. Wat nog financieel bezwaar voor hem oplevert, daar hij dan zal moeten derven f 50 %-oor huishuur, die hij niet zal behoeven te missen, indien hij een week later, dus 4 Juli in dienst mag treden. Die vergoeding toch wordt gerekend naar .den toestand op 1 Juli. Reden waarom de heer I). Brouwer verzoekt 4 Juli in dienst te mogen treden. Na eenige bespreking vindt men dit algemeen goed ,en wordt het verzoek met alle instemming foegeslaan Voorts vindt dp Raad goed den heer Sieswerda, he aftredend hoofd 'der school, nog tijdelijk in functie te houden, tot zoolang dat Brouwer in dienst zal 're den eb wel op eene belooning, berekend naar het salaris, dal de heer Brouwer hier zal genieten. Re "heer Sieswerda is hiervoo'" bereid bevonden. Zal nog afgewacht worden de goedkeuring hierop van den schoolopziener. Bij schrijven van 3 April vraagt de heer C. Drenlh, hoofd der school te Moerbeek, eervol ontslag als zóó danig tegen 1 Juli a.s. Worat met aller goedvinden eervol verleend. Oproeping van sollicitanten, ter voorziening in deze vacature zal plaats vinden. Men vindt maar beter, nie: van bijacten, als landbouw, gymnastiek, enz., die de heer Drenth bezit, te spreken, daar men vreest daar door net aan'aï in te wachten solüci a'iëu kleiner \e maken. De jongste kas verificatie bij den gemeente-ontvangn- f.f conform alle bescheiden aan een ontvangst van 36914.011/2, en oen uitgaaf van f 32965.24, kassaldo 1 3948.801/2." Voor kennisgeving aangenomen. De lijst van hen, die in aanmerkiitg komen voor vrije geneeskundige behandeling wordt nu herzien; 7 van'de 73 er op voorkomende lui worden er afge voerd, 16 nieuwe komen -'er bij, zoodat er thans 82 namen op deze lijst voorkomen. Behandeling der schooTgeMenlijst wordt thans uit gesteld. 1 Tot leden schattingscommissie worden benoemd de heeren J. B. Wilken, D. v. d. Stok, J. Stammes en IC. Wit. Daarna doet de commissie die de Armvoog- dijrekening nazag, daarvan rapport. Deze commissie bestond uit de heeren Wit, v. d. Stok en Kuilman. De heer Kuilman rapporteert, 'dat allés is nagezien en in de beste orde bevonden. De ontvangsten be droegen f 12062.06, uitgaven f 11119.92%, voordeelig saldo f 942.13%. Het bezit was op 31 December 1914 f 23770.54%, op 31 December 1913 1 23232.47%, een vooruitgang alzoo van f 538.07. De commissie adviseert, de rekening aldus vast te stellen. De Raad keurt de rekening algemeen goed, waar na voorzitter dank brengt voor richtig beheer en voor de vele bemoeiingen inzake de-hier vertoeven de Belgen en de belangen opnieuw warm aanbe veelt bij de -heeren. Ook de commissie voor 't na zien ontvangt een woord van-dank voor baar arbeid. Volgt rekening Weezenadministratie, nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren Stammes, Bunt en Wilken. Laatstgenoemde rapporteert dat al les in orde is bevonden. Ontvangst f 6736.58%, uit gaaf f 4562.62, voordeelig saldo f 2173.96%. 't Bezit is f 123103.96%. Ook hier adviseert de commissie tot goedkeuring, 'waartoe de Raad overgaat. De voorzitter dankt heeren Weesmeesters voor hun gehouden beheer en de commissieleden voor 't nazien en beveelt ook de belangen dezer instelling opnieuw bij de heeren aan. Bij de rondvraag vestigt de beer J. de Vries» Arm voogd, de aandacht'op een klacht van den werkman I van 't Armhuis, P. Veldboer, over gebrek aan drink water. Een door den gemeënie-opzichter ingesteld onderzoek toonde-aan dat de toestand daar onvol doende is. B. en W. zullen deze zaak verder ter hand nemen en niet verbeteringsplannen in den Raad komen. Hierna sluiting. 7.1J D&UHAI WOlDE. Tot kassier van de Chr. Coöp. Boerenleenbank II te Zuidscharouwdo is benoemd de heer J. Kroon aldaar. 1 BI RGERBRUG. Het melkvervoer naar de'zuivelfabriek „De Dage raad" is voor het tijdvak 1915-16 aangenomen door de heeren'C. Groot en J. Filmer-voor f 30 per week. ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENEN. Aan een drietal Fransche krijgsgevangenen is het dezer dagen gelukt» uitJhet kamp nabij Munster in Westf. te ontvluchten ten over het Aamsveen 1 onze grens te overschrijden. Onder hun vermomming zijn ze er in geslaagd Hengelo te bereiken, waar ze door de grenswacht zijn gesignaleerd en aangehoudep. Pei spoor werden ze vandaar naar Rotterdam overge bracht, vanwaar ze naar Engeland zullen worden vervoerd. 1 UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. Aan het rijkscentraalbureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch, heeft heden de directeur van het bureau vergaderd met verte genwoordigers van onderscheiden bedrijfsgroepen, die varkens of varkensvleesoh uitvoeren, en afge vaardigden van den Nederlandschem Slagershond, ter bespreking van-de voorwaarden, waaronder een ge deeltelijke uitvoer wederom zal worden toegelaten. Als resultaat van deze bespreking kan medege deeld worden, dat aan 'den minister van landbouw, nijverheid en handel voorgesteld zal worden, voor eiken exporteur tot een zeker maximum uitvoercon- senten beschikbaar te stellen. Dit maximum zal voor elk bedrijf bepaald worden in verhouding tot den uitvoer in de eerste drie maanden van 1944 en 1915. De exporteurs-moeten dan voor de binnenlandscho markt tot een zeker percentage van hun uitvoer var kens beschikbaar stellen tegen een door den direc teur van (genoemd bureau te bepalen prijs. Het wordt zeer'waarschijnlijk geacht, dat op deze .wijze in de tweede helft dezer-maand een gedeelte lijke uitvoer van varkensvleesch zeer mogelijk zal worden. i 1 Zondag 25 April: Directeurde Heer JAC. JANSEN. Afwisselend programma. KOORNUMMERS. SOLO-LIEDEREN, PIANO-SOU. Zie verdere advetenties. ZUIDSCHARWOUDE. De landarbeidersvereenigingen, alsmede de1 tuin- bouwvereeniging hebben adhaesie betuigd met het adres der Bouwvereeniging te Zuidscharwoude aan den Raad, om een voorschot van f 31000 voor het bouwen van 15 arbeiderswoningen. MOORDAANSLAG. Gistermiddag kreeg de landweersuldaat H. N., woon achtig* aan de Oude Eeninesseratraat te Hilversum, en pas wegens strooperij uit hechtenis ontslagen, twist met zijne vrouw. De ruzie liep zoo hoog, dat de man, het blijkbaar met woorden niet meer afkunnende, oen mes van de tafel greep en daarmede zijn vrouw een dusdunigen steek aan aen hals toebracht, dat zij kei*- mende meen zeeg. In haar bloed badende werd zij op genomen, waarna zij* op last van de doctoren Sael en Dagevos, die spoedig aanwezig waren en de eerste geneeskundige hulp verleenden, naar de R. K. Zie kenverpleging weid vervoerd. Haar toestand is op het oogenblik redelijk te noemen. De dada- kwam zich zeiven ten politie-bureele aan melden, waan», "hij ©ogenblikkelijk in arrest werd MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave. d.d. 24 Maart jj., gevallen vair mond- en klauwzeer geconstateerd: in Noord-Brabant in elk der gemeenten Vudit, St. Oedenrode, Sprang, Tilburg. Goorie en Werkendam 1 geval; m Limburg in elk der gemeenten Sevenum en Oud- Vroenhoven 1 geval: m .Zuid-Holland 4 gevallen te Overschie en in elk der gemeenten Alkemade en Den Bommel 1 geval. ^e gevallen te Overschie houden met elkaar verband en zijn veroorzaakt doordat een der betreffende vee houders bij wiens vee de ziekte voorkwam, hiervan geen aangifte deed en vee afleverde aan de overige drié veehouders. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opaehevenKampen, Leiden, Son. Dongen en UdeH. EEN LANDWEERMAN DOODGESCHOTEN. Aan „De Maasbode" wordt uit Ginneken gemeld: Gistermorgen werd aan de grenswacht te Gatder onder Ginneken een landweerman al stoeiende doodgescho ten. Een tweetal soldaten van het 17e regiment, die op wacht stonden, waren met elkaar aan het s.oe.en geraakt. Zij hadden daarbij het geweer op den schou der. Ongelukkigerwijs ging een der geweren af en werd de landweerman doodelijk in den hals gewond. ZILVERBONS VAN f 5. De aanvankelijk gestelde termijn van inwisseling voor de zilverbons van f 5 is voorbij, maar vermoedelijk ral weder gelegenheid komen tot inwisseling, zij het dan ook door opzending naar Amsterdam. Hierom trent wórdt echter waarschijnlijk nieL voor hel midden dezer maand beslist. WINKEL. Tengevolge van de tijdsomstandigheden is door de spaarbank van het Departement. Winkel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen besloten de rente van alle posten, gestort in die spaarbank, en waarvoor thans 3 pet. rente wordt uitgekeerd, tot weder op zeggings toe, te brengen op 4 pet. Bij advertentie is dit nader aangekondigd. VOORKOMING VAN VASTHOUDING EN PRIJSOP DRIJVING VAN WAREN. De minister van Landbouw deelt mede, dat, naar hem bekend is, door verscheidene personen in den lande groote hoeveelheden levensmiddelen en veevoe der 'zijn gekocht en opgeslagen en aldus aan de con- sumtie zijn onttrokken: dat hierdoor in strijd wordt gehandeld met de wet van 3 Aug. 1914 (St.bl. 351) „ter voorkoming van vasthouding en prysopdrijving van waren". dat de minister hun die zich aan deze handelingen hebben schuldig gemaakt ten ernstigste raadt om do aldus aan de markt onttrokken voorraden ten spoe digste wederom in omloop te brengen dat, bijaldien op 15 April aan dezen 'raad niet naar behooren voldaan ral zijn, de minister tot de onverwijlde inbezitneming van de hein bekende voorraden zal over gaan, ten einde die bij het publiek in omloop te bren gen. Sl. Ct. VISCHVAART EN KOLENPRIJZEN. De steeds hooger wordende kotenprijzen hebben d: vrees doen ontstaan, dat hel weldra mol de trawler- visscherij gedaan zou zijn, omdat het bedrijf niet meer loonend zou blijken. In verband hiermede heeft gisteren aan het departement van Landbouw, Handel en Nijver heid een conferentie plaats gehad tusschen dm mi nister, de Vereeniging van reeders van visschersvaar- tuigen, afgevaardigcien van he' Kon. Nat. Steuncomité en Burg. en Weth. van Velsen. Naar wij vernemen, heeft de regeering het voorstel gedaan om het verschil in prijs a f 3.75 (boven den prijs van f 10 per ton steenkolen, dien de reeders be reid zijn te betalen) te doen omslaan a s volgteen derde voor rekening van de gemeente Velsen, een de-dé- voor het Kon. Nat. Steuncomité en een derde vo-.r het visscherijbedrijf zelfs, zoodat dan een ton kolen op f 11.25 zou komen voor de reeders. Zoo spoedig mogelijk- zulten de reeders een beslis sing nemen. Gisteren zijn te IJmuiden weer verschillende traw lers binnengekomen. Het aan'al opgelegde trawlers be draagt thains reeds 80. Een 15-tal zijn vertrokken, na dat ze van de binnenblijvende l>ooten restanten, j'een- kolen hadden overgenomen. WINKEL. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is be noemd tot Armvoogd-Secretaris, de heer A. de Ridder, Secretaris der gemeente Winkel. Verschillende Oorlogsberichten. JOFFRE EN HET BELGISCHE IJEGER. Een der berichtgevers van het Hdbld. -meldt: Donderdagmorgen is generaal Joffrc- in het Bel gisch Groot Hoofdkwartier geweest. Hij had er een lang onderhoud ;met koning Albert en met den heer De Brocqueville, minister van oorlog. In den'loop van een van zijn gesprekken aldaar, heeft hij dui- delij*k te verstaan gegeven, dat do oorlog eerlang zou eindigen en dat de uitslag ton voordeele 'van de geallieerden zou wezen. Generaal Joffre heeft tevens verschillende-hoofd officieren gedocreerd. Met de gebruikelijke,accolade heeft hij het commandeurskruis van ■'het Legioen van Eer gehecht op de borst -Van generaal Wiele- mans, onderchef van den staf van 't'Belgisch leger, en het ridderkruis-op de borst van de commandan ten Fastrez, Honon, Lemoine, Masurc en Scbmitt- Hi. verklaarde zich gelukkig hierdoor openbaarlijk de groote diensten te mogen-erkennen, die het Belgisch leger aan Frankrijk bewezen heeft DE DAPPERE TELEFONISTEN TE MEMEL. Een mooi voorbeeld van plichtsbetrachting gaven in den nacht van 18 op '19 Maart» toen de Russen Memel binnenrukten, de vrouwelijke beambten aan het pestbureau. Zij-vonden het het best op haar post te blijven en haar dienst verder te doen zoo lang het eenigszin8 mogelijk was en 7.00 brachten zij rus tig als in -vredestijd de aansluiting binnen en bui ten de'stad tot stand. Tegen negen "uur riep veldmaarschalk Von Hin denburg het Memeier postbureau op. In het gesprek, dat hij met-een van de dames voerde, sprak hij zijn verbaziDg'uit, dat zij het'zoo lang had uitgehouden. Hindenburg liet zich 'den naam der dame, met wie hij had gesproken, opgeven en toen prins Joachim Memel bezocht, -bood hij haar in opdracht van den maarschalk'een zilveren armband'met ^horloge aan en sprak tot haar woorden Van waardeering. De dienst was bij half uitgedraaide lampen'en neërgelaten gordijnen tot 3 uur 's morgens volgehou den, dus 8 uur na het binnentrekken van de -Rus sen. En zonder te zijn lastiggevallen, konden den vol- gendeü moqgen de vijf jonge dames het postgjebouw verlaten. EEN MOEDER DER GEWONDEN. De Times -geeft aardige bijzonderheden omtrent een Brusselsche jongedame, Andree Brives, die zich als pleegzuster zeer heeft onderscheiden. Mej. Bri ves, half Belgische, -half Fransche, is voorzitster van de Cercle Jeanne d'Arc, -een vereeniging van Fran sche enBelgische dames in Brussel, welke zich bezighoudt met de bestudeering van kunst en lite ratuur. Toen de oorlog uitbrak, gingen de leden er op'uit, huurden een-aantal wagentjes, waarmede gewoonlijk de groenten naar de markt te Brussel worden-vervoerd, belaadden die met allerlei verpleeg artikelen en trokken er mee -naar het oorlogsterrein om de gewonden te helpen. Op zekeren dag vernam mej. Brives, dat *n trein met Fransche en Engelsche -soldaten langs Aalst zou komen. Zij verzamelde zooveel geld als zij bij elkaar kon krijgen, nam een groote mand'met ver snaperingen mee en begaf zich daarmee naar bet station. Br stonden aan den-ingang eenige Duitsche soldaten op wacht Ze trad recht op hen toe, -Vroeg wanneer de trein verwacht werd en zeide, op het antwoord dat zë het niet wisten: „Dan zal ik binnen wachten: ik ben gekomen voor de gewonden." Toen de trein binnenkwam, voor de helft gevuld met Duit sche en voor de helft met Fransche en Engelsche gewonden, ging zij het eerst naar do Duitschers en deelde versnaperingen onder hen uit. Toen ging zij naar de krijgsgevangenen en gaf bij iedere boterham ook wat geld, vier francs 'aan de gewonden, drie voor de anderen,.om daarvoor te koopen wat zij bij hun aankomst het meest -zouden noodig hebben. Haar tweede tocht was 'naar Charleroi, toen van daar bericht kwam, dat er gevochten werd. Toen zij en haar metgezellin de stad naderden, kwamen zij troepen inwoners tegen, die hun huizen hadden ver laten en in doodsangst langs de wegen vluchtten. „Wie zijn er aan het vechten?" vroeg zij, en men vertelde haar, dat de Duitschers slaags waren met de Franschen en Engelschen. Er waren ook 'vrou wen bij, zoo vertelde het landvolk, vrouwen met snot ren en baarden, en in uniform gekleed. Dat was de eerste indruk, dien de Belgische landelijke bevol king had gekregen van de Schotsche Hooglanders

Schager Courant | 1915 | | pagina 1