De Oorlog. met hun korte rokjes. Mejuffrouw Ürives was tot Charleroi doorgedrongen en vond de stad vol doo- den en stervenden. In de nauwe straten was het gevecht zóó verwoed geweest 'dat de lichamen in hoopen bij olkaar lagen. In deze omgeving had zij Soed en nuttig werk voor de gewonden kunnen doen. iok ging zij wel op de slagvelden zoeken naar de naamplaatsjes van de gesneuvelden, om hun identi teit vast te stellen en hun -weduwen berioht te zenden. Als zij onderweg een -patrouille of waoht- post tegenkwam, liep zij recht op den bevelvoeren den officier'toe en begon zoo'luid zij kon met hem te spreken, vóórdat hij nog'tijd had gehad om wat te zeggen. Ze vertelde hem wie zij was en wat zij kwam doen en deed hem allerlei vragen en als 'zij eindelijk wijwei buiten adem was, vroeg ze zoo ar geloos mogelijk: „Wilt u mijn papieren ook zien?" De officier, die geen gelegenheid-"had gehad er een woord tusschen te krijgen, was door dit optreden als het ware ontwapend en 'vroeg nooit naar haar papieren. Zij had trouwens fceen bijzondere passon, maar was wol in het bezit van -'een door de Duit- sche overheid gestempelden band van het Roode Kruis. In October, toen ''de slag aan de Yser begon, was mej. Brives te Oostende, waai? zij behulpzaam 'was bij het verplegen van-gewonden, die daar ingrooten getale aankwamen. Toon -er gevochten wérd in de duinen tusschen Westende en Middelkerke trok 'rij daarheen om onder-het vuur gewonden te verplegen. Meer dan eens 'werd zij voor een spion gehouden, maar ze wist wel duidelijk te maken, dat ze geen tijd had om te spionneeren. Ten slotte waardeerden de Duitschers haar diensten 'zóózeer, dat de chef van het militaire hospitaal te Oostende haar-'n brief gaf, waarin hij den Duitschen autoriteiten met -na druk verzocht, haar te daten passeeren en haar alle mogelijke medewerking te verleenen, want dat zij de Duitsche gewonden als een zorgzame moeder had verpleegd. In December verliet -zij Oostende, om zich naar Parijs te begeven, waar zij nu bezig is nieuwe gelden bijeen te brengen. Daarna wil zij naar Rome gaan, om den -Paus te verzoeken, door een Pauselijken brief haar 'arbeid te sanctionneeren, om aldus toegerust w§sr naar België te gaan teneinde opnieuw gewonden te verplegen. vlaamsche honden. Zoo hier en daar hebben wij,'bij de komst der Bel gen in ons land, gezinnen gezien, die'met hun poo- vere armoedje ook nog huil hond i hadden'meege bracht. De hond die'behoort immers tot het gezin! Achter de hielen van den baas, aangedrongen naast de kinderen, tegen de rokken van de vrouw kwam ei zoo'n enkele hond uit Belgenland wel mee-geslopen op de tragische vlucht naar ons land. Ook hij was hier welkom I Maar verreweg de meeste viervoetige vrienden werden daarginds'achtergelaten. En die leven daar nu hun-eenzame leven, in - de verwoeste dorpen, waar alle bewoners sedert -lang de puinhoopen hunner 'huizen ontvluchtten. Yele dorps-bewoners zijn zoo overhaast gevlucht, en de meesten vergaten hun honden mee te nemen. Die bleven er eenzaam achter. -Het zijn er wel een Êaar honderd in sommijge dorpen van Vlaanderen, r zijn er van allerlei soort, foxterriers, herders honden, trekhonden, -maar ook belachelijk kleine BChootkeffertjes. Die zitten daar allen bijeen, en wachten maar, wachten-steeds, den kop allen in de zelfde richting, waarheen het gezin, waarvan ook zij immers deel uitmaakten, langen-tijd geledenver- trokken is. 't Is geen 'vroolijke hondentroep, het -zijn geen Btoeiers of ravotters, zooals anders zoo'n uitgelaten bende spektakelend te keer-kan gaan, wanneer er maar een den staart belieft te kwispelenl Ze zit ten daar nu droefgeestig te wachten, op straat, liefst elke hond Voor het hoopje puin van het huis, dat vroeger de woning van -zijn haas was. Niemand kan gissen, waarvan die honden leven.-Misschien hebben ze hun oude jacht-beroep weer hervat; 'jagen ze op de dorpsratten, die brutaal beginnen op le treden, nu de menschen gevlucht zijn. Een enkele maal sluipt een menschelijk wezen het dorp binnen. Het is een der naar Nederland uitgewe kenen, die zich over zijn haat en vrees -heeft weten heen te zetten; hij "kon het niet langer harden, hij moest zien wat er van zijn-huis, wat van zijn straat, wat van zijn 'dorp was overgebleven. Maar nauwelijks komt de sluipende gestalte in zicht, of de honden!hebben hem al herkend; daar is er een van'de vroegere dorpsbewoners! Een der honden is er dan, die zich -het uitgela- tenst aanstelt; dat is de hond van den weerkee- renden-dorpeling! Het dier doet uitbundig'van vreugd! De andere honden kijken er berustend naar; ze gunnen het hun kameraad wel; maar •'mee doen aan zijn dolle sprongen, aan zijn zenuwachtig geblaf, aan-zijnheen- en-weer rennen, dat kunnen ze niet. Het is immers niet hün baas, die naar het dorp terugkeerde 1 En zij laten hun honden-kameraad -met springen en buitelön z'n baas tegemoet rennen, de dorps - straat door, den weg af, dwars de akkers door, over de zware sporen-der artillerie-treinen, langs debree- de voren der auto-colonnes, door de diepe kuilen der loopgraven. - Van dit oogenblik is de-bond niet meer van zijn baas af te slaan; hij bespiedt elk van zijn bewegin gen, hij laat hem geen oogenblik uit het oog gaan. En als zijn baas na zijn bezoek aan het dorp weer den terugweg aanvaardt-, dan houdt ditmaal de hond hem angstvallig gezelschap. Het zal -hem niet voor de tweede maal gebeuren, dat hij zijn baas onver- gezeld laat trekken! 1 Maar dan 'is het droevig, op de andere honden te letten. 1 J Ze zijn daar op -straat, voor hun 'eigen huisdeur op post gebleven. Daar gaat hun 'kameraad, zoo'n honden-boffer om -'z'n baas te hebben terug gevon den! En alle honden steken-den kop omhoog, en beginnen nu gezamenlijk te huilen, erbarmelijk van geluid, maar om medelijden met de stakkerds te krijgen. En terwijl de dorpeling zich weer verwijdert, zijn gelukkige hond vlak achter de hielen, de pooten zet tend in de stappen van zijn baas, daar kijken al de dorpshonden het tweetal na, den 'baas en z'n hond. 1 Ze janken zoo lang tot die twee verdwenen zijn in den mist.'Dan strekken ze zich weer voor de woning uit, die ze moeten bewaken tot .wellicht ook hun geluksdag aanbreekt, ook hun baas hen komt aflossen, om ze mee te nemen naar het verdwenen gezin van vroeger. __,vi Tot zoo lang wachten ze.... iHdhld. EEN TRAGISCHE KRIJGSRAADZAAK. De. .krijgsraad te Parijs zal Zaterdag een diep-tra- Êch geval te behandelen krijgenmoord, door een tg officier gepleegd op zijn vtouwj die hij' innig lief- Enkele jaren geleden waren zij getrouwd, hij1, rit meester bij de Jagers te paard, zij een jong, mooi meisje 'een huwelijk uit liefde. Dè oorlog brak uit en daarmede kwam een einde aan hun geluk. De ritmeester moest naar het front; zijn vrouw bleef in wanhoop te Parijs achter. Op een goeden dag in November komt zij te weten, dat het escadron van haar man te Compiegne ver toeft en onmiddellijk vertrekt zij{ hoewel zij weet, dat de consignes haar verbieden bij haar man te -rijn. Deze wordt na eenïge waarschuwingen door zijn chefs gelast onmiddellijk zijn echtgenoote te doen vertrekken. Zij echter smeekt hem le mogen blijven buiten staat de adjudant van den regiments-commandant op haar vertrek te wachten: de ritmeester dreigt in wahhoo-p zijn vrouw met zijn revolver zij weigert en het volgend© oogenblik knalt het doodelijk schot. Zaterdag z&l de ritmeester, na wekenlang m een zenuwinrichting verpleegd te zijn, voor den krijgs raad terecht staan. Als zijn verdediger treedt op de bekende advocaat Henri Robert. Hdbld. DE tl 29. Uit Berlijn, 7 April. (Officieel.) Z. M.'s onderzee boot U 20 is van 7haar laatste ondernemingen niet teruggekeerd. Volgens een bericht van de'Britsche admiraliteit, gedateerd 26 Maart, moet de onderzee boot met de geheele 'bemanning zijn gezonken. De boot moet dus als verloren worden beschouwd. een gevecht in de lucht. De oorlogscorrespondent van „Az -Est" beschrijft, naar Wolff uit Boedapest aan verschillende bladen seint, een gevecht van een •Oostenrijksch-Hongaar- scben vlieger met drie Russische vliegers. De Rus sen vervolgden gisteren den Oostenrijksch-Hongaar- schen vlieger, die bommen op zijn vervolgers wierp. Een der Russen werd getroffen en stortte van 1500 M. hoogte neer. Zijn vliegtuig was vernield. De twee andere Russen-geraakten in een wervelwind en vie len eveneens. De Oostenrijksch-Hongaarsche vlieger is ongedeerd ontkomen. ontsnapte krijgsgevangenen. Eenige Duitsche officieren, die als gevaijgenen te Maidenhead waren, hebben, -naar Reuter aan cenige bladen seint, een "handige poging tot ontsnapping gewaagd. Zij vroegen 'verlof om te 'tuinieren en 'maakten daarop groote, hooge bloembedden. Men ontdekte, dat daaronder een tunnel met-houten wan den was verborgen, die verder door de fundamen ten van een muur heen was gebroken. duitsche verliezen. De Daily Mail verneemt uit Kopenhagen, dat-weer vijf Pruisische verlieslijsten zijn verschenen (no. 185180), die 31.715 namen-bevatten. Het totaal van de JTuisische verliezen beloopt nu 1,133,091. Boven dien zijn 167 Beierache, 128 Saksische, 148 Wurtem- bergsche lijsten en 24 lijsten van de marine open baar gemaakt. De meeste verliezen in de laatste lijsten 'hebben betrekking -op de gevechten, die in Februari in ■Oost-Pruisen en Polen geleverd zijn, o.a. zijn 6 lucht vaarders gedood, 4 vermist en 2 gewond. de „prinz eitel friedrich". Uit Londen, 7 April. (Reuter.) De Morning Post verneemt uit Washington, dat Engeland geprotes teerd heeft tegen do behandeling ten opzichte van de „Prinz Eitel Friedrich", waardoor-dit schip zich geheel kan herstellen. Aan de Morning Post wordt uit Washington ge seind, dat toen de Prinz Eitel Friedrich te'Newport News aankwam, het -:schip zeewaardig was en best in staat om de naastbijzijnde-Duitsche haven te-be reiken. De Amerikaansche regeëring gaf vergunning den'romp te krabben en een-nieuwen ketel en bui zen in te nemen, 'waardoor de snelheid -wel 2 tot 3 knoopen i9 vermeerderd. Groot-Brittannië protesteer de 'tevens tegen den -duur van den termijn, voor herstellingen toegestaan, 'waardoor Yoor dien 'tijd ook Britsche kruisers worden vastgehouden. I het verlies aan duitsche officieren. Van officieel© zijde is te Parijs ©en opgave van verliezen bij het Duitsche officierskorps openbaar ge maakt, samengesteld, naar het heet. uit de verlieslijsten van den Duitschen goneralen staf. De cijfers der ver liezen loopen van het begin van den oorlog tot 15 Maarteen zeker aantal officieren^ die vóór dien da tum zijn gedood, gewond of vermist, komen nog niet in de lijst voor. De cijfers van de vredessterkte om vatten actief dienende officieren, reserve- en landweer officieren. Totaal aantal volgens vredessterkte 52.805. Totaal der verliezen 31.276. Het verlies aan officieren bedraagt dus belangrijk meer dan de helft. duitsche dwingelandij. Het Belgisch Informatiebureau verneemt uit Brus- De Duitsche militaire overheid li-et onlangs aan (het Brusselsch gemeentebestuur weten, dat nel te zorgen had voor het herstellen van den groeten verkeersweg tusschen Brussel en Mechelen. Dat kwam neer op een geheele nieuwe bestrating. Het gemeentebestuur antwoordde dat die straatweg een rijksweg was, en dus buiten hot wegennet lag dat Brussel in beheer heeft, te meer daar geen enkele meter van dien weg op Brusselsen grondgebied ligt. Toen het Duitsche militaire bestuur bleef aan dringen, beriep het gemeentebestuur ridi op de Haagsche Conventie, ten bewijze dat uitena de Duitsche regeering aangewezen was om deze werken voor haar rekening te nemen, en dat het opleggen van deze verplichting aan de gemeente Brussel oven onjuist zou zijn als te eischen van de gemeente het herstel van. Óen straatweg van Koningsbergen naar Berlijn. Daar het legerbestuur wilde doordrijven, wendde de gemeente zich tot het Duitsche civiele bestuur. Dit stelde, na onderzoek van de zaak, hel gemeente bestuur van Brussel in het gelijk. Doch onmiddellijk na die uitspraak liet het militaire bestuur zijn oppergezag over het civiele bestuur gelden: het ver oordeelde de gemeente Brussel tot eene boete van 500.000 frs. omdat het geweigerd had te gehoorzamen aan zijne bevelen en dwong haar daarenboven de werken onmiddellijk uit te voeren. koningin elisabeth te yperen. Koningin Elisabelh gaat voort met liaar zegenrijken ar beid tot hulp der zieken, gewonden en in armoede ge vallenen, dus meldt de Belgische oorlogscoiTespondcn' van De Tijd. Zoo heeft zij onlangs ook ae stad der pui- nen ,het zoo zwaar geteisterde Yperen, bezocht. Het was een triestige, regenachtige, treurige dag. even trooste loos als de streek, welke de koninklijk© vrouw door trok. Slechts^ vergezeld van een geneesheer en een aidé- de-camp, bezocht de vorstin de hospitalen en de wees huizen, troostte de arme verlaten ongelukkigen langs den weg, én betoonde zich wederom waardig den -naam, haar door de bevolking reeds gegeven: „engel der liefde". Een edgendommelijkheid der Koningin is, dat zij overal haar klein, handig tototoestelletje laat meedragen, waarmede zij zelf dc schrikkelijke verwoestingen wil vastleggen op de lidhlplaat. Overal verspreidt koningin Elisabelh troost en op beuring. Te Veurne, te Poperinghe, overal gaat ze weldoende rond. We zien haar dikwijls in hospitalen en zieken- treinen. Laatst werd zij bij het veria en van een hospi taal spontaan toegejuicht door een Belgisch regiment, dat haar een grootsche ovatie bracht. Dit geschiedde na het volgende: Ze stond hij de sponde van een armen brancandier, di'e gekwetst werd aan het hoofd op het oogenblik, dat hij een gekwetste opnam. Daar de jongen bijna buiten kennis lag, fluisterde hem ©en der eeneesheeren in het oor„De Koningin staat nevens u". De gekwetste draaide lichtjes bet hoofd en vreugdevol lachte hij haar toe; nauw hoorbaar lispelde hij dan: „Welk een eer, Majesteit, voor een 'armen kleinen brancandier zooals ik!" De Koningin heeft niet gerust, voor aleer alle mid delen .waren aangewend, aen jongen jn het leven1 Je behouden. niet praten over den oorlog. Er is in Europa een plaatsje waar niet over den oorlog gesproken wordt. Heeft Hindenburg op de Rus sen de overwinning behaald, hebben de Engelscheh een Duitschen kruiser tot zinken gebracht, of zijn boven Parijs bommen geworpen, jnen zwijgt er van. En niet, omdat men zich er niet voor interesseert. Men inte resseert er zich zelfs te veel voor. En vandaar, dat het verboden \verd, over den oorlog te spreken. Waar dit verbod bestaat r Aam. het hof van Ko ning Alfons, Op verzoek van do Spaansche Koningin liet hij in zijn paleizen bordjes ophangen met het op schrift: Men wordt verzocht niet over den oorlog te spreken. Op deze manier wordt ook da neutraliteit van Spanje niet in gevaar gebracht. vredesgeruchten. Uit LONDEN, 7 April. Uit Kopenhagen wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat volgens telegrammen uit Woenen, ondanks de officieel© tegenspraak, dc ge ruchten aanhouden, dat Oostenrijk vrede wanscht. des noods onafhankelijk van Duitschland. Men gelooft dat deze geruchtm niet geheel en al ongegrond rijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van d>-n 8 April 1915, medegedeeld door het Koninklijk te i Hngi- nstiUi.u ie De bilt. Hoogste barometerstand 754.6 te Munchen,-laagste barometerstand 735.8 te Christiansund. Verwachting tot den avond Van 9 April. Matige tot krachtige, later tijdelijk afnemende-W. tot Z. wind, meest zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk enkele -"rogen- of hagelbuien. Zelfde temperatuur. Nagekomen Berichten. het zand. Den 5den April -hadden wij het genoegen de Zang- vereenig ing Zang en Vriendschap, directeur de heer G. l. Kroonenburg le Schagerbrug, te zien optre den in de zaal van den heer Ruis te 't Zand. 'Alle lof komt deze vereenifeing toe, zoowel wat zang als spel betreft. Dp liederen -werden heel goed op toon gezongen. De operette ',,'t Prinsesje" werd verdien stelijk en goed vertolkt weergegeven, hetgeen wel bleek uit de aandacht en stilte van 't publiek. Gri meur en tooneeldecoratie verdienen hier ook hun lof, daar alles ook hieraan was besteed. Wij wenschen de vereeniging-een hartelijk weer ziens toe en hopen dat 'zij zoo voort moge -gaan en de bloei en nummer een van Schdgerbrug en Zijpe zal worden. Een gezellig bal 'hield de aanwezigen nog gerui- men tijd bijeen en besloot den avond. landbouwers aan de llmburgsch-belgi- sche grens. Men meldt aan de Tel. Eenzelfde geval als zich in de bedde dooien van Zeeuwsch-Vlaanderen voordoet, beslaat ook in Lim burg, waai- vele boeren wonen aan de gicns, die tevens landerijen bebouwen in de Belgische grensgemeenten. De Duitschers weigeren ook hier hun toestemming te teven aan de Nederlandscbe boeren, om hun land in België te bewerken. Dit is na.'uur lijk voor de betrok ken Jandbouwers een niet geringe schade. Dooli de boeren hebben, met name in Slrampraij, reeds het nim mer falende systeem van zelf-hulp toegepast. Zij heb ben voorloopig hun in België liggende gronden geruild met de gronden van de Belgische grensboeren, die ak kers sen 'wedden op Nedenandschen bodem hebben liggen. veerdienst enkhuizen—stavoren. Naar de „Leeuw. Ct." vernam, zal de eerste der beidie nieuwe groote ,veerbooten voor den dienst Stavoran- Emkhuizen en omgekeerd, einde Juni e.k. in de vaart worden gebracht. De booten, die geheel modern ingericht worden, bieden ruimte voor 1000 a 1500 passagiers en zijn voorzien van twee dekken; een promenadedek met ka juiten Je, 2e en 3e klasse en een gewoon dek met restauratiezalen, rooksalons enz. Het benedengedeelte is ook van kajuiten voorzien. ongeluk. Men schrijft uit-Hansweert: l Betreffende het ongeluk, dat 'hier is voorgeval len aan boord van het Rijnschip „Jordaens", van schipper'Neij, vernemen wij:-De 16-jarige Belgische jongen Charles Seeldragers, zoon van schipper. Seel dragers, van-de St. Chamond, had een paar maanden geleden, 'bij het overladen -van koper uit een ander schip, zich 'een cylindervormig voorwerp, dat thans blijkt te zijn een hagelpatroon, toegeëigend. 'Reeds meermalen had hij dit' gevaarlijk stukje speelgoed uit elkaar genomen en men dacht niet -aan gevaar. Zaterdagmiddag was hij bij de familie Neij aan boon en wilde 'hij ook daar de patroon 'toonen toen deze uit elkaar sprong met het noodlottig gevolg, dat'Seeldragers ernstig aan'hand en arm verwond werd en dat I 'de knecht van Neij, De Muste ge naamd, en drie dochtertjes van'Neij, respectievelijk 12 jaar, 3 jaar -en zes maanden en een zoontje van 5 jaar meer of 'minder erg aan -armen, beenen en gelaat werden verwond. Ernstig-was echter de- ver wonding van 't 4-jarig dochtertje, die aan het gelaat boven het linkeroog werd getroffen. Dit meisje en Charles -SSeeldragers zijn op medisch -advies naar het gasthuis te Middelburg vervoerd, terwijl de an dere getroffenen in de •'ziekenbarak alhier werden verbonden. f 1 vier kinderen te water. Vier kinderen zijn gistermiddag aan de Bloemgracht te Amsterdam te water geraakt. Het schijnt, dat de kinderen met een handkar aan het spelen waren1. Zij reden er de brug mee af, toen de kar plotseling tegen) een boom reed en door den schok te water geraakte, de vier kinderen meesleurende. Er ontstond een ko lossale toeloop langs den waterkant. Mef levensgevaar wist een voorbijganger twee der kinderen op het droge te brengen. Naderhand werden ook de twee anderen opgehaald, dpch dezen, bleken reeds bewusteloos de' zijn. Eén was dood, een 7-jarig knaapje. Onze aandacht wordt nu-eens gevraagd voor het Westelijk oorlogstooneel en wel voornamelijk voor dat gedeelte dat tusschen Maas en Moezel ligt. Het is daar dat de Franschen -reeds oen paar maal ge poogd hebben -'om door te breken en ook wel eenig succes hebben behaald. Alles wijst 'er op en de Duitsche berichten erkennen dit, dat nog meerdere aanvallen daar zijn te -verwachten en een groote actie door de Franschen daar op touw-wordt gezet. Mët het voorjaar zou het komen, heette het steeds. Welnu, dit zijn de eerste teekenen dat we ons op groote en misschien beslissende gevechten zullen kunnen prepareeren. De Fransche communique's zijn zeer kort over dezen strijd. De Duitschers vertel len er ons iets-meer van. Uit Berlijn komt het' be richt als volgt: Uit' het groote hoofdkwartier wordt ons geschre ven omtrent de gevechten tusschen Moezel en Maas: Reeds voor Paschen was het merkbaar, dat de Fran schen een nieuwen grooten aanval op de door de Duitschers versterkte Maasheuvels, de Cötes Lorrai- nes, zouden doen. De ervaringen 'van dezen winter hadden geleerd, dat een front-aanval onmogelijk was De nieuwe" aanval werd -'dus tegen de flanken van de Duitsche strijdmacht tusschen 'Maas en Moezel ondernomen. Een nieuw leger werd hiervoor, naar krijgsgevangenen verteld hebben, gevormd. -Na de eerste tastende pogingen, de 'gelijkertijd door onze vliegers waargenomen verplaatsingen achter het Fransche fropt en 'de infanterie-gevechten in het Priesterbosch en ten weste ndaarvan, die de be weging inleidden, begon -'den 3en April een groote bedrijvigheid van de Fransche artillerie in -'t noor den bij het veel omstreden Combres en aan het zuidelijke front tusschen de Moezel en de Maas. De Duitsche voorposten trokken volgesn het plan van Regnie-ille en Fey-en-Haye op de -"hoofdstelling te rug toen de infanterie van den vijand zich ontplooi de. -Op Paaschmaandag begon -de eigenlijke aanval der Franschen tegen het-zuidelijke front. Eerst-ten noorden van Toul, daarna ook in het-Priesterbosch en tegelijkertijd aan 'den noordelijken vleugel ten zuiden van de Orne -en tusschen Eparges en -Gom- bres. Succes hadden de Franschen nergens. Waar kleine troepen op enkele plaatsen tot aan de Duit sche loopgraven door of zelfs daarin drongen, wer den zij overal weer uitgeworpen. Het hevigst ontbrandde cfc strijd op twee punten tusschen de Maas en Apremont. ;Daar drongen de Franschen-in boschachtig terrein dicht tot de Duit sche stellingen door, waar -een vernietigend vuur op korten afstand hen ontving. Met name ten-oosten van Flirey ontwikkelde zich een ware -veldslag. De Fransche scherpschutters, die zich handig elke glooi ing in het terrein ten nutte maakten, werden op den voet gevolgd door sterke "reserves, die een -aanval in noordelijke richting moesten ondernemen. Tegen hen 'is de Duitsche artillerie -met een krachtdadig en goedgericht vuur,opgetreden.'Na korten tijd sloe gen de reservetroepen op de vlucht, terwijl de'aan val der scherpschutters door ons geweervuur schip breuk leed. I 'l Bij Flirey zelf was het noodlg in een •'nachtelijk gevecht met de bajonet onze loopgraven te hand haven. Zoodra het 'infanteriegevecht op den -6en dezer was geëindigd heeft beiderzijds de'artillerie groote bedrijvigheid ontwikkeld. 'Den volgenden morgen bobben c oservatieposten waargenomen dat het Duib- sche geschutvuur groote uitwerking had gehad. Honderden lijken van-Fransche soldaten werden-uit do Fransche loopgraven geworpen. Den 6en dezer zijn opnieuw drie aanvallen der Frunschen bij Flireymislukt. Ook in het bosch Le Prêtre'is de vijand opnieuw aanvallend opgetreden. Daar is een Beiersch batal jon met het blanke wapen op het 13e Fransche ce- giment infanterie ingestormd en heeft het op de vlucht gedreven. 1 Ton zuiden van de Orne heeft zioh den Oen dezer een nieuw gevecht ontwikkeld warvan de stand gunstig voor ons is. In het oentrum van de stellingen langs de 'Maas is alleen de artillerie aan het woord geweest. Ofschoon de vijand 'in deze streek, waarom 'reeds zoo vaak is gevochten, slechts tegenslagen te boe ken heeft, schijnt het- toch, dat zijn offensief er nog niet is geëindigd. En nu de korte Fransche-berichten: Ten Oosten van Verdun hebben de -Franschen 't dorp Gussainville en de heuvelruggen, die het be- heerschen, bezet. Een aanval in de richting van Etain heeft de Franschen in het bezit 'gesteld van de hoogten 219 en 221, van de hoeven van Hcutbois en van het hos pitaal. Meer naar bet Zuiden 'zijn de Franschen opge schoten in de richting van Maizeray. In Eparges hebben de Franschen terrein gewon nen, hun winst gehandhaafd -en zestig gevangenen gemaakt, o.w. 3 officieren. 1 In het bosch van Ailly en in het I^ois Brüle heb ben de Franschen hun terreinwinst behouden, allo tegenaanvallen afgeslagen en nieuwe loopgraven ver overd. 1 In bet Bois le Prêtre zijn de Franschen opnieuw vooruitgekomen. Uit de 'ggtuigenissen van gevangenen -blijkt dat in den loop van de jongste aanvallen der Franschen in zuidelijk Woëvre zes Duitsche bataljons achter eenvolgens vernietigd zijn. i fn Ban de Sapt hebben de Franschen bij Fonte- nelle met mijnen een Duitsch veldwerk' laten sprin gen. 1 Ten Zuidoosten van Hartmannaweiler -hebben de Fransehen een -steunpunt genomen, dat diende als commando-post voor den Duitschen kolonel,-die over de brigade gedurende het gevecht van 26 Maart het bevel voerde. I De Franschen zijn vooruitgekomen -Voorbij dat steunpunt en hebben gevangenen gemaakt. I We zien hier J dus weer, dat beWe partijen 'zich het suces toeëigenen. We-zien evenwel .duidelijk hoe het op dit punt 'van het oorlogsterrein -gaat span nen. Mogen we de Duitsche 'berichten gelooven, dan zal ook een Engelsch deel van het 'leger naar Verdun borden gezonden en zullen de krijgsverrich tingen nog-grooter omvang aannemen.' Een ander bericht -'meldt, dat de Duitschers een succes 'behaald hebben door de bezetting van het gehucht Driegeachten, maar dat duurde niet lang. De beschieting van de verbondenen was zoo -zwaar, dat de Duitschers berichten het gehucht maar'weer te hebben ontruimd. 1 Uit het'Oosten komt niet^veel bericht van betee- kenis. De Russen konden-niet verder komen-dan de Njemen en worden daar door de -Duitschers tegen gehouden. In de Karpathen is nog steeds geen be slissing en het -zal er van afhangen -of de Russen hier zullen winnen, of zij nog'meer hulptroepen zul len kunnen zenden en al hun kracht al hebben ont plooid. I 1 1 Plaatselijk Nieuws. politie. Verloren: Een fluweelen ceintuur, marktoverzicht. Wat aanvoer en levendigheid betreft, was het heden een beste -'markt. De aanvoer kwam heinde en ver vandaag. Er waren koeien uit Zuidholland en Friesland en wat Noordholland betreft uit Amstellan en Waterland,-wij zagen schapen uit de Vier Noor der Koggen en Drechterland, drachtige zeugen uit Gelderland (Tiel). De handel was in alle afdeelingen van aanvoer lang niet gelijk, dat -liep van traag tot vlug, van lagerprijs tot duur. Vette koeien.waren vlug; hoewel de'kwaliteit niet* uitblonk. Het -meerendeel dér slachtkoeien be-tond uit gcldekoeien, voor 'wie de mestkuub nog begin nen moest. Eerste kwaliteit gold 49 h 50 cent. De heer J. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp, kreeg een prijs van f 375. Kalf- en melkkoeien waren trekkend Slachtoverhouders gingen voor 40% gld., weideover- houders werden verkocht yoor f 35. Volgens deskun digen was dit artikel duur. Vette varkens waren iets minder en (golden 45 cent. De aanvoer van biggen was zeer groot: wij telden 40 'korven met een be volking van 4 tot 7 stuks. De handel was trekkend. kandidaatstelling gemeenteraad. Woën&dag werden ten raadhuize alhier voor de vaoature-Bijpost in den R_aad onzer gemeente als candidaten ingeleverd de -heeren K. Blaauboer Jz. door enkele kiezers, C. van Ginkel, candidaat der Prot. Kiesvereeniging en P. Snel. candidaat der Ka tholieken en van een groep Prot. kiezers. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 16 April aanstaande. We kunnen hier aan-toevoegen dat de heer Blaau boer deze candidatuur beslis* niet aanvaardt. aanbesteding. Woensdag had ten Raadhuize alhier de aanbeste ding plaats -'van het dempen en rioleeren van de sloot naast de Oosterstraat. De-uitslag was als volgt: Jb. Zwaan te Lamhertschaag f 3333.33, J. -'Roemer te Medemblik f 2910, S. Overtoom en Zn. te Scha- gen-f 2462, S. Jonker te Anna Paulowna f 2900, H. Jonker Az. te Anna Paulowna f 2879, P. Meuleveld te Behagen f 2445, S. Konint te Schagen f 2458 en J, Keesman te Schagen f 2430. Aan den laagsten inschrijver gegund. Marktberichten. SCHAGEN, 8 April. 0 Paarden f 120 a 550. 3 Stieren, f 200 a 340. 46 Geldekoeien (mag.) f 180 260, matig. 100 Idem (vette) f 200 a 400. 110 Kalfkoeien f 210 a 330, Btug. 20 Pinken f 110 a 140. 150 Nuclhtere kalveren f 10 a 22, vlug. 700 Overhouden f 24 a 40, vlug. 10 Varkens (mag.) I 20 a 28. 25 Idem (vette) per K.G. f 0.76 a 0.92 120 Biggen f 12 a 20. 20 Konijnen f 0.40 a 1.50. 40 Kippen f 0.60 a 1.45. 400 K.G. boter f 1.30 a 1.40 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70, 5000 Kipeieren f 3.90 a 4.65. 400 Eendeieren f 4 per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 7 April. Witte kool f 1.50 a f 6.10, gele kool !f 6.70 per 100. Uien f 9.10 per baal. I 1 NOORDSCHARWOUDE ,7 April. Kleine roode kool -f 7 a f 15, kleine gele kool f 6 a f 16, kleine Deensche witte -f 4.25 a f 1L50 per 100. Grove uien f 7.25 a t 8 per 50 KG.'

Schager Courant | 1915 | | pagina 2