Algsieei Nienws- Advertentie- LuUiifllil DINSDAG 13 APRIL 1913. 38ste Ja ar ga og. No. 5572. Binnenlandsch Nieuws. Concert van Euphonia, SCHAGER EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCIiAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. bond van zuivelfabrieken. Algemeene vergadering op Maandag-12 April 1915, des morgens half 'tien uur in oafe Centraal te Alk maar. De voorzitter, de heer H. K. Koster te Wieringer- waard, opent de vergadering met een hartelijk wel kom en spreekt de verwachting -uit, dat de beslui ten die vandaag zullen worden genomen in het be lang zullen zijn van den-Bond en de-zuivelbereiding in 't algemeen. Spr. wijst er op, dat hoe benard de tijdsomstandigheden ook mogen-rijn, zij voor-de zuiveibereiders hoogst bevredigend is. Door de zeer liooge prijzen hunner-producten zijn de zuivei bereiders wel 'de laatsten die mogen klagen. Als de algemeene toestand weer -gewoon zal zijn, 'hoopt spr. dat deze gunstige omstandigheden voor de zui veibereiders zullen-blijven bestaan. De door 'den heer G. Nobel -opgemaakte en in druk verschenen notulen worden goedgekeurd. De heer G. Nobel, -'secretaris, doet o.m. de vol gende mededeelipgen: dat voor de-regeling van ver lof van gemobiliseerde kaasmakers en fabrieksper- soneel de F.N.Z. is aangewezen; dat als vertegen woordigers van den Bond in -' de F.N.Z. zijn aange wezen de heeren H. K. Koster, voorzitter, en A. Commandeur, ondervoorzitter, secretaris is 'ambts halve adviseerend lid-van het bestuur; dat van een 5-tal fabrieken, leden van -'den Bond, een verzoek Is ingekomen, om een buitengewone algemeene verga dering te beleggen, om de kwestie Lakeman - te be handelen, omdat 'het in de gegeven omstandigheden ongewenscht is, dat Me heer Lakeman 'in het be stuur zitting zal nemen, zoowel voor het bestuur als voor den Bond. De besprekingen'over deze kwes tie in het bestuur hebben tot gevolg gehad, dat 'de heer Lakeman zijne 'verdachtmaking heeft inge trokken, waarna het bestuur -"gemeend heeft, met goedvinden'van den secretaris, om over'deze kwes tie geen algemeene vergadering te beleggen, doch de zaak als afgedaan te beschouwen. Het bestuur heeft -'het goed geoordeeld, om den omslag over 1915 niet met cent per 1000 KG. melk te verhoogen. Wel is door de buitengewone tijdsom standigheden het 'nadeelig saldo verhoogd.-Het De- stuur hoopt 'echter, dat deze tijd de nog niet aan gesloten fabrieken 'tot aansluiting zal brengen en zoodoende de inkomsten van den Bond zullen wor den verhoogd. Aan den Minister van Landbouw, 'Nijverheid en Handel zijn'Uitvoerige inlichtingen verschaft over de gehouden vergadering van den Bond over -de pas teuriseering van de wei, in verband'met de bestrij ding van het mond- en klauwzeer, met het gevolg, ïda't tot heden 'geen conferentie met den minister heeft 'plaats gehad en nog geen-maatregelen zijn ge nomen. Dooi' de Tweede Kamer is intusschen een wetsontwerp 'aangenomen, waarbij het. mogelijk is geworden om'maatregelen tot het-verhitten van melis en karnemelk en wei te verplichten. 'Verder is ge bleken, dat ook in andere provincies de moeilijk heden'in deze zaak groot-zijn en de kwestie niet zoo gemakkelijk is te-regelen. Het bestuur overweegt een'proefneming voor een onderzoek naar het gebruik van kleursel. 1 De kaasprijzen van -'de markten te Alkmaar, Pur- merend en Hoorn, worden nu ook In het orgaan van den F.N.Z. bekend gemaakt. Een 'wekelijksch over zicht van den gang van den handel wordt aanbeve lenswaard geacht. De ingekomen stukkengaven geen aanleiding tot bespreking. Het opgemaakt jaarverslag zal in druk verschij nen. We vermelden-daaruit: 1 Zes 'nieuwe leden traden 'toe, het aantal gewone leden bedroeg 65, die 72.151.000 KG. 'melk verwerk ten, de Bond telt 42 buitengewone leden. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de Aansluiting van den Bond bij de F.N.Z., -terwijl ook het nut van de kaascontrole, die in Noordholland tot beneden 'nul is gedaald, krachtig wordt Verdedigd. Wat de te -stichten botermijn en boterhal te. .Hoorn f 'betreft, zal het bestuur deze zaak over wegen. Te Hoorn is nu een depót gevestigd'voor den ver koopkan amyl-alcohol. De heer Th. 'v. d. Meer te «Heerhugowaard brengt verslag uit over den aankoop van benoodigdheden. De zaak is uitstekend -geloopen, ook zelfs in deze tijdsomstandigheden, en het'nut is weer helder'ge bleken. Het bestuur hoopt spoedig kaasvormen ver krijgbaar te zullen kunnen stellen. De heer G.'Haan brengt verslag-uit over aankoop coöperatief magazijn. Ook deze 'zaak liep uitstekend en'tal van artikelen werden betrokken tot een waar de van f 833.87%. De zuivere winst was f 19.82, waardoor het reservefonds 'steeg tot f 107.59. Het aantal bestellingen bedroeg 133. 1 De heer Dr. Scheij doet eenige mededeelingen over het a.s. 'gebrek aan salpeter Op verzoek der re geering heeft spr. -'een rapport opgemaakt van de hoeveelheid die noodig "was voor 1915. Yan de -fabrieken die spr. alle 137 bad aangeschreven, had niet geantwoord. Voor de fabrieken die. 'geant woord hadden was' noodig 25000 KG. Dit cijfer was met 50% verhoogd voor de boerenkaas. Later wa ren nog rvele opgaven van 'fabrieken ingekomen, maar dit was nu te laat. Spr. dringt aan 'op zuinig jgebruik van salpeter, niet zeker Jals het is of er voldoende hoeveelheid zal zijn. Spr. drukt er op, dat een goede fabriek, waar uitstekende melk ^ge leverd wordt, geen salpeter 'noodig heeft. De prijs van den salpeter is veel verhoogd, nl. Jtot f 1.60 per kilo. 1 1 De rekening en verantwoording van den 'Bond wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 3138.61, met'een voordeelig saldo -van f 264.17. De rekening van den coöperatieven aankoop werd eveneens goedgekeurd, -tot een totaal van f 17203.19. Als I nieuwe leden worden aangenomen -Nova Vita te Beets, De Eendracht te'Koegras. Tot bestuurslid wordt gekozen de heer Klaver te Alkmaar, aftredend de heer D. Sleutel, niet herkiesbaar. 1 Tot lid van de bouwcommissie •'wordt gekozen de heer A. Dijkstra te Opmeer. l Volgt behandeling van de agenda voor de verga dering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, die geen aanleiding tot bespreking geeft. Aan de orde kwam thans een 'inleiding van den heer Th. v. cL Meer te Heerhugowaard over 'de vraag, welke'maatregelen zijn er te-nemen om het vetgehalte van de Edammerkaas - op peil te houden (40% vet in droge stof). 1 Toen spr. eenige jaren geleden in N.-H. kwam, was hij van meening dat bier per se altoos kaas gemaakt werd van minstens 40% vet 'in de droge stof en hij kon het dan ook heel goed-billijken, dat men de kaas van die gTOOte (groot -in de oogen van de Noordhollanders, die slechts de kléine kaas- fabrieken kenden) fabrieken met Friesche-directeu ren aan het hoofd, aanvankelijk wantrouwde. 'Spr. herinnert zich nog de smalende opmerkingen van verschillende kooplieden: Friesche directeur, Frie sche kaas, dus minderwaardig. Wanneer we in den beginne met-onze stapels kaas aan de markt kwamer en met: guldens-minder naar huis-moesten. Maar ge lukkig, door steeds vast te houden aan het systeem, geen minder rvette kaas aan de markt te brengen, hebben wij het vertrouwen van de kooplieden ge- Wonnen, en wordt aan het gehalte van onze kaas niet meer -getwijfeld. En naar ik geloof, volgen -de andere grootere fabrieken -hetzelfde systeem. Vrees voor afzakken van 't product, dat was ookjeenvan de motieven tegen de oprichting van groote fabrie ken. Ook de'zuivelconsulent Dr. Scheij, deelde in den beginne die vrees. Het-doet me nu echter genoe gen, dat ik in-den laatsten tijd meermalen van hem heb gehoord, dat hij zich ten dezen opzichte -van de groote fabrieken had vergist. Van de zijde van die fabrieken dreigt dus voorloopig geen gevaar. Van welken -kant dan wel, zal men wagen en het antwoord hierop moest luiden: van de kleine dagfabrieken, die 'n tijdlang door te weinig -melk- aanvoer om den -anderen dag kazen -'en van de klei ne zoetfabrieken, die niet regelmatig het vetgehal te hunner -kaasmelk onderzoeken. Ze onderzoeken het niet, 'dus ze weten het Jniet, maar waar van de laatste kaaskeuriüg verschillende fabrieken melk verkaasd hadden beneden-de 2%, mogen-we gerust aannemen, dat die kaas de'40% niet haalt,-dus dat heel veel kaas aan de markt komt beneden de grens. Immers zal men in de wintermaanden kans maken met minstens 40% vet, dan moet het vetge halte van de kaasmelk 2.30 h 2.35% zijn. Voor proef heb ik in Februari'melk verkaasd van 2.10% en het vetgehalte van de droge stof Was volgens onder zoek aan het R.L.proefstation 38.7% vet. In de win termaanden wordt voor 'zulke kaas evenveel of ten minste niet noemenswaard minder betaald -dan voor kaas met het vereischte -gehalte. Dientengevolge zullen de uitbetalingen -aan dergelijke fabrieken in dien tijd 'beter zijn en we weten het allen en het al of Diet tevreden zijn met de werking der fa briek hangt af van de goede of minder goede ifinan- ciëele resultaten en waar Me concurrentie hier in dit opzicht scherp en helaas ook niet altoos fair is, moeten alle zeilen worden bijgezet om de grootst mogelijke financiëele 'uitkomst te krijgen. Waar we in onze groote fabrieken ten opzichte van-de prij zen oppervlakkig in ongunstige verhouding staan tot de dagfabrieken, omdat onze prijzen geheel net to zijn voor alle melk die 'geleverd is, terwijl aan de dagfabriek alleen de kaasmelk •'geleverd wordt, moeten wij- dus onze uiterste krachten inspannen Zoo pas zeide ik, vervolgde spr., dat voorloo pig van de zijde van de groote faorieken geen ge vaar dreigde. Maar per -'slot van rekening worden zij door de concurrentie 'gedwongen ook mee te doen, gelijk bij een fabriek in -Friesland duidelijk werd. Waar wij in onze modern ingerichte fabrie ken het in de hand hebben kaasmelk van elk ge halte te kunnen verkazen, kunnen wij nog meer af zakken en krijgen we per slot van rekening de zelfde soorten van verschillende vetgehalte als in ïtiesland. Hindert dat wat? zal men zeggen. Als het maar geld en goed geld opbrengt, 'dan maakt dat minder uit. Ik ben van geheel andere meeaing, -zei spr. Ik vrees, dat de 6 wintermaanden met minder 'melk- aanvoer wel is waar iets meer zullen -ontvangen, maar in de zomermaanden 'met veel melk minider en bovendien het vertrouwen in het product zullen verspelen. Hierbij komt nog, dat men dan ook geen vast systeem meer in zijn kaasmaken heeft. Maakt men geregeld kaas van 'tzelfde gehalte, dan wordt daardoor de bedrijfszekerheid vergroot, -wat men, wanne.er men van den hak op den tak springt 'niet bereikt. Bovendien ben ik van meening, dat de ma kers van-40% kaas over het algemeen heel goed zullen kunnen concurreeren-met de makers van min dere vette soorten, 'vooral ten minste -hier in N.H. Van verschillende Friesche directeuren, die een tijdlang 40% kaas maakten, heb ik gehoord, zei spr., dat ze gewoonlijk niet onze -'prijzen kunnen maken. Of'dit nu ligt 'aan het zuivel of aan den vormkan ik niet beoordeelen .vervolgde spr. Waar hier dus op 't oogenblik, aldus eindigt spr., door 'enkele fa brieken en -1 dan nog maar korten tijd kaas wordt gemaakt met minder-dan 40% vet in de droge stof, moet'het gemakkelijk zijn Mie fabrieken weer in 't rechte spoor te brengen'en alle Bondsfabrieken trad ten te verplichten geen kaas met minder 'dan 40% te fabriceeren in Edammervorm. Dit kan nog heel gemakkelijk, evenals het in -Friesland is geschied met de Cheddon en Ches'hire kaasbereiding, die -'al leen iD 2 soorten gemaakt mag worden 'en waarop door het bestuur controle wordt uitgeoefend. Zoo dra 'die industrie inheeansch 'werd, is door het be stuur van dien 'Bond leiding gegeven -met het be kende gunstige gevolg. Toen ik in een bestuursver gadering dit idee besprak en het'idee opperde, per circulaire de fabrieken te vragen, adhaesie te be tuigen, werd mij door-een der bestuursleden gezegd: dan krijg je er'geen terug. Ik geef u i echter de ver zekering, dat wanneer gij 'een dergelijke circulaire zendt aan het bestuur van Excelsior'te Heerhugo waard, gij die -spoedig geteekend zult krijgen. Sp.r hoopt dat 'het gesprokene zal -"doen inzien, dat er gehandeld moet worden, anders vrees ik en meerderen met mij, dat wij een afzaksysteem krij gen en dat is niet de-schuld van die groote fabrie ken! zelf. Wordt vervolgd. WEERINGERWAARD. De heer D. do Jong- alhier is benoemd als on derwijzer met teekeiiakte aan de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Zierikzee. BLRGERBHLG. Tot botermakcr aan de zuivelfabriek „De Dageraad" alhier is benoemd de heer A. de Boer te Eindhoven. ZTJPE. Voor de benoeming van 4 leden der Schattingscom missie in deze gemeente worden door B. en \V. de volgende personen aanbevolen: J. de Moor, Jb. Bos Cz., G. ,de Wit Pz., J. Kreijger, Th. E. J. Odendaal. A. Eriks, J. Louwe en C. Hooij. HEERFIUGOWAARD. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor verande ring der scholen 2 en 4. werden voor school no. 2 4 biljetten ingeleverd'; P. Bot f 1410, J. Leegwater 11263, J. Kamp f 1524, J. Borst f 1530. Dit werk werd ge gund aan J. Leegwater. Voor school 4 werden 5 biljetten ingeleverd: J. Smit f 940, J. Leegwater f 1024, P. Bot f 1005, J. Kamp f 1298, J. Borst f 1310. Dit werk werd gegund ban J. Smit. De ramingen waren f 1248.43 en f 991.12. BROEK OP I.ANGENDUK. In de week van 6—10 April werd aan de veiling aan- fevoerd 800 roode kool, 400 gele kool, 13400 witte ooi, 89 zak kool, 197 baal uien, 100 baal wortelen. 176 baai en 3000 st. bieten. NOOKUSCHARYVOLDE In oen onzer vorige nrs. werd het den heer C. R. alhier overkomen ongeluk vermeld onder bijvoeging dat men vermoedde, dat hier eigen wil oorzaak was. Nader is gebleken, dat het geval moet worden toege schreven aan een ongeluk, hetwelk den man overkwam door het breken der kloet, tengevolge waarvan hg overboord moet zijn gevallen. Zondag 25 April: Directeurde Heer JAC. JANSEN. Afwisselend programma. KOORNUMMERS, SOLO-LIEDEREN, PIANO-SOU. Zie verdere advertenties. WIE RIN (.EN. Voor rekening van 79 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden i.L Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 12923 kipeieren. 71 eendeieren en 10 ganzeneieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 4.30 tot en met f 5.35 per 100 stuks, voor de eend eieren f 4.85 per 100 stuks en voor de ganzeneieren f 16 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per K.G. ontjvangen f 0.76, voor de eendeieren 4.3 cent per stuk en voor de ganzen eieren 15 cent per stuk, Voor de kipeieren zal per stuk berekend, woraen uitbetaald voor die van 15 in een K.G. 5.06 cent, van 16 in een K.G. 475 cent, van 17 in een K.G. 4.47 cent, van 18 in een K.G. 422 cent en van 19 in een K.G. 4 cent per stuk. Ge middeld schoon per 100 stuks f 4.47. Handel vlug met hooge prijzen en veel vraag, vooral naar zinde lijke eieren. VALKOOG. Zondagavond gaf 'de rederijkersakmer „Klein Be gin" een openbare'uitvoering in het-lokaal van den heer G. van Bodegraven, aldaar. Opgevoerd'werd: „Kerstavond", tooneelspefinleen bedrijf. Al was dit een klein 'stukje, het heeft -niet gedeerd, daar het, wel wat 'matig opgekomen publiek, er veel van genoot, dank zij het 'goede spel door Jde leden ge geven. Evenzoo werd veel genoten bij het'opvoeren van: „Zijn hart zit in Scheveningen of Het geheim van een Haagscben apotheker", blijspel in een be drijf. Hier f 'kwamen passages in -Voor, welke den lach lust terdege opwekten, 'zoodat bij het einde een welverdiend applaus de belooning -der spelenden was, VERMINDERING VERBRUIK VARKENSVLEESCH. Een bewijs, hoe in de maand Maart het gebruik van varkensvleesch tengevolge-xvan de prijsstijging en andere oorzaken in verband 'met den oorlog is verminderd, leveren de maandstaten van het 'open baar slachthuis te 's-Gravenhage, die aantoonen, dat in het slachthuis geslacht werden in de 28-dagen van Februari 2771 en in Maart met '31 dagen 1933 varkens, of 838'minder. 1 GASVERSTIKKING. In den winkel van perceel 53 2e Boerhaavestraat te 'Amsterdam, is de modistezJaak van mej. A. W., gevestigd. Zaterdagmiddag viel 't den 'buren op, dat de winkel gesloten bleef en toen bovendien een ster ke gaslucht uit 'het huis naar -buiten drong, achtte men het raadzaam, de politie van 'een en ander in kennis telstellen. I De deur werd1 opengebroken en in de kamer vond men de beide bewoonsters -bewusteloos te bed lig gen. Onmiddellijk werd -geneeskundige hulp gehaald. Een 'der beide vrouwen bleek echter reeds overle den. De ander werd in bewusteloozen toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis gebracht. Bij het-afdruk ken van dit blad was het nog 'niet gelukt, haar bij kennis - te brengen. VVermoed wordt dat -het ongeval te wijten is aan onvoorzichtigheid. Het i.' schijnt dat óiej. A. W. de gewoonte had des avonds alleen de hoofdkraan-van het gas te sluiten en de kleine kraantjes open te laten staan. 1 Toen de recherche -de woning binnenkwam stond er een aangebroken -flesch melk op tafel, die heden genomen moet zijn, en op het-gasstel een pannetje, waarin1 men klaarblijkelijk melk had warm gemaakt. De vrouw, die door 'gasverstikking den dood ge vonden heeft, was'een Duitsche en pas - sinds enkele dagen bij mejuffrouw W. gelogeerd, -Waarschijnlijk heeft zij hedenochtend-de melk warm gemaakt. Daar voor moest natuurlijk de'hoofdkraan opengezet wor den. Niet bekend met de gewoonten van haar gast vrouw, om alle andere kraantjes -open te laten, heeft zij waarschijnlijk alleen het'ïornuis afgesloten zon der'de hoofdkraan, met bet gevolg, dat, toen zij zich daarna weder ter ruste Megaf, van alle kanten het gas kon toestroomen. Deze geheele -lezing wordt ge construeerd uit mededeelingen van buren, en uit het geen .de politie zelf kon constateeren. Mej.W., de enige 'die juiste inlichtingen zou kun nen .verstrekken, is daartoe nog niet in-staat. Ook het andere slachtoffer'van de gasverstikking in perceel 2e Boerhaavestraat 53 is overleden. Dat was de 20-jarige juffrouw Annie W„ die in ge - noemd perceel als modiste gevestigd was. -Zij was met de Paaschdagen naai- Duitschland geweest, om haar 16-jarig-zusje te halen, die bij haar in huis zou komen om de huishouding te doen. Donderdag zijn de beied dames in Amsterdam gearriveerd. i 1 TeL diphteritis. Men schrijft uit Winterswijk: De diphtheritis is hier nog 'steeds niet geweken. Tn de afgeloopen week werden weer 8 nieuwe geval len aangegeven. Sedert i Januari -jl. werd ten ge meentehuize van 34 gevallen aangifte gedaan.. de bakens verzetten. - Met het-oog op de niet al te rooskleurige voor uitzichten in het bloemhollenhedrijf, worden door tal van bloemisten de landerijen, welke anders voor de bloembollenteelt bestemd-war en met aardappelen be plant O. H. Ct goederenverkeer met duitschland. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Crt.: 't Is een'opmerkelijk verschijnsel, dat,-terwijl uit do meeste grensplaatsen -van ons land klaagtoonen worden aangeheven over den steeds achteruitgaan- den aanvoer van steenkolen, de resultaten van het goederenverkeer met Duitschland nog geen reden tot bezorgdheid geven. Ook in de afgeloopen week kwam het gewoon aantal treinen van andere we ken aan. Het spreekt van zelf, dat ten gevolge van Goeden Vrijdag, in heel Duitschland een erkende feestdag, het-totaal van den aanvoer wel iets min der was dan de week-te voren. Het verschil was on geveer 100 wagens met steenkolen, cokes -en briquet- ten en ruim 60 wagesn met diverse goeedren. In ieder geval-een week-aanvoer van ruim 1200 wagens met steenkolen enz. en ruim '300 wagens met aller hande goederen zoowel'voor hier als voor transito vervoer bestemd, mag zeker als een bewijs beschouw worden, dat-de geregelde aanvoer nog niets te wen- schen overlaat. In de laatste dagen was de aanvoer van diverse goederen wel iets minder, -maar Donderdag b.v. kwamen hier nog ruim 250 wagens-met steenkolen, cokes en briquetten-aan. 1 hooge scheepsvrachten. Een groot-industrieel, fabrikant van -Touragen in Friesland, betaalde dezer dagen, zoo schrijft men aan de Leeuw. Ct„ voor een scheepslading lijn zaad aan transport en assurantiekostem.. f 80.000. in het veilige nederland. Een hofmeester van 't in de Maashaven te Rot terdam liggende stoomschip „Dorogate", raakte Vrij dagnacht, toen i) hij naar zijn schip -wilde gaan, verdwaald. Op den iWestzeedijk 'vroeg hij, om streeks 3 uur, aan twee mannen den weg.'Zij liepen een eind. met'hem mee en beloofden hem, den goe den weg te 'zullen wijzen. Plotseling -werd de hof meester door een hunner 'aangevallen. Hij rukte zich los, zette het op een loopen en sprong uit angst in de Parkhaven.'Hij is de haven overgezwom men en kroop aan de overzijde tegen'den wal op, waar hij van vermoeienis ineenzakte.'Op het bureau der rivierpolitie is hem daarna hulp jverleend.r WERKLOOSHEID. Men schrijft van het -Nederlïmdsch Verbond van Vakvereenigingen aan het,Hdbld.: Langzaamaan «treedt er een kleine vermindering van de'werkloosheid in, zooals blijkt uit onderstaan de gegevens, die den 'stand der werkloosheid «op 1 Maart 1915 aangeven. Van 33 organisaties met te zamen 89029-leden, werden gegevens verstrekt. Deze organisaties hadden'12235 leden onder-de wapenen, 13478 waren werkloos, 884 werkten minder dan drie dagen (eventueel zes halve dagen per week) en 4984 leden -werkten 3 dagen (eventueel zes halve dagen) ;of langer per week, doch korter dan gewoon lijk. Het aantal leden 'dat minder dan 3 -dagen per week werkte, is, vergeleken 'met de cijfers van 1 Februari 1915, verminderd van 1882 tot 884, het aan tal dat 3 dagen of langer per week 'werkte, doch korter dan gewoonlijk, is daarentegen •gestegen van 4639 op 1 Februari tot 4984 op 1 'Maart. Het totaal aantal van beide groepen vertoont echter een da ling, zooals uit -onderstaand staatje blijkt: Aantal leden i I waarvan 1 Aantal 1 gegevens zijn Aantal gedeeltelijk 1 verstrekt werkloozen. -werkloozen. Op 1 8epk '1914 87.678 19.387 11.843 Op i Oct 1914 87.695 17.947 11.914 Op 1 Nov. 1914 87.626 16.392 8.816 Op 1 Den.'1914 87.366 16.078 7.886 Op 1 Jan. 1915 86.899 15.961 6.794 Op 1 Febr. 1915 1 88.524 14.814 6.521 Op 1 Maart 1915 S9.029 13.478 6.668 De werkloosheid in de bouwvakken'ls, vergeleken met de gegevens1 van 1 Februari, vrijwel stationnair gebleven. De Centrale Hond van Bouwvakarbeiders had onder de wapenen, aan gedeeltelijk en 'geheel werkloozen in procenten van zijn totaal ledental op 1 November 1914 45.2, 1. Januari '1915 51.6, 1 Febru ari 40.8 en 1 Maart 41.5; de Algem. -Ned. Timmer- liedenhond resp.l32.i, 35.4, 33.2 en 33-6; de Ned. Schil dersgezellenbond resp. 42.4, -156.1, 53.5 en 50.4; de Alg. Ned. Stucadoorsbond'48.9, 47.1, 45.6 en 43.5. In de Glas- en Aardewerkersbond nam de gedeel telijke werkloosheid -eenigszins toe, terwijl in de Goudsmeden-, Meubelmakers- en Textielarbeiders- bond de werkloosheid iets verminderde. 1 getorpedeerd. Men meldt uit Hoek van 'Holland: Het Nederlandsche stoomschip-„Constance Catha- rina", gisteren 'van Falmouth binnengekomen, heeft aan boord vijf'man van het'Engelscbe stoomschip „Harpalyce", hetwelk ter hoogte van'het Noordhin- derlichtschip door «een Duitsche onderzeeboot werd getorpedeerd. 1 I De Rotterdamsche correspondent van ,het 'Hdbld. meldt: j Gisteravond tien uur'zijn in onze haven aangeko men de Nederlandsche'stoomschepen „Constance Ca- therine", -kapitein B. Kuyper, en „Ëlisabeth", ka pitein Klaas Matroos, aan boord-hebbende een aan tal schipbreukelingen van het -Engelsche stoom schip „Harpalyce", 'dat op reis van Rotterdam naar Newcastle in ballast ■'gistermorgen 7 mijlen N.O. van het vuurschip Noordbinder door een Duitsche onderzeeboot'is getorpedeerd. Het stoomschip „Harpalyce" was te Rotterdam ge weest voor de Belgische Reliefcommittee en "voer de nog de speciale-kenteekenen dier Gommitlee, of schoon het schip, -behoorende aan den -Engelschen reeder Harrison, niet meer onder -haar charter was. De equipage -van de „Harpalyce", een schip van een 7000 tons, bestond geheel uit Chineezen, be halve (de officieren. Het eerst ontmoetten wij in het 'Zeemanshuis 'n vijftal Chineezen, vier stokers en een matroos, die met de „Constance Catharina" waren -meegekomen. Zijwerden daar onmiddellijk van,een warm maal

Schager Courant | 1915 | | pagina 1