AUemeei Nieuws- Aflïerteuiie- Lnünvllil WOENSDAG 14 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5573. FEUILLETON. DE HOFDAME. Zondag 25 April: Concert van Euphonia, SCHAKER EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woeuadag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 uro wor den ADVERTEN TT EN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losse nummers 6 eent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. (Vervolg.) De lieer v. d. Meer ontvangt dank voor-zijn inlei ding en voorzitter verbindt hieraan de ernstige waar schuwing, te eindigen met het systeem om in 'de wintermaanden minderwaardige kaas te maken. Allen worden opgewekt mee-te werken om het vet gehalte der Noordholl. -kaas niet te doen dalen. De Leer C. Nobel vraagt, of het bestuur reeds middelen heeft beraamd, dit kwaad 'tegen te gaan. De heer De Bruijn, *St. Maartensbrug, ziet al leen in het verkrijgen van het Rijkscontrolemerk voor de kaas boven 40%, - het eenige goede middel. Een enquête op dit gebied wordt door spr. aange raden. De heer G. Nobel -acht een wettelijke regeling alleen den afdoendeu-weg, maar niet-alleen voor de kaas van 40%. In de F.N.Z. zal deze zaak ook spoe dig behandeld worden. Particulier is deze zaak niet te regelen. Ook de heer W. T. Jongejans verklaart zich voor een wettelijke regeling. - De heer De Boer, iStompe- toren, meent do algemeene 'beschuldiging tegen ie dagfabrieken niet stilzwijgend te mogen laten voor bijgaan. Het te kort melk dwingt aan kleine fa brieken wel eens tot anderdaagsch kazen en niet het willen bedriegen van-den consument. De hande lingen der ■'handelaars met magere kaas zijn ook niet steeds zuiver wit. Spr. is ook voor wettelijke regeling. De heer Dr. Scheij deelt mee, dat op de kaaskeu ring jl. Februari gehouden bleek, dat algemeen het vet liep boven de 40, maar er waren ook fabrie ken beneden 40, tot-zelfs 33%. De kwestie van te weinig melk aan de kleine-fabrieken, acht spr. niet zóó dat ditmoet lijden tot-afgeroomde melk en ma gerder kaas. Ook in die gevallen-kon vettere melk geleverd worden en behoeft 'er niet zoo te wor den geroomd. De provincie besmetten met kaas van 35% ongeveer, aoht spr. zeer gevaarlijk, en hij acht het hoog noodig, dat hiertegen maatregelen worden genomen. Het is het hoogste belang voor Noordhol land, om met het vetgehalte der kaas op peil te blij ven. Spr. verwacht van een enquête over vrijwil lige kaasoontrole niet veel, 'bet verleden heeft -ons dat wel geleerd. Het eigenbelang, gelooft spr., dat in deze beelekaaskwestie 'n groote rol speelt. Van het kaaseontrolestation in Friesland ziet -men ook nog niet veel resultaten en spr. concludeert, dat het eenige middel is de wettelijke kaascontrole en daar voor moet-de Bond alle moeite doen. 1 De heer Reitsana, secretaris-der F.N.Z., deelt mee, dat de grondslagen voor de Friesche kaascontrole zijn gelegd, maar de moeilijkbeden zijn nog iaDg niet achter den rug, vooral niet wat betreft het mer- kenstelsel. De heer C. Nobel acht het juist daarom het eeni ge middel: verbod der regeering 'om in Noordhol- landsch model kaas ■'beneden 40% te -maken. De Noordholandsche fabrieken moeten daarvoor 'hun best doen en dit van de regeering vragen. De heer'H. K. Koster acht-'het merken der kaas beter dan 'het verbod en 'wijst op wat de F.N.Z. doet voor een -goed merkenstelsel en -vrij spoedig zal men iets practisch bereiken, gelooft 'spr. De beer 'De Boer, Stoonpetoren, zegt dat dit 14 jaar geleden ook reeds •'werd gezegd. De heer'Dr. Scheij is ook van oordeel dat de idee van den heer 'G. Nobel niet uitvoerbaar 'is. Merken acht spr. heel goed mogelijk, al mag 't dan moei lijk zijn. 1 De heer Klaver meende, dat, spr. heeft dit ten minste Juit het verslag geconcludeerd, Jde merken kwestie in Zuidbolland is opgelost. De beer Reitsma deelt nog nader mede, dat er een bruikbaar merkensysteem is bij het kaascontrole station Friesland, maar het is nog wat leelijk. Bij volvette kaas is net wel goed, -maar bij niet vol vette kaas is het -"merken nog niet in orde; geheel is de kwestie dus nog niet in'orde. De volgende conclusie wordt tenslotte met .alge meene-stemmen aangenomen: De algemeene vergadering van den Bond van-Zui velfabrieken, gehouden 12 April 1915 te Alkmaar, is van oordeel dat de N.-H. Edammerkaasindustrie dringend behoefte heeft aan do oplossing der kaas kwestie, zoodat haar product met ten 'minste 40% 15.' I Karola'luisterde tot zijnschreden in de verte weg stierven. Een diepe'zucht ontsnapte haar-borst. Hil— de zag haar vragend aan. Plotseling sloeg Karola beide armen 'om Hilde's hals. vIk ben zoo 'geluk kig, zoo vreeselijk gelukkig 1" Hilde's hart kromp ineen. Moest-zij dit onschul dige, jonge schepsel inlichten, 'met ruwe hand het teeder opkomende liefdesgevoel verstoren en haar zeggen: hij heeft'een ander lief,'iedere hartslag be hoort haar toe geldt niet u!pMaar zij kwam er niet toe. Het deed haar leed om Karola.'En toen kwam de geheime hoop-in haar hart: wie weet, wat er te Glückstadt 'gebeurt! Misschien zou -hij Sitta nog vergeten en inzien, welk 'een schat hij in -dit lieve schepseltje, die hem met het 'blinde vertrou wen van haar zeventien jaren lief heeft, zou Ibezit- ten.^..'Karola was immers-nog zoo jong, alles kon nog veranderen, 'in ieder geval wilde -zij het Diet zijn, die reeds de eerste kiemen 'van een neiging vernietigde. I Zij kuste Karola 'hartelijk en pakte haar later zorgvuldig in den'kleinen jachtwagen, die-door Hans Henning zelf bestuurd werd. De'hand boven de oogen-stond zij in de huisdeur en keek het rijtuig'na. Hans Henning'groette met de zweep. Karola wierp haar een-kushand toe. HOOFDSTUK 8. In Glückstadt Lhad het winterseizoen zijn hoogte punt bereikt.'De twee hofballen-en het concert bij den regeerenden hertog .waren Veeds achter den rug. Nu verwachtte men met ongeduld het 'hal in het paleis van den erfprins. Het jonge paar keer- vet in de 1 droge stof tegen oneerlijke 'concurren tie wordt beschermd 'en verzoekt het bestuur van de F.iN'.Z. 'met allen drang, -deze spoedig te ver wezenlijken, hetzij door de plannen van -het kaas- controlestation Friesland door te voeren, hetzij door er bij de Regeering op aan te dringen, daarin te voorzien door wettelijke maatregelen.- De heer G. Haan doet vervolgens eenige mededee- lingen over de weegcontrole. De controle heeft niet algemeen kunnen plaats vinden. 40 fabrieken hebben de controle aangevraagd, aan 29 is zij volbracht. De heer G. Nobel doet de volgende mededeelin- gen over de kaaskeuringen. Er werden vorig jaar 2 verplichte en 4 niet verplichte kaaskeuringen ge houden. De belangstelling kon beter zijn, ofschoon deze toenemende is. Doorgaan in deze richting wordt gewenscht geacht. - Een andere regeling is getroffen, nl. om aan .en kele fabrieken die in een jaar dooreengenomen het hoogste aantal punten behaalden ■'op de kaaskeu ringen een onderscheiding toe te kennen, onder de bepaling, dat de-kaasmakers moeten deelnemen aan alle keuringen. Aan 3 fabrieken, die hiervoor in -aanmerking ko men, zal een diploma worden toegekend en aan 'de 3 kaasmakers een blijvende -herinnering. Van iedere keuring zal een beknopt rapport worden gemaakt en -gepubliceerd. In 1915 zullen 4 niet-verplichte keuringen worden -gehoude nen 2 verplichte. De kaasfabriek te Dirkshorn wordt als lid toege laten. Uit de vergadering wordt-aangedrongen op vooral zuinig gebruik van stremsel, ■'zoo dit geschiedt 'zal stremselnood uit kunnen blijven. Wordt de bezuini ging niet voldoende betracht, dan zullen dwingende maatregelen noodig zijn. 1 Do heer H. Jb. Avis wijst op het besluit in de laatste vergadering van Hollands Noorderkwartier genomen, om -proeven te nemen met -verzuring en pasteuriseering, en dit wel in verband met de 'be strijdingsmiddelen tegen mond- en klauwzeer. De regeering heeft nog geen voorschriften gegeven, maar de Tweede -Kamer heeft een wetsontwerp voor de pasteuriseering 'aangenomen en dat wel hoofdza kelijk met het 'oog op de -tuberculose bij het vee. Spr. zegt dat die proeven van'Noorderkwartier geld zullen kosten 'en vraagt of de vergadering het be stuur wil machtigen aan^die kosten tot een bedrag van f 100 k f 200 bij te dragen.- Na eenige discussie ;wordt dit goedgevonden. Hierna sluiting. WIERINCEN. De uitvoering van straatwerken'te Hippolytushoef en Haukes 'is door B. en W. opgedragen aan den heer P. Dekinga te «Amsterdam. 'De straat te 'Hip polytushoef voor f 1878 en die te Haukes voor f 292, te zarnen f 2170. r i POLDER HEERHUGOWAARD. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den polder Heerhugowaard, 'gehou den in het Polderhuis 'te Oudorp, op Dinsdagmor gen 13 April'1915. Aanwezig de Dijkgraaf, de heer Jb. Buren en zes 'Heemraden, benevens 12 "Hoofd ingelanden, alsmede de secretaris en de 'penning meester; de vergadering'is alzoo voltallig. De voorzitter opent de vergadering met 'welkom en zegt het aangenaam te vinden, 'allen aanwezig te zien; hij wijdt eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van-wijlen den heer'Steur en aan den beer Ursem, voor wat zij als leden 'van het Pol derbestuur zijn geweest, f De notulen worden nu door 'den secretaris, den heer P. Schilder Jz., gelezen en goedgekeurd. Volgt 'onderzoek en goedkeuring der geloofsbrie ven van de herbenoemde heeren N. Pool en J. Plui- ster en van 'de nieuwbenoemde .heeren K. Konijn en Willem'Appelman. Tngekomen is een verzoek 'van den caféhouder rP. Bloothoofd te Heerhugowaard, om met het oog op zijn voldoende lokaliteit ook de gunst eens te mo gen hebben bij verpachting van dijkenden wegen. Voorzitter is er niet voor. Men komt dan in het oneindige.'De heer W. Oudhuis vindt, dat het toch ook wel op de beurt af zou kunnen. De heer'Pool is met voorzitter-eens, dat men geen eind zou krijgen. Bij stemming wordt het verzoek met 11 stemmen tegen en 8 voor verworpen. Ingekomen een verzoek van de Rooroach-Katholie- ke Kiesvereeniging te Heerhugowaard, om de bepa- de, na een -afwezigheid van drie -maanden eerst in Januari naar Glückstadt terug. Tot dat oogënhlik waren bijna alle feestelijkheden uitgesteld, die nu in Februari zouden worden gehouden,-want de oude strenge hertogin stond in den vastentijd geen bal meer in haar residentie toe. De gedachten der -erfprinses waren zeer met dit bal bezig. Zij bekommerde zich -voortdurend over alles wat daarbij te pas kwam en ,betreurde'het tien maal daags dat mijnheer Von Krochert afwezig was. De nieuwe-adjudant van den erfprins, een min der geschikt, 'gehuwd persoon, bezat -lang niet zoo veel bekwaamheid en ijver voor dergelijke genoe gens als zijn voorganger. Sitta hoorde in den 'laat- sten tijd zoo veel -van cotillontoeren, bloemruikers en dansorden, dat zij zich op den dag van het bal te voren reeds wat vermoeid gevoelde. Bovendien had de dokter haar het dansenverbo den. De snelle wisseling-van klimaat deed haar tee- re gezondheid geen goed, en zij hoestte sedert haar terugkeer uit Rome veel. Over het zachte roserood harer wangen, den verhoogden glans harer oogen, die iedereen bewonderden, schudde de -oude arts in het geheim zorgvol het hoofd. Sitta morde niet over dat verbod, want de vlugge beweging van het -dansen deed haar gemakkelijk vermoeid worden. In den laatsten tijd nam de erf prinses met haar voortdurende rijtoeren, besprekin gen 'over toiletten en het -aanpassen daarvan, zeer veel van haar tijd in beslag.Zij 'was daarom blij vandaag vóór het bal een paar uur voor zich alleen te hebben. t Zij 'zette zich op haar lievelingsplaatsje in haar met aantrekkelijke rococo-meubelen ingerichten sa- Ion, in den ver -uitgebouwden erker. De groote rui ten, ter zijde waarvan de zachtblauwe gordijnen glad neerhingen, lieten het uitzicht volkomen vrij. Als een schilderij in een lijst lag de besneeuwde tuin daar. Het grasperk was een groot-wit sneeuw veld geworden. Aan de boomen glinsterde de rijp als millioanen -fonkelende briljanten. Ofschoon er ling, dat 10 'H.A. land in eigendom minstens noodig zijri om verkiesbaar te zijn tot 'lid van het Bestuur van den Polder Heerhugowaard, te wijzigen en daar voor 3 HA. in de plaats te stellen. i Voorzitter zegt, dat dan -het huishoudelijk regle ment veranderd zou moeten worden. 1 Enkelen verklaren zich niet voor inwilliging 'van het verzoek; ook -de heer J. v. d. Oord acht den tijd nog niet gekomen om verandering-te brengen. De beer Pool meent* dat een jaar of 3, -4 geleden een soortgelijk verzoek is ingekomen van de 'Tuin- bouwvereeniging „Nieuw Leven". -'Wat bevestigd wordt. 1 1 De heer Schilder vindt het wel op onzen weg lig gen, om do verkiesbaarheid uit te breiden. Do "kie zerslijsten toonen duidelijk, -dat de verkiesbaarheid reeds steeds verminderend is, -alle jaren. Boeren - plaatsen worden bij verkoop „gescheurd" en ook met het oog daarop vindt spreker 10 HA. land voor verkiesbaarheid nogal hoog. En er is -haast geen college waar men stemgerechtigd is, 'of men Ib er ook in verkiesbaar -als bestuurslid. Die bijv. voor den gemeenteraad kan stemmen, is 'er -ook verkies baar voor. En zoo is het in veel colleges. Spreker is er 'voor om 't van 10 op 3 HA. i,e brengen. De heer K. van Stralen vindt 10 HA. ook wel wat hoog, doch vermindering tot -op 3 HA. komt hem ook wel weer wat sterk voor. Hij-zou den middel weg hier willen ne-men. Dë beer Jb. Wijnker betwijfelt, of Ged. Staten de \erlaging in een polder van 3300 h 3400 bunders, zooals hier, 'wel zou goedkeuren. De heer W. Appelman vindt: de-kleine zou hier al gauw den groote gaan'verdringen. De heer Pool is van meening, dat'onder de groo- ten 'echter „holle vaten" volstrekt niet uitgesloten zijn.'Er is dan ook wel wat voor om het stemrecht uit te breidem'In 't Noordeind heerscht veel gebrek aan voldoend vaarwater, terwijl degrootere landbe zitters meerendeels -in 't Zuideind worden aange troffen en men dus zooals 't nu is, in -'t Noordeind lang op verbetering zal kunnen wachten. Spreker vindt, dat er wol wat voor is voor hetgeen,de beer Schilder daar zei. De heer Van Stralen stelt voor, het van 10 op 6 HA. te brengen. Velen zijn 'er, die toch zooveel land wel hebben. i 1 Volgt nu eerst stemming over het ingekomen ver zoek om wijziging tot op 3 HA. Met 12 -stemmen tegen en 7 voor verworpen. Bij i stemming over het voorstel-Van Stralen (6 HA.) wordt dit met 14 •'stemmen voor en 5 'tegen aangenomen. I Van de commissie, 'benoemd door de gebruikers van het land van de heeren D. de -Boer en C. de Boer, is een verzoek ingediend 'om 10 cents -meer per over te halen vaartuig te heffen, 'bij den over haal, 'die zich bevindt vlak bij de Broekerbrug en bij de „pijp" (brugje) in den -Boterweg. De kosten worden dan 50 cent in plaats van -"40 cent. Hunne kosten zijn dan toch evengoed nog hooger. -'En te Rustenburg is het tarief -voor een halve praam 65, drievierde .90 en'voor een heele -praam 115 cents. Voorzitter zegl, dat uit dit schrijven blijkt, dat het niet goedkoop is met da lier en dat het de ko6teu niet dekt. Den heer v. d. Oord komt het verzoek billijk voor. De heer Pool vraagt of de bouwers nog zelf hun vaartuig mogen overhalen, of verplicht zijn van den motor gebruik te maken, Voorzitter meent, dat aalf overhalen moeilyk gaan zou, nu de motor ér is. De heer C. de Boer, als belangstellende aanwezig, licht desgevraagd toe, dat hij de mogelijkheid niet uit gesloten acht, dat wijziging kan plaats vinden zoodanig, dat met motor of ook met handlier gewerkt kan wor den. Doch spreker kan ach niet voorstellen dat er nog één bouwer gevonden wordt, die de handlier zou willen bezagen. Dan toch moet men minstens met 3 personen zijn, ze moeten hetsi en terug en het over halen zal dan ongeveer 20 minuten duren, tegen 2 a 3 minuten met den motor. De heer v. d. Oord deelt deze meening. Vooral in den drukken tijd zou opstopping van vaartuigen te wachten zijn. De heer De Boer zegt, dat, toen de handlier er nog was. er weinig gebruik van den overhaal werd ge maakt. Maar dal is sterk toegenomen sinds het plaat sen van den motor, vcrlodcn jaar zelfs 1862. De heer Schilder ziet in 'de toekomst daar een nog geregeld geveegd werd, 'sneeuwden de paden in den tuin toch steeds weer dicht* alleen de-driehoe- hoekige vogelsporen teekenden zich daarin af. Opge worpen 'als ronde donkere -ballen vlogen de vogels door de besneeuwde hekken. Achter iederen opvlie genden vogel ruischte de sneeuw van de zwaar be laden takken naar-beneden. Sitta drukte haar voorhoofd tegen de koude rui ten. Zij zag graag in den tuin. In voorjaarsgroen, in zomersche bloemenpracht, of in den hesneeuwden wintertijd telkens was het beeld anders, maar al tijd schoon -"en bemoedigend. Deze ernstige -natuur hier stond niet achter bij de verblindende Bchoon- heid van het Zuiden.' En toch, hoe onvergetelijk waren de weken in Italië geweestI Het oponthoud in-Rome vol kunst genot en overweldigende indrukken, vol stemmige zwaarmoedigheid de zilveren-maannachten in Vene tië, tooverachtig de zonsopgangen 'aan de door de zee Lespoelde rotsige kusten van Sorrent. Telkens wis* de erfprins het zoo in te richten, dat zij Ie zamen alleen de schoonheid der natuur, der kunst genoten. De erfprinses was spoedig-vermoeid. Kerken en museums verveelden haar. Zij bleef dik wijls achter of bezocht -met den kamerheer win kels of inrichtingen, terwijl Sitta en de-erfprins on vermoeid in de heilige, beroemde-hallen der kunst ronddoolden. Hij was in Italië geheel anders geweest als 'hier, frisch, vroolijk, opgetogen en begeesterend in zijn kunstenthousiasme. 's Avonds teekende hij zijn in drukken in een dagboek op, den volgenden morgen las 'hij het Sitta, als zij -op een marmeren bank in een museum uitrustten, Voor. Zij bewonderde zijn gemakkelijke, eleganten stijl, de scherpe opmerkings gave en 'diepgevoelde opvatting van 'al wat 6choon was. Welk een rijk geestesleven-"woelde er in heml En hij, wien al wat grootscb was, in verrukking bracht* zou eeuwig 'veroordeeld zijn, dat alles slechts oppervlakkig te bewonderen, zonder 'zich er ooit geheel 'in te mogen verdiepen? Directeur: de Heei JAC. JANSEN. Afwisselend programma. KOORNUMMERS. SOLO-LIEDEREN, P1ANO-SOLL Zie verdere advertenties. drukker verkeer tegemoet en wü bet loon voor de be diening van den motor daarom lager stellen. De neer De Boer auöl.-Vis het veel drukker wend, zou het kunnen. Maar spreker ziet, dat voorals nog niet in. In die 2 jaren heeft 'l ons al heel wal gekost Verleden jaar nog kostte het oos 55 cents per vaartuig, 2 jaar geleden zelfs 88 cents. Blijkt het, dat het voor 40 cents zou kunnen ,dan zullen wij het er graag voor beschikbaar stellen. De heer Schilder vindt de vermindering van 88 op 55 cents al heel mooi. De heer Oudhuis vindt het billijk, waar niemand ge bonden is, dat de bouwers in lief en leed doelen. De heer Schilder acht de 10 cents verhooging niet iets, dat sympathie zal wekken bij betrokken bouwers. Het zijn meest onbemiddelde bouwers, die onder den Basseweg doorgaan. De heer Oudhuis bestrijdt dit. En dan: „die dan sen wil, moet den muzikant .betalen!" De heer Pool vindt het op 's Polders weg liggen, om overhaal met motor over te nemen. Hij ziet er nog een voordeeltje in voor den Polder. En dan kunnen de menschen allemaal voor hetzelfde tarief gebruik er yan maken. Do heer Van der Oord zou dat heel billijk achten. De heer Pool zou, als de Polder 't in eigen beheer nam en er komt in 't Noordeind laier ook aanvrage, willen, dat de Polder dan ook daar een overhaal daarstelde: gelijke rechten. De heer Schilder vindt: we moeten het adres van de comparanten behandelen, 't Is wel meer aangeboden door die boeren dat hier de Polder het overneemt en er ïs toen afwijzend op beschikt. En spreker ziet niet, lat in de omstandigheden wij De heer Pool meent: De dat in de omstandigheden wijziging is gekor De heer Pool meent: De lier is vrijwillig daarge- steld door comparanten en wordt vrijwillig gebruikt door de bouwers. De zie met graag dat de comparan ten "Schade hebben. Wij hebben niet het recht om te zeggen: zootveel mag geheven worden. De heer Öudhuis kan, waar de heer Schilder zoo'n bloedende toekomst voor passage voorziet, wiel mee gaan met het idée-Pool, dat de Polder den overhaal ojverneemt. De heer Van der Oord zegt: Als de lier er niet geweest was, zou de Polder niet die drie bruggen? gemaakt hebben. Ik zou het niet willen laten in min den van comparanten. De heer Pool maakt er een voorstel van, ora de heele lier door den Polder over te nemen. In stemming wordt gebracht het ingekomen verzoek om 10 cents meer, dus 50 cents per vaartuig te mogen heffen. Met 11 stemmen voor en 8 tegen aangenomen. Van den heer C. de Boer Jbz. is ingekomen een verzoek, naar aanleiding van de reeds gehouden be spreking met het Dagelijksch "Bestuur des Polders, om een schutsluis tusschen zijn land te mogen maken. Door zulk een sluis zal men ten allen tijde met koolschui ten tot den overhaal kunnen kranen. Voor de bou wers in onzen hoek niet alleen, maar ook voor die te Oosten den Boterweg Is dit van belang. De schut sluis wil verzoeker geheel voor eigen rekening plaatsen, onder .opzicht van den Polderbaas. Gewenscht is het, dat de sluis later door-het Polderbestuur wordt over genomen, onder verplichting om haar tot zoolang te ondertioudcn van Pokierswege. Voorzitter zegt, dat tegen het plaatsen der sluis wet niemand bezwaar zal hebben. Voor 't varen brengt het oen heele verbetering moe. Wat des verzoekers vraag over het onderhoud betreft, dat fc weer wat anders. Den heer Van der Oord verheugt het, uit '6 Voor zitters mond- t dhooren, dat bet een heele verbetering zal zijn. Nu zal "het een particulier zijn, die de 6luis daarstelt en die daartoe de middelen bezit. Nu wordt het sukkelen opgelost door dien particulier. Voorzitter: Voor de landerijen daar is het een eer ste behoefte. Als zij dan r '8 avonds na hun zwerftochten bij het eten levendig de genoten indrukken bespraken, bemerkte Sitta meermalen een scherp'onderzoeken den, argwanenden' blik -der erfprinses, die op haar echtgenoot en hofdame 'geworpen werd. Dikwijls bracht zij zonder inleiding een gesprek in gang, alleen om -het onderhoud van die beiden te 'onder breken. Haar anders steeds vriendelijke toon, waar op zij gewoonlijk met Sitta sprak, kon-dan scherp, bijna uitdagend klinken. Haar aandringen was ook de oorzaak, dat do reis bekort werd. Sitta wist heelnauwkeurig, dat'tengevolge van de klachten der erfprinses, dat de'Italiaansche lucht haar-zoo slecht bekwam, de hertog als een dictator de terugkeer naar Glückstadt had bevolen. De erfprins vermoedde het ook. Hij zeide wel is waar'niets, maar hij liet- zijn ontstemming over het verkorten van de -reis heel duidelijk -bemerken. Hij gaf zich weinig moeite, ■'ook niet in -Glückstadt* om'zijn onverschilligheid ten opzichte van,de erf prinses te verbergen, r Sitta zuchtte. Zij kon het voor zichzelf niet meer ontkennen, de verhouding tusschen het erfprinselijk paar 'werd steeds slechter -in plaats van beter en wel niet'heelemaal zonder haar-schuld. Zij werd steeds onontbecrlijker voor den erfprins, zij ging geheel in zijn 'liefhebberijen op. waar de prinses van uitgesloten bleef. Zij sprong op. Die gedachte maakte'haar warm, hoewel het vuur in den haard langzaam vermin derde en de atmosfeer in haar salon steeds koeler werd. 'De belofte, die -zij Krochert indertijd gedaan had, viel haar in: „Indien ik ooit-mocht voelen dat mijn tegenwoordigheid in plaats van nut -slechts schade kan brengen op dien dag, neen in het zelfde uur, verlaat ik Glückstadt." Was het nu zoover met-haar? Wordt vervol®*-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1