ilttlttl Ififlis- DONDERDAG 15 APRIL 1915. 58ste J aar ga ng. No. 5574. Bij onze Buren. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgeus 9 are wor den ADVERTENTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - lal. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per poet f 8.ÖU. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.2Ö iedere regel moer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een der correspondenten van het Hdbid. aan de Oostgrens schrijft aan zijn blad: Aan het slot van ons vorig schrijven vermeldden we, welke hooge prijzen te NorcLueiin voor gewone werkpaarden besteed werden. Maar hoe gaal het nu ook ai in ons eigen land nabij de Duitsche grens? Hiervan een treffend staaltje. Een hoogst serieus man deelde vandaag mede, dat hij voor ongeveer diie maan den een paard kocht voor 350 gulden en dat hij het dezer dagen weer verkocht aan een beaend Neder landsen paardenhandelaar voer niet minder dan 1150 gulden. Daar hij echter vernam, dal dit paard bestemd was voor een bekend fabrikant aan gene zijde der grens, had hij den plaatselijken militairen comman dant met dezen verkoop in kennis gesield 011 had deze de aflevering ontraden, dan zou hij als Nederlander zijn paard niet voor den uitvoer beschikbaar sieheu. Geen wonder dan ook, dat allerlei trucs gebruikt wor den, om paarden over de grens te smokkelen. Tér iiiu streering het volgende: Een landbouwknecht was dezei dagen nabij de Duitsche grens met twee paarden bezig een akker om te ploegen. Daar kwam een bekende, een Duitsche grensbewoner, bij hem me. een brief voor zijn „patroon". Als hij dien brief even aan ,.zijn boer" wilde brengen, zou de Duitscher wel zoo lang op zyn paaiden passen. Zoo gescinedde. Maar toen de kneeht terug kwam, waren de Duitscher en de paar den gevlogen en vond hij slechts den pioeg terug op den akker. De brief aan den boer behelsde de niedo- deeling, dat hem de paarden wel zouden be.aald wor den. Intusschen is onze landbouwer zijn mooi twee span kwijt. En gelijk er aan de overzijde der grens gebrek hecrscht aan paarden, schijm men in Uot»l Pruisen groote behoefte te hebben aan paarde, uig. Een verzoek hierom is thans in Weshalen en ilannovei algemeen medegedeeld, daar, zoo heet he;, de Russen alle paandetuig vernield of onbruikbaar gemauk hebben. Het gebrek aan goede paarden is geenszins min der geworden door den invoer van ruinen beneden. 20 maanden uit Nederland. Deze dieren zijn nagenoeg alle, zoo verzekende óns een Duitscher, aigeucht ge wonden en vervoerd naar het Slagveld. Niet alleen op het land, maar ook in de steden klaagt men steen en been over gebrek aan arbeids krachten. Zoo lezen we uil Hannover, dat de aanvraag om arbeiders een nimmer gekende hoogte heeft be reikt. Eiken dag treft men daar vertegenwoordigers aan van groote ondernemingen uit Westfalen en de Rijn provincie, die werklieden voor hun bedrijf zoeken. Slechts zelden gelukt het hun echter het benoodigde getal arbeiders bijeen fe krijgen. Ook de arbeidsbureaux zijn er overstelpt met vragen om personeel, zonder dat aan die talrijke verzoeken ook maar in de versie verte kam voldaan worden. Aan die zijde dus groot ge brek aan arbeidskrachten, aan een andere zijde gebrek aan werk. Zoo schrijft de Noordduilsche sehildevsbond „Het schildersvak verkeert alom in bitteren nood. Dé oorlog drukt in hooge mate op de schilders- en bouw vakken, wijl do hiervoor benoodigde kapitalen voor an dere doeleinden worden besleed. vandaar dat het schil dersbedrijf door den oorlog als 't ware te gronde gaat. De vakvereeniging heeft alle moeite gedaan bij parti culieren en gemeentelast uren om werk te verkrijgen meestal echter zonder succes. Die treurige toestand drukt loodzwaar op het schildersvak., waar zoovele be kwame vakmenschen al zoo lang nagenoeg geheel zon der werk zijn. In geen enkel vak komen zooveel werkloo- zen voor. Heeft men 100 plaatsen beschikbaar, er bie den zich -100 tot 550 personen aan, die allen gaarne voor hun brood willen werken en zich schamen on dersteuning bij de steuncomité's te vragen. Daarom waar een goede wil is, daar is ook een weg. De zegen- rijkste hulp tijdens dezen óprlog verleent hij, die den schilders werk verschaft. Niemand verge'e daarom in dezen tijd het schildersvak; het lijdt zop bitteren nood!" Aldus weeklaagt genoemde bond. En dan die enorm hpoge prijzen voor meel en broPd, toch ook de dagelijksche behoeften voor den arbeider en handwerksman! Het blijkt echter, dat op dit gebied de loestand niet zuiver is. Het oorlogsco mité voor de belangen van die consumenten toch heeft zich met een adres tot het Rijksbestuur gewend, waarin wordt aangedrongen op een gepaste verhouding tus- schem graan- en meelprijzen. Tn bedoeld adres wordt volgens'ambtelijk vastge stelde cijfers medegedeeld, dat in Jan.-Maart 1914 liet verschil 'tusschen ongemalen en ^gemalen tarwe per 1000 KG. 56 Mark'en tusschen roggelen rogge meel 47 Mark bedroeg, terwijl 'in Jan.-Maart van dit 'jaar die verschillen voor tarwe 183 en voor rogge 222 Mark bedragen; verschillen werden jn Maart jl. voor 'tarwe meer dan 3-inaal, voor rogge bijna 5-maal zoo groot.'Dat beteekent dus,-zegt ge noemd comité, een geheel onrechtvaardig extra voor deel voor de molenaars; ook is dat, al zal men hun een éenigszins hooger voordeel willen toekennen omdat er minder wordt gemalen en ook'andere voor- deelen geringer zijn. Vaklui beweren, dat zij 1 den prijs van een ton (1000 JKG.) meel met meer dan 400 Mark hebben-moeten verhoogen, om-de oorlogs-. schatting ervan te kunnen betalen, en de molenaars hebben het nog veel erger gemaakt. En van den anderen kant staan'de verbruikers en zij, die de ge malen 'granen moeten verdeelen, voor de grootste moeilijkheden en onoverkomelijke 'bezwaren. Het comité verzoekt dan ook dringend, 'hierin verande ring te brengen'en wijst den weg aan, dien men 'z.i. bewandelen moet, om'aan deze ongehoorde toestan den voorgoed een'einde te maken. Ondanks den oor log beleven de molenaars dus een gouden tijd, dat wil zeggen, zij, die thans nog molenaar 'zijn geble ven. Velen toch 'hebben er het bijltje bij neer moeten 'leggen, zoo vertelde 'ons dezer dagen een nabuur-molenaar, toen voor 'eenigen tijd de -regee- ring van eiken molenaar, die het graan voor het Rijk mocht 'malen, een borgstelling eischte van 24.000 Mark, Wie onmachtig was aan dien eisch te vol doen, moest 'zijn molen sluiten, 'terwijl de meer notabelen onder hen thans voor het Rijk malen te gen een vergoeding van 60 Mark per'100 HL. graan. Protesten 'tegen een en ander baatten niet. i Ook dringt genoemd Comité ten zeerste aan op maatregelen ten opzichte-van de voeding-met aard appelen van de menschen. Ook hier 'vreest men weer verkeerdë praktijken, waardoor de prijzen te zeer zullen stijgen, of de voorraad niet zoodanig ver deeld zal worden, dat er op 'zekeren tijd gebrek aan dit'voedingsmiddel komt. De Bondsraad zal, zegt het Comité, spoedig maatregelen moeten-treffen, om de levensmiddelen zoo billijk mogelijk verkrijgbaar te doen stellen.- Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 13 April 1915. VERNIELING. Do eerste beklaagde heden was K. Krijne, een Hel dersche timmerman, die den 7den Maart jl te. veel gedronken had qn in dien toestand de vrijheid nam om een ruit te vernielen in 't perceel bewoond door den smid Mulders. Beklaagde, die weggebleven was, werd opgeknapt met een eisch tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. DAT MOCHT NIET. Teun Zwart uit Egmond aan Zee was trots zijn 54 jaren wel present. Hij heeft van. de mijn die men daar heeft laten -springen, een groot stuk ko per gevonden en dit voor f 11.25 - te Alkmaar ver kocht. Deze wederrechtelijke daad bracht hem in de misère, al dacht hij zelf dat hij niet veel kwaads deed. Do O.fv. J. meende, maar geen zware eisch te moe ten instellen en requireerde 'f 10 of 5 dagen hech tenis. IN VERZET. Emanuel Levie, een -omstreeks 60-jarige Hoorn- sche onderwijzer, passeerde aan den Koepoortsweg wederrechtelijk een met een klaphek afgesloten overweg over de 'spoorlijn, nog wel -toen een trein in aantocht was. En den politieambtenaar, die hem ondervroeg, heeft-hij nog vrij onheusch afgesnauwd bovendien. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 3 boete of 3 dagen brommen. Levie in hooger beroep I Maar hier "kwam hij ook al niet verder. De O. v. J. wensebte zelfs wijziging 'van de opgelegde straf en requireerde nu f 10 boete of 5 dagen hechtenis. OM EEN PAAR OUDE SCHOENEN. Theoöorus Martinus van Nuijssenhurg, een onge huwde schoermaker, gepensionneerde met f 8 per week, houdt bijster veel van een spatje. Een kennis van m, mijnheer Rebel, had goede diensten van den gepensionneerde, die onder meer vaak met voorbeel- deloozen ijver hielp met het schrobben van de straat. Wat is billijker dan dat men zoo iemand en zijn nering begunstigt, dacht onze Rebel en hij zette een paar schoenen ter reparatie alvast in zijn gang klaar. Theo nam ze met een dankbare buiging mee, doch verkocht de stappers -voor f 1.25 bij mejuffr. Duifje Groen. Toen vriend Tbeodorus echter-in de gaten begon te krijgen, dat hij niet zou worden gespaard, bewoog *hij hemel en aarde om de ver kochte dingetjes weerom te -krijgen van Duifje. Dat vrouwtje slaapt echter ook lang niet en -wenschte f 1 winst. Theo aan 't zoeken, doch hij kon het met dat al niet verder dan tot f 1.80 brengen. En Duifje was helaas niet te - vermurwen. Aan lerugkoopen was dus voor hem niet meer te denken en hij danste er in. De O. v. J. keek het geval'ernstig aan, maar wil de ditmaal toch nog blijven bij een'eisch tot f 25 of 10 dagen hechtenis. KORT AANGEBONDEN. jacob Smit uit Heerhugowaard, een-20-jarig jon geling, die op 7 Maart jl. aldaar in een cafe was te vinden, kreeg aldaar een beetje „mot" en liet zich zoover daardoor meesleepen, dat hij zekeren "En- sing met een drankglaasje tegen 't hoofd wierp. De jongen werd geducht aan 't oor gewond en moest zelfs doktershulp hebben. De eisch tegen Smit was 'f 25 of 10 dagen hech tenis. OM EEN POES. Dirk Maurits Ruiter, opzichter in het Snouck van Loorenpark te Enkhuizen, had aldaar een kat dood geschoten, die zwervende was geweest, doch door den rijksveldwachter Jan Broer medelijdend was op genomen. De heer'Broer vernam zulks en gelastte Ruiter mee te gaan naar de'plaats waar hij die daad bedreven had, wat Ruiter onder 'benig tegengepruttel deed. Vervolgens gebood -Broer hem, de doode poes mee te nemen. Weer tegenpruttelen en zaniken van wegens mishandeling en beleediging tegen Broer vervolging te zullen instellen. Broer maakte nu van d 11 zaakje werk en tegen Ruiter werd f 3'of 1 dag hechtenis geëischt. DEUREN DICHT. Tot slot'een zaakje met'gesloten deuren tegen A. Bakker, huisvrouw van H. Groot te Den Helder. A.s. Dinsdag uitspraken. De Duitsche Veestapel. Dr. Kuszynski, de'directeur van het statistisch bu reau to Schöneberg, schrijft: Wanneer men thans er op wijst, dat de schaarsch- te aan graan -en aardappelen alleen het gevolg is' van het in stand houden van een buitengewoon groo ten veestapel, dan wordt dikwijls het-antwoord ge geven, dat dit wel juist is, 'maar dat de veestapel toch een reserve vormt, die in geval van nood de plaats kan -innemen van de ontbrekende voedings middelen. Is dit werkelijk zoo? Aan \arkens hebben wij althans nog ongeveer 12 millioen beneden jaar en 5 millioen boven een Vz jaar.'Het jaarlijksphe verbruik van het Duitsche volk bedraagt 2% inülioen -ton, terwijl het slacht- gewicht van de beschikbare varkens ruim mil lioen ton bedraagt. Als men dus alle varkens slach ten wilde, zou in de behoefte van slechts drie maan den voorzien zijn. Wel hebben wij op het oogenblik een grooten voorraad aan verduurzaamd varkens- vieescb. Aan den anderen kant is het echter -on mogelijk alle fokvarkens te slachten en het vleesch- verlies, veroorzaakt door het niet slachten van deze diereu, wordt in elk geval niet goed gemaakt voor den herfst door de vïeeschopbrcngst van -de jonge dieren. Gedurende de vier maanden, die ons nog scheiden van den nieuwen graanoogst, zullen wij dus in het beste geval evenveel varkensvleesch tot onze beschikking hebben als in vredestijd. Aan runderen hadden wij op den lsten December 2.1 -millioen kalveren beneden 3 maanden, 6.8 mil lioen jonge runderen van 3 maanden tot 2 jaar, 1.6 millioen stieren en ossen en 11.3 millioen koeien. Het slachtgewicht -van al deze dieren bedraagt on geveer 4 millioen-ton. Het gewone gaarlijksche ver bruik bedraagt 1 tot 1% millioen 'ton. Op het eer ste oog lijkt het dus, alsof onze veestapel'ons wer kelijk alle moeilijkheden kan helpen overwinnen. Maar bij de koeien is het anders gesteld dan bij de varkens. Omdat de koeien ons niet in de eerste plaats vleesch, maar melk leveren. Bovendien zijn de runderen, nu een groot gedeelte van de paarden in dienst van bet leger gesteld zijn, nog onmisbaar der geworden als trekdieren. Aan het slachten van de runderen is dus een grens. In 1914 werden van April tot Juli geslacht 170.000 ossen, 190.000 stieren, 486.000 koeien, 290.000 jonge runderen en 1.650.000 kalveren. Wilde men thans van April tot Juli twee maal zooveel ossen, stieren en kalveren slachten en viermaal zooveel koeien en jonge runderen, dan zou dit een hoogere opbrengst van ruim milli oen ton slachtgewicht leveren.-Schat men de voe dingswaarde van vleesch driemaal zoo hoog-als die van aardappelen, dan zou men door zooveel te slach ten ruim 1% millioen ton aardappelen, d. w. z. het menschelijk verbruik voor ongeveer zes weken, kun nen vervangen. Maar dit zou natuurlijk gepaard gaai met groote geldelijke offers, daar een kilo vleesch veel meer kost dan drie kilo aardappelen. Dit zou echter geen beletsel zijn, indien de aardappelen zoo doende voldoende vervangen konden worden. Dit is echter niet het geval, daar bij de handhaving van het tegenwoordige beleid ten aanzien van aard appelen reeds einde Mei of begin Juni de voorraad uitgeput zal zijn. Ook onze vleeschreserve kan ons dus niet afhouden van den eenigen uitweg, dien wij nog hebben: het onmiddellijk in beslag nemen van de aardappelen. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE NIEDORP. De Provinciale Commissie tot bevordering der vee fokkerij hield Dinsdag 13 April alhier een stieren- keuring, waar werden aangeboden: een 3-jarige stier, Max II, van de Fokvereeniging Nieuwe Niedorp, goedgekeurd; negen 2-jarige stieren, waarvan goedgekeurd 4,'nl. Adolf III van den heer Zeilemaker te Winkel, Jan van G. Liefhebber te Oude Niedorp, Adam III van de Stierenvereeniging te Moerbeek en Frits van C. Wit Dz. te Moerbeek; 24 eenjarige stieren, waarvan 3 goedgekeurd 'en wel: Frans Dirk -van J. Bakker te Barsingerhorn^ Adolf van P. Saai te Nieuwe Niedorp -en Frans VI van C. Kooij te Harenkarspel. DUITSCHLAND TEGEN HOLLAND. Aan de grens speelde zich naar -het N. v. d. D. meldt, dezer dagen het-'volgende tooneeltje af: Een Hollander wilde bij Babberich de grens over, na aan het station Elten teruggezonden te zijn. Aan gezien zijn papieren 'niet in orde waren, moest ge- informeerd worden naar de woonpaats in Duitsch- land. Tijdens het onderzoek stond men den man toe in het naburige, op Hollandsch grondgebied gelegen cafe iets te gaan gebruiken. Na eenigen tijd riep men hem terug om zijn papieren in ontvangst te nemen. De haast waarmede zulks gebeurde wekte bij den man achterdocht en -slechts schoorvoetend naderde hij de grens. De Duitsche wachtposten gre pen hem aan en wilden wat meer spoed bij de zaak zetteD. Dit had echter niet het gewenschte resul taat daar de betrokkene thans niet meer over de Duitsche grens wilde. Hij kreeg hulp van-Twee ar beiders en werd het een geweldig getrek. Holland overwon, maar.... 'moest zijn jas achterlaten. Bij informatie was gebleken, dat -de Hollander nog eernge dagen zitten te goed had in Duitschland. Ook in zijn eigen land stond hij nog in 't krijt, zoodat hij op het oogenblik in „Pairia" achter 6lot en grendel zit. UITVOER VAN VETTE VARKENS. Men schrijft ons: Naar wij vernemen, bestaat het voornemen bij de regeering om Maandag a.s.-de grenzen voor een be perkten uitvoer van vette varkens -weer open te stellen. STELEN VAN PAARDEN. De territoriale -bevelhebber in Friesland, Gronin gen en Drenthe, uitoefenende het militair gezag In de in staat van beleg verklaarde'gemeenten Finstcr- wolde, Beerta, 'Nieuwe Schans, Bellingwolde, Vlacht- wedde, Emmen, sSclioonebeek, Dalen en Coevorden, heeft in verband met de in den laatsten tijd 'her haaldelijk voorgekomen z.g. -„diefstallen van paar den" bekend gemaakt, idat het in zijn -voornemen, ligt, in den vervolge het houden van paarden te ver bieden in die stallen, waar, na voorgekomen dief stal, niet ten duidelijkste blijkt, 'dat alle voorzor gen tegen diefstal,waren genomen. KOLHORN. Was mm in de polders alhier bevreesd, dat er dit jaar aam arbeiders gebrek zou zijn wegens het ontbre ken van Belgen, de uitkomst is anders: een aamtal arbeiders uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn hier aange komen, en bij verschillende landbouwers aan het werk KOLHORN. In de polders alhier werd voor minder veld voor suikerbieten gecontracteerd dan andere jaren; te be grijpen is wel, dat meer wiLzaad-granen werden uitge zaaid. KOLHORN. Als verkooper van visch van gemeentewege en te gen vastgestelden prijs, is voor dit dorp en polder Waard aangesteld de heer Jan Smit. AARTSWOUD. In de LI. gehouden bijeenkomst van de zangvereem- ging „Zang- en Vriendschap" alhier, werd besloten de vereeniging te ontbinden. Gebrek aan zangers en de daardoor ontstane ünancieele moeilijkheden zijn de re den. Reeds eenigen tijd tobde men zoo voort hopende op betere tijden, Men besloot voor hel kleine saldo, ter herinnering van de laatst trouw gebleven zangers een foto te laten maken. EEN SMOKKEL HISTORIE. De gebroeders Dnessen uit Didam, stroopers van beroep, gingen Zondagavond onder Beek op pad, toen ze plotseling twee mannen zagen, die een tweetal paar den over de grens wilden smokkelen. De Driessens stelden zich verdekt op, doch dé smokkelaars hadden hen reeds gezien en, in de meening dat het soldaten, waren, kozen zo het hazenpad, de paarden in den steek latend. De Driessens namen nu de paarden mede en verkochten ze den anderen dag voor f 400 aam een smokkelaar. De marechaussee te 's-Heerenberg, die van het gebeurde de lucht kreeg (in beschonken loesland hadden de Driessens het avontuur verteld), nam de paarden te Wehl en Keppel in beslag en bracht ze naar 's Heerenberg. Het eigenaardigst is nog wel dat de oorspronkelijke eigenaar der paarden zyn eigendom niet durft opeis chen, omdat dit hem met den strafrechter in aanraking zal brengen wegens poging tot verboden uitvoer. DE UMUIDER TRAWLERVLOOT. De berichtgever van het Hdbtd. uil IJmuiden schrijlt Tlians is nog slechts een 40-tal stoomtrawlers op zee ter uitoefening der visscherij, zoodat nu reeds ruim een honderdtal dier vaartuigen stilliggen in de VLsschersha- ven alhier. Dit aantal zal wd spoedig aangroeien, wan neer de steenkolen van de nog op zee zijnde stoom trawlers verbruikt zijn. Eenige duizenden personen zul len daardoor werkloos worden, gezwegen nog van de schade, die sommige industrieën zullen lijden. De rceders hebben reeds eenige malen cené vér- gadcring in zake de steenkolenvoorziening der sche pen gehouden, doch hebben nog geen definitief besluit dienaangaande genomen. Ook van de gemeente Velsen hebban we in die richting nog niets naders gehoord. WERKSTAKING LEÏDSCHE KATOENFABRIEK. Aan de Leidscbe Katoenfabriek weigerden giste ren een 30-tal jongens aan den arbeid tc gaan om dat de directie niet bereid -was hun voor den Twee den Paaschdag bet loon uit to betalen. Het gevolg ervan was dat ook een 'zeventig mannen (katoen drukkers) genoodzaakt werden het werk neer te leg gen. i De knapen waren niettemin ongenegen weer aan het werk te gaan. DE MILITAIREN EN 1 SfEÏ. Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, heeft, naar Het-"Volk meldt, aan de ministers van marine en van oorlog de vraag gesteld, of zij bereid zijn, hun medewerking te verleenen, ten ein de, voor zoover de dienst bet toelaat, aan de gemo- biliseerden, die dit wenschen, zooveel mogelijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid to stellen, deel te nemen aan de viering van den 1 Mei dag. j „/.AANSTROOM" EN „BATAVIER V". De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt be kend, dat in de Duitsche Reicbsanzeiger van 7 April belanghebbenden bij de aangehouden stoom - schepen Zaanstroom en BatavierV en bij de -ladin gen daarvan zijn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen ter ■'zake bij het prijsgerecht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten onderteekend 'zijn door een bij eenDuitsch gerecht toegelaten advocaat. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave dd. 7 April jl. werden ge vallen van mond- en'klauwzeer geconstateerd: in Noord-Brabant in elk der gemeenten Maashees c.a., 'Loon-op-Zand c.a. (Kaatsheuvel). 'Wijk c.a. en Andel 1 geval; in Zuid-Holland -2 gevallen te Overschie en in elk der 'gemeenten Schiedam, Nieuwland en Leer dam 4 geval; in'Gelderland in elk der gemeenten Ubbergen én Poederoyen 2 gevallen en in 'elk der gemeenten Waardenburg en Gameren 1 geval; in Limburg 1 geval te Sevenum; in Zeeland 2 gevallen te Sluis en 4 geval te Eede. De gevallen, die in den laatsten tijd op verschil lende plaatsen in Noord-Brabant zijn voorgekomen, alsmede de omstandigheid, dat do oorsprong van en kele der laatste in Zuid-Holland en Gelderland ge constateerde gevallen tot Noord-Brabant was te rug te brengen, hebben bet raadzaam doen achten voor laatstgenoemde provincie benevens voor het ten zuiden van de Maas ^gelegen gedeelte van Gel derland, den uitvoer Ivan herkauwende dieren en varkens en het houden van markten, openbare'vei> koopingen, tentqpnstelhngeD en andere vereenigin- gen van herkauwende dieren en 'varekns te verbie den. 1 NOORDSCHARWOUDE Mef. Br. Speets gaf gisteravond met een twintigtal harcr muziekleerlingen een openbare voordrachtoefe ning ten lokale van den heer D. Stam. Het aardig af wisselend programma bevatte een twintigtal no.'s voor viopl, piano en harmonium, terwijl de jongejuffrouw Jannetje Sluis nog een drietal liederen zong. We twijfelen niet, of het talrijk aantal aanwezigen, dat uitsluitend bestond uit ouders en genoodigden, heeft oen genot vollen avond gehad. De aandacht bij het spel, de stilte in de zaal, het applaus na élk nummer, doen mej. Speets met vreug de aan dezen avond terug denken. Namens alle leerlingen werd haar nog een prachtig bouquet aangeboden, wat zeer zeker in goede aarde vioL NOORDSCHARWOUDE. Tot kweekeling aan dé ■'Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg is benoemd de heer C. Keeman te Noordscharwoude. VALKOOG. In 'de deze week 'gehouden vergadering van hee- ren Kerkvoogden werd besloten om den heer Leeu wenkamp, eervol ontslag te geven als koster der Herv. Kerk met behoud van het volle tractemenV als pensioen. Gedurende 26 jaar heeft Leeuwen - kamp deze betrekking waargenomen. Tevens werd als'zijn opvolger benoemd de heer G. Blaauboer, al hier. i EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Een onderwijzer te Amsterdam, die Rookcr heet, was op de school van het schoolhoofd Noórdhóff plaats vervangend onderwijzer voor een taalcursus. De werke lijke onderwijzer was ziek. De heer Noordhoff wordt verplaatst als hoóld en v,H nu gaarne een kiekje hebben bij zijn afscheid van de onaerwijzers. De heer Rooker zegt het schoolhoofd, dal hij daaraan niet wenscht mee te doen. Schoolhoofd boos en den heer Rooker werd meegedeeld, dat hij als reserve-onder wijzer voor den taalcursus niet meer gewenscht werd. Dat scheelde den heer Rooker ongeveer f 6 po* week. Een andere onderwijzer, de heer Van Sloten werd door het schoolhoofd Noordhóff aangezóebt óm de plaats des heeren Rooker in te nemen en deze beloofde dit. De heer Rooker had zich evenwel tot het Afdeelings- bestuur van "den Bond van onderwijzers gewend en dat bestuur wast van den heer 'Van Sloten gedaan te krijgen, dal hij aan den heer Noordhof schreef, bij nader inzien niet te kunnen optreden als plaats vervanger van den heer Rooker. Door tusschenkomst van inspecteur en wethouder van onderwijs, werd de heer Rooker weer als plaatsvervangend onderwijzer aangesteld. Nu zou men denken, nü is 't uit, maar de heer Van Sloten moest het loodje leggen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1