De Oorlog. Nederlands^ schip getorpedeerd. De heer v. Sloten kroeg n.1. via den heer Noordr hofl kennis van het volgende schrijven van B. en W. Bij dezen dcelcn wij u mede, dat L. H. van Sloten van de lijst van reserve-onderwijzers voor 'den taalcursus, gevestigd in school 128, is afge voerd. Wij verzoeken u hiervan aan den belangheb bende mededeeling te doen. Toen het afdoelingsbesiuur zich naar aanleiding van üit schrijven bij den wethouder vervoegde, deelde deze mode. dat B. en W. dit besluit hadden genomen, omdat B. en W. geen dienstweigering kunnen dulden Indien een onderwijzer zich als reserve-onderwijzer beschikbaar stelt, dm mag deze zich niet aan den dienst onttrekken, behoudens in geval van ziekte. Van Sloten en hel efdéelingsbcstuur hadden vertrouwen moo- ten stellen in 13. en W. Hot afdeelmgsbestuur spreekt zijn verbazing over besluit uit en zegt o.a. „Wij kunnen ons haast niet voorstellen, dal men Öit in sommige kringen dienstweigoren noemt. Wij meetnen, dat het niet anders is dan ware solidariteit. En inderdaad hadden wij niet verwacht, dat in he' tegenwoordige College van B. en W. de eerste meening word gehuldigd. Wij kunnen bijna niet geTooven, dn' 'de sociaal-democratische wethouders Vliegen en Wi- baut hun goedkeuring aan het besluit hebben gehecht doch ook van de heèren Teilegen en Den Hertog haclden we niet verwacht, dat ze zich op 'dit reaction- nair standpunt zouden plaatsen. „Meent net college van B. en W. de zaak principiee' te moeien stellen en dan tot de conclusie te moeten komen, dat do daad van Van Slolen als dienstweige ring moet worden beschouwd, dan wenschen wij daar tegenover te stellen, dat leder strijdende arbeider deze daad, die gedaan is pp advies van het bestuur cn waarvoor dit dus de volle verantwoordelijkheid draagt, zal toejuichen". We zijn nu erg benieuwd hoe dit zaakje zich zal op lossen. 1jit de s. d. a. p. „Hot Volk" deelt mede, dat verschillende leden van de federatie der S.D.A.P. te 's-Gravenhage 'n circulaire hebben verspreid, waarin de partijgenoo- ten worden opgeroepen tot-een vergadering. In de circulaire spreken'zij namens vele anderen van de afdeelingen Den Haag I, II, III en Seheve- nlngen de meening uit, „dat do op hett Paaschcon- gres der partij -'genomen beslissing inzake het na tionale standpunt en de landsverdediging -van roo groot gewicht is voor de toekomst der socialistische actie naar binnen en naar buiten, dat geen afwach tende houding kan worden aangenomen." Zij voegen hieraan toe: ,,de kwestie waarom -het hior gaat, is van zoo groot direct belang voor on zen strijd, dat op welke wijze dan ook, tegen de nationale richting met 'al haar gevolgen door allen, die ze voor de zaak van -'het proletariaat verderfe lijk achten, stelling moet 'worden genomen."' De vergadering zal geleid worden door den 'heer Soep, dezelfde die op het Congres te Arnhem het woord voerde. Hij heeft gisteren zijn lidmaatschap van de S.D.A.P. opgezegd. Predikbeurten. ZONDAG 18 APRIL. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, 's av. 7 uur, Ds. De Graaff. Wieringerwaard. Geen dienst. Kolhorn, 's av. 7 uur, Ds. Theesing. 'Avondmaal. Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Schermer- horn. 1 c Callantsoog, voorm. 10 uur, 'Ds. Groeneveld. Eenigenburg,'voorm. 9.30 uur, Ds. De Graaff.' Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna,, voorm. 10 uur, Ds.'Poort. Hippoiytushocf, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Westerland, nam. 2 uur, Ds.'Witkop. Oosterland. Geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Oudo Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Dijk. Deerhugowaard. v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Petten. Geen dienst. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste, Veenhuizcn. Geen dienst. Julianadorp. Geen dienst. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. -Van Griethuijsen. 'Nuord-Zijpe .Geen dienst. Valkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. N'ieuwburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Ds. Vaa der Yeen. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 9.30 uur, Ds.'Huizinga. llippolytushoef, voorm. 10 uur ,Ds. Leendertz. Slroe. Geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 9uur, Ds. De Borst. Van het Westelijk oorlogsterrein komt 'op dit oogenblik geen -enkel belangrijk nieuws. Het is al leen een rapport van generaal French over plaats gehad hebbende gevechten, wat het gebrek aan nieuws moet aanvullen. Na een. kleine opleving treed ook hier weer de-oude toestand in. Van eenige wen ding is in 'laatste dagen geen sprake. Hetzelfde liedje, -al is het dan met andere -woor den kan gezongen worden over wat op het Ooste lijk front geschiedt. Ook daar geen veranderingen. Over den stand van •zaken daar geeft de Times de volgende meening: „Wat er (in de Karpathen) gebeurt 'schijnt een poging te zijn van de Russen en de Oostenrijkers om elkaar aan de tegengestelde vleugels om te trekken. In bet westelijke -gedeelte van de Karpa then zijn de Russen de bergen over-en bedreigen zij Hongarije. In het oostelijke gedeelte houden de Oos tenrijkers-den aanval van de Russen tegen den Us- zokpas tegen en-trekken zij ten N.O. van het 1 ge bergte door Oost-Galicië, -ten einde de verbindings lijn van de Russische troepen, die den Uszok-pas aanvallen, te bedreigen. Deze bedreiging van de Oostenrijkers tegen den linkervleugel van de Russen 'is nu tot Stry geko men. Stry ligt Ten N.O. van den Uszok-pas en ten N.W. van Stanislau. Een Oostenrijksch leger-te Stry beleekent bijna zeker, dat de Russen weer uit Sta nislau verdreven zijn. I Do Oostenrijkers dreigen-zoodoende heel oostelijk Galioië te overstroomen en -den Russen het -bezit vaa Lamberg te betwisten. De Itussen dreigen Hongarije van de hellingen van de Karpathen beneden aan de-passen van Dukla en Lupkoow binnen te vallen. Slaagt een van deze twee bewegingen dan -zou de andere opgegeven moeten worden. Is dus de Russische rechtervleugel en het rechter centrum sterk genoeg, om-het verzet van de Oos tenrijkers en Duitschers te breken-en Hongarije met een sterke macht binnen te trekken, dan zal de be^ weging van de Oostenrijkers in oostelijk Galicië in de lucht komen te hangen, en zullen zij gedwon gen zijn door Boekoyina terug te trekken, waarbij zij voortdurend gevaar loopen, dat hun terugtocht- lijn door de passen van de zuidoostelijke Karpathen wordt afgesneden. Indien aan den anderen kant deOostenrijkers den rechtervleugel van de Russen kunnen keeren en Oost-Galicië tot-Lemberg toe overstroomen, zullen de pogingen, die de Russen gedaan hebben -om de westelijke passen te forceeren, voor het tegenwoor dige oogenblik -althans vergeefsch zijn. Uit hot. ,St. Pelersburgsche-communiqué van gisteren blijkt, dat buitengewone hevige aanvallen op, den linkervleugel van de Russen zijn gedaan, en dat die met groote verliezen afgeslagen zijn." We zien hieruit, dat de toestand voor beide partyen 'si sapaad pum sooj «rp aoi{ jbrjv 'uapjOM. uq jppuo het is vooralsnog moeilijk le zeggen. De Weensche berichten spreken van oen mislukking van den Russischen aanval en als gevolg daarvan, Y&n een' algemeene verslapping. Het rapport van de Russische generale staf meldt daarentegen het volgende: Den Hen en 12en April ontwikkelde zich de strijd op het Karpalhenft onl tusschen Bartfeld eu Stry met groote verbittering. Onze troepen trokken voort" langs beide oevers van do Ondava, maakten zich ten zuiden van Stropho meester van verschillende hoogten ten noordoosten van Telepotsj, behaalden succes in do richting van Oeszjok, waar na buitengewoon verbit terde gevechten de hoogten bij de dorpen Bachovielsi,- Benef en Vylsspkouvzy 'n onze handen vielen. Wij maakten 270Ö man krijgsgevangen en 53 officieren en veroverden een kanon cn een twintigtal mi'railleurs. Op de hoogten ton zuiden van Volossate en vooral in de omgeving van Kozioofka deed de vijand heftige aanvallen met aanzienlijke strijdkrachten. Alle aanval len werden echter afgeslagen niet groote verliezen voor den vijand. In de Boekowina dood de vijand op een zeer brood front in de richting van Zalesjiki in den nacht van 11 April verwoed® aanvallen onder een slagregen en :n ondoordringbare duisternis, maar overal wist onze infanterie, die den vijand mei de bajonet ontving, de overhand -.te behouden. De strijd in de Karpathen is een ware reuzenstrijd. Niet minder dan \iar millioen soldaten staan daar tegenover elkaar en nog steeds worden er meer troe pen aangevoerd en saamgetrokken. Het is duidelijk, dat de uitslag van dezen slag een grooten invloed zal oefenen op den toekomstigen loop van den veld tocht en wanneer de slag zich blijft ontwikkelen zooals thans, kunnen dc gevolgen beslissend zijn. In gezaghebbende Russische kringen wordt ronduit erkend dat het offensief der bondgenooten in het Westen Rusland belangrijke diensten bewijst bij den huidigen stand van van 'zaken, daar het 'Duitsrilland, belet versterkingen aan dat gevechtsterrein te ontlee- nen. Tegelijk is het aanvaarden van een zoo grooten siag dooi- Rusland op een oogenblik dat juist algemeene rust op liet Oostelijk gevechtsterrein werd verwacht, een groote verlichting van Engeland's en Frankrijk's taak. Wij zijn nog niet geheel op de hoogte van de oog- ftierk'en 'der Duilschcrs en van de sterkte der lroo pen die zij voornemens zij'n naar Hongarije over tc brengen., maar het is niet .onmogelijk aal zij hopen door een hevigen slag de kracht van Rusland tijde lijk te verlammen, teneinde hun geheele aandacht te kunnen richten op België en Frankrijk. Men denkt dat Duitschland thans al zijn strategi sche reserves heeft aangesproken en dat het één front slechts kan versterken ten koste van hot andere. 120 Kalfkoeien f 210 ft 34.0, stug. 55 Pinken f 100 a 140. 150 Nuchtere kalveren f 10 a 22. 830 Overhouders f 26 a 10. 33 Varkens (vette) p. K.G. f 0.76 a 0.88 90 Biggen f 12 a 19. 20 Konijnen f 0.50 a 1. 20 Kippen f 0.50 al. •120 K.G. boter f 1.30 a 1.40. 5500 Kipeieren f 4.75 a 5.25 per 100. 100 Eendeieren f 4.50. BROEK OP LANGENDMK, li April. Roode kool f 2.10, witte kool f 1.30 per 100. Uien f 9 a f 9.i0 per baal. TELEGRAFISCH EERBERICHT, nar waarnemingen vonicht in den morgen van den 15 April 1915, medegedeeld door het Koninklijk u- - .nlngiscli imlitmH e l)<- Bi, noogste barometerstand 767.3 te Vlissingen, laag ste barometerstand 753.5 te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 April. Moest zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot halfbowolkt.Weinig of geen regen. Zelfde tempera tuur. 11 11 11 Verschillende Oorlogsberichten, Laatste telegrammen. EEN ZEPPELIN DOVEN ENGELAND. LONDEN. Op de-kust van Northhumberland heeft gisteren een Zeppelin-luchtschip bommen gewor pen. Te 8 uur 's av. passq^rde, gebruik makende van de duisternis, een Zeppelin boven Blyth en wierp in het kolendistrict aldaar een twintigtal bom men, die weinig schade aanrichtten. Vervolgens verscheen het luchtschip boven Walls- end, Cramlington en eenige andere plaatsen. Toen het luchtschip -in de buurt van New-Castle ver - scheen, werden daar allo lichten-spoedig gedoofd en alle maatregelen genomen om het schip te verdrij ven. De aangerichte schade is zeer gering; persoon lijke ongelukken rhadden -"niet plaats. Ten slotte vordween de Zeppelin weer over de - Noordzee. Om streeks 11 uur 's avonds was alles in de.-bezochte landstreken weer normaal. i 1 DEN HAAG. Gisteravond 8 uur werd het Neder- landsobe stoomschip Katwijck van de Maatschappij Katwijk, -firma Erkhardt en Dekker te Rotterdam, dat zich op de'thuisreis bevond, getorpedeerd, ter wijl het voor anker lag 7 mijtm-bewesten het licht- soliip Noordhinder (in de -Noordzee)De bemanning van 23 koppen werd gered door het lichtschip. He denmorgen is een - vaartuig van het loodswezen te Vlissingen vertrokken-om de bemanning-af te halen. Te Katwijck is den 27sten Maart van Bal timore vei trokken met een lading graan aan boord voor de Nederlandsche Regeering. Kapitein van het schip is E. Teensma. Het laatst werd -het schip gesignaleerd eergisteren te Dover. Geen andere haven is aange daan. In 20 minuten is het schip gezonken. Plaatselijk Nieuws. MARKTOVERZICHT. De handel in -geldekoeien neemt toe en daarmee ook de prijs, Als bewijs, dat-deze rubriek duur was, deelde men ons mede, dat iemand uit Sint Maarten voor drie geldekoeien gemiddeld f 252 per stuk ont ving. Dat worden dus over eenige weken dure slacht koeien. Van deze laatste was de aanvoer vrij groot. Het fonds boekte 110-stuks. Eerste kwaliteit gold. 48 cent. De heer Schermer te Nieuwe Niedorp ontving f 380. Naar de militaire slachterij te Helder gingen 11 stuks. Melkkoeien waren prijshoudend. Nuchtere kalveren vlug en boog in -prijs. De hoofdaanvocr gaat-naar het buitenland. Overhouders - voor Engeland liepen tot f 40, voor de Wei was de hoogste prijs f 34. De vraag liet in de voormarkt te wenschen over, wat meer bij drukk koemarkten hett geval is, daar de -aangewezen per sonen dan daardoor meer in beslag worden geno men. Varkens toonden neiging-tot lager prijs. Voor eer ste kwaliteit werd 44 cent -gegeven. Zij die in den beginne niet tegen dien prijs -wilden verkoopen, moesten later met 43, ja zelfs met 42-cent genoegen nemen. 1 POLITIE. Gevonden: een pakje, inhoudende een bruin vil ten hoed. 1 aangifte van verhuizing bin nen de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen, voor zooveel noodig met het oog op het ver- zuimbetrekkelijk het doen van aangifte ter Secreta rie bij verhuizing'binnen de Gemeente,-aan de in gezetenen in herinnering het 'bepaalde bij artikel 5 van de Politieverordening dezer gemeente, luidend als volgt: „Ingeval van verhuizing binnen de -gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te wor den kennis -gegeven ter Secretarie der Gemeente, te weten Voor een heel gezjp, 'inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het Hoofd van dat ge2in: Voor afzonderlijk levende personen door hen zelf Voor de geheele bevolking van gestichten of an dere inrichtingen, waar personen onder eenig be stuur te zamen wonen, door de bestuurders dier in richtingen." Overtreding wordt gestraft met eene -geldboete van ten hoogste een gulden. Schagen, den 12 April 1915. Burgemeester en M ethouidërsvoornoemd J. P. W. VAN DOORN. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Marktberichten. SCHAGEN, 15 April. 6 Paarden f 200 a 450. 230 Geldekoeien (mag.) f 180 a 280, matig. 150 Idem (vette) f 190 a 380, vlug. DE VERLIEZEN BIJ NEUVE C1IAPELLE. Uit Londen, 14 April. In zijn telegram van 5 April meldt veldmaarschalk French,'dat de Britsche ver liezen bij Neuve Chapelle bedroegen 190 officieren en i'337 man aan -gesneuvelden, 359 officieren en 8173 man aan gewonden en 23 officieren en 1728 man aan vermisten. De verkregen'resultaten echter wa ren zoo belangrijk en van zoo groote beteekenis, dat de kosten niet al te zwaar kunnen worden be schouwd. Op liët slagveld werden vele duizenden gesneuvel de vijanden geteld en twaalf duizend gewonden wer den vervoerd. Alle Britsche verliezen werden binnen 'enkele da gen weer -goed gemaakt. Het verslag van French -concludeert met nadruk, dat een vrijwel onbeperkte -aanvoer yan munitie dringend noodzakelijk is. DE EERSTE PREMIE VOOR DE VERNIELING VAN EEN DUIKBOOT. Eergisteren is in Mansion - House te Londen aan den gezagvoerder van-do „Thordis", de premie van 500 pond st. overhandigd, diode Syren and-Shipping had uitgeloofd voor gezagvoerder en bemanning van het eerste Britsche koopvaardijschip -dat een vijan delijke duikboot in don grond boorde. t Up 28 Februari had de „Thordis" op een tiental mijlen van Bevezier de periscoop van een onder zeeër waargenomen.. Do gezagvoerder van de „Thor dis" liet liet- roer omgooien-en voer recht op de pe riscoop aan, men hoorde en voelde een schok on der de kiel van de stoomboot en zag niets-meer van de duikboot; alleen nam men olie op het water waar RieruitHconcIudeerde de bemanning van de „Thor dis" dat de onderzeeboot was vernietigd. Deze con clusie is door hen die 'de premie uitloofden als juist erkend. Bij de overhandiging van 'de premie werden door den lord mayor vriendelijke woorden gericht tot den kapitein van de „Thordis" -die met grooten moed en bekwaamheid had gehandeld. AAN HET YSER-FRONT. Men schrijft aan de N. R. Crt. Toen het Belgische veldleger, na zijn terugtocht uit Antwerpen de opdracht kreeg den linkervleugel der hond- genopten voor een onttrekking te behoeden en den Yser kOiOS als verdedigingslinie, kon de nu befaamd geworden inundatie slechts zeer langzaam plaats hebben. Met de mogelijkheid, dat het Belgische leger ooi: aan den Yser zou moeten strijden, was nimmer en kon nimmer rekening gehpuden, zooda.t de inunda tie, die den zwaarbcproefden Belgen gelegenheid gaf legen een zeer aanzienlijke overmacht van de beste troepen der wereld stand te houden en aldus het le ger der bondgenooten voor een ramp te behoeden, in vredestijd absoluut niet was viporbereid. Sedert de eerste dagen van den strijd aan den Yser zijn doffr de Belgen eenige belangrijke werken uitge voerd, waardpor zij thans net hoogtepeil van het water in het overstipomdo gebied nauwkeurig kunnen re gelen. In den tijd, verlo<open sedert den val van Antwer pen, heeft de Belgische regeering het grootsche werk volbracht een nieuw leger te vormen, dat tal rijker is dan de legermacht, die in de eerste dagen van Augustus gereed stond, de onzijdigheid van België te verdedigen. Nu het oogenblik mogelijk nadert, dat de bond genooten en de Belgen tot een offensief zullen over gaan, werd deinundatie, die bij het defensief zulke goede diensten bewees, tot een nadeel voor hen, die haar tot stand1 brachten en reeds eenige weken geleden werden de voorbereidende maatregelen go troffen <om het geïnundeerde gebied weder droog tc leggen. Zopdra de Duitsohers de geregelde, zij he' langzame daling van den waterspiegel opmerkten, begonnen zij een hevige beschieting van de- sluizen bij Nieuwpoprt, doch veel uitwerking had dit nie' eri de drooglegging geschiedde zonder veel moeilijk heden. Behalve de laagst gelegen gedeelten staat het ter rein niet meer onder water, wat niet zeggen wil dat het droog is. Voor troepenbewegingen op groote schaa' is het nog niet geschikt en deze toestand zal waar schijnlijk nog wel vele weken duren. De doior de Belgen aangelegde werken maken he' 'hans mogelijk om. indien hun offensief mocht fa len, de inundatie binnen zeer korten tijd te herstel len. UIT HET VOLKSLEVEN. Een medewerker van de Vorwarts vertelt ter waar schuwirig tegen ondoordachte uitlatingen liet volgen de geval uit het volksleven: „Verleden Zondag was ik getuige van een pijn1 ijk 'afereel. Ik zat in de buur! van hef Treptower Pari: in een eenvoudig logement. Er waren eenige Soldn- 'envrouwen, die 's middags in het park met haar kinderen aan het wandelen waven gewees' en zich nu de Weelde van een kan koffie veroorloofden. Er zaten ook nog een paar mannen- Het gesprek k wam op wat thans ieder mensch be zig 'houdt. Onnoodig te vertellen wat de' mannen en vrouwen zeiden. Wie londer liet volk leeft, weet wa' er wend gezegd. Het eenige verlangen, de eenige wensch wend levendig besproken. Aan een tafel zat een man alleen. Toen er een kleine pauze was in het gesprek, zei hij„Wat nv" betreft kan de oorlog nog tien jaar duren. Ik heb in .tien maanden al meer dan 1000 mark gespaard 1" Een ijzig stilzwijgen volgde. De vrouwen waren bleek gewerden en ckeken den man o^n als een on dier, als iets afschuwelijks. Ge ruimen tijd was he' stil. De man, die de uï'werking van zijn woorden merkte, was zo-o rood als een kreeft geworden, eu als ter verontschuldiging zclde hij zacht,.Ik ben zadelmaker. We vonken en nu geld" Die .wcjnrdm maakten aan he' stilzwijgen een ein de*. De vrouwen zeiden den man ruw de waarheid. Hij zweeg, dronk zijn b:cr uit en verliet hef 'oknal. Maar de opgewondenheid was nog niet bedaard. Een vrouw was in huilen uilgebars'en. Eindelijk verdok ken de vrouwen, en nog bij het heengaan uitten ze zich in hit'ere. hef Moe bewoordingen.." DE SCHADE DOOR DE DUITSCHE KRUISERS AANGERICHT. Met bet'binnenvallen'vnn de „Kronprinz'Wilhelm" in de haven van Newport News (zie 'no. van Dlns- dng),'kan men zeggen, dat de laatstevande Duit- sohe 1 oorlogsbodems, die op zee waren, 'aaft het einde van'zijn loophaan is gekomen. Het is 'nu 'mo- crelijk, een overzicht te'krijgen van de totale scha de. door die'schepen aangericht Het totale aantal schepen, door de „Kronprinz Wilhelm" 'in den grond geboord, was dertien; hun gezamenlijkewaarde met de -ladingen is ongeveer 1.105.000 pond sterling. De „Emden" liet 17 schepen zinken-tot een waar de van 2.211.000 pond; verder legde de „Emden" be- slag op drie stoomschepen, welke de commandant, met dien eerbied voor correcte gedragingen -in den zeeoorlog, dien hij steeds toonde, met de passagiers en bemanningen van de in den grond geboorde sche pen naar een haven zond. Dan volgt de „Karlsruhe", die 17 stoomschepen, tot een waarde van 1.662.000 pond, vernietigde. De „Prinz Eitel Friedrich" nam 11 schepen tot een-waarde van 885.000 pond. De „Königsberg" boorde een stoomschip -jn den grond tot een waarde van ongeveer 275.000 pond. De „Dresden" vernielde drie stoomschepen en twee zeil schepen: waarde ongeveer 275.000 pond. De „Leipzig' boorde drie stoomschepen in. den grond: waarde 235.000 pond. Op het eerste gezicht mag het totaal bedrag 'van ongeveer 670 millioen vrij groot schijnen in wer kelijkheid is dit-bedrag in vorgelijkiing met de to tale waarde van de schepen, die sinds het -begin van den oorlog uitgingen en binnenkwamen, 'gering. Gedurende de eerste acht-maanden van den oor log bedroeg het totaal van de invoeren in de ha vens van bet Vereenigd Koninkrijk ongeveer 471 millioen, van de uitvoeren 205 millioen. Het scheeps register-van het Vereenigd-Koninkrijk telde ophot einde van het jaar een tonneninhoud van 20 mil lioen, tot een waarde van 200 millioen pond. Voegt men dit bedrag bij het totaal der invoeren en, uitvoeren, dan is 'de waarde van den eigendom, door Duitsche kruisers in den grond geboord, aon te verwaarloozen fractie. De waarde van het in- 'en uitgevoerde ongemunte goud en zilver bedraagt veei tic en een half millioen. -Indien men dit nog voegt bij het totaal der in- en uitvoeren, dan daalt de waarde van het in den grond geboorde eigendom tot de kleine proportie van 68 pet. Uit de staten van de admiraliteit blijkt, dat van het begin van den oorlog-af 44.0(10 reizen zijn ge maakt. De resultaten worden geacht buitengewoon gunstig te zijn en veel gunstiger, dan de scheeps eigenaars en assuradeurs -verwachtten in do eerste dogen van den 'oorlog. Aandacht verdient, dat de door de Engelsche vloot genomen Duitsche schepen niét verloren zijn ge gaan; zij werden terstond weer in het handelsver keer gebruikt. De Britsche schepen daarentegen, die door de Duitsohers -in den grond zijn geboord, zijn onherroepelijk verloren; indien de Duitsche wij ze van optreden werkelijk succes had gehad, dan zou dit overal een prijsstijging ten gevolge hebben gehad, ook in neutrale-landen en Duitschland zelf. zonnebloemen. De minister van sspoorwegen in Prujsen heeft de verschillende spoorwegdirecties ernstig in overwe ging gegeven maatregelen te nemen-om zoo spoedig mogelijk aver te gaan tot het aanplanten van groote hoeveelheden zonnebloemen op de velden om en nabij de stations en langs 'do lijnen waar de niet vette, droge gronden zich bijzonder tot -dezen aan plant leenen. liet zaad van de zonnebloem moet een goede soort olie opleveren, die bij het bereiden van spijzen best te gebruiken is, alsmede voor het fabriceeren van kunstboter en ook voor andere doeleinden, waarop vooral bij de schaarschte aan vet dient gelet te worden. 1 De overblijfselen der bloem moeten, gedroogd, ook een goed voedingsmiddel zijn. het filmarchief van den generalen staf. In dezen oorlog 'is de kinematographie, voor de eerste maal sedert haar bestaan, officiëel in dienst gesteld van de historiographie en verheven tot oen historisch hulpmiddel. De Duitsche Groote Gene rale fcTaf heeft bij het uitbreken van den oorlog oen staf van film-operateurs georganiseerd. Zij zijn geplaatst bij de verschillende leger-oppercominan- do's na eerst proeven van -bekwaamheid te hebben afgelegd. Zij krijgen opdrachten van deze comman do's eu hun opnamen worden naar Berlijn gezonden en daar ontwikkeld door een speciaal hiervoor aan gesteld personeel. Enkele opnamen mogen vertoond worden in bioscopen, doch de meeste .blijven in het archief, dat nu reeds meer dan twee duizend .films telt. r Een Berlijnsche film-operateur vertelde een mede werker van -het „Berl. Tagebl." o.a. het volgende: In zijn auto rijdt de opnemer, zonder militair ge leide, alleen rekenend op den chauffeur -en op het geluk c-ver het oorlogsterrein. Hij moet natuurlijk oppassen voor de kogels en daardoor duurt het dik wijls dagen en nachten, voor -hij gekomen is ter plaatse, waar hij de 'opnamen maken wil. Dicht bij hel front moet hij zijn auto verlaten. Met een ap paraat op de borst en een reserve-apparaat op den rug gaat hij nu vier of -vijf KM. den weg op, on der het granaatvuur van den -vijand. Slaan de pro jectielen te dicht bij hem in, dan moet hij schuilen m den greppellangs den weg, tot het vuren wat be daart. Dan dient hij te voot dwars over het slag veld te steken, waar een paar dagen geleden iw verwoed gevochten word. -tot de ruïnes van d<_ stad voor hem. Hij komt aan het volkomen stuk gosohu- ten station en betreedt do straten, die vol puin lig gen en waar geen mensch te zien is. Hij vindt het reusachtige gat, door een granaat geslagen, voor een huis, dat hem te voren is aangeduid. Hij komt over het - marktplein, waar doorheen een loopgraaf gemaakt is. Nergens een mensch, 'nergens een ge luid, Alleen het fluiten van de kogels links on rechts van hem -breken de spookachtige stilte. Nu gaat hij door een kelder, -hem beschreven, door rioolpijpen en onderaardsche gangen, kruipend op handen en voeten, tot hij tegen een zeildoek stoot- Hij-slaat de tent terug en slaat in eenloopgraaf. Angstige stilte ook hier. Enkele meters verder staat de vijand. De Duitsche soldaten spreken niet. Zij fluisteren. Zij turen voortdurend door de schiet- spleet t-n kijken even om maar den nieuweling, die vriendelijk begroet wordt als een kameraad, die ook in doodsgevaar verkeert. De operateur moet dikwijls uren en dagen lang in de loopgraven wachten, voor -het oogenblik aan gebroken is, dat er voldoende beweging is iu -de loopgraaf voor een vijftien meter film. Gemakkelijker heeft de operateur het in de artil lerie-stellingen waar steeds beweging is bij het ia den cn afschieten van de kanonnen. Geluk heeft hij wanneer hij op kan nemen hoe een vijandelijke vlie ger met granaten 'beschoten wordt. En het is een skalp aan zijn gordel, indien hij dan nog het treffen en bet dalen van den vlieger *in beeld kan bron gen. Maar ongevaarlijk'is dit werk ook niet. Het ls gebeurd, dat een operateur 'zich verried door -het glinsteren van zijn lens in de zon. Onmiddellijk re gende het vliegerpijlen naast het toestel. 1 kolenschaarsciite te petersburg. Uit BERLIJN, 14 April. Dc „Rjctsj' meldt, dat de kolenschaarsehie te Pelersburg oorzaak is dat vele in dustrieën het werk moeten slop zeiten. Onvoldoende productie is volgens den minisler van handel oorzaak raii deze schaarschte. de falaba. Uit Berlijn, 14 April. Tegenover de onjuiste be richten over het gebeurde bij het in den grond bo ren van de Britsche stoomboot „Falaba" wordt van bevoegde zijde het volgende 'medegedeeld: De on derzeeër gaf aan de „Falaba" het sein: '„Draai on middellijk bij of -ik schiet". Zonder zich hier aan te storen vluchtte de „Falaba"' en liet zelfs vuur pijl-signalen af om hulp. Eerst 'na een jacht van een kwartier kon het sohip weer worden ingehaald. Hoewel voor de duikboot 'het gevaar bestond iloor het stoomschip te worden beschoten of to worden aangevallen door te hulp komende schepen, werd niet. dadelijk geschoten, maar op een -'afstand van 500 Meter door roepen en signalen de waarschu wing gegeven, dat men binnen 10 minuten het schip had te verlaten. Op do tatoomboot begon men reeds de booten te water te laten. Terwijl dit ten deele op weinig deskundige wijze geschiedde,zoodat ver-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2