Algtitti Nieuws- ZATERDAG 17 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5575. De „Katwijk". SCHAGER EOUSAW?. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN d 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs perj jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent' ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ot Groote lotters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Brieven uit Engeland. Londen. 10 April 1915. Het nieuwe Engelsche leger, gevormd sinds verleden jaar Augustus, bevindt zich thans, zooals algemeen gezegd wordt, geheel of grootendeels buitenslands, in Frankrijk, België, Egypte, of waar ook. Volledige in lichtingen omtrent vervoer en bestemming van troepen worden natuurlijk wijselijk achterwege gehouden. Maar dat er heel wat gebeurt, is zeker, en menigeen ziet de komende weken, of maanden, tegemoet in de vaste overtuiging, dat Kitchener's leger aan dezen langge- rekten, onhoudbaren toestand een einde zal maken. Hoe groot Kitchener's leger precies is, is onbekend. Er zijn tijden geweest verleden jaar, b.v. na den val van Antwerpen, dat het aantal nieuwe recruten 30.000 per week bedroeg. Er zullen natuurlijk weken geweest fcijn, dat een belangrijk kleiner getal zich kwam aan melden. Verscheidene conservatieve bladen vroegen om conscriptie. Velen zagen dienstplicht voor de deur staan. En toen, ruim acht maanden na het uitbreken van den oorlog, beslaat het Engelsche leger nog steeds uit vrij willigers. Ik voor mij twijfel niet, of dit zal zoo blij ven tot het eind. De thuisblijvers kunnen zich geluk wenschen, dat op zoo'n schitterende wijze is voldaan aan den oproep om een nieuw, groot leger te vormen. Moeders stuurden haar zoons, vrouwen haar echtgenoot en. Een van de twee soldaten, die verleden jaar een paar weken bij ons ingekwartierd waren, was één getrouwd man. „Waar om heb je dienst genomen?" vroeg ik hem, in de verwachting tot antwoord te krijgen: „Om de Duitschers mores te leeren", of iets van dien aard. Maar zijn ant woord was: „Mijn vrouw wou, dat ik ging", en daar op: „Ik ben trotsch op mijn vrouw". Ja, de thuisblijvers mogen zich geluk wenschen, dat er duizenden en nog eens duizenden van die vrouwen en moeders zijn geweest, die, al hebben ze misschien haar mannen en 'zoons niet aangemoedigd, ze in elk geval geen moeilijkheden in den weg gelegd heb ben. „Zijn je twee zoons al in Frankrijk?" -vroeg ik kort geleden aan mijn schoenmaker. „Neen, maar ze gaan gauw," was het antwoord. En na eenige uit weidingen over de persoonlijkheid van den Duit- schen keizer, waarin geen enkel vleiend-woord voor kwam, vervolgde bij: „Ja, ze vonden;het hun plicht te gaan-vechten voor hun land. Ze hadden'allebei goedfc betrekkingen, maar ik heb ze geen stroo in den weg gelegd." Ik geloof, dat gevallen -'als deze regel waren. Maar 't zou dwaasheid 'zijn om te denken, -dat er geen uitzonderingen bestaan. Massa's moeders 'rul len door haar -tranen haar zoons bij zich hebben weten te houden, 'massa's vrouwen zullen -'het haar mannen uiterst moeilijk gemaakt hebben dienst te nemen. Zoo - juist las ik nog eenige bevindingen van een sergeant, wiens werk bet -"was, nieuwe recruten te werven. Hij had met groote welbespraaktheid aan dc moeder -van een gezonden, sterken jongen man uitgelegd,'hoe edel, en-ook hoe noodig het was, "iikleine bezwaren en bezwaartjes op rij te t; zich te scharen in de rij van honderd die hun leven bieden voor het vader- zei ze, /„maar mijn zoon gaat niet. iltbesloten op dat punt. -Hij zal zijn leven niet wagen voor iemand, of voor iets." „Dat is tenminste een ronduit antwoord," zei :de sergeant, „maar l<et zou er voor Engeland treurig uitzien, als alle 'moeders zoo spraken." „Misschien wel," zei ze. „Maar 'mijn jongen is mijn eenige. Hoeveel zoons heeft jouw vrouw?" „Een," was het antwoord. „En wat doet die?" f „Hij heeft dienst genomen, onmiddellijk na' het uitbreken van den-'oorlog." „En 'wat zei zijn -moeder?" „Zij zei, dat het haar hart 'zou breken, als hem iets overkwam, maar dat "ze het nog-erger zou vin den, als hij als een lafaard thuis bleef." „Zoo," zei de vrouw. „Maar dat zal ik nooit'zeg gen. Ilc heb liever een levenden zoon, dan twaalf doode helden." En'daarmee kon de sergeant heen gaan. Onverrichterzake 'ditmaal. Maar hoeveel 'an dere antwoorden had hij niet gehad. ''„Mijn drie zoons zijn alle drie in dienst. Als ik er tien 'had, had het leger -ze alle tien gekregen." Of, wat zou ik trotsch'zijn, als ik een-zoon had om aan het (va derland te geven." 'Een jonge dame, ;die naast me woont, en wier broer tot 'nu toe geen dienst -heeft genomen, zei laatst tegen me: „Ja, -'mijn broer gaat niet, maar dat moet hij weten. Ik zou er'alles voor over hebben, 'als ik een jongen was, en dan liep'ik al maanden lang in kkaki." Een komisch geval 'van succesvolle zusterliefde kreeg ik dezer dagen onder de oogen. Een meisje, schijnbaar heel verlegen, kwam 'naar het aanmel dingskantoor voor een der'vele afdeelingen van-het leger. „Mijn broer heeft dienst genomen," 'zei ze, „maar hij kan-onmogelijk soldaat worden. Hij lijdt aan toevallen. moet hem heusch -weer naar huis sturen." 1 De sergeant keek 'heel 'ernstig. „Ik zal !infor- meeren bij den dokter," zei hij. „wat'diens oordeel over uw 'broer is, maar aangezien aan iedere *re- oruut gevraagd wordt, of hij ooit last van toeval len heeft, vind ik dit een bedenkelijk -geval. Leu gens bij het geneeskundig onderzoek'worden streng gestraft. Hoe-heet uw broer?" Het meisje'noemde den naam. „O, dien herinner ik me heel goed, en het trof me, dat hij er zoo gezond en sterk uitzag. -En het rapport van den dokter was ookgunstig." „Dat kan ik niet helpen," hield de jonge 'dame vol, '„Lij heeft last van toevallen, en u moet hem weer naarhuis sturen." 1 De sergeant zocht den'naam van hetijongemensch op in een der boeken. 1 „Hier heb ik'hem," zei hij. „Hij is al twee'dagen in de kazerne." „U moet 'hem terug sturen," herhaalde 't meisje. „Maar hij is uit mijn handen'vandaan," luidde het antwoord. -„Ik wil u helpen, zooveel ik 'kan, 'maar gelooft u ook niet, dat de open lucht, lichaams oefening, omgang met "kameraden en de'overtuiging, dat hij den plicht van een man 'vervult, de beste geneesmiddelen 'voor hem zijn? Volgens den dok ter is'hij gezond, en als-hij last heeft van toevallen. zooals u zegt, zal 'het soldatenleven hem -misschien juist beter maken.\En maakt u zich 'niet ongerust. Ais hij ooit een toeval zou krijgen, ontvangt hij "de beste geneeskundige hulp, en wordt terstond ontsla gen." „U moet !hem 'naar huis sturen," -was opnieuw het antwoord. Degene, die dit gesprek bijwoonde en het verhaal meedeelt in de Daily Chronicle, werd op dit punt van de conversatie weggeroepen, waarschijnlijk zeer ;tpt /ijn spijt. Dat hij geïnteresseerd was in den, uitslag blijkt hieruit, dat zijn eerste vraag, eenige dagen later, toen hij den sergeant weer sprak, was: „En wat is er gebeurd met den -Tecruut, die aan toevallen leed?". „Wat er met hem gebeurd'is, mijnheer? Wel, wat gebeurt 'er gewoonlijk, wanneer er een dame l' in het spel is?" „Heeft ze haar zin gekregen," -'luidde de weder vraag. „De jonge dame -'leek me bijzonder -sterk van wil, en nogal op-haar-stuk-staand." „Haar zin, mijnheer? .Nou,-of ze. De jongen zit al weer thuis." „Thuis? En hoe heeft ze dat •'klaargespeeld? Was het waar, dat hij aan toevallen leed?" „De hemel mag het Veten, mijnheer," kwam het antwoord van den'sergeant. Maar dit, herhaal ik, -zijn1 ongetwijfeld de uitzonde ringen. Het leger van Kitchener is gevormd, on danks enkele gevallen 'van tegenstribbelende moe ders en overbezorgde zusters. De volgende weken zullen waarschijnlijk toonen, dat soldaten, die zich vrijwillig voor de verdediging -van het vaderland hebben aangeboden, meer waard zijn dan zij, -die ge dwongen worden naar het slagveld to gaan, ook al zijn die, wat zeer natuurlijk is, grooter in aantal.. En de moeders zullen trotsch 'zijn op haar terug- keerende zoons, de 'vrouwen op haar mannen. He laas, dat zoovel en zijn heengegaan, om nooit het vaderland weer te zien. Zie 2e blad. Wolff seint uit. Berlijn: De Duitsche regeering heeft naar aanleiding van de torpedeering van het Nederlandsche stoomschip Kat wijk een onderzoek doen instellen, dat het geval spoe dig zal ophelderen. De „Daily Telegr.". het in den grond boren van de „Katwijk" besprekend, zegt: Dat is een van een reeks wandaden tegen neutrale staten. De wereld be vindt zich hier tegenover een staat die zich buiten de wet plaatst. De „Daily Telegr." meent, dat de psy chologische verklaring van deze politiek is, dat Duitsch- land zich bewust wordt Nvan zijn .toenemende zwakheid en nu op de meest moorddadige wijze optreedt te gen zijn vijanden en tegen de staten, die ondanks alle provocatie, onzijdig trachten te blijven, opdat, nu zijn lot bezegeld is, het in het uur der vernedering zal kunnen bluffen, dat het gevallen is tegenover een ge- heele wereld van wapenen. In een hoofdartikel in de „Voss. Zeitung" over hel in den grond boren van de „Medea' en de „Katwijk' zegt prof. Slein: „Het zou een dwaasheid zijn struisvogelpolitiek te voeren en van de gevoeligheden van ons in het al gemeen welgezinden met opzet geen nota te nemen. Wij moeten veeleer stelling nemen legen de veldwinnende meening, dat het in den grond boren van de „Medea' of de „Katwijk" in strijd met het volkenrecht is geschied of dat er een wijziging van de politiek jegens Nederland uit valt af te leiden. „Wanneer wij zulke generalisaties post lieten vat ten. dan konden mettertijd ook de wefmeenendsten en eerlijkst gezinden onder de Nederlanders door een argumeutum a silentio verlokt worden te gelooven aan een wijziging der Duitsche politiek tegen Nederland, een land, dat met ons van denzelfden stam en dezelfde kuituur is. Wij moeten derhalve protest aanteekenen tegen de generaliseering en in het licht stellen, dat de conclusie betreffende een gewijzigde houding, die getrokken wordt uit de torpedeering van de „Katwijk" een logische fout is". Stein betwist niet alleen de logische juistheid dier conclusie, maar zelfs de toelaatbaarheid van de pre misse. „Tegen het feit, dat eenige Nederlandsche schepen naar Zeebruggc zijn opgebracht en dat deze quacstie aan het oordeel van een Prijsgerecht zal worden onder worpen, zon ook dan nog niets in te brengen zijn, wanneer Engeland ons met alleen den land-, zee-, kabel- jgluchtoorlog, maar ook den hongeroorlog had verklaard. Maar zelfs het doen zinken van de „Medea" en de „Katwijk" staat in geenerlei verband met een frontver andering der Duitsche politiek, zooals beweerd is. Het is geen nieuwe wijze van optreden en speciaal geen toepassing van den onderzeebootoorlog op Nederland, maar een gewoon geval van contrabande, dat alleen door toepassing van het recht om een schip in den grond Ie boxen in plaats van het op te brengen ge wijzigd wordt. De rechtmatigheid van de Duitsche handelwijze moet overeenstemming met art. 51 van de Verklaring van Honden en 1 No. 2 van de „Deutsche Prisenordnung" door het Duitsche prijsgerecht worden uitgemaakt. En wie de onaantastbaarheid van de Duitsche justitie kent zal er geen oogenblik aan kunnen twijfelen, dat de rechtbanken alleen naar wet en recht een welover wogen en een welgemotiveerde uitspraak zullen doen. „De quacstie van de „Medea" en de Ba ta viert zal stipt volgens recht en wet worden afgedaan. Zulk een episode zal en mag geen wig drijven tusschen onze gemeenschap in ovattingen en kuituur en voorat geen wijzigingen in onze betrekkingen ten gevolge hebben. Het vaderland van De Groölzal inzicht betoonen niet alleen in de opvattingen en overtuigingen, maar ook in de handelingen en incidenten, die in een strijd om zijn of niet zijn onvermijdelijk zijn". Hdbld. Binnenlandsch Nieuws. VAN EWIJCKSï.UTS. De aanvoer van bot en schol aan 'den vischaf slag te Van 'Ewijcksluis was gedurende dit voor jaar zeer'ongeregeld. Hoewel reeds 'op 20 Februari voor de eerste maal en met''een voor dien-tijd Hin ken aanvoer, werd afgeslagen, 'tgeen'dus hoop gaf op goede resultaten'voor dit voorjaar,' deze verwach tingen zijn niet uitgekomen. Gedurende den ge- heelen maand Maart toch Vas het weer -zeer on stuimig, zoodat slechts nu en dan kon worden ge- vischt. Een paar malen is het dan ook voorgeko men, dat do afslagdag-er wel was, dcoh geen visch. De laatste paar weken werd echter de afslag iets geegrclder. /De -"bedongen prijzen waren 'voer het geheel vrij goed te nooemen. 1 Op den laatst gehouden afslag was aangevoerd 600 pond bot, welke 14 h 14% cent per pond oop- bracht. De schol, waarvan -168 pond werd afgesla gen, bracht 7% h 8 cent per pond -op. De handel was zeer vlug. i WIERINGERWAARD. Wat ging do vischafslag alhier in den beginne uitstekend, doch 'men kan 'fc zaakje •'wel weer gaan opdoeken; hedenmorgen heeft men ons voor de tweede maal voor niomendal laten loopen. |Geen visch, geen telegram. Misschien een volgende week wel visch en geen publiek. 1 UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. Mën meldt ons, dat ons bericht, als zou bij de regeering bet voornemen bestaan om Maandag n.s. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer poen te stellen, op ;een misverstand berust. Ingevolge de ministerieel© beschikking van 9 April zal te beginnen met a.s. Maandag weer varkens vleesch'(inbegrepen geheele geslachte varkens) kun nen worden uitgevoerd, dat van rijkswege is gekeurd en gemerkt, benevens enkele worstsoorten als plock- worst en andere uit varkensvleesch bestaande wa ren. De directeur van het Rijks-centraalbureau tot re geling van den afzet van varkens en varkens vleesch zal hiervoor consenten afgeven. Voorts vernemen wij, dat heden door den-minis ter van laandbouw, nijverheid en handel zal wor den vastgesteld, welk percentage van de hoeveel heid varkensvleesch, door de exporteurs-uit te voe ren, gedurende' de komende 'maand voor binnen - landsch verbruik geleverd moet worden. N. R. CL NEDERL. STOOMTRAWLERS OPGEBRACHT. Behalve de vier trawlers, waarvan de namen al reeds genoemd zijn, bleken gisteren ook de Lies- bsth Betty 183, Arend Jsoina-169, Pieter Jan 154, Bal der 143, Dahlia'19 en Zaanstroom 3, alle van IJmui- den afkomstig, naar Cuxhaven te zijn opgebracht Wellicht zijn zij thans alle ereds „weder vrijgela ten. ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond werd in een gehouden vergadering ten lokale van den heer W. Swarthof besloten tot het oprichten eener eoop. malerij. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. Kant, H. S. Eriks, G. van der Sluijs, A. Brak en P. Kraakman. Over terrein enz. zal nog nader worden vergaderd. ST. MAARTENSBRUG. Vrijdag j.1. geraakte het jonge paard van dejn heer K. S. in de vrij diepe wegsloot langs de Grootö Sloot Gelukkig wist men het dier spoedig op het droge te brengen. Genoemde sloot had dien dag blijkbaar veel aantrekkingskracht, want even verder nam de heer A. van Sckagen. die op de fiets wilde springen, een ongewenscht bad. Ook dit ongeval liep, behalve den schrik en een nat pak, goed af. SINT MAARTEN. Ging het met den vischafslag alhier lot nog toe ongeregeld, thans is deze lijdelijk opgeschorst vanwege de duurte der visch en de slagnatie in het visschers- bedrijf te Hmuidcn. De bedoeling is, om na de mobilisatie of bij goed- kooper worden dér visch, weder met den afslag te be ginnen. AARTSWOUD. In de gehouden bestuursvergadering van het Onderling Veefonds „Hoogwoud en Opmeer"„werd tot Directeur gekozen de heer C. Pijper aan de Gouw alhier. Door vertrek naar elders had .de heer D. Pijper moeten bedanken, na een Directeurschap van bijna 26 jaren. WAARLAND. Dezer dagen benoemde het bestuur van polder Waar land den neer Ant. Broersen alhier tot vasten ma chinist. DE TUINBOUW. De meeste kool, aan den Langedijk is thans ver kocht. Tot het laatst werden flinke prijzen besteed, ook voor de uien, die ongekend hooge prijzen opbrach ten. De drukte is thans weer op de tuinbouwakkers begonnen. Uien, wortelen en aardappelen zijn flink boven den grond. Nieuwe cultures zullen weinig wor den gezaaid. BUBGERBRUG Donderdagavond vergaderden de leden der Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier in het lokaal van oen heer Abbenes. Na opening der vergadering door den voorzitter en lezing der notulen der vorige bijeen komst door den secretaris, wordt het jaarverslag door den boekhouder uitgebracht. Daaruit bleek, dat het aantal leden bedroeg 85 en dat der spaarders 147. Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 December 1914 f 131881,33. Ingelegd werd in 1914 f 86336.39 en te rugbetaald f 64711,45. Aan voorschotten werd uitge geven f 110-10 en terugbetaald f 17210. Het saldo uit staande voorschotten bedroeg f 76830. In rekening-cou rant met leden werd uitgegeven f 13707.19 en terugbe taald f 14914.52. Het tegoed der leden was f 3544.93. Naar de Centrale Bank werd verzonden f 66404.55 en ontvangen werd f 39641.02. Het saldo te goed van de algemeene ontvangsten was f 274236.86; de uitga ven f 263509.39. De gemaakte winst was f 586.64, zoo dat het reservefonds op 31 Dec. 1914 f 2848.40 bedroeg. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. J. Kruijer en tot lid van den Raad van Toezicht de heer W. Gutker. Bepaald werd nog, dat het bedrag der gezamenlijke spaargelden, welke door de Bank mogen worden op genomen f 250000 zal zijn. ZUIDSCHARWOUDE. De beer fl. Groen alhier is benoemd tot boekhouder bij de Electrische Maatschappij te Nijmegen. CALLANTSOOG. Vrijdagmorgen 5 uur werd over zee, ten Zuiden van Callantsoog, een Zeppelin waargenomen, de L7. op 5 zeemijlen afstand van de kust, op pen hoogte van pl.m. 500 Meter, gaande van Zuid naar Noord. Om 5.30 uur passeerde weder een Zeppelin, naam onbekend, eveneens naar het Noorden koersende. Dui delijk waren de 2 schuitjes onder deze bestuurbare bal lon waar te nemen. De beide luchtschepen zijn weder in zee verdwenen. LUCHTSCHIP .GEZIEN. Vrijdagmorgen vroeg werd -to Petten een 'lucht schip waargenmoen op aanzienlijke hoogte. Het kwam uit de richting van Kamp en bewoog zich in Noordelijke richting naar Callantsoog, de 'Noord zeekust volgende. MOND- EN KLAUWZEER. Te Haarlem is bij het vee -van den veehouder b. in de Rosmolenstraat mond- en klauwzeer uitgebro ken. liet vee 16 stuks wordt in het slacht huis afgemaakt. HEERHL"GO WAARD. Door niej. A. M. Krayenhagen werd den 15den dezer de dag herdacht, dat ze voor 25 jaar in func tie trad alö onderwijzeres aan school no. 3 en -te vens ais onderwijzeres voor de handwerken aan school no. 4. Op nadrukkelijk verliaugcn der jubila- resse is door ons hiervan geen melding -gemaakt» toch heeft het aan belangstelling niet 'ontbroken. Namens het Gemeentebestuur -ontving ze een zeer waardeerënd schrijven,, vergezeld van couvert met in houd: haar werd dank gebracht voor do gewaar deerde diensten het onderwijs in de gemeente |bewe- zen ën 'haar werd toegewenschL -dat ze nog jaren hare krachten a^n 'het onderwijs in de gemeente zal mogen geven, een wenscb, waarmee zeker zeer velen, zoowel hier als te Veenhuizen, van harte zul len instemmen. nekkramp. Een tweede geval van nekkramp-heeft zich bij het garnizoen Amersfoort voorgedaan. In de tweede helft van Maart werd een artillerist daardoor .aangetast; thans heeft zich een -geval voorgedaan bij de ca valerie. OUDE 71LVERBONS. Naar men mededeelt, .ligt'het in de bedoeling-om de gelegenheid tot inwisseling van de oude ólver- bons, welke nog in de circulatie zijn gebleven, bin nenkort wederom open te stellen-en wel voor eeni ge maanden. De inwisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den agent van het Mini sterie van Financiën te Amsterdam, tot wiens kan toor mitsdien zij, die nog zilverbons bezitten, zich persoonlijk of schriftelijk'zullen hebben te wenden. Door bijvoeging van een postwissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het bedrag, waarop men recht 'heeft, zeer vergemakke lijken. WIERINGERWAARD. Vergadering van de Maatij. tot Nut van 't Algemeen, Dept. Wieringerwaard. Voorzitter de heer R, Kaan. Na opening lezing en -goedkeuring der «notulen. In verband met de notulen wordt medegedeeld, dat de boeken der bibliotheek zijn ingebonden en het ge heel er nu keurig netjes uitziet. Van het Hoofd bestuur is f'70 subsidie ontvangen, waarvan de helft bestemd moet worden voor den aankoop der boeken. De bibliotheek heeft geen nadeelig saldo te boeken. In verband met den 3en gehouden winteravond, wordt voorgesteld een maximum-bedrag 5 f 15, te bepalen als bijdrage in de onvermijdelijke kosten, welke ge maakt zijn om enkele stukjes goed te doen slagen. De heer Hazeloop wil, niet als bestuurslid, doch als gewoon lid in 't midden brengen, dat 't z.i. niet aangaat een rekening te betalen, waar zelfs 't bestuur mets van af weet en vindt düzen post tegenover 't Nut niet tc k urm en verantwoorden. De heer A. K. Kaan meent, dat, waar belangeloos de krachten worden beschik- om een dergelijken avond goed te doen slagen en hen bofvendien .ook nog de kosten te laten betalen, niet opgaat. De heer Hazeloop zegt, dat er dan eerder over gesproken had moeten worden. Voorzitter licht toe, dat hij feitelijk den jongelui een wenk heeft ge- gdven, om aan het bestuur te vragen de gemaakte on kosten te vergoeden. De heer K. Koster merkt op, dat, wanneer men een spreker Iaat komen, men 't geld ook kwijt is. De heer H. Sijbrands dacht, dat juist dezen 3en avond zoo was georganiseerd om den min der goeden stand der kas. De heer Hazeloop verdedigt nogmaals zijn standpunt, terwijl de heer Vos 't gewoon weg belachelijk vindt. Ten slotte wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten de gemaakte kosten tot een maxi mum-bedrag van f 15 te vergoeden. V oor den beschrijvingsbrief naar de Alg. Verg. krijgt afgevaardigde, waarvoor de heer Hazeloop werd ge kozen, vrij mandaat, uitgezonderd het voorstel Ooster beek. Hier zal vóór worden gestemd. Tot bestuursleden, in de plaats van de heeren R. Kaan en Hazeloop, wordt gekozen dc heer A. K. Kaan en herkozen de heer Hazeloop. De heer R. Kaan was niet herkiesbaar. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental van 27 tot 50 is geklommen, waarvan 36 zich hebben opgegeven tot den leeskring. Van de bibliotheek is een matig gebruik gemaakt Bij de rondvraag informeert de heer Vos naar aan leiding der convocatie voor de vergadering van 19 Maart, waarom toen de bepaling is gemaakt, dat leden, die zélf de vergadering bezochten, het recht hadden slechts 2 personen te introduceeren. Voorzitter zegt, dat, ge zien de groote toename van het aantal leden, men vreesde een te groote opkomst. Men heeft gemeend goed te doen, behalve huisgenooten, nog 2 personen te mogen introduceeren. Bovendien 'was t een besluit van bet bestuur. Door den heer Vos werd ook niet goed gevonden de bepaling, dat men juist zelf moest komen, wilde men iemand introduceeren. Men moet bij een vereeniging als 't Nut, zooveel mogelijk den kleinen man toelaten en wil dan ook aan 't bestuur in overweging geven, ook de vergadering in deze te raadplegen. Voorzitter zegt, dat volgens 't reglement de vaststelling van een dergelijken avond aan het be stuur wordt overgelaten, waarop door den heer Vos nog wordt opgemerkt, dat wanneer 't reglement zoo luidt, deze bepaling niet deugt. De heer K. Koster wil nog zeggen, dat men bij eene lezing van een spre ker zooveel mogelijk de deuren moet open zetten., doch bij de gewone vergaderingen alleen toegang moet ver leerden aan leden tm introducé's. Voorzitter geeft ten slotte in overweging naar aanleiding dezer kwestie het reglement te herzien. De heer Hazeloop informeert nog of leden eener zustervereeniging voor een verga dering vrijen toegang hebben, hij meent van niet, doch van anderen haa de heer Hazeloop wel eens gehoord dat dit wel 't geval was. Ook hierin zou 't huishou delijk reglement moeten voorzien. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging ge sloten.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1