Plaatselijk Nieuws. Do heer Kooij 'stolt zich hiermede tevreden en wil afwachten. 1 Voorzitter zegt* dat gemeend werd, f 950 te moe ten stellen als salaris ovenals-Voor do andere hoof den hier. En blijkt dat cr geen-sollicitanten voor ko men, dan kunnen we altijd overleggen «om lioogerte gaan. Wij kunnen nog afwachten do beslissing van don Raad te Nieuwe Niedorp, die binnenkort verga dert. Een en ander wordt algemeen goedgevon den. 1 Tot leden dor Schattingscommissie voor de 'In komstenbelasting worden benoemd do heeren J. Broebaart Dz., burgemeester, -W. Vijn, !C. Schilder en J. Hartog. 1 Tot leden der stembureaus in de'verschillende dis tricten-voor eventuëele verkiezingen voor den Raad wegens periodieke aftreding van raadsleden, wor - den benoemd: 1 1 In etemdistrJct I: Voorzitter de-heer J.'Breebaart Dz., plaatsvervangend voorzitter de heer P. Kooij; leden do heeren P. Kooij en C. Schilder; plaatsver- vaugendo leden de-heeren D. Saai en N. J. Vlaming; 4e lid de heer A. Hazelhoff, plaatsvervanger de heer A. llooker. 1 In stemdistriot II (Aartswoud)de heeren J. Koora Dz., voorzitter, K. Vel, plaatsvervangend voor zitter en lid, en J. P. J. van Wijk, lid; J. Schagen en W. Groot, plaatsvervangende leden en de hoeren H. van Ree en K. Glas, respectievelijk 4e lid en plaatsvervangend 4e lid. 1 In stcmdistrict'III (Weere): W. Vijn, voorzitter, J. Ilartog, plaatsvervangend voorzitter 'cn lid, D. van Diepen, lid, K. Slagter 'en G. 'Portegics. plaats vervangende leden, Joh. v. d. Wiel -en C. Pijper, respectievelijk'4g lid en plaatsvervangend 4e lid.' Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. WIERIXGER WAARD Tn verband met de aansluiting van den Bond voor Staatspensionneering aan den Anti-Oorlogsraad hiel den eenige heeren Maandagavond een bespreking om te komen tot-een afdceling van genoemden A-R- De bijeenkomst werd geleid door den heer Lim- pers. Men had zich reeds in verbinding'gesteld met het hoofdbestuur, naar aanleiding waarvan kon wor den medegedeeld, -dat de heer D. de Clercq wel be reid was in 'deze gemeente een spreekbeurt te ver- vullenj om 't doel nader uiteen te zetten. Voor on vermijdelijke onkosten zal aan het hoofdbestuur f10 subsidie worden gevraagd.-'De datum is voor- loopig bepaald op Woensdag 12 Mei, per circulaire en advertentie zal dit nog nader worden bekend ge maakt. Waar do heer De Clercq geen onbekende is in deze gemeente, zal zeor zeker een groot aantal belangstellenden .komen luisteren naar betgeen ge noemde heer over deze zaak-zal vertellen. Iedereen zal toch wel willen medewerken een steentje bij te dragen zoo 'spoedig mogelijk een einde te maken aan deze toestanden. Reeds 790 af deelingen zijn aan gesloten. 1 RAAD VAN CALLANTSOOG. Vergadering van den Gemeenteraad van Callantsoog op 2i .April 1915. Voorzitter 'de heer Jhr. E. W. J. de Beijer, secretaris do heer M. J. S. de Rijke. Af wezig de heer T. Rampen met kennisgeving van ver hindering. Alvon-ns tot do behandeling der zaken over te gaan, heeft de eedsaflegging plaats van den heer A. de ïlcor. niouw-bcmoemd nel van den Gemeenteraad. Na af legging der vereisclit '.eeden, wordt de heer A. de Heer, door den vooratter geluk gewenscht, terwijl voor zitter hoopt, dat hij de belangen der gemeente oven- zeer zal behartigen als dit door zijn voorganger is •gedaan, en do omgang steeds een vriendschappelijk karakter zal dragen. Na een zeer geringe wijziging worden de notulen goedgekeurd. Is ingekomen: lo. De goedgekeurde gcmccntereke- ning 1913. 2o. Het verslag van den toestand der ge- meente over het jaar 1914. 3o. Het verslag der Volks huisvesting over het jaar 1914. 4o. Het verslag her- halingsondorwijs, betreffende den wintercursus 1914 1915. 5o. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Sta ten betreffende de ontvangst van het besluit tot wijziging der Algemcene Politieverordening. 6o. Een schrijven van 'den heer Commissaris der 'Koningin ia deze Pro vincie, houdende benoeming van den heer Jb, Visser tot Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 7o. Volgt wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1915. 8o. Worden de heeren .Jhr. F. W. J. de Beijer. W. Gavers, J. den Das, en H. Kruisveld benoemd tot leden o r Schattingscommissie voor de nieuwe In komstenbei astfng. 9o. Doolt de voorzitter mede, dat van den heer A. Baken G.Azn. alhier, een verzoek was ingekomen om eenige bescheiden van het Algemeen Armbestuur, aan hom over te dragen. Dewijl hij" deze stukken in middels ontvangen had, verzoekt hij voorzitter, zijn schrijven als -niet ingezonden te beschouwen. 10Ó. Komt aan de orde het voorstel v<rn "Burge meester en Wethouders alhier ,om voor ieder ingezetene (gezinshoofd zijnde) zoolang do voorraad strekt, 80 K.G. tarwe bèscliikbanr te stellen, tegen.' den prijs van f IO.SI1/2 por 80 K.G. De heer Den Das merkt op, dat niet voor krimpen is gerekend, doch -we be- gunstigen de inwoners hiermede. De heer De Heer vraagt, hoe de larwëverkoop zal plaats hebben, waarop voorzitter antwoordt, dat op de gemeente-secretarie, tegen betaling -een bonnetje' wordt verstrek', heigeen tegen het meel kan worden ingewisseld. De heer Kruis veld. zou do prijs op f 11 per 80 K.G. willen stellen De heer Den Das vindt zulks ongewenscht, cn zegt „Laat de cromeente dan maar even tekort komen Do heer T! mtasz vraagt, welke ingezetenen, meel zul len kunnen halen. De voorzitter deelt hierop mede, da! het voorstel van B. en W. is, do tarwe te verkoopen aan ingezetenen, welke een inkomen hebben: van f700 en minder Do heer Den Das vraagt, of de beschikbaar stelling ook bekend gemaakt zal worden waarop door den voorzitter toestemmend wordt geantwoord. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. llo. Komt in behandeling een adres van eenige fngezetctnem, betreffende beschikbaar stellen van levens middelen enz. B. en W, stellen voor dit adres voor- loopïg ter zijde te leggon, daar de noodzakelijkheid daarvan thans nog niet wordt ingezien. De heer Visser vraagt welke levensmiddelen er te genwoordig zoo duur zijn. 4 Do heeren Thomasz en 'De Heer: 'De levensmid delen zijn wel duur! Do hoer Visser informeert daarna, of-er nog rog- go Voorzitter: Neen, alles is verbruikt. Do lieer Visser, 'is er dar wèl voor, dat do ge- me ent 0 rogge aankoopt* 'of aan het Rijk aanvraagt. De voorzitter gaat hiermede accoord.'en stelt in verband hiermede voor, dat de gemeenteraad als dan'een onbepaald crediet veirleent tot aanschaffing dezer rogge. De heer Visser, 'zou niet zoo bijzonder veel aan willen schaffen, 'bijvoorbeeld 30'Hectoliter. De heer De Heer, 'acht het'gewenscht eerst eens te conforceron met de hakkers, 'hetgeen door 'den voorzitter zal worden gedaan. Conform'voorstel B. en W. wordt besloten, lio. Do voorzitter'deelt méde. dat zich tjians nog slechts 1'sollicitant heeft'aangemeld voor onderwij zer. Th, en W. stellch daarom voor reventucel een. tijdelijke onderwijzeres te benoemen bij -niet vol - doende :ollicitanten. De heer Kruisveld zou nog een oproeping willen doen. 'De heer Den Das wou nog een andoro oproeping hebben voor onderwijzer (es) De heer Gevers zegt, dat'men met'het oog pp 't beschikbaar komen van pasgeslaagde onderwijzers, het Gemeentebestuur beter 'wat later had kunnen oproepen. L B.ij de rondvraag'informeert de'heer Do Heer, hoe of het staat met het onderzoek stembureau 'Koe gras (gem. Callantsoog) De voorzitter'zegt, daarover nagedacht te bobben, doch wil de zank eerst 'met B. en W. bespreken. Voorzitter merkt echter -nog op, 'dat het opriohten van een stembureau mot verschillende 'kosten ga- paard gaat, terwijl bovendien nog een geschikte plaats moet worden gevonden, 't Zal daarom wel bezwaarlijk gaan. 1 De heer Kruisveld meent, 'dat in de kaasfabriek bij Scheringa, wel een geschikto plaats zou zijn. De heer Thomasz informeert naar het aantal stem gerechtigden in Koegras, waarop de voorzitter mee deelt, dat dit aantal -ongeveer 40 'bedraagt. De heer Kruisveld: Dan is 't-zeker een behoefte, want er worden maar pkn. 150 stemmen in 't geheel uitgebracht. 1 De'heer Den Das merkt op, dat de'werkman in Koegras, 'toch vrij krijgt van zijn baas, om te gaan stemmen.1 De heer'Kruisveld: Wat voor kosten brengt 'teen en ander'mede? Voorzitter: Daar is nog-geen be rekening van gemaakt.1 De heer Den Das merkt op, 'dat de verkiezings- kosten dan toch voortaan het dubbele zullen'bedra- gen. 1 De voorzitter deelt nog mede, dat'men zeer gebon den is aan den eigenaar van het -lokaal, de eene keer is 't goed, maar den anderen keer misschien weer niet.' 1 De heer Visser zou dezeaangelegenheid maar willen loten rusten. De heer De Heer zou echter gaarne willen, dat B. en W. eerst >eens een 'onder zoek naar een en ander instelden. De-beer Govers: De Heer kan dat'onderzoek zelf wel instellen. De heer ODe Heer: -'Zoo, moet ik het onderzoek'instellen? DOOR DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. Wanneer te Almelo 'jeugdige personen als leden der Med. Herv. Kerk bevestigd'worden, is het daar, evenals in andere Twentsclie -gemeenten, gebrui kelijk dat zij geheel in nieuwe kleeren gestoken worden. Bovendien worden 'voor deze gelegenheid nieuwe schoenen, een nieuwe-hoed, en, ter gedach tenis, een kerkboek, voor de meisjes -met gouden slot, aangeschaft. Dit jaar was evenwel het -getal aannemelingen belangrijk minder dan vorige jaren, omdat vele ouders ten gevolge der tijdsomstandig heden niet in staat waren, met hét oog op de daar aan verbonden kosten, bovengenoemde artikelen aan te schaffen. MOORD. Gistermiddag omstreeks ;drie uur kwam men tot de ontdekking, dat de gordijnen -in de woning Jvan rden beer K. Schagen te Medelnblik, nog-steeds om laag hmgon. 'Na herhaalde malen gebeld te hebben, besloot men de woning binnen 'te gaan, waarbij bleek, dat de voordeur 'niet gesloten was. In do woonkamer gekomen, vond men-in een hoek'achter de kachel bet lijk van den-ongeveer 65-jarigen heer Schagen, bedekt met een jas. Vlak -bij het lijk wa ren duidelijk bloedsporen te vinden. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, terwijl het Parket in Alkmaar telegrafisch -van het 'geval in kennis werd gesteld. Omtrent de drijfveer van den moord verkeert men in het onzekere. Wel is over het algemeen bekend, dat de vermoorde eenig *.geld in huis had, doch men heeft op de tafel in de-woonkamer een portefeuille gevonden, waarin zich eenige bankbiljetten bevon den.'Wellicht is de moordenaar in haast gevlucht en heeft hij de portefeuille laten liggen. ''Het bed van den vermoorde bleek onbeslapen-te zijn, zood!at'ver- moedelijk reeds Zaterdagavond het misdrijf heeft plaats gehad. De 'vermoorde was een manufactu- rier, die hoofdzakelijk 'handel dreef met.kleine boe reu. De verslagen© was 70 jaar oud en woonde, -in 'n nette behuizing, 'alleen; zijn vrouw verblijft reeds ruim een jaar te Hoorn. Men houdt het er voor, dat diefstal aanleiding tot het 'misdrijf is geweest, aangezien de heer S. niet onbemiddeld was -en eene uitgebreide 'clientèle in manufacturen had; daarbij bezat hij kostbare meubelen, vele -antieke schotels, alsmede allerlei fraaie Indisohe artikelen. Vermoedelijk'heeft de moord reeds Zaterdagavond plaats gehad en is de heer Schagen met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen en terstond over leden. Zondagmiddag werd het misdrijf -'ontdekt. ALS GEVOLG VAN DEN OORLOG. In den laatsten tijd is er geen week voorbij gegaan, of er zijn uit Nederlandsclie grensgemeenten van Twente paarden uit de stallen, gestolen. Nasporingen brach ten alleen aan 't licht, dat de dieren „in de rich ting der grens" zijn gegaan. Zeer zonderling is het daarbij dat men in twee dier stallen in plaats van de paarden 's ochtends een zakje met respectievelijk 500 en 300 mark vond, wei een al te geringe ver goeding voor paarden, die minstens 4000 mark waard waren. Sluit men deze stallen niet goed af? Och, ja wel, maar... paardendieven zijn slim, ziet u, en de grens is zoo dicht bij. Intusschen een mooie schade post voor -de betrokken boeren, evengoed als voor zooveel andere landbouwers, die op 't oogenblik piet hun jonge ganzen „in de maag zitten". In normale tijden worden de ganzen bij' duizenden en duizenden Voor f 2 a f 3 en hooger per stuk op gekocht voor Engeland. Tihans hebben -de opkoopers dezer dieren er het bijltje hij neergelegd en de jonge ganzen gaan met wagenladingen "vol naar de Twent- sche steden, om daar voor een prijs van f 0.50 tot f 1 in handen der burgers over te gaan. Jonge ganzen met een gewicht van 6 a 7 pond voor een guldeD en minder: 't is een koopjeI En de boer wiens kui kens thans nog slechts ettelijke dagen oud zijn, geeft ze graag cadeau, om ze maar op een fatsoenüjko manier kwijt te raken. En geen Twentsche stad van eenige beteekenis zal thans gemakkelijk door een vijand overrompeld wor den, nu bijna ieder burger een of meer dezer waak zame dieren voor latere consumptie „prepareert". EEN EIGENHANDIG SCHRIJVEN VAN KEIZER WILHELM AAN KONINGIN WILHELMLNA? Volgens de „Daily Express" die cöt bericht uit Am sterdam ontving, heeft Keizer "Wilhelmi, naar aanlei ding van de ,jKatwijk"-af(aire uit het groote hoofd kwartier een in den harlelijkslen toon vervat eigenhan dig schrijven aan Koningin Wilhelmina gezonden. Het schrijven zou de strekking hebben dat Keizer Wilhelm het vooral betreurt en hoopt dat men in Holland van de vriendschappelijke bedoelingen van Duitschland over tuigd is. DE REIS VAN MGR. DR. NOLENS. „Dc Tijd" heeft in antwoord op een vraa« aan den minister van buitenlandsehe zaken, of mgr. Nolens op verzoek en m opdracht der Nederlandsche regeering naar Rome vertrok, om herstel van de Nederlandsche vertegenwoordiging bij het Vaticaan te bewerken, en dat mgr. Nolens bij net slagen zijner opdracht gezant aldaar zal worden, van den chef van het kabinet van den minister het volgende telegram ontvangen: „In antwoord op uw telegram kan ik modedeelen.' dat de reis niet bedoelde strekking heeft, doch dat dr. Nolens wel zich: bereid heeft verklaard ,de re- geering zoo mogelijk in te lichten aangaande de po gingen van het Vaticaan, in het bela'ng van het vre- desnerstel". ÏIOE TE ROOSENDAAL GELD WORDT GEWIS SELD. Het station in Roosendaal is de laatste dagen het operatio-terrein, waar een clubje Belgen, als heeren fckJeed vrouwen doen ook mee hun huiswaarts- ecrenden landgenooten een laatste herinnering bezor gen aan den vrijen Nederlandschen grond. Dezen, die huistoe trekken, hebben natuurlijk geen Hollandsch of Engelsch geld meer noodm. Zij wor den dan door hulpvaardige Belgische wisselaars voort geholpen. Van koersen hebben de stakkers natuurlijk geen verstand, en aldus worden ze het slachtoffer van hun eigen landgenooten, die voor f 100 Nedcrlandsch geld 190 franc durven geven. Alle Belgen, die naar nun vaderland terugkeeren, worden door de wisse laars aangesproken en velen loopen e rin. Hooren ze dan later hoe ze boet zijn genomen, dan schelden ze om 't hardst op 't vrije Nederland, waar ze zóó rijn afgezet. Tijd. VERKEER NEDERLAND-ENGELAND. De correspondent van hot Hdbld. te Rotterdam meldt Nog steeds tast men hier in het duister betreffende de reden waarom het verkeer tusschen Engeland en ons land volkomen moest worden stopgezet. Op te legrammen om inlichtingen over den maatregel zei ven en den duur daarvan wordt geen antwoord ont vangen. Men neemt echter aan, aal zij slechts van beperkten duur kan zjjn omdat het voor de hand ligt dat Engeland zelve belang heeft bij handhaving van het verkeer en door het bevelen der staking niet anders zou doen dan in de kaart spelen van de Duit- schers, wier duikbootenoorlog er immers op was aan gelegd Engeland te isoleeren, Vast schijnt intusschen wei te staan, dat de maat regel uitsluitend tegen het verkeer met Nederland is gericht, omdat in de Engelsche havens bijv. wel wordt uitgeklaard naar Noorwegen. De reederij van een Nc- deriandsch schip, in een der Engelsche havens met ko len afgeladen liggende naar Nederland, kon wel verlof krijgen tot vertrek indien de lading naar Frankrijk wera verkocht. VERLOVEN TEN BEHOEVE VAN DEN HOOI - BOUW. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist be treffende het verleenen van verlof aan landbouwers en landarbeiders ten behoeve van den hooibouw: Is de minister van oorlog voornemens een bijzon dere regeling te treffen in zake het verleenen van ver lof aan landbouwers cn landarbeiders ten behoeve van den hooibouw? Zoo ja, is de minister bereid van die regeling aan de Kamer mededeeling te doen? heeft de minister van oorlog, de heer Bosboom; ge antwoord, dat omtrent het verleenen van verloven tér zake van den hooibouw een overleg gaande is, en dat hij bereid is, te zijne r tijd aan de Kamer mededeeling te' doen van 11e genomen beslissing. Verschillende Oorlogsberichten. DE TSAAR TE PRZEMYSL. De Tsaar, vergezeld door den grootvorst-opperbe velhebber en diens generalen staf, vertrok naai Prze- mysl, via Sainbor, waar hij een revue hield over de eerewacht, onder bevel van generaal Broussilof. De Tsaar dankte de soldaten voor hunne trouwe diensten en deelde St. George-kruisen uit. Te 7 uur in den avond kwam de Tsaar te Przemysi aan, waar hij' ontvangen werd door den commandant dier vesting. De troepen, die enhaie waren opgesteld, juichten den Tsaar geestdriftig toe. De Tsaar' nam zijn intrek in de woning van den vroegeren Oosten- rijkschen commandant van Przemysl, generaal Kus- manek, waarin hij zal verblijf houden. Ilij at, met zijn gevolg, in dé eetzaal die voor een maand nog diende als plaats van samenkomst der üostenrijksche officieren en die intact werd gelaten. Na het diner bezichtigde de Tsaar den krijgsbuit. Den volgenden dag bezocht de Tsaar, met grootvorst Nikolaas, de forten van Przemysl en keerde daarna naar Lwof terug. DE REIS VAN MEVR. VAXDERVELDE. PARIJS, 24 April. Mevr. Vandervelde, de echtge- noote van den Belgischen minister van Staat, is aan boord van de „Lusitania" in Europa teruggekeerd. De lezingen, die zij in Amerika voor de zwaar ge teisterde Belgen heeft gehouden, hebben U/a millioen francs opgebracht. DUITSCHLAND EN ITALIë. De „Echo 'de Paris" spreekt, volgens een Havas- bericht, :de meening uit, dat de geruchten uit Rome, omtrent de op handen zijnde onderteekening van 'n overeenkomst tusschen Italië en -de Triple 'Entente niet vreemd zijn aan het krachtige -optreden van Duitschland 'op dit oogenblik. Duitschland zou nl. moeite doen om die geruchten te kunnen beant woorden met een bepaald succes. 48 UUR VERLOF. De Parijsche correspondent van de „Dagens Nyhe- ter" vertelt, op onderhoudende wijze, hoe de Engel sche officieren zich in Parijs tegenwoordig amusee ren: Ik ontmoette hen op een avond bij „Ciro" en toe vallig gingen zij aan een tafeltje vlak hij mij zit ten. Vóór den oorlog, was Ciro een der meest bekende Tango-tempels van Parijs, maar nu is de Tango er uil gejaagd en speelt er een Zigeuner-kapel van 4 tot 10 uur. Op dien avond was het hij Ciro tamelijk leeg; er bevond zich een gezelschap Engelsche marine-vlieg- officieren, dan waren er een tafeltje met gewonde Fransche dragonder- en kurassier-officieren, ongeveer 20 yankees, een aantal dames en eenige oude Fran sche „Lebemanner" met juffrouwen. En plotseling kwa men zij binnen! Twee Engelsche officieren, een lange, magere kapitein, en een luitenant met een meisjes achtig gezicht. Achter hen verscheen een soldaat in khaki, die bij de deur bleef staan, alsof hij het niet waagde, binnen te komen. De muziek hield op, en het lawaai van messen en vorken verstomde; alle aan dacht was op de officieren gevestigd. Men is in Parijs er wel aan gewend, dat men Engelsche officieren ziet, maar zooals de binnengekomenen er uit zagen, had men er nog 'nooit gezien, niet omdat zij een revol ver droegen en stafkaarten bij zich hadden, maar om dat de stukgescheurde uniformen, hun vennoeide blik ken en dc bemorderde slobkousen de teekenen waren, dat zij juist van het front kwamen. De muziek be- fon nu weer te spelen, want de kapitein had den apelmcester een blik toegeworpen, alsof hij wilde zeg gen: „Kijk me toch niet zoo aan". De beide officieren namen aan een tafeitje plaats en lieten zich met een plof op een sofa vallen. „Eindelijk", zeide de kapitein. „Ik geloof, dat ik ga slapen", zei de de luitenant. „Damn it. Walker, een flesch champagne, en alles is weer in orde. Maar waar is Tommy?" „Waarschijnlijk is hij bezig met zich te wasschen' ..Kijk eens. Walker. Tommy mag vandaag lekker eten. Zulk een ordonnans krijg ik nooit weder". De luitenant bleef een korten tijd weg en toen hij weer terug kwam, lachte hij. „Tommy durft niet bin nenkomen', zeide hij, „hij staat huiten in de gar derobe en wil liever in een eenvoudig restaurant eten". „Ik zal zelf even met hem gaan spreken". - De kapitein bleef lang weg ,en ondertusschen was het hoofd van den luitenant op de borst gezonken en een ober met potlood en notitieboekje in de hand waakte over hem, als een engel. „Comme il est beau, 1'anglais" zeide tamelijk hard een juffrouw en de geheele zaal lachte. Buiten hoorde men de stem van den kapitein: „Co- me on Tommy! Comc onl" Een oogenblik later kwam de kapitein weer binnen en op twee pas achter hem volgde een Engelsche soldaat. „Ga zitten. Tommy. Wordt wakker. Walker!" De luitenant wreef zich de oogen uit. keek verward en kreeg een kleur. Tommy Alkins keek nog naar rijn kapitein en ging ritten. „Ober, geef ons een flesch VeuVe Cliquot. extra dry, wij moeten ons wat verkwikken na deze reis". Hij'nam een spijskaart,, bestudeerde haar zorgvul dig en zeide tot den soldaat: „Nu Tommy kun'je eten wat'je wilt. Wil je schild padsoep hebben." t „Th ank you, sir!" „Wil je gebakken zeetong hebben?" „Thank'you, sir!"1 „Wil je dan eend hebben?" „Thank you sir, All right!" „Morgen zullen wij een Turksch 'bad nemen 'en dan zijn wij van top tot teen'schoon. Walker'slaap niet weer! Kijk liever naar de lieve meisjes 'hier. Zulke vindt je in Arras niet." „Kapitein, de order van generaal'Kitchener, toen wij in Frankrijk landden, luidde: „Pas op voorwijn en'vrouwen!" zeido de luitenant lachend. 1 „Walker, wij zijn 'zes weken achter elkaar aan het front geweest, nu ''hebben ~wij 48 uren verlof; gedurende de eerste 24 uur bekommer ''ik me niot om Kitchener. Prost, Walker! Prost, 'Tommy! Laat ons dankbaar zijn, dat we nog gezond zijn en dat er ondanks de'„Boches" nog genoeg champagne is!" Zwijgend aten zij verder. 'Slechts oenmaal 'sprak de kapitein. Do kapelmeester was namelijk, volgens de gebruiken in nachtcafe's bij hun tafel gekomen ea was begonnen „Tipperary" te spelen. Plotseling stond de kapitein op, en schreeuwde: „Houd op,'in godsnaam!" De kapelmeester ging verschrikt terug on gaf het orkest een wenk, om op te houden. De kapitein zeide: „Wij 'zijn moe en zenuwach tig; begrijpt u niet, wat dat beteekent, als men een paar uur lang van Arras naar Parijs over wegen rijdt, die zoodanig door ingeslagen granaten om woeld zijn, dat men voortdurend op en neer-schokt? En als men dan hier komt, wordt je gedwongen, dat vreeselijke Tipperary te hooren, dat wij sedert on ze landing in 1 rankrijk dagelijks hooren." i Intusschen rookte -het drietal sigaren en dronken koffie, likeur en whisky. Plotseling-begon het licht uit te gaan, want het was intusschen 10 uur gewor den. „Al sluiting?" vroeg de kapitein. „Jawel, sir." De kapitein streek zich over het hoofd,'„maar in hemelsnaam nu al sluiting, nu ik juist wat uitge rust ben. Wat moeten wij nu beginnen?" Zij keken naar mij en plotseling zeide de kapi tein tot mij: „Pardon meneer, is er nergens iets in Parijs, dat nu nog epen is?" „Ja, enkele gelegen heden zijn nog open." „Goed, wij zijn gered, Wal ker!" J En toen noodigden zij mij uit, of ik zoo vriende lijk wilde zijn, hun den weg te wijzen? Hun auto stond voor de deur. En buiten stond inderdaad een auto, de merkwaardigste, die ik ooit gezien •'heb. Groot en grijs en geweldig modderig zag de wagen er uit. Het was een auto van 80 paardenkracht: maar de karosserie was weg en door een ruwe kist vervangen. De kapitein zeide: -„Bij het 'begin van den oorlog was deze auto de mooiste limousine, die- ik kende, met zachte stoelen, electrisch licht en blnemenvaasjes; maar toen moest al dat moois weg, want het was een -te goede schijf voor de Duit - schors." 1 „Steek de lantaarns aan Tommy en vooruit.*' Twee zoeklichten schenen over de straat. „Wilt u naast mij komen zitten?", en daarop schreeuwde hij mij in het oor: „Neemt u me niet kwalijk, dat ik vergat mij -voor te stellen, Kings- woll, vroeger bij de blauwe garde to paard -nu bij de treinafdeeling. De luitenant heet Walker, is oen Oxford-student en sinds het begin van den oorlog officier. En-dan Tommy....'Klaar, vooruit dan." De automobiel maakte een geweldigen sprong. Stol je nu maar een renbaan voor, -zonder verhoo ging in de bo.ehten en met rechte hoekenI Bij-eiken hoek van een straat riep de kapitein: „Houdt je vast, jongens," en toen de scherpste bocht in een angstig oogenblik genomen was, terwijl ik dacht* dat wij 5f onzen hals zouden breken, of dat de hui zen kapot zouden gaan, keek de kapitein om, en, schreeuwde: „Ben jelui er nog allemaal, boys?" Verschrikt bleven de nachtelijke wandelaars staan, maar teen zij de Engelsche uniformen zagen, begon nen 7e in de handen te klappen -en hun „Tippe rary" overstemde het lawaai van den -motor Laatste telegrammen. DUITSCHE HULPKRUISER GEÏNTERNEERD. WASHINGTON, Da Kommandant van den Duit- schen hulpkruiser „Kronprinz Wilhelm" heeft besla- ton, ricli te Nevvporl News te laten interneeren. RAPPORT GENERAAL FRENCH. LONDEN (Officieel). Het rapport van Generaal 'French meldt dat de toestand onveranderd blijft. De Engelsche linkervleugel moest wegens de veranderde situatie zijn front veranderen en zich westwaarts tot voorbij 'St. Jullien uitbreiden. Daardoor werd de Engelsche linie verzwakt en na een dapperen tegenstand der Canadeezen werd St. Jul lien door den vijand genomen. De Engelsche linie begint nu ten Zuiden van St. Jullien. De aanvallen der Duitschers gisteren ten Oosten van Yperen gedaan, mislukten, ondanks het opnieuw gebruik maken van verstikkende gassen. Wij hebben de laatste drie dagen den Duitschers zware verliezen toegebracht. Onze eagen verliezen rijn ech ter ook zwaar. Het Duitsche bericht, dat 4 stukken zwaar Engelsch geschut veroverd: werden, is onwaar. Eén onzer vliegers wierp heden 'bommen op het station van Kortrijk en vernielde eene spoorwegver binding. IN HET OOSTEN. PETERSBURG (Officieel). Een vijandelijlie kruiser heeft den 25 April zonder resultaat eenige dorjjen aan de Oostzeekust bij Polangen beschoten. Dienzeifden dag wierp een -Zeppelin verscheidene bommen op Bialostock, zonder schade aan ie richten. In de Karpathen hebben wij op 24 April bij dc plaats Polen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Dien dag begon een hevig gevecht in de richting van £triji, dat den 25en werd voortgezet. Op do andere fronten de gewone fusiüaden. PURMEREND, 27 April. 122 Stapels kleine kaas f 48 a f 53.50. 1723 KG. boter f 1.40 a f 1.50. 1062'Runderen, waaronder 196 vette en 26 stieren. Vette stug 80 a 98 cent per KG. Gelde stug f 170 a f 240. -'Melkkoeien stug f 190 a f 320. 17 Paarden f 90 a f 2-00. '130 Vette kalveren 95 a 115 cent per KG. 949 Nuchtere kalveren f12 a f 32 vlug. 269 Vette varkens 90 a 98-cent per KG. matig. 77 Magere varkens f 20 a f 36 matig. "224 Big gen f 14 a f 20 matig. 1198 Schapen stug f 27 a f 46. Kipeieren f 4.50 a f 5 per 100. Ganzen f 4450-pee 100. 1100 Kievitseieren 8 cent. AMSTERDAM, 26 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd-482 vette kooien, waarvan de prijzen warenle kwal. 96 a 100 ct„ 2e kwal. 88 a 92 ct. ,3e kwal. 84 a 86 ct. per K.G., 135 melk- en kalfkoeien f 250 a 350. 183 nuchtere kalveren f 12 a 18, 26 schapen f 2-1 a 34 per stuk, 382 vette varkens le kwal. 88 a 92 ct., id. 2e en 3e kwal. 70 a 87 ct. per K.G. ALKMAAR, 26 April. Aangevoerd 3 koeien cn ossen f 240 a 430, 46 vette kalveren f 50 a 105, per K.G. f 0.90 a 1.10, 96 nucht. idem f8 a 20. 7 magere schapen f 25 a 36,7 329 vette varkens f 0.88 o 0.94 p. KG. DEN HELDER, 26 April. Spinazie f 3.70 a f 4 per TOO mandjes. Radijs f 3.90 a f 4.10 per >100 bos. Sla le soort f 3.50 a ;f 3.80 per TOO krop. Sla 2e soort f 1.a 'f 1.60 per '100 krop. Peterselie f 5 a f 6 per '100 mandjes. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 27 April 1915, medegedeeld -door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.4 te Skudesnaos, laag ste'barometerstand 763.2 te Munchen. Meest'matige N.O.'tot O. wind, waarschijnlijk licht tot halfbewolkt, droog weer, overdag iets warmer. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Adrijane Calharina, dochter 'van Jan Peetoom en van Theodora Maria Hofmeester. Hen drik, zoon van Jan Kuijper en van Geertje Bos. Overleden: 'Levenloos aangegeven 'kind van hot vrouwelijk geslacht van Even -Leeuwenkamp en# van Guurtje Plevier. 1 Gehuwd: Jacob de Boer en Margarotha Elisabeth Blaauboer.1 EUPHONIA. Zondagavond gaf de Gemengde Zangvereeniging Euphonia haar -eersto concert onder leiding van den heer 'Jao. Jansen. Dat, dit oorsto concert onder dozen nieuwen directeur, door'velen mot'belangstel ling word tegemoet gezien, isto bogrijpon en de zeor good bezette zaal was daarvan -dan ook 'mede het gevolg. 1 De eischen der beleefdheid bij een eerste 'kennis making, deden 'don voorzitter van Toonkunst, flen heer Van Doorn, bij het begin van het oonoort eeni-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2