Alieitei Biüis- -& WOENSDAG 28 APRIL 1915. 58ste Jaargang. No. 5581. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 9 nre wor den ADVERTENTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Lobso nummers 5 cent ADVERTENT1EN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Grroote letters worden naar plaatsruimte berekend. arrondissevfexts- rechtbank te alkmaar. Zitting van Dinsdag 27 April 1915. Uitspraken: P. Bakker, zwervend, ianülooperij: 3 dagen hech tenis. C. Mienis, Alkmaar, 'vernieling: 14 dagen gev. C. v. d. Kooij, Hoorn, vernieling: 14 dagen 'gev. L. Korn, Alkmaar, huisvredebreuk: 7 dagen gev. P. de Boer, Wognum, overtreding Leerplichtwet (hooger beroepzaak), f 10 of '10 dagen'hechtenis. J.'Brouwer, Enkhuizen, mishandeling: f 5 of 5 da gen hechtenis. raad van harenkarspel. Vergadering op Dinsdag-27 April '1915, des mid dags te 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Jb. Burger, Burgemeester; secretaris de -'heer J. Dam. 1 Na opening der 'vergadering volgt de lezing en goedkeuring der n^ulen. Worden gelezen de versla gen van het herhaaingsonderwijs voor jongens aan de -scholen te Kerkebuurt en Waarland. Respec tievelijk 16'en 7 leerlingen'namen aan de cursussen deel. 1 Van het Gemeentebestuur van Warmenihuizen was bericht ingekomen dat wegens de verhoogde kolen- prijzen van 'f 10.50 op f 13.50, de gasprijs van 1 April jl.'af met 1 cent'is verhoogd. Allen voor. In vorige comite-vergadering is - een gemobiliseer de'De .long vrijgesteld van Hoofdelijken Omslag. Daarvoor was een'dankbetuiging ingekomen. Was bericht ingekomen, dat over de eerste drie maanden van 1915 het gasverbruik was 6778 kub. M., wat ongeveer 1000 kub. M. meer was dan vorig jaar. Gcd. Staten hadden hun goedkeuring gehecht -aan het kohier Hoofdelijken Omslag en betalingen uit de onvoorziene uitgaven.' Ged. Staten konden -zich niet 'ver.eenigen met de verordening regelende de invordering der keurloo- nen. De kleine wijziging, die Ged. Staten wenschten, werd door den Raad goedgekeurd. De heer Van 't Hof, onderwijzer te Kerkebuurt, gemobiliseerd, verzoekt uitbetaling van eenig salaris om ;zi.jn studiekosten te kunnen betalen. Adressant is dankbaar voor het betalen van zijn pensioensbij - drage, maar hoopt dat de Raad 'zijn goedheid zal vervolmaken door aan zijn verzoek te voldoen. B. en W. adviseeren op het verzoek niet -in te gaan. Twee onderwijskrachten, zijn gemobiliseerd. Geeft men het den 'een, ook de "ander heeft er dan recht op. Nu is het in vele 'gemeenten gewoonte, dat zij hun salaris óf een gedeelte ontvangen >na aftrek van hun inkomen als militair, maar waar de gemeente Harenkarspel reeds 'de pensioensbijdrage geheel be taalt, maakt dat'niet zoo'n groot verschil. Allen zijn voor afwijzen van het verzoek. Het herhalingsonderwijs voor meisjes -zal aan 'de drie scholen worden gegeven: te Kerkebuurt met 7, Waarland 5 en Dirkshorn '3 leerlingen. Tot onder wijskrachten worden benoemd de heeren Blad, Smeets en Reuvers en de dames Mijns, Jongsmaen Modder. 1 Van het krankzinnigengesticht HuizePadua te Boe kei, was bericht ontvangen, dat de verplegingskos- ten f 60 per'jaar hooger zouden zijn, ingang 1 Juli. Het was f 240 en 'werd nu f 300, wat nog beneden de andere gestichten is.'Goedgevonden. Verslag volkshuisvesting en-toestand der gemeen te werden goedgekeurd. Tot leden der stembureaus worden benoemd: Waarland: de heeren Bakker, Voorzitter, Doekes en Smeets, leden, Krabman, 4e -lid, Andr. Dekker, plaatsvervanger. Dirkshorn: de heeren Burger, voor zitter, Borst en De Groot, leden, Dam, 4e lid, Kis- temaker, plaatsvervanger. 1 De rondvraag levert-niets op,'zoodat sluiting volgt. wieringen. Onze hofodonderwijzer de heer H. van Ree 'is we- kommies'ie klasse bij de Rijksbelastingen, te Scher- merhorn, wordt met ingang van 1 Juni a.s. als zoo danig overgeplaatst-naar Rotterdam. aartswoud. Maandagavond vergaderde de '"Vereeniging tot 'be vordering van getrouw schoolbezoek „Volksmin" ten huizo van Veerman,'alhier. Aanwezig waren 15 leden. De bestuursleden, 'de heeren 'W. de Boer, J. Behagen en S. Glas werden 'herkozen. De rekening wees een saldo aan van f 62.14%. -Besloten werd, dat'leerlingen welke 2 cursussen de herhalings school hebben bezocht en 'niet meer dan 5 verzui men hebben, voortaan'een boekwerk'zullen ontvan gen. Men sprak als meening'uit, dat'het zeer wen- schelijk zou zijn, dat ook meisjes-geregeld het'her halingsonderwijs volgden. Ten 'slotte werd vastgesteld om met de oudere leerlingen op 8 Juni a.s. naar Bergen aan Zee te gaan en de bioscoop te 'Alkmaar te bezoeken, ter wijl mrt de jongere een uitstapje'naar den Kersen- boomgaard zal worden gemaakt.1 aartswoud. Onze vroegere plaatsgenoot de heer 'R. de Boer, derom belast met het geven van onderwijs in plant kunde'aan den cursus voor a.s. land- en tuinbouw- onderwijzers, ditmaal'te Alkmaar te'houden. een museum te bergen. Men schrijft aan het Hdb'ld.:1 Zaterdag 24 April werd in alleneenvoud het Bio- logisch-Faunistische Museum te Bergen aan Zee ge opend. 'Het rustig 'gelegen Parnassia-park heeft in dit museum eene groote aantrekkelijkheid te meer ontvangen. Doel van dit museum is, de badgasten met'het rijke dier- en plantenleven van'het duinen het zeestrand bekend te maken en een betrouwbare gids te worden'voor ieder die in het duin of aan het strand iets 'zag, iets vond of iets hoorde, dat hem onbekend was en -dat evenwel 'zijne belangstelling gaande maakte. goederenvervoer. Men meldt uti Oldenzaal aan de N. R.'Ct.: Gedurende Maart 1914 werden over Oldenzaal in locaal verkeer vervoerd ruim 15.000 colli bestelgoeÖ, tegen 7000 colli in dezelfde maand van dit jaar, tot een gewicht, dat in dezelfde verhouding nog gerin ger was. Duitschland voert 'over Oldenzaal thans zeer weinig aan goederen uit; de -voornaamste ar tikelen'zijn manufacturen en confectie, slechts een enkelen keer andere'artikelen: zoo passeerden dezer dagen 8 wagens koffie-van Bremen ën ettelijke wa genladingen bier, alles bestemd -voor Amsterdam Kalk,'die anders geregeld uit Letwatbe wordt-aan gevoerd, komt ook niet meer door. Orders van -dit artikel zijn sinds Februari niet meer uitgevoerd. Van ons land worden nog naar Duitschland uit gevoerd: boter, eieren, kaas, -riviervisch, bokking in kleine hoeveelheden, rotting, groenten en katoen in groote partijen; voor Scbüttorf o.a. dezer dagen een 100-tal wagens katoen, per S.S. naar Oldenzaal ge bracht. Door een hier gevestigde firma worden groo te partijen katoenen zakken vervaardigd en gele verd aan afnemers in Duitschland voor het vervoer van cement. noodlottig ongeval. Op de Kattenburgerbrug te Amsterdam is gister avond te kwart over negenen een der groote lan - taarns, staande aan de zijde der Marinewerf, plot seling uit elkaar gesprongen. Een ongeveer zeven jarig meisje, dat juist -met haar "moeder voorbij kwam, werd door de stukken van -de lantaarn ge troffen. De arme kleine werd in-bedenkelijken toe stand'naar het Gasthuis vervoerd en overleed kort daarna. De moeder bekwam geen letsel. Het ongeval is veroorzaakt, door een ontploffing in de kandelaber. Even voordat het -ongeval plaats had 'was de lantaarn ontstoken. De opsteker, een adjunct-lantaarnfitter, bemerkte dat een van de drie branders sterk flikkerde. Deze brander werd daar op door hem doorgeblazen. Vermoedelijk is door door een lek in de gaspijp ontstaan. Er ontsnapte een weinig gas, dat zich met d'o aanwezige lucht vermengde en na enkele oogenblikken door de vlam van den brander tot ontploffing werd gebracht met het bekende noodlottige gevolg. De lantaarnopsteker was toen nog slechts een -'15-tal meters verder. de italiaansciie arbeiders en de oor log. Uit'Turijn, 27'April. De Gazieta del Popoio meldt, dat de Kamer van arbeid 'te Turijn heeft besloten tot de algemeene 'staking wanneer -Italië den oor log begint. Het hoofdbestuur van de Italiaansche vakvereenigingen heeft besloten tot een referendum onder de kamërs van -arbeid inzake de algemeene staking in geval van oorlog. Het'bestuur der socia listische partij komt samen 'te Milaan om over de zelfde quaestie te beslissen. een wieringer aangehouden als spion. Een jonge man van zeventien jaren wandelde deze week, zeer belangstellend 'een en 'ander opnemend, langs Delder's fortenrij. Al dadelijk trok hij de aan dacht vansurveilleerende schildwachten, en aan stonds werd order gegeven: boud hem in de gaten en als ie weer komt: aanhouden. Inderdaad komt hij eenige uren later -weer langs den-zelfden weg, toen onder een ander hoofddeksel van zijn - belangstelling blijk geven. Dit een en an der'gaf aanleiding de'wacht in het geweer te poe nen en den ongewenschten "gast (vermoedelijk een Duitsehen spion) te arresteeren en voor den kapi tein te brengen. Een eenigszins vreemden tongval gaf daartoe 'nog een 'bijzondere aanleiding. En Aris (want het was niemand-anders dan Aris Engel, ar beider te Wierimgen) die bij -'z'n zuster te Huisdui nen „te gast" en naar den 'Heflder geweest 'was om een nieuwen hoed te koopen, had moeite de men- schen 'aan bet verstand te brengen, dat hij geen spion was. 1 H. Crt. heerhugo waard. Dinsdagmorgen brandde in een minimum van tijd de groote boerderij, bewoond door den heer Schoenma^ ker aan den Rustenburgerweg, eigendom van den heer J. Klomp te Beverwijk, tol den grond toe af. De vlam men grepen zeer snel om zich heen, zoodat hoegenaamd niets gered kon worden. Een groot geluk was het, dat juist Maandag het vee naar de weide was gebracht. 'Alles was verzekerd, behalve het eigendom van dc dienstbode, die ..op het oogenblik van den brand juist bij familie aan 'den Middenweg was. st. maartensbrug. In de gehouden vergadering van de afdeeling V.P.N., ten lokale van den heer A. de Boer, werden tot be stuursleden gekozen de volgende heeren: S. Zwaan, Burgervlotbrug, voorzitter, R. Brouwer. St. Maartens brug, vice-voorzitter, J. Louw, St. Maartensbrug. Secre taris, J. Doorn Lz., St. Maartensbrug, penningmeester en P. Krabman, Schagerbrug. 18 personen gaven zich reeds als lid opi, zijpe. Wij vernemen, dat, in verband met eene gehouden inspectie, de eigenaars van slooten in de kommen, der dorpen in deze gemeente zullen worden aangezegd, hunne slöoten, welke niet voldoende zijn gereinigd of niei van voldoende diepte zijn, binnen 2 maanden te doen reinigen. schagerbrug. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag alhier in het logement van den heer A. Bakker, een groot concert zal worden gegeven door het Alk-ma aris Dubbel Man- nenkwartet „Harmonie". Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. anna paulowna. De afdeeling Anna Paulovma van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hield Dinsdag 27 April eene vergadering in „Veerburg". Er waren 24 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. Waiboer, werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot debat, evenmin de beschrij vingsbrief. Tot afgevaardigde werd "benoemd de heer Jb. Bakker en tot diens plaatsvervanger de heer P. Kaan Dz. Besloten werd in eene volgende vergadering de coöperatieve aankoop van zakken te besproken, naar aanleiding van een aanbieding. De heer N.' Raap bracht hierna verslag uit van ae algemeene vergadering der Holl. Mij. van Landbouw. De voorzitter dankt hem .yoor zijn aangenaam verslag. Bij' de rondvraag informeerde de heer Van der Linden, of er reeds werk was gemaakt om een coöperatieve aankoopvereemging op te richten. De voorzitter deelde hem mede. dat deze zaak nog 'niet voldoende in de bestuursvergadering was besproken. De heer N. Raap merkte op, dat op de algemeene vergadering in bespreking zal komen de op richting van eene groote algemeene vereeniging in dien zin. De heer P. Kaan Dz. wees er op, dat men dm waar schijnlijk zou krijgen een centraal bureau, tot hetwelk elke aangesloten vereeniging zich dan zou kunnen wen den. De heer Jb. Bakker voerde naar aanleiding der invulling van de vragenlijst aan, hoe noodzakelijk de Landbouw Onderlinge was. Nog onlangs was door het ongeluk van Waiboer dit uitgekomen. Doordat zijn baas aan de Landbouw-Onderirnge was aangesloten, kreeg nu de wed. van Waiboer haar leven lang f 4.35 per week. De heer K. A. Kaan voerde nog een geval aan, waarbij' de werkgever niet was aangesloten, maar waarschijnlijk toch uit zou moeten koeren. Daarom, ieder moest zich. bij de Landbouw-Onderlinge aan sluiten, Hierna werd de vergadering gesloten, waarna lichtbeelden werden vertoond. raad van heeriiugovvaard. Vergadering van dpn Raad der gemeente Heerhugo- waard, gehouden op Dinsdag den 27 April 1915. Af- •wtezag heer De Boer, wegens verhindering, met kennisgeving. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat eene dankbetuiging is ingekomen van den heer H. Zwart, wegens verhooging van rijn salaris. De jongste kas verificatie bij den gemeenteontvanger gaf conform boeken en "bescheiden aan een kasgeld s-an f 11790.29Vl>. De ontvangsten hadden van de beide diensten bedragen f 76740.3Sy2> uitgaven f 64950.09. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen de raadsbesluiten tot tijdelijke geldleening en tot af- en overschrijvingde suppf. begrooting 1915 en de ver ordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers, inzake 3e mobilisatie. Voor kennisgeving aangenomen. Van J. Steur, hooisteker in VeenhuLzen, is bericht ingekomen, dat hij als zoodanig bedankt. Allen vin den goed hem als zoodanig ontslag te verleenen en naar een ander in zijne plaats uit te zien. Van Ged. Staten is ingekomen eene missive, waarin dat College verklaart hot niet goed te vinden, dat aan de Kennemer Electricdteits-Maatschappij hare borgstel ling nog niet teruggegeven zal worden en als werkelijk een borgstelling gewenscht is, zijn Ged. Staten geneigd hunne borgstelling in plaats te stellen van die van de K.E.M. Voorzitter stelt voor dat er op ingegaan zal worden dat dan Ged. Staten maar borg zullen stellen. De heer Met vindt dat we in menig opzicht niet hebben te klagen over de Kennemer en zou 't een beetje kleingeestig onzerzijds achten om Ged. Stalen borg te laten stalen, waar in plaatsen, waar de borg stelling veel grooter ls, die wel teruggegeven gewor den is. Voorzitter merkt op, dat de Kennemer 't in beginsel noodig geacht heeft er borg voor te wezen. En Ged. Staten willen 't overnemen. Dat als die 't niet noodig achtten ,dan zouden ze 't niet overnemen. En al is de Provincie de grootste aandeelhouder, wij heb ben 't feitelijk met de Kennemer te doen. Wij behoe ven niet bang te zijn dat de Kennemer hare overeen komst niet zal nakomen, maar 't is toch goed de borgstelling van Gedeputeerden te aanvaarden. De heer Met blijft het een beetje kleingeestig vinden. Meent zelfs gelezen te "hebben dat Alkmaar de borgstelling teruggegeven heeft. Voorzitter meent, dat het niet, noodzakelijk is, de borgstelling direct terug te geven. En als we kregen te klagen, hadden we niet bij de Pro vincie aan te komen met klachten; met haar hebben we geen overeenkomst. Spreker is er niet voor, de borgstelling heelemaal brijs tegeven. De heer Met Dus de bedoeling van B. en W. is dus, voor kennisge ving aannemen en de borgstelling laten zooals ze is, dan zou ik er voor zijn om te hebben: borgstelling van de Kennemer of geen borgstelling. Voorzitter vindt het goed, als God. Staten borg zijn. Maar borg stelling heelemaal prijsgeven, daar ziét spreker het nut met van in. De neer Met: Wij hebben met de Kennemer te doen en niet met Ged. Staten. Dus: borgstelling van de Kennemer of geen borgstelling. Voorzitter: Als wij andere borgstelling kunnen krij gen zooals de hier aangebodene door Ged. Staten, dan ben Ik daar toe genegen nu Ged. Staten het aanbieden. Maar Tc zou dë borgstelling met willen prijsgeven. Voorzitter vraagt aan den heer Met of die stemming wenscht. De heer Met wenscht dat niet, doch blijft tegen het idéé van Voorzitter. Overigens is de ver gadering er voor en wordt het besproken idéé «van Voorzitter om het voorstel van Ged. Staten te aanvaar den, aangenomen. Voorzitter -zegt, dat hét verzoek bm buitengewone subsidie voor de gemeente, inzake de verbouwing der scholen I, II en IV, blijkens ingekomen schrijven niet voor inwilliging vatbaar is, dus zal door het rijk niet meer hieraan wórden bijgedragen dan de gewone 25 pet. De onderwijzeres, mei. v. Gïezen ,die met 1 Juni onze gemeente verbet, terwijl zij reeds voor een vol jaar Hoofdei. Omslag bad betaald, verzocht 7 maanden restitutie van dien aanslag. De heer Blauw vindt dat 't bijzonder laat inkomt. Met algemeene wordt de restitutie verleend. De rekening over 1914 van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, komt nu ter tafel. Zie sluit in ontvangst en uitgaaf op f 2571.02, met een batig saldo onder dat cijfer begrepen, groot f 1093.90. Met algemeene instem ming goedgekeurd. Voorzitter .doet mededeeling dat Arie Blank vrijstel ling vraagt van den Hoofdelijken Omslag voor 1915. Hij is onder dienst. Wei weet hij nog niet of hij aan geslagen is, maar hij vraagt alvast vrijstelling. Voorzitter denkt dat er wel geen bezwaar tegen inwilliging is. Het inkomen van Blank, zoon eener weduwe, is wel beneden 't minimum. Met allen voor ingewilligd. Worden voorgesteld een paar af- en overschrijvingen, respectievelijk tot totalen van f 342.76 en f 459.1o te doen. Goedgevonden. Voorzitter brengt nu de kermis in bespreking. Zooels de heeren weten is verleden jaar in verschillende plaatsen besproken, de kermis niet te doen plaats vinden. Bij ons waren vóór 1 Augustus at verschil lende kennissen gepasseerd. Nu is in sommige gemeen ten al bepaald de kermis niet te doen doorgaan, zoolang de benarde tijd duurt. B. en W. hebben het onder werp besproken en zijn daarbij' niet tot onderlinge over eenstemming gekomen en daarom wordt de kermis nu* bij' den Raad in bespreking gebracht en kan die er' óver beslissen. De heer Molenaar zegt: De toestand is op 't oogen blik feitelijk wel niet zoo rooskleurig, maar ik 'geloof toch dat we de omstandigheden daaromtrent met al te duister mogen inzien, waar hét een werkelijk belang van de neringdoenden in onze gemeente geldt. Ik zou de kermis dit jaar zoo mogelijk willen doen doorgaan als de toestand er tenminste niet te ernstig voor wordt. En mocht de toestand ernstiger worden, dan kunnen wij altijd beraadslagen om de kermis te doen uilstellen. Tn 't belang der neringdoenden is het, dat de kermis doorgaat. Zij "kunnen er een voordeeltje uit trekken. De heer Blauw is van hetzelfde gevoelen als de heer Molenaar. Wanneer de kermis niet doorgaat, gaan de jongelui toch hun centen verteren én dan gaan zij het geld buiten de gemeente brengen. Dat zou niet in het belang der ingezetenen zijn. Voorzitter verklaart zich ook volstrekt niet tegen kermis. In verschillende Raden is 'l besproken, om de kennis uit of af te stollen tot na de mobilisatie. De toestand vindt spreker op 't oogenblik niet zoo om met het hoofd onder den deken te kruipen. Wordt de toe stand erger, dan kunnen wij weer zien. De heer Schilder: Wanneer ik de heeren zoo hoor zeggen dat de toestand niet zoo erg is als voorheen, ben ik dat niet met hen eens. Over 't geheel heeft dc mobilisatie een drocvigen indruk gegeven en ver- -schillende gemeenten besloten tot uitstel tot na de mobilisatie. Ik ben ook van meening, zoolang de mo bilisatie duurt, de kermis niet te laten doorgaan. De heer Wijnker kan ach hierbij best aansluiten. Zoolang 't zoo blijft al nu, dan de kermis maar uit stellen. De heer Met: In beginsel ben ik niet zoo voor do kermis. Ik vind 't niet zoo nuttig. Maar 't is betrek kelijk een toeslag voor de burgerij die er voor zit. De kermissen beginnen hier omstreeks Pinksteren al. Ik zou het wenscheliik vinden dat in onze omgeving ;een enkele gemeente kermis liet houden. Want dan con met goed gevolg ook hier de kennis uitgesteld wor den. Maar als er in de omgeving wel zal worden toe gestaan dat men kermis viert, aan zullen de jongelui daarheen "trekken. Spreker zou nog een afwachtende houding willen aannemen en zien, wat bijv. Schagen zal doen. Als er tenminste nog tijd genoeg fa om een afwachtende houding aan te nemen. Voorzitter betwijfelt dit sterk.. Een week voor Pinkster komt de kermis aan 't Noordéind al. En ons besluit moet nog ter goedkeuring naar Ged. Staten. Onze beslissing nu nog uitstellen gaat dus niet best. Wat spreker zelve betreft, kunnen alle kennissen wel wor den afgeschaft. Maar nu de toestand tegenwoordig toch niet 'zoo heel erg is, terwijl de jongelui toch uitgaan cn zich toch vermaken, is spreker niet tegen kermis. Scha gen heeft plaatsen verpacht, Haarlem ook. Dat wijst toch op doorgaan, anders was immers de plaatsen- verpachting met geschied. Ik heb het onderwerp in den Raad gebracht, opdat ieder er zijne meening over zal kunnen uitspreken. De heer Bos is er vcor om de kermis voorloopig >g een tijdje uit te stellen. De heer Molenaar blijft er bij om de kennis te laten doorgaan. Worden de omstandigheden slechter, dan kunnen we altijd over uitstel of afstel praten. Daarom vindt spreker dat er niets tegen is om nji tot doorgaan van de kermis te besluiten. We kunnen er ten allen tijde immers op terug komen. Voorzitter vindt het beter nu bij het begin te begin nen, als halfweg de kermissen. Vorig jaar is de Veen- huizer kennis gedeeltelijk niet doorgegaan door de mobilisatie. Toen waren de menschen niet meer ge stemd toi kermishouden. En wordt de toestand ook erger en weer kritiek, dan gaan öe faienschen [niet naar de kennis toe ook. Er is altijd gelegenheid om zoo poodig de latere kermissen te staken. De heer Schilder voorziet juist bij het nu laten door gaan der kennissen de mogelijkheid dat we in het ongelijke komen, en de een weer wel kennis zal krij gen en de ander soms niet, als de latere kennissen niet mochten doorgaan. De toestand is eigenlijk nog .net hetzelfde en het kan nog altijd weer veranderen. Wij hebben hier 13 vergunningen die kennis hebben. Voorzitter: Ja, maar elke vergunning heeft niet af zonderlijk kermis. We hebben hier geen 13 keer ker mis. Met de kermis hier rijn er ai een stuk ot 4 u-gunningen, die tegelijk kornis hebben. De heer Schilder wil de kennissen toch uitstellen tot na de mobilisatie. De heer Pool zegt dat de kermis een oud volksgebruik is. Ingrijpen in 'oude gewoonten gaat moeilijk:. Die niet voor de kermis gevoelt, gaat er niet heen. Spreker is met den hr. Molenaar eens, dat er veel neringdoenden als bakkers, enz. zijn, die er van profiteeren. Wat de kermis zelf betreft, die mochten ze wat mij betreft, wel afschaffen. De heer v. cL'Oord: De kermis is niet zedeverhef- fend. De heer Pool spreekt "dit niet tegen, doch de neringdoenden hebben ér wel belang'bij. Als je een 20-tal jaren terugziet kom je tot de conclusie, dat de kermissen als 't ware de tering hebben. Ze 'he men in drukte af. f Bij de nu volgende stemming wordt 'met 6 stem men voor'en 4 stemmen tegen besloten, de'kermis sen te doen doorgaan. 'Voor stemden de heeren Mo lenaar, 'Blauw, Appel, Met, 'Pool en Blom. Tegen de heeren Schilder, Van der Oord, Bos'en Wijnker. Tot leden voor de 'scbattingscommissie voor de Inkomstenbelasting worden benoemd de beeren D- Appel, Jb. v. d. Oord, 'N. Pool en D. Wijnker (de laatste in herstemming met'den heer Met). Rondvraag. 'De heer Pool vraagt hoe het 'thans staat met 'onze telefóongeschiedenis. Indertijd is een telefoonkantoorhouder benoemd, -die wegens 'li chaamsgebreken afgekeurd is. Later is de zaak ver daagd met het 'oog op het Electrisch Bedrijf. Nu zou het toch wel gewenscht zijn, 'eens op die zaak terug te komen. i Voorzitter vindt het een goed idee, 'dat Pool dit bespreekt, en is gisteren met iemand in gesprek ge weest, waarbij ook de telefoon besproken werd. Daar bij werd het ook nuttig gevonden, die zaak weer ter band te nemen. Voorzitter'is er wel voor, een oproeping voor een tetefoonkantoorhouder te doen en dan zullen we hopen op beter 'resultaat. Het electrisch 'bedrijf is intusscben nu op gang, dus wat dat aangaat, kan 't wel. De heer Pool wil ook graag'oproeping zien plaats vinden. Voorzitter: Dus 'oproeping doen? De heer Molenaar vraagt of het een 'behoefte ge acht 'moet worden. Of het noodzakelijk is. 'Hem is van geen belangstelling er voor gebleken. Voorzitter: Als de oorlogstoestand er niet tus- scben gekomen was, zouden zulke dingen'meer op gerakeld geworden zijn. Waar -er echter voor de mobilisatie behoefte aan was, zullen nu de omstan digheden daaromtrent niet ten nadeele veranderd go- acht behoeven te worden. Er is hier wel 'gelegen heid om te telegrafeer en aan 't station maar die is heel primitief. En als we met den telefoon kantoorhouder klaarkomen zal 't goedkooper zijn ook als nu met de telegrammen, waar voor 't thuis bezorgen nogal iets opkomt. Als -er telefoonkantoor, is, dan zal er wel gebruik van gemaakt werden ook. Wat overigens nu strikt 'een behoefte i3, kan ik ook niet allemaal uitmaken. Maar een'eisen des tijds is het wel. 1 1 De beer Blauw wijst op den aanleg voor 't Elec trisch bedrijf of daarmede ook-rekening gehouden moet worden.' Voorzitter denkt dat het geen bezwaar zal opleve ren.'Je moet op zekeren afstand er van biljven, maai dat zal wel gaan.' 1

Schager Courant | 1915 | | pagina 1