we! het volgende. Over 't boekjaar 1914 was de opbrengst van: iWilhelmina, geboren 1908, in 354 dagen 7037 Kö. melk gemiddeld gehalte 3.44 pet.; Marijtje JU, ge boren 1907, in 315 dagen -6061 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.53 pot.; 'Trijntje, geboren 190G, in 307 dagen 6952 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.22 pet.; Grietje, geboren '1912, in 349 dagen 4684 'KG. melk, gemiddeld gehalte 3.14 •'pet.eigenaar G. Schoorl Pz., Woudmeer.1 Klos, geboren '1909, in 292 'dagen 6030 KG. mëlk, ÏemiddeW gehalte 3.48 pet,; Hilgardina, 'geboren 910, in 307 dagen 5085 KG. melk, gemiddeld ge halte 8.80 pet.; Truida, geboren 1910, in 325 dagen 6234 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.92 pet.; Aagje, geboren 1911, in 318 dagen 5859 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.04 pet. Eigenaar J. Groot, Bchagerwaard. Aafje, geboren 1906, in 360 dagen 5840 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.68 pet.; Moedertje, geboren in 1907, in 307 dagen 5132 KG. melk, gemiddeld ge halte 3.35 pet. Eigenaar D. Kuiper, Groenveld. Hart geboren in 1908, in 340 dagen 5199 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.90 pet. Eigenaar jG. Kuiper te Bchagerwaard. Zwartje, geboren'1910, in 346 dagen 6251 KG. melk," gemiddeld gehalte 3.47 pet.; Stammes, geboren 1909, in 324 dagen 5943 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.08 pet. Eigenaar D. Hoogland^ Bchagerwaard. Cato, geboren 1907, in 297 dagen 5216 KG. 'melk, gemiddeld gehalte 3.43 -pet.; Jans, geboren 1907, in 820 dagen 5303 KG. melk, 'gemiddeld gehalte 3.45 pet. Eigenaar KI. Swan, Dirkshorn. Neeltjo, geboren 1908, in 314 dagen 5869 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.20 pot.; Veerman, geb.oren in 1910, in 313 dagen 6037 KG. melk, gemiddeld 1 ge halte 3.53 pet. Eigenaar KI. Wit, Tolke. Oude Purk, geboren 1904, in 381 dagen 8130 KG. melk, 'gemiddeld gehalte 3.20 -'pet.; Purk II, gebo ren 1910, in 277 dagen 6326 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.13 pot. Eigenaar Wed. P. Gootjes, Scha- gerwaard. Stammes I, geboren 1907, in 336 dagen 5866 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.48 pet. Eigenaar A- Rens; Sohagerwaard. Wieringe, geboren 1909, in '275 dagen 4647 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.51 'pet. Eigenaar P. Appel, Groenveld. Marie, geboren 1909, in 313 dagen 5784 KG. melk, gemiddeld gehalte '3.25 pet. Eigenaar T. Rens, te Valkoog. Borst, geboren 1909. in 299 da eren 4265 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.68 pet. Eigenaar G. Wink, te Dirkshorn. 1 Stammes, geboren 1912, in 351 dagen 3700 KG. melk, gemiddeld gehalte'3.81 pet. Eigenaar P. Hoog land, Schager waard. 1 1 Tesselaar, geboren 1911, in 276 dagen -4422 KG. melk, gemiddeld gehalte 3.35 pet. Eigenaar G. Fran- ci8, Woutimeer.1 geen mond- en klauwzeer. In ons nummer van gister werd melding gemaakt van 'een vermoedelijk geval 'Van mond- en klauw zeer onder bet vee van 'den heer S. Rezelman te 't Zand. Thans 'vernemen we, dat, volgens verkla- ring van den Disfcriots-veearts, Tiet vee niet door deze ziekte is aangetast. eenigenburg. Dinsdagavond vergaderdede Tuinbouwvereeniging De Noordwest ten huize 'van den heer 'Krijgsman, alhier. Aanwezig met het bestuur '31 leden. De heer L. Teensma opent de vergadering, den leden het welkom toeroepende»-hopende dat een elk naar krachten de vergadering zal dienen om tot klaarheid in zaken te komen. Hierna lezing en goed keuring der1 notulen. Medegedeeld wordt'dat het veilingsgebouw indle belasting is aangeslagen, Vat bepaald niet in den haak is, daar dit volgens 'voorzitter met een werk plaats 'is te vergelijken. Pogingen zullen in het werk gesteld worden, 'om dit vrijgesteld te krij gen. In bespreking komt: wijziging van 'art. 18 en 24 van het algemeen-reglement. Bij art. 18-werd voor gesteld om het gedeelte, T>ij herhaald voorkomen In'tekort gewicht boete toe te passen,'dit „herhaald'' te doen vervallen en de boete bij tekort 'gewicht direct toe te passen, 'waar de vergadering zich mee vereenigt en het met 20 voor en li stemmen tegen aanneemt. Art. 24 te wijzigen in dier voege, dat hij, die bij verkoop zijner producten, de bovenlaag zijner waar 'zgn. heeft opgesmokkeld, en hiervoor aan de uitspraak van den keurmeester wordt onder worpen, bijeen voor hem nadeeïige uitspraak, zich aan de prijszetting 'van den keurmeester :'moet on derwerpen en als boete voor zijn bedrog evenveel geld, ten yoordede van dien kooper 'en Centraal be stuur moet'storten als zijn product bij- de prijszet ting van den keurmeester, "minder opbrengt, b.v. als hij f 10 voor '100 stuks kool 'heeft gemaakt en de keurmeester zijn waar 'op f 9 schat hij ook nog f 1 per 100 stuks wordt beboet. Door den heer Jb. Zutt 'werd na veel -discussie voorgesteld deze verandering aan te nemen, mits de koopman, zoo die in het ongelijk werd gesteld, be boet zou worden met-'-i0% der waarde van de ver- veilde producten, '5% ten bate -van den verkooper en 5% der centrale "kas, hetwelk met 28 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde punt '4: verplichting onder keus (keuze) te lossen, d.i. zoo 'de bouwer 1000 kool of iets dergelijks verveiït, het'den koop man vrijstaat zooveel hiervan te accepfceeren als hij verkiest en de 'reet nogimaals tvoor -rekening van den bouwer te doen vervellen. -Dit lokte veel dis- öussie uit, mot tot slot bij stemming, algemeen tegen. Bespreking sluis te Schoorldam. Een verzoek der gemeente Waranerihuizen was gedaan, ;of de Centrale Veilingsveroeniging de rente-Van de som-groot 5000 gulden, welke die gemeente wil storten voor de ver dere verbetering dier sluis, voor hare rekening wil de nemen. Bij geldgebrek der centrale kas zullen dan deze renten door de tuinbouwvereeniging be taald moeten worden. Het voorstel om van hieruit een bedrag van ten hoogste f 125 voor dit doel -disponibel te stellen, werd met algemeene stemmen goedgevonden. Een en ander zal Donderdag an. op de algemeene ver gadering worden besproken. Na oen en ander te hebben 'besproken over de landbouwverloyen der militairen, 'waarover deze vereeniging een nader schrijven had ontvangen van den tuiiibouwraad, werd door 'voorzitter beloofd po gingen in het werk te stellen'om yoor hen,'die ver lof noodig hadden, hetwelk kon -worden verkregen tusschen '15 Mei en 15 Augustus, dit te yerkrijgen. Hierna sluiting. uitvoer van aardappelen. Men meldt uit Winterswijk, dat de 'verzending yan Bardappelen naar Duitscbland langs het-station al daar weer b.egonnon is. Het zijn hoofdzakelijk 'Ei genheimers van zeer'inferieure kwaliteit, voor men- sobelijk gebruik 'ongeschikt en verder ,pootaardap pelen van eene bepaalde grootte en gewicht. Maan dagpasseerden 21 wagens Jen Dinsdag een heele trein met'60 wagens. papierfabricage. Men bericht uit Vel8en: 1 Doordat onzeker is in hoeverre 'in het komende houtseizoen hout uit Zweden en Rusland :kan aan gevoerd worden, zal een gedeelte van do aldaar ge vestigde fabriek van !de N. V. Vereenigde Konin klijke Papierfabrieken 'der firma Van'Gelder Zonen periodiek stopgezet moeten worden. Hierdoor zullen een 40-tal arbeiders, grootendeels losse en ongehuwde, zonder 'werk komen. Naar wij, vernemen, '1b door aankoop van 'andere grondstoffen gezorgd, dat fle papierfabricage 'onge stoord kan voortgaan.1 de oudste landweerlichting met groot verlof? Naar de Zwolsche GL 'vernoemt wordt er zeer ömstig over gedacht* üo oudste liohting van de land weer 15 Me! a.8. met groot verlof te laten gaan. Wij'hebben, aldus het Hdbld., naar aanleiding van dit bericht bij het hoofdkwartier te 's-Gravenhage geïnformeerd. Men noemde er het bericht een groo- te onbescheidenheid, doch Venschte er zich niet vorder over uit te laten. DüOR EEN AI)Dl R GEBETEN. Tijdens een oefening der troepen bij Oosterbeek, werd Maandagmiddag een korporaal door een ad- dor in den duim gebeten. De man zoog terstond den beet uit, tuaar dit-mocht niet baten.'Door cenoffi- oior van gezondheid werd onmiddellijk naar Arnhem om cep serum 'getelegrafeerd, maar dit was niet aanwezig. Terstond werd besloten den duim te am- puteeren, doch bet gif had al te'veel vordering ge maakt, zoodat dbesloten werd den patiënt ijlings naar het militair hospitaal te vervoeren. De toestand van den man moet ernstig 'zijn. Geld. EEN GEVAARLIJKE BEZIGHEID. Gsteren is door -'een surnumerair, der -politie te Amsterdam, geassisteerd door eenige agenten, een man naar het bureau geleid, die in staat van dron kenschap op het dak van zijn woning in de Willem- straat was geklommen en daar met dakpannen naar do voorbijgangers wierp. 1 DE NACHTVORSTEN. De vorst in de laatste nachten heeft in'denHahr- Iemmermeerpolder heel wat schade aangericht, niet alleen aan jonge groente,-doch vooral aan'de vroege aardappelen. Pp verscheidene akkers is het 'loof zwart. 1 MOND- EN KLAUWZEER. Ie Hof yan Delft is mond- en klauwzeer uitge broken onder het veen van 'den landbouwer J. van leeuwen, aan den Hoorn. Er zijn hedennacht 17 runderen afgemaakt. Sedert de vorige opgave 'dd. 28 April jl. werden gevallen yan mond- en klauwzeer geconstateerd: Tv11? £bid-Ho]land in elk der gemeenten Voorhout, Dubeldam, Zoeterwoude, Hof van -Delft, Nieuwveen en Berkenwoudie 1 geval1 i in Noord-Holland in" elk der gemeenten Weesper- karspel, Koog aan de Zaan, Heemstede eh Amster dam i geval; i" Gteepht i geVal te WaverVeen. ERNSTIG ONGELUK. Men meldt uit Rotterdam: Gistermiddag is aan de bierbrouwerij „De Oranje boom een amoniakbuis gesprongen, dienende bij de ijsfabncage, waardoor een kelder vol gifüge gas sen is geraakt. Het was tegen twaalf uur, dat in den bierkelder No. 4 een 'hoyigu knal werd gehoord, althans vol gens verklaring van sommigen, hetgeen er op wij zen zou dat een der -ammoniakbuizen is gespron gen. Er waren op dit oogenhlik vele.'personen daar ter plaatse werkzaam behalve personeel van'de brouwerij daar'men bezig was om onder'leiding- van den ingenieur PH. Hankardt beionvaien te con- struëeren. 1 Onmiddellijk 'na bet ongeval 'verspreidden zich wolken ammoniak door de 'ruimte, schoon men aan stonds oyergmg tot het dichtdraaien van kranen. De meeste werklieden, met het prikkelende gas bekend, trachtten een goed heenkomen te zoeken en zoo kwamen de 'directeur Grimswer, de 'boven genoemde ingenieur en een aantal werklieden naar buiten, zij het dan ook fcoo benauwd, dat men hen moest trachten bij te brengen, waartoe een vijftali doctoren op het terrein aanwezig waren.1 Spoedig was ook de 'reddingsbrigade ter plaatse met rookhelmen systeeim-Koenigs en systeem-Va- jen. Het personeel kon echter'niets uitrichten daar mee, wijl zij met 'de situatie niet bekend waren. Toen deden zich de timmerman Lieshout, de kui-. per H. Kuhn en de machinist 'Van Eek de helmen voor en wisten daarmee velen hunner medewerk lieden 'te redden. ïiQ gbrandweer ging er Voorts toe over om met 17 stralen water te sprenkelen, -teneinde door een verbinding van het gas -met water dit onschadelijk te maken. Niettegenstaande alle' pogingen tot redding zijn toch een drietal werklieden slachtoffer van het on- g'S* geworden. Het zijn de kuipers Ph. Kittel, J. v. d. Bergh en Julius Quander, de eerste -en de laatste Duitschers. Zij werden om 3 uur levenloos naar buiten gebracht. Een der andere werklieden is nog bewusteloos naar het ziekenhuis Vervoerd. IAjNGEDIJK. In het door de commissie van beheer uitgebrachte verslag omtrent den toestand en de exploitatie der Gemeenschappelijke Gasfabriek voor den Langedijk te Noordscharwoude, over het jaar 1914, wordt opge merkt, dat het tengevolge van den oorlóg niet dezelfde mooie' cijfers vertoont als vorige jaren; wel ging de •gasaflevcring nog vooruit bij het voorgaande jaar (mcl 1.8585 ku'b M. of 3.13 pet.), maar de financieele uit komsten bleven beneden die van 1913, doordat de kolen ruim f 1.05 per H.L. kostten, de loonen o.a. door de invoering van het drieploegenstelsel met ruim f 1600 stegen, terwijl de cokes- en teerprijzen m'et onbelang rijk lager waren als in 1913. Dientengevolge leverde de exploitatie een verliessaldo op. Stagnatie in de gasafleve- ring heeft er niet plaats gehad, wel werden de verbrui kers in Augustus aangemaand tot zuinig gasverbruik.: terwijl de straatverlichting belangrijk ingekrompen werd. De lengte van het buizennet bedroeg op 31 Decem ber totaal 16160 M., in het afgeloopen jaar kwam er 2400 M. bij. Het aantal lantaarns bleef 229, waarvón 4 aan den Twuijverweg, en 2 bij de fabriek voor fa- {yieksrekening brandend. Uit het financieel overzicht der straatverlichting voor de vier aangesloten gemeenten blijkt, dat .de totale kosten voor de fabriek waren f 3614.86 en dat van de gemeenten werd ontvangen f 1840, zoodat in 1914 dopr de gasfabriek op de straatverlichting is verloren f 1773.86 (jaar te voren f 1934.501/2). De vermeerdering van het aan particulieren gelever- do gas bedroeg 22.439 kub. M. of 4.38 pet Het dagverbruik bedroeg 291.224 kub. M. en het avond- en nachtverbruik 321.517 kub. M., tegen resp. 276.663 kub. M. en 317.493 kub. M. in 1913. Het aantal gasverbruikers, dat op 1 Januari 1914 1653 was, bedroeg op 1 Januari 1915 1715. De ver meerdering bedroeg 27 licht- en .kookgasverbruikers, 64 muntgasvcrbruikers en 1 industriegas-verbruiker. Het gasverbruik per inwoner bedroeg ruim 73 kub. M. tegen 71 kub. M. over 1913. Op 1 Januari Ï915 waren in totaal aangelegd 401 mu ntgas-installaties. De bruto-winst der exploitatie bedroeg f 8539.04. Deze werd vermeerderd voor gekweekte rente met f 117.56, samen „f 8656.60. Ze werd verminderd metRente f 9643.70, Onkosten Gascommissie f 387.28, Afschrij ving Meubilair f 20," samen f 10050.98, zoodat het ver lies bedraagt f 1894.38. Volgens de Gemeenschappelijke Regeling wordt dit verlies uit het Reservefonds gedekt, welk fonds zoo doende op 31 December 1914 bedroeg f 10.213.55Va. Alkm. Crt. MOND- EN KLAUWZEER. Nu de weidetijd voor bet vee is aangebroken, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid ën Handel als vervolg op de reeds gehouden vergaderingen van 28 December en 1 Februari 1.1. wederom met de verte genwoordigers van de verschillende landbouwvereeni- gingen een bespreking gehouden aan zijn departement teneinde hun gevoelen te vernemen omtrent de vraag of de bestrijding van het mond- en klauwzeer op de tot nu toe gevolgde wijze dient te worden voortgezet dan wel of een andere gedragslijn zou moeten worden gevolgd, waarbij tevens de vraag gesteld was oï do tegenwoordige bestrijding al of niet op prijs wordt ge steld. Deze vergadering .werd tevens bijgewoond door den directeur-géneraal van den landbouw, den inspec teur van den veeartsenijkundigen dienst en de distnets- veeartson. Uit de besprekingen bleek, dat algemeen het tot nu toe verkregen succes werd gewaardeerd en de geno men maatregelen werden toegejuicht. Zelfs In die pro vinciën, waar men niet ten volle met deze maatrego jlen sympathiseerde zooals o.a. de Geldersche-Overijs- selsche Maatschappij van Landbouw bij monde van haren voorzitter mededeelde, werden met waardeering de goede resultaten der bestrijding erkend. Ten opzichte van de vraag, of in den weidetijd met het afmaken van ziek en verdacht vee zou moeten wor- xlen doorgegaan, was verreweg de meerderheid der vertegenwoordigers van de Ianabouwverecnigingeu van gevoelen, dat bet bij 'den tegenwoordigen stand van net mond- en klauwzeer, na alles wat reeds tot be teugeling der ziekte was verricht, aanbeveling yer dient de meest krachtige bestrijdingsmaatregelen te blijven toepassen, met dit voorbehoud evenwel, dat. zoodra een zoodanige uitbreiding mochtontstaan, dat de kans om de ziekte tot staan te brengen Ls verdwenen, met afma ken zou dienen te worden opgehouden. Van verschillende zijden werd de wenschelijkheid be toogd om in dit laatste geval in liet geheel geen maat regelen meer toe te passen, aangezien afzonaerings- en uitsluitingsmaatregelen voor de bestrijding van geen waarde worden geacht en den veehouder slechts last en hinder veroorzaken. De beoordecling van bet tijdstip, waarop eventueel het afmaken geen succes meer zou hebben, werd -gaarne overgelaten aan den veeartsenij- kundigen dienst. Ten opzichte vanhet afmaken van waardevol fokvee werd door sommigen, eenig voorbe houd gemaakt. LANGEDIJK. Gisteravond vergaderde de afd. Langedijk van den A.N.G.O.B. Drie leden hadden bedankt en 2 waren toegetreden. Op bet schrijven van de afdee- ling Schagen-van de N. V„lom in samenwerking met dio en andere yereenigingen omstreeks half Juni daar een meeting te beleggen, 'werd gunstig be schikt 'en' besloten zoowei financieel als moreel medewerking te verleen en. Tot commissieleden voor de verdere werkzaamheden "werden benoemd de heeren O. de Jong Sr., C. de Geus en Jb. Smit Sr. Medegedeeld werd dat de gemeentebesturen van Broek en Oudkarspel 'afwijzend hebben beschikt op bet adres van het drankweercomite -om het maximum aantal vergunningen te verlagen, terwijl afkeuring werd uitgesproken over de handelwijze van Zuidscharwoude en Noordscharwoude, die het adres Lebben behandeld na 1 Mei, dus na den datum dat een voorstel oan verlaging van het maximum bij de regeering kan worden 'ingediend. A.s. Zondag zal een propaganda-fietstocht worden gehouden en waarvoor izich een achttal leden opgaven. HARENKARSPEL. Algemeene vergadering van de Tuinbouwvereeni ging Samenwerking op Dinsdag 4 Mei 1915. Voor zitter de heer J. Burger. Na opening Tofcing engoed- këuring der 'notulen. Naar aanleiding 'van het niet op tijd 'verzekeren van kool verleden najaar door den agent G. Rempt" te Oudkarspel, is bij nader onderzoek gebleken dat de schuld geheel ligt bij Samenwerking, daar wel was opgegevien aan de Federatie Langedijk de ver zekerde som, doch niet de namen der verzekerden, zoodat in dezen den 'heer Rempt geen blaam u-nn treffen. Met den heer Van der Molen te Broek op Langen- dijk, die eerst in gebreke bleef kunstmest te leve ren en later "weer wel wenschte te leveren, zal ge correspondeerd worden, daar leden zich bereid ver klaarden het ontbrekende nog te 'ontvangen. De levering van 700 baal turfstrooisel zal eerst later plaats rhebben. -De koolmanden, die volgens prijsopgaaf geleverd -"moeten worden, voldden 'al leen de witte manden 39'cent van Kroon te Oud- karspel, de rottingmandten van De Boer, waarvan monsters aanwejzig waren, voldeden niet aan de verwachting, daarbij komt nog-dat De Boer do man den zo.u leveren Jyoor f 1 per 'stuk, Soch nu moest men vogr, een 'soort betalen f 1.25. -Besloten werd hierop niet in te gaan.r Volgt punt 2: vertreeding 'der sluis te 'Schoorldair^ in het belang der scheepvaart. De 'gemeente War - menhuizen heeft voor f 19000 aanbesteed het ver bouwen \an de sluis aldaar, doch nu blijft de wijd te het zelfde, 3.35 M. -Het kwam dë tuinbouwveree niging gewenscht voor om de sluis iets breeder te maken voor de toekomst, hetgeen een -kosten zou meebrengen van ongeveer f 5000. waarvoor eene rentegarantie moest zijn voor do gemeente Warmen- huizen. Verschillende landbouwers verklaren zich hier tegen, als zijnde niet 'in 't belang van -Samen werking. Het bestuur had echter anders geoordeeld en verklaarde zich wel 'voor verbreeding der sluis, de kosten voor -'Samenwerking daaraan verbonden, waren toch niet zoo boog. Het bestuur zou gaarne zien, dat de afgevaardigde yoor de 'algemeene ver gadering, dfe deze week zal plaats hebben 'bij C. de Geus te Warmenlhuizen, opdracht te geven om voor verbreeding der 'sluis te stemmen, -'mits de garantie niet langer loopt dan 10 jaren. Allen'voor. Was een circulaire ingekomen van de-Tuinbouw school te Alkimaar om lid te worden'en zoo moge lijk obligatiön te nemen voor de 'op te richten schooltuin of proeftuin Kennemerland. Me't 24 voor, 3 tegen, werd 'besloten om lid te worden, kosten f 10, Voor het nemen -'van obligatiën was de kas niet toereikend. Volgt agenda algemeene vergadering der Centrale Veilingsverec-niging. Hiervoor kan in hoofdzaak ver wezen worden naar het versaag van Eenigenhurg. Werd nog besproken de kwestie dat de keurmees ter te Warmenhuizen -tevens lader is. Dit werd niet -goed geoordeeld en zal de afgevaardigde op de algemeene vergadering -ter sprake brengen. Hierna sluiting. POLDER WAARD EN GROET. De boutlevering voor den polder Waard en Groet is gegund aan de firma Eêcen te Oudkarspel voor f 236J.9%. Tweede Kamer. Het 'vervolg interpellatie Schaper, 'de daarop ge volgde uitingen van verschillende 'sprekers, hoeft den geheelen Woensdag gevuld. Minister Postlm- ma zal heden antwoorden. Het -waren de heeren Teenstra en Tydeman, De Muralt, Vliegen en Spiek man, die hun scherpe pijlen op den minister Post- huma hebben afgeschoten. Zijn levensmiddelencir- culaire vond niet veel genade in Jde oogen van deze heeren. Zijn tweede 'circulaire vond eigenlijk dij niemand steun en waardeering. Monsters bimu1 brood waren door den heer Spiekman meegebracht, hij etaleerde ze, sneed er -stukken of en het bak sel werd druk gecontrolieerd. De heer Spiekman eischte allereerst goed en goedkoop bropd voor het volk, het bruine brood is op dep duur niet mét lust te verorberen, 't is moeilijk verteerbaar en na een dag oudbakken en 'uiterst onsmakelijk. Een gezin, dat gemengd brood eet, wit en bruin, moet f 0.70' aan 'brood uitgeven, dat is te veel. 'Zich alleen te bepalen tot dat slechte bruin brood gaat niet. Het uitvaardigen en 'weer intrekken den circulaire, het niét raadplegen'der gemeentebesturen, de-wisselen-' dë tactiek van dezen minister, 'het werd alles scherp afgekeurd. De houidign van den minister tegenover^ de gemeentebesturen, die met allerlei werk worden overladn, werd afgekeurd en het 'was de heer Ty deman die de vraag tot den minister richtte: hoe wilt gij de kosten dekken? Een nieuwe staatslee- ning zal aanstonds noodig zijn. 'Wij kunnen dus niet spelen met de millioenen. De motie Schaper werd onaannemelijk geacht» wijl ze uitgaat van de gedachte, -dat ministers cir culaire aannemelijk is. De taak van 'minister Pusthuma lijkt on3 niet gemakkelijk of hij de 'heeren vandaag zal -kun nen bevredigen? 1 Plaatselijk Nieuws. MARKTOVERZICHT. Officieel behoort onze croote voorjaarskocmarkl reeds twee weken tot het verledeno, doch in werkelijkheid' was hot heden grooto koemarkt. Door de koude, en als gevolg daarvan trqge maVkton met lager prijzen, werd veel vee vastgehouden. Nu Meimaand met haar tooverdagen het weiland in grazige dreven heeft her schapen, komt al dit vee los. De markten worden daardoor overvoerd, wat ook al weer niet gunstig werkt. Gelukkig is bij de meeste weiders het beslag nog lang niet Voltallig, zoodat, althans heden, dien grooten aan voer niet nadeelig werkte. Gelde- en melkkoeien waren algemeen duurder. Veel geldekoeien werden ook voor de slacht verkocht. Soldatenkoeien hoorden wij eigen aardig zeggen. Vette koeien werden vlot gekocht. Eerste ikwaliteit gold 48 a 50 cent. Prijzen van 350 gïd. ont vingen de heeren J. Raat en J. Eriks van Burgerbrug, Nuchtere kalveren waren vlug. Voornamelijk naar-En- geland. Het wolvee was duur. Exportscnapen, voor Londen, noteerden 48 gld., weide-overhouders konden tot f 40. De eerste lammeren liepen tot f 18. Vette var kens blijven zoowat op eene hoogte. Sedert het Slel- _scl van .régeeringsvarkens, met een vasten prijs is inge- 'voerd, is de handel op de kleinere vetmarkten tamelijk lusteloos. Heden werden alhier 43i/a cent betaald. We gens .de heropende vaart op Engeland, waren de eie ren weer 75 cent per 100 stuks duurder. TELEGRAF ISCII LERBERICIIT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 6 Mei 1915, medegedeeld 'door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den 'avond van 7 Mei. Zwakke tot matige veranderlijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweers - buien, aanvankelijk nog vrij warm. B rgerlijke Stand. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Cornelis Scheltus, oud 50 jaren echtgenoot van Maartje Kort. GEMEENTE HARENKARSI'EL. Ingeschreven gedurende de maand April 1915. Geboren: Anna Catharina, d. v. Pieter Bommer en Geertje Stoop. Catharina Johanna, d. v Cornelis Bak ker. en Anna Tesselaar. fgidora Geertruida Cornelia, d. v. Jacob Pater en Margaretha Bierman. Grada, d, v. Hubertus Spaansen en Grada Baar. Tjittske, d. v. Hans Geertsma en Hielkje de Boer. Herinanus, zoon van Pieter Bommer en Marijtje Meester. Ondertrouwd: Simon Jonker alhier en Aafje Plijter te Oude Niedorp. Arie Johannes van der Fluit te Oude Niedorp en Bregje Hoogeboom alhier. Evert Beumer te De Rijp en Anna Maria Wester alhier. Ondertrouwd en Gehuwd: Antonius Petrus Hoogeboom to Warmenhuizen en Anna Maria Boekei, alhier. Willem Koomen, alhier, onlangs te Nieuwe Niedorp en Gijs- berthe Maria Stoop, alhier, onlangs te Oude Niedorp. Nicolaas Mulder te Hoogwoud en Geertje Stam, al hier. Willem Goudsblom te Zuidscharwoude en Geer truida Hessing, alhier. Overleden: Hendricus Bakker, oud 4 jr. Willem van Schagen, oud 64 jaar, echtgenoot van Geertje Ploeger. Cornelis Blankendaal, oud 71 jaar, echtgenoot van Aagje Groot Marktberichten. SCHAGEN, 6 Mei. 5 Paarden f 80 a 300. 20 Stieren f 130 a 180 450 Geldekoeien (mag.) f 180 a 280 150 Idem (vette) f 190 a 392.50 150 Kalfkoeien f 200 a 370 100 Pinken f 110 a 140 150 Nuchtere kalveren f 10 a 26 390' Overhouders f 28 'a 48.50. 200 Lammeren f 10 a 16 20 Varkens (mag.) f 20 a 28. 39 Idem (vette) p.- K.G. f 0.76 a 0.87 100 Biggen f 16 a 20. 20 Konijnen f 0.15 a 1, 20 Kippen f 0.50 a 1 375 K.G. boter ft35*a 1.45. 50 K.G. kaas-f 0.60 a 0.70 4000 Kipeieren f 4.25 a 5.25 200 Eendeieren f 4.50 per 100 stuks. DEN HELDER, 5 Mei. Spinazie, f 1.2U a f 2 per 100 mandjes.' Radijs f 1 a f 1.50 per '100 bos. Raapstelen f 1 per 100 'bos. 1 Rabarber f 2.70 a f 3 per 100 'bos. Salade le soort f 2.70 a f 3.50 per 100 krop. Peterselie f 1 a'f 3 per 100 bos. Selderij f 8 a f 9 per 100 bos. Porselein f 7.90 a f 8.25 per 100 bos. Asperes (witte) f 30 per 100 bos. Asperges (blauwe) f 20 per 100 bos. Asperges (diuncne) f 12 per lÖO'bos. HELDER, 6 Mei. •Spinazie f 1 a 2 per 100 mandjes Radijs f 1.20 a 1.60 per 100 bos Raapstelen f 0.55 a 0j5 per 100 Rabarber f 2.60 a 4 per 100 bos. 75 per 100 bos. Salade le f 1.80 a 2.50 per 100 krop. Peterselie f 3 a 4'per 100 bos Prij f 9 per 100 bos Sclderiij i 6 per 100 bos Asperges (witte, f 40, id. blauwe f 18, iel dunne f 12 per 100 bos. 'li Predikbeurten. ZONDAG 9 MEI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. De Graaff. Wieringerwaard, voorin. '9.30 uur, Ds. Onnekes. Veen-huizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Schermerhorn. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. SI. Maartensbrug, nam. 11.30 uur, Ds. -Nieuwburg. Doop. Sint Maarten en Valkoog.'Geen dienst. Petten, 'voorm. 10 uur, Ds. GroeneveJd. Noorci-Zijpe .Geen dienst. Huisduinen. Geen dienst. Julianadorp. Geen dienst. Hoerhugowaard, v.m. 9.30. uur, Ds. Broekema. Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Reinders. Doop. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. De Leeuw. Barsingerhorn, voorm. 9.30 - uur, Ds. Van Loon. Callanlsoog. Geen dienst. Winkel, voorm. 9.30 uur,-Bs. Kars. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damsle. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Westerland. Geen dienst. Oosterland, voorm. '10 uur, Ds. 'Van GrieUiuijsen. Den Oever. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE to: Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Loendertz. Hippolytushoef. Geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Haars. Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. Oudesluis, yoorm. 10 uur, 'Ds. Huizinga. Onder werp: Over onze geloofsgenooten in het'oorlogsgo- EVANGELISATIE te} Schagen, nam. 6.4C uur, Ds. De 'Borst. Voorbe reiding. DONDERDAG 13 MEI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Staatsloterij. 4e KLASSE, 3e TREKKUNG. HOOGE PRIJZEN. f 2000 6811 f 1000: 12594 f 40018748 f 200: 14574 f 100: 1693 4275 4652 10399 18078 PRIJZEN VAN 65. 39 2411 57811 110 11382 15290 17507 20707 78 417 701 154 432 299 712 726 120 402 739 176 433 383 746 718 122 477 748 182 455 409 754 754 129 567 834 190 598 419 941 817

Schager Courant | 1915 | | pagina 2