De Oorlog. De Lusitania getorpedeerd. Ntj koerde de stoomspuit van Watergang uitgerukt op hel telegrafisch bericht (de dienst-telefoon in lipcndam mocht niet gebruikt worden!), „zware brand in II- p» ndara" met een paar gele' paardenbloemen op de toperen standpijpen, omstreeks flalf twaalf weer in de kazem De Ruylerkadc terug. Hdbld. LVMMERENJÏARKTEN De gi oote lanuin-i enmarkten op Texel zullen gehou den worden op 17 Mei en de vijf daarop volgende Maan dagen. De markt Van Pinkster-Maandag wordt op Dins dag 25 Mei gehouden. De teelt was dit jaar bijzonder goed, zoodat voor den uitvoer ongeveer 55 duizend bestemd zijn. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de beer Andr. 'Olie Ez., thans te Haarlem, is Donderdag 6 Mei jl. al daar geslaagd voor acte 'ondierwijzer. PRIJZEN VOOR VARKENS. De directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkesn en varkens - vleesch heeft het navolgende vastgesteld: I. voor een dier van 95 tot beneden 125 -KG. 8lachtgewicht is de prijs por KG. slachtge-wicbt 80 cent; van 125 tot beneden 150 KG. 83 cent; bo ven 150 KG. 85 cent; van 90 tot beneden 05 KG. 78 c«nt; van 80 tot béneden 90 KG. 75 cent; IX.'indien een exporteur varkens 'levert van lich ter slachtgewicht dan hem is 'opgedragen, is de prijs per KG. slachtgéwicht evenveel centen be neden den vastgestel'den, als 'het aantal geheel© ki logrammen -'blijft beneden het laagst 'toegelaten ge wicht d°r categorie 'waarvan bij moest leveren.1 St.-Ct. UITVOERVERBOD VAN ENGELSCHE STEEN - KOLEN. Do Board of trade heeft den export van steen kolen uit Engeland naar de neutrale landen met in gang van 13 Mei verboden. Het is echter 'mogelijk speciale uitvoer-consenten to verkrijgen. Het ko- lenbureau, ingesteld door 'het Koninklijk Nationaal Steuncomité, houdt zich reeds met deze aangelegen heid bezig, ten einde te verkrijgen, dat de uitvoer naar Nederland ongehinderd zal kunnen 'worden voortgezet. Tot'nu toe komen in ons land ongeveer 30.000'ton steenkolen perweek uit Engeland binnen, waarvan een zeer groot deel-bestemd voor de gasfahricage. NOORDSCIIARWOUDE. De heer 'Dr. Harrenstein, predikant bij de. Ge reformeerde Kerk alhier, is als zoodanig beroepen te Drogeham. ANNA PAUI.OWNA. Heden zijn herkozen de aftredende Hoofdingelan den van den Polder, de heeren A. de Graaf met 79 stemmen en D. de Jong met 84 stemmen. Japan en China. Japan heeft China een- ultimatum overhandigd, dat Zondagavond 6 uur zal afloopen. Leger en vloot heb ben bevel ontvangen zich gereed te houden. China heeft evenwel reeds bakzeil gehaald en aangeboden bijna alle eischcn van Japan te aanvaarden. Hier is dus nog kaas op een vredelievende oplossing. Italië heeft nog geen beslissing genomen. Er lijkt zelfs een kleine ontspanning. Van eenige beslissing is evenwel nog geen sprake. De "onderhandelingen met Oostenrijk- Hongarije zijn nog niet afgebroken. Duitsche families verlaten nog steeds Italië en alle Duitsche scholen zijn gesloten. Ook het onderwijzend personeel is huis-toe. Het transport van jde onder ae wapenen geroepen Ilaliaansche lichtingen naar de noordoostelijke grens duurt onafgebroken voort. In de Zwitsersche bladen wordt de houding van Italië pessimistisch beoordeeld. Afwachten dus nog. In het Westen weinig nieuws. De Duitschers berichten nog meer ier- rein in de richting van Yperen te hebben gewonnen. Bij Yperen wordt nog steeds om heuvel 60 hardnekkig gevochten. Verder geen bijzonders, alleen het Duit sche bericht, dat de Eranscnen in het bosch' van Ailly uit hun stelling zijn geworpen. 2000 Franschen, w.o. 21 officieren, zijn gevangen genomen, enkele kanonnen en machinegeweren zijn buitgemaakt. Het Fransclie le- gerbericht spreekt evenwel van het geheel herwinnen van deze eerst verloren gegane positie. In het bosch Mans- more beweren de Franschen een aanzienlijk succes te hebben behaald. In het Oosten blijft het een voortzetting van het Duitsch-Oosteqrijkseh succes. Tarnow is reeds door dit leger bezet en het aantal gevangenen heet nu reeds te zijn ges legen tot 40000. Het laatste Duitsche legerbericht 'meldt: De gevechten ten 'zuiden van Sz/adow en 'ten oos ten van Rossieny, zijn geëindigd met een -beslikte nederlaag der Russen, die zware verliezen hebben geleden, 2500 gevangenen verloren en in vollen af tocht zijn. 1 Ten z.w. van Kal war ja, 'ten zuiden van Augus- towo en ten westenv an Prasznycz hebben-wij plaat selijke aanvallen der Russen bloedig afgeslagen. De Russen hébben er 520 gevangenen in -onze handen gelaten. De gevechten op den rechteroever -van !de bene- den-Dunajec zijn gisteren-met algeheel succes voor de Oostenrijkscfi-Hongaarsche 'en Duitsche troepen geëindigd. De vijand heeft zijn terugtocht naar het oosten voortgezet; slechts 'aan de Weichsel hield nog een kleine afdceling stand. 1 Meer naar het zuiden zijn wij op den rechteroever van de Wisloka in de richting -van de Wislok (zij rivier van de San) en over-Jasiolka vooruitgedron gen. H/ rhaaldelijk zijn 'öeelen van onzen rechter vleugel (het leger onder maarschalk 'von Macken- sen) neÖs met uit de Karpathen, ten westen van den Lupkowerpas, overhaast terugtrekkende Rus sen in botsing gekomen. Met eiken stap-voorwaarts wordt de overwinningsbuit grooter. 1 Het officiëele Weensche bericht meldt: Dnder voortdurende vervolgingsgevechten zijnde OostenrL)ks''h. Hongaarsche 'en Duitsche voorhoede troepen de'Wisloka tusschen Püsno en-Jaslo overge trokken. Ten zuiden van Joslo versperren'in de streek van Dukla en Rymanow sterke strijdkrachten de wegen uit de Karpathen, waarlangs de'Russen in uit het verband geraakte kolonnes naar het 'noorden en noordoosten terugtrekken. Hen volgt ons over de Beskiden oprukkend leger, waarbij zich'ook Duitsoh. troepen, bevinden, op'de hielen. Het aantal gevangenen en de behaalde buit ne men Jnog ste°ds toe. Alleen ons iOe legerkorps heeft gisteren vijf zware, '16 liohte kanonnen vermees- In het oostelijk deel van het Karpathenfront blij ven onze troepen intusschen wanhopige aanvallen tier 'Russen afslaan, OBder de Jzwaarste verliezen Voor den vijand. Zoo is gisteren opnieuw een aan val op de hoogte 'van Ostry door ons 'welgericht geschutvuur afgeslagen. Wij hebben -daarbij 1300 map van den vijand gevangen gemaakt. Verschei dene vijandelijke 'afdeelingen zijn door ons 'flnnk- yuur vernietigd. J 8 Ook op het front 'in Zuidoost-Galioië mislukken alle pogingen'van den vijand om steunpunten op ons te veroveren. 1 1 Hoe alles zich precies zal ontwikkelen is nog moeilijk lo zeggen, maar dit kan wel worden geconstateerd, dat het Russische leger zich in uiterst moeilijke omstandig heden bevindt en dat een omsingeling van een gedeelte van het Russische leger, dat zich in de Karpathen bevindt niet tot de omüogebjkoeden behoort. Van de kant der Duitschers en Oostenrijkers zal cr wel alles op gezet worden om dit succes te bereiken. Aan de Dardanellen wordt de strijd voortgefeet en steeds weer blijkt, dat het werk .der Verbondenen daar niet gemakkelijk is. Het is de Verbondenen, volgens Turksche berichten niet gelukt om te avanceeren. De beslissing, heet het verder, is nog niet gevallen. Een Duitsch bericht noemt het verlies aer Verbondenen 12000 man, buiten de verdronkenen, wier aantal in de duizenden loopt. Het aantal Frans cos en Eugelsche gevangenen bedraagt 2800. TER ZEE Behalve de ramp der 'Lusitania, elders in ons blad vermeld, zijn er weer eenige schepen in den grond geboord door de Duitsche onderzeeërs. Tiet zijn tot dusver enkele 'trawlers en het stoomschip Candidate en Centurion. Beide schepen werden even eens in de Iersche Zee in'den grond geboord. B rgerlijke Stand. GEMEENTE SCHAGEN. Gehuwd: Johannes Koomen, oud 32 jaren, en Guurtie Margaretba van Santen, oud 27 jaren. Jan Broekhuizen, oud 23 'jaren, en Antje Sijtske •'Stel, oud 22 jaren. GEMEENTE WINKEL. Geboren: Louis Anton, zoon van Jan'Baars en Jo- hanna Maria Louisa Cassaar. Eliteabeth, dochter van Ploris 'Korver en Neeltje de -Boer. Catharina, dochter van Pieter Langereis en Maria Catharina Colenbrander. Jacob Gerrit, zoon van Klaas Lange en Elisabeth Floor. Overleden: Geena. Gehuwd: Abraham van der Welle, 27 jaar, en Dieuwertje Groet, 21 jaar. Hendrikus -Godvliet» 2ö jaar en Jantje BijJ, 23 jaar. GEMEENTE ZIJl'E. Overleden: Catharina Petroneila Koortens, oud 9 maanden, dochter -van Jacobus Koortens en 'van Neeltje de Groen. GEMEENTE SINT PANCRAS. Geboren: IJtie,-d. v. Arie stammes en Jansie de Jonge. Antje, d. v .Klaas de Geus en Aaltje Hartog. Pieter, z. v. Pieter Guttcr en Margarelha Groot. Gehuwd: Klaas Bruin en Guurtje de Boorder. Aris Volkers en Dieuwertje Kuiper. Simon Volkers en Aagje Vader. Overleden: Reier Nol Cz., 23 jaar. Klaas Groen, Wz., 8 jaren. - GEMEENTE SINT MAARTEN Geboren: Jacob, z. v. Hendrik Veltum en Aagje Boonacker. Petrus, zoon van Tijs Tesselaar en Trijntje Jonker. Ondertrouwd: Petrus Adrianus Strooper, oud 26 jareii te Harenkarspel én Grietie Bleeker, oud' 22 jaren, al hier. Cornelis ..Schut, oud 24 jaren te St. Pancras en Maartje Rus, oud 23 jaren, alhier. Gehuwd: Petrus Adrianus Strooper en Grietje Blee ker. OverledenJacobus Petrus Mak, oud 3 maand. Dirk Berkhout, oud 78 jaren. Pieter Boonacker, oud 25 jaren, overl. te Helder. Plaatselijk Nieuws. PUIGLASVERZE KERING. Donderdagavond 'vergaderde in het lokaa! van den heer J. K. Boontjes de onderlinge Puiglasverze- kcringmaatschappij. Voorzitter 'de heer J. Streek, die -de vergadering opende. De heer L. J. Overtoom brengt het'jaarver- verslag uit, waaruit bleek, dat het jaar niet 'gun stig was geweest. Er 'was nogal .wat schade 1 aan glas geweest, w.o. vooral 1 spiegelglas 'van f 120. De rekening wees 'uit, dat de winfct 'nog beliep een bedrag van f 52.64%, en voor oud glas f 27.50 was ontvangen. Het reservefonds steeg-tot f 407.42%. De goheele schade beliep 'f 190.22. Het aantal deelheb bers bleef vrij stationnair. Ondanks de zoo hooge glasprijzen zal de premie niet worden verhoogd. In een volgende vergadering zal beslist worden beleg ging van het kasgeld bij den Middenstandscrediet- bond. TELEGRAFISCH W EERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 8 Mei 1915, medégédeéfó door 'het Koninklijk Meteorologisch Instituut lo Do Bilt. Hoogste barometerstand 769.3 te 'Christiansund, laagste barometerstand 758.4 te'Haparanda. Meeat matige N.O. tot O. wind, nevelig tot licht- bewolkt, droog weer, overdag iets warmer. Predikbeurten. ZONDAG 9 MEI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 9-30 uur, Ds. Schermer- horn. Vcenhuizen. Geen dienst. Kolhorn, 'voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. Onder werp De Farizeeër 'en de Tollenaar. Marktberichten. ALKMAAR, 7 Mei. Fabriekskaas. Kleine f 51.50, kléine boerenkaas 50 gld., commissie boerenkaas f 48:50, -middelbare boe renkaas f 49. Handel kleine vlug. Aangevoerd 227-stapels, wegende 181214 KG. Graanmarkt. Aangevoerd 488 HL.-Tarwe f 14.10 a f 14.25. gerst (cbev.) 'f 9.90 a f 10.25, haver f 7.40 a f 8, bruine boonen f 14 a ;f 17.50, oitroenboonen f 220.50. witte boonen -'f 21 a f 22, groene erwten f 12.50 a f 19.50 per HL. HELDER, 7 Mei. Spinazie f 1 a f 2'per 10Ö mandjes. Radijs f 1.20 a f 1.50 fcer 100 bos. Raapstelen f 0.70 a f 0.80 per'100 bos. Rabarber f 2.80 a f 3 per 100 bos. Sla le soort f 2.60 a f 2.90, 2e soort 'f 1 a f 1.50 per 100 krop. Prij f 7 a f 10 per 100 bos. Peterselie f 2 a f 3 per 100 bos. Selderij f 7 a f 8 -per 100 bos. Porselein f 7.80 a f 8.50 •'per 100 bos. ALKMAAR, 8 Mei. 8 Paarden f 100 a f 400, 96 'koeien f 110 a f310, 558 magere schapen f 24 a f 46, 152 nuchtere kal veren f 8 a f 20, '119 magere varkens f 21 a f 35, 184 biggen f 12 a f 24.50, kipoieren f 4.50 a f 5-25. Boter 05 a "75 per KG. 1288 'Lammeren f 12 a f 20. Verschillende Oorlogsberichten. DE SLACHTOFFERS DER BEDWELMENDE GASSEN. Uit 'Londen, 7 Mei. Een officier, die in het hos pitaal do Engelsche slachtoffers van het 'gebruik van verstikkende gassen door de Duitschers bezocht heeft, geeft in de bladen een ijselijko beschrijving van'de martelingen, welke deze gassen veroorzaken: „Wij behoefden niet te vragen," zoo zegt hij, „in welke zaal de lijders zich bevonden. Het leven.dat de arme drommels maakten bij hunne pogingen om adem te krijgen, 'was een voldoende aanwijzing. Ik zog er ongeveer twintig, allen -meer of minder in zittende houding, gelound tegen de muren en zaohtjee met open mond heen en weder zwaaiend bij hunne pogingen om te ademen.-De oogen waren yerglaasd, de gezichten, arm en-en handen glimmend grijszwart, het was een 'akelig gezicht. Feitelijk kon er 'niets voor hen worden gedaan. Het gas vult de longen met een waterachtige schuimende stof, die 'langzaam toeneemt, tot zij de longen geheel vult; dan stijgt zij op naar den mond,, waarna de slachtoffers sterven. Het is verstikking, een langzaam verdrinekn, in sommige gevallen in, een of twee dagen, 1 Meer dan de helft 'van de manschappen, die we gens vergiftiging door gassen in'het hospitaal wa ren opgenomen, stierven, anderen zullen nog -ster ven, terwijl degenen, die de onmiddellijke gevol gen te boven komen, longontsteking krijgen. Het is de vreeselijkste vorm yan-een wetenschap pelijke marteling. Geen enkele der mannen, die ik in hét hospitaal- zag, had een wonde of zcifs maar een schram." Het gebruik van deze gassen heeft zulk een er gernis gewekt, 'dat eenige Engelsche bladen thans aanraden de Duitschers met -hun eigen wapens te bevechten. Ze betoogen, dat zulks,-afgescheiden van de cfuaestie van het winnen of verliezen een slag, noodig is met het oog -'op de rechtvaardigheid jegens de Engelsche soldaten. Daarbij wijzen zij erop, dat de wind meestal zuidwestelijk is en dat de Duitschers dus ten slotte 'hun eigen barbaar- sche vinding en hun inbr.euk maken op de interna tionale trouw zullen betreuren. Daaraan wordt ech ter toegevoegd, dat het feit,_ dat 'de geallieerden genoodzaakt zullen zijn-deze nieuwe strijdwijze over te nemen. Duitschland niet zal-zuiveren van den blaam, er mede begonnen te zijn en-dat de misdaad ze ingevoerd te hebben daarom niet zal verdwijnen van de lijst der 'zaken, voor welke voldoening zal worden gèëisoht op het'einde van den oorlog.- De bladen zijn het erover eens, dat een protest niet zal baten; de vijand bekommert zich immers niet om do meening der neutralen -en de verach ting en de verwenschingen, die hij op zich laadt. Zij verklaren, dat de geallieerden niet 'werkeloos mogen blijven toezien, dat hun dappere mannen den dood viDden door dit nieuwe -wapen en zij be toogen, dal dit probleem door de -geallieerden on middellijk ter hand moet worden genomen. UITVOERVERBOD VAN STEENKOOL IN ENGE LAND. Uit Londen, 6 Mei. Het Exchange-agentschap ver meldt, dat er opschudding-heerscht onder de kolen- mijn-eigenaren tengevolge van het besluit der re geering om van 13 Mei 'af den uitvoer van -steen kolen naar onzijdige landlen te'verbieden. Het ver zekert dat dit besluit het stopzetten-van honderden kolenmijnen tengevolge -'zal hebben en verwacht dat er een sterke druk op 'het ministerie van koophan del zal worden uitgeoefend ter verkrijging van ver gunningen van uitvoer naar Skandinavië, -Nederland en Italië. De Star ziQt in dit bericht -het openen van een beweging van kolenmjineigenaren tegen de beper kende bepalingen op den uitvoer Jen hoopt dat de Londensche 'leden van het parlement zich schrap zullen zetten tegen dien druk. De -regeering handelt op 'advies eener commissie van onderzoek. In'de eerste drie-maanden van 1915 heeft Engeland 5 873.948 ton 'steenkool uitgevoerd naar onzijdige 'landen, waarvan Nederland 437.652 nam. 1 N R fit DE KOSTEN VAN DEN OORLOG. In een telegram zijn'de voornaamste' cijfers' van Lloyd Goorge's begrooting reeds meegedeeld. 'Cij fers welke toonen dat deze oorlog reusachtige be dragen'verslindt. Uit de uitvoerige verslagen van Lloyd George's begrootangsrede 'blijkt bijv. dat de minister de dagelijksche kosten van den oorlog thans op 2.100.000 p.st. berekend, waarbij dan nog komen de Teeningen aan geallieerden en dominions, die, als de oorlog nog een jaar zal-duren, tot een bedrag van 200 millioen -p.st. zouden stijgen. In de eerste acht maanden kostte 'de oorlog 360 millioen p.st., onder welk bedrag ruim 52 millioen iai begrepen voor voorschotten aan gealliëerden en dominions, zoodat de netto kosten van den oorlog ruim 307.6 millioen p.st.'bedragen. Een deel vandht bedrag werd gebruikt voor den 'aankoop van meel, vieeBch, 'suiker en andere benoodigdheden. De kosten zijn progressief. De 'vier eerste maanden kostten met inbegrip-van de uitgaven voor de mo bilisatie 102 millioen, de volgende vier maanden deden de kosten tot 177 millioen stijgen. Die geweldige oorlogskosten werden 'natuurlijk op verre na niet door de inkomsten gedekt en een w8fa°« cg blijft dus over, dat, ais de oor log tot September duurt, ruim 523 - millioen zou be dragen en als de oorlog het geiheele begrootingsjaar gen. voortgezet tot ruim 662-millioen zalstij- EEN RECRUTEÉRINGS-ADVERTENTIE. In Engeland spant men 'het uiterste in 'om de recruteering aan te moedigen, die 'wel vlot, maar met 200 gaat, dat men er volkomen tevreden mede is. De Times van Woensdag bevat een reuzenad vertentie, waarin met letters, die een van haar groo- ^Madzijden.geh^ beslaag -de vraag staat afge- „Is uw geweten zuiver 1" Waaronder de uitlegging staat van 'wat er met die vraag bedoeld is: „Vraag aan uw geweten, waar om. ge prettig thuis blijft in de plaats van te doen, wat gij doen moet voor Koning 'en vaderhand." En dan volgen weer drie vragen: lo. „Zijt ge te oud"? met de opmerking dadelijk daarachter ge steld: „Alleen hij is te oud, die ouder is dan 38 jaar"; 2o. zijt ge fysiek geschikt? Alleen hij kan eerlijk -zeggen, dat hij fysiek ongeschikt is, wien dit door een officier van gezondheid is verklaard 1"; 3o. „Wilt ge zeggen dat ge uw zaken niet in den stoek kunt laten? In deze groote crisis mag enkel hij zijn zaken niet in den steek laten, die werk voor de regeering verricht." „Indien uw geweten op deze'drie punten niet zui ver is, wijst uw plicht zich -van zelf aan. Neem heden 'dienst. God save the king!'" IJZEREN KRUIS-WEE. Het generaal-commando van het 7e Duitsdhe leger corps heeft zich genoodzaakt - geacht op te komen ter gen de taktloosheid die velen in Duitschland begaan door de gevolgtrekking le maken, dat de militairen die zij zonder ijzeren kruis zien rondloo>pen daalxloor bewij zen dat geen dapperheid betoonden. Die velen verg rooien daardoor de spijl dergenen die goen ijzeren kruis ge kregen hebban om de eenvoudige reden dat niet iedereen dat kruis kun krijgen, noch zich. in de gelegenheid kan bevinden om het te verdienen. In 1870 werd die ontevredenheid „Uzerenkruiswee" genoemd en de bekende filosoof Edmund Pfleiderer uit fubingen, die als veldprediker dien oorlog meemaakte, had zich zelfs, als zielenverpleger, met die ziekte le bemoeien. Hij zelf schreef ook in zijn gedenkboek dal hij dat „wee" gevoeld had toon hij slechts een algemeeno oorlogsmedaille kreeg, terwijl hij Joch „geloofde" ootc dikwijls den kruitdamp te hebben geroken. Doch hij werd dit gevoel gemakkelijk jneester. Bij: anderen echter zat hel dieper en daarmee liad hij veel moeite en zor gen. Vooral had hij te doon met de inderdaad flinke, moedige, cm kundige officieren, wien het toeval niet gunstig was geweest. Daarentegen waren er ook officieren die als echte „streber" zonder eenige aandacht te schen ken aan do pndcr hun bevelen staande soldaten, alleen voor zich zelvon zorgden, wat de belooning betrof. EEN WONDER VAN CHIRURGIE. Professor Armaingud, te Bordeaux, heeft dezer da gen een jongen Franschen sergeant aan de Academio der Medicijnen getoond, die op 4 Februari door dr. Beaussenat, eerste chirurgijn van een militair hospitaal, van een hoogst zeldzame wonde werd geopereerd. De man had "op 1 Oetober bij St. Hubert, in .de Argonne, een scherf van een handgranaat in 't lichaam gekregen, die het middelrif, het hartzakje en de hartspier doorboorde én tot in de trechter 'hartkamer dooi-drong. De scherf was 1% c.M. lang en breed en 3 millimeter dik en woog bijna 2 gram. En deze 6cherf heeft lan ger dan 4Va maand in do kartkamer van den jongen man gezeten 1 Zij werd er op 17 Februari uitgehaald door dr. Beaussenat, geassisteerd door den majoor-ge- neesheer Lau rent. De operatie ging met vrij wat vmoeilijkhoden ge paard. Nadat het hart geopend was, -gleed de scherf door haar grooto beweeglijkheid verscheidene kee- ren uit hot pincet. Na de verwijdering, on't dicht naaien van het hart werden de eerste dagen com- plciaties gevreesd, die gelcfikig uitbleven. Na t en maand reeds was de patiënt zoo -goed als hersteld en thans werkt zijn hart zoo goed als ooit. Uit LIVERPOOL: De grooïe mailboot van de Cunaxd-lijn Lusitania is door .een Duitsche onderzeeër getorpedeerd en gezonken. De ïamp liad plaats op 8 mijlen afstand van het station voor draadlooze telegrafie te Old Heud of Kitnale aan de zuidkust van Ierland. Dc Lusitania is nog 20 minuien drijvende gebleven en tijdens de ramp wa'ren stoomschepen jn de omgeving, zoodat er hoop beslaat, dat vele posagiers en bemanning zijn gered. De Lusitania had 197S persomen aan boord; 290 passagiers eerste klasse, 662 tweede, 361 derde, en een bemanning van 665 koppen. De bevelvoerende admiraal te Queenstown heeft een groot aantal kleine schepen gezonden naar de plek van de ramp. Zekerheid omtrent het lot der passagiers en beman ning beslaat er nog niet. Tot dusver zijn noc slechts spaarzame bizonderhedeu bekend omtrent de Lusitania. Dit is toe te schrijven aam het feit dal het seinstation op een eenzamen kaap slaat, 'ver van de buitenwereld, en slechts over een gebrekkige telegraafverbinding beschikt. Onder de passagiers waren vele aanzienlijke Ameri kanen. De Lusitania is in den grond geboord zonder voor afgaande waarschuwing. Lr schijnen een aantal booten de kust te naderen. Het stoomschip is 1 Mei van New York vertrokken en voor het vertrek is m Amerikaansche bladen door den Duitschen gezant gewaarschuwd, dal men niet met «ie Lusitania naar Europa moest vertrekken, daar deze in -den grond zou worden geboord. Vele invloedrijke Amerikanen ontvingen een dusdanige waarschuwing. Deze is echter in den wind geslagen en toch zijn veie aanzienlijke Amerikanen, w.o. Van der Bilt met het schip meegegaan. Hieruit blijkt duidelijk, dal "deze on- memschelijke daad der Duitschers een .van voren be raamde is. 'De Lusitania is eem ware oceaanreus van 38000 ton inhoud, bekend om zijn snelheidsrecord. Hieronder enkele bijzonderheden over het reuzen- schip: Lengte 289 M. Lengte tusschen de loodlijnen 231 M. Breedte 26.80 M. Diepgang (geheel geladen) J0.20 M. Waterverplaatsing 38.000 Ion Aantal paardekrachten 08.000 Snelheid 25 knoop Toen het schip in Juli 1907 zijn proeftochten deed,- veroorzaakte dat in de geschiedenis van den scheeps bouw en de scheepvaart een enorme sensatie, niot al leen, omdat de proefvaart zulk een succes was, maar vooial, omdat dit schip zulke reusachtige afmetingen had en omdat het door turbines werd voortbewogen. Een tijd van steeds grooter wordende afmetingen, van steeds sneller varende transatlantische schepen, een concur rentie tusschen Engeland en Duitschland op dit ge bied brak aan. De Lusitania was hoofdzakelijk pessagiersbool. Er was aan boord plaats Voor 540 passagiers le klasse, 460 2o klasse en '1200 3o klasse. De bemanning bestond uit 9 officieren, 60 matrozen, 369 machinisten en stokers. 389 koks, stewards, kamermeisjes enz., totaal dus 827 personen. Een goed idee kan de grootte van het schip, geeft het pionietnade-dek voor do te-klasse passagiers, dat 130 meter lang is etn 10 meter boven de water-opper vlakte ligt. Er waren aan. boord 5000 electrischo lampen, de twee ankers wogen 10.000 K.G., er waren 25 stoomketels, Uit alles blijkt wel, welk een zeekasteel verloren is ge gaan. Later telegram; Aan boord der Lusitania waren 2160 mcnschen, waaronder 188 Amerikanen en 3 Hollanders. Het to taal der geredden bedraagt 658. Er zijn maar weinig le klasse passagiers gered. LONDEN. Nader wordt nog meegedeeld, dat be halve 'de 658 overlevenden, nog '45 lijken aan land zijn gebracht.f Er zouden van de te Queensftown gelande gered den inmiddels 21 personen 'overleden zijn. Tan de officieren der „Lusitania" moet alleen ka pitein Turner gered zijn. 1 Aan boord bevonden zich eenr40-tal kinderen be neden het jaar, en vele vrouwen. De Amerikaansche millionnair 'Alfred Yanderbilt is waarschijnlijk verdronken. ?Behalvo de 188 An.e- rikanen, waren aan boord 956 Engelsche passagiers en 109 van andere nationaliteiten (behalye de 'be manning) i Nog versch. staat ons de ramp dor Tilanic voor oogen. Toen was het de natuur die deze ramp veroorzaakte. Nu is een menscJieiihand die vernietigend ingrijpt, waardoor noodeloos en op ontzettend wreede wijze het leven van een aanzienlijk aantal_ vreedzame burgers lo loor is gegaan. Wordt er nu m Berlijn thans ook gevlagd en Godc dank gebracht Reclames. Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. Wa,nneer de nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dan niet uit het lichaam wordt verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of steen. 'Zoo lang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzetting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen deze zich tot een aanzienlijke grootte ont wikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stukjes blijven dikwijls in dc blaas achter en vormen blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het Is daarom van veel gewicht In te grijpen, zoo dra 'gij verschijnselen van bovengenoemde ziekte op merkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in do lendenem zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun heeft bij net loopen en zitten. De urine Iaat 'een fijn zand achter en dc nachturine is dik en bevat een rood be zinksel. Het water komt soms druppelsgewijze, on ophoudelijk heeft men aandrang en een branderige pijn, ook pijn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begint nog heden met het gebruik van Fostcrs Rugpijn Nieren Pillen, het spe ciale niergeneesmiddel, hetwel aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiver heden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zij grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis!', Molenstraat C J4. Toe- zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a fl.75voor één, of f 10.— voor zes doozon. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, woigert olke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2