Alititii Nieiws- De Oorlog. -& ZATERDAG 15 MEI 1915. 58ste Jaargang. No. 5590. EERSTE BLAD. P. SLUIS. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag; en /Saterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den VDVEKTRlïTrrBN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENT1EN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden Daar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. In het Westen Kunnen de Franschen bogen op een. mooi succes, zij hebben in eeu gevecht bij Atreeht eenige kilometers terrein gewonnen. Welke offers Of een dergelijk succes vraagt, leert ons het onderstaande uitvoerige bericht. De berichten wijzen er op, dat de Fransclien bij Atreeht een schitterend succes nebben behaald. Zij heb ben daar meer dan 3400 gevangenen gemaakt, w.o, 50 officieren. Twaalf kanonnen en 60 mitrailleurs vie len hen in handen als buit. Uil Parijs wordt over dit wapenfeit gemeld Onder de aanvaLlen was die op een gedeelte van het front ten Noorden van Carency tot ten hoorden van NeuvUle vooral gelukkig. Hij werd ondernomen door een legerkorps, (bit er eervol voor vermeld is in een legerorder. Onze winst van verschillende gevechten bedroeg 2 tot 4 kilometer. Wij veroverden drie centra van krachligen tegenstand: la Targette, ten weslea van Neuville en (en oosten van Carency. De aanval op ia Targette werd met een divisie ondernomen, die met opmerkelijke stoutmoedigheid optrad. Het succes was volledig, in weerwil van den door de vijandelijke mitrailleurs geboden tegenstand. Daarop vervolgden onze troepen hun weg naar Neu ville, dat naar de uitdrukking van een officier een hoop van mitrailleurs en bomwerpers uitmaakte. Dc plaats wercl echter bestormd. De vijand schoot uit elk van schietgaten vobrzien huis. Elke versterkte kelder moest worden genomen. Huis na huis ver overden wij de helft van het dorp en handhaafden ons op hel lerrein ten spijt van de tegenaanvallen.. Meer naar het noorden maakt de aanvul van uit het bosch van Berthonval belangrijker vorderingen. Men li ad daar een aantal bolwerken en loopgraven, de witte veldwerken genaamd, tegenover ach. Om tien uur begon de aanvul. Er had een onbeschrijve- lijkè stormloop plaats. ITet voorste gelid sprong vooruit, dook neer, verdween en verscheen weer. en overschreed de vijandeLijke loopgraven. De mannen toonden een verwonderlijke geringschatting voof den ttegenstander. Dan weer bleven' zij in de schuil plaatsen, om afdeelingen Duitschers naar buiten te lokken en hen met do bajonet overhoop te steken. Onze officieren vielen iu grooten getale. Een'bri gade-generaal had zijn borst door -een kogel door boord. Een kolonel is zwaar gewond. Drie majoors op de vier sneuvelden. De aanval -werd jnet ver dubbelde kracht voortgezet. Wij -vorderden op deze wijze 4 kilometer in anderhalf uur. In'den belege ringsoorlog is een dergelijk resultaat -'noch door ons, noch door de Duitschers verkregen. -De -ver liezen aan dooden 'en gevangenen van den vijand waren ter sterkte van 'een brigade. Ten noorden van het bosch van Berthonval was de strijd niet minder hevig. De moeilijkheden na men toe al naarmatee het 'terrein voet voor 1 voet werd veroverd. De vijandelijke stellingen -werden met de geweerkolf 'en handgranaten genomen. Tal rijke gevangenen zijn 'gemaakt en veel -'materieel is vermeesterd. r Aldus verliep de Zondag. In 'den sector Carency- Neuville werkten de verschil!fende wapens op -vol maakte wijze samen. 'Do voorbereiding van het ge vecht door de artillerie had -zeer krachtdadige uit werking gehad, maar vooral was er een 'onverge lijkelijke onstuimigheid onder de infanterie. -Man nen van alle leeftijden legden moed en zelfverloo chening aan den dag en -"werden bezield door hun aanvoerders, waarvan er ongelukkigerwijze v^len gevallen zijn. In de andere deelen van 'het front hebben onze troepen, op even schitterende wijze hun prachtige eigenschappen van moed 'en hardnekkig heid aan den dag gelegd. De Duitschers erkennen in 'hun legerbericht dit Fransche 'succes en deelen mede, dat -zij Carency en het westelijk deel van Ablain hebben .ontruimd. Helaas, zegt bet -Duitsche bericht, is daarbij ook een1 aantal van onze 'dappere mannen en materiaal verloren gegaan. 1 o Een.,later Fransch' communiqué bevestigd het suc ces niel alleen, magr meldt, dat men hel gewonnen terrein heeft weten te behouden. Behalve Alaiug is ook St. Nazaire door 'de Franschen geheel vermeesterd op slechts enkele huizen na, waar nog •steeds om wordt gevochten. Bij hun aftocht hebben de Duitschers het halve dorp in brand gestoken. Uit het Duitsche legerbericht lezen we, dat dat de Engelsclien enkele aanvallen op het nieuwe Duitsche front bij Yperen hebben gedaan, evenwel zonder succes. Verder geen nieuws. In het Oosten Is de achtervolging der Russen nog steeds hot onder werp der oorlogscommuniqué's. De positie-oorlog dóór is een bewegingsoorlog geworden en als gevolg groote terreinwinsten aan den karnt der overwinnaars. Hier gaat het verplaatsen der troepen met tal van kilometers gelijk en het'terrein dat de Russen hadden veroverd, -wordt hen nu weer ontnomen. Steeds verder oostelijk dringen Oostenrijkers en Duitschers op. Het gevechts- froiii vs een 100 K.M. ingekort, wat als gevolg heeft, dal steeds meer troepen vrij komen, die aan de vervolging kunnen deelnemen. De Russen zijn reeds de San over- gejaagd cn het zal bij deze voortgang niet lang duren of de" vesting Przemvsl. door de Russen na zooveel hard- nekkigen tegenstand eindelijk veroverd, zai nu weer be dreigd worden. Dat deze opmarsch in Galioië zijn weerslag doet voe len in Polen, spreekt vanzelf. Ook .daar stonden de troepen tegenover elkaar, reeds maanden lang,* maar ook hier moeten de Russen terug. Aan den linkeroever der Weir-hscl zijii Stopniza en Kielce door de Oostenrijkers en Duitschers bezet. Zoo worden de Russen over een reuzenfront bijna overal teruggedrongen. En al mag het Russische leger dan niet zijn omsingeld en voor een groote 'debacle bewaard zijn, een feit is toch, dat he' doel van dezen veldtocht, het bedreigen van Budapest geheel verloren is gegaan. De Oostenrijkers en Duitschers zullen den Russen wel geen doodelijken slag kunnen toebrengen, maar de Russische inval is afgeslagen en wij gunnen ons alleen praepareeren op nieuwe krijgsverrichtingen, van eenig beslissend resultaat immers is nog geen sprake. De Russische berichten geven niet veel nieuws. Alleen lezen we, dat de gevechten bij Sjawli in Kowno.voor hen niet j ongunstig zijn. Zij hebben daar nogal wal buil behaald. Hel Duitsche legerbericht meldt Op het zuidoostelijke gevechtsterrein staat de voor hoede van het leger van von Mackenscn voor Prze- mysl en op den linkeroever van den benedon-San. De Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche troepen zet ten de vervolging in de richting van Dolina en Do- bromil voort, eenerzijds over Polanice (op den lin keroever der Weichsel) en Kielce, anderzijds ook aan de Dnjestr. Bij Inowlodz (aan de Pilica) hebben de Russen, zich in hun stellingen niet kunnen handhaven en trekken thans overhaast in oostelijke richting terug. o In Italië. Italië en vooral Rome, maakt moeilijke uien door. Er heeischt in Rome de grootste opgewondenheid en nog sieeds worden er betoogingen gehouden ten voor- deele voor den tusschenkcmst in dezen oorlog. De oor logspartij in Italië roert zich geducht. Duiisehe win kels worden aangevallen, bij pro-Duitsche bladen zijn de ruilen ingeworpen. De dichter d'Anunrio. die steeds alles heef! aangewend om Italië tot den oorlog op te zweepen, werd in zijn hotel een ovatie gebracht. Vanaf het halkon Meld bij weer een meesleepende rede. Zijn komst in Rome gaf aanleiding tot een groolsche be tooging voor den oorlog. Dames van het'nalionale có- mité voor tusschenkomst van Italië in den oorlog, brach ten hem een huldebezoek.. Een paar oud-ministers, die in tram en rijtuig werden opgemerkt, werden dooi de menigte aangevallen en moesten door de politie worden beschermd. Honderden studenten trokken vanuit het universiteits gebouw, naar het parlement, drongen daar binnen en vernielden deuren en. ramen. Toen *een paar afgevaar digden redevoeringen vóór den oorlog hielden, trok ken zij weer af. De Sociaal-Democraten verklaren zich tegen den oor log en hebben een audiëntie bij den Koning aangevraagd, teneinde deze persoonlijk den wensch voor vrede van het volk te brengen. En temidden van een dergelijke opgewonden toestand, heeft het ministerie Salandra, dat voor den oorlog was, zijn ontslag aangeboden en zal de vred es vriend Giolitti hem opvolgen. Dit geeft de voorstanders voor vrede weer eenige hoop op een goede oplossing en durven de buitcnlanasche bladen zich weer wat hoopvoller uitlaten. 20 Mei komt het parlement bijeen en dan zal de be slissing vallen. De voorstanders voor den porlog zullen wel alles aanwenden om te slagen. Het schijnt, dat reeds een groot aantal Kamerleden hun kaartjes bij Giolitti hebben afgegeven, als bewijzen van instemming met zijn vredespolitiek. Als het volk nu maar niet tot den oorlog dwingt ..Het schijnt dat de breuk tusschen hei volk en de parlementsleden nog nooit zoo groot is geweest als op ditoogenblik. De aanbiedingen van Oostenrijk aan Italië zijn ver boven verwachting. Naar de Italiaansche afgevaardigde Cirmeni, een vriend van Giolitti, in de Stampa mededeelt, biedt Oostenrijk aan: afstand van Trentino; afstand van gebied dón de Isonzo, mei inbegrip van Gradesca; volkomen auto nomie van Triest, met een Italiaansche universiteit en een vrijhavenafstand, van belangen in Zuid-Albanië met erkenning van de bezetting van Walona door Italiëon derzoek (door volksstemming?) van een afstand van de stad Goerz en eenige eilanden op de Dalmatijnsche kust. De Norske InteMgenssedlor heeft in een geschiedkun dig opstel herinnerd, hoe Italië in den Iaatsten tijd is groot geworden. In 1859 versloeg Frankrijk Oostenrijk, waardoor Italië's eenheid werd gevestigd; fn 1866 ver sloeg Pruisen Oostenrijk, waardoor Italië Venetië kreeg: in 1870 versloeg Duits'chland Frankrijk, waardoor Italië Rome in bezit kon nemen. Op dergelijke wijze .zal Italië nu weer land veroveren, als het de vrede bewaart. In de Dardanellen Een telegram van Mocdros meldt: Do geallieerden concenlrecren nu hun strijdmacht voor een offensief te gen do versterkte hoogten van Achibaba, ten oosten van Krithia. De hoogten worden voortdurend beschoten door de oorlogsschepen, zoowel 'binnen als buiten de Dardanellen. gelegen, welker vuur ondersteund wordt door veld- en vestinggeschut, dat aan wal is gebracht ter voorbereiding van den aanval De Turksche leger macht in dit deel van het schiereiland is nu feitelijk in gesloten door 'de Britten ,die van west en noordwesten haar bedreigen, door de'Australiërs die van het noor den' en oosten en de Franschen die van zuiden en zuid westen pprakken. Onze strijdkrachten winnen, naar gemeld wordt, voortdurend terrein, den vijand terug drijvend. uit de eene Knie loopgraven na de andere naar zijn hoofdstelling, waar de strijd definitief zal moeten worden ('Afgevochten. Do afzonderlijke Fransche actie van Koemkale aan den Aziatischen oever uit diende eigenlijk alleen om de aandacht der Turken af te leiden van de ware punten van aanval. De vooraf vastgestelde terugtocht 'der Franschen, die eerst plaats had.-nadat dezen een aantal gevan genen hr.dden gemaakt, gaf den Turken gelegenheid om'het belachelijk verhaal'van een overwinning te verspreiden. De troepen die dezen 'dierst aap de geallieerden bewezen, werken nu met de Britsche strijdkrachten samen bij de hoogten A-an Achibaba. Onze strijdkrachten ie land worden voortdurend ver sterkt met nieuwe troepen, aangebracht'uit Egypte en Frankrijk. De verovering van het belangrijke, heheersrhen- de, over'een strook van t waalf mijlen zich uitstrek kende gebied tusschen 'Kih'dbahr en Kaap Hellas wordt nu zeker geacht. Kilidhahr'en Soeandere moe ten nog 6lechts de eenige forten 'aan den Europee- sehen oever rijn, die 'ons vuur nog 'zwak beant - woorden, De Frankf. Zeitung verneemt uit Athene; Een Fransch eskader onder bevel van admiraal Baillon is volgens berichten uit Mytilene ter -versterking van de vloot der geallieerden te Tenedos aangeko men. 1 VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER Vwkrtjfcltaftr bü JOB. W. GOVERS, Molonstroa». JL'LIANABORI'. Alhier heeft zich uit 'ingezetenen, onder voorzit terschap van den heer J. de "Vriee, een comité ge vormd, welke bet 'plan heeft op Dinsdag 18 Mei een Landstormavond te 'houden, teneinde te komen tot het oprichten van een 'afdeéling Vrijwillige Landstorm. De 'vcommandant van de Landstormafdeeling te Den Helder en een reserve-luitenant zullen spre ken over het onderwerp „Vrijwillige Landstorm". LANDBOU WHLISHOLDONDERW IJS. De Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs zaj op Vrijdag 21 Mei 1915, "s morgens te balf tien, in „De Unie" te Alkmaar een algemeene vergade ring houden. Op de agenda komen o.a. voor: Mededeel in gen over: a. de Vereeniging; -b. de cur sussen in Landbouw huishoud onderwijsc. de On derwijscommissie. Rekening 1914. 1 Verkiezing van twee bestuursleden, aftredend de dames G. StrijkerMolenaar en A. Brugman-iBeij- nevcld. - Mededeelingen over 'den aankoop van benoodigd- heden. Mededeelingen over de -lectuurver.spreiding. 's Middags te balf twee: Voordracht metlichtbeel- den oyer goede en goedkoope -woninginrichting met tentoonstelling yaD Meubelen, door mevrouw Leli- man-Bnsch te Amsterdam. 1 GRANATEN OP NEDERLANDSCII GEBIED. Naar het ïlaugsche Correspondent!ebureau van de meest bevoegde zijde verneemt, zijn op 6 dezer bij het inschieten van kanonnen van een der for ten van Antwerpen eenige -granaten ongelukkiger wijs op Nederiandscb grondgebied terechtgekomen. Door het Duitsche-Gouvernement^geneeraal in Bel gië is onmiddellijk een ernstig onderzoek te dezer zake ingesteld, terwijl de Duitsche gezant te 's-Gra- venhage in opdracht zijner regeering haar ernstig leedwezen wegens deze betreurenswaardige vergis sing betuigd heeft.' L OUDKARSPEL. In 'de vergadering van de Begrafenis-Beresniging bleek, dat de vereeniging thans 601 leden telt. De financiëele toestand was zeer gunstig. De obligatie kon worden afgelost, zoodat de vereeniging geen schulden meer bezit en de costumes in eigendom heeft. Besloten werd kasgeld te- beleggen op de Nutsspaarbank. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Butter, J. Joman 'en S. Vis, werden her kozen en namen hunne herbenoeming 'aarv De rondvraag leverde een langdurige discussie be treffende het salaris van den bode jop. OUDKARSPEL. Het bestuur van het Nutsdeparteiment alfaier heeft voorgesteld zich af te scheiden -van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. In gehouden vergade ring geraakte men nog niet tot zoover, waarom over deze zaak nogmaals zal worden beraadslaagd. NIEUWE NIEDORP. Vergadering van do -'vereeniging Volksonderwijs te Nieuwe Niedorp, gehouden in '„De Prins Maurits" aldaar, 'op Vrijdagavond 14 Mei. Voorzitter de heer J. Keuken, d5e een 20-tal le den in zijn cpeüingswoord verwelkomde, waarna' de heer J. Kuilman, penningmeester, 'rekening en ver antwoording'van gehouden beheer doet. Do admini stratie, nagezien door'de heeren P. Haringbuizenen J. Keetman wordt in orde bevonden 'met een voor- deelig saldo, groot f 9.45. -De ontvangsten bedroegen f 150.14%, de uitgaven f 140.69%. Met algemeene instemming wordt de rekening' onder dank goeedge- keurd. Daar de heer C. Butter moet aftreden 'en de heer J. Kuilman als penningmeester-en bestuurslid bedaitkt, volgt verkiezing yan 2 bestuursleden. Ge kozen worden de heeren A. 'Visser cn S. Prins. Tot commissie voor het nazien der 'volgende- re kening worden benoemd de heeren 'K. Stapel, G. Floor'en D. Pool. Aan de orde is nu het punt: schoolfeest. De heer A. Visser 'stelt voor om de oudere -leer lingen een uitstapje 'naar Amsterdam te laten ge nieten en de jongere te 'geven een rijtoertje naar Bchoorl, Bergen, Egmond. Bij aclamatie aangeno men. In verband met het steeds achteruitgaand kas saldo is men'algemeen van de wenschelijkheid over tuigd, om nieuwe leden 'te winnen voor onze ver eeniging thans 104 leden tellende en worden reeds enkele teruggezonden kwitanliën in handen gesteld van het bestuur om alsnog te onderzoeken of'de betrokkenen niet als lid zullen zijn te behou den voor de vereeniging. Voorts zal het 'bestuur desnoodig bijgestaan door andere leden onderzoeken 'welke ingezete nen bovendien nog als 'leden zullen zijn aan te werven. Men vindt algepaeen weer goed in 't laatst van1 Juli de uitstapjes te maken. Dat-naar Schoorl, Bergen en'Egmond wordt bepaald op den Iaatsten 'W oens dag in die maand, "t Reisje naar Amsterdam wil men bepalen op den Zaterdag'daarvoor of den eerst- volgenden Zaterdag, terwijl men nog; in nadere over weging wenscht te houden, wat dë H. IJ.S.M. het beste voegt. Dit mede in verband met een ingeko men schrijven van de H.IJ.S.M„ waarop -vóór 20 Mei antwoord wordt ingewacht, aangaande datum der spoorreis, aantal kinderen, traject, enz. Aan het bestuur wordt de nadere regeling -opgedragen. Aan dc reis naar Amsterdam zullen uit N. Niedorp li cn'uit Moerbeek 5, dus-totaal 16 leerlingen deel nemen, en naar Bchoorl enz. zullen 137 leerlingen gaan, namelijk 97 uit N. Niedorp en 40 uit Moer- Omtrent een Belgisch kidn, dat verzuimd /had, wegens ziekte der moeder, wordt bepaald, dat dit kind ook mee zal mogen gaan met hét schoolfeest. Voorts geven verschillende aanwezigen rijtuigen disponibel 5 oer *t schoolfeest. Bij de rondvraag bespreekt do heer Drenth, dat door een Yorige vergadering-aan het bestuui- is op gedragen in cverleg -te treden met de afdeeling Winkel, om m et afgevaardigden uit omliggende dor pen te vergaderen en te bespreken, hoe de sohool voor meer uitgebreid Lager Ouderwijs te Winkel tot meerderen bloei zou rijn te brengen, nuttige inrichting als dat voor onze gemeente en omliggen de plaatsen is. Het idee was te pogen, die school zoo mogelijk zoo ver te brengen, dat zij ongeveer gelijk staat met een 3-jarige H.B.S. Wat voor de plaatsen in den omtrek wel goedkooper zou zijn en ook voor Nieuwe Niedórp van belang is. De heër Drenth zou zich Merover ia verbinding stellen met den heer Breebaart te Winkel en heeft dat ook gedaan en spr. zegt, dat de heer Bree baart er wel met hart cn ziel voor is, doch deze is er niel verder mee kunnen gaan, daar do mobliisatid er tusschen gekomen is. Nog wijst de heer Drenth -t>p hel plan om die school te Winkel te verbouwen en er oen tweeden onderwijzer aan te stellen. Als dc autoriteiten, de schoolopziener en de gemeenteraad, zien, dat er steun van ons en omlig gende gemeenten is te verwachten, werkt dal gunstig op de zaak. Spreker zou er wei voor zijn, er werk van te maken. Besloten wordt; af te wachten tot na de mobilisatie. Voorzitter richt nog eenige hartelijke woqrden van dank en waardeering tot dm scheidenden penning meester, den heer J. Kuilman, voor al wat hij in die ruim 30 jaren dat hij de betrekking met ijver cn accu ratesse hoeft waargenomen, voor de vereeniging heeft ge daan. Applaus. Hierna sluiting. SCOAGERBRLG. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer A. Bakker alhier eene openbare vergadering gehouden, uit geschreven door eenige handelaren. Dc belangstelling was niet groot. Ongeveer 30 personen waren aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer J. van der Steen. Hij verklaarde, dat door de oprichting van eene coöperatieve vereeniging met graanmalerij, hunne zaken zouden lijden. Het doel van deze vergadering was dan ook- te trachten, het ledental der opgerichte vereeniging te beperken o! van het besluit tot oprich ting terug te komen. Hierna trad als spreker op de heer J. Rutgers te Warnsveld, met het onderwérp.,Is 't in het belang win den boerenstand, te cooperceren en eigen graan malerij op te richten?" Spreker begon met te zeggen, dat tijdens de mobilisatie' de coöperatieve vereerdgm- gen als paddestoelen uit den grond rijn gerezen. Deze vereenigingen moeten dan onderscheiden worden in gezonde en ongezonde. Gezond zijn die vereenigingen, waarbij b.v. de boer bij zijn veeteelt, bij zijn bedrijf blijft (zooals bij zuivelfabrieken). Wanneer de coöpe ratie wordt doorgevoerd, dan zal ide middenstand on mogelijk worden gemaakt en zal bij verdwijnen, ter wijl het toch. jnooclig is, dat de middenstand blijft be staan. Wordt de middenstand omvergegooid, dan wordt de heele maatschappij omvergegooid. Dc coöperatie zal al zoo de nekslag van de molenaars zijn. Door spre ker worden verschillende bezwaren, aan coöperatie ver bonden, opgesomd en verklaard (o.a. kapitaal, gesala rieerd bestuur,'magazijnen, betalingcruj^rsoneelé afschrij ving -van het kapitaal). Bij coöperatie rijn allen hoofdelijk aansprakelijk voor het c<fd dat is opgenomen. Dit is zeer gevaarlijk. Bij coöperatie krijgt men kosten, welke men hiel bij den molenaar heeft. Volgens spr, zullen de prijzen dan ook niet verlagen .doch zullen rij hooger worden. Ook de c-ooperatieve vereeniging zal, evenals 'de molenaar, hij aankoop van gnian op beurs contract moeten koopen, wat soms tot veel ontevredenheid onder de loden kan aanleiding geven. Zijkunnen geld van het Rijk be komen, doch dit gaat met vele moeilijkheden en for maliteiten gepaard. Ten slotte betoogt spr., dat voor coöperatie een gróót bezwaar Is, om op eene degelijke manier het graan te malen en dat ook hier weer de middenstand geducht heeft te lijden. Van de gedegenheid om vragen te stellen, Werd wei nig gebruik gemaakt. Door de heeren K. Kant en J. van Levcrink werden eenige vragen gesteld welke door den heer Rutgers zeer -.velwillend werden beantwoord. Hierna werd nog het woord gevoerd door den hoer J. v. d. Steen, die verklaarde dat zij, als handelaren, van hunne klanten moeten leven en zefcr goed tegen coöperatieve vereenigingen kunnen concurreeren. Daarna werd door spr. uitvoerig nagegaan de kwestie betreffende de afwikkeling van. contracten, door hem indertijd go- sloten. De reden, het hoofdmotief van de oprichting oencr coöperatieve vereeniging fe geweest, *dc wij» om goede waren te ontvangen. Evenwel is volgeas spr. elko molenaar toch ia staat goede waren te leveren. Hierna werd dc vergadering, na een woord van dank aan spreker en belangstellenden, de vergadering gesloten. ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna'Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent gevonden geld. AARTSWOUD. Door het ongevraagde /meerijden op een zand wa gen, had het dochtertje van-den heer Bruin alhier, het ongeluk er af te 'vallen. Met gebroken arm en been werd ze gevonden en thuis gebracht. Het 'is te hopen, dat het geen nadeelige -gevolgen voor het kind moge hebben en dat het ongeval -vele andere kinderen tot 'leering mag strekken. SPANBROEK'. Het bonwen van een'nieuwe boerenplaats voor re kening van den lieer 'P. Slochter is ondershands opgedragen 'aan de heeren N. Franke 'en G. Koo- ter, beiden alhier. Ol'D KARSPEL. Als gevolg 'van een deze week gehouden verga dering is het volgende adres aan den Burgemeester gezonden: Ondergeteekenden, handelende tin opdracht van een vergadering van inwoners onzer gemeente,1 van oordeel zijnde, dat iets moet worden gedaan den zwaren druk der tijden, in hoofdzaak door de minderbedeelden, in mindere mate te doen gevoelen, overwegende, dat in de circulaire van Minister Poslhuma, 'date 24 April, inzake het verkrijgbaar stellen "van goedkoop 'tarwebrood tegen den prijs van 12 cent per kilo, den'weg daartoe wordt aan gewezen, wetende, dat in deze de volle 'medewerking van het hoofd der gemeente noodig is, verzoeken !UEd. beleefd, met verwijzing naar bijgaande memorie van toelichting, bedoelde circulaire 'ter kennis van de inwoners onzer gemeente te brengen en uw zeer

Schager Courant | 1915 | | pagina 1