Aandoeningen der huid. to waardfceren pwdewerking in deze ten'volle te wagen rustig'liet passeeren, begon1 het le verwonde- verlecnou. ron, dat de jongens zoo enorm veol strooisel hual- ZIJIDSCHARWÖUDE. den, terwijl toch het bedrijf hunner ouders niet Door ongeyeer 100 ingezetenen van Zuidscharwou- zóó groot was. Toen hunne aandacht hierop geves- do is den burgemeester verzocht, 'het daarheen te tigd was, viel bet hun ook op, dat 'de kruiwagen leiden, dat de levensmiddelen, genoemd in circu- |zoo zwaar gebouwd 'was. Bij nadere bezoihtiging laire va ndeen Minister van Landbouw, Nijverheid bleek deze dan ook een'dubbelen bodem te bezit- on Handel, ook voor de inwoners van deze gemeente ten, waartusechen 34 pond meel was verborgen. Zij beeohikbaar worden'gesteld. ZIJHE. Uitslag der verkooping te Zijpe-op 12 Mei, ten overstaan van notaris C. L. v. d. -Bergh, te Scha- gen, 'yan twee perceelen weiland, nabij de Groote bloot, A 581, groot 4.19 H.A. Kooper Gerrit van Doorn te Oudesluis Yoor f 2093.80. A 857, groot 1.22 H.A. Kooper Ario Raven t6 Kleines iuis yoor 1' 1286.50. Uitslag der verkooping to Schagerbrug op 12 Mei ten overstaan van notaris Mr.A. P. II. de Lange van twee perceeien weiland aan dén Bel km er weg. G 75, groot 4.15 H.A. Kooper P. Apeldoorn te Sint Maartensbrug, tegen f 890 per morgen, totaal f5940; .0 77, groot 4.09.10 HA. Kooper D. Boldewijn te Alk maar tegen X 605 per morgen, totaal f 4890. BOMMEN NAAlt EEN» IlüLLANDSCH SCHIP GE WORPEN. Men meldt uit IJ muiden: t Do bemanning van den stoomtrawler ,,'s-Graven- hage", binnengekomen, rapporteert, dat den 12en Mei, '8 Woesndagsmorgens om half vijf, op 53.30 gr. Noord en 5.20 gr. Oost uit een vliegmachine, die uit Westelijke richting kwam, en den vorm van een Taube bad, een drietal bommen naar den trawler geworpen zijn, die op korten afstand van bet schip in zee zijn gevallen en daar geweldige ontuloffin- gen veroorzaakten. De trawler voerde de 'Holiand- eche vlag. Andere trawiers waren nabij genoeg, om getuigems van den aanslag te geven. De vlieger ver dween in iüosteJijke richting. Van den aanslag is kennis gegeven aan de mili taire autoriteit te IJmuiden. -- zijpe. Naar wij vernemen gaan er bij sommige bakkers ia de Zijpo stemmen op, om een coop. vereeniging op te richten voor bet aankoopen van meel, enz. MET ZAND. Nu de dienst met de locaalboot alhier is opgeheven, wat wij hoofdzakelijk wel te danken hebben aan de Zij- per tram, gaan alhier stemmen op voor een op te lich ten autodienst. Een voorloopig onderzoek naar kosten enz., wordt reeds ingesteld. SCHAGLRBliUG. Wy vernemen, dal de heeren Th. E. J. Odendaai en J de. Moor, respectievelijk directeur on voorzitter van den Raad van 'ioezicht van de Boerenleenbank alhier, ais zoodanig hebben bedankt. DARKSllOitN. Donderdagavond, Hemelvaartsdag, hadden we het ge noegen in de zaal van den heer D. Bruin alhier het Belgisch-Kunstgezelschap te zien optreden. Dat is ook ai een gevolg van den grooten oorlog; maar nu eens geen onaangenaam gevolg. Nimmer toch heeft men te Dirkshorn zoo hooren zingen. Mad. Eibers en de heer Giiliams lieten ons hooren, wat men anders alleen in de groote steden kan genieten. Zonder tekort te doen aan de prestatie dei* overige medewerkenden van het sympathiek gezelschap, mag zeker wel worden ge zegd, dat zij beiden met hun machtig jen sdhoan stem orgaan zeer naar voren treden. Daverend applaus toonde de waardeering van het publiek, dat niettegenstaande het zeer ongunstige weder, vrij goed was opgekomen. Gaarne zullen we het gezel schap nogmaals zien optreden. Een gezellig bal besloot den avond. KOLFBOND. Uilslag dei* wedstrijden van den Noordhollandschen Kolfbona te Krommenie, bij gelegenheid der herdenking van het 25-jarig bestaan. Personeele wedstrijd: le pr. M. Roosje te Groole- broc-k 150 p., 2e pr. K. Booy te Krommenie 146 p., 3e pr. J. van Vliet te Krommenie 142 p., 4e pr. D. Igesz te Spanbroek 141 p., 5e pr. R. Slot te Broek op 1 Langendijk 139 p., Ce pr. W. M. van Vliet te Krom menie 138 p., 7e pr. C Reijne te Krommenie 137 p. De prijzen bestonden uit "fraaie .kunstvoorwerpen, Korpswedslrijdenle prijs, drie verguld-zilveren me dailles: Krommenie 397 p.; 2e prijs, drie zilveren me dailles: Oudkarspel 386 p. Serieprijzon: le serie K. Winkel te Wognum 58 p., zilveren medaille; 2o serie G. L. van Vliet te Krom menie 54 p., idem. Sajetpriis: N. van Vliet te Krommenie 135 p., zil veren medaille. Twaal venprijsD. Blom te Noordschanvoude, zil veren medaille. Eerewedstrijd door de 7 personeel© prijswinners1. M. Roosje, 54 p., groote bronzen med. van H. M. de Koningin Moeder. 2. K. Boon, 53 p., zilv. med. van den Ned. Kolfbond. 3. W. M. van Vliet, 49 p, zilv. iaed., aangeboden door den voorzitter van den Ned. Kolfbond. 4. D. Igesz, 44 p., zilv. med., aangeboden door den burgemeester van Krommenie. 5. J. van Vliet, 39 p., zilv. med. van de Kolfclub „Onder Ons" le Krom menie. 6. C. Reijne, 30 p., zilv. med. van de vereeniging „Krommenie Vooruit" te Krommenie. 7. R. Slot, 22 hadden zoo -eiken dag 4 maal 34 pond meel degrens De heer Sehmalz 'bracht rapport uit over het Incaaso-berau. Aangeboden waren 39 posten tot een bedrag yan f 657.14; geïnd was 'f 194.72%. Do ad ministrateur, 'de heer Pauw, ontving hulde voor Zijn accuraat en 'keurig beheer. De rekening werd goedgekeurd. De heer Schmalz deed eveneens 'verslag over de Handelsavondschool. Deze zaak 'liep uitstekend en had de algemeene belangstelling. Het gehalte -der overgebracht, wat hun, daar bet meel hier 12 en leerlingen ging steeds vooruit, wat natuurlijk weer daar 24. tot'30 cents per pond kost,-niet hun twee- laan bet onderwijs ten goede'kwam. Zeer veel suc- on een daggeld 'van 15 tot 20 ffljdon opbracht. jpes had de cursus in schoonschrijven opgeleverd en p., zilv. med. van de vereeniging „Ouzo Blikindustna Vooruit". i WIERINGEN. Alhier is voor een bootsman der Cocksdorper redding boot op Texel, welke schipbreuk had geleden en daarbij zijn schuit verloor, een buscollecte gehouden, welke f 75.06 beeft opgebracht OP NAAR HÈILO! Ondanks weer en wind, de regen stroomde gestadig, waren er op Hemelvaartsdag nog vrij velen naar Heiloo gegaan om de openluchlsamenkomst der Vrijzin nig Godsdiens ligen daar te bezoekem Het openingswoord sprak Ds. Groot yan Oudorp, die natuurlijk zijn blijd schap uitsprak over nog zulk pen goede opkomst. Door drie sprekers werd daarna het woord gevoerd, n.l door Mej. A. Vogelsang, uit Bussum, met het on derwerp .Rust" „ds. W. Hamilton of Silvertonhill. van Hoorn, met „Het moderne is goed. maar het eeuwige is beter", en ds. a. Jager, van Katwijk, over „Oorlog en Godsdienst". De toespraken werden afgewisseld door muziek, onder leiding van den heer J. M, Otto, en door den zang van eengroot gemengd koor uit verschillende vereenig: ngen samengesteld, onder* leiding vain den heer Anton Tieric, vanAmsterdam. Hei slotwoord sprak Ds. de Regt van Alkmaar. HARDDRAVERIJ. De Kennemer Sportclub hield Donderdag j.1. haar aangekondigde draverij. Het was het weertje wel om aan de tjjn te staan en te wachten op de dingen die komen zouden en toch, het waren er noc velen die alle weer trotseerden. Aan de draverij, een nandecap, namen nog 20 paarden deel, en al was da snolheid aoor de zware baan niet groot, er werd heel goed gereden. De uitslag was: le prijs f 2o0, Ach, van w. Kaan te Twfek2e prijs, f 100, Vitesse van N. Schermerhom te Alkmaar; 3e prijs, f 50, Auto, van P. v. d Wal te Hoofddorp; 4e prijs, f 25," Keesje, van 2. Davidson te Hoorn. Aan de daarop volgende schoonrijdertf namen 11 paar den deel. De uitslag was: le prijs f 75. benevens verg zilveren medaille, ifitgeloofddoor de Vereeniging Y°pr Vreemdelingenverkeer „Alcmaria" Cicero, cig. E. Oly, TTnarlemmiermeer2e prijs f 50. Nominalion, ejg. J. Eltterich, 's-Gmvonhane3de* prijs f25, Vera, elg. n, Brantjcs, Beverwijkextra-prijs f 10 voor* het schoonste geheel. Jet. eig. J do Goede. landsmeer. SINT PA NCR AS. t 't Bestuur der afdeellng St.'Paneras van t Witte Kruis heeft -tot bode benoemd den 'heer P. Vol kers. SMOKKELAARSTRUC. Twèo joDgens. K. en A., van 'het gehucht MIis- beok (gem. Ottersum) gingen viermaal daags in hot op Duitsch gebied gelegen1 Rijkswoud langs den Hollenweg strooisel (gras on bladeren) voor het vee holen. De grenswacht, die'hen met hun ledigen krui- niet spotten met de duitschersi Een grensbewoner uit het Nederiandsche dorp Siebengewald, 'zekere G. L., schepte er vermaak in de Duitsche grewiwacht in het aootje te nemen en te plagen. Toen hij zich echter dezer dagen onge lukkigerwijze even over de grens waagde, werd hij omndidellijk ingerekènd en in gevangenschap weg- getraneporteerd. Hem zal de lust tot-spotten nu wel verpaan. dr. noi ens. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 14 Mei: Dr. Nolens is. na zijn terugkeer uit Rome, ont vangen door den minister, mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van don 'ministerraad aan diens departement. 1 een romantische dienstmaagd. Woensdagmiddag om kwart over eenen werd aan het politiebureau in de Meermansstraat getelefoneerd, dat er een inbraak met geweldpleging had plaats gehad bij J. de V., Crooswijkscheweg ,no. 145 to Rotterdam. De inspecteur, de beer. De Chaimot, begaf zich daarheen om een onderzoek in te stellen en vernam; het volgende Mevr. De V. was in den voormiddag uit geweest en had haar 14-jarigo dienstbode, F. K. genaamd,* alleen achtergelaten. Toen zij thuiskwam, vond zij bet meisje aan lianden en voeten gebonden en met èen prop in den "mond in df woonkamer liggen, waar qpn muur kast was opengebroken en 2 spaarpotten open en ledig op den vloer lagen. De dame riep de buren te hulp, die het meisje, dat aan de tafel en de canapé was vast gebonden, lossneden en daarop aan de politie telefoneer- De höer Do Chalmot begon mot do dienstbode te ondervragen, die hem het volgende verhaal opdischte. Terwijl mevrouw uit was. was er tweemaal gebeld en vermoedelijk had men bij de tweede maal do deur op een kier laten staan en waren de die en zoo bin nengekomen. Want "het waren er 2, doch een bleef in de gang staan en de nndere, een groote kerel van circa 30 jaar, kwam de achterkamer binnen, terwijl zij in Me V oorkamer pan haar werk was. "Zij hoorde gerucht in de achterkamer, ging daarheen en viel zoo in handen van den dief. Deze greep haar aan, sleurde haar door de al oof en bracht haar nódr de voorkomen waar hij haar knevelde met een drijfriem, dien hij in de woning van een trap-naaimachine had afgenomen. Vervolgens brak hij de kast open, maakte zich meester van de spaarpotten, die hij ledigde en weg wierp en hierop ging hij heen. Het verhaal kwam den inspecteulti al dadelijk wat romantisch yoor, waarbij hij bovendien opmerkte, dat de alcoof, waar het meisje dan doorheen gesleurd zou zijn, vol meubelen uit de voorkamer, die uitgeruimd was. stónd, zoodat het vrijwel onmogelijk was, dat 2 per sonen daar tegelijk doorheen gegaan zouden zïjln. De heer De Chaimot ham haar daarom zeer scherp in verhoor en kreeg er weldra uit, dat het meisje dat heele verhaal had verzonnen. Zij had,-zoo bekende zij. zelf de kast opengebroken, de spaarpotten geopend fen het geld er uit gehaald, dat zij verstopt had onder haar bed. om vervolgens zichzelf te binden, nadat zij haar stof doek als prop in den mond gestoken had. Tel. barstngerïtorn. De vergadering van belanghebbenden in eene op te richten Coöperatieve Zuivelfabriek, waartoe hét plan is opgeworpen, gehouden op Maandag j.1. leti huize van den heer Scheringa alhier, was bezocht door afgevaar digden of leden van zuivelfabrieken van Nieuwe Nie- dorp. Winkel, Moerbeek. Barsirjgerhorn (de Leek) Wie- ringerwaard (de Volharding), de Nes en Lutjewinkel, met nog ecnigc andere personen. Onder deze laafeten was do directeur van de fabriek „Excelsior" te Heerhu go waard, die zeer duidelijk liet wezen der coöperatie uiteenzette, en de werking zij ner fabriek met de resultaten daarvan mededeelde. Naar rijn oordeel was eene fabriek, waar de melk van 2000 koeien werd verwerkt, groot genoeg voor het beoogde doel. Volgens ingekomen missieve van den heer Reitsma, Secretaris der Federatieve Nederlandschc Zuivelbond, geeft het verwerken van 5 a 6 millioen k.g. melk per jaar de laagste exploitatiekosten; die zou zijn de melk- opbrengst van ongeveer 1500 a 1600 koeion. Eene fa briek, waar .do molk wordt verwerkt van 3 tot 4000 koeden, werd ontraden, als kaasbereiding.hoofdzaak is. Een afstand' van gemiddeld 5 K.M. werd voor transport en zuiverheid geen bezwaar geacht, Op deze vergadering werd benoemd een commis sie van onderzoek naar dergelijke bestaande in richtingen in NoordhollarÜ en Friesland, bestaan de uit de heeren Jm. Biaauboer TUt., Jb. Spaans, S. Spaans Cz., J. v. d. Stok en 'J. B. Wilken. Deze commissie zal mettertijd 'over hare bevinding vol ledig rapport uitbrengen.11' de resultaten hiervan waren werkelijk •verrassend. De rekening werd eveneens goedgekeurd en daar bij werd gewezen op de 'zeer langzame wijze, waar op door de gemeente Behagen de subsidie word uitbetaald. Mei 1915 was de subsidie over 1914 nog niet ontvangen. De penningmeester zou 'voortaan pogen de subsidie 'vroeger geïnd te krijgen. ten slotte werd nog behandeld een klacht over höt keuren yan koeien 'op Donderdagmorgen in de Hocrenstrant, Daar de dieren dtè&r gekeurd worden voor heft mond- en klauwzeer, gaat de doorvoer daar niet aileon zeer langhaam, maar hoopen de die ren zich daar op, met ais gevolg, liet indrukken van de noodige ruiten. Verzoeken tot den burgemeester gericht om verandering, hadden nog 'geen resultaat ten goedo opgeleverd. Er zai nu een adres tot den Gemeenteraad werden gericht. Dc o.i. zeer juiste opmerking werd gemaakt, 'dat een dergelijke keu ring niet v^el geeft. Wat -'toch is het geval? De aanvoer van koeien gaat onder do 'keuring steeds door, met het gevolg, dat verschillieende koppels koeien door elkaar komen. Wordt er dus een ver dacht of besmet dier gevonden, dan is dat beest niet alleen in aanraking geweest met de dieren van het koppel waarmee het naar de markt is vervoerd, maar ook met dieren van andere koppels, waarmee het in en voor de Heerenstraat wordt saamgedre ven. De kans dat er op deze manier besmetting over gebracht wordt op verschillende dieren 'en ook op de markt, wordt zeer groot, 't Is eigenlijk niet le begrijpen, waar de keuring geschiedt onder veeart- senijkundig toezicht, dat een dergelijke wijze van keuren, maar sinds weken ongestoord wordt voort- Plaatselijk Nieuws. STRIJKORKEST. De tot-sland-koming van een strijkorkest alhier, onder leiding van den heer Jansen, muziekdirecteur, is zoo goed als verzekerd. VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN. Bovengenoemde vereeniging houdt haar Acht-en-twin- tigste Algemeene Vergadering op Woensdag 26 Mei 1915, 's morgens 10 uur, in „lvrasnapolsky te Am sterdam. Agenda: Jaarverslag der Commissie vari Toezicht op hel Sta- •on voor Melkonderzöek, over het boekjaar 1914. Uit te brengen door den heer Dan. Kaan Kz. Rekening en verantwoording Station voor Melkonder- zoek over 1914. Verkiezing lid Commissie van Toezicht op het Sl. voor M..aftredend (herkiesbaar) de heer J, Buis Jr. Benoeming Finantlöele Commissie 1915. Medcdeelingen bolrcffe(nd,e den Algemeenm Bond, dooi den heer H. K. Koster. Mededeelingen van de Commissie yoor het verbete ren van Zaaizaden, door den heer P. Kistemaker Mededeelingen van de Com missiën voor Mest- en Voederstoffcncontröle, door den heer C; Raap. Na afloop der vergadering val een fietstoent worden ondernomen door den IJpolder naar Zaandam. Tydens de vergadering kan de fiets in bewaring worden gegeven onder het Beursgebouw, ingang Damrak. WINKELIERS-VICREENIGING. Woensdagavond vergaderde de'Schager Jlandeldrij vende en'Industriöele Middenstandsvereeniging. Ook op deze vergadering waren er maar weer enkele leden. Do voorzitter, de heer J. Koster, opende do vergadering, de heer J. H. Rchene las do notulen, die werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat van het Rij'k f 250 subsidie voor de Handelsschool was ontvangen. Het 9e jaarverslag meldde, dat de belangstelling der leden al zeer gering was (de Schager burgerij toont trouwens 'nergens belang stelling 'voor. 'Vorslagg.) Het aantal leden bedroeg 84, 80% daarvan bezochten geen vergadering. Bij het informatie-bureau werilon maar 2 informaties genomen. De'verschillende inrichtingen der vereeni ging werkten goed. Gewezen werd-op de oprichting der MiddenstandficreÖietbank. De -rekening van den penningmeester, 'den beer M. van Thijn, sloot 'met oen batig slot van f 6.22. Deze rekening werd goed gekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Koster, Schmalz-en D. Leguit. De aanneming van het nieuwe lid'Woudstra werd aangehouden. De' heer J. Koster werd tot voorzitter herkozen. I Hierna sluiting. Goudkoop ongebuild tarwebrood. goudkoop ongebuild tarwemeel Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen; Ge.ezen de circulaire van den Minister vèn Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d, 24 April j.1.. No. 455, waarbij dé Minister de gelegenheid wenscht'te ope nen om overal in den lande bepaalde levens middelen! goedkoop verkrijgbaar te stellen; dat daarvoor nj do eerste plaats worden genoemd, ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel; dat het in de !>edoeHng ligt ongebuild tarwebrood verkrijgbaar te stellen voorloopig tegen een prijs van 12 cents per K.G. en ongebuild tarwemeel voor per sonen, die gewoon rijn meel te koopen, teneinde daar van voor hun gezin brood te bereiden of te doen be reiden tegen den prijs van 16 cents per K.G. dat de verkrijgbaarstelling van ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs niet beperkt zal rijn tot on- en minvermogenden, maar VOOR ALLE INGEZETE NEN zal open staan; Noodigen bij deze uit a. de ingezetenen, die van deze gelegenheid wefnschen gebruik te maken, om daarvan voorloopig 'aangifte te doen ter ge meentesecretarie vóór 20 Mei a.s., 'met vermelding yan naam, voornaam, woonplaats 'en aantal leden van het gezin (lcibderen beneden 2 jaar niet mede- gei-ekend) of 'men brood dan wel meel wenscht te ontvangen, in'hot eerste geval van welken-hakker; in het laatste geval:'van welken meelhandelaar of winkelier; 1 b. de broodbakkers, die zcih bereid wiTlen verkla ren tot de levermg van dit brood, en 'de meelhan delaren en winkeliers tot het toveren van dit meel, om daarvan op gelijke wijze aangifte te doen, met vermelding van naam, voornaam cn woonplaats. Nadrukkelijk wordt er bij voorbaat do aandacht op gevestigd, dat dit 'van Regeer in gswege te ver strekken meel en het daarvan te''bakken brood uit sluitend zal mogen dienen voor menschelijk voed sel en dat het tarwemeel in geen -geval tot bloem zal mogen'worden gebuild of aangewend anders dan tot het bakken van'ongebuild tarwebrood. Met aandrong wordt verzocht met de aangifte niet noodeloos te wachten, maar deze zoo spoedig mogelijk te doen. Na deze voorloopige aanmelding zal een difinitie- ve regeling volgen, waartoe 'nadere aankondiging zal geschieden. .Schagen, den 12 Mei 1915. Burgemeester en WethouJJëre voornoemd: j. p. w. VAN DOORN. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. zoo lange loopen moeten vervoerd worden op ''spe ciaal geoonstruèerde vr>gens. Er» het is mogelijk deze wagens tevens te gebruiken als bedding. DE INVLOED VAN DE Z.G. DUIKBO DIEN BLOK KADE. Uit Londen, 14 Met Officieel. De statistieken be treffende do z.g. duikbootblokkado over de week, die den 12en Mei geëindigd is, toonen, dat in totaal 1427 stoomschepen Engelsche havens binnengeioopen of verlaten hebben, terwijl slechts zes schepen tot zinken zijn gébracht. Bij 'deze is echter r*e ..Lusi- taniav\ dio de wsek, wat betreft ''den tonneninhoud, die vernield en het aantal non-combattanten, dat gedood werd, voor de Duitschers tot de rneest suc cesvolle sinds het begin van de blokkade -maakt. In scheepvaart kringen neemt men de blokkade echter nog steeds niet ernstig. Dit blijkt 'duidelijk uit de vrachten. B.v. sinds den 20en April zijn cr eenige twintigtallen stoomschepen gecharterd om de tarwe van de Indische regeering naar Engeland -te bren gen. De-geheele voorraad kon tegen 50-shillings per ton verzekerd worden,'ofschoon er voordat 't char teren begon op de markt betwijfeld 'werd, of er voor dien prijs genoeg stoomschepen te verkrij gen zouden zijn. maar sindsdien -is er geer. alge meene verhooging der vrachten geweest, ofschoon dn noteeringen zich vast -gehandhaafd hebben. de grieksche koning ziek. Uit Berlijn, 1« Mei. Uit Athene wordt gemeld, dat koning Konstanlijn aan ribvliesontsteking lij dende is. Zijn temperatuur bedroeg in den afgeloo- pon nacht 38.2. -Een bidstond voor Jden koning ia voor morgen aan geheel Griekenland uitgeschre ven. engeland en turkije. Uit Londen, i3 Mei. Het ministerie van buiten- landsche zaken publiceert de volgende corrcspon - dentie 'die door bemiddeling van de Amerikaansche regeering heeft plaats gevonden. Dén 2den Mei klaagde de Turksche regeering er over, dat de bondgenootcn 'non-combattanten in de stad 'Gallipoli en andere onversterkte plaatsen op het schiereiland van dien naam, beschoten ön dood den en dreigden derwaarts gevangen 'Engelschen en Franschen uit Konstantincpel heen te zenden, om hen aan 1 et/eelfdc gevaar bloot „te stellen, indien het bombardement voortging. Grey antwoordde den 5den Mei, dat Enver pasja, Said Halim cn de andere leden van het Turksche kabinet in persoon verantwoordelijk zouden worden gesteld voor den dood of letsel van iederen op deze wijze overgobrachlen Engelschman of I-Tanschman. Do Amerikaansche gezant te Konstantinopel -had daarop gemeld, dat in spijt van zijn pogingen, haar ervan af te brengen, de Turksche regeering 26 En gelsche en 42 Kransche 'onderdanen had gezonden naar Gallipoli. Aan 'twee Amerikaansche corres pondenten svas toegestaan hen to vergezellen. Reclames. Verschillende Oorlogsberichten. DIENSTPLICHT IN ENGELAND? Uit Londen, 14'Mei. In het Hoogerhüis heeft ^mi- nis ter Haldane gezégd:' Wij vechten voor ons leven. Wij meenen wol, dat wij in gewone omstandigheden, in-tijden van vrede, van het vrijwilligersstelsel zeer ongaarne afstand zouden doen, maar het zou kunnen, dat wij in het licht van de geweldige noodzakelijkheid waarmede het land beeft te rekenen,1 den staat van;zaken moe ten herzien.- Maar wij staan 'nog niet voor dat vraagstuk. Zooals ik zeg, het kan er toe komen, maar op het oogenblik hebben wij dc -handen vol van hel materiaal dat wij bezitten en het is prach tig materiaal. 1 verband. v e1? dragend geschut. Do Ivölnische Zeitung schrijft'naar aanleiding van de beschieting van Duinkerken: De Duitscbers, die minstens dertig kilometer van Duinkerken verwijderd zijn, schieten-met kanonnen, die nog'achter hun front staan. Aan destukken van de granaten heeft men het kaliber kunnen meten. 38.1 Centimeter, slechts vier centimeter minder dan dc projectiel- n van de diikke'Bertha. De uit werking is verschrikkelijk. Eén projectiel vernielt een half dozijn buizen. 1 Voor wie iets van de nieuwe reusachtige kanon nen weet is deze zaak niot vreemd. Wij hebben hier niet te doen met mortieren, die do projectielen met eeq steilen boog afschieten, maar met kanonnen .die zoover mogelijk moeten reiken. Wij weten, dat het groote scheepsgeschut oen schotwijdte -beeft van bijna twintig'kilometer. En wel bij een hoek van ten hoog8të twintig graden. Richt men den loop stei ler, dan vergroot zich de sobootwijdte, tot zij de grens bereikt bij een Tioek van. veertig tot vijftig graden. Men heeft totmu bijna geen gebruik ge maakt van de groote schotwijdteen N*an het zware vlakbaangeschut. omdat men bij dergelijke afstan den niet goed richten kon. Eerst de vliegmachines maakten het mogelijk daartoe over te gaan en het i$ duidelijk, dot bij een zoo uitgestrekt doel als een vesting biedt, de trefzekerheid voldoende is ook op zoo'n grooteïi ol stand. In '1893 bereikte oen 24 'centimeter kanon van Krupp reeds een scbotwijdte van 24 -kilometer bij een boog van 9 kilometer straal. Het is -duidelijk dat een kanon van 38 centimeter, met een-vcollan- geren Joop veel meer prestoeren kan. Ook do andere landen hebben doerielijko kanon nen. Wij herinneren aan do 38 centimeters kanon nen van de „Qucen Elisabeth", dio voor de Darda- nellon voldoende van zcih Hot spreken. Dergelijke reusachtige kanonnen bieden de groote mooilijkhtwlen, dat zij een bijzonder 'transport cn oen bijzondere opstelling vereischen. Kanonnen met De huid is blootgesteld :aan tal van aandoeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den pa tiënt haast ondraaglijk maken. Bovendien zijn Zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weer stand aan elke behandeling Foster's Zalf geneest de huid door haar •verzach tende, antiseptische en heelendo eigenschappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als oen der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag, gor delroos, schurft, insectenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm cn'alle jeukende huid ziekten. Foeter's Zalf (let op denjuisten kiaa.n) is te Schagen 'verkrijgbaar bij J. Rotgans, Molenstraat G 14. Toezending geschiedt franco na 'ontvangst van postwissel k f 1.75 per doos. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 15 Mesi 1915, medegedeeld door hel Koninklijk Meteorologisch Instituut tc De Bilt. Hoogste barometerstand 768.8 te Karlsruhe, laagste barometerstand 749.9 te Memel Verwachting tot den avond van 16 Mei. Zwakke tot matige W. tot Z. wind. Tijdelijk opkla rend, later toenemende bewolking met kans op regeö of onweer. Aanvankelijk wanner. B rgerlijke Stand. GEMEENTE SCHAGEN. OndertrouwdJacob de Boer, oud 24 jaren en Jo- rina Eijtje Heijligenberg, oud 24 jaren. Gehuwd: Pieter Slcoves, oud 42 jaren en Anijc Velhman, oud 30 jaren. GEMEENTE 7JJPE. Geboren: Wil'em, zoon van Arie Wezel en Cor- nelia Wagemaker. Ondertrouwd: August Frederik Jansen, 30 jaar spoorwegambtenaar tee Amsterdam, en Neeltjc FYansz, 27 jaar te Zijpe. Dirk Koning, 23 jaar, tim merman en Trijntje Zeeman, 21 jaar, beiden to Zijpe. Predikbeurten. ZONDAG 16 MEI. NEDERLAND SCH HERVORMDE GEMEENTE te: Callantsoog, voorm. 10 uur, 'Ds. De Graaff. Anna Paulnwna. Geen dienst. NEDERLANDSCIIE PROTESTANTENBOND Breezand, voorm. 10 uur, -;Ds. Buiskool, Vlootpre- dikant to Helder. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 9$* uur, Ds. De Borst. Marktberichten. ALKMAAR, 15 Mei. 14 Paarden f 100 a f 400, '52 koeien f 60 a f 280, 395 schapen f 26 a f 50, 132 nuchtere kalveren f 12 a' f 28, 77 magcro varkens f 28 a f 39, -203 biggen f U a f 23. Kipeieren f 4.50 a f 5.25 per 100 Boter 70 a 77% per KG. 1013 Lammeren f 12 a 119. BROEK OP LANGEND IJK, 12 MH. Rbabarbcr f 1.70 a 'f 3.80 por 100 bos. IÏELDER, 14 Md. Spinazie f 2 a f 5.50 per'100 mandjes. Radijs f 1 per 100 bos. Raapstelen f 1.20 per 100 "bos. Rabarber f 5 per 100 bos. Sla lc soort f 4 per 100 krop. Prei f 10 per 100 boa. Peterselie f 3 a f 4 per '100 bos. ALKMAAR, 14 Mei. c. Fabriekskaa8. Kleine f 52, kleine boerenkaas f w, commissie boerenkaas f 50, 'ndddeelbare boerenkaas f 50. Handel kleine goed.1 Aangevoerd 235 stapels, wegende "200000 K.G. Graanmarkt. Aangevoerd '273 H L. Tarwe f 14.50, gerst (chev.) f 10.J0 n f 10.90, liavor 'f 7.50 a 18, bruine boqpen f 14 a f 20, citroenboonen f 10, witte boonen f 22 o f 26, rood mosterdzaad f 29, groene erwten f 20 a f 23, grauwe erwten f 24. VAN EWIJCKSLUI8. Aan den visoh afslag was op Zaterdag 8 dezer aan gevoerd 392 pond bot, prijs 12% 13 cent, 17 pond schol it 7% cent. 1 Aanvoer-op Woensda* 12 Mei aan t den vi scn af slag te VanEwiJcbsluis: aal 2000 pond, 22 h 23 cent; bot 33 pond, 12% oont; sohol '10 pond, 7 cent.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2