Schaper Courant. TWEEDE BLAD. DE HOFDAME. Hoe verkrijgen wij uitmuntend zaaizaad en pnotgoed. Tweede Kamer. ZATERDAG 15 MEI 1915. 58ste Jaargang No. 5590. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 11 Mei '1915. EEN GESTOORDE INBRAAK. De eerste zaak was contra een paar oude beken- don van de rechtbank. Die lui kwamen uit Hoorn. Het warén de schilder -Kees Veer en de werkman Frans van ftooij. Veer, die 'nog zeer onlangs een straf opliep wegens diefstal van 'een bakaker, ge pleegd te SchellmSkhout, had op 10 'April jl. des avonds laat gezien, dat do glashandlelaar J. Pels nog niet een trein de stad uitging. Daar knoopte hij han dig een plannetje aan vast. Hij waarschuwde zijn goeden, trouwen Frans en het stoutmoedige tweetal toog gezwind fmaal op inbraak uit. Het pakhuis van. Pels, Nieuwe Noord 39, dat'gemeenschap heeft met diens kantoor, was gauw bereikt en in die be trekkelijk stille buurtschap dachten dë heeren eens voortreffelijk hun slag te slaan. Maar bij het forceeren van een deur begon Van Rooij weldra berouw te krijgen en op een gegeven oogenblik liet hij zijn kameraad in de boosheid in' den steek. Die kon verder alleen Ook niet spoedig genoeg klaar komen, want een buurvrouw, de echt genoot© van bakker Veldhuis, had .onraad ontdekt en was er stilletjes op kousen op afgeslopen. Ze had al gauw genoeg gezien en was haar man gaan waarschuwen, die de politie van het gevalletje ver wittigde. Agent De Jong met 'een hond en den zoon van den bakker op den loer en werd de inbraak, waar-' voor nota bene nog een flink 'stuk hout was ge haald, in haren verderen voortgang gestuit en van de poging tot inbraak behoorlijk verbaal opgemaakt, terwijl de meegebrachte hond Kees Veer greep en diens kameraad Van Rooij door -den agent achter haald werd. De lieeren zaten spoedig broederlijk in voorarrest te Alkmaar. Tegen Veer en Van -Rooij ieder werd 8 maanden ge\ angenisstraf geëischt. Mr. Moens, toegevoegd verdediger, b&d aanmer king op de dagvaarding, achtte het bejtvijs niet ge leverd en concludeerde tot vrijspraak. OM ONDER DAK TE KOMEN. Hendrik 'Geel, een zwerver zonder 'beroep, had op 14 April ten einde raad, den agentt 'Markus te Alk maar, om een dubbeltje -gevraagd, nadat hij 'op 12 Maart nog met een uitg^anskas van -45 gulden uit de rijkswerkinrichting was gekomen. Thans is de eisch 3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrcihting. Zoo komt Hein voorloopig weer onder dak. NOG ZOO EEN. Piet Wind, ook een zwervend heerschap, van be roep vroeger arbeider, had in Maart met f 85 als uitgaanskas Veenhuizen verlaten en voor die maand ten einde was, had hij alles „frisch" gemaakt. Of zoo iemand er ook raad voer weet! Maar toen hij voor eigen onderhoud moest zorgen, wist hij niet beter te doen dan den -agent van politie Stelling te Hoorn om een paar centen te vragen. De O. v. J. vorderde nu 3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting tegen Wind. EEN LIEFHEBSTER VAN WASCHGOED. Gerritje Verblauw kwam in den nacht-van 7 op 8 November in hare woonplaats Helder uit het dans huis Tivoli en trok op haren weg naar huis - de Brandsteeg door over het erf-van Guurtje de Leeuw, vrouw van zekeren De Wolf. Er -hing daar eenig waschgoed1 aan de lijn en Gerritje was -zoo brutaal een mansonderbroek'mee te nemen, die daar-onder meer te drogen hing. Blij met haar buit toog ze huiswaarts, -doch het zaakje kwam uit en nu werd f 25 of 10 dagen hech- nis geëischt. Dan volgde Antje de Jong uit Amsterdam, aie op dien avond met Gerritje uit -Tivoli kwam en een manshemd van Guurtje de Leeuw's drooglijn mee nam. Tegen haar werd deswege eveneens f 25 of 10 dagen hechtenis geëischt. OM DE KINDEREN. Femke Likkema, Vrouw van Leendert Koender- man, te Helder, had door hare -kinderen ruzie met haar buurvrouwtje M. Rotgans gekregen. Op - 2 April waren Femke's kinderen met kameraadjes op'straat aan 't spelen en werd er metgroote vol harding op juffrouw 'Rotgans' deur getikt. Nu de den de Ivoendermannetjes dat niet, -maar juffrouw Rotgans meende van wel 'en ging met straffende hand 'zich in haar gestoorde rust wreken. Femke ging toen op hare beurt M. -Rotgans te lijf.... Waarvan acte!.... Vier vrouwen als getuigen, twee h charge, twee k décharge, Nadat zij allemaal voldoende waren ge- FEUILLETON. 22 Ds 1 pijnlijk wordende Btilte werd 'onderbroken door het besluit van 'mevrouw Van Hoogcndsl, om het lieve Jonge pnar nu nlleen'te laten. Hans Hen- ning herademde, toen de deur. achter Raar ,|esioten werd en hij eindelijk met Sitta alleen was. Hij trad op haar toe. T, Zij stond op en gaf hem beide handen, „ik wil een goede vrouw voor je worden!" zeide zij" tot zijn verbazing met 'een half snikkenden zucht. '„Je zult nooit over mij te klagen "hebben." Hij legde de armen om haar heen en trok het schoone hoofdje aan -zijn borst. „Sitta liefste, dat weel ik." 1 a Zij hield zich stil onder zijn gloeiende kussen. Toch kwam er een gevoel van 'geborgen te zijn over baar. 1 „Was je boos !op mij, dat ik niets van my het hooren, Sitta, of hebt gij mij juist beoordeeld? Het was alleen de schuwheid om een offer van je te vergen, Dat verhinderde mij 'u mijn liefde te verklaren." „Dat dacht 'ik wel. Maar i k kon -toch onmogelijk schrijven." „Neen, zeker niet, mijn 'liefste! Hoe goed was het, dat de erfprinses mij inlichtte! -Wilt gij mij ook niet zeggen, wat 'gij haar 'hebt verklaard?" „Wat?" Sitta kromp 'ineen. „Dat je mij liefhebtl Ik 'wilde het van jou zelf, niet alleeD door een tusschenpersoon weten." r Zij leunde met het hoofd tegen zijn schouder. Hij kon het 'onduidelijke fluisteren -niet verstaan. Eerst to-n zij luider doorging: „Ik wilde-het je be wijzen met mijn gansche leven moest hij zich daarmee tevreden stellen. Dat Sitta merkwaardig weinig zeide of somshee- lemaal niets zeide, zoodra het gesprek op Glück- stadt kwam, verwonderde 'hem niet meer. Het viel haar moeilijk, zelfs tegenover hem, om over den erfprins te spreken. Hij vond dat 'bij haar karak ter begrijpelijk, hield daar derhalve spoedig 'mee op en vertelde haar liever -van Hinrichshagen. De hoord als getuigen, kreeg de O. v.'J. het woord, die f 10 'boete of 4 dagen hechtenis tegen Femke vroeg. CONTRABANDE. S. J. Boom, Schipper te Schiedam, had goederen fusten raapolie uit de stelling Amsterdam vervoerd, zonder het noodige consent. Eisch: f IC of 3 dagen hechtenis. Schipper J. Zuidewind van Texel, had onlangs wat briketten uit de stelling 'Amsterdam vervoerd zon der dat de commandant 'der .stelling daarvan vol doende verwittigd was geworden en -liep hiermede een eisch op tot f 10 of 2 dagen hechtenis. MISHANDELING. Dirk Dekker, landman te Den Helder, heeft op 3 April jl. een 16-jarig knechtje van zijn broer Louw Dekker mishandeld, omdat de jongen niet aan een opdracht van hem gehoor wilde geven daar niet Dirk maar Louw zijn baas toch was? De O. v. J. vorderde wegens de mishandeling f 5 of 2 dagen heohtenis. BELEI DIGJNG EN MISHANDELING. Volgt 'Wouter van Kleef, stoker te Rotterdam, die onlangs een paar menschen uit Den Helder be- leedigde en een hunner zelfs mishandelde, waarmee hij een eisch tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis opliep. NOG EEN BELEEDIGER. De'laatste beklaagde is C. de Boer, een visscher op Urk, die zijn plaats- en vakgenoot -Koffman op 27 Maart jl. heeft beleedigd door hem in tegen - woordigheid van een anderen visscher uit te schel den. De eisch was f 5 of 2 dagen hechtenis. A.s. Dinsdag uitspraken. Het geven van een hooge opbrengst is erfelijk, de af wezigheid van afwijkende planten in een. gewas wijst op zekerheid van overerving. Wij moeien daarom het zaad of de poters nemen van een gewas, dit een hooge opbrengst heeft gegeven en niet verbasterd blijkt te zijn door afwijkende planten of verontreinigd door onkruid. Om een hooge opbrengst te kunnen geven, moei een gewas groeien op een zeer vruchtbaren grond. Op min der vruchtbaren grond komt de aanleg van het zaad of pootgoed om een gewas met hooge opbrengst te geven niet tot zijn recht en kunnen wij dus dien aanleg nicl waarnemen. Om zeker te zijn, dat in het zaaizaad of pootgoed du aanleg aanwezig is, moeten wij het nemen van onze vruchtbaarste gronden, en van het beste gewas dat daar op is te verkrijgen. De opbrengst van een gewas kunnen wij te weten komen door een deel van hel gewas, als het rijp is. afzonderlijk te snijden, te dorschen en te wegen of ook door bij het dorschen, schoonmaken en wegen van den geheelen oogst tegenwoordig te zijn. De aanleg blijkt reeds, indien van -een gewas de beste gedeelten een hooge opbrengst geven en als tevens kan worden aange nomen, dal het gebruikte zaad of pootgoed van gelijke afkomst was. Over de verbastering van het gewas "kunnen wij een oordeel vellen door het tijdens den groei nauw keurig waar ie nemen en te onderzoeken of er veel afwijkende planten in voorkomen. Als wij aannemen, dat van een bedrijf, dat voor he! leveren van zaaizaad, in aanmerking komt, alle linde- rijen met zaad van goede afkomst zijn bezaaid, kan één bedrijf ons reeds een groote hoeveelheid zaaizaad leyeren. Van vier bedrijven, waarvan wij de opbrengst con troleeren, zal misschien op grond van de controle slechts één kunnen worden gekozen: voor het leveren van zaaizaad. Indien nu dat ééne bedrijf 200 H.L. zaaizaad of pöolgoed voortbrengt en de controle van vier bedrijven f 100 kost, zal de prijs van 1 H.L. zaaizaad hierdoor slechts f 0.50 worden verhoogd. 4 Laat daarom degenen, die op eene hooge opbrengst en goede kwaliteit prijs stellen met elkander -voor dit doel samenwerken; ik stel mij gaarne beschikbaar om daarbij voor piijn ambtsgebied als tusschenpersoon te fungeeren en deuk mij dan deze samenwerking als volgt leder, die voor het komende jaar zaaizaad of poot goed noodig heeft, van welken aard ook, zeudl eene opgaaf daarvan hij mij invóórlOJuni a.s. Zoo- dra die .ei mijn is verstreken, worden alle'bestellerp uitgenoodigd tot het bijwonen van eene verga dering, waarin de verder te volgen weg zal worden besproken. Personen, die in de meening verkeeren, dat hun ge was van voldoende kwaliteit zal zijn om uitstekend zaai zaad of pootgoed te kunnen leveren, worden uitgenoo digd zich bij mij"1 aan te meLdén en aan degenen, die zich aanmelden wordt door hiertoe benoemde personen of commissiën een bezoek gebracht om zich van de geschiktheid van het gewas te overtuigen. Op de ge wassen, die geschikt zijn geoordeeld, wordt de controle voortgezet en de opbrengst on de kwaliteit van hel geoogste zaad of pootgoed gecontróleerd. Indien er onder de landbouwers, die zich hiervoor aangeven, zijn, wier gewas reeds onder controle staat van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, kan voor dezen de keuring te velde door onze commissiën vervallen en dus alleen de controle op de opbrengst over :het algemeen niet vleiende schilderingen van het zeereenvoudige huis zouden mevrouw Van Hoo- gendal met ontzetting hebben 'vervuld. Sitta liet het koud. 1 1 „Als het voor 'jou goed genoeg is, -Hans Henning, zal het voor mij ook voldoende zijn," zeide zij een. voudig. „Geloof toch niet, 'dat je een verwende hof dame tot vrouw krijgt. Je trouwt met een straat arm meisje hoe zou het ''mij toekomen hooge aanspraken to maken?" t „Je had de hoogste 'plaats kunnen innemen," ant woordde hij geroerd, „3lechts -om mijnentwille geeft-ge zooveel op." Zij'schudde het hoofd. „Je vergist-je, want ik voelde 'mij hier zeer ongelukkig en naar Glück- stadt zou ik nooit teruggekeerd zijn." Hij wist, boe pijnlijk "haar dit thema was en daarom ging hij er maar ■tiet verder op door. „Wil je zuster Hilüe niet bij ons 'blijven? Ik zal het haar heel vriendelijk vragen," -zeide Sitta, ,,'t doet mij zoo'n leed, dat ik haar moet verdringen." „Zij wil zoolang blijven, totdat jij mot-alles op de hoogte zult zijn, dan gaat ze naar oom op Mal- chow,"meende Hans Henning. Naar den aard van vele broeders vond hij het zeer natuurlijk, dat zijn zuster zich aan hem wijdde' zoolang hij haar noodig had en dadelijk zonder klacht 'verdwijnen, wanneer een ander haar plaats kon innemen. Mevrouw Van Hoogendal 'onderbrak al heel spoe dig het samenzijn 'van het verloofde paar. Zij ver langde dat Hans Henning-'zich aan de overste zou laten voorstellen en ook -moest-hij aan het gemeen schappelijk maal deelnemen. Sitta betreurde het aan een kruisvuur'van zoovele blikken ten prooi te moeten zijn. Zij 'wist hoe ver schrikkelijk dat was. Maar Hans Henning stond de proef heel goed door. De 'overste, de oude gravin Recke, was een levendte almanak de Gotha en zij nagelde Hans Henning en zijn familierelaties muur vast en toen dit verhoor was afgeloopen, klampte een der andóre dames zich aan-hem vast en kwelde hem met vragen over alles en nog wat. Hij bleef echter even vriendelijk en "beleefd en 'mevrouw Van Hoogendal oogstte -'veel lof in met haar aan staanden schoonzoon. De oude dames wisten natuurlijk biet, dat Von Krochert haar allen in 'zijn hart verwenschte, 'om- worden uitgeoefend. Tenslotte worden voor het leveren van het benoodigde zaaizaad of pootgoed zooveel bedrijven uitgekozen ais noodig zijn, om net bestelde te leveren, waai voor na- tuurhjK die gewassen gekozen worden, waarvan opbrengst en kwaliteit bovenaan slaan. l>e prijs, die voor oat zaad of pootgoed aan den teler zal worden betaaxü, moet van te voren worden overeengekomen, b.v. wor den gesteld op een bepaald bedrag per H.L. boven de marktwaarde, die het op oen bepaalden vooraf genoem den leveringsdatum bezit. Op die wijze ontvangt de landbouwer een bijzonder goeden prijs voor zijn product, terwijl de afnemers het beste zaaizaad of pootgoed verkrijgen, dal te verkrij gen is. Mochten de vergadering van afnemers of de controle- commissiën van oordeel zijn, dat bepaalde soorten van pootgoed of zaaizaad uit andere provinciën (of uit het buitenland) betrokken moeten worden, dan kan daar toe natuurlijk ook besloten worden en mei de organi saties, die daar de keuring van gewassen te velde uil- oefenen, in overleg worden gelreden, terwijl ook stap- [pea kunnen worden gedaan om zaad of pootgoed van uit muntenden stam, waarvan te weinig aanwezig is, in een bepaalde boerderij te vermenigvuldigen voor gebruik in oen volgend jaar. Bovendien kunnen door den aanleg van Rijlcsproef- relden verschillende soorten van zaad of pootgoed met elkander worden vergeleken en op die wijze worden gezorgd, dat inderdaad het beste en productiefste voor ben uitzaai wordt gebruikt. De Rijksiandbouwleeraar voor Noordhoiland, C. NOBEL, Schagen, 12 Mei 1915. Een leerrijk uitstapje. (Vervolg.) Volledigheidshalve moet dit tweede gedeelte vah het reisverhaal wonden aangevangen met de modcdceling, dat hel gezelschap zich aan de wélvOorzieue tafel in hoi „Oranje-Hotelte Leeuwarden niet onbetuigd liet. We hadden hier het genoegen, kennis te maken met den Diieclceur der Friesche Coöperatieve Z uivel-Export-Ver- eeniging, den heer K. Eriks Az., een Noord-Hollander van geboorte, die voor dien avond en den volgenden dag de leiding der excursie op zich nam. Na den maaltijd weid een bezoek gebracht aan het Gebeouw van de Afdeeling „Friesland van de V.P.N. (Vereeniging van Pluimveehouders in Nederland), waar in de Coöperatieve Hier-. Pluimvee- en Vpedcrhandel is gevestigd. Ronduit gezegd, we hadden geen groote ver wachting van hetgeen we hier zouden zien, doch deze werd in alle opzichten verre overtroffen. We waren niet weinig verbaasd, toen we vernamen, dat hier wor den aangevoerd per week bijna y2 milliocn kippeneieren, welke alle voorzien zijn van een stempel-afdruk „V.P.N. Friesland". Nadat de eieren in een minimum van tijd in hel „schouwlakaaltje" op versohheid zyu onderzocht, worden ze gesorteerd naar de grootte, (14, 15, 16 of meer per Kilogram), en op handige wijzo in groote kisten tusschen houtwol verpakt. Dan ziju ze vóór de verzending in normale tijden vooral naar Engeland en Duitschland gereed. Ook eendeneieren, ja zelfs ganzen-, kalkoen- en kievitseieren zagen we hier aange- \oerd. Wanneer de prijs der eieren in hel algemeen laag is door de tijdelijk zeer groote productie, worden groote hoeveelheden in kalk water geconserveerd en tot den winter bewaard in de daarvoor bestemde bakken kunnen ongeveer 4Ó0.000 stuks geplaatst worden. Dat ook de handel in pluimvee hier van bet eeke nis is, moge blijken uit het aantal kippen en lianen van verschillenden leeftijd, dal naar hier wordt gezonden, om geslacht in de koelkamers gedurende enkele dagen bij een temperatuur nabij het vriespunt bewaard en vervolgens vooral naar het buitenland -verzonden te worden: n.L tegenwoordig ongeveer 5000 dieren per week. Dat hiervoor een zeer groot aantal hokken, en vertier een ruime slachtplaats, een groote vccrenberg- ruimte en zeer groota koelkamers benoodigd zijn, laat zich gemakkelijk begrijpen. Om de zaak geheel volledig te maken, is hier tevens gevestigd <fen coöperatieve voederhandel, met het doel, den leden beste kwaliteit graansoorten enz. voor "kip pen van allerlei leeftijd te verschaffen tegen billijken prijs. Ook deze afdeeling werkt met succes, getuige de omzet van 2500 gulden aan diverse voeders per weck. Hoe is nu deze groote coöperatie ingericht f In het kort werkt zij aldusde leden-kippenhouders zijn aan gesloten bij verschillende pnder-afdeelingen, die tezamen een 100-tal verzamelplaatsen hebben, waarheen zij eieren en pluimvee zenden en waar zij de voeders kunnen be stellen. Deze onderafdeelingen hebben eeh beambte, die zorgt voor doorzending, afrekening, enz. Dat vele klein tjes werkelijk -aen groote maken, blijkt hier uit den totalen omzei in 1914 tot een bedrag van bijna 630.000 gulden. In het jaar van oprichting (1903) werden 240.000 eie ren verhandeld, in 1914 bijna 40 keer zooveel; alleen deze cijfers spreken voldoende tot hen, die mochten mee- nen, dat op dit gebied in onze provincie weinig of niets meer te doen valt. Nog werd ons medegedeeld!, dat deze coöperatie zich ook gaat toeleggen op den fruithandel voor de leden; voorloopig is een deskundige tuinman aangesteld, om hij de leden- in de provincie de vruchtboomen te snoeien en wenken te geven voor een goede behandeling van don boomgaard. Ook van deze afdeeling heeft men groote verwachtingen. Alweer een stuk -..vereenigingsleven" van nabij bezien.; nu nog een uurtje ontspanning en dan tijdig de slaap kamers opgezocht, want den volgenden dag zouden dat hem door haar gebabbel 'elke gelegenheid werd ontnomen tot een Intiem gesprek met Sitta.- Hj kon haar werkelijk niet meer alleen spreken, alleen in de donkere corridor'een kus öp haar wan gen geven, want dadelijk daarop reed de koets van het stift voor om hem naar het'station te brengen. Maar Sitta's toestemming tot een spoedige 'brui loft verzoende hem evenwel met-deze scheiding. Sitta knikte stom, toen hij haar zeide, dat hij vanaf het station 'naar Glück'stadt zou telegrafee- ren. „Zij kunnen het dan 3van daar naar dep erf prins seinen, want ik -"weet niet waar 'hij zich op dit oogenblik ophoudt,"vvoegde-'hij er aan toe. „Ik ook niet. Ergens in Noorwegen-moet hij zijn. Voorloopig zal bij voor brieven wel onbereikbaar rijn. Je moet je daarom maar 'niet verwonderen, als hij je niet feliciteert." Sitta wist heel precies, dat *de erfprinses het'be richt harer verloring zou verzwijgen en eerst de tijding van hun huwelijk aan den erfprins-zou door zenden. Het was te hopen, dat hij dat bericht 'niet eerder zou ontvangen voordat bet feit aebter den rug was. Zij voelde dat haar handen bij deze ge dachte ijskoud werden. Zij liep ondanks 'het afkeurend hoofdschudden harer moeder mee tot het portier -Van het rijtuig. „Ik wenschte, dat die enkele weken -voor onze brui loft maar reeds voorbij waren," zuchtte zij. Hij keek haar diep in de oogen, dan kuste hij haar hand. „Dat is het schoonste afscheidswoord, dat je mij hadt kunnen -geven, Sitta!" Hoe gelukkig zag bij er uit. Sitta rilde in de milde lentelucht. Met wijdgeopende oogen keek 'zij lang het rijtuig na, waarvan langzamerhand 't rol len in de verte wegstierf. Zij 'merkte niet, hoe de opstekende wind heur het haar in het gelaat woei en haar rok zich eng 'óm haar beencn sloeg. Zij hoorde slechts als in eèn droom -het zuchten, wan neer hij door de nog kalle takken streek. Als in een visioen zag zij voor baar innerlijk oog een -hooge, slanke mannengestalte in 'een zeilboot staan. De wind blies in bet witte zeil. De zee ruischte. Op de schuimende golvenkammen-dansten de meeuwen. De blikken van den eenzamen man gingen -in de wijde verte. Hij wikkelde zijn mantel vast om zich heen. Zijn schitterende oogen keken steeds naar de ver der en verder wegdeinende kust. Van uit de verre we reeds te 8 uur een bezoek brengen aan clc gebou wen der meergenoemde Zuirel-Export-Vereeniging. Vóór ik overga tot een beschrijving van hetgeen wij hier zagen, komt het mij gewcnscht voor, iets mede te doelen omtrent de vereeniging zelve, zooals ons dat door onzen onvermoeid en geleider, den Directeur de zer coöperatie, in zijn ruim kantoor op onderhoudende wijze werd verteld. Het hoofddoel van de Zuivci-Export-Vereenigïiig is; de verkoop van de zuivelproducten vcor hare leden; op het oogenblik zijn 35 coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland er bij aangesloten, waarin de melk van pl.m. 60.000 koeien word1 verwerkt. Voornamelijk wordt boter verhandeld, doch ook de omzet van kaas wordt meer en meer van betoekeuis. Van iedere fabriek wordt wekelijks door den Direc teur en den bedrijfsadviseur 'do boter 'uit minstens één vat gekeurd, en de verpakking ervan beoordeeld; even tueel© opmerkingen worden In een register genoteerd, en aan aen beheerder der desbetreffende fabrieken medé- gedeeld, benevens het vochtgehalte, "hetwelk de boter bij onderzoek bleek, te bevatten; bovendien wordt het géwicht van de boter uit een vat gecontroleerd. Voi- aoet het product aan de ceötelde êischen, dan ont vangt de fabriek daarvoor den gemiddelden verkoops prijs wijkt het in een of ander opzicht ©enigszins belangrijk at, dan wordt een bepaalde korting toegepast. Botor met te hoog vochtgehalte wordt naar de fabriek teruggezonden, om nog eens te worden gekneed; treden gebreken op, dan stelt de bedrijfsadviseur een onder zoek ter plaatse in, om zoo mogelijk de öorzaak dtar- van op te sporen en weg te nemen. Het ligt voor de hand, dat de kwaliteit van de boter met dit systeem van werken aan steeds hoo- gere eischen gaat voldoen. Ze wordt uitsluitend verhandeld onder het bekende Rijkscontrólemerk, terwijl op de vaten de naam 'der fabriek voorkomt, de datpm va nde bereiding on het-merk der export- vereeniging: 'een kruiwagen, met in een cirkel daar omheen geplaatst de letters F.C.Z.E.V. In 1914 is aangevoerd bijna '4% millioen KG. boter, waarvoor bijna 6.000.000 gulden werd bedongen. De'omzet van kaas was verleden jaar wel minder belangrijk, nl. ruim 1% millioen KG. met een waar de van 850.000 gulden, doeh deze breidt zich sterk uit. Voornamelijk worden 'verhandeld de Engelsche Cheddar- en' Cheshire-kazen, en verder Edammer en Goudsche. Terwijl de eerste soorten, gr ooien- deels öf volvet bi halfvet worden geleverd, wordt ook bij de laatste een bepaald 'vetgehalte in de droge stof als eisch gesteld. Jaarlijks worden '12 kaaskeuringen gehouden. 'Dat uitbreiding van den aanvoer van-kaas wordt verwacht» bleek ons uit de mededeeling, dat de ver eeniging voor den aanbouw Van nieuwe koel- en pakhuizen een terrein van 2/5 'H.A. heeft aange kocht. 1 Aan het veergrooten van den omzet moet 'vooraf gaan de uitbreiding van bet 'afzetgebied, waarvoor dan ook'in 1914 gezorgd is door een reis naar en door. Noord-Amerika 'te maken en daar handelsre- latiën'aan te knoopen. 1 Indien voorheen boter aan'een handelaar werd verkocht, bepaalde deze laatste den prijs'na beoor deeling der kwaliteit; thans wordt door den Direc teur der Coöperatie vooraf do prijs van de te leve ren boter vastgesteld in verband met de binnen- en buitenlandsche marktprijzen, welke ommekeer zeker een bewijs is van de richtage wijze, 'waarop voor de Exportvereeniging de handelszaken zijn gedreven, en van het vertrouwen, door den handel daarin ge steld. Na deze inlichtingen ontvangen 'te hebben, gin gen we over tot bezichtiging der 'beide gebouwen; hadden we aan de hand van eenige cijfers veronder steld, dat deze groot en ruim zouden moeten zijn, de werkelijkheid overtrof verre onze verwachtin gen. Na de machinekamer, waarin o.a.'een Diessel- motor van gröote afmeting, werden we geleid door de verschillende lokalen in de pakhuizen; al naar men dat weusebt, kan met behulp van een koelma chine de lucht op temperatuur nabij of beneden het vriespunt worden gebracht 'en gehouden. De aanwezige kazen worden 'thans bewaard bij '8 gr. C. 46 gr. F.), en de boter bij 4 gr. C. onder nul. De lift maakt in beide gebouwen 'het transport van het personeel 'en de aangevoerde zuivelproducten, naar de lokailen op een der 5 verdiepingen,'zeer ge- makkelijk.z c Na deze zeer beknopte beschrijving nog een paar opmerkingen. In de Augustusmaand van het vorige jaar, toen in Noordholland groote hoeveelheden kaas en boter ver beneden de waarde zijn verkocht, wer den deze producten van de fabrieken der Export vereeniging in de pakhuizen opgeslagen, en eenige weken later'tegen normale prijzen*afgeleverd. Wan neer zullen de NoortSiollandscho 'zuivelbereiders de hand aan den ploeg slaan, en het Friesche voor - beeld volgen, door zelve, door bemiddeling van hunne export-vcreemging Jhunne kaas (en 'boter) te gaan verhandelen? Het is een heele „aanpak" doch mogelijk za1 het ook hier zijn, indien eenige flinke mannen er hunne schouders onder zetten. Den Haag, 13 Met* Zooals te voorzien was, is ook het groóte móbili- satie-debat uitgeloopen op het zonder stemming verdwij nen van de motie, die reeds van December af dreigde zonder den betrokken minister vermoedelijk el te zeer verte weerklonken zijn'woorden, die hij in het brui sen van den wind, het ruischen der golven sprak: ,JEr zijn nog nieuwe werelden te ontdekken, nieuw morgenrood, dat wij tegemoet varen met de ge zwollen zeilen van onze koenste -hoopl..." Sitta steunde. 'Neen, zij voer met hem geen nieuw leven, geen nieuw 'morgenrood tegemoet neen, haar levensweg liep uit op de'eenzaamheid, verloor zich in het stuifzand van 'de heide in de Mark- Zij wist niet hoe het 'kwam, maar zij lag plotse ling op de harde steenen treden - van de trap en haar hoofd sloeg tegen de koude harde leuning. De heftige 'lichamelijke pijn, die haar deze -val berokkende, deed haar 'goed. Met moeite richtte zij zich op. Met gebogen hoofd liep zij in 'huis naar haar ka mer terug, die zij op slot deed 'en op al het roe pen, smeeken en schelden van haar moeder gaf zij geen antwoord en zij deed de deur -niet open. Er zijn ocgenblikken waarin zelfs aan de -grootste zelf- beheerscbing een einde -komt, en men niets en nie mand kan verdragen. Van de erfprinses kwam in een'der volgende da gen een hartelijke -gelukwensch in. Zij betreurde het levendig den erfprins deze blijde tijding niet te 'kunnen meedeelen, want meeetal bereikten haar brieven hem niet. (Tegelijk bood -zij, ook namens den erfprins Sitta aan, haar levenslang haar pen sioen uit te betalen. Want bij Raar huwelijk hield dit op. Sitta steeg 'het rood naar de wangen, •toen zij dezen brief las.'Dit aanbod was haar al'zeer onaan genaam. Zou'zij zich nog voor dit-offer ook moeten laten betalen? Zij schreef een beleefden, maar be slist weigerenden brief, ondanks dat haar moeder haar op allerlei manieren dat uit het hoofd poog de te praten. Die vond haar overspannen ideeën en dwaze gedachten zeer belachelijk, zij verweet haar te weinig gevoel van trots om voor de toekomst geheel afhankelijk te willen zijn van haar man. „Ja, ik neem liever duizendmaal alles van hem aan," antwoordde Sitta energiek, „dan slechts maar een penning uit Glückstadt. Tot nu kwam het pen sioen mij volgens recht en billijkheid toe, evenals elke andere boldame, maar bijzondere gunsten wil ik niet." De weken tot de bruiloft verliepen voor Sitta in

Schager Courant | 1915 | | pagina 5