illiltll Klim- DINSDAG 18 MEI 1915. 58ste J aar gang. No. 5591. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGI1 EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIBN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHADEN, LAAN D 5. Int. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent AD VERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. goedkoop brood. Tot dusver heeft in de verschillende provinciën het volgende aantal gemeenten zich bereid verklaard tarwemeel van do Regeering te betrekken ter be reiding van Regeeringsbrood h 12 cents per KG.: in Zuid-Holland 60, in Noord-Hollamd 30, in Zeeland 25, in Overijsel 9, in Groningen 1 (de gemeente Gro ningen), in Gelderland "14, in Limburg 2 (Maastricht en Roermond), in Noord-Brabant 9, in Utrecht 8, in Friesland 7, in Drente i (de gemeente Meppei). De prijzen, waarvoor 'de gemeenten het tarwe meel van de Regeering zullen betrekken, variëeren tusschen f 7 (in VIaardingen en f 13.50 )in 'Roer mond per 100 KG. De gemiddelde prijs bedraagt f 9 per 100 KG. ontvluchte gevangenen. Drie ontvluchte Fransche krijgsgevangenen, twee sergeants en een 'soldaat, uit het gevangenlager te Munster, zijn Zaterdag te 'Oldenzaal aangekomen. 4 October bij Maubeuge werden -zij gevangen geno men. Zij zijn vertrokken naar Rotterdam. moord te roozendaal. De dader van den moord te Roozendaal Johannes Bogers, is Zaterdagmiddag door Duitsche militairen per auto tot de grens geberaeht en -daar door onze marechaussees overgenomen. Tusschen Antwerpen en Esschen, wist hij nog uit de auto te springen, waarhij hij aan het-been gekwetst werd. Stevig ge lbonden werd hij daarna verder vervoerd. moeilijkheid in de steenkolenvoorzie- ning. Naar de'N. R. Ct. verneemt'heeft de Stoomvaart^ maatschappij Nederland 25.000 'ton Amerikaansche steenkolen gekocht, 'welke zij met haar eigen <sche- pen naar Nederland zou-hebben te vervoeren. A. J. J. VAN STEYN. f De burgemeester van Den Helder, de -"heer A. J. J. van Stcyn, is na een 'langdurige ongesteldheid Zaterdag te Velp-overlieden. De heer Van-Stcyn, die in 1896 tot burgemeestéi* werd benoemd, was ridder - der Oranje-Nassau- orde. verloren en terug. Een conducteur van Van Gend en Loos had Vrij dag het ongeluk, op het stations-emplacement te Arnhem een zak, inhoudende 'f 5000, te verliezen. Zaterdagmiddag werd het zakje met geld terugge vonden in den tunnel op het station aldaar. Slechts eon gering bederag 'ontbrak; waarschijnlijk heeft de oneerlijke vinder berouw gekregen of geen raad geweten mot het geld, dat grootendeeïs bestond uit bankbiljetten, waarvan de nummers -'alle genoteerd waren. koffiehuizen en mobilisatie. Men schrijft uit Apeldoorn aan 'hetHdbld.: 'Alhier is een procedure aanhangig, -waarvan de uitspraak door velen, vooral koffiehuishoudeers, met belangstelling wordt te gemoet geezien. Van de mobilisatie af geldt hier het algemeen ver bod van den verkoop van sterken drank en nu ligt het voor do hand dat sommige caféhouders tersluiks toch sterken drank schonken.'Hierop werd en wordt nauwlettend toegezien -en bij bekeuring krijgt de overtreder den volgendien dag een schildwacht voor de deur en blijft de zaak, bij eerste -overtreding, gewoonlijk een week en 'bij herhaling twee weken, een maand of langer geslo.ten. Dat de sluiting eener zaak in-alle gestrengheid geschiedt, blijkt 'uit verschillende gevallen. Zoo werd een dokter, die bij een zieke was geroepen, niet doorgelaten of hij moest eerst'een bewijs, van den commissaris van -politie hebben. In 'een ander geval overkwam dit een caféhouder wan het Loo, die voor zaken naar Apeldoorn was -geweest. Te ruggekomen, was de toegang tot zijn woning door een schildwacht afgezet, die "beslist weigerde den man tot zijn eigen woning toegang ;te verleenen, zelf8 niet toen vrouw en buren als getuigen op traden. De schildwacht had strenge consignes nie mand door te laten. Er zat niet'anders op, dan naar Apeldoorn terug 'te keeren en een bewijs te halen, dat hij in zijn woning mocht worden toegelaten. Dat deze maatregelen aan verschillende groote en kleine zaken veel schade berokkenen bij den langen -duur der mobilisatie, ligt voor de' -hand, en dat de caféhouders trachten aan deze bepalingen te ontkomen,'evenzeer. Thans 'heeft een hunner, wiens zaak bij herhaling voor geruimen tijd -gesloten is, een vordering tegen de 'gemeente Apeldoorn om schadevergoeding, -geleden door een volgens hem onrechtmatige daad van den'burgemeester als hoofd der gemeente, ingesteld. 1 Tweemaal- reeds diende deze zaak voor het kan tongerecht en beido keeren vroeg de'vertegenwoor diger van gedaagde om uitstel, waartegen de ver tegenwoordiger van eischer zich krachtig verzette. Deze zag hierin een '„op'de lange haan schuiven", waardoor de zaak to lang onbeslist bleef en zijn cliënten hoe langer hoe meer schade leden. Toch gaf de kantonrechter nogmaals uitstel, nu tot den 2en juni, opdat ook gedaagde kan worden gehoord, daar een principiëele beslissing over de zaak gewensebt wordt. De Gemeenteraad, welke 21 Mei samenkomt, 'moet toestemming geven tot pro- cedeeren, met goedkeuring van 'Gedeputeerde Sta ten. landweer- en militievergoedingen. Naar aanleiding der jongste besprekingen in de Kamer over de vergoeding aan de gezinnen van landweer- en militieplichtigen wordt -van bevoegde zijde aan het Hbl. het volgende gemeld:- Door de burgemeesters worden de vergoedingen bepaald, en zop noodig bij -veranderde omstandig heden, gewijzigd, een en Jander echter behoudens goedkeuring bij het departement van Oorlog. Maar al te dikwijls-komt het echter voor, dat ver goedingen wordeen toegekend en -uitbetaald, die maanden later bij onderzoek iaan het departement Worden geschrapt of verminderd; alsdan bestaat èr groote moeilijkheid hoe de 'reeds geruimen tijd be taalde gelden terug te krijgen, dat 'van de yergoe- ding genoten hebbende personen-natuurlijk niet mo gelijk is! "Vandaar dat'de burgemeesters angstvallig zijn bij het verleenen van nieuwe vergoedingen of verhoo ging van bestaande, en de omstandigheden moeten daarbij dan ook wel van dien aard zijn, dat het een of het ander dringend noodzakelijk is. Ons zijn voorbeelden bekend, dat op vergoedings- staten van plattelandsgemeenten, loopende over tijd vakken van 30 oagen, een f 20 h f 35 door het Rijk niet werd terugbetaald, welke tekorten alsdan uit de gemeentekas, ja zelfs uit de kas van het Arm bestuur weerden vergoed, en aangezien bij de ont vangst ldier beslissing aan .zoodanig 'gezin weder drie vier maanden vergoeding -is betaald, worden die tekorten betrekkelijk belangrijk. De oorzaak van een en" ander is in de eerste plaats gelegen in het feit, 'dat de toegekende ver goedingen van de burgemeesters aan het 'departe- ment niet altijd worden overgenomen, terwijl hun toch ambtelijk die bevoegdheid is verleend, en de beslissing van de 'Regeering te lang op zich laat wachten. kosten maatregelen bestrijding mond en klauwzeer en regeling wachtgelden. In de Memorie van Antwoord verklaart dë Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, betreffen- deugdeüjkheid der 'ter bestrijding van het mond de den twijfel van verscheidene leden omtrent de en klauwzeer toegepaste maatregelen, dat zij, die met aandacht de bestrijding hebben gevolgd, 'zullen moeten erkennen, dat daar waar de maatregelen werden toegepast, steeds goedie resultaten werden verkregen. Dit geldt-niet slechts voor alleen staan de gevallen, doch ook-Voor die plaatsen waar ten gevolge van smetstofver spreiding, vóór -dat het vee- artsenijkundig staatstoezicht kon optreden, de ziek te reeds meerdere of ountf ere-uitbreiding had ver kregen. Op de vergadering, den 3den Mei gehou den, ter bespreking van de-verder'ten opzichte van de bestrijding van het mond- en klauwzeer te vol gen gedragslijn, mocht de Minister vernemen, dat het tot nu-toe verkregen succes werd gewaardeerd en de genomen maatregelen werden toegejuicht. Zelfs in die provicniën, waar-men niet ten voile met de maatregelen instemde, werden met waardeering de goede uitkomsten ter 'bestrijding erkend. Dat het maken van nieuwe besloten kringen in Ide laatste weken er op -zou duiden, dat - toepassing van het afmaken van ziek en verdacht vee het euvel niet afdoende beteugelt, kan de Minister niet toe geven. UUit den'aard der zaak is het afmaken van ziek en verdacht vee slechts 'dan toe te passen, als de uitbreiding der ziekte nog 'niet zoodanig is, dat van een zich uitbreidende epizoötie gesproken kan wor den: Het toepassen der maatregelen -moet gepaard gaan met de meest nauwkeurige voorzorgen om verspreiding van smetstof tegen te houden. Moch ten deze vooizorgen hier of daar te wenschen'heb ben overgelaten, dan verdient dit -'ongetwijfeld af keuring, zegt de Minister. Men dient evenwel ten opziehte van hetgeen omtrent de wijze, waarop de maatregelen worden -toegepast, verteld wordt, in het algemeen wel eenige reserve in acht té nemen. Zoo moet de mededeeling omtrent 'hetgeen in de omstreken van Hoorn zou hebben plaats gehad, -op een misverstand berusten: in de omstreken van Hoorn heeft zich geen enkel-geval voorgedaan. Gaarne wil de Minister de verzekering geven, 'dat het in acht nemen vAn de noodige voorzorgsmaat regelen zijn volle aandacht heeft en hij voorts het voornemen heeft in het met betrekking tot de -be strijding der ziekte uit 'te brengen rapport de meest uitvoerige inlichtingen te verstrekken. Het ligt in de bedoeling, waar noodig, 'ook voor 1914 vergoeding yan door 'afmaking van vee gele den bedrijfsschade toe te kennen. Voor elk afzon derlijk 'geval zal met de verschillende 'Omstandig heden welke nadeel veroorzaakten rekening worden gehouden. De owaarde der'hier te lande aanwezige herkau wende dieren en varkens kan gesteld worden op ongeveer 457 millioen gulden. w beringen. Voor rekening van 81 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden JL 'Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveilihg geveild 13991 kipeieren, 312 eendeieren en 13 -ganseieren. De hiervoor verkregen prijzën waren zeer goed envariëerden voor de kip- eter en van f 4.40 tot en met T 6.40 per 100 stuk9, voor de eendeieren Van f 4.75 'tot en met f 4.90 per 100 stuks en voor de ganseieien f 10 per 100. Aan schoon geld zullen de leden voor'de kipeieren per kilo ontvangen f 0.75, voor 'dei eendeieren f 4.40 per 400 en voor de ganseieren f 9 -per 100 stuks. Per 'stuk berekend worden voor de kipeieren uit betaald voor die yan 15 in een kilo 5 cent, van 16 in een kilo 'ongeveer 4.70 cent, van 17 in een kilo 4.41 cent, van 18 in een kilo 4.16 cent 'en van 19 in een kilo ongeveer '4 cent, middenprijs f 4.41 per 100 stuks. Handel vlug met oploopenöe markt'en veel vraag naar eieren en pluimvee, vooral zware 'piepkui kens. 1 -r- wieringen. Voor. rekening van den heer -M. Sz. Bakker werd Zaterdagavond -in 't lokaal van den heer - J. Vroom te Oosterland, publiek -aanbesteed: het amoveeren der bestaande en het bouwen van 'een nieuwen veestal met bergplaats. Ingekomen waren 7 biljet ten van-de volgende heeren, allen alhier: G. Timmerman voor f 3105, N. J. Poel voor -f2885, Th. H. Boersen voor -f 2875, D. D. Bakker voor f 2867, W. J. Hermans voor 4 2727, J. C. Klein voor i 2785, en J. -Jr. Hegeman voor f 2703. De gunning is nog niet bekend. wieringen. Vergadering der Vereeniging ter bevordering van getrouw Schoolbezoek, op Vrijdag 14 Mei 1915, bij den heer C. C. Koorn te Hippolytusboef. De voorzitter, de heer L. Berghuis, opent1 met een kort inleidend woord deze vergadering, waarna de secretaris, de heer L. Spaander, de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna brengt de penningmeesteres, -mej. Dondorff, verslag uit aangaande de inkomsten en uitgaven van het vorige jaar, waaruit blijkt, dat het eerste school feest f 94.77 en het tweede 'f 117.97 heeft gekost. De heeren P. Kaan en N. J. Poel zien de rekening na en de heer Kaan rapporteert, dat alles in beste orde is bevonden. Voorzitter bedankt daarna in -eenige waardeeren- de woorden mej. Dondorff voor haar uitstekend be heer. Vervolgens deelt voorzitter mede, dat -hij den presidentshamer wenscht neer te -leggen en in geen geyal weer een herkiezing wenscht te -aanvaarden. Tot voorzitter wcrdt'nu de heer H. j. Witkop ge kozen, die de benoeming'aanneemt. Hierna 'is aan de orde: bespreking yan de a-8. sohoolfeesten. De heer Kaan stelt voor, dit jaar, met het oog op de tijdsomstandigheden, geen school reisje te doen. Dit voorstel valt, waarna besloten wordt, in overleg met de Directie van het spoor wezen, in 't begin van Juli met 90 leerlingen en 15 geleiders, een reisje naar Amsterdam-te doen. Ver schillende Jeden stellen zich 'weer bereidwillig dis ponibel met een lijst te loopen. Een verzoek om subsidie zal weer laan 't Gemeentebestuur gericht worden. De volgende vergadering 'zal plaats hebben r op Maandag 7 Juni te Oosterland, waar liet school reisje nader zal worden geregeld. In beginsel wordt ook aangenomen, dat er een 2do schoolfeest voor de kleinere leerlingen zal worden gehouden. Nadat, hij de rondvraag, do heer A. 'Peereboom den afgetreden voorzitter hartelijk dank heeft ge zegd voor zijn goede leiding, gedurende de drie jaar, dat hij die betrekking heeft bekleed, 6luit voorzitter met eenige woorden van dank, de ver gadering. goederenverkeer met duitschland. Me schrijft uit Winterswijk aan -de N. Ct.: Het verkeer met Duitschland, zoowel wat de in voer als wat de uitvoer betreft, -was in de afgeloo- pen week weer bijzonder druk. Aan brandstoffen werden circa 350 wagens meer ingevoerd dan de week te voren en do toevoer van diverse goede ren houdt nog steeds in dezelfde 'mate aan en is voora' van beteekenis voor Amerika. In het ge heel kwamen hier uit 'Duitschland aan plm. '2000 heiaden wagens, waarvan 440 met -diverse goederen en de rest met steenkolen, cokes en briqueblen. Van de diverse goederen-vermelden we gips, cement, gietijzer, zeer veel keislag, speelgoederen en zooge naamde „Hohlglap". De uitvoer naar Duitschland hoeft bijna nimmer zoo'n drukke 'week gekend als de afgeloopene. -Dit werd in de eerste plaats Veroorzaakt door de ont zaglijke verzending van aardappelen en 'vleesch welke ongeveer 275 wagon bedroeg. 'Vereder vermel den we boter, eieren, kaas, zuidvruchten, tapiosa, arrow-root )een oostersche- wortel, waarvan het zetmeel nu wel hij de bereiding van brood gebruikt zal worden bananen, tabak, ruwe katoen, oud ijzer enz. Tot hedenVrijdag zijn reeds 298 wagon 'aard- apoien verzonden. Rekent -'men eiken wagon op 140 mud, dan zijn in de 'laatste dagen niet minder dan plm. 42.000 ül. uitgevoerd, eenbuitenkansje voor de exporteurs die dikke -winsten maken. w armenhuizen. Zaterdag j.i. waren ook hier, na verkregen vergunning, twee als geestelijken 'gekieede personen bezig met col- lecteeren. Volgens huu zeggen waren ze afkomstig uit Koerdestan cn verzamelen gelden voor den bouw van school en kerk op algemeen godsdienstigen grondslag. kolhorn. Den löcn werd tc Kolhorn veel ansjovis gevangen; er waren sloepen welke 40.000 stuks aanbrachten. De prijs, £5.70 per 1000, eerste zetting van de Centrale Com missie, viel den visschers zeer mede, men had. om standigheden in aanmerking genomen, lagere prijzen verwacht. zuidscharwoude. Ln de alhier gehouden vergadering van de School feestcommissie werd besloten, dit jaar met het oog op de treurige tijdsomstandigheden, geen schoolfeest te hou den. Als nieuwe commissieleden werden benoemd de heeren: C. Bekker, W. G. Bouman, A. Kist en ds. Teriet. Een motie van den heer Du Burck, afkeuring uitsprekende over het college van B. en W., die een onderwijzer in openbare raadszitting hadden beleedigd, werd ingetrokken, toen de burgemeester, die als zoo danig in deze commissie zitting heeft, verklaarde hem tc zullen rehahiliteeren in de volgende zitting van den Raad. langedijk. We vernemen, dat de af deeling Langedijk der S.D.AP. voornemens is te Zuidscharwoude en Oudkarspel met eigen candidaten deel te nemen aan de gemeenteraads verkiezingen. langedijk. Mej. G. Koek te Broek op Langendijk cn mej. G. Brouwer te Zuidscharwoude," Komen als no. 2 en no. 3 voor op de voordracht voor onderwijzeres te Alkmaar. schaglrbrug. De heer R. Bos, spoorwegambtenaar alhier, wordt dezer dagen in gelijke betrekking overgeplaatst naar Aalsmeer. schagerbrug. r Wij vernemen, dat de heer J. van Leverink zijn boekhandel en drukkerij, benevens uitgave Zijper Cou rant, heeft overgedragen aan den heer K. van Loenen alhier. waarland. j l Zondagavond werd door eenige heeren in de Openb. Lag. School alhier een bijeenkomst gehouden ter be spreking van een te houden schoolfeest. Er was wel be langstelling voor deze zaak, want de opkomst was goed te noemen. Besloten werd, om in de verschillende wijken een lijst te$ teekening te presenteeren, teneinde de kinderen uit de hoogste klasse in dc gelegenheid te stellen een reisje te maken naar Amsterdam, terwijl de andere, kin deren per rijtuig Egmond aan Zee zullen bezoeken. Als nu maar flink wordt geteekend en allen hun rij tuig disponibel stellen, waaraan niet -wordt getwijfeld, belooft dit voor de kinderen een prettige dag te zullen worden. anna paulowna. Zaterdag 15 Mei hield de Vcreemgmg „Helpt Elkaari hare jaarvergadering in het lokaal van den heer G. J. Volder. Nadat de voorzitter, de heer H. Visser, met een toepasselijk woord de bijeenkomst had geopend en allen hartelijk welkom had ^ebeeten, werden de no tulen gelezen cn onder dankzegging goedgekeurd. Hierna bracht de heer G. Blom als secretaris het jaarverslag uit. Het ledental was geklommen van 94 tot 96. Er waren 26 donateurs. 56 uitkeeringen hadden plaats gehad 5 f 5 per week ,te zaraen f 280. Het bezit der vereeni ging was gestegen tot f 1451.30«/3. Na dank voor dit ver slag, gaf dc voorzitter het woord aan den penningmeester, den heer 'J. H. ter Burg, om rekening en verantwoor ding te doen. Ontvangen was f 874.84 en uitgegeven f 368.08. Op verzoek belastten zich de heeren D. Jon- gejan en A. Kooijman zich met het nazien. Behoudens eene kleine opmerking, werd alles in orde bevonden. De voorzitter dankte de commissie, met het nazien belast en tevens den penningmeester voor diens accuraat be heer. Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. H. ter Burg en H. Pennekamp. Beiden werden bij acclama tie herkozen. Ook de heer Jb. Bakker werd als com missaris van toezicht opnieuw op dezelfde wijze deze functie toevertrouwd. Allen namen hunne herbenoe ming aan. Door het bedanken van den heer R. Blankevoort als commissaris van toezicht, werd in diens plaats gekozen de heer C. Tiisen. Daar deze niet aanwezig was, zou hem hiervan Bericht worden gezonden. Het verslag der algemeene vergadering kon niet .wor den uitgebracht aangezien de afgevaardigde niet aanwezig was. Voorgesteld werd, om de uitkeering in plaats van f,5 per week f 6 te doen bedragen, doch slechts voor 1 jaar als proef. Algemeen werd dit goedgevonden. De contributie zou evenwel niet verhoogd worden. Bij de rondvraag stelde de heer J? H. ter Burg voor, om de leden, die ter vergadering aanwezig waren, in het vervolg f 0.50 presentiegeld uit te keeren. Beslo ten werd, in eene volgende vergadering dit punt in bèhandeling te nemen. Hierna sluiting. barsingerhorn. 55 Scholieren trokken Zondagmiddag uit onder geleide der onderwijzers naar Schagen, om gebruik te maken van het aanbod von den heer'Althoff, tot een bezoek aan den circus. Wat 'n echt inooi uit stapje dat geweest is, zoo alles samen genomen 1 't Was juist mooi weer, en yoor de verafwonenden •werd de wandeling de helft korter gemaakt, door dat de'heer R. Slik zoo goed was geweest van met zijn bakwagen mee to gaan. Wel aardig, 'zooiets f Mocht ook elders do gelegenheid zoo gunstig zich voordoen,'meD verzuime niet ervan to -profiteerenl barsingerhorn. Het jaarlijksche schoolfeest, 'voor de lagere klas sen, bestaande in een rijtoer naar'Schoorl, evenals verleden jaar, is bepaald op 9'Juni a.s. zuid-zijpe. Het buitengewoon gure weer in het laatst der vorige week was oorzaak, dat bij sommige land bouwers ettelijke jonge dieren verdronken zijn. Te water geraakt, weiden zij zóó verkleumd, dat ze de kracht misten bij den sval op te klimmen, en dan omkwamen. wieringen. De visscherij laat 'zich alhier niet 'heel gunstig aanzien. Ansjovis wordt nog weinig gevangen en laat'ook de geep nog op zich wachten, de paling- vangst lijkt vorige week echter wel bevredigend geweest te zijn. lIn het artikel zeegras komt* eenige verscheping en hoewel er nog ''vele duieznde balen in opslag zijn, geeft dit toch eenige 'hoop, dat dit artikel yan den ozmer niet geheel waardeloos zal zijn. Gemaaid zeegras blijft nog onveranderd het zelfde, veel voorraad en geen verzending en jzal dezen zomer waarschijnlijk geen zeegras gemaaid worden. zieke koeien. Tengevolge van het Voederen van lijnkoeken, af komstig van de fabriek der Coöperatieve Land - bouwvereeniging „Samenwerking" te Giesen-Nieuw- kerk, zijn aldaar en in'andere gemeenten in de Al- blasserwaard ve-? koeien ziek geworden. 'Van, som mige veehouders zijn de "koeien bijna alle 'ziek, waarvan enkele ernstig. Het 'bestuur yan genoemde Coöperatieve Land - bouwvereeniging beeft bekend gemaakt, dat het ge vaarlijk is, koeien te voederen, en heeft do nog bij de boeren aanwëzige 'koeken teruggehaald. breezand. Zaterdagavond gaf de kinderzangvereeniging, "di recteur de beer Ph. F. j. de Wilde, haar tweede uitvoering in de zaal van den heer Borst. Hoewel de tijd voor de uitvoering'eigenlijk voorbij is, waren er tal van belangstellenden opgekomen.'Deze zullen zich hun moeite niet beklagen, -want, behoudens !n uitzondering, werden alle liedjes uitstekend gezon gen, terwijl ook do uitspraak zeer goed was. De zangnummers wder kinderen'werden afgewis seld door duo's van -mej. Mets en den heer De Wilde, terwijl beiden met zeer veel succes een paar solo's 'ten beste gaven. Dat het gezongene in den smaak viel, 'bleek uit de bijna ademlooze 'stilte ge durende de uitvoering. -Zelfs de grootste snateraar- ster8 hielden gedurende dien tijd haar mond. Een voordracht van twee jeugdige meisjes vormde het einde van den succesvollen-avond, waarna bet gebruikelijke bal volgde. 1 breezand. Het nieuwe Hulpkantoor der Posterijen alhier, dat met het daaraanverbonden woonhuis geen slecht figuur maakt aan de Zand vaart, 'is vandaag in 'ge bruik genomen. 1 algemeene oefenplicht. Aan de leden van de Tweede Kamer is, naar de Telegr. meldt, bet volgende adres'gezonden: Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den staat eischen, dat gedu rende dezen oorlog en bij de daarop volgende vre desonderhandelingen op elk gewild oogenblik over alle gezonde, krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ersnt aan op onverwijlde wettelijke invoering van algemeenen oefenplicht en aanvulling'van den daar voor mogelijk-niet volkomen toereikenden voorraad wapenen en munitie, en zulks in afwachting, dat de dringend noodige '„algemeene dienstplicht", met „oefcnplicht" voor alle 'physiek geschikten zal zijn tot stand gekomen C. J. K. van Aalst, president der Nederlandscbe Handel-Maatschappij, Amsterdam; Ch. Boissevain. Naarden; luit.-generaal G. C. E. van Daalen, oud commandant van het N.-L leger, Rijswijk; J. T. T. C. van Dam van Isselt, oud-generaal-majoor; te 's-Gravenhage; prof. mr D. 'P. D. Fabius, Amster dam; prof. mr. J. A. van'Hamel, Amsterdam; IuiL- generaal J. B. van Heutsz, oud-gouverneur-generaal van Nederl.-Indiè, Amsterdam; 'prof. dr. G. Kalff Leiden; prof. dr. G. W. Kernkamp, Utrecht; jhr. J. A. van Kretschmar Van Veen, directeur-generaal Maatschappij tot Expl Ne.d. Staatsspoorwegen Utrecht; prof. mr. J. de Louter, Utrecht; jhr. H. Loudon, directeur 'Kon. Ned. Maatschappij tot Ex- plot. van Pelroleumbronnen in 'N.-I„ Den Haag; l

Schager Courant | 1915 | | pagina 1