De Oorlog. MuJjsken, directeur Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, Amsterdam; jbr. L. P. D. Op ten Noort, oud- direoteur Stoomvaart-Maatschap pij Nederland, Baarn; jhr. Ch. F. -van de Poll, oud voorzitter Maatschappij van Nijverheid, Haarlem; D. W. Stork, industrieel, Hengelo; W. J. Gohen Slu- art» oud-minister van marine, 'Sclieveningen; luit.- generaal R. P. Verspoijck, oud-lid Hoog Militair-Gc- reohtshof, Utrecht; mr. G. Vissering, president der Nederlandsohe Bank, Amsterdam; prof. mr. C. van Vollenhoven, Leiden; dr. F. G. "Waller, presidtent- dirootour der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft; jhr. mr. W. F. van dor Wijok, voorzitter Raad van Administratie der üoll. 'IJzeren Spoorweg-Maatsoh., Amsterdam. De oud-ministerB van Oorlog, H. Colijn, W. Gooi en 'H. P. Staal vorklaren zich met-de strekking van bovonstaand adres geheel te kunnen vereenigen. Voorts is hot adres'geteëkend door het propagan- da-comité der vereeniging Volksweerbaarheid, de heeren'A. E. Dudolc van Heel, kapt. bij den Vrijw. Landstorm,'Amsterdam, voorzit/ter; J. H. Cohen Stu- art, vrijw. bij den Landstorm, Vogelenzang, secre taris; jhr. F. Teding van Berkhout, Jr., 2e -luit. bij den Vrijw. Landstorm, Haarlem; J. Fablus, le luit. der artillerie, Amsterdam; mr. W. Nierstrasz, redacteur van Allen Weerbaar, 'Naarden; G. Pol- vliet, oud-kapt. der infanterie, Beverwijk; A. S. van Reesema, 's-Gravenhage. erger bijtijds voorkomen. Een correspondent van de N. R. Ct. 6chrijft uit Brussel: Dezer dagen werd hier van Duilsche zijde een kaart van Belgic verkrijgbaar gesteld, waarop, aan de hand van officiëele 'gegevens, duidelijk werd ge maakt hoe in de maanden Augustus, September en October de Duitsche legers België waren binnen gekomen en laDgs welke wegen zij 'verder naar het Westelijk front waren getrokken. Door een ondui delijkheid in den druk, had het er -allen schijn van alsof een der wegen nabij Vaals over ons grondge bied geloopen had. Reedsonmiddellijk 'nadlat de eerste kaarten uit gestald waren, gingen, vooral 'In de mlddenstad, de praatjes hun gang; wanneer nu ook van Duitsche zijde schending van Nedetrland^ch 'grondgebied werd toegegeven, wat beweerden de Nederlanders dan steeds maar over de handhaving hunner onzijdig heid? Het sedert Augustus nooit geheel uitgeroeide praatje leefde weer -op en dreige weer grootere af metingen met alle voor onze 'landgenooten hier ter Dat dit intijds voorkomen werd, is te 'danken aan stede zoo onaangename 'gevolgen aan te nemen, het snelle en energieke ingrijpen van den Neder- landschen gezantschapsraad Van .Vollenhoven, die onmiddelijk zich in verbinding stelde -met de Duit sche overheid en deeze er toe - wist te brengen, dat zij haro politie uitzond om de gevaarlijke kaarten overal in beslag te doen nemen. Ónnooöig te zeggen, dat de gezantschapsraad, die reeds sedert bet begin van den oorlog hier aller sten envraagbaak is, door dit flinke en doortasten de optreden de in België gevestigde Nederlanders nog xneer aan zich'verplicht heelt. diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur, werd een torpedist betrapt, terwijl lnj, in vereeni ging met een tot nog toe onbekend gebleven militair, een houten geldkist van het landweerdepot, gevestigd in het voormalig armhuis op den Sehiedamschendijk no. 245 te Rotterdam, uit het raam van hel bureau van den commandant van dat depot op de straat liet zakken. Mei de gestolen geldkist, waarin zich oggeveer f CÜ bevond, namen de beide militairen de vlucht aen Westzoedijk op. Zjj werden achtervolgd en nabij de ScheepsLUnmer- manslaan werd de torpedist gegrepen. Zijn onbekende medeplichtige ontkwam. De geldkist, waarvan het hou ten deksel sporen van braak vertoont, doch die nog nie; geopend was, werd in beslag genomen. Later is als verdacht van medeplichtigheid in hel. voormalig armhuis ook gearresteerd een landweersoldaat, der infanterie, die den onbekend gebleven militair bij het inklimmen behulpzaam zou zijn geweest. N.RXt. niet naar huis, Een groot deel van de landweermannen te Almelo, die. Zaterdag in het genot van klein verlof konden gesteld worden, hebben daarvan, voor zoover zij ambachtslieden zijn, geen gebruik gemaakt, wijl zij met het oog op de werkloosheid in de bouwbedrijven uiterst moeilijk of in het geheel geen werk zouden kunnen bekomen, ter wijl hunne gezinnen nu de bekende vergoodingen van Rijkswege ontvangen. het antwerpsche hulde- en dankadres. Het hulde- en dankadres, door den gemeenteraad van Antwerpen tot onze regeering gericht, is den 11 dezer op de volgende wijze door minister Cort van der Linden beantwoord: „Mijne Heerenl Het is mij een behoefte, uiting te geven aan de gevoelen, die de Nederlandsche regeering bezielden bij de ontvangst van uw door vorm en inhoud treffende betuiging van erkentelijkheid. Met groo- te voldoening vernam zij, dat hetgeen het Nederland- sche volk vermocht te doen voor de burgers van Ant werpen, bij dezen waardeering vond. De plicht der men schel ij kheid, dien wij vervullen, is ons dierbaar, omdaf wij in staat zijn, eenigermate de rampen te verzachten, die het Belgische volk, waarmede wij door zoovele ban den van geschiedenis en vriendschap verbonden zijn, moest ondergaan. Moge een vredevolle toekomst die banden versterken, en uw stad hernieuwde luister tege moet gaan." het paardenstamboek. De afdeeling Noordholland van de Nationale Vereeni ging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, vergaderde Maandag in Krasnapolski te Amsterdam, De voorzitter was ongesteld en zoo leidde de heer D. Cz. Rezelman de vergadering en bij verhindering van den nieuwen secretaris, den heer J. J. de Boer wegens dienstplicht, nam de heer KV. Teengs deze func tie waar. Na opening volgde de leziqg en goedkeuring der no tulen. De heer Heidema, de hoofdinspecteur, deelde mede dat de hengstenhouders voortaan een dekboek zouden ontvangen en de twee dekboeken dus zouden ineen vloeien. Het huishoudelijk reglement was goedgekeurd. De najaarskeoringen zouden gehouden worden 21, 22 en 23 September. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. De beschrijvingsbrief voor de alpemeene vergadering gaf weinig aanleiding tot bespreking. Dc Hoofdbestuursvoorstellen werden goedgekeurd. Op voor stel van den heer Heidema werd goedgekeurd dat de afgevaardigde zou stemmen voor het voorstel om de af- deelingen vrij te laten in het bepalen harer contributie. Medegedeeld werd ,dat de leden voortaan zouden ont vangen alleen óf het stamboek trekpaard, óf dat van het tuigpaard. Alleen op aanvrage waren beiden te verkrijgen Hiermee zou geld bespaard worden en dit geld wenschtc het hoofdbestuur te gebruiken voor controle nieuwe veulenaangiften, n.1. of deze aangifte geschiedde zooals moest gebeuren. De heer Heidema deelde nog mede, dat de door den heer Van Stolk in de vorige vergadering geopperde moening om óén stamboek voor het tuigpaard te maken, naar het oordeel van het hoofdbestuur nog niet rijp was voor behandeling op de algemeene vergadering. Hoewel het eens zijnde met het Idóe, meende net hoofdbestuur, dat alles eerst nog meer en beter geregeld moest worden, voor aleer men tot die stap moest overgaan. De heer W. Teengs werd met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het hoofdbestuur. Op voorstel van den. heer Jb. Kaan werd fer inpïfiats van 3 afgevaardigden ,1 benoemd, met een plaatsvervanger. Gekozen werden de .heeren K. Kistemaker en D. C. Rezelman. Tenslotte hield de heer Heidema nog den opwekking tot het werven van nieuwe leden, spr. wees daarbij op hot zoo groote aantal leden, die er in andere provincies, b.v. Friesland 600, zijn. Noordholland moest in dit opzicht toonen de zaak tc witten steunen. sint pancras. Maandag 17 Mei vergaderde de afdeeling alhier van Het Witte Kruis, ten huize 'van den heer J. Ruijs. Na opening en lezing der notulen,'volgde 't jaar verslag, dat met dank aan den verslaggever werd goedgekeurd, evenals 't verslag van de laatste al gemeene vergadering'der lioofdvereenigign. De rekening over 1914 werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van f 177.46%. De begrooting dienst 1915 stelde de vergadering yast op een «eindcijfer 'Van f 487.46%. Aangenomen werden zonder hoofdelijke "stemming een 20-tal nieuwe leden. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de hee ren G. Kooij en'W. Snel, ter vervuiling eener vaca ture en der periodieke aftreding Van den heer G. Ploeger, niet herkiesbaar. i' Na de gewone rondvraag 'werd de 'bijeenkomst gesloten. heerhugowaard. Bij gelegenheid der kermis aan het -Noordeinde, werd heden, Maandag, een harddraverij gehouden, waaraan door 8 paarden w*rd deelgenomen. De prijswinners waren de heeren: A. ;Bos te Veen- huizen, le prijs, P. Borst te Veenhuizen, 2e prijs, N. Pool 'te Hugowaard, 3e prijs, J. Leegwater te Hugowaard, 4e prijs. oudkarspel. 31. Zondagmiddag 'is na een ongesteldheid van enkele dagen, op ruim 40-jarigen leeftijd overle den, de heer G. Eecen Cz., in leven directeur der Brandwaarborg- Mi jen van 1816 en de pas opgerich te Eerste Nederlandsche Maatschappij van Verze kering tegen Stormschade. Philantropischc instellingen vonden in den 'over ledene een zeer goeden steun: 1 Staatsloterij. 5de klasse, le trekking. 1 HOOGE PRIJZEN, f 5000: 5563. t 1Ó00: 1146-1. f 400: 7643 10231 14536 19462. f 200. 89 8282 13467. f 100: 9340 17289 18887 19975 20972. 221 2582 4801 7512 10316 13283 15706 17497 237 592 84 i 701 338 400 766 625 258 3135 872 845 497 467 794 725 326 275 877 875 532 520 799 966 493 382 5144 8057 675 612 982 18034 742 641 169 139 756 628 16088 266 '793 638 291 193 765 724 153 372 856 697 415 280 688 799 205 474 867 954 639 347 905 908 208 720 913 4076 939 523 920 14103 414 19086 1075 93 978 645 '11174 279 471 105 606 125 6041 9125 198 325 487 205 622 179 33 140 724 414 670 484 685 180 200 449 12086 569 819 497 881 188 250 490 159 709 924 507 756 243 329 527 180 736 955 553 2084 387 334 573— 276 789 17140 563 333 578 368 604 397 884 177 708 474 633 459 10140 408 15266 225 764 494 698 743 231 794 545 272 20187 529 723 762 278 971 612 463 365 Italië In Italië slaat de 'oorlogsgloed stteds hooger op en we gelooven niet te 'veel te 'zeggen, als we be weren, dat Italië over enkele 'dagen den kant der Verbondenen zal hebben 'gekozen en 'mee ten oor log zal trekken tegen Oostenrijk-DuitschJand. Do omstandigheden zijn sinds enkele dagen zeer veran derd. Het ministerie-galandra, dat-'zijn ontslag had aangeboden, is nadat het vormen van een ander ministerie onmogelijk 'bleek, door den koning ver* zocht het bewind te blijven voeren, en waar dit ministerie den oorlog wil, zal'Italië dan ook nu wel het zwaard opvatten. 1 De tusschenkomst van den vredesvriend Giolitti heeft niet mogen baten. Algemeen is de opinie, dat Salandra zich zoo onmisbaar wist, dat hij daarom zijn ontslag vroeg, om daardoor spoediger zijn zin te kunnen doordrijven. Men gelooft niet, dat Gio litti het a.s. Donderdag zal wagen ojn het ministe rie in de Kamer een nederlaag te bezorgen. Geloofd wordt, dat in de Kamer wei een meerderheid voor den oorlog zal gevonden worden, nu de omstandig heden zich zoo hebben gewijzigd. Het volk beeft in verschillendo hoofdplaatsen sterk voor den oorlog gepropageerd in den vorm van be toogingen en 8traaioproertjes. Overal -werden op tochten gehouden en de vredesmenschen wc-rd'on vooi verraders uitgekreten. Het Engelsche gezantschap te Rome werd een ovatie gebracht. De -Engelsche vlag werd geheschen, .wat een uitbarsting van ju bel ten gevolge bad. Ambtenaren van de ministe ries hielden gezamenlijk betoogingen voor den oor log. Het vertrek der Duitsohe en Oostenrijksche am bassadeurs wordt aanstaande geacht. De socialisten blijven zich heftig tegen 'den oorlog verzetten. Dit zal echter het in een 'oorlogsroes verkeerende volk niet kunnen tegenh ouden. De correspondent van de Daily Telegraph le Rome heeft met een Italiaan, wiens naam hii niet mag noe men, doch „die beter dan iemand op de hoogte is yan de onderhandelingen tusschen Weenen en Rome, de politiek van het kabinet-Sa land ra en van de ooi-zaken dea- kabinetscrisis", een onderhoud gehad. Uit het zeer uitvoerig verslag vertalen Wij enkele gedeelten: De 'ongenoemde gaf te kennen dat de besprekingen met Oostenrijk en Duitschland reeds kort na het uit breken van den oorlog ziin begonnen. De centrale mo gendheden hebben dus al den tijd gehad om te over wegen welke concessies zij, Italië, konden doen. Oosten rijk wilde echter van concessies niet hooren en heeft dal afwijzend standpunt bijna tot het uiterste gehandhaafd. Toen het ten laatste aanbiedingen deed, waren die belachelijk klein. Deze houding heeft het kabinet bewogen tot "het overwegen van de mogelijkheid van een oorlog te gen Oostenrijk. Het begon achter de militaire toe bereidselen ./zoowel te land als ter zee. spoed te zetten, en wel zoo openlijk, dat het den centralen mogendheden niet is kunnen ontgaan. Toen hadden zij nog alle gelegenheid gehad, een minnelijke schik king te treffen, maar blijkbaar heeft Oostenrijk niet aan den ernst van den toestand geloofd en de utilitaire actie als bangmakerij versleten. Het heeft althans geen toenadering tot hetgeen Italië verlangde getoond. Tegen het eind van April, toen Italië's leger en vloot nagenoeg op voet van oorlog waren gebracht, heeft Sonnino het Weensche kabinet nadrukkelijk gevraagd, te verklaren, welke de uiterste conces sies waren, waartoe Oostenrijk bereid was. Het ant woord was niet bemoedigend, want Oostenrijk bleef bij het weinige, dat het had aangeboden. Toen, na maandenlang geduld te hebben geoefend, heeft Italië .het Drievoudig Verbond opgezegd en daarmede de nauwe betrekkingen met de centrale mogendheden afgebroken? Eerst toen ook heeft het kabinet besprekingen met de entente geopend om Italië te vnjwaren voor isolatie. In verband met die besprekingen, de verplicht'ngen welke zij oplegden en den toestand, die er uit voortvloeide, heeft noch do koning, noch een der ministers de herdenking van Garibaldi te Quarto bijgewoond. Het is niet waar dat met beide groepen van mogendheden ter zelfder tijd onderhandelingen zijn gevoerd. Eerst toen Italië zich geheel los had gemaakt van zijn vroe gere bondgenooten, heeft baron Sonnino een bin den accoord met do entente in het belang van land en volk aangegaan. Toen Duitschlaua van deze beslissende gebeurtenis kennis kreeg, heeft het zijn bondgenoot tot aan bieding van ruimer concessies bewogen. Nadat dus reeds de beslissing was gevallen, is Oostenrijk met voorstellen gekomen, „minder ongerijmd dan vroe ger". De manoeuvre was doorzichtig: het kabinet m strijd brengen met de volksvertegenwoordiging. Dienovereenkomstig werden de nieuwe voorstellen van Oostenrijk niet het eerst aan het kabinet overgelegd, doch door Duitsche agenten onder de senatoren en afgevaardigden van Giolitti's partij rondgedeeld. Eerst toen de bladen van die partij het kabinet reeds hadden aangevallen omdat het die concessies niet aanvaardde, zijn de voorstellen officieel Sonnino voorgelegd. De zegsman van de Daily Telegraph keurt dan de houding van Giolitti, die dezen gebeden gang van zaken kende, en vóst 'dat de betrekkingen met de centrale mogendheden reeds waren afgebroken en een bindend accoord met de entente was gesloten, ten sterkste af en acht hem geheel verantwoordelijk voor de thans geëindigde kabinetscrisis. De corr. van de Daily Telegraph voegt aan het interview nog de mededeeling toe, dat de chef van den Itoliaanschen generalen staf zou zijn afgetreden, indien Giolitti's plan ware gelukt. Het Journal de Genève verneemt uit Parijs dal het ministerie-Salandra reeds 27 April een overeen komst met de drievoudige entente zou hebben onder teekend, waardoor Italië zich verplichtte uiterlijk 25 Mei aan Frankrijk's zijde den oorlog te beginnen, zeggen Engelsehen en Franschen een succes van beteekenis te hebben behaald. Dit komt ditmaal meer op rekening der Engelschen en heeft plaat® gehad bij Richebourg en re3tubert Jin de streek van I,n Bassée. Ook de Belgen zijn gelukkig ge weest in de buurt vari Yperen. Op het front van Sas hebben de Belgen verscheiden loopgraven veroverd en een deel van het dorp Steens'traete. Drie ma chinegeweren en 50 gevangenen vielen den Belgen in handen. De Duitschers erkennen ten 'Noorden van Ype ren en ten Westen van het Yserkanaal en het Sas haar vooruilgoschoven stellingen te hebben ont ruimd. en de daar staande zwakke strijd krach ten in hun hoofdstellingen aan 'den oostelijken oever van hot kanaal terugtrokken, om'verliezen door het krachtige vijandelijke geschutvuur te voorkomen. Hot 1'ransche bericht spreekt verder van voort- j gezette vorderingen bij hpt Sas. Een versterkt'huis is ddar genomen, 154 gevangenen en 4 machinege weren werden buitgemaakt. Maarschalk Irerch deelt mede, dat de aanval van het eerste leger tusschen Richebourg, 'la Boué en Festubert 'de vijandelijke linie over liet grootste gedeelte van het front ter lengte van twee mijlen doorbroken heeft. De aanval begon te middernacht ten Zuiden'van Richebourg en InVoué, waar de En gelschen twee achtereenvolgende rijen loopgraven over een front van 720 meter hebben veroverd. Een mijl verder zuidwaarts hebben wij ver volgt de mededeelirg met 'een anderen aanval bij het aanbreken van den morgen loopgraven ter lengte van bijna 11oo meter veroverd en'het succes over een afstand van 540 meter zuidwaarts uitge breid door de Duitsche loopgraven met geschut te beschieten. Hier overschreden wij den weg van Festubert naar Ia Quinque en drongen wij nage noeg 1.5 kilometer binnen de Duitsche linie. De strijd 'duurt in ons voordeel voort. Verschillende Duitsche 'afdieelingen gaven zich vrijwillig aan de Engelschen over. Een'dezer Duit sche afdeelingen is door het Duitsche -vuur bijna geheel 'vernietigd. Honderden gevangenen werden gemaakt. 1 Van nog enkele andere deelen'van het oorlogsveld komen berichten over plaatselijke 'voordeelen door deFranschen behaald en het maken van gevange nen. 1 De toestand'op het Westelijk oorlogsveld samen vattend, kan geconstateerd worden, 'dat do verbon denen overal aanvallend optreden, ''zonder dathet hun nog gelukt is hun opmarsch te vervolgen. De volgende dagen zullen ons wel leeren of -deze eer ste vorderingen'in blijvende voordeelen kunnen wor den omgezet. SCHOOLFEEST. Maandagavond hield onze Plaatselijke Schoolcommis sie met de onderwijzers van de Gemeente- en Bijzoddere School, eene vergadering ter bespreking van het gewone jaariijksche uitstapje naar Amsterdam. Dit is een feest vcor hen, die tot aller tevredenheid de zesde klasse hebben doorloopen of die getrouw gedurende 2 jaar dc Herhalingsschool hebben bezocht. Dit jaar komen daarj voor in aanmerking 44 leerlingen van de Gemeente school, 2 van de Herhalingsschool en 14 van dc Bij zondere School. Wegens bijzondere omstandigheden in het vervoer, kon het uitstapje nog slechts in het al gemeen worden vastgesteld. Aan de Directie van de Holl. Spoor zal worden verzocht voor gelegenheden op 7 of 14 Juli, en tevens om te Blocmendaai een opont houd van ongeveer 3 uur te mogen maken. Wordt dit toegestaan, dan zal de morgen in de heerlijke bosschen van Bloemendaal worden doorgebracht, terwijl dan do mdidag aan "Artis zal worden gewijd. Stuit dit verzoek op moeilijkheden, dan zal de geheele dag aan Amster dam worden besteed. Doch met zekerheid is van een noch ander, iets te zeggen. VOETBAL. Jl. Zondagmiddag te 2 uur, speelde de voetbal- vereëniging Sparta te Schagcrfcrug tegen. Z.V.V. In de eerste helft van het spel werden er 2 pun ten gemaakt door Sparta, welke club overwegend sterker was. Na dc rust werd hoofdzakelijk op do Z.V.V. belft gespeeld, waardoor de doelverdediger van SpaTla, zeker in de veronderstelling, ten on rechte, dat geen doorbraak te duchten was, 'tus schen coal- en strafschop-gebied ging liggen. Toen er doorgebroken werd was de bal eerder in 't doei dan de keeper. Opletten, captain! 't Einde kwam, zonder dat er meer punten ge maakt werden, alzoo 21 voor Sparta. - POLITIE. Verloren: een dameshorloge (zilver). Inlichtingen ter Gemeentesecretarie. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat do op 22 Maart j.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1914—1915, zooals deze thans luidt, van 'heden tot 15 Mei van het volgend jaar van 5kracht blijft, behoudens wijzigingen tengevolge van rech terlijke Uitspraak en aanteckcningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secre tarie acr gemeente ter inzage nedergelegd en. in afschrift of afdruk, .legen betaling der kosten verkrijgbaar. Schagen, den 15 Mei 1915. Burgmeester en Wothoutdërs voornoemd: J. P. W. VAN DOORN. Burgemeester. roggeveen, Secretaris. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 18 Mei 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meleorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.4 te Christiansund, laag ste barometerstand 749.5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Mei. Matige, tijdelijk wellicht krachtige N.O. tot n. wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog regen- buien. Iets koeler in het Zuiden. In het Oosten duurt hetzelfde spelletje nog voort. Het is de Rus sen nog niet gelukt stand te houden.'In Zuid-Polen zijn zij over een afstand van 60 KM. teruggetrok ken, zoodat de Duitsch-OostenrijTische troepen, de Weichselweer dicht genaderd zijn. Verder hebben zij de Boven-San bereikt en'naderen zij de Hon- gaarsche grens. Rondom Przemysl wordt 'gevochten volgens het Duitsche bericht en de ring, die 'voor driekwart reeds 'om de stad is heengetrokken, wordt steeds nauwer. Er is een zeer lang 'communiqué uit Petersburg gekomen. Onder erkenning van den terugtocht spreekt het Russische bericht over de met 'groote toewijding volbrachte 'taak der troepen, die alle (moeilijkheden in volmaakte orde'heeft opgelost en den vijand reusachtige verliezen heeft toegebracht. In'Oost-Galicië heet het, zijn belangrijke resultaten bereikt en aan de Djnester is aan de Oostenrijkers een pijnlijke nederlaag toegebracht. Daar, zoo ver volgt het Russisch bericht, hebben wij in 5 dagen 20.000 gevangenen gemaakt en drongen den vijand totover de Pruth terug.. Later, 'zegt het bericht ons, dat'het Oostenrijksche leger zich aan de Pruth handhaafde, waar de Russen na zwai-enstrijd Nad- worna namen. 1 Plaatselijk Nieuws. eHET PAARDENSPEL. Het is in de laatste dagen in onze gemeente buiten gewoon druk geweest. Honderden en nog eens hon derden menschen hebben een bezoek aan onze ge meente gebracht. En dat alles vond zijn oorzaak hierin, dat de heer Hermann Althoff hier zijn tenten had opgeslagen. Zijn paardenspel gaf hier gedurende een viertal dagen eenige voorstellingen. Noordhollanders zijn groote liefhebbers van paardenaressuur. Een paardenspel oefent op ons allen een groote aantrekkingskracht uit en een goed paardenspel is zeker van een druk bezoek. Welnu, een goed paardenspel mag dat van Hcrma"nn Althoff zonder eenige overdrijving gerust worden ge noemd. Wat den bezoekers gegeven wordt, is werke lijk eerste klasse werk. Het was een rijk programma, vol van afwisseling. Men wordt van 8 tot ll uur onafgebroken bezig gehou den. Vooral de kranige paardendressuur wekt in hoogc mate bewondering en houdt de belangstelling gaande. Niet minder is men opgetogen over wat de wonderberen, die zich op rolschaatsen en fietsen thuis gevoelen, alsof zij nooit anders hebben gedaan, presteeren. En dan de kameelen en oliefanten, zij verrichten hun kunsten met een verbluffende zekerheid en hartelijk hebben we ingestemd met het daverend applaus dat telkenmale opklonk. Moeten we nog meer opnoemen? en wijzen op de uitstekende gymnasten, de musicale clowns, op de acro batische honden en ponney's, de lassowerper? Het zijn allemaal even interessante nummers geweest. Een avond naar het circus, is een avond van volop genieten, BIL TAR1 MATCH. Zaterdagavond werd in de Posthoorn alhier eene biliartmatch tusschen de bekende spelers, de heeren C. Slikker en P. Hagenaar, gespeeld. Evenals te Nieuwe Niedorp, was ook hu de lieer Hagenaar de verlie zende partij en wel met 476 tegen 500 caramboles. Er werd van heide kanten sterk gespeeld. De hoogste serie van den heer Slikker was 34, van de tegenpartij 31 caramboles. Een talrijk publiek, volgde met groote belangstelling do afwisselende kansen. B rgerliike Stand. gemeente hoogwoud. Ingeschreven van 1—15 Mei 1915. Geboren: Johannes Bernardus, oonz van Pieter Koenis en Hillje Haring. Margaretha-Maria, dochter van Nicolaas Verlaat en Bregje Pronk. Ondertrouwd: Gerrit Hemke/oud 24 jaar, landbou wer» alhier, onlangs te Wieringerwaard *en Elisa- beth Glas, oud 19 jaar, 'zonder beroep, alhier. Reij- er Bakker, oud 24 jaar, opzichter Jte Wieringen en Trijntje Besse, cud 31 jaar, huishoudster alhier. Iheodorus Rond, oud 26 jaar, broodbakker te Bo yenkarspel en Alida Conijn, zonder beroep, oud 28 jaar, alhier. Overleden: Pieter Nierop, oud 46 jaar, 'echtgenoot van Antje Visser, overleden te Amsterdam. Marktberichten. PURMEREND. 18 Mei. 134 Stapels kleine kaas f 50 f 52.50. '1599 KG. boter f 1.40 a f 1.50. 890 Runderen, waaronder 268 vette en 28 'stieren. Vette vlug 8G a 115 cent 'per KG. Gelde stug f 150 a f 240. Melkkoeien stug f 190 a f 320. 31 Paarden f 100 a f 500. '91 Vette kalveren f 1 a f 1.20 per KG. 541 Nuchtere 'kalve ren f 16 a f 40 vlug. 255 Vette varkens S6 a 92 cent perKG. matig. 139 Magere varkens f 20 a f 30 ma tig. 295 Biggen f 1-1 a f 20 matig. 4207 Schapen en lammeren. Vette vlug f 32 af 54. Lammeren stug f H a f 20. Kipeieren f 4.75 a f 5J25 per 100. Eend eieren f 4.65 per 100. ALKMAAR, 17 Mei. Aangevoerd 13 koeien en ossen f 250 a 430, 36 vette kalveren f 50 a 140, per K.G. f 1 a L20, 84 nucht. idem f 12 a 28, 33 mag. schapen f 30 a 48, 286 vette varkens f 0.72 a 0.93 per K.G. AMSTERDAM, 17 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 404 vette koeien le kw. 106 a 110 ct., 2e kw. 98 a 102 ct, 3e kw. 94 a 96 ct., 120 melk- en kalfkoeien f 200 a 350, 131 nucht. kalveren f 12 a 18, 72 schapen f 28 a 42, 1884 lammeren f 12 a 15, 228 vette varkens le kw. 86 a 88, 2e en 3e kw. 80 a 84 ct, geen overzeesche en geen Geldersche. VAN EWIJCKSLUIS. AAan den vischafslag was aangevoerd 'op Zater dag i5 Mei: 312 pond bot, prijs 11% h 12 cventper pond; 28 pond schol, prijs 7 cent per pond; J 72 pond aal, prijs 23 cent per pond (i HELDER, 17 Mei. Spinazie f 3 a i' 4.30'per 100 mandjes. Radijs f 1 a f 1.50 per-100 bos. Raapstelen f 1.20 a f 1.50 per 100 "bos. Rabarber f 4 a f 5 30 per 100 bos. Salade le soort f 3.50, 2e soort f i.30 per r100 krop. r Prei f 10 per 1C-C bos. Selderij f 6 a f 8 per. 100'bos. Porselein f10 a f 10.75 per 100 'bo&. Oproer in Lissabon. Voor de zooveelste maai is er in 'Portugals hoofd stad Lissabon een oproer uitgebroken. De eigen vloot moet de stad hebben beschoten en dat bom bardement moet tal -van slachtoffers hebben ge- eischt. Veel nieuws komt er niet over 'los. Het schijnt, dat zoowel burgers als de marine bij dit oproer betrokken waren. Het garnizoen van "LLis- saben bleef den president Amaga trouw. Op den nieuwen minister-president Chagas heeft 'n moord aanslag plaats gehad door een senatcr Freitas. De minister is ernstig gewond, maar Freitas is door de gendarmes doodgeschoten. Eerst heette bet» dat de regeering den opstand meester was, latere 1 be richten meldden evenwel, dat de troebelen weer begonnen zijn Verschillende Oorlogsberichten. OPROER IE TRli gT. Uit Genève, 17 Mei. Aan de te Genftve 'verschij nende „Tribune" wordt, uit Triöst bericht: Er ia te TTlSst een oproer uitgebroken. Een menigte, groo- liendöela bestaande uit vrouwen Uit het volk, begaf zioh naar het boofdplein onder het roepen van „Weg met den Keizer" en 'verbrandde do vlag met het portret van den 'Keizer. Gendarmen 1 en soldaten maakten een charge en doodden *en wond den een groot aantal betoogers. Het aantel gewon den bedraagt meer dan '300, het aantal dooden is nog niet hekend.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2