Alpino Nieuws- DONDERDAG 20 MEI 1915. 58ste Ja ar gen g. No. 5593. Vreemde menschen. SCIAEER EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week.: Diasdag, Woensdag, Donderdag eu Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure vror den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAOEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Por post f 3.60. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit het Engelsch. Wij zijn een leuk en stug en koppig ras, wij van de Five ïowns. Of dat door onze gt-ographische ligging is, of dat 't komt doordat wij met ijver en pottebakkersleem den kost verdienen, viit wil ik in het midden laten. Maar leuk en .stug en koppig zijn wij. En van die hoedanigheden levert het vol gende historische geval, dat niet eens tot de utersst sprekende gevallen behoort, een staaltje. Toby Hall, eertijds een "burger van Turnhill, de noordelijkste en kleinste der Five 'Towns, passeer de verleden Oudejaarsavond met den trein het dis trict op weg van Crewe naar Derby. Hij woonde in Derby, en hij kwam terug van de begrafenis van een medelid der Ancient Order of For esters te Crewe. Hij stapte'uit den trein te Knype, ,het cen trale hoofdstation 'voor de 'Five Towns, om een glas bier te,drinken in de restauratie tweede klas se. Daar het Oudejaarsavond was /liep -'t in het lokaal zeer vol, en toen Toby Hall naar-buiten trad, zette juist 'zijn trein zich in beweging; Toby ,was noch jong noch vlug'meer. Zijne jaren waren vijf tig; enjvanwege de begrafenis droeg hij eene lange zwarte jas eneen hoogen hoëd; en zijne overjas was niet van de lichtsten. Onmogelijk /(lus, een vliegen de sprong te nemen op de loopplank. De 'trein reed hem voor den neus weg. Daarop streelde hij phi- losofisch zijnen korten grijzen baard )hij had geen snor, en i zijne bovenlip was •'abnormaal lang(, en toen streek hij zijne nieuwe overjas glad over zijn niet onaanzienlijke buikje. „Vriend," zoo wendde hij zich Jtot den portier „wanneer gaat de volgende trein naar Derby?" „De laatste is daar net afgereden. Er is geen meer vóór morgen."11 i Toby'ging in de restauratie en dronk een tweede glas bier.f „Weet je wat? je gaat 'naar Turnhill," eeide hij bij zichzelf, kalm en laDgzaam, terwijl hij -voor het tweede glas bier het .geld neerlegde. Hij verliet het station eii wachtte op den lokaal- trein naar Turnhill. Hij had in drie-en-twintig jaar geen jvoet in de Five Towns gezet. Hij had ze zelfs opzettelijk ,en zorgvuldig vermeden, zooals Iemand de straat vermijdt waar 'zijn 1 schuldeischer woont. Maar hij ontdekte geen verandering aan het spoor wegstation van Knype. Alles, tot zelfs de plakka ten iaan de wanden, was er nog als vóór drie-en- twintig jaren gebleven.- Toby keek rond 1half uitdagend en half ang stig want het .was mogelijk dat hij zou worden herkend, of zelf iemand .'herkennen •'zou. Maar neen! Geen ziel onder de woelende menigte nam de geringste notitie van hem. En wat hem-zelf be trof, hoewel ook hij niemand eigenlijk herkende, toch kwamen haast alle gezichten hem zoo als van gisteren of eergisteren voor. Hij stapte, 'toen de trein vóórkwam, in een /tweede-klasse-wagen," en tien andere menschen, alle met derde-klasse-kaar- tjes, volgden;zijn voorbeeld. De coupé werd verlicht door ééne lamp, die in'do Bleakridjge-tunnel uitging. Werkelijk, alles herinnerde Toby Hall nog de da gen zijner jeugd. f Na twintig minuten wandelde hij uit het -station van Turnhill de stad in. Het was omstreeks [negen uur, en kouder dan op 't einde van December het gewoonlijk is. Het 'eerste wat 'Toby zag, was een electrische-lramwagen en 'het tweede dat hij zag, was nog een eloolrische-tramwagen. 'In To- by's tijd waren er te Turnhill geen electrisehe trams, en de to.en kortelings ingevoerde stoomtram, sedert lang reeds afgeschaft, werd destijds be schouwd als het hoogst denkbare wonderwerk van wetenschap toegepast 'op het verkeer. En nu wa ren er electrisehe trams te Turnhill I De lokaaltrein herinnerde hem zijne jeugd maar deze spranke lende electriciteit bracht hem tebinnen hoe oud hij reeds was. Het raadhuis, dat splinternieuw was toen /hij Turnhill verliet, maakte nu op hem dien indruk van leen midüenoeuwsch gebouw, grijs en bruin reeds, van do jaren beslagen. En zoo zag hij in [zijne'gewezen vaderstad nog heel wat oude dingen verdwenen en nieuwe dingen ver rezen. Maar zijne ware aandacht was bij dit alles niet. Zijne voeten trokken hem naar do straat ge naamd Child Row. Zou hij ook /dóór -iets veranderd -vinden? j 1 Hij ging over de markt, waar 't nog steeds, als drie-en-twintig jaar Jgeleden, naar koolstronken en appelsienen rook. Zóó kwam hij naar de Child Row. Het eerste gebouw rechts in die straat is -'de Me thodistische kapel. Ja, dio stond er nog. Het Metho- disme 'was te Turnhill niet te gronde gegaan, om dat Toby Hall drie-en-twintig jaar 'geleden aan die goede zaak ontrouw werd! Maar toch, het gé- bouw 'was vernieuwd. De klassieke zuilen waren verdwenen, om plaats te maken voor 'deftige go- fchische bogen. Eene stoute gedachte» maar niet naar Toby's smaak. Wat een veranderingen, wat een veranderingen! Toby'stak nu de straat over en liep in de duisternis Voort, tot hij eindelijk bleef staan en met zijne grijze oogen tuurde naar een klein huis aan de -overzijde. Dit huis in elk geval was Onveranderd. Het was •'een huis van twee ver diepingen, met een waaiervormig glaspaneel boven de deur. Het vensterblind links van jde deur 1 liet licht van binnen, ten bewijze,dat!het huis bewoond was. f r 1 „Ei ei kijk kijk," proveldelToby'en hij stak de straat over naar de deur, met tzijn 'paraplu eerst tastende naar den richel van het trottoir. Hij had voor dit huis eene zeer'levendige en bijzondere be langstelling No. 11 was het, en is 't nog. Want vier-en-twintig jaar (geleden had hij dit 'huis ge trouwd. I Ja. Vier-en-twintig jaar geleden'huwde'Toby Hall Uk behoef niet te verzekeren dat zijn eigenlijke doopnaam-Tobias was), juffrouw Priscilla Bratt, des tijds eene kalme en 'zelfgenoegzame jonge 'vrouw van drie-en-twintig; en deze Priscilla had-dit huis, met en benevens een zeker inkomen, geërfd van haren vader. Het huwelijk was niet het resultaat van een brandenden 'hartstocht aan weerszijden. Het was de vereeniging van twee Vespectabilitei- ten; en het zou even goed hébben kunnen slagen als dergelijke voreenigingen 'in den regel doen, in dien .niet ITiscilla wat 'hl te vaak het feit geop perd had, dat het huis 'waarin zij woonden het hare was. Toby wist dat-het huis van héérwas. De gansche wereld wist 't trouwens en hare zin spelingen op het feit getuigden du8 minstens Van een gemis aan tact. Herhaaldelijk Teeds had-Toby haar dit te verstaan gegeven. Maar .Priscilla -stoor de er zich niet aan. Zij zelf had de ;huid van een rhinoceros (hoewel -zij overigens een niet onknap persoontje was,, en zij onderstelde dus dat baar mans huid van hetzelfde materiaal moest wezen. Deze onderstelling was ook heel niet aonjuist behalve dat er 'aan Toby's -huid.één gevoelig plekje was. Hij kon feitelijk niet 'verdragen, telkens her innerd te worden dat hij leefde onder het dak van zijne vrouw. Dit hinderde hem, en de -herhaling van deze ergernis sloeg hem op de zenuwen. Dus, vóór er een jaar verloopen was, had Priscilla de maat doen overvloeien. Op een goeden dag stopte Toby een aantal dingen 'in een valies, zette een hoed op zijn hoofd en stapte "naar de straatdeur. Het huis was ouderwetsch, 'zoodat de 'voorkamer direct aan do straat uitkwam. „Waar ga je heen?" vroeg Priscilla.- Hij aarzelde een oogenblik, en toen zeide hij: „Amerika." En hij ging. In de Five -Towns is het afbreken van echtvereenigingen fin •'dazen lakonieken stijl volstrekt geen zeldzaamheid. Toby verloor er geen woorden over; hij ging eenvoudig er van door. Én wie zich verbeeldt dat Priscilla zich de haren uit trok, die slaat den bal volslagen mis. O neen! Pris cilla had het huwelijksleven met Toby gewogen en te licht bevonden. Dus zag zij zich 'gaarne-van To by verlost. Zij had haar huis en haar -geld en haar zelfrespect, en nu ook hare rust.' Zij aanvaardde dos de oplossing en wijdde hare dagen aan hare breikous, haar luiwagen en haar stoffer. Toby nam al liet geld dat hij bezat uit de Burs- ley and Turnhill Fifty Pounds -Benefit Building So ciety (het waren vier volbetaalde 'aandeelen), en ging scheep op de „Adriatic", destijds de windhond van'den oceaan naar New York. Van New York trok hij naar Trenton(New Jersey), dat de Five Towns is van Amerika. -Een man van zijne bedrevenheid met het draaiwiel had -"geen moeite 'om hier ruim schoots den kost te verdienen. -Toen hij daar een jaar had gedraaid, liet hij aan zijne vrouw een brief schrijven met de mededeelmg, dat hij over leden was. Hij wenschte volmaakt vrij te zijn; er ook om hejn recht te doen wedervaren ook wilde hij dat zijne vrouw volkomen vrij zou zijn. Het kwam niet in hem op, 'dat hij Iets bijzonders had gedaan, hetzij door zijne vrouw -te verlaten, hetzij door haar eene vateche tijding te -zenden van zijnen dood. Hij had eenvoudig tot hetgeen hij wenschte den eenvoudigeten, kortsten en meest doeltreffenden weg-ingeslagen en met mieneerin- gen en gemoedsbezwaren -'hield hij -ïich niet op. Hij was ook niet 'van plan, ooit naar Engeland terug te keeren. j Evenwel, na eenige jaren keerde hij 'tooh naar Engeland terug. De aanleiding tot dezen stap doet hier niets ter zake: alleen wil ik zeggen dat een conflict tusschen Toby Hall-en do Trentopsche Ver eeniging van Aardewerkmakers den stoot er toe gaf. Zoo groot'is die -macht der ünions in de Veree- nigde Staten, dat Toby, -'zoo hij in Amerika wilde blijven, te kiezen bad tusschen buigen of barsten. Te buigen verbood hem zijn koppigheid. Dus barst te hij. Dat wil zeggen: hij ging heen.-Hij verander de zijn -naam, kwam naar Engeland, stapte kalm naar de Crown Porselain 'Works te Derby, en vond daarop volop goed betaalden arbeid. Hij kon ge makkelijk vier pond in de week -verdienen, en -hij had geen hartstochten, behalve in [de richting van hengelenwat in elk geval geen dure hartstocht is. Hij was zoo gek niet oan nogmaals te trouwen. Hij leefde stilletjes; en het eene jaar volgde op de hielen van het andre,en -bracht Toby van dertig tot veertig, en van veertig tot -Vijftig, en 'nie mand ontdekte ooit wie hij eigenlijk was, -hoewel er dagelijks een dozijn spoortreinen verkeeren tus schen Derby en Knype. En nu, tengevolge - van den dood Van een vriend eu het Drinken van een glas bier, "was hij weer in de Child Row en stak de straat over naar het'huis, dat tusschen hem en zijne vroiiw den -steen des aanstoots had moeten worden. Hij klopte aan de deur met den knop .van zijn paraplu. Want een klopper was er niet -was er nooit geweest. De deur ging behoedzaam open'zooalk deuren in de Five Towns open gaan na het verschuiven van grendels en het loshaken van kettingen. 'Zij ging open tot den omvang van anderhalven deci meter, en Toby Hall zag 'door deze opening het gezioht eener vrouw -van middelbaren 'leeftijd hem aankijken. f „Is datmevrouw Hall?" vroeg' hij. f „Neen. Niet mevrouw Hall, maar mevrouw Tans- ley." 1 „Ik dacht De deur opende' zich [een "beetje wijder. 1 „Dat ben jij toch niet» .Tobias?" Vroeg de vrouw heel kalm. „Ik zou 't wel denken," antwoordde Tobias, met zoo iets als een glimlach. „Heere beware!" riep de Vrouw, en de opening van de deur vergrootte zich nu-tot drie -handbreed ten. „Heere beware!" herhaaldle zij. En-daarop: „Wil jo niet even binnenkomen, Tobias?" „Jawel," zeide Toby Hall. En hij kwam binnen. „Ga zitten," zeide zijne vrouw, -„Ik dacht dat je dood was. Dat hebben ze mij geschreven." i „Jawel," zeide Tobias. -'„Maar ik leef nog." Hij zette, zich in den armstoel "bij den ouderwet- schen haard, met de [koperen -knoppen aan weers zijden van den rooster. Hij kende.dien stoel zoogoed als zijn eigen neus, en hij vond hem -sedert zijn vertrek niet merkbaar veranderd. Het is verbazend hoe taai het leven van meubels onder eone lief derijke behandeling wezen kan. De stoel was on gemakkelijk, nog juist op -dezelfde plek,' waar hij altijd ongemakkelijk was geweest, en -dezelfde anti- macasser -hing nog steeds over den weerbarstigen rug. -1 Tohy legde zijne hand op de tafel en zette zijn regenscherm in den hoek-van do schouw. Zijn over jas hield hij aan. Dezelfde tafel was het nog en dezelfde schouw. Dezelfde "pendule ren dezelfde or namenten op den schoorsteenmantel. Maar een .an der karpet op den - vloer en andere gordijnen voor het. venster. Priscilla grendelde ,en -kettingde weer ;de deur, en toen kwam ook zij zitten. Zij -droeg een 'zwarte japon, met een zwart zijden schortje. En <zij was dik en ropd, en zij droeg vilten pantoffels, en zij bewoog zich -even langzaam en schommelig als Toby zelf. Zij teekende 'volop hare jaren. Hare dunno lippen waren nog vaster op elkaar gedrukt dan vroeger. Zij was inderdaad nog Briscilla. „Wel, wel," mc repelde zij. t Hiermee echter scheen hare capaciteit tot ver wondering nagenoeg uitgeput. „Ja, ja," zeide Toby, met een air dat zoo fquasi humoristisch wilde wezen. 'Hij wanmde zijne han den bij het vuur en wreef 'ze over zijne knieën, voorover buigend. „Dus ben je zoo teruggekomen!" zeide Priscilla. „Ja," gaf Tobias toe. f Er volgde'eene pauze. ,-,Koud weertje, dat we hebben," merkte hij op. ,,'t is de itijd van 't jaar," -"bracht Priscilla in 't midden. Haar blik rustte op een /takje -hulst*, dat aan do gaskroon hing, het éénige nog overgeblevene reliek van'Kerstmi8 in het vertrek. Weder een pame. -Het zou eene gewaagde zaak zijn geweest, naar hunne gevoelens te raden. Zij voelden hoogstwaarschijnlijk niets., „En wat is er voor nieuws?" vroeg Toby, met een voor hem reeds zéér buitengewonen aanloop tot toeschietelijkheid. „Nieuws?" herhaalde zij, als zij de strekking van de vraag niet zoo dadelijk vatte. „Wat zou er .voor nieuws wezen? Niks "bijzonders, denk ik." Aan den wand .naast *de schouw 'hing de photo- grafie van een meisje. Het,was een sprekend even beeld van Priscilla, zooals zij was in do dagen vóór Toby naar Amerika trok. Hoe jong en frisch was zij toen! En zoo eenvoudig nog, zoo onervaren! Toby zat er naar-te kijken. „Dat ken ik .niet," zeide hij. „Wat?" f „Dat!" en hij wees met den -elleboog naar het portret. „Dat?Oi Dat ia mijne dochter," zeide Pris cilla. „Wel wel!" zeide Toby op zijne beurt. „Jawel, lk ben hertrouwd met Job Tansley," her nam Priscilla. „Hij is verleden Maandag net vier jaar dood geweest. En zij is óók algetrouwd" met een 'knikken naar het portret. „Verleden Sep tember, met Will Gibson." „Wel well" bromde iToby. Nogmaals (eene pauze. 1 Er was eenl getrappel en geschuifel op de straat, en eenige kinderen begonnen een -'liedje te balken van schaapsherdr en schapen. „Och, die beroerde kinderen," zeide Priscilla. „Ik moet ze wegjagen." En zij stond op. f „Hier! Geef ze een stuiver," zeide Toby, haar hot geldstuk toestekend. „Jawel! En dan zeggen ze't aan de •anderen en dan heb ik den heelen avond geen rust!" (mop perde 'Priscilla. Evenwel, zij gaf den stuiver aan de kinderen, die midden in hun geblaar afbraken. Daarop grendelde en kettingde zij de deur en kwam weer zitten. Alweder eene pauze, f 1 „Wel weli Wel wel!" zuchtte Priscilla. „Ja ja1" viel Toby bij. „Goede kolen, die je daar hebt!" „Veertien shillings de ten." De thans intredende pauze duurde veel langer. „Is Ned'Walklate nog in de Gekroonde Roos?" vroeg Tom, zijnen hoed grijpend -en oprijzend. „Ik weet niet beter als van ja," zeide -Priscilla. „Dan ga ik eens even bij hem aan,", zeide-Toby. Terwijl hij met de deurketting manoeuvreerde, zeide priscilla: „Je vergeet je paraplp, Tobias." „Neen, neen," antwoorddo hij. „Ik had hem niet vergeten. Ik kom nog ..terug." Hunne oogen ontmoetten elkaar veelbeteekenend „O ,zoo? [Dan is 't goed," zeide Priscilla. „Wel wel!" j „Ja ja!" f En hij begaf zich op weg naar Ned Walklate. N. R. Ct. Binnenlandsch Nieuws. broek op langendhk. In de afgoloopen week werd aan de veiling aan gevoerd 17000 bos rabarber. een buitenkansje. In Zevenaar zijn 18 wegens smokkelarij in .be slag genomen paarden verkocht, 'die ruim f 8000 hebben opgebracht ten ,'voordeele van het Rijk. da s een ouwe. Naar de i„Meijerische -VCrt. verneemt, heeft de l-jarigo burgemeester van Boekei van -den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant be- riehfc gekregen, dat er bij hem geen bezwaar be- stat tot het doen van een voordracht voor zijn her benoeming, mits doorhem'wordt verklaard, dat hij in ,19i6 zijn ontslag zal nemen als burgemeester. In'1916 kan de heer Bouwens dan'nog den dag her denken, dat hij vóór 25 jaren werd benoemd tot burgemeester van Boekei. dood in de wei. In de dorpen Westermeer en Joure vonden vee houders des morgens koeien .dood in de weide. De koeien stierven ten gevolge van de 'koude en de natte weiden. I ANNA PAULOWNA. Voor de afdeding .Anna Paulowna voor V ouwen- kiesrecht trad Dinsdag 18 Mei op mevr. Mulder van der Graaf—de Bruijn. De voorzitster, M. Aldershoff- Krull, drukte haar groote spijt uit over de geringe op komst en over den achteruitgang der aMoeling. De oorlog kon mogelijk hieraan schuld hebben, hoewel juist thans een krachtig optreden der vrouw noodig was. Hartelijk verwelkomde zij allen en in het bijzonder de spreek- ;ter, waarna de laatste het woord kreeg. Zij begon met te beweren, dat in staten, waar vrou wenkiesrecht bestond, geen oorlog zou zijn uitgebro ken- om daarna de middelen tc bespreken, die zouden dienen worden aangewend, om het militairisme den kop in te drukken, om oen vrede in de hand te werken. Ver- scheidene vureenigingen werkten in die richting, o.a. „Vrede door Hecht' „Vereeniging vopr den Vrede", „Internationaal Vrodes-fcomité" enz. Al waardeerde spreekster ieders streven, toch ontstemde liet haar, dat in die corporaties de vrouw weder was vergeten. Zulk een voorbijzien was niet duldbaar. Toen schetste spreekster, die den oorlog van nabij had gezien, den invloed daarvan op de vrouw eu teekende in gloedvolle taal haar lijden en de voor haar zoo d»cp treurige gevolgen na den vrede. Ilulde bracht zij aan Ne derland voor zijne betoonde humaniteit tegenover de vluchtelingen, maar wees er toch op, dat oorlogsleed hier niet was geleden. Roereid was de schets, die spreek ster gaf van Hetgeen zij in Beigie van den oorlog had meegeleefd. Die daar de oorlogsellende had aanschouwd, moest medewerken, om dien gruwel te doen bedaren en later onmogelijk te maken. Nu moed helaas de strijd tot het biltere einde gestreden worden, want dan alleen zou er een blijvende vrede kunnen volgen. Wan neer dan de vrouwen kiesrecht kregen en medezeggings- schap in de Regeering, dan zou de oorlog onmogelijk gemaakt zijn. Uiteengezet, en veroordeeld werd het, dat thans de enkeling de beslissing in handen heeft over het lot van millioenen menschen. Er moest eene inter nationale organisatie zijn. Op de vrouwen rustte de plicht in de kinderen den haat tegen den oorlog vast te leggen. Zij moesten het recht krijgen, om in vereeni ging met de mannen, mede te werken tot zegen en Bloei der gemeenschap. Alleen dan zou de vrouw daad werkelijk kunnen helpen ,als er op het gebied van kies recht grondwettelijke gelijkstelling bestond van man en vrouw. Een daverend applaus beloonde spreekster voor haar optreden. De aanwezigen zongen hierna eerst zittende, daarna staande hel Strijdlied voor Vrouwenkiesrecht. Do lam es A. en G. Stammes, alsook G. Bakker, veraan genaamden de bijeenkomst door zang- en pianospel. Ook een koor zong een nummer. Nadat gebleken was, dat aan het debat niemand wenschte deel te nemen, dankte de voorzitster mevr. Mulder van der Graaf—de Bruijn voor de schoone lezing, die zoo met volle aandacht was gevolgd. Ook de dames die iets ten beste hadden gegeven, kregen voor haar optreden een woord van dank. Hierna sluiting. tijdelijk gezant bij den paus. Gisteren is bij de Tweede Kamer ingekomen een suppleloire begrooting van buitenlandsche zaken, waar bij wordt aangevraagd een bedrag van f 12000 voor bezoldiging, reis- en verblijfkosten en verdere uitgaven van een in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselqken Stoel aangestelden buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Ter toelichting zegt de minister van buitenlandsche zaken het volgende In de laatste maanden zijn herhaaldelijk berichten vernomen over de gezindheid van den Pauselijken Stoel ora, wanneer eenmaal het oogenblik zoude zijn geko men, dat de thans oorlogvoerende partijen den wensch naar beëindiging van den strijd zouden doen blijken, de totstandkoming van den vrede te bevorderen. Over tuigd^ van het groote gewicht van zoodanige gezindheid en ach bewust van de belangstelling in den lande ter zake gekoesterd, heeft de regeering het lid der Tweede Kamer, dr. Nolens, die door zijn bijzondere betrek kingen met het Vaticaan daartoe bij uitnemendheid was aangewezen, aangezocht, ach door een verblijf te Rome op de hoogte te stellen van do juiste bel eekenis der bedoelde berichten en daardoor te doen blijken van de sympathie, die zoodanig streven van den Pauselijken Stoel bij de Nederlandsche Regeering zouden ontmoeten en van haren wensch tot wenlueele samenwerking. Naar aanleiding van dit laatste heeft de kardina.il- staatssecretaris van buitenlandsche zaken zich schrifte lijk tot den minister gewend, te kennen gevende dat de gevoelens der Nederlandsche Regeering volle waar deering vinden bij den Pauselijken Stoel, onder bij voeging dat het hoogst nuttig zoude ziin dat een ver tegenwoordiger van. Nederland bij het Vaticaan zich te Rome bevond, ten einde, wanneer hel oogenblik daartoe gekomen zoude zijn, in de gcwenschle richting té kunnen samenwerken. Deze zienswijze acht de minister juist. De rol, waar toe Nederland in het bijzonder sedert een" twintigtal jaren is geroepen geweest, brengt mede dat niets dat op het gebied van internationale verstandhouding wordt overdacht, der regeering onverschillig mag zijn. Het is aldus voor haar reeds nu van belang, in geregelde voeling te zijn met pen middelpunt, van waar Later, bij de beëindiging van den strijd, gewichtige invloed kan is de minister tot de over tuiging gekomen, dat het wenschelijk is in dit tijdsge wricht een vertegenwooidiger bij het Vaticaan te be zitten. In verband met het beoogde doel zal de zending een tijdelijk en bijzonder karakter dragen. Bij de raming van de kosten der zending, voor het loopende dienstjaar begroot op f 12000, is gerekend op een bezoldiging met inbegrip van verblijfkoslen van f 1500 per maand; kosten van de reis heen en weer naar Rome en verblijf gedurende die reizen f 500, kosten van kanselarij, porto's en telegrammen f 1000. wieringen. Dinsdagavond vergaderde men ten huize van den heer C. de Wit omi tot definitieve oprichting eener kaasfabriek te Wesierland te komen. Na verschillen de besprekingen werd besloten tot de oprichting over te gaan en zal de vennootschap of vereeniging heef en. „Klein Begin" en "Werd voor bouwterrein aangekocht twee snees land van den heer G. Koster voor f 375, ge legen aan de Laan. De fabriek zal, behoudens enkele kleine wijzigingen, in denzelfden geest worden ingericht als die te Stroc en zal den heer W. Hermans opgedra gen worden een bestek en teekening te maken en zal zoo spoedig mogelijk tot besteding van het gebouw wor den overgegaan. wieringen. De ansjovisvangst Iaat zich alhier iets beter aanz en. Dinsdagmorgen waren alhier Ie Westerland in de ha ven 4 vaartuigen en varieerde de vangst van tot 10000 per schip. MIJN1NSTORT1NG. Men meldt uit Kerkrede: Hedennacht is bij een'instorting in de staatsmijn „Emma" te Hoensbroek 'een Belgisch 'mijnwerker gedood, terwijl drie mijnwerkers werden .gewond.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1