iUfiiu Niciws- 58ste Jaargang. No. 5603. DINSDAG 8 JUNI 1915. SCIAGEI COURANT. Dit blad vorschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per poüt f 8.60. Loaeo nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. Uit en Voor de Pers. EEN DUITSCH INTERVIEW MET PROF. HEC- TOR TREUR. De „Vossiseh.e Zeitung" heeft een correspondent naar ons land gezonden, die hier eenige bekende per sonen moest interviewen over allerlei in verband met den politieken toestand. De correspondent is zoo verstandig geweest, het eerst naar een anti- Duitscher te gaan. Do pro-Duitsche interviews ko men waarschijnlijk later, het laatst, -en de laat ste indrukken blijven het beste bij! Intusschen is höt een in zekeren zin gedurfde en in ieder geval merkwaardige onderneming van den oorrespondent geweest, om zich naar Hector Treub te begeven, wiens gevoelens bekend zijn, en zijn gesprek met dezen aan het censureerend oog van d< Vossisehe redactie toe t© vertrouwen! De correspondent betoogt het 'volgende: „Wanneer een man van do beteekenis van prof. Treub zulk een 'anti-Duitsch standpunt inneemt, dan moet hij gronden mcenen te hebben, gronden, (lio ons Duitschers reedfs hierom interosseeren, om dat wij zo me.t den bestien wil niet kunnen raden. Daarom heb ik professor Treub opgezocht. En hij heeft mij op mijn vragen 'antwoord gegeven. Voor alles ontkende prof. Treub, vooringenomen anti-Duitsch te zijn. Hij zou eveneens anti-EngelSch of anti-Fransoh zijn, wanneer deze landen thans op de plaats van Duihschland stonden. Onder do hui dige omstandigheden hoopte hij van gansoher harte op'een Duitsche nederlaag." „Ik ben beslist anti-Duitsch,"-verklaarde de pro fessor, „omdat ik Nederlander ben en 'om geen an dere reden. In ben anti-Duitsch, omdat, ik er vast van overtuigd ben, dat-een overwinning van Duitsch- land het einde van de Nedferlandsche natie zou zijn. De Duitschers hebben België en zullen het behou den. Zij hebben de zeekust noodig. Maar die geeft hun weinig nut zonder Antwerpen. Antwerpen op haar beurt beteekent niets zonder-Schelde. Met een Internationalisatie van do Scheldemoadiiig zou het Duitsche rijk weinig gediend zijn. Overwint Duitsch- land, dan verlangt het de Sohelde. En -daar we die zoo maar niet zullen geven, zal Duitschland haar nemen. Hebben we geluk, dan worden we een Duit- sobe bondsstaat, hebben we peoh, dan worden wij een Pruisische provincie. In iéder geval zijn we verloren, en daarom'hoop ik, en met mij de groote massa van het Nedërlanxfeche inteleot. dat Duitscbr land verliest." „Waarom beschuldigt 'u Duitschland zoo zonder meer van dergelijke voornemens?" luidde hierop do vraag. „Omdat ik," antwoordde de heer Treub, volgens den correspondent, „als Duitsch staatsman niet an ders zou handelen." 1 „Bij alles wat u daar zegt," wierp do correspon dent tegen, '„gaat u van het standpunt uit, dat Duitschland België behoudt." i Weer volgde een stellig antwoord. „Natuurlijk behoudt Duitschland België, indien 't wint, Wanneer Duitschland België loslaat, handelt het, volgons mijn opvatting, -in strijd met zijn plicht. Ik zou het niet loslaten." „Dit alles werd. met zulk een zekerheid gezegd," verklaart de correspondent, „dat -het duidelijk het resultaat was van rijpe overwoging. De professor gebruikte geen afgezaagde 'woorden, als: Belgische gruwelen, neutraliteitsschending en zoo, die ik ver wacht had te zullen hooren, maar zeide met alle zekerheid: „Wanneer Duitschland overwint is Ne derland reddeloos verloren." En toen ik hem tege moet voerde, dat dit onmogelijk de. opvatting van de beschaafde kringen van Nederland kon wezen, verklaarde prof. Treub van een anderemeening te zijn en te geloovem, dat hij voor de groote meer derheid sprak. Zekere kooplieden hij zei het met eenige verachting in zijn stem zonderde hij natuurlijk uit. Die verdienden geld door Duitschland En wanneer een koopman geld verdiende, dian - was liij al tevreden. En aangezien de kooplieden ook in do toekomst-door en in Duitschland geld hoopten te verdienen, waren zij pro-Duitscb. Mijn opmerking," vervolgt de correspondent, „dat dit toch eigenlijk zijn geloof in-de Duitsche, eind overwinning en in een later uit te breiden samen werking aantoonde, achtte hij onjuist." Het onderhoud over hot uitereken van'den oorlog bracht den interviewer nog oen verrassing. Deze man, zegt hij, die toegeeft, dat hij do Duitschers haat, spreekt er zijp, overtuiging over uit, dat kei zer Wilhelm noch het Duitsche volk don oorlog bobben gewild. Hët verleden van den 'keizer kon wel als bewijs voor zijn vredelievendheid gelden. Maar ook de geallieerden'hadden den oorlog niét veroorzaakt. De militaire partij was de oorzaak. En'hier was de hr. Treub door geen argument van af te brengen. Decorrespondent verweet prof. Treub hier weer vooringenomenheid, doch de professor meende, zei hij, even objectief te oorüeelen als de meeste an- dero Nederlanders. 1 Tel. NEDERLAND EN DE OORLOG. (Dr. D.) B.(08) schrijft in de Vrijzinnig-Demo craat over het Belgisch vraagstuk en 'onze weer macht. Wij lezen daarin o.a.: Men kan eerbied hebben voor Duitsche onderne mingsgeest en organisatie-vermogen, voor Duitsche wetenschap en methoden,-maar toch ook onderwer ping van West-Europa aan Duitschland, met aan hechting van België aan het Duitsche rijk, voor ons land een gevaar van de grootste beteekenis ach ten, niet minder groot, dan wanneer de andere mo gendheden zegevierend 'het Duitsche rijk zouden verpletteren. Wel niemand in ons land, die daarvan niet even zeer noodlottige gevolgen voor de toekomst zou duchten, zoowel hier als in de'koloniën. Een mach tige Duitsche staat behoeft voor ons niet een voort durende 'bedreiging te zijn, wanneer hij de lust tot inbreuk op ander gebied weet te beheerschenl Hier liggen de groote moeilijkheden yoor onzen staat. Moeten zij ons dwingen tot het Verlaten van een onzijdige houding tegenover een der oorlogvoerende partijen? Moet ons volk zich zelf ook in den maal stroom yan bloed storten in de hoop, «dat het heel huids en beter weer daaruit te voorschijn zal ko men? Hot is een gevaarlijk drijven, 'dat in die richting gaat. Gevaarlijk, omdat van het eerste uogenblik af, dat er door de uitingen van de openbare meening kans schijnt te bestaan op zelfstandige inmenging onzerzijds in den krijg, ons land het tooneel 'zal worden van allerlei intrigues en werken door het buitenland om op onzen wil -invloed uit te oefenen De volkshartstochten zijn gemakkelijk op te wek ken, maar moeilijk te bedaren en te leiden. Men spele niet met vuur. Eendracht is er tot dusver in het land al9 het geldt te blijven buiten den strijd. Eendracht ook, wanneer het er opaankomt, met alle kracht te ver dedigen het grondgebied en de ongerepte, "zelfstan digheid van ons land en zijne koloniën tegen wie ook. Maar de fakkel van tweedracht zwaait degene, die gaat drijven naar oorlog od wel den slechtsten oorlog, nl. die moet voorbehoeden voor later mo gelijk gevaar. 1 Men sprak in de eerst© mobilisatie-dagen ten on rechte in Duitschland van het zenuwachtige Hol land. Het was geen zenuwachtigheid, maar kalme vastberadenheid, die uit ons tijdig optredbn sprak. De kalmte 'te behouden, is voor ons volk thans le- venseisch. Die kalmte staat ver af van lamlendig heid en moet gepaard gaan met welbewust gereed houden en gereed maken van alle kracht,' waarover wij kunnen beschikken als het noodig mocht wor den, tot behoud van onze onafhankelijkheid. Maar men beware ons voor nationalistisch oor logzuchtig geschrijf en gedrijf. Binnenlandsch Nieuws. WIERINGEN. Over de door het Rijk voor onze gemeente vast gestelde wolprijzen zijn de schapenhóuders alhier nipt best te spreken. Een bericht in 'dit blad van jl. Zaterdag vermeldt, dJat de prijzen voor de Zijpe zijn vastgesteld op f 1.70 voor le kwaliteit en f 1.60 voor 2e kwaliteit, terwijl 'die voor onze gemeente zijn vastgesteld op f 1.50 voor lt kwaliteit en f 1.40 voor 2o kwaliteit, alles per kilogram. Dit verschil is dan ook wel wat te groot, daar de le kwaliteit wol op ons eilandz*er goed is. 't Een en ander zal dan ook op de eerstvolgende landbouwvergade- ring, welke Dinsdag 8 Juni in 't Hotel de Raan zal worden gehouden, een punt van bespreking uitma ken. WIERINGEN. Met de ansjovisvangst blijft het treurig gesteld; vele \isschers bergen dan ook hun netten op en beschouwen het seizoen als mislukt. Dé gp.epvangst is nog steeds loonend en ook de palingvisschers schijnen vrij goede vangsten' gehad te hebben. WIERINGEN. In de laatste huishoudelijke vergadering der af- deeling Wieringen van de S.-D. A.-P., werden uit een groslijst van 3, voor do a.s. gemeenteraadsver kiezingen candidaat gesteld de heeren S.-P. de Vries (aftr.) en W. F. Lub. Deze candidaatstelling is echter slechts als een voorloopige te beschouwen. Mochten de aan do Vrijzinnige Kiesvereeniging gedane voorstellen niet worden aangenomen, da.u zal door de afdeeling der S.-D. A.-P. voor alle aftredenden tegen-candidaten worden .gesteld. Aftredende leden zijn dit jaar de heeren: A. Pee reboom, P. Jn. Koora, D. Jl). Koorn, en S. P. de Vries. De heer A. 'Peereboom zal zich volgens me dedeel mg niet weer verkiesbaar stéllen. WIERINGEN. Men deelde ons mede, dat onder verschillende ne ringdoenden alhier een adres ter teekening circu leert, ten doel hebbende den Raad dezer gemeente te verzoeken het besluit om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan in 'te trekken. WIERINGEN. Naar wij vernemen zal de uitbetaling der melk aan de kaasfabriek de „Eendracht" te Oosterland in 't vervolg plaats hebben naar het vetgehalte. Bij de I abrieken te Stroe en te Hippolytushoef zijn de onderhandelingen om bok in dien geest uit te betalen nog gaande, doch wij twijfelen er niet aan, of ook daar zal betaling op vetgehalte spoedig in gevoerd worden. WIERINGEN. Voor rekening van 72 leden onzer onderaf deeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild .11590 kipederen, 4G6 eend- eieren en 3 ganzeneieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden yoör de kip eieren van f 5.50 tot en met f 7.35 per 100 stuks, voor de eendeieren f 5.55 per 100 stuks en voor de ganseieren 15 cent per stuk. Aan sohoon geld zullen do leden voor de kipeieren per kilo ontvangen f 1, dat is gemiddeld per 100 stuks f 6.06,'voor de eend eieren f 5.10 per 100 stuks en voor de ganseieren 14 cent'per stuk. Aan de veiling is enorm veel vraag naar zware eieren en slachtgevogelte. Handel vliegend met booge en vaste prijzen. BROEK OP LANGENL>IJK. In do afguloopen week werd aan de veiling aan gevoerd 92 zak aardappelen en 8030 bos rabarber. HOOIBOUW-VERLOVEN. Het volgend telegram is Maandag aan den Minister van Oorlog gezonden:: „Het bestuur van den Provincialen Bond van Rundveefofcvbreenigingen in Noordholland heeft tot zijn groote verbazing kennis genomen van het feit, dat aan militairen uit Friesland veel langere hooi- bouwverloven worden 'toegestaan dan aan die uit Noord-Holland. Het neemt bij deze de vrijheid, daar op uw bijzondere aandacht te vestigen en het eer biedig verzoek tot Uwe "Excelentie te richten, dat de militairen uit beide provinciën, wier belangen naar zijn meening in dat opzicht volkomen met elk ander overeenstemmen, ook volkomen gelijk wor den behandeld." ZUIDSCHARWOUDE. De Liberale Kiesvereeniging alhier heeft met groote meerderheid van stemmen samenwerking mol de R.-K. "voor de gemeenteraadsverkiezing verworpen. Twee can- didaten worden gesteld, n. d~ hoeren S. de Boer c"n E. Vlug. LANGEDIJK. Door de aldeeling ZuidscharwoudeBroek op Lan- gendijk zal hoogstwaarschijnlijk ecu meeting worden gehouden voor Staatspcusiounoering. SGHAGEKBBUG. Maandagmiddag is hot vier-jarig zoontje van den heer J. L. Eijzenga alhier in oen onbewaakt oogcu- Mik in de Groote Sloot geraakt en jammerlijk ver dronken. ZU1D-ZIJPE. De heer Ds. B. Nieuwburg te SL Maartensbrug heeft voor nel beroep naar Ooslburg (Zi.) bedankt KOLUORN. Den öden Juni hield de Zangvereniging j.Koihorn" in het lokaal Van den heer Rempt een gezellige bij eenkomst. Tot aan den morgenstond bleef men bijeen, wel een bewijs dus dat het programma zeer uitgebreid was. Deze avond werd gehouden: la Als vervolg der wering van het 10-jarig bestaan en 2o. ter ^vervanging vam het gewone jaarlij ksclie pleizierreisje. Het getal zangers en zangeressen breidt zich steeds uit en is in de laatste paar jaren meer dan verdubbeld. PANIEK IN EEN CIRCUS. Zondagmorgen was te Rotterdam een aantal men- schen 'de paarden van het circus Corty Aithoff in de stallen aan 't bezichtigen, toe een der tijgers z'n kop door de tralies van zijn kooi stak. Eenige bezoekers ncgonnen te schreeuwen; de tijger is losgebroken, waar door plotseling een paniek ontstond. Ieder haastte zich uitÖe stallen le komen; buiten plantte het gerucht zich voort en angstig vlogen de mcnschen naar verschillende kanten de Veemarkt af. Onderlusschen was een ,dcr oppassers bij de kooi gekomen, die den tijger heel gauw VI en kop deed terugtrekken. Spoedig waren de mcnschen nu weer gerustgesteld en kon men doorgaan met het bezichtigen van die dieren. Maasb. ACTIVITEIT VAN EEN POLITIEHOND. Men schrijft uit Vlissingen uian het Hdbld. Toen Zondagmorgen dc hoofdagent van politie Drenlh met zijn politiehond ia do buurt Van het haventerrein surveilleerde, zag (hij twee mannen uit een boschjcj le Vborschijn komen, hetgeen hij vydaeht vond. J>o agent gaf don hand lucht op de voetsporen van do mannen, teneinde een nader önderzoek in te stellen. De bood speurde, het spoor volgende, tot 300 M. ver der en .bracht toen van onder een struik een zakje suiker to voorschijn, dat hij kwispelstaartend in zijn bek bij den agent bracht Bij onderzoek bleek de zak afkomstig tab 'een Nooxdscih schip dat in de haven suiker ligt te laden. De heide mannen werden aange houden en huiszoeking hij hen gedaan, waarbij nog moer suiker afkomstig van diefstal van bedoeld schip gevonden werd. De "politie zet het onderzoek voort ALKMAAR. Naar wij vernemen, zullen de heeren N. Glinderman (a.-r.), die in het tweede en G. de Groot (Iib.) die in het derde district moet aftreden, bij 'de komende ge- meenteraadsverkiezmgen geen nieuwe candidatuur aan vaarden. KAMERDISTRICT HOORN. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging voor de Twee de Kamer in het 'district Hoorn hield Zondag le Uost- huizen, onder leiding van den Weer B. y. Jurgens v$u Purmerend haar algemeene vergadering. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over een voorstel van de "Staten-Centrale in het district 'Hoorn, om in samenwerking met het district Enkhuizen fe komen tot de aanstelling Van een propagandist voor genoemde twee districten. Het resultaat was, dat liet hoofdbestuur opdracht kreeg, zich te doen vertegenwoordigen in de voorloopige propagatida-commissie en dan nader de financieele zijde van de zaak onder do oogen le zien. Bij (6e rondvraag kwam ter sprake het wetsvoorstel tot het aanstellen vair een tijdelijk gezantschap bij den Paus. Ten slotte wend de volgende motie aangenomen: ,.De algemeene vergadering 'van de Centrale Vrijt zïttnige KuesYereeniging in het district Hoorn voor po Tweede Kamer, 6 Juni "te Ooethuizen bijeen^ ..kennis genomen hebbendé van de tot heden gepu bliceerde stukken, verklaart zich .niet ingenomen met het instellen van een tijdelijk gezantschap bij den Paus". Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Purmerend te houden. KOEGRAS. Vrijdagavond 4 Juni jl. werd in het lokaal van den heer D. Marees, een lezing gehouden over „Klei ne kaasfabrieken of groote zuivelfabrieken", door den lu-er Dr. L. T. C. Scheij, Rijkszuivelconsulcnt voor Nd.-Holland, die daarvoor was 'uitgfenoodigd door bet bestuur van „Koegras Belang". Door den voorzitter, den heer J. de /Vries, werd deze ver gadering geopend, waarna het woord werd gegeven aan den heer Scheij. Spr. besefte volkomen, dat bet niet gemakkelijk voor hem zou wezen, toch had het al een go- ruimen tijd zijn aandacht gewekt, en doordat de Vereeniging tot Ontwikkeling van'den Landbouw in Hollands Noorderkwartier in 1914 een commissie heeft benoemd om juist 'daaromtrent een rapport uit te brengen, en in welke commissie spreker ook zitting heeft, wist hij bij ondervinding, dat het heel moeilijk zou zijn. Immers het beoordeelen van de werking der groot© en kleine kaasfabrieken zonder menige vooringenomenheid voor een bepaalde soort is niet gemakkelijk. Die commissie is nog niet klaar met baar arbeid, wat nog een nieuwe moeilijkheid was om er nu reeds 'over te spreken, maar toen heeft spr. de uitnoodiging aangenomen, omdat hij meende dat een inleiding van deze zaak voor belang hebbenden haar nut kan hebben. Het denkbeeld: een groote fabriek inplaats van kleine, zweeft hier in Koegras bij sommigen voor den geest, evenals op sommige andere plaatsen. Voor een -goede beoor deeling moét de zaak van alle zijden worden beke ken. Als men b.v. eens in gedachten een 30-tal ja ren teruggaat, in het -jaar 1883, toen begon de be weging vota: goed, eik jaar kwamen er haast fa brieken bij, zoodoende beeft het zuivelbedrijf al een heel© verandering ondergaan. In deze provincie, werd er voorheen bijna niet anders gemaakt dan volvette kaas op de boerderij. Gaandeweg is dat veranderd, in ds fabriekmatige kaasbereiding met de zgn. 40% kaas. Toch hoopt spr„ dat er geen nieuwe peilverlaging zal komen. Die veranderingen waren niet om het product te verbeteren, maar hoofdzakelijk, omdat Jliet werk op de boerderijen to bezwaarlijk werd. Do fabriekmatige kaasberei ding ontwikkelde zich zoodoende moer en meer, en zoodoende kwamen er vorsohillendo soorten van kaasfabriekenDo oorspronkelijke vorm is hier in dezo streek bet beste bekend, eenvoudigegemeen schappelijke kaasmakerijen, die bet belangrijkste deel van bet zuivelbedrijf van db boerderijen heb ben overgenomen. Eenvoudig gaat het er toe, het gaat soms zoo eenvoudig, dat ze in minder gunstige conditie komen. Hier komt natuurlijk een nadeel voor den dag. De boeren blijven weliswaar zeer van nabij betrokken in den gang van zaken in hun gemeenschappelijke fabriek, en kunnen zichzelf red den. Spr. noemde dit een voordeel voor de fabrie ken, maar het moet ook steeds goed gedaan worden, en dat is niet altijd zoo. Op vel© plaatsen wil enen do melk direct na het molken kwijt zijn, want de nvondmelk te beewaren bleek te_veel moeite te zijn; sommigen wilden het zoo van de boerderij gehaald zien, zooaJs de particuliere fabrieken dat doen. Sommige fabrieken werden ingericht om do melk tweemaal daags te ontvangen, de zgn. zoet- fabriek. Deze bedrijfsvorm was 'in sommige stre ken zoo aanlokkelijk door het overvloedige norton- water, wat door den koelkelder geleid kon worden, toch bleef d© teleurstelling aan sommige fabrie ken, die op hooger gelegen land werkten, niet uit,- doordat het peil van do norton daalde en de kelder indien het kon dieper gemaakt moest worden, en toch werd de toestand onbevredigend of slecht. Een zoetfabriék is geheel misplaatst wanneer er niet overvloedig koelwater Is. Bij de bestaande fabrie ken, waar het water niet hoog genoeg meer komt, behelpt men zich nu mot pompen, het koelen der melk geschiedt nu met behulp van een koeler, in welk toestel de melk gauw flink wordt gekoeld, waarna zij in groote bakken te roomen staat. Zui velfabrieken welke thans nieuw gebouwd worden, volgen direct dit laatste koelsysteem. De melkbe- waarplaats ligt zoo hoog boven den vloer van de kaasplaats, dat de afgeroomde melk door een goot in den kaasbak kan stroomen. Ook de soort 'van de fabrieken moet in het oog worden gehouden, b.v. de rechtskundige'vorm, enz. Hier in deze streek met 5 kaasfabrieken is er éen Naaml. Yen. 'en 4 Burg. Maatschappen. De erva ring leert, dat het bij do kaasfabrieken, werkende zonder geregelden rechtstoestand nogal goed gaat. Maar het kan gebeuren dlat er groot'e bezwaren ko men, zoodat het gemis aan rechtspersoonlijkheid zich doet gevoelen. Het'is duidelijk dat zoo'u verec- nigingsvorm onmogelijk wordt voor een groote zui velfabriek. 'Men moet dan kiezen tusschen: coöpe ratieve vereeniging of Naaml. Vennootschap. Verbe tering van den vereonigingsvorm acht spr. in elk geval gewenscht. Spr. wil volstrekt niet zeggen, dat de coöperatieve vereeniging de meest geschikte vorm is. Een Naaml.-Vennootschap kan geheel hen coöperatief karakter dragen. Spr. vraagt zich af, of men hier den bestaanden toestand moe is, zoo ja, dan is de oplossing te zoeken in een groote nieuwe fabriek. Deze verandering in de 5 bestaande fabrieken to brengen, zou groote kosten en een onbevredigend resultaat geven. Er zouden kaas- en boterfabrieken komen die niet berekend zijn voor haar taak. 1 Spr. zou bier een van beide willen, öf den ouden bestaanden toestand, den cenvoudigsten vorm, öf één. groote fabriek. Hiervoor is een vergelijking noodig tusschen de produkten van groote en kleine fabrieken. Hoe staan nu groote en kleine fabrieken ten opzichte van het hoofdprodukt, de kaas? Men kan niet zeggen, groote zuivelfabrieken produceeren betere kaas dan kleine, evenmin het omgekeerdo. De kwaliteit van kaas hangt geheel van de kwaliteit der melk in den kaasbak af. Als een kaasfabriek veel last heeft van het gebrek „los", dragen naar spr.'s overtuiging de melkleveranciers als één ge heel genomen, de schuld. Een groote fabriek heeft wat voor en ook wat tegen. Het vervoeren van de melk over een grooten afstand por as is nadeelig voor de rnelk, doch is de melk eenmaal in een© groote fabriek, dan krijgt ze toch zeker de beste behandeling. De kléine fabrieken hebben dat yoor, dat de melk uit de naaste omgeving komt Do groo te fabrieken nemen een belangrijk deel der melk- behandeling van de boeren en boerinnen over. Aan sommige dagmelkfabrieken kan die zorg veilig aan de leveranciers gorden overgelaten, maar dikwijls is de toestand ongunstig-en beeft de kaasmaker ge gronde redenen om te klagen, al houdt hij'zich stil. De meest© misstanden worden veroorzaakt door on doelmatig of slecht melkgereedschap, doch in hooge mate door het gomis aan deugdelijk boenwater. Groote fabrieken zorgen voor goede melkbussen en theemsen enz., doch van een kleine kan die zorg ook uitgaan. Groote fabrieken nemen de reiniging der bussen op zich, wat met het oog op het hoen- water wel best is, maar dan moeten ze geen balf werk doen, b.v. vluchtig omspoelen en uitstoomen. Een groote fabriek oefent de zoo noodige_ controle uit op de geleverde molk. Maar een kleine kan daar ook voor zorgen, de kleinheid is zelfs een gunstige omstandigheid, doch dan moot er ook ze kere kennis zijn van melkonderzoek en in het algemeen theoretische vakkemiiB. Klein© fabrieken zijn dus wel in staat voor goede grondstof to zor gen, doch spr. acht een grootere fabriek daartoe minstens even goed in staat. Veel hangt hierbij af van den directeur der groote fabriek, hij moet be leidvol kunnen optreden. In een groote fabriek is een betere gelegenheid om kaas te maken van ver schillend vetgehalte en vorm. Sprekers overtuiging is, dat Noordholiand niet besmet moet worden mei kazen van mïDdcr 'dan 40% vet in de droge stof. De groote fabrieken in deze provincie 'zijn er yoor dat het vetgehalte op peil blijft, zij kunnen zelfs garandeeren, dat er minstens 40% vet in do kaas is, zonder veel toe te geven. Kleine fabrieken zul len vaak veel toegeven, maar het zal ook wel eens minder zijn. Het hoofdprodukt de kaas zal naar spr.'s meening, geen verschil geven, doch wel het bijprodukt de melkroomboter. Dan is de groote fa briek in bet voordeeL D© boterbereiding moet van de boerderij af. De groote fabrieken -kunnen do boter beter bewerken, hetgeen in de Nederlandsche zandstreken een zegen is geweest; het produkt ver betert kolossaal. Do afzet van de boter is uitstekend. De boerinnen maken wel eens een bezwaar tegën 't boter betrekken yan do fabrieken,, doch dat be zwaar is spoedig over. De boterbereiding staat vol gens spr. op do NoortihoiLandsche boerderijen op een laag peiL Op d© boterinzendingien op dfe Noord-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1