ZELF SCHILDEREN. PLEGING's bereide Verf Trapman Co., F. C. Jong, Zwavelznre-Ammoniak 20°|„; Opgeloste-Peru-Guano 7x9x2. „Het Witte Kruis", Oorlogs kaart gesloten REKENING SNIBBESGHUIT, Te koop voor spotprijs, EITAARQAPFELEN, roode dofschkoolplanH, een mooie BOXER (reu) maken van MUZIEK, S. S. VISSER S Zoon, zijn winkel npenen, Timmerniansknnclit, ADRES Yoor Lak en Vernis, Verfkwasten, Stopverf, Terpentijn, Lijnolie enz. J. ROTGANS. een Smidsknecht Slagersleerling een Werkman een Timmerman, Slagershalfwas, een maat, De kleine kapel te Koedijk, a. s. Donderdag voor 't laatst TILBURY, Vlugge Wieders Hoofdpijn— 10 cent. Ondertrouwd: ThSotiorus Gerardus Staflegaaró weduwnaar van Maartje Slrooper, en Guurtje Lim- men, weduwe van Dirk Stam. A<l!rianus Jan Baren- dregt en Aaltje van Slooten. Gehuwd: Piet-er Beers Pz. en Jantje Pool. Theo- dorus Gerardus Stadegaard en Guurtje Limmen. Overleden: Maartje Groot, 32 jaar, echtgenoot© van Evert Groot. Trijntje Huiherta, 38 jaar, echtgenoo- te van Jan Oosterwijk. Pieter Koning, 79 jaar, echt genoot van Geertje Volkers. Petrus Jongkind, éen jaar, zoon van Ar ie Jongkind en Jannetje Groot. Cornelis Dekker, 78 jaar. echtgenoot van Mietje Borst. Dirk Stammes, 5 jaar. Pieter Meereboer, -15 Jaar, echtgenoot van Cornelia Stoop. Johannes Mar- tinus yan der Ploeg,'5 maanden, zoon van Adrianus Jozef van der Ploeg en Marijtje Danenberg. i Verschillende Oorlogsberichten. d1c koning van griekenland overleden. BERLIJN. Het Berliner Tageblatt publiceert een particulier telegTam uit Athene, .meldende, dat' Ko ning Gonstanitijn van Griekenland overleden is. oorlogsalitomobielen. Het aantal automobielen bil 'de strijdende legers is zeer aanzienlijk. Door Duitscnland worden niet min der dan 60.000 auto's gebruikt. Het wagenpark van Frankrijk telt zelfs 70.000 auto's, waarvan er 50.000 van particulieren gcrequireerd zijn, terwijl de stad Pa rijs 1100 motor-omnibussen smoest afstaan. Engeland heeft ongeveer 20.000 auto's op het oorfogsterrein tot zijn beschikking, zoodat er totaal ongeveer 150.000 uk* tor-voertuigen in dezen oorlog worden gebruikt, alleen m de genoemde landen. Van de overige bij" den oorlog betrokken landen vonden wij' geen opgaven. Alles is ingericht voor een snelle verplaatsing van troepen, kanonnen, munitié. levensmiddelen en ander rpateriaal. de ondergang van yperen. De Belgische oorlogscorrespondent van de Tijd meldt dd. 2 Juni: Yperen gaat verdwijnen. Voor goed verdwijnen. Er zal na don oorlog niet veel meer van over zijn. Fr wasreeds veel vernield. Kostelijk oud Vlaamsch stedeschoon was kapot geschoten. De hallen, de wereldvermaarde hallten lagen nu reeds in puin. Maar nog niet alles was verloren. iDe stad Yperen stond nog recht, ofschoon geschonden; zelfs waren de burgers er indlertijd weergekeerd, toen de En- gelschman er meer lucht rondom maakt,e. De En- gelschen.... die ook al niet zachtzinnig met het over geblevene omsprongen. Veel wat ons Vlamingen dierbaar was, vernielden ook zij door het 'te ge bruiken voor legerwerken. Maar recht stond nog de toren der St. Martinus- kerk. Doorschoten, geteisterd, maar rechtl De-Duit-' schers hebben er nu ook hun artillerie-vuur op ge richt. Moeten niet alle kerken het. in Vlaanderen ontgelden? De toren van Sinten Sïartinus is weg geblazen door de obussen. Het vernielingswerk van Yperen nadert zijn voltooiing. De bewoners hebben alle iioop opgegeven, dat Yperen zal behouden blij ven. Zij, die eerst teruggekeerd waren, verlieten nu voorgoed do plaats, waar eens hun levensgeluk toefde. 'Alle hoop heeft men laten varen. En dat, terwijl nog in de1 Paaschweek sommigen op de pui- nen, als een teeken van blijde verwachting, 1 van overwinning en verrijzenis, palmtakken hadden ge plant. Nu is alles verlaten. Slechts enkele 'burgers, o.a, pastoor De Laere, kregen destijds verlof te blijven. Zij staan de "stervenden bij, begraven de doodt», verrichten de werken van alle barmhartig heden. Geregeld wordt Yperen beschoten en Poperin- ghe deelt In dit lot. Van belde plaatsjes zal weldra niet veel meer over zijn, als dit zoo doorgaat. Ype- ren's straten liggen vol puin. Vele straten zijn door de puinioopen geheel en al versperd. Huizen bran den tot asch en puin, als de soldaten den brand niet blusschen wegens gevaar voor de omgeving. De dood van Yperen waart door de stad. De dood is heerscber 'over Yperen. Elke twintig minuten komt een obus uit een Duitsch monsterkanon, 'elke vijf minuten komt er een uit een kleiner dito. Ype ren is de stad der puinen, de stad der shrapnells. Yperen is een bel. Men kan zich niets gruwelijkers denken dan deze verlaten, brandende,'langzaam in puin vallende stad. De toestand is zóó zenuwafmattend, dat verschei dene lieden krankzinnig zijn geworden. En wat al les nog weerzinwekkender maakt, is,-da,t geboefte de waakzaamheid der soldaten poogt te ontgaan om te rooven en te plunderen. Yperen brokkelt langzaam af. Het een 'na hot ander gaat er te niet. Hoe gauw misschien zal er van de aloude schoone stad zoo goed als niets meer over zijn? tien geboden. Dr. G., de chef van een Fransche •ambulance in Oost-Frankrijk, heeft op de muren van de zalen, waarin zijn gekwetsten'verpleegd worden, tien voor schriften laten schilderen, tien geboden, betreffen de de gezondheid der soldaten. Zij luiden als volgt: Alcohol doodt de energie. Een soldaat moet zijn haar kort geknipt dragen. Het is beter 'buiten te vertoeven, dan opgehoopt te zijn in kleine en onzindelijke lokalen. Schuur uw etensbakken om ze schoon te krijgen met de asch uit haard of kachel. Spuug nooit in bakken, die bewoond 'worden. Tyfus is de ziekte der vuile handen. Zindelijkheid van het lichaam 'is een waarborg voor lichamelijke en geestelijke gezondheid. Uitwerpselen veroorzaken me,er gevaar dan de projectielen van den vijand. Luizen brengen tyfus over. Vergeet in uw rusttijd niet om aan uw familie te schrijven.1 nieuwe vredesgeruchten. De ICeulsche correspondent van De Tijd Beint: Dat het goed staat met1 de Duitsche legers Oost en West zal men ook wel in het buitenland toege ven. Sterker dan ooit is de militaire kracht- des rijks op alle slagvelden van Europa gevestigd; en wel niemand zal nog aannemen, dat binnen afzienharen tijd de troepen in den Franschen loopgravenoorlog worden teruggeworpen naar den -Rijn. Nu Przemysl is hernomen en Leimberg wordt be dreigd, ziet 'men in welingelichte militaire en poli tieke kringen de spoedige ontruiming door de Rus sen van geheel het Gallicische gebied tegemoet. Met alle soldatenkracht, waarover op het oogen- blik de verbonden legers beschikken, wordt naar dit doel gestreefd, reden 'ook, waarom voorloopig op het Ttaliaansche front sllechts een verdedigende houding door Oostenrijk op den sterken grensfor- tengordel wordt aangenomen.' Binnen een afzienharen tijd zullen dus de legers der centrale mogendheden hun landbn geheel van vijanden hebben gezuiverd en den strijd op vijan delijk terrein verder voeren. Naar mij iemand ver zekerde, die in dezen verantwoordelijkheid hoeft te dragen, zal den de tijd zijn gekomen voor-0011 open lijke verklaring .der Duitsche en Oostenrijksc'he staatslieden, over den gedetaillfeerden vredaswensch. Niemand ter wereld zaï op dat zegevierend uur ook maar in het minste volhouden, dat de centrale mo gendheden zich laten leiden door vrees voor een slechten afloop van dezen hun opgedrongen oorlog, dien zij victorieus over do landsgrenzen voeren. En terwijl dan bijzondere nadruk zal worden gelegd op de herhaalde verklaring van den Duitscbcn rijks kanselier, dat Duitschland niet uitgaat op verove ringen, maar op het vestigen van de volkomen vei ligheid des rijks, zullen de vijandeD der centrale mogendheden door een 'even fiere als edelmoedige houding van het'Duitóche rijk, dat zoozeer gesmaad is, wijl het om laaghartige motieven en niet uit zelfverdediging den strijd zou hebben* begonnen, voor de verantwoordelijkheid worden gosteld, om do rampen,,.die sedert bijna een jaar de mensch- hoid treffen, voort te zetten zonder eenige kans op succes. Zelfs, indien zij de voortzetting verkiezen van den oorlog, die binnen hun'grenzen tot het bit tere einde zal worden uitgevochten, zal de edele houding .van Duitschland en Oostenrijk slechts winst afwerpen, daar deze mogendheden zelfs bij degenen, die vatbaar waren voor den uitgesfoooi- den la$terr gerehabiliteerd zullen zijn. Men weet in het buitenland voldoende, dat het niet de bedoeling is van Duitschland, binnen Euro pa zijn grenzen uit te breiden, doch -slechts waar borgen te verkrijgen, om zich vreedzaam te kun nen ontwikkeien. Wie niet vrijwillig verblind wil zijn, moge hieruit de conclusies trekken, welke ba sis kunnen worden voor een vrede, om welken de zegevierende vërbonden mogendheden niemand be hoeven na te loopen, maar die hun opnieuw de ge legenheid zou geven om te toonen, welke bronnen zij zijn van zedelijke kracht, kgrootheid, bescha ving en vooruitgang in het belang der geheele men ving en vooruitgang in het belang der geheele menschheid. Aldus de gedachtengang van de gezaghebbende persoonlijkheid, waarop ik hierboven doelde. duitsche vliegers in strijd met zeppe- llns. Uit LONDEN, 7 Juni. Officieel. Vanmorgen te 2 uur 30 hebben twee Britsche aviateurs bommen geworpen op de luchtschepenhal te Evere ten noorden van Brussel. De vlammen die van weerszijden uit de loods sloegen stegen tot groote hoogte. Het is niet "bekend of er zich een Zeppelin in de loods bevond. De vliegers keerden ved- uur vanmorgen viel oen ander Britsch vlie ger in de lucht tusschen Gent en Brussel een Zeppelin aan. Op een .hoogte van zesduizend voet wierp hij' bommen naar het luchtschip. De Zeppelin ontplofte en viel op den grond. Het luchtschip bleef geruimen tijd branden. De kracht van de ontploffing dreef de mo- noplan van den vlieger op en neer. De bestuurder slaag de er in het toestel weer in goeden stand te brengen, maar was toch gedwongen te landen op vijandolijk ge bied. Hij kon echter weer opstijgen en bereikte veilig zij'n basis. Gemengd Nieuws. woeste grond in cultuur. Blijkens officieel© opgave zijn in Duitschland dit voorjaar ruim "75.000 H.A. woeste gronden In cul tuur gebracht, welk werk hoofdzakelijk door krijgs gevangenen is verricht. Daarenboven werden circa 25.000 HA., die reeds ten vorigen Jare door veree- nigingen of particulieren waren ontgonnen, in dit voorjaar in gebruik genomen. Deze belangrijke op pervlakte van 100.000 HA. is nagenoeg geheel met haver bezaaid. Men rekent op een gemiddelde op brengst van 1900 KG. per HA., dat is dus een meer dere opbrengst dan in andere Jaren van -circa 190 mlllioen KG. En neemt men nu per paard een da delijks haverrantsoen van 5 KG, dan kan men met die grootere opbrengst 100.000 paarden onderhouden. DE H. STOEL EN DE OORLOG. Men schrijft uit Rome, d.<L 28 Mei aan de Tijd: „Hoezeer ook de Katholieke meoning tegen den oor log was gekant en ik schreef u reeds ,dat er meer dan één vaderlandlievend en kerkelijk argument voor die meoning pleitte nu hij 'eenmaal is uitgebroken aanvaardt zij den toestand met'een getrouw patriot tisme, "dat niet napleit. Katholieke leiders,, als Cripol- tl, Dalla Torre, Tovini e. as hebben door hun ver klaringen of hun persoonlijke dienstneming geen twty- fel laten bestaan over de gezindheid van ao Katho lieken. De motie, die gewaagt van den wensch om te overwinnen, ten einde den „vrede onder de volkeren duurzaam te maken op den grondslag der rechtvaar digheid en het beginsel der nationaliteit" drukt «zfter wel de Katholieke meening uit Ook in het Vaticaan, al wordt daar geen bijzondere houding aan de Italiaansche Katholieken nadrukkelijk" voorgeschreven, laat men het kiezen der positie yrU begaan. Wel is het geen geheim gebleven, dat de H. Vader ideai bijzonderen invloed van den H. Stoel te Rome heeft gebruikt om,door ruime toegeeflijkheid van Oostenrijksdie zijde den oorlog te voorkomen, eene inmenging, die natuurlijk .geenszins als ingaande tegen Italië's belangen kan worden aangemerkt maar nu het feit van den oorlog voltrokken is, heeft de Paus alleen in een officieel schrijven zijn groote droefheid over deze uitbreiding van de algemeene ramp uitge sproken, doch alles vermeden, wat bij de Ilafiaamsche regeering gevoeligheid kan opwekken. Harerzijds vermijdt ook deze uit ontzag voor verwikkelingen, die voor Italië nadeelig zouden kunnen worden, elk conflict met het Vaticaan. Zij handhaaft de Waarborgwet tot in alle bijzonderheden, al moet betreurd worden, dat zij biets dóet om den immer scherper wordenden toon der1 radicale en \rij metselaarspers legen te gaan, die zich heelemaal piet aan den Godsvrede houdt, maar tegen paus en priester blijft Insinueerea". een held- Reuter's bijzondere correspondent te Cairo schrijft Vader Finn, de Roomsch-katholieke .priester, die in Engelsche kringen te Cairo zoo bemind was, Is een van de eersten geweest, die zijn leven gelaten heeft bij de landing der Engelschen te Sed-el-Bahr. Hoewel hem aangeraden werd het schip, waar hij aan boord was, niet te verlaten, ging hij toch aan land, zeggende:: „de plaats van een priester is bij den stervenden soldaat". Hij ging over de-naast zijn schip liggende lichters naar den wal, dien hij be reikte door 'tal van kogels getroffen. Ondanks de hevige pijnen, die hij heeft moeten-lijden, ging hij voorwaarts, troost brengend aan stervenden. Ter wijl hij bezig was geestelijken bijstand aan een der soldaten te geven, werd zijn hoofd door een granaat verbrijzeld. Advertentiën. Ondertrouwd D. METS en K. JONKER. Amfltordnra j ,gi6 Anna Paulowna, Op den 13en Juni a.s. hopen mijn geaohte Ouders en mjjn kindoren liefhebbende Groot ouders 0. KEPPEL en C. STUURMAN hnn 40-jarige Eohtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blflvon is do wonsch van M. Visser. Dirk Visser. Arie Visser. Lourens Visser. Jan Visser. Oudkarspel, Juni 1915. Reoeptie 's morgens van 1012 uur. Heden overleed plotsoling, mijn geliefde Eohtgenoot de hoer G. N 0 B E L, in don ouderdom van ruim 70 jaar. Alkmaar, 5 Juni 1915. Wed. M. NOBELSohuijt. Verzoeke van persoonlijk rouw beklag verschoond te blijven. De Crematie zal plaats hebben te Westorveld op Woensdag 9 Juni des namiddags ten 2 ure. Heden overleed ten onze huize, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader de heer PIETER SCHRIEKEN, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Namens de Familie, H. Sohrieken. G. SohriekenSmit. R. Sohrieken. Jb. de Boer. IC. A. de Boer Sohrieken en Kinderen. Heldor, 4 Juni 1915. Sohagenstraat 26. Hiermede betuigen wij, ook namens wederzijdsche Ouders, on zen haltelij ken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. D. VRIES. T. VRIESKosson. Korte Snevert, Schagen, Juni 1915. Heden overleed onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder MAARTJE G0VERS, wed. van Pieter Ellen, in den ouderdom van bgna 79 jaren- Uit aller naam, J. ELLEN Pz. Wieringerwaard, Nieuwesluis, 5 Juni 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. Hot College van Hoofd-Inge- landen van West-Friesland maakt bekend, overeenkomstig Art. 48 van hot reglement van bestuur voor het College, dat de der kosten van den West-Friesohen Omringdijk en van de werken die ton laste van West-Friesland komen over het dienstjaar 1914 op franoo aanvrage bij den Se cretaris bij het College, wonende te Hoorn, tegen betaling van 50 cent per exemplaar verkrijg baar is. Namens het College voornoemd, O. WINKEL, Secretaris. ongevallen-, ziekte, brand- en le vensverzekering, abonnementen en advertentiën voor alle dag- en weekbladen, koopen en verkoopen van huizen en landerijen, trans porten, huurcontracten enz. enz. Makelaar, Zijdewind. Nog voorradig prachtige soorten Sfokstam-, Snij- en Slaboonen. Burgers van OUDE NIEDORP welke TARWE van de gemeenle wenscben te betrekken tegen t 12.— per 80 K.G, contant, kunnen dit deze week iederen avond komen halen 's avonds tussohen 7 en 8 uur en vervolgens eiken Zaterdag den geheelen dag. TE KOOPoen goed onder houden ingericht voor woning. Te bevragen bij D. KEPPEL, schuitenmaker te Oudkarspel. Zoolang de voorraad strekt, bieden wij aan Coneurreerende prijzen. IIV. Het Landbouwkantoor „Noord-Holland", ALKMAAR. (Donderdags te Scbagen inCalé 't Centrum] Met bespaart men veel geld en men is verzekert van praohtigen glans en onovertroffen kwaliteit. Verkrijgbaar in 48 kleuren. Alsmede alle soorten in de Drogisterij MOLENSTRAAT C 14, - SCBAGEN. Aanbevelend, een besle bobby booischndder, een gebruikte maaimachine, een wa- lenmaker en een 6 paards motor, uitstekend geschikt voor waterbe maling, bij 8. Kuiper, Smid, Blaau- we Keet, Koegraa. Terstond gevraagd bij D. Gorter te Barsingerhorn. ol gevorderd leerling gevraagd, bij j. Pie, Dirkshorn. Gevraagd zoo spoedig mogelijk o! Knecht, goed kunnende melken en rjjden, bij H. Bregman, Fouragehandel te Burgerbrug. Gevraagd (Halfwas), bij Jaoob Dekker, Kolk- aliiis 't Zand. Te koop 10 H.L beste bij J. Stammes, Kneesweg, Anna Paulowna. of Leerling, gevraagd, bjj N. Th. Groot Soha- gen. Iemand vraagt zoo spoedig mo- geljjk om samen Ie maaien Brieven franoo onder letter Z B, aan het Bureau van dit blad. Te koop: 20.000 f 1.00 per duizend. Adres Jb. de Groot Pz., War men buizen. '1e koop: oud 10 maanden. Brieven onder letter P K, Bureau 8chager Cou rant. biedt zich beleefd aan voor het bij Kermis, School, Bruiloft, en andere feesten. AdresJb. Boon Jnz. te Koedijk. Gevraagdeen I goed kunnende mekken, hoog loon Brieven aan Jb. v iöser Sz., Ha- renkarpel. Commissionnairs in werkvolk van 1011 uur in 't Noord-Hol- landsch Koffiehuis. Geachte burgers van KOEGRAS. Daar het Schoolfeest weder zal plaats hebben te JULIANADORP, zal de ondergeteekende dien dag hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Achtend, Uw dw. dn. B. VISSER, Brood- en Koekbakker. Te koop een zoo goed als nieuwe ij A. Bakker, Café «Zjjper Wa pen" te Sohagerbrug. gevraagd, tegen hoog loon bjj G. L. Elfering, Breezand. Gevraagd: een bjj J. VAN TOHGEBLO, Ko«gr„. zelfs van de meest pijnlijke soort, geneest spoedig en volkomen door 't gebruik van Miinhardt's Hoofdpijntabletleo Verkrijgbaar in kokers van 45 en 80 cent bij de meeste Apothekers en alle goede Dro gisten. Te Schagen bij J. Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis" D. Wit. Noord 69, Centraal Drogist „Het Groene Kruis", te Kolhorn bij H. Kaper, te Anna Paulowna bij P. Govers, te Dirkshorn bij J. Smit, te St. Maarten bij P. Bronder en G. Dekker, te N. Niedorp bij J. Korver, te Alkmaar bij Nierop Slothouber. In 't groot bij G. Haagen, Kanaal- weg 147, Helder. Niettegenstaande uitvoerigheid en goedo uitvoering bedraagt de verkoopprijs sleohts 10 CENTS, fr. p. p. 12 cent. Voorradig bjj SCHAGEN.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3