Alititn Nieiws- DONDERDAG 10 JUNI 1915. 58ste Jaargang. No. 5605. UitgeversTRAPMAN Co. BAAD VAN SCHAGEN. SCHAGER COORANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag Bij inzending tut 's morgens 9 ure wor ieu ADVERTtëN LTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.6U. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIES! van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 8 Juni 1915. DEN VERKEERDEN WEG OP. Willem Kerkhoven, een gewezen verpleegde uit het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, in April jl. modo werkzaam aan den bouw van het-nieuwe post kantoor aldaar, vond in die nuttige bezigheid weldra geen behagen meer 'en legde werkkiel én gereed schap voor goed ter zijde. Toen ging bij dten ver keerden wog op, drinken niet te kort en 't gevolg was; dat zijn portemoimaie al spoedig het noodige wesrstandsvjrmogen niet meer bezat en een beden kelijke slapt© in den rug vertoonde. Bij zijn kost baas leende Wim 'wat centen en nam voorts onge vraagd ook nog een vrij aardig duitje mee, plus eenige kleeren. Met dat alles ging hij naar Den Haag en verteerde daar in allo vroolijkheid spoedig zijn onrechtmatig verkregen bezittingen. Het duurde oohter niet lang of hij werd, dank zij de ingestelde bemoeiingen* in de residentie gearresteerd. Vervol gens kreeg hij als gedetineerde een plaatsje in het Huis van Bewaring, te Alkmaar. Hij kreeg nu loon naar werken daar do O. v. J. togen hem 6 maanden gevangenisstraf eischte. Miv De Lange, zijn vordejdiger, riep de clementie dep rechtbank in. BIJNA JUBILARIS BIJ DE JUSTITIE. Nummer twee was Maai ten de Vries, zonder vaste woonplaats, die in den'zomer van 't vorige jaar zich niet heeft gedragen zooals dat behoorde. Hij zou met'zekeren Jan Kieslang gaan varen op een traw ler, die van Umuidenuit zee zou kiezen, op hoop van zegen. Maarten was zoo yrij zich als zaakgelas tigde voor te doen voor Kieèling en in die kwali teit verschillende goederen, kleeren enz. op te vra gen. Nochtans zonder eenige lastgeving hoegenaamd van Riesling daartoe te hobben ontvangen. Maarten is al een oud klantje van de justitie en het mocht hem niet verwonderen, dat men nogal aandacht aan zijn persoontje schonk. Hij werd met pryzenswaardigen ijver in rechten ver volgd en, hoe welbespraakt ook, kon hij niet verhin deren, dat de O. v. J. thans tegen hem beklaagde is al 22 maal veroordeeld 6 maanden gevangenis straf vorderde i Mr. J. Ph. Bosman, verdediger, wees op verschil lende lichtpunten en riep de clementie der rechtbank in, verzoekende dat 'do rechtbank rekening zou hou den mei de 2 maandon, door bekl. reeds in preven tief doorgebracht. EEN OUDE ZONDAAR. Volgt Arie de Groot, een reeds tamelijk bejaarde ex-verpleegde in het Prins Hendriksgesticht te Egmond aan Zee. Hij had betrekkingen aangeknoopt met een weduwe en de 73-jarige directeur der stichting vond dat wat erg en gaf Arie in 'overweging, daarmee te eindigen, daar anders zijn verder verblijf in de stichting niet wel toelaatbaar was. Arie, best ontstemd over al die vieren en vijven, smeerde in §ubiet doch was zoo boos,, dat hij uit wTaak een brandje stichtte onder de tientallen meters lange veranda, die de stichting voor een goed deel omringt Het stro'o, dat Arie in brand stak, bleek voor zjjn doel bij uitstek gewillig te zijn en een goed deel der veranda werd een prooi der vlammen en werd aan de wraak van den langen, ouden en strammen De Groot opgeofferd. Met eigen personeel wist men echter den verderen voortgang van den heüloozen brand to stuiten. Beklaagde beriep zich op de omstandigheid dat hij nog nooit ,.voor" geweest was, doch de O. v. J. achtte het niettemin een ernstig delict en eischte 6 maaien gevangenisstraf. Mr. Sluis trad als verdediger op en vond termen tot clementie, terwijl hij: persoonlijk zich yerder beklaag- de's belangen wilde aantrekken. EEN ONAANGENAME ONTMOETING. Hendrik van Doorn en Petrus Manshande, beiden Mcdemblikkers, warén in den nacht van 10 op 11 April j.1. zoo yrij om in hunne woonplaats zekeren, Dirk Kok te mishandelen, terwijl dezen visscher uit Wervershoof nog verweten werd dat hij1" mét een moor denares getrouwd was. Tegen Van Doorn en Mans hande, beiden thans absent, werd ieder f 15 of 10 dagen hechtenis geëischt. 1IIJ HAD GEBREK AAN P VARDEIIAAR. Thomas Ruiter, een 22-jarige landbouwerszoon uit Schagen ,was den llden Maart brutaal genoeg om van den staart van 't paard van Kees Hoedjes van Wie- ringcrwaard een ferm stuk af te snijden of te knippen. Thomas maakte den indruk, dat hij den raad nad gekregen om zoo weinig mogelijk te zeggen en hij deed het dan ook voorkomen of hij niets wist Op de meest eenvoudige vragen bleef hij het antwoord schuldig. 'Hij werd ook nog onderhouden over geld dat hij uit een bus van liet R.-K. Patronaat zou hebben geno men en over koeien van anderen, die hij zou hebben uitgemolken. De O. v. J. achtte een strenge straf hier noodig en reauireerde tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf. BELEEDIG1NG AMBTENAAR. Cornelis Smit reiziger te Alkmaar, had op 't perron te Alkmaar bij het instappen in een trein eenig verschil met een conducteur gekregen en schold dien ambtenaar toen uit. Wegens een formecle fout In de dagvaarding vroeg de O. v. J. vrijspraak. VERZET. Franciseus Karei Marinus Dieleman, geboren 20 April 1881 te Hoek in Zeeland, thans zonder vaste woonplaats. had era plaatsje in bet Huis van Bewaring te Alkmaar gekregen. Hij had laatst een besten borrel op en werd te Den Helder door agent -J. N. de Boer met bekwa men spoed beetgepakt om van de straat te worden gebracht Daarbij volgde een hevig verzet, dat aan Dieleman thans een eisch bezorgde tot 7 dagen gevangenisstraf. VAN BINNEN EN VAN BUITEN nAT. Arie Pronk le Heider smeet daar den 19gen April F. J. Fortuin van een brug af in het tamelijk breedo en diepe vaarwater. Fortuin was er een da» of wat beroerd van geweest Hij had echter liefhebber van een glaasje als hij is, ook terdege de hoogte toen 't gebeurde. Van 'Arie Smit kreeg Fortuin toen nog 2 kwartjes, dan moest hij 't er bij laten en er geen werk van maken tegen Pronk. Doch Pronk heeft niet vrij 'mogen uitgaan in dezo. De O. v. J. zag in het gebeurde een ernstig feit en qualificeerde hot zelfs' dis poging tot doodslag. De eisch wss 5 maanden gevangenisstraf. MET HET MES. Joh&nnes Renckens, landman te Wognum. had in den avond van 1 Mei te Hoorn den aldaar wonen den arbeider Kees Bakker met een mes een gehuchten houw over het gelaat «gegeven. In een café hadden ze een beetje kwestie gehad en daarna was Ruicker» weggegaan, ferwijl even later Cornelis Bakker .op kou sen op hem af kwam, zooals Renckens zegt. met iets in de hand. Daarna heeft Renckens, zooals liij voorgeeft uit zelfverdediging, zijn mes getrokken en er Bakker inee 1 geraakL Een kaasknecht, H. Kindt. was bij den aan- j vang van het geval tegenwoordig en ging er spoedig op uit om politie te hajen. De O. v. J. eischte tegen Renckens 5 maanden ge vangenisstraf, ten zaakje met gesloten deuren tot slot A.s. Dinsdag uitspraken. Vergadering op Woensdag 0 Juni 1915. des mor gens ten 10 uur. Voorzitter de Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn; secretaris de heer A. G. Roggeveen. 'Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering wordt de heer P. Snel, het nieuw gekozen raadslid, binnengeleid, die vervolgens de vereischte eeden in hadden van den voorzitter aflegt. Deze spreekt hem-toe. Hij wenscht - hem hartelijk geluk met het ver trouwen dat vele kiezers in hem hebben gesteld, door hem naar deze plaats af te vaardigen. Spr. vertrouwt dat de hoer Snel met de van hem beken de nauwgezetheid zijn taak als raadslid zal vervul len en hij hoopt da t dit zal geschieden tot bevredi ging van hemzelf en tot Schagen's grooteren bloed. De notulen worden vervolgens gelezen en goed gekeurd. Ingekomen is: goedkeuring van Ged Staten op be groeting 1915, dito le suppletoire begrooting 1915; dito af- en overschrijvingen; dito besluit geldlee- ning. Van den heer Joh. Govers was bericht ingekomen dat hij bedankte als lid der Plaatselijke Schoolcom missie. Algemeen wordt goedgevonden den heer Govers als zoodanig eervol ontslag te verleen,en. Van het Hoofdcomité der Groote Landhouwtentoon stelling was een schrijven ingekomen, waarbij be halve de 5% dlo algemeen yoor de 'inteekenarem op de subsidielijsten was beschikbaar gesteld, aan geboden werd een bedrag van -f 200. Dit was over gebleven yan de niot opgevraagde subsidie en die alsnu den Raad werd aangeboden voor zoo noodig meerdere uitkeeringen aan het Plaatselijk -Steun comité. B. en W. stellen voor de beidé bedragen te aan vaarden. Allen voor. 1 Vervolgens wordt den Raad het rapport aangebo den van den accountant van het Advies-Bureau van den Nederlanidschen Bond-van Gemeenteambtenaren, betreffende de boekhouding der gemeentelijke gas fabriek, zoomede de balans met winst- en verlies rekening en het verslag over 1914. Daarbij was te vens overgelegd een rapport van den Directeur met betrekking tot de exploitatie der fabriek, gelet op de bijzondere tijdsomstandigheden. De accountant rapporteert, de de admini stratie der fabriek over het algemeen accuraat is gevoerd, maar zal het systeem voor het jaar 1915 in overleg met den Directeur in enkele opzichten gewijzigd moeten worden, waardoor van 'den gang van zaken een beter overzicht zal worden verkregen. Uit de balans blijkt,' dat de totale kostprijs van de fabriek vanaf de oprichting tot 31 December 1914 f 124844.57% bedraagt. Hiervoor werd tot een bedrag van f 111300 aan geldleeningen gesloten en f 13544.57% uit de exploitatie betaald.' Tot op 31 December 1914 is afgeschreven voor f 41436.68%, dus ruim -'33% van den kostprijs. De rekening Waarborgsommen rnuntgasverbrui-' kers geeft het saldo der grootboekrekening aan. Het juiste bedrag hetwelk door muntgasverbruikers is gedeponeerd, en dat wellicht van het boeksaldo zal afwijken, wordt dooi* den Directeur in den-loop van het jaar 1915 nader vastgesteld. Verdere beleg ging van bet Reservefonds 'geschiedde in 1915. Betreffende het Afschrijvings- en Vernieuwings fonds valt op te merken, dat over het Jaar 1914 uit dit fonds de aflossingen en vernieuwingen, zijn -be taald. De administratie van dit fonds is in de voor afgaande jaren niet volgens artikel 26 van de ver ordening op het beheer geschied.1 Dit artikel 26 luidt: Er zal een afschrijvings- en vernieuwingsfonds worden gevormd. Alvorens er in eenig jaar geacht zal worden winst fe zijn gemaakt, zal ten laste van de winst- en verliesrekening wor den gebracht eene storting in het afschrijvings- en vernieuwingsfonds. Deze storting zal bedragen 7% van het primitieve kapitaal, vermeerderd'mot do buitenge»wone aanvul lingen. Daar de redactie van dit artikel evenwel niet duidelijk is; 'zal wijziging of aanvulling zeer nood zakelijk zijn, wil tenminste de inhoud 'aan 't doel beantwoordlen. De toename van het Afsohrijvings- en vernieu wingsfonds bedraagt over het jaar 19.14 f 2494.36%, min f T9D.71 (saldo 31 December 1913) is f2373.653. Van dit bedrag is -'tot op 31 December 1914 t 2000 belegd, het restant'zal in 1915-belegd moeten wor den. De bruto-,winst over het jaar 1914 bedraagt de som van f 3662.39, hiervan gaat 'af voor het Af schrijvings- en Vernieuwingsfonds f 2373.65%, blijft netto-winst ten bedrage van f 1288.73%. Hiervan komt 20% aan bet reservefonds en 80% aan de gemeente ten goede. Uit het jaarverslag deelen we mee, dat 383.479 kub. meter gas word afgeleverd, met een verlies van'13736 kub. meter of 3.45%, wat. gunstig is. Ge produceerd werd 17237 'HL. cokes, 42444 HL. kool- teer, 249.720 L. ammoniakwater. In zijn rapport over 1915, met het oog op de tijds omstandigheden, wijst de directeur er op. dat de uii- komsten over het jaar 1915, niettegenstaande de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, niet zoo slecht zijn om er aan te denken de gasprijzen le verhoogien, zooals dat in Vele omliggende gemeenten noodgedwon gen het geval is. De directeur mieent nog op „een klein winstje te kunnen rekenen.. H»j .adviseert dus tot geen gaspnjsverhooging. Deze gunstige toestand is in hoofd- zaak, volgens den directeur, verkregen door den bijna verdubbelden prijs der cokes. De heer Trapman merkt op, aat dit rapport van den accountant en de winst- cn verliesrekening ter j inzage hebben gelegen voor den Raad en spreker heeft er ook inzage van genomen, doch de tijd is dan niet voldoende 'om zich volledig op de, hoogte I te stellen. 'Spr. wil gaarne in overweging geven, daar a«les later toch wordt gedrukt, vooraf een 12- of 14-tal exemplaren in proefdruk te doen verschij nen en -deze aan de raadsleden rond te zenden. Dan zal men als raadslid beter-op de hoogte komen. Voorzitter vindt daartegen geen bezwaar, dè Raad evenmin en wordt goedgevonden, tot het drukken van een zoodanig aantal exemplaren en daarna deze zaken te behandelen. Op 's voorzitters voorstel wordt in verband met het voorgaande besluit het verslag van den Direc teur der gasfabriek tot de volgende vergadering aangehouden. 1 Daarna komt ter tafel een verzoek van de werk lieden, in dienst van tte gemeente Schagen, om den aan hen verstrekten steun, in den vorm van een toe slag op hun loon wegens de dure tijden, nog te laten voortduren daar de levensmiddelen nog even duur zijn. Algemeen goedgevonden, niet af te wijken van de aangenomen regeling, om die zaken, die zijn inge komen na het convoceerem van een raadsvergade ring, op de eerstvolgende zifting te behandelen, Oin deze reden wordt dit 8 tuk, dat op*8 Juni inkwam, thans voorloopig ter zijde gelegd. Het verslag over den toestand #er gemeente zal circuleeren. k Volgt verschillende betalingen uit den post van on voorziene uitgaven, tot een bedrag van f 455 04Vs- Volgt verschillende af- en overschrijvingen tot een be drag van f 544.951/» en f 2797.54 De heer Trapman vraagt inlichting over den post van f 25.75 voor een cadeau aan een jubilaris. Is het gewoonte dat het college van B. en W. zooiets behandelt, of komt het ook wel in den Raad? Voorzitter zegt, dat er geen vaste regeling voor is. Soms komt het in den Raad, soms niet. Dit van den veekeurmeester Muijs, •'die zijn 25-jarig ambts jubileum vierde, is niet in den Raad gekomen, doch B. en W. hebben dat zelf gedaan en meenden voor /oo'n kleine attentie aan een gemeente-ambtenaar wel de bevoegdheid te hebben. De heer Trapman zal zich tegen het uitgegeven bedrag niet'verzotten, daar zou het ook te laat voor zijn. Spr. vindt do regeling 'in 't algemeen echter niet goed en meent, dat het raadscollege het lichaam is, dat heeft te beoordeelen of een jubilaris een blijk van waardeering zal ontvangen fof niet. Dan alleen heeft z.i. hef cadeau ook de waarde die daar aan mag worden gehecht. Dan heeft de heer Trapman nog iets te vragen over den post schrijflooncn, ad f 138.26.- Voorzitter licht toe, dat dit in hoofdzaak loon -is dat de klerk ter secretarie, Van Leverink, krijgt. De heer Trapman merkt op, dat hij niets tegen dit bedrag heeft, of den persoon dien men voor dit werk bezigt, maar acht de wijze waarop deze zaak wordt geregeld, verkeerd. Op de begrooting staat volgens mededeeling van den voorzitter een post van f 1 pro memorie en daaruit putten B. en W. de macht om In den vorm van een persoon die schrijfloon ontvangt, als 't ware een tweeden amb tenaar aan het werk te stellen, en B. en W. weten, dat indertijd in deze 'vergadering het besluit is ge nomen geen 2den ambtenaar aan te stellen. Wordt de behoefte aan een tweeden klerk zoo dringend gevoeld, dan acht spr. het beter dit den Raad voor te stellen. Voorzitter meende, dat B. en W. goed gohandeld hadden met bet oog op het vele werk, do zaak te regelen zooals thans is geschied. 'Op dezo wijze zal het werk goedkooper .kunnen worden verricht. Do heer Trapman 'zegt nogmaals, tegen bedrag enz. geen bezwaar te'hebben, alleen de wijze waar op acht hij verkeerd. Dit bedrag van f 1 pro me morie kan,'spr. zegt niet z&l, door B. en W. tot oen hoog bedrag kunnen.worden opgevoerd. Dat acht spr. verkeerd. Do Raad moet controle en medezeg genschap kunnen uitoefenen. De heer v. d. Kamp is dat niet met spr. eens. Hij ziet de zaak zoo, dat inplaats van thuis de losse schrijver op het secretarie den meerderen arbeid verricht en daarvoor schrijfloon ontvangt. De heer Koster zegt, ook dezen post van f 138 te hebben opgemerkt en hij acht het vanzelfsprekend, dat bij extra-werk, waar men niet door kan komen met hot gewone personeel, hulp wordt genomen. En op het, bedrag voor die hulp zou-spreker gebn aanmerking willen maken. Als het later bleek, te hoog te worden, dan zou het beter zijn, een amb tenaar aan te stellen. De heer Trapman vraagt 'en verkrijgt verder nog eenige inlichtingen van voorzitter op verschil lende posten, waarna met algemeen goedvinden-deze besluiten worden vastgesteld. De 3e suppletoire begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1031.06, hoofdzakelijk noodig voor den plaatsvervangenden gemeente-oprichter en dito on- Koml in behandeling de vaststelling van dc boir.v- verboden in verband met het uitbreidingsplan cn het daarop ingekomen eenig bezwaarschrift van den heer W. Roggeveen Cz. B. en W. stellen voor het betreffend raadsbesluit onveranderd vast te stellen en aan Ged. Staten ter goedkeuring op te zenden. Voorzitter geeft hierover een zeer uitvoerige mondelinge toelichting, waarna de Raad het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goed keurt. Volgt voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst van terreinen tijdens de kermis. Allen voor. Aan de orde is nu het voorstel van B. en W. om van gemeentewege arbeiderswoningen te bouwen. B cn W. wijzen er in hun advies op ,dat het voldoende bekend is, dat in onze gemeente behoefte aan arbeiders woningen beslaat. Er is piet alleen geen enkele ar beiderswoning onbewoond, maar vele dier woningen rijn ongeschikt ter bewoning en zijn zelfs met verbe tering hiet in bewoonbaren staat te brengen. Bij toe name der bevolking zal dc behoefte aan woningen groo- ter worden. Wordt Itierin niet tijdig voorzien, dan zal men in de toekomst voor onoverkomelijke móeilijk- heden komen tc staan. In de moeste gevallen zal het particulier initiatief zich krachtig doen geiden, te meer daar de bouw van nieuwe woningen weinig risico pp- levert, waar de behoefte groot is. In onze gemeente is dit echter piet het geval en blijft hot particulier- initiatief achterwege. Het is daarom dat B. cn W. met dit voorstel komen. Wanneer kan worden aangetoond dat gebrek aan geschikte arbeiderswoningen bestaat, hetgeen voor Scha gen niet moeilijk zal zijn,' wordt door het Rijk een voorschot verstrekt ten bedrage van de geheele kosten van aanleg van straten, riolcering. bouw kosten der woningen cn een bedrag voor onvoorziene uitgaven, bovendien wordt, waar het bouwterrein eigen dom der gemeente is, ook de waarde daarvan in voor schot verstrekt. De rentevoet is 3.78 pet Voorzitter verbindt aan het schriftelijk advies van B. en W. nog een uitvoerige mondelinge toe lichting, waaruit ten duidelijkste naar voren komt, de groote behoefte die hier aan arbeiderswonin gen is, hoe gemakkelijk bet Rijk het do gemeenten maakt en de weinige praeetatie van het particulier initiatief in deze 'zapk. De heer Meurs vraagt -of het ook zoo gemaakt kan worden, dat de huurders na verloop van - jaren eigenaar kunnen worden van zoo'n woning. Het zou s pr. wel toelachen 'als na verloop van tijd dfe huurders eigenaar konden worden. 1 Voorzitter belooft ook dit te zullen onderzoeken. De heer v. d. Kamp verklaart zich in principe er tegen dat de gemeente zelf bouwt. Dat Jis en blijft een strop', 't Ligt meer op den weg van' par ticulier initiatief, dacht spreker. Zelf bouwen door de gemeente lijkt spr. niet goed, waar in verschil lende gemeenten toch is gebleken, dat het niet goed gaat. Spr. 'heeft daarover het een en ander in een blad gelezen. Spr. wijst-ook op den weinigen steun dien de gemeente bet particulier initiatief geeft en heeft hierbij het oog op het willen bouwen der heeren Overtoom, wat niet opging door de hoog© eischen dié do verordenjng stelt 1 Voorzitter meent dat het verwijt als zoudèn B. en W. bot 'particuEer initiatief tegenwerken toch niet juist is. Dio bewuste bepaling in de verorde ning geldt voor allen en het gaat toch niét aan, daarop voor één een uitzondering te maken. De heer Trapman meent dat de Raad zich op een broeder standpunt heeft te plaatsen als de h^er v. d. Kamp dit nu doet. Is het bouwen der wonin gen in het algemeen belang der gemeente noodig, ja of neen? En dan zal hier ja moeten'worden ge antwoord. 't Is waar, dat het particulier initiatief in deze niet veel hoedt gedaan, maar heeft men dat wel gekund? Was er wel geschikt 'bouwterrein te vinden dat een particulier hier met winst kon bouwen. De gemeente 'nu heeft zelf gcschiktcn grond en zal kunnen doen wat een particulier niet kon. Spr. juicht dan ook het voorstel van B. enW. toe. 1 Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangenomen. B. ai W. stellen vervolgens yoor, om de thans gel dende verordening op de heffing van markt-, staan- en waaggelden, dié tot 1 September 1915 is goedgekeurd, opnieuw vast te stellen. B. en W. hebben in voorbe reiding een vaststelling met een nieuw tarief die rij weasehen te doen ingaan op 1 Januari 1916, daar ook dan het pachtjaar eindigt. Allen vo or. Rondvraag. Voorzitter geeft hierna eene uitgebreide toelichting pp de ter vonge vergadering gestelde vraag door den heer Trapman ter zake kosten overbrengen van een arme krankzinnige, die in dit geval blijken* dc toelichting voor deze gemeente komen. De heer Trapman verklaart onder dank, zich volkomen met de toelichting ^te kunnen vereenigön, die geheel overeenkomt met de gegevens die spreker zelve inmid dels heeft verkregen. De heer Van der Kamp geeft in overweging dat met de 'H. IJ. S. M. wordt gesproken over den aanleg van een zijlijntje bij de gasfabriek. Voorzitter zegt, dat dit onderwerp geen nieuwtje is. Er is al lang over gesproken! Eerst in de gpscommlssie, later door B. en W., maar de bezwaren zijn te groot De heer Trapman zegt in de vorige vergadering te hebben aangekondigd om in deze ritting tc zullen komen met het voorstel om een gascommissic te benoemen. Spr. zal dit voorstel nog wat opschorten en dit vooral in verband met de mededeeling des heeren Hopman, waarin deze er op wees, dat B. en W. er prijs op stelden 'dat eerst de zaken aan de gasfabriek op p00ten zouden worden gezet De heer Koster wijst op den vervuilden toestand van slooten achter dc Laagrijde, de Nieuwe Laagzijde en de Molenstraat, enz. Met den heer Van der Kamp heeft spreker gezien, dat het tijd wordt dien 'toe stand te -veranderen. Met deze warmte is verbetering zeer gewenscht. Dc zeer afdoende maatregelen, indertijd door pet Weeshuis getroffen inzake een vervuilde sloot, herinnert spreker zich met genoegen. Maar nog rij11, verder gaande, er hier en daar punten waar doorstrooming van water onmogelijk is. Het vuü verheft' zich boven het water. Zóó is het achter Molenstraat, Laagzijde. pnz. Ook wilde spreker met den beer Van der Kamp nog andere gedeelten der gemeente bezoeken, doch door tijdgebrek is dat oiet gebeurd. Mede namens den heer Van der Kamp vraagt spr. afdoende maatregelen ter verbetering. Komt 't voor gemeenterekening, dan be spreekt spreker in de volgende vergadering daarovejf gaarne voorstellen. Komt 't voor de eigenaren, dan dc menschen ,die het moeien doen er voor aanschrijven. Of anders eene commissie er voor benoemen, die in een rapport een overzicht geeft Voorzitter zegt, dat B. en W. al het een en ander ter verbetering in deze hebben gedaan, na zelve ook verschillende vervuilde slooten te hebben opgenomen. Den gemeenteoprichter is opgedragen voor verbetering dier slooten to zorgen. Verschillende slooten rijn al opgeknapt, maar hoever de gemeente-opzichter er mede klaar is, kan Voorzitter nu niet zeggen. Ook weet spr. niet of de gemeente-oprichter voldoende werk krachten kon krijgen. Waar de betrekkelijke eigenaren voor opruiming der vervuiling moeten zorgen, treedt de opzichter met hen in overleg, laat het werk voor hen verrichten, de kosten pondspondsgewijze met hen verrekenend. De heer Koster dankt voor de toelichting cn wijst verder nog op een gewenschte verbetering ten aanzien

Schager Courant | 1915 | | pagina 1