Donderdag en Vrijdag De Oorlog. Operelte- Voorstéllingen O TELEGRAM. Noordholl. Koffiehuis. voor een nieuwe Statenzaal. Zoowel voor de uit breiding als voor de nieuwe zaal zal de ruimte wor den gevonden in den. grooten tuin die achter het gebouw is gelegen en wat de Statenzaal aangaat zou men het gebouw daarvoor zoodanig willen in richten, dat beneden zouden komen de vergader zalen voor de commissies uit de. Staten, op de eerste verdieping de Statenzaal zelf met een koffiekamer erbij en boven kamers voor het personeel van de griffio. Ook zou in den tuin een nieuw vertrek gebouwd worden voor don commissaris der Koningin. N. Et. Ct. DE I.EDSWET VERWORPEN Zooals uit ons Kameroverzicht blijkt, is deEeds- wet verworpen. In parlementaire en andere zeer ingerichte kringen acht men het hoogst onwaar schijnlijk, dat aan de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk, door de regeering politieke ge volgen zulten worden verbonden. Wel is waar draagt bet onderwerp shrdlu cmfwyp shrdlu vfwp shrdU bet ontwerp de onderteekening van alle ministers, maar dit berust hoofdzakelijk op het feit, dat bij het ontwerp de ambtseed on dientengevolge elk de partement uiteraard js betrokken. Wel werd er gistermiddag ministerraad gehouden, maar dit was de -gebruikelijke wekelijksche bij eenkomst van bet Kabinet, waartoe dc ministers reeds eenigie dagen te voren waren opgeroepen. ZLJDSUMHWOUDE. Door de Liberale Kiesvereeniging alhier is be kend gemaakt» dat de heer S. de Boer Kz. zijn can- didatuur voor den Gemeenteraad wel aanvaardt. In het Westen wordt de laatste dagen hard gevochten. Vooral bij Atrocht is dit het geval. Zoowel infanterie als ar tillerie-gevechten kwamen daar voor. De Fran schen zeggen groote vorderingen te hebben ge maakt, die ondanks heftige tegenaanvallen gehand haafd konden blijven. Vooral in de richting van Souchej-, was dat succes beteekenisvol. Het 'Fran- sche legerbericht zegt: Dc Duitpchers bezetten nog het laagste gedeeltee van Buval, doch zijn hier bijna geheel .omsingeld. Wij hebben de loopgraven ten oostion, noorden en zuiden van Neuvilte met do bajonet bestormd en onder hevig artillerievuur handgranaten geworpen. Een regen van ongeveer 3O0.OQO projectielen dekte onzen kraclvtigcn infanterie-aanval. Woensdagnacht deed de vijand herhaaldelijk verwoede tegenaan vallen, welke werden afgeslagen. Elf Duitsche -divi- siën namen hieraan deel; zij leden-zware verliezen. Ook onze verliezen waren hoogp, maar het moreel der troepen is uitstekend. Wij hebben ruim 600 ge vangenen gemaakt. Do Duitachcrs hebben een ernstige nederlaag ge leden bij hun tegenaanvallen te Quennevière, zooals blijkt uit het groote aantal lijken van Duitschers die Yoor de Fransche loopgraven werden aangetrof fen. Het Duitsche bericht zegt, dat de 'doorbraakpo gingen der bondg°nooten bij. Atrecht nog steeds te- vergeefsch zijn. In den Elzas hebben de Franschen zich meester gemaakt van Altenhof, een voorstad van Metzeral, en vervolgens van Steinabrück. Zij hebben hun ver overingen op de beide oevers van do Fecht voort gezet. De Duit/sdhers hebben Metzeral in brand gesto ken. Onder de 500 krijgsgevangenen, -dip hier den Franschen in handen vielen, waren 10 officieren cn 28 onderofficieren. Bij het La Bassee-kanaal leden 'de Engelschen opnieuw de nederlaag. Deze berichten toonen o.i. duidelijk, hoe geweldig de strijd is die aan het-Westelijk front wordt ge streden, maar ook dat dc wcderzijdsche pogingen om door te breken, steeds op nul uitloopen. De militaire deskundige van do-Times meent, dat dit cok niet de hoofdzaak is; hij zegt, dat de troe pen aan het front geen andere taak kunnen heb ben, dan de „Duitschers t« dooden". Zoolang er dagelijks 10.000 Duitschers worden gedood of ge wond, moet dat voor de geallieerden tot de einde- lijkp zegepraal leiden, zegt de „Times". En wat voorkomen moet worden, is het zoeken van -avon- 'turen, of het bieden van de 'gelegenheid aan dc Duitschers groote. strategische successen te, beha len, als bij TJlm of Sedan. 1 En nu is wel een loopgravenoorlog met evenwijdig front vermoeiend, afmattend en weinig glansrijk, maar door dien strijd verwacht de militaire corres pondent, dat in bet einde de Duitsoliers zullen wor den uitgeput. We kunnen ons dan nog wel op eenig geduld oe fenen voor en aleer higr de beslissing valt, als ze ooit komt. De strjid In het Oosten duurt ook nog steeds met dezelfde hardnekkigheid voort. De Russen betwisten den D. en O. eiken voet grond, maar toch steeds wordt het kringetje dat om Lemberg wordt getrokken steeds nauwer. De afstand van Lem berg wordt volgens de laatste berichten geschat op 15 K M. Dat de Russische tegenstand groot is, blijkt wel 'uit het succes door de Russen aan de San be haald, waar de aanvallen der bomdgenooten in wan orde werden afgeslagen en groote aantallen officieren en soldaten werden gevangen genomen. Maar als de Rus sen dit voorloopig succes niet in een blijvend weten om te zetten, worden ze tenslotte toch het kind van de rekening. Ook meer in het zuiden, tusschen do moe rassen van de Dnjester en Zoerawno hebben de Rus sische troepen voordeelen behaald, maar toch in de algemeene indruk van den strijd in het Oosten, dal de verbonden troepen zeer krachtig opdringen. Ziehier, wat het Russische legerbericht over de be haalde voordeelen meedeelt: In Galicifj duurt de slag voort. Dinsdag hadc'on zeer herige gevechten plaats tusschen de San en do stad Lubaczow en in ae streek van het gehucht Kra- kroowiec. Op het gevechtsterrein aan den Dnjestr is de vijand in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen de Tysmienica en de Stryj in wanorde teruggeworpen. In de streek aan den Dnjestr, stroomopwaarts van Zu- rawno, hebben wij Maandag en Dinsdag in hel geheel 202 officieren en 8544 soldaten gevangen gemaakt en zijin ons 6 kanonnen, 21 mitrailleurs munitie- en gewone legerwagens, benevens andere buit in handen gevallen. Dinsdag is dc vijand beneden en boven Nizmow den Dnjestr overgetrokken. De vijandelijke afdeelingen, die boven die plaats de rivier overstaken, werden vernic- -ligd, Het offensief van de afdeelingcn, die beneclc|n genoemde plaats over de rivier drongen, werd tegen gehouden. Zooals hierboven reeds is gemeld, nadere berichten wijzen er op dat de Russen dit sucees niet blijvend! hebben weten te maken. Wel typisch if de wijze waarop te Londen de zaken op het Galicischc .oorlogsveld worden beschouwd. De militaire deskundigen in Engeland hechten de groptstc beteckenis aan het gestadig verschijnen van nieuwe Duitsche formaties op het Galicischc front Zij. zien er een aanwijzing in van de zware verliezen die de Duitschers aldaar lijden, die het noodzakelijk maken onafgebroken nieuwe formaties op te zenden om de gaten te stoppen. In een overzicht van den toestand in Galicië zegt een wel ingelichte Russische autoriteit te Londen, dat men dio krijgsverrichtingen moeten beschouwen in het juiste licht van hunne verhouding tot de taak dip de bond gen ooien tegen den gemeens chappel fjifcetn vijand hebben. Het zou zot zijn te beweren dat de Russen bij' verkiezing terugtrekken. Maar ons eigen lijk doel, het dooden van vijanden, wordt ongetwij feld bereikt, zoolang de Duitsch-Oostenrijksche legers groote verliezen blijven lijden dan wij hetgeen ongetwijfeld het geval is. Zoolang blijven wij den loop der gebeurtenissen met een kalm vertrouwen gadeslaan, onverschillig of 'die verliezen hen op dezen of genen oever van de een of andere rivier toegebracht worden. Naar mate de vijand verder vooruitdringt, worden ook de moeilijkheden voor hem grooter, en geraaid bijl meer en meer, wat spoorverbindingen betreft, in denzelf den toestand hls wij. In het Zuiden schfjnen de operaties der Italianen nog steeds onder zeer groote moeilijkheden te worden voortgezet. De ahnvallen der Italianen aan het front dor Isonzo heb ben "hog steeds, geen succes. Zij- worden steeds door de Oost cm r ijikcrs onder zware verliezen afgeslagen. Het Itaiiaansche legerbericht meldt, dat do heuvws rond Plava aan dc Isonzo genomen zijn. Het succes der Itali anen biji "Monto Nero wordt volkomen genoemd, 600 Oostenrijkers weiden gevangen genomen. De Itaiiaan sche bergtroepen waren hier tegen de bergen opgeklau terd midden in den nacht en hebben de Oostonrijksche stelling bestormd. Uit en Voor de Pers. HET LANDSTORMONTWERP. De medewerker van Het Volk (mr. P. J. ïroelstra) is van oordeel, dat waar de Nederland- sehe regeering tot heden bij de leiding van ons volk door de warreling van den oorlogstoestand 'heen een vaste hand1 gehad heieft, deze deugd haai- bij de indiening van het landstprmontwerp schijnt veria-, ten te hebben. Hij rekent het haar als eien fout aan: Dat zij, inplaate Yan op het voetspoor der minis- teriëete rede van 48 Mei beslist front te maken tegen de plannen tot improvisatie van een tweede leger van 300.000 k 400.000 man nevens het be staande, den schijn aanneemt, van aan dat verlan gen te willen voldoen, terwijl zij er 'geen oogen- blik aan denken kan, die plannen te kunnen verwe zenlijken en in het gunstigste geval weinig meer tot stand weet te brengjen dan een aflossings-reserve ter ontlasting der landweer. Een streven dat, mits duidelijk gemotiveerd en bij de wet vastgelegd, de gevaarlijke fantasieën der .oorlogsdrijvers en der ontijdige leger-hervormers als zeepbellen had doen uiteenspatten, de onrust over nieuwe ontwrichting van ons bedrijfsleven en enorme verzwaring der oorlogsellende in breede kringen des volks zou hebben doen wijken m de, agitatie, door ons op 18 Mei voorspeld en die zich vooral in arbeiderskrin gen begint te vertoornen, zou hebben voorkomen. In plaats daarvan komt de regeering met een onb werp, dat èn door zijn toelichting en door zijn vaagheid, naar alle kanten werkt als o li e i n het vuur, terwijl het bestemd schijnt, zoodra het in praktijk wordt gebracht, -naar alle kanten teleur stelling en wrevel te wekken. Het is, zij het ook zeer zeker tegen de bedoe ling der Regeering. koren op den molen der oorlogs- agitatie, welke het voedt door de, zij' het ook slechts legislatieve mogelijkheid, die het schept, om een legër van 21 lichtingën van ingeschrevenen, voor d" militie (dus óók alle vrijgestelden en vrij- golooten beneden de 40 jaar) op de been te bren gen. Het stelt den Minister van -Oorlog, die Immers vooraf weet, dat hoogstens een oefening van de manschappen tot 30 jaar en dan nog slechts over een tijdvak van drie jaar mogelijk is, voortdurend midden in 't gedrang dier agitatie, als baar mik punt, straks, 'als 't hiermede door zijn toedoen den weg mocht opgaan van Italië, als-haar eerste slacht offer. Het maakt hij hen, die werkelijk een groote legerversterking willen, maar van hare eischen en van „de tegeniwoordige omstandigheden" beter op dé hoogte zijn, dan de met vuur spelende onderteeke naars van het vodje papier met den weidsohen naam van „adres der 22", den indruk van -een parade- oaard, van een schijnmanoeuvre, van misleiding, ifet koketteert dan ook werkelijk 'slechts met 4e algemeene volkswapening en met de nationalisti sche drijfveeren, dio zich in sommige kringen lucht geven in plaats van daartegen beslist front te maken, eenvoudig door aan te toonen, dat hetgeen men wil niet kan, dat het belang der natie veeleer eiecht, ons tot het bestaande effektief te 'blijven beperken en dit zoo sterk mogelijk to maken, des- roods mede door 'het scheppen der mogelijkheid van aflossing van een deel der troepen door ■'jon geren. En daardoor leidt het_niet. slechts die natio nalistische elementen op een dwaalspoor en ver scherpt hunne agitatie, maar ook die elementen in het volk, die van geen drijven naar den oorlog en van ge«n overbodige 'nieuwe lasten willen weten en die het nu drijft tot een kontra-agitatie,-om het kwaad, dat Imt ontwerp zelf pretendeert te bevat ten, te keeren.'om nu'nog niet eens te spreken van den bedenkelijkeninvloed, dien dit een en ander zal hebben op onze internationale positie, tot heden ongerept gtebleven en als zoodanig nog pas door den voorzitter van den Ministerraad gehandhaafd. Op den dag, waarop wiji dit schrijven, werd het ontwerp in de afdeelingen der Kamer behandeld. Het kan geen geheim, zira of blijven, dat het daar zeker niét is ingehaald als het bekende „kindje' van -de Camera Obscura, „met een lach cn zoete woordjens". Trouwens reeds uit de pers bleek; dat van zeer ver schalende zijde de tegenstand komt. De kansen van het ontwerp, zooals het met zijn povere toelichting, zijin onduidelijke strekking en zijn gevaarlijke pers- pektievein, is ingediend, zijtn nihil. Schr. besluit: De Regeering heeft bij de indiening ervan een zwak oogenblik gehad, een oogenblik, waarop de vaste hand, Van haar vredewillend beleid, die ons volk steeds moet kunnen, voelen, los is geworden. Niet van hlaar is tot heden de drang naar een militarisme- boven-onze-krachten uitgegaan, die in sommige krin gen thans leeft en waaraan dit ontwerp schijnt tegemoet te komen. Zij geeft in dit ontwerp niet de leiding in haar eigen geest, de eeniee, die we kun nen aanvaarden. Zijl Iaat zich leiden op een weg, dien zij niet wil, in dé gedachte dhar te zullen half houden, waar zij! liet wil, doch met de kans van op dien weg re verongelukken, tot schade van het land. Zij volgt, in een tijd van opkomende hartstochten, de politiek van de losse h'ana. Wij sociaal-democraten zullen haar op dien weg ze ker -niet volgen. Moge zij/ervan terugkeeren, zoo spoedig mogelijk, opdat do velerzïjds opkomende storm' van ontwakende politieke hartstochten bezworen wor de cn ons volk' deze zware tijden kan blijven door maken in die stemming, die voor het ovenvinnen van alle moeilijkheden, die zijl medebrengen, zoo gewe'nschl isl TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen'van den 19 Juni 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.3 te Helder, laagste barometerstand 750.4 te Haparanda. Verwachting let den avond van 20 Juni. Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, gedeelte lijk b°woïkt» weinig of ge*en regen. Zelfde tempe ratuur. 1 Plaatselijk Nieuws. ONZE KERMIS De fcchager kermis gaat niet door! ziedaar het praatje, dat al sinds ettelijke weken in onzen ge meente en omgeving rondfeing. Steeds weer opdui kend in een nieuwen vorm, bVéef het hardnekkig leven.'Maar nu is dan het oogenblik daar, om aan al dat gepraat een "eind te maken. Schogen zal zijn JaarlijkBche kermis vieren en alles wijst er op, dat het geen stille kennis zal worden. Wat het aantal aantrekkelijkheden betreft, steekt deze ker mis gunstig af bij andere jaren. Op onze markt vindt men Wolfs stoomcaroussel, onmisbaar op een kermis en steeds 'blijvend het meest aantrekkelijke vermaak. Daarnaast vinden we het Lunapark van den heer 'Vennoten, een in richting met allerlei aantrekkelijkheden. De 8-baan staat achter do kerk en wie Entos heeft bezocht weet ook, dat de 8-baan veel vermaak schenkt. Dan nog peh teut met gymnastiekers, gedresseerde ponnies enz., alle^ zeer aantrekkelijk. Daartusschen verschillende andere inrichtingen en op de B oogzijde een "reeks van kramen, die zich tot op de Gedempte Laan uitstrekt.1 We vindten hieronder tal van oude Bekenden, als Mej. S. Co- hen. D. Visser, A. Leijen, J. Leijen, Zonderhuijs, Gebr. Vader, die als steeds hun klanten goed we ten to bedienen. Op het Slotplein vinden we den zweefmolen, van Dobber, een vermaak voor oud pn Jong. In het Noordhollandsch Koffiehuis treedt een uit stekend tooneelgezelschap op, waarover in ons num mer van Woensdag reeds uitvoerig is bericht. In Céres viqden we een gezelschap onder Jean van Laar, Al enkele keeren is de heer Van Laar hier met een gezelschap opgetreden en steeds mét succes, zijn programma belooft ook dit jaar veel variatie. 0 In de Lanldbouwstraat is een groote 'tooneeltent verrezen, waar Dinsdag- en Woensdagavond een ge zelschap ondier den heer Sluijters zal optreden. Volgens de ontvangen reoensies worden hier num mers opgevoerd, dia uitstékend zijn. Over Kem- pinski de gedachtenlezer, vertelt het N. v. d. Dag: „Kempinski voert deze kunst nog geheimzinniger uit dan vader en dochter 'Kreps, of liever zijn ze nuwgestel schijnt van ddem aard, dat hij aan de trilling van de hand van den persoon uit het pu bliek, met wien bij de zaal rondwandelt, opmaakt, wat hij al moet uitvoeren. Denkt die persoon dat zijn glas bier aan een in d* zaal zittend heer of dame moet worden aangeboden, Kempinski voert dit gedachte stipt uit. Heeft een and^r den inval, om iemand uit het puL'.iek op het tooneel te bren gen cn hem daar 't een of ander voorwerp uit den zak te halen, zonder dolt er één woord boj gespro ken wordt, men ziet volbrengen juist wat verlangd wordt. Vóór ongeveer drie jaren is die veelzijdige Kem pinski met "datzelfde raadselachtige werk in het Biosooop-Thoater in de Reguliersbreéstraat opge treden. Maar thans wederom wekt zijn vreemde kunst groote 'verbazing. Vooral Zondagavond, hij zijn tweede optreden, toen de zaal in „Flora" stamp vol was, steeg de verbazing nog bij ieder experi ment. Meer dan drie 'per avond geeft hij er niet, en men kan 't hem dan aanzien, dat-het grootle in spanning heeft gekost. De man wordt allengs blee- ker en de vermoeidheid door inspanning is duide lijk zichtbaar." Over 'tnummer „Wraak" van Ketting lezen we: „Het bijzondere van het stuk is niet alleen het zéér vlotte en zeer spannende spel, doch ook de onverbeterlijke wijze waarop de heer Jacques Sluij ters alleen alle mannenrollen vervult. Zes geheel van elkaaé verschillende typen maakt hij de transformatie, geschiedt soms ongelooflijk snel, men meent nu en dun twéé mannen gelijk te zien." De volgende avonden komt daar Ter Hall met zijn beroemde revue. Ook hierover gaven we reeds uitvoerige me'dedleelingen. Onze Schager Bioscoop heeft haar deuren ook weer geopend en geeft mee van het beste wat deze tak van kunst maar voortbrengt. 1 Zooals onze lezers zien biedt onze kermis tal van vermakelijkheden, wie dus naar de kermis wil, kan genieten. 1 JUBILEUM. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer G. Veer, die 23 jaren bij dé H.IJ.S.M. alhier werkzaam was, en thans sedert 2 jaar als brugwachter -hij de Mpij. in do Haarlemmermeer fungeert, hoopt op 30 Juni den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Mpij. werd aangesteld. POLDER BURGHORN. De grint ten behoeve van den polder Burghorn is gegund 'aan de firma Stoel te Alkmaar tegen f 3.59 den kub. meter. POLITIE. Verloren een gouden ring. Inlichtingen ter Secretarie Burgerlijke Stand. GEMEENTE 8» MAGEN. Overleden: Larn.iftert Schuring, 80 J. ongehuwd. GËMEENTte HOOGWOUD. Geboren: Maria, tl v. Cornelis "Boots en Dfevern Wijnker. Nico, z. v. Cornelis Manshanden en Alicla de Boer. Petrus Gcrardus, z. v. Ariën Rood en Jacoba Elisabeth Catharina Roos. Getrouwd: Reindert Christiaan van Ree, teekenaar, oud 22 jaar. te Utrecht en Johanna Christina Frederika de Bunjé, zonder beroep, oud 25 jaar, alhier. Predikbeurten. ZONDAG 20 JUNI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Ki-rkcbuurt, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste. Marktberichten. ALKMAAR, 19 Juni 22 Paarden f 150 a f 400, 30 koeien f l'iO a f 300, 57 magere schapen f 22 a f 38, 64 nuchtere kalveren f 8 a i 22, '40 magere varkens f 22 a f 42, 174 big gen f 10 a f 19. Kipeieren 6% a 7 cent per stuk. Boter 65 a 77% per halve KG. 100 Lammeren f 12 a f 18 per stuk. MEDEMBLIK, 18 Juni. Aardappelen: groote muizen f 3.45 a f 3.50, kleine muizen f 1.75 a f 1.80 per halw HL. Aanvoer 430 manden of zakken. 1 17 Juni. Aardappelen: groote muizen f 3.20 a f 3.30, kleine muizen f 1.45 a f 1.55 per halve HL. Aanvoer 380 manden of zakken. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. Wortelen f 2.30 a f 3 80, rabarber f 5.10 per 100 bos. Muizen 'f 3.20 a f i, schotsche muizen f 3.30 a f 3.85, gladblaadjes f 3.60 a f 4.25, schoolmeesters f 3.25 a f 3.70, drielingen f 1.25 a f i.90 per zak. 17 Juni. Wortelen f 2.80 a f 4.30, per 100 bos, Muizen 3.65 gld, a f 3.80, schotsche muizen f 3.65 a f 3.90, glad blaadjes f 3.80 a f 4.05, schoolmeesters f 3 a f 3.55, drielingen f 1.25 a f 1.90 per zak. Rabarber f 2.70 per 100 bos. HELDER, 18 Juni. Spinazie f 4 a f 5 per 100 mandjes. Radijs f 1.20 per 100 bos. Raapstelen f 1 a f 1.20 per 100 bos. Rabarber f 1 a f 1.50 per 100 -bos. Uien f 3 a f 4 per 100 stuks. Wortelen f 2 a f 5.50 per 100 bos. Salade f 0.60 a f 1.20 per 100 krop. Moirapcn f 6 a f 7 per 100 bos.- Peterselie f 2 a f 4 peer 100 bos. Selderij f 3 a f 5 per 100 bos. Postelein f4af5per!00 ben. Asperges dik wit f 30, dik blauw f 22, dun wit f 14, dun blauw f 12 per 100 bos. Bloemkool le soort f 12, 2e soort f 7, 3e soort f 4 per 100 stuks. Aardbeien f 10 per 100 'mand. - Komkommers f 10 a f 12 per 100. ALKMAAR, 18 Juni. Fabrickskaas Kleine f 45, kleine boerenkaas 45 commissie fabriekskaas f 45, commissie boerenkaas f 45, -cbv V90& onrapi pptreu 'n J tc^uaiooq wBqpppKn gevoerd 355 stapds, wegemfc 270000 KfP Graanmarkt Aangevoerd 240 H.L. Tarwo f 11, haver f 7.60 a 8, bruine nooncn f 20 a 27.50, cilroenboonen f 20, witte boonen f 22 a 25, groene erwten f 24 a 27 grauwe erwten f 27 a 28. WARMENHUIZEN, 18 Juni. Schotsche muizen f 3.20, schoolmeesters f 8 'per EEN KOGEL IN IIET HART. Hoe vre&md het ook klinken mag, toch is 't be wezen, dat men met o,en kogel in het hart onge stoord ieveo 'kan. Een Bqiersch infanterist was door een Fransch projectiel! géwond. Toen men de1 plaats van do kogel met Röntgenstralen bepalen wilde, bleek, dat de kogel 'in de hartschaduw lag. De geneesheeren achtten dit echter onwaars'chijnlijk en de patiënt werd naar het Röntgenlaboratorium gezon don van het Roode Kruis te München, ternader onderzoek. Hoeveel opnaimen men tiaar ook maakte, de kogel bleef in hét hart liggen en wel in do reohter-voorkumer. De gewonde heeft ongelooflijk geboft. De koge» sloeg door do long, ging langs dc groote bloedvaten, zonder deze te raken en sloeg ten slotte door den rdunnen kamerwand, zonder verbloeding te veroorzaken. Do toestahd van den gewonde is goed, bij klaagt niet over-zijn hart. AARDAPPELEN ETEN S.V.P. Nadat aanvankelijk in Duiischland het verbruik van aardappelen zooveel mogelijk werd beperkt en alle voor raden in beslag genomen waren, wordt thans nu blijkt dat er nog overvloed van oude aardappelen is in de Rijnprovincie van overheidswege er op aan gedrongen, zooveel mogelijk aardappelen te eten, ten einde Brood en daardoor graan voor den ko,- menden winter te sparen; daar dit bewaard' kan wor- -dcv en de aardappelen aan bederf onderhevig zijn. Ook worden zooveel mogelijk aardappelen verduur zaamd, door ze op verschillende manieren te prepareereu. Aan de bevolking wordt aanbevolen voor de maaltijden groote hoeveelheden aardappelen mei een weinig vet vleesch of visch m jonge groenten te koken en ook voor ontbijt of avondmaal zooveel 'mogelijk aardap pelen te nuttigen. Verschillende Oorlogsberichten. RUSSISCHE GEVANGENEN. De Bcigrsche staatscourant meldt, dat het aantal krijgs gevangenen in Duitschland op 14 14 Juni l.GiO.OOO man bedroeg, waarvan 1.240.000 Russen waren.- Door de jongste overwinningen in Galicië wordt dit cijfer nog hooger. HOE DE TIMES OORDEELT. De militaire medewerker van de „Times" zegt in zijn beschouwing over den toestand, die uit het Oostenrijkscn- Duitsche offensief in Galicië voortvloeit; Nóg niet één vijfde van de legermacht waarover Rusland kan beschikken, staat op het oogenblik te velde, en zelfs al zou Galicië tijdelijk verloren gaan, dan nog zouden de Oostenrijk-Duitsche legers niet voldoende sterk zijn voor iiet doen van een eenigszins belangrij ken 'inval in Rusland, door een zoodanige militaire ope ratie een meerderheid in getalsterkte eischt, die de Midden-Europcesche mogebdheden thans niet bezitten. De medewerker vervolg: „Wij moeten ons niet la ten beïnvloeden door terugtochten der Russen of mislukte pogingen om het Duitsche front in Vlaanderen, Gallipoli of elders te doorbreken. Onze taak is Duitschers te dooden. Zoolang ae verliezen der Duitschers dagelijks 10.000 man blijven bedragen, vervullen wij onze taak en maken wjj de eindoverwinning zeker". ENGEI.ANDS S CHULDEN IN AMERIKA. „Hoe zullen Groot-Brittannië en zijne bondgenooten de enorme leveranties van oorlogsmateriaal aan Amerika betalen?" „Deze vraag", schrijft de financieele corres pondent van de Daily Telegraph" te New-York aan zijn blad, „wordt mij bijna dagelijks in Wallstreet gedaan en het bureau te New-York van ons blad hoeft massa's brieven ontvangen, waarin dezelfde vraag wordt gesteld Menschen, die nog niet zoo heel veel ervaring nebben opgedaan, schijnen zich nogal volkomen overbodig be zorgd te maken omtrent deze belangrijke zaak, terwijl anderen onbekommerd zijn. Die laatstcn kennen dc reusachtige hulpbronnen van het Vereenigd Koninkrijk, en begrijpen goed, dat het bereid en in staat is zijne rekening nnet Amerika te vereffenen zoodra zich een geschikte gelegenheid voordoet. „Zij vinden nel bitstekend, dat deze zaak overgelaten wordt aan de Engelsche financieele autoriteiten, wier bekwaamheid in het behandelen van dergelijke quaesties algemeen erkend wordt. „„Engeland", zei een welbekend bankier, „is het eenige land, dat geregeld goud uitvoert om ceh eventueel tekort op ae internationale balans aan te vullen en ik. voor mij ben gaarne bereid te wachten tot het Engeland het best. schikt, 'de.gekochte goederen te betalen. Waar om zouden wij ongerust zijn r Engeland is ons ook niet lastig gevallen, toen wij het bij het begin van den oorlog zeer groote sommen schuldig maren""'. ,,Dit is. naar ik meen de meening, die algemeen ge huldigd wordt door de mannen van ervaring in finan cieele quaesties hier ter stede". BRAND TE HAMBURG. Uit Berlijn, De Lokal-Anzeiger meldt uit Ham burg: Hedenmorgen is het pakhuis van de Deut sche Vakuum Oelgesellschaft door brand 1 ver woest. De schade is z-eer groot. Do vlammen tast ten de aangrenzende huizen aan. De brandende olie stroomde over het water van het kanaal, waaraan het pakhuis is gelegen, zoadat cok de loodsen aan de overzijde wan het kanaal werden verwoest. HIJ WOU ZIJN VERREKIJKER TERUG HEB - BEN In een redevoering door prof. J. H.-Morgan in het University Collége te -Londen gehouden, vertelde, spreke dat hij de volgende geschiedenis had ge hoord omtrent een onderofficier, dio nu hét Vic toria Cross, de hoogste onderscheiding, draagt. De onderofficier aldus deelt dé „Manchester Guardian" mede had een verrekijker, 'waarop hij buitengiewoon trotsch was. Op zekeren dag moeslt zijn compagnie ten ge- votee van een plotse'lingen aanval dor Duitischers terugtrekken naar hunne tweede rij versterkingen. Plotseling riep de onderofficier: „Lieve hemel!!"-en ijlde de verbindingsloopgraaf in. Een sergeant ging hem na en kwam even later terug om den officier dit rapport uit te brengen: „Sir, hij heeft den loop graaf teruggenomen." De commandeerende officier verzamelde zijn man schappen en keerde naar de vuurlinie terug, waar do onderofficier met twee revolvers de Duitschers in bedwang hield. De commandeerende officier wensohte hem ge luk met zijn succes, maar wees hem-tegelijk op de roekeloosheid, waarmee hij zijn leven in gevaar had gebracht. „Sir," antwoordde de onderofficier, „ik wou mijn verrekijker terughebben." van J a n m a r t.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2