voa Topper Laski, géwezau ritmeester. Dr. Dresselhuys verklaarde aan de beide heeren, dat reeds ten tweeden male Engels eken van politieken fang gepoogd lxadden voeling te bekomen mét Invloedrijke kringen in Duitschland om over VredesmogelIjkheden te (discussieeren. Aan den uildrukkelykeri wen.sch toe gevend, Jiad bijzelf verhinderd van zijn zijde een kundigen vertrouwde naar Engeland gezonden, die daar inet een zeer toonaangevende persoonlijkheid sproken heeft. Op grond daarvan verklaarde dr. Dresselhuys aan de beiue Duitsche hoeren, dat Engeland op den prin- eipicelen grondslag van een ontruiming van België tot verregaande compensaties (koloniën) geneigd zou zijn. Wanneer hiervoor te -Berlijn belangstelling zou ziju. zoo zou hh' (Dresselhuys) op een Telegrafisch uitgespro ken wensen bereid zijn, naar Berlyn te kome-i, om als neutrale en geheel als privaat bemiddelaar voorloo pig tot niets badende besprekingen te voeren, met hetfloeL op grond van deze besprekingen het Nederland- sciie ministerie te pnderrichten, zoodat ten slotte de Nederlumlsclie Koningin als bemiddelende neutrale maclit op den voorgrond zou kunnen treden. Hij zou echter sléchts op bepaalde beloften de'reis aanvaarden, daar hij ook met ernstige „Unter lagen" voorzien was. Op de vraag van professor Schucking of dr. Dressel huys ook dan zou komen, wanneer Duitschland de voorwaarde van een zuiver militair steunpunt aan de Belgische Noordzeekust zou stellen, verklaarde dr. Dres selhuys, dat hij zou moeten vreezen, dat de onderhan delingen dan moeilijk tot het doel zouden voeren, maar dat hij- ook dan zou komen. Deze feiten werden niet slechts oogenblikkelijk sclirif- telijk per gezantschapskoerier, door Excellentie Freihcrr v» Stumm en Excellentie graaf Von Leyden, gewe zen Keizerlijk gezant, beide in voeling met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, medegedeeld, doch ook na den 12en April door professor Schucking, die reeds vóór zyn vertrek naar Den Haag voeling over de op vattingen en plannen van de Duitsche regeering met den heer Ferd. von Stumm, gezocht had, in Berlijn ter sprake gebracht In de dagen ba den terugkeer 'van de Duitsche heeren uit Den Haag is het resultaat van de daar vertrouwelijk gedane opgaven ook verdei" meer malen met personen besproken, die het ministerie van Buitenlandsche Zaken naslaan. Ook is een 'memorie die hierop betrekking heeft ter betrokkener plaatse overhandigd Excellentie Von Stumm gaf blijken, dat hij persoonlijk sympathie gevoelde voor zulke pogin gen tot eenvergelijk, maar na zijn informaties kon men op dat tijdstip ^an leitender Stelle" niets berei ken. Ifij zeide daarom daf men dr. Dresselhuys oftt- kennend antwoorden moest. Professor Schucking heeft vervolgens door onderhan delingen een verzachting van het afslaan van dr. Dres selhuys' voorstel bewerkt, terwijl hij schreef dat het bezoek van dr. Dresselhuys voorloopig nog overbodig was. Op 24* April verscheen daarna inde Nordd. Allg. Ztg. het bekende officieaise dementie van de Duitsche regeering, dat zich tegen een „afzonderlijken" vrede met Engeland wendde. Daarvan was bij" onze besprekingen Jn ieder geval geen sprake geweest. De op den Haags chen dag aanwezige Engelschen. professor Lowes Dickinson (universiteit Cambriage), een aer bekende politieke persoonlijkheden van Engeland, en j. Allan Jiaker, lid van het Parlement, voorzitter van dc Britsche groep der wereldalliantie van Kerken voor internationale vriendschap, zeiden openlijk, dat zij piet de Engelsche regeering op dezélfde wijze in voeling stonden, als de Duitsche heeren met de hunne en gaven te verstaan, dat voor Engeland ook geld1 geen rol zou spelen, daar immers de dagelijksche enorme oorlogskosten de oplossing van de schadeloosstelling !den duur steeds moeilijker zouden maken. óp In hoerre bij:"de op practische overwegingen gestem de natuur van deze heeren1 een subjectief element een rol speelde is moeilijk te zeggen. Hierdoor staat voor mipvast: le. dat reeds Van April af van Engelsche zijde pogingen tot toenadering gedaan zijn; 2e. dat het persoonlijk bezoek van een neutrale tot het voeren van' niet-bindende besprekingen van Duit sche zijdo afgeslagen is. Binnenlandsch Nieuws. BRIEFWISSELING MET DEN HEILIGEN STOEL. De Italiaansclie legatie zendt de volgende mededeo- *'n$e Koninklijke Italiaanschc Legatie te 's-Gravenhage heeft heden ae volgende „Verbale Nota" gericht tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken: De Koninklijke Italiaansche legatie heeft, in opdracht harer Regeering, de eer het navolgende ter kennis te brengen van de Koninklijke Nederlandsche Regeering: „Daar de oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Honga- rije de staking ten gevolge heeft gehad van elk verkeer pèr post met het vijandelijk grondgebied, heeft do Re geering des konings alle noodige maatregelen gelrof fen ten einde de briefwisseling van den Heiligen Sloel. de uitgaande zoowel als *de inkomende, le waarborgen op de meest onbelemmerde en de snelste wijze en zonder aan eenigerlei censuur onderworpen te zijn. „Nu is het echter voorgekomen, dat het bestuur der Oostenrijksch-Hongaarsche posterijen stukken en brieven heeft teruggezonden, afkomstig van leden van het Hei lige College en van Pauselijke autoriteiten, en welke voorzien waren van de stempels van het Staatssecreta riaat. „Onder deze omstandigheden ziet het bestuur der Koninklijke posterijen zich genoodzaakt, alle verant woordelijkheid af te wijzen voor de belemmeringen en vertragingen welke deze briefwisselingen zullen hebben te ondergaan en stelt de Koninklijke -Regeering er prijs toor haar en. dé kleine Aïbrecht .Eeinrich zegondé. „Wij n oemon hem natuurlijk alleen Heinrich," fluisterde de trotsehe vader zijn oom ■'toe. „Dat is de familienaam der Krocherts." De oude Krochert drukte hem slechts vast de hand tot antwoord. Karola boog zich diep over het dofckére kopje van den kleine. „Heini 'lieve, zoete H^ini!" Een traan viel op het voorhoofd van den kléinen -slaper. Zij kust dien snel weg. Dat mocht niemand zienl De erfprins geleidde Sitta aan tafel. Zij liep als in een droom naast hem. Kon het waarheid zijn, dat zij weer naast hem zat, zijn stem hoorde, in zijn oogen keek? Hij zag er veranderd uit, sterker geworden, rustiger en zelfbewuster. De blik vast en ernstig, de trekken onbewogen. Hij wendde zich. dikwijls tot mevrouw Van Hoo- gendal, die aan zijn andere 'zijde zat en bestendig zijn opmerkzaamheid poogde in beslag te nemen. Met Sitta sprak hij heel weinig. „Mag ik vragen naar 'de gezondheid van de erf prins es?" vroeg Sitta eindJelijk. Haar stem beefde De erfprins draaide haar zijn gelaat vol en open toe. „Dank u het e'aat haar nu goed!" zeide hij met een half lachje. „Ik zal haar veel-'moeten ver tellen'als ik thuis kom: hoeveel of jde kleine weegt, of hij goéd slaapt en erg schreit, of hij veel dwingt en hoe jê hem voedt. Ik heb u ook een por tret meegebracht van mijn kleine -meid." „Hoe lief! Ik heb reeds zoo lang geweascht om het prinsesje eens te zien". „Zij is niet mooi", zeide de erfprins. Echter kan niemand haar weerstaan, zij regeert heel Gluck- stadt". „Er is daar bepaald wel veel veranderd"^ zeide Sitta tiroomerig, nzecr veel in de weinige jaren, dat ik weg benr' „Ja, bepaald. De hertog bekommert zich' om mets meer. Hij is onverschillig voor alles geworden". „Hoe treurig". „Ja. maar mj lijdt gelukkig niet. Ik kan nu onge hinderd mijn ideeën volgen". „En vindt Uwe Hoogheid 'daarin zijn volle bevredi- op, dat voor eens en voor al, bekend en vastgesteld zij; van welke zijde in den huidjgen oorlog de evemtueele be lemmeringen in de vrijheid 'van verkeer van den Hei ligen Stoel afkomstig zijh". DOOR HET ONWEER. Tijdens het hevige onweder, dat Donderdagmid dag boven Arnhem woedde, is de bliksem op de bovenleiding van de gemeentelijke electrische tram geslagen, waardoor het veiligheidstoestel in .dé Elec trische Centrale den stroom uitsohakelde en ver moedelijk defect geraakte. H*t duurde-twintig mi nuten voordat de stroom weer kon worden ingescha keld. Gedurende dién tijd stond het tramverkeer op alle lijnén stil. Donderdagmorgen te ongeveer li uur trof de bliksem de spits van den toren der Geref. kerk te Gorinchem. Een lange kloof ontstond in de spits, waardoor een massa leien naar beneden vielen, ter wijl een bouten balk versplinterd werd. Donderdagmiddag sloeg de bliksem in de boer derij van A. Wolf te Paterswolde. bewoond door A. Huizinga. Alles verbrandde. Zeven kalveren von den hun dood in de vlammen. Woensdagavond is te Dwingelo de boerenplaats van A. Wesseling 'door den bliksem getroffen en afgebrand. Eenige varkens zijn verbrand. Verzeke ring dekt de schade. Door het inslaan 'van den bliksem is Don derdagnamiddag te Bchefemda afgebrand de land- bouwschuur van F. van der Wal. De "in de nabij heid staande kerktoren vatte ook-vuur, maar bleef behouden. EIEREN. Nadat wekenlang voor den tijd 'van het jaar abnormaal hooge eierprijzen besteed waren, liep 't Donderdag op de Barneveldscbe eiormarkt mis. Duitschland kon of wildé geen 'eitjesp meer gebrui ken en aan den handel op Engeland zijn nog steeds vele moeilijkheden verbonden. Vandaar dat de prij zen, tot schrik der boertjes, mepr dan een cent per stuk naar beneden gingen. Langen tijd bleveü de verkoopers weigerachtig, dooh ten slotte ga ven de moesten toe. Enkelen echter waren'zoo kop pig, dat zij liever hun eieren weer mede huiswaarts namen, dan 'dat zij ze voor den geboden prijs af stonden. DIE BESCHIKTE OVER DE NOODIGE FANTA SIE. Zondagavond tegen 10 uur zou door ongenoode gasten e«n bezoek zijn gebracht-aan een perceel in de v. Weede v. Dijckvéldstraat in Den Haag, na welk bezoek d» eigenaar en d» dienstboden geld misten. De politie beeft in deze zaak eohter epn verras sende ontdekking gedaan. De dfenstbode gaf, onder vraagd, een omstandig relaas ten beste van 2 man nen, die zij Zondagavond had zien wegloopen van een deur, w?lke zij „secuur" gesloten had, enz. Maar men scheen redenen te hebben te gelooven, dat de dienstbode van de zaak meer wist dan zij vertelde. En die veronderstelling is juist gebleken. Het meisje heeft bekend, zelf f 100 van haar mees ter te hebben weggenomen. Met veel handigheid beeft zij de geheels paeudo-inbraak in scène gezet. Zoo vertrapte ze-in den tuin bij de schutting eerst ene paar planten, om het vermoeden op te wekken, dat de dief of dieven zich ovër de schutting ge- heschen hadden, fabriceerde zij-voetstappen in het zand, bad ze hiér en daar een ander valsob -spoor achtergelaten, enz. Het grootste gedeelte van het ontvreemde geld werd nog in de keuken verborgen, teruggevonden. De ontrouw'e dienstbode is door de politie aange houden. Zij legde een volledige bekentenis af. RECHTSINGANG. De Tel. meldt, dat tegén d^n hoofdredacteur van dat blad rechtsingangk is verleend en hij is. verwe zen naar de terechtzitting ter zake van zich te heb ban schuldig gemaakt aan 'het navolgende: „dat hij te Amsterdam in de maand Mei 1915 opaettelik, terwijl eenige weken te voren op het eiland Zuid- Beveland door de gewapjend'e macht militaire verde digingswerken waren aangelegd, waarvan hij wist, dat da geheimhouding door -het belang van den staat werd geboden, daaromtrent een bericht en inlichtingen heeft openhaar gemaakt." DUUR HOOILAND. Men schrijft uit Cutemborg aan het Hdbld.: De verpachting van hooiland door het Kroondo mein gehouden, heeft .ruim f 7000 meer dan 'verle den jaar opgebracht. -- h OI. IIO RN. Den Zisten werd aan do Kolhorndér kade, in het veld van den heer Jm. «Blaauboer, een koe door den bliksem doodgeslagen. 1 KOLHORN. De beer P. Kisten}aker Jz. werd gekozen als voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier. De afgetreden voorzitter de he«r Jb. Kistemaker Jr. stelt er prijs op, dat wordt medegedeeld, dat hij bedankt heeft lang voor de laatste vergadering en candidaatstelling voor den Gemeenteraad, en dat zijn bedanken in geenprlei verband staat -met die candidaatstelling of andere gemeentepolitiek. BARSINGERIIORN. Met het onweder van Donderdagmiddag zijn -aan het OoBteinde van het diorp ©en schaap van den h-eer S. Over en een koe van den heer Jan. Blaau boer aan de Schringkaagkade, in de weide doodg'- slagen. GEVLUCHTE RUSSEN. Men schrijft uit Millingen aan-de N. R. Gt.: Drie vreemde, lichtblonde koppen doken op uit een roggeveld en keken met angstig* vraagoogen ,,a<x De erfprins antwoordde helder en Vast „Ja^ ik ben tevreden en ik hoop dat men het ook met mij is". „Hoe gelukkig maakt dat mijl" Sitta sloeg de oogen vol' tot hem op. Een siddering liep hem langs den rug. De blik weersprak immers haar woorden. „Dat wist ik, dat het u verheugen zou, dat was ook het eigenlijke doel van mijn komst hier, u dit te zeggen", voegde de erfprins er handig aan toe. „ïk dank u. Hoogheid ,,0. dat niet Ik neb u te danken Verder kon hij niet spreken, want ae pastoor begon, na een buiging tegen den erfprins, zijn rede. Hij begon niet vanaf den stamboom der Krocherts, neen, de goede man begon met Adam en Eva en wikkelde zijn lange" taaie rede af, zoodat het einde van dezen woorden stroom den erfprins een van de gelukkigste ©ogenblik ken zijns levens toescheen. De erfprins herdacht in zijn antwoord gelukkig ook de grootmoeder van 'den klein». Hij maakte daardoor goled wat het schandelijk gedrag van den ouden'Krochert had bedorven. Deze veroryachtzéam- de de moeder van Sitta op een schromelijke ma nier. „Wie is toch dat aardige, blonde meisje aan het eind van dé .tafel?" zoo 'wendde de erfprins zich aan het éinde yan het maal tot mevrouw'Van Hoo- göndal. „Dat iseen nichtje van mijn schoonzoon, 't heet dat zij de stiéfdochter is van zijn oom, maar zij wordt geheel als lid der familie behandeld." „Een lief gezichtje zoo jong en frisch." „Vindt- uwe Hoogheid? Nu ja zij ziet er niet onaardig uit," meende mevrouw Van Hoogéndal niet onwelwillend. „Opvallend lief is zij," hield de erfprins vol. „In dat galaat ligt ad«l en karakter." Hij stond op en bood Sitta weer den arm. Zij steunde even daarop. „Is u moe?" vroeg hij be zorgd en k*^k haar in het bleeke gelaat. „Een weinig," zij lachte matjes. „Het is een wat inspannende dag geweest." rond, om dan weer plotseling te verdwijnen tus- sohen de hooge halmen. De grenspost xverd ge- waarsohuwd: „Holland!" ritepen onz* -soldaten en terstond sprongen drie Russen, want die waren het, te voorschijn. Fransch, -Duitsch of Engwlsch ver stonden ze niet, maar door gebarentaal gaven zij te verstaan, dat zij in 4 dagen niets te eten hadden gehad. Zij vielen op de spijzen aan, die hun over vloedig werden aangeboden. WIERANGEN. Bij den heer burgemeester alhier is van de Regee ring bericht ingekomen, dat de wolprijzen met 7Va ct por K.G. zijn verhoogd, zoodat deze thans voor Wie- ringen is t le kwaliteit f 1.5i7Va} 2e kw. f 1.47Va por wieringen. Sinds cenigen tijd is alhier, voor rekening eener Vennootschap in Den Helder, een aanvang gemaakt met het koken van krabben, dienende voor kunstmest- Aan de schippers wordt hiervoor per zak betaald f0.90 en er worat thans vrijwat aangevoerd. Het bedrijf wordt uitgeoefend in een houten tjalkschip, liggende aan de .Haukes, voorloopig met een ketel. Binnenkort zullen or nog eenige ketels'worden bijgeplaats. Voor velen levert deze nieuwe industrie een aardige verdienste op en wordt de zaak hier door belanghebbenden met belangstelling gevolgd. De lichtzijde heeft hier ook een schaduwzijde. Aan dit bedrijf'is een luchtje verbonden. Bij Zuidenwind waait een onaangename stanklucht over de Haukes en haven en noodzaakt de burgerij met dit mooie weer de ramen gesloten te houden. WIERINGEN. Naar wij vernemen, is door de burgerij van Hippo- lytushoef een adres aan den Raad! dezer gemeente ver zonden met het verzoek het besluit oux de kermis dit jaar niet te laten doorgaan, te willen intrekken. WIERINGEN. Door het bestuur onzer onderaf deeling der V.P.N. zijn benoemd tot leden van de aankoopcommissie voor drie foktoomen (zuivere raskippen), de heeren C. Jb. Kool te Vatrop, H. Engel Jbz. te Belt -en J. C. Kooij. te Dam, welkë allen hunne benoeming hebben aan genomen. De foktoomen zullen woorden aangekocht van aan do vaste kust gevestigde fokslations. verder zul len zo onder de ledea van de onderafdeeling worden verloot,met dien verstande, dal Óen toom onder de leden van 'tOostdeel, éen onder de leden van 't West- deel en éen onder de leden van 't Middendeel van het eiland zal verloot worden. Aan de verloting nemen alleen die. leden deel. wélke hun eieren naar de veiling verzenden en alzoo in de halve centen-kas hebben bij- mt °het kaartspel. Yan de Nijmeegscb© Schoolvoetbalcompetitié is kampioen geworden éen vereeniging met den voor ©en voetbalclub wel zeer zonderlingen naam... „Har ten* Aas". Niettemin is bij déze vereeniging „Schoppen'' troef. 1 Arnh. Ct. Gemengd Nieuws. HET BROEIT IN RUSLAND. 't Is het Duitsche blad de Voss. Ztg., die van baar berientgever te Petersburg van allerlei verneemt, wat er op wijst dat liet in Rusland met rustig is. Zoo publi- ceeren de gouverneurs van Petersburg, Moskou, Rjuzan, Kief en Sara tof "dringende beden aan de bevolking, om de verspreide geruchten over militaire nederlagen en binnenlandsche onlusten niet te gelooven. Te Moskou vond een vergadering van districtsverlegen- woordigers en tevens van 80 vertegenwoordigers van Rus sische steden plaats. De zittingen waren geheim. De „ltjetsj" én „Djen", die daarover berielitea wil den geven, verschenen met vijf tot zes witte kolommen. Te irkoetsk werd "den voiigen Zondag besloten, al daar eeu vergadering samen te roepan van Siberische stedelijke vertegenwoordigers. In liet Tauriseho palcis te Petersburg hebben dagelijks samenkomsten piua.s van Doema-leden, hoewel de Doema officieel gesloten is. Den vorigen Vrijdag besloten de partijleiders, onder voorzitterschap van den president Rodsjanko, de nog afwezige partijleiders telegrafisch naar Petersburg op te roepen, 'en de parüjzittingen permanent to Verklaren. Voorts meldt men nog een zeer leokcncnd voorval. Twee dagen na de Moskousche onlusten seinde Groot vorst Nücolaas - Nikolajewitsj aan den Tsaar dat hij dezer dagen te Tsarskoje Selo wilde komen, om. met den Tsaar velerlei to bespreken. Waarschijnlijk voelde de grootvorst behoefte, als^ aanklager tegen zyn tegen standers op te treden. Hij 'kreeg echter ten antwoord, dat de Tsaar zijn aanwezigheid op het oorlogstooncel voor* dringender hield. Dit merkwaardig voorval wordl in de Petorsburgsche salons en officierskusinos open lijk bosproken. Enkele dagen geleden is In 't kort molding gemaakt van onlusten die te Moskou zouden hébben plaats goliad ou waarvan Duitsche inwoners en hun bcziilingon de dupe zouden zijn geworden. Duitsche bladen melden er nu liet volgende over: De ongeregeldheden begonnen den Oen Juni, 's mid- igs om vijf uur. Op de binnenplaatsen van de fabrie ken van Zunilel en Ilubncr verzamelden zieh oen paar duizend arbeiders, die den directeur van de fabriek, den heer Garissen, verschillende eischon stelden. Toen deze niet onmiddellijk werden ingewilligd, begon men niet hel vernielen^van de fabriek. De heer Carlsson vluchtte, jnaar hip werd achtervolgd. In zijn - doods angst sprong hijr in het Moskwa-kanaal en bereikte den anderen oover. Maar daar werd hij1- door de me nigte, die zich er inmiddels opgesteld had, doodgo- ,;Zeker te inspannend voor uw teer* gezondheid. Hier Krochért, ik rqep nu uw autoriteit in, uw vrouw moet gaan rusten."- Hans Bénning- trad op Sitta toe.1 „Wanneer uwé Hoogheid dat goéd vindt bet was bepaald het beste voor 1 jet lieveling." Sitta knikte snel. Zij zag hoe de erfprins op Ka rola toestapte. E^n schrikkelijk wee gevoel steeg er in haar op. Het was of twee koude handen zich vaster om haar hart légden. „Zal ik m«t je meegaan, Sitta?" vroeg mevrouw Yan Hoogendal teedèr. „Neen, blijft u maar'hier." „Nu ja ik moet jou hier óok wel vertegen woordigen." Sitta ging zacht de kamer uit. Achter haar klonk het lachen en praten van haar opgewekte gasten. De bedienden brachten juist de koffie binnen. Zij ging naar haar slaapkamer. Da vensters aan den tuinkant stonden wijd,open. Mildc avondlucht, droo- mende vogelstemmen drongen naar binnen. Sitta trok baar japon uit. De lucht woei verkwikkend koel over haar armen en schouders. Zij zat op di°n kant van haar lledikant en keek voor zich héén. Van verre klonk'spreken en lachen der anderen gedempt tot haar door. Zij geloofde dui delijk de stem van den erfprins en het lachen van Karola te hooren. „Jong, frisch en aantrekkelijk is zij," 'zei Sitta plotseling. „Waarom zou hij dat ook niet mogen vinden en ik ben Vervallen en oud geworden." Zij sprong op en trad voor den spiegel. Het glas gaf in de avondschemering haar trekken soherp te rug. Een 'paar te groote donkere oogen staarden haar troosteloos aan. 1 Zij drukte do handen tegen de slapen en zij brak in eén hartstochtelijk snikken los. Weder dat lachen. Nu kwam het van buiten. Sitta ging achter de gordijnen staan juist, daar wandelden alten in (ten tuin. Dé erfprins liep inet Karola. Waarom ook niet? Sitta maakte haar vlechten los. Tot ver over haar middel viel het zwarte haar naar beneden. Zij liep de kamer op en neer, steeds van haar bed naar de Het gepeupel drong inmiddels door tot do wonin gen van de directeuren, die zelf nietaanwezig waren Drie Duitsche vrouwen vluchtten, in den kekier Van een mevrouw Engels, dia zelve een Russische is. De drie vrouwen werden echter in dén keider gevonden door het gepeupel. Zij^moesten mee naar het politie bureau. werdenechter onderweg in het Moskwa-ka naal geworpen en met steeuen gegooid. Zij" kwamen alle drie om, In den pacht van Woensdag op Donderdag bleef het in de 6tadi betrekkelijk rustig.* Maar Donderdag vroeg trokken Weer duizenden, onder wie vele half- opgeaclioten 6lungcls, lawaai makend en vernielend langs de straten. Voorop werd de Russische vlag ge dragen en op stokken do portretten van den Tsaar en grootvorst Nikolai Nikolaiewitsj. Deze optocht van moordenaar eni brandstichters droeg dus het ka rakter van een vaderlandlievende betooging. Zij' schreeuwden Uit de verte iederen voorbijganger toe: Hoed of! Groot en klein voldeed aan dezen eisch. Het gepeupel Vas alleenheerscher in de stad. Woar- scliijnlijk hadden de belhamels een li]3t van alle Duit- schers in de stad. Anders zou het toch niet mogellfk Sweest zijn, dat bhxnon vier en twintig uur alle uitsche eigendommen, vernietigd werden. Donderdagavond was het verschrikkelijk in de stad. De hoofdstraten lagen vol vernielde meubels, goede ren uit winkels en magazijnen. Da tram kon soms niet rijden. Op dertig, veertig plaatsen stonden de huizen in lichte laaia Voor Vrijdag was er geen polilie te be kennen. De politie was toen niet daar, waar het ge peupel te keer ging, maar stond geposteerd voor het paleis van. den gouverneur, diens bureau's -en op het Roode Plein, bij' 'het Kreml. Men was bang, dat de patriotische moordlust cftilaarden zou in gewonen moord lust. Eerst Vrijdagmiddag werd Üe orde hersteld. VREUGDE TE WEENEN. Dat We enen in een vreugderoes is nu Lemberg weer in het bezit der Oostenrijkers is, spreekt vanzelf, maar deze uitingen van vreugde hebben hun hoogtepunt be reikt iif (cVe indrukwekkendste huldebetoogiug, die nog ooit aan Keizer Frans Jozef is gebracht. Donderdagavond om D uur had in de Stefanuskerk een dankdienst plaats. Als vertegenwoordiger des Kei zers was do troonopvolger met zyn gemalin, tegenwoor dig. Voorts zag men' er onder het buitengewoon talrijke publiek de aartshertogen, die op het oogenblik te Weo- nen vertroeven, de gemeenschappelijke en Oostenrijk- sche ministers, de gezanten der verbonden mogend heden enz. Om elf uur vond een indrukwekkende huldigingsplech- tigheid van de Weenscho bevolking voor den Keizer in Schoenbrunn plaats. Een menigte, die slechts bij honderdduizend en 'te tellen was, stond voor het paleis. Toen de Keizer, gevolgd vdoor den troonopvolger en aartshertogin Zita (diens gemalin), welke haar oudsten zoon in de armen droeg, op het balkon verscheen, brak een gejubel los, waaraan geen einde scheen te Willen komen. Burgemeester Weiskirchner hield vervolgens uit naam van de Weenschê burgerij een toespraak tot den Keizer Ilij gaf uitdrukking aan do blijdschap over de her overing van Lemberg en het vertrouwen "dat Galieië spoedig geheel van vijanden zou zijn gezuiverd. De Keizer dankte voor do vaderlandslievende huldebe toogiug, mei dankbare waardeering dacht hij" opnieuw aan de zelfverloochening en de offervaardigheid van de Weensche bevolking. De Keizer drukte de overtuiging uit, dat de bevolking van Weenen in deze vaderlandlievende houding zouden volharden „tot aan den dag dat, zooo God het wil, als gevolg van de overwinning een eervolle vrede den volken duurzame waarborgen zal verschaffen voor hun welvaart, welke te bevorderen de schoonste taak mijns levens is." Deze'toespraak des Keizers ontketende een geweldig gejubel. Het publiek zette het volkslied in en juichte ook aartshertogin Zita toe. Het hoezeegeroep word Tel kens herhaald, tot do Monarch èh de leden van hel Keizerlijk Huis zich in hun vertrekken terugtrokken. DAT IS NIET IN ORDE. Professor dr. Dammer, custos aan den botanischen tuin te DaLhem1 bij: Berlijn schrijft in de Vossische Zeltung Er is dit jaar in Duitschland meer groente ge plant dan in andere jaren, niet aileen in de parti culiere tuinen, doch ook door de groente-telers. "Men zou denken, dat wij1 spoedig groente in overvloed zul len hebben. Desniettemin zijn do groente-prijzen hoog, buitengewoon hoog. Men wil, evenals bij ae aardap pelen vroeger, weer te veel verdienen. Is hel niet gruwelijk, dat spinazie bij wagonladingen Iegelijk uit de centrale markthal gebracht "moest worden, niet om gegeten, doch om op den mesthoop gebracht te wor den r "Is het niet ongehoord, dat duizenden centenaars spinazie in een tijd, dat hot pdnd in normuio jaren vijf pferwics kost, eenvoudig niet geoogst, doch mee omgeploegd worden mot den grond, omdyt or g«m aannemelijke prijs voor lxjtaald werd t En zoo 'zal het ook met audcro groenten gaan, in dien er niet bijtijds maatregelen genomen worden. Een anders zeer gezien vakblad protesteert cr tegen, dat Duitschland overstroomd wordl met goedkoop? groente! Dit zelfde vakblad'meldt thans triomfantelijk, dat bij don rijkskanselier een verzoekschrift is in gediend om bes-vruchten te mogen uitvoeren naar het neutrale buitenland, en om le voorkomen, 'dn! door snelle treinverbindingen vruchten uit het- neu trale buitenland naar Duitschland ingevoerd zullen kun nen worden! Men zou het niet voor mogelijk houden, 'dat een vereeniging van vaklieden, die een flïnke ondersteu ning krijgt van de regeering tot hét verbeteren van de vruchtenteelt, zoo vreemd! tégenover dé wereld kan deur en weer terug. Boven de litwteboomen stonden reeds de avondsterren. Wat bleven ze lang- weg.b reeds de avondsterren. Wat bleven ze lang buiten. Yocblig koud werd'd e nachtlucht, zij rilde, maar wilde niet in bed gaan liggen. In de duisternis was het zoo verschrikkelijk met dien loodzwaren berg op (te borst. Zij zat nog urenlang reohtop in haar kussens en snakte naar 'lucht. Naast haar bed stond een kleine rococotafél, met een afsluitbare schuiflade. Zij sloot die open en haalde een kléin zwartgébonden boek daaruit. Haar dagelijksche aanteekeningen vulden de bladzijden. Zij hield het boek op haar knieën en schreef haas tig en met bevende vinger3 eenige regalen. „SittaI Ben je nog niet in bed!" Hilde trad haas tig binnen. Haar klopp<en had Si^ta niet gehoord; zij ontstelde hevig en wierp hét boek vlug in de lade. „Het venster staat nog open en je bent zoo dun gekleed je zult wel hevig verkouden wor den," berispte Hilde. Zij 'sloot haastig de ramen. ,Uoe kun je nu zoo onvoorzichtig zijn?" „Ik inotest luoht hebben," antwoordde Sitta on geduldig. „Ga liggen en dek je warm toe. Zal ik een kop th*e halen?" „Neen wees barmhartig Hilde -en laat mij ai- l6?,Sitta, 'je hebt koorts!" Hilde greep haar gloei end boete handen. „Zal ik'Hans Heimmg boven zen den?" „Neen, 'neen. Ach. wat kwel je mij toch." Sitta scheen geheel haar bedaardheid t e hebben verlo ren. Zij wierp zich op haar bied, drukte het Hoofd kussen tegen haar mond, om haar snikken maar te verstikken. „Laat mij laat mij alleen Dat was hot eenigo wat Hilde verstaan kon. Met een diepen zucht wendde déze zich einde lijk af. Zij sloot do deur achter zieh dicht. Neen, memand buiten haar mocht weten, hoe het gesteld was mpl de gelukkige moeder op den avond van den dag, waarop haar eerstgeborene was gedoopt. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6