ilftlttl Niliis- DONDERDAG 8 JULI 1915. 58ste Jaargang. No. 5021. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. SCHAKER EOlltAIIIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor don ADVBRTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per poet f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 6 Juli 19i5. IN VERZET. Ter opening een verzetZaakjft, op verlangen van de beklaagden Hein van Doorn en Petrus Manshan den, een paar ■"werklui uit Medemblik, die een vis- 8cher D. Kok, van Onderdijk, hadden verweten, dat hij aan een moordenares getrouwd is en Kok bij die gelegenheid tevens wat mishandeld hadden. De beide bee.ren hadden do moeite echter wel kunnen sparen. Tenminste vandaag was het resultaat nihil. Want al 'wilden do heeren liever boete, de O. v. J. vond geen termen om verandering- in het gewezen vonnis te- brengen en requireerde'bevestiging der 14 dagen gevangenisstraf, ieder hunner opgelegd. EEN HARDHANDIGE. Jan'Posthumus, een meubelmakerijs uit Enkhui zen, bevond zich op 29 Mei jl. aldaar in de Wester straat, waar hij een paar jongelui, P. Kuipers en P. Bouwens Zag wandelen. 'Hij klampte hen aan en liep even mee op. Blijkbaar 'echter niet met zeer vredelievende bedoelingen. Want in minder dan geen tijd had Bouwens 'een paar tikken -om zijn ooren gekregen van Jan, diA raak mochten heeten. De O. v. J. eischte tegen den hardhandigen be klaagde 10 dagen gevangenisstraf. EEN DIERENBEUL. Jan Kater, een soortement koopman in Den Hel der, was den lüden Mei jl. best aangeschoten -en mishandelde in dien toestand op ergerlijke wijze *n paar paarden, die rillende zich zoo dicht mogelijk tegen den wand van hun onveilige en gemeenschap pelijke verblijfplaats drongen. Het moet e°n weerzinwekkenden aanblik -hebben opgeleverd, dien beschonken kerel daar zoo woest tegen die arme dieren te-zien optreden. Zijn vrouw stond er schreiende bij, hem smeekende te eindigen. Doch hare vrouwelijke overredingskracht schoot hier te kort Jan ging 'door en nam -zelfs een paal, waarmep hij een der dieren een 'vreeselijken slag toebracht, zoodat het dier sidderend en rillend in eenkromp en zeer zeker een medelijdenden -indruk maakte. 't Gebeurde in een open boet, diet'zooals werd aan gegeven, voor ieder toegankelijk was. Da agent'van politie J. Noot verscheen ten slotte ter plaats» an maakte aan de treurige geschiedenis een einde, 'door Jan mee te pakken. De O. v. J. eischte 2 maanden gevangenisstraf. EEN LASTIG HEERSCHAP. Klaas'Roos, gérant in een café in dA Schouten straat te Alkmaar, had tot voor korten 'tijd den muzikant thans onder de wapenen staand'militair Simon de'"Vries van Alkmaar des avonds als vio list werkzaam'in zijn zaak. Maar er ontstond ver schil tusschen D« Vries en zijn-werkgever en het gevolg'daarvan was, dat men zich om van De'Vries heerlijke vioolprestaties te'genieten, niét naar Schou tenstraat 12, doch naar café 'De Zon op t Hof had te begeven. Daartoch spreidde de Vries voortaan zijn violistische gaven ten'toom Nu wildo hAt toeval of iets anders'dat Roos, in tameiijk beschonken toestand De Zon binnenzeil de. Toen hij daar De Vries zag, schold hij dezen uit en begon zelfs een dreigende-houding aan te ne men, zoodat Comelis Breed, de kassier uit De 'Zon, ten slotte tu6sch°nheide kwam. De O. v. J. achtte de beleedigingen door Roos ge uit, bewezen en eischte deswege 'f 10 of 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. j Cornelis v. d. Velde, en "zijn zoon Tinus 'stonden vervolgens terecht. En wel wegens mishandeling. Da herren wonen-te Huiswaard, gemeente'Koedijk. Daar zag Cornelis den 29sten Mei jl. dat Petrus Kleef, zijn dorpsgenoot, jager'van beroep, wou landen met een jagersbootje. En dat aan wal waarover Kees zeggingschap had. Nu moet men weten dat Kpes en Petrus elkaar 'al sinds lang niet konden „zetten" en dan laat het zich begrijpen, "dat Kees de -'ge legenheid waarnam om zijn tegenstander eens lek kertjes te 'verbieden, daar aan 'te leggen. Petrus stapte intusschcn pit zijn ^bootje, doch kreeg het al 'gauw met allebei Van der Velde's te kwaad en 'werd nogal afgetuigd. Toch Jwi9t hij, dank zij een Metsteentje, dat hij bij zich had, den ouden v. d. Velde ook nog een sterken tik op zijn hoofd te geven. De 'v. d. Velde's thans wegens mis handeling terechtstaande, de 'een had met 'een klomp, do ander met een mes gewerkt, 'werden nu behoorlijk onder banden genomen. De O. v. J. eischte tegen Kees 14 dagen en 'tegen diens zoon Tinus oen maand gevangenisstraf. Mr. Offers, 'verdediger, wees op omstandigheden die tot clementie konden leiden.' DIEFSTAL VAN EEN HORLOGE. Jacob Hendrikse, een slagersknechtje van 18 jaren, thans te Hoorn werkzaam, doch onlangs nog te Schagen, waar h j iu den kost was bij Arie Jongejan, mocht nu terechtstaan. In den avond van deh llden Mei JJL was hij met wat andere jongelui van dien leeftijd nog tamelijk laat op sjouw. De 39-jarige papierhandelaar P. Dek kers uit Wormen-eer, die dien avond bij den heer Heijselaar in 't Noordhollandsch Koffiehuis en later bij den heer De Graaf in 't café had vertoefd, had die jongelui getrakteerd en was vervolgens met hen uit wandelen gegaan in den liefelijke» avondstond. Eerst gearmd loopen, toen stoeien en allerlei handtastelijk-' heden en Dekkers en de jongens hadden och zooveel pret Het ging er vroolijk langs. Zóó ver gingen zelfs de handtastelijkheden, dat Dekkers zijn boekje nogal een ding van gewicht anders voor zoo iematod kwijtraakte. Maar dat kreeg hij toch terug. Anders ging het echter met zijn gouden horloge met ketting. Hoe wel het behoorlijk aan zijn kleeding bevestigd was ge weest, miste Dekkers het later toch. Aangifte door Dek kers bij den Burgemeester volgde nog dienzelfden avotnd en bij onderzoekword het stelletje ten. slotte op de kamer van Hendrikse gevonden. Na wat tegenstrib belen viel deze 'dien avond ten slotte door de mand en erkende, het horloge te hebben meegenomen. Hij! had het, zei hij' in liet gras gevonden. Dat smoesje werd op de rechtbank echter heelemaal niet aanne melijk geacht Ook vond geen geloof Jacob's bewering, dat hjj den volgenden dag het horloge had willen terugbrengen. De O. v. J. eisch to tegen Hendrikse een maand EEN ONHANDELBAAR HEERSCHAP. Dirk van Stipriaan, los werkman le Alkmaar, was als beklaagde absent Hij was in den nacht van 6 op 7 Juni j.L jlog in volle actie op straat 'n Behoorlijk neutje genuttigd en in dien toestand niet ai te han delbaar. Dat ondervond agent Geertsema, die met hem te doen kreeg, toen Dirk, tengevolge van zijn stadium'' naar het „bero" moest 't Was wel hexx; tijd da. Diedericht onder dak kwam. En aanvankelijk ging het ook vrij goed met het transport Geertsema was te vreden, toonde zich een practische politieman, die op zoo'n tijd een beetje afkeer van den rechten lijn." bij zoo'n patiëntje best kan billijken. Maar Dirk oud klantje van politie en justitie werd koppig. Wou niet meer. Begon te trekken. Te rukken en ^wat dies meer zij. 't Werd erg leelijk en eindigde met een wél-gemotiveerd verbaaltje wegens wederspannigheid. Dat heden tengevolge had, dat ae O. v. J. 1 maand ge vangenisstraf tegen beklaagde eischte. wol weggenomen. Franciscus Karei M^rinus DieLeman, was als be klaagde evenals Dirk v. {Stipriaan, stilletjes weggeble ven. Hij had in den avond van 4 Juni j.L de vrij moedigheid gehad om wat wol weg te nemen ten nadeele van den Scfaager landman Arie Deutekom. En dat terwijl Deutekom in 't minst geen verlof tot zulk een onbehoorlijke handeling had gegeven, die hem gauw op een nadeeltje van een paar gulden kwam te staan. De O. v. J. eischte 2 maanden gevangenis straf. jeen onwelkome bezoeker. Ook Nicolaas Hulst was als beschuldigde absent Hij kreeg den 2den Juni j.L eene aanvechting cm in den winkel van Noot te Helder wat kleecüngstukken te 'ontvreemden. Maar de vrouw des huizes, waakzaam als immer, had ?m in de gaten en achtervolgde den dief, toen die zich met broeken, jassen, enz. uit de voeten trachtte te maken. Op haar aan wijzing werd hij al heel spoedig aangehouden. Thans1 vorderde de O. v. J. wegens poging tot diefstal 3 weken gevangenisstraf. niet erg gewichtig. Willem August van Zeijlen jbollenkweeker op Texel had gemerkt dat men zijn 12-jarig zoontje gedacht toe getakeld had. Toen hij den dader, den 17-jarigen Tewïs Zuurmond ontmoette, gaf hij dezen een paar opmep- pers. Gereedelijk erkende van Z. nu dat ait niet goed was en dat hij in dezen andere- had moeten optreden. Maar zijn zoontje had er erg van langs gehad en kwam met een opgezwollen en dichtgeloopen oog thuis. De explicatie die Willem August nu op de meest rustige wijze trachtte te geven, duurde den E.A. hee- ren juist lang genoeg en werd ten slotte door den President gestuit De O. V. 'J. vond hel heele histo rietje hoogst onbeduidend en eischte f 1 of 1 diag brom men. schennis der eerbaarheid. Kees de Gooijer, schipper tc Hoorn, had zich op het perron der H.IJ.S.M. teEhkhuizon schuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid en liep des wege een eisch op tot ben weck gevangenisstraf. Een Kinderwettenzaakje met gesloten deuren tot slot Over 14 dagen uitspraken en nieuwe zaken. A s. week vacantie. Schagen. Vier Vacatures. Aantal kiezers: '627. Uitgebracht: Van onwaarde: Volstrekte meerderheid: Uitgebracht op de heeren: K. Blaauboer Jmz. P. Bopkel 'Cz. (aftredend) P. Buis Jz. (aftredend) G. Rempt 1 P. Trapman (aftredend) Al zoo gekozen de heeren BLAAUBOER, BOEEEL, BUIS en'TRAPMAN.' 328 stemmen. 1 12 153 258 stemmen. 271 278 78 273 Callantsoog. Twee Vacatures. Aantal kiezers: plm.r160. Uitgebracht: 125 stemmen. Van onwaarde: '3 Volstrekte meerderheid: 62 Uitgebracht op de heeren: Jb. den Das Cz. (aftredend) 67 stemmen. H. de Groot 49 A. Kos 33 I'. Vos Jbz. (S.DA.P.) 45 C. Weij 1 (SJD.A.P.) - 39 Dus gekozen d» hepr DEN DAS en herstemming tusschen de heeren H. de Groott en P. Vos Jbz. o Barsingerborn. Vacature C. SCH00RL H 1 Q 1- O O U CO cc Ü0: CC< u J ZE <-2 ga Ld •f <:S* 4? vi U *7 «5 '126 12 54 60 116 49 29 38 29 0 20 9 271 61 103 107 Barsingprhorn Kolhorn Haringhuizen Totaal Volstrekte meerderheid: 136. Alzoo Herstemming tusschen "do 'heeren De Groot en Spaans. (Reeds in een gedeelte van bet vorig nummer opgenomen). Zuidscharwoude. Twee vacatures. Uitgebracht 302 stemmen. Van onwaarde 3 Volstrekte meerderheid 150 Uitgebracht op de heeren:1 p. Barkhout (vooruitstrevend gesteund door de S.D.A.P,) 134 stemmen. S. de Bopr (Liberaal, aftr.) 75 W. Goudsblom (Katholiek) 106 Vlug (Liberaal) 69 P. van Zoonen (S.DA.P, ge steund door de Vooruitstre vend Vrijz.) i 113 Herstemming tusschen de heeren Berkhout, De Boer, GoudSblom en Van Zoonen, welke a.s. Woens dag zal plaats hebben. Binnenlandsch Nieuws. VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE RUND - VEE STAMBOEK. Van. het Hoofdbestuur ontvingen wij het volgende ter plaatsing Mochten wij eenigen tijd geleden berichten, dal het H. M. de (Koningin behaagd had aan de Vereeiugi.'ng ..Het Nederlandsche Rundveestamboek f 250 te schen nen als bijdrage voor het fonds tot stichting van een kantoorgebouw, met bijzondere waardoering kan thans worde» medegedeeld, dat voor hetzelfde doel werd ontvangen "van H. M. de Koningin-Moeder, eveneens Beschermvrouwe der Vereeniging f 200 en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenbing, Eerelid der Vereeniging, f 100. Ook het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw besloot op zijne vergadering, gehou den 24 Juni j.L, voor genoemd fonds f 100 beschik baar te stellen, voor welke schenkingen warmen dank werd betuigd. In het geheel is thans voor de stichting van het fonds bijgedragen f 30446.10$. Zooals bekend mag worden geacht is de tegenwoor dige inrichting en wijze van werken vön de Vereeni ging: „Het Nederlandsche Rundveestamboek' gebaseerd op de indeeling van den Nederlandschen veestapel in drie veeslagen of rassen, genaamdL het roodbont Maas-Rijn-LJssel (M.R.LJ.) veeslag; IL het zwartblaar Groningsch (G.) veeslag; Hl. het zwartbont HoUandsch overeenkomstig zijn de leden in drie groepen Rn verdeeld, terwijl voor elk veeslag een» afkmder- lijke boekhouding bestaat, hetgeen meebrengt 3 op ach zelf staande Administraties, weifee gezamenlijk op één Hoofdbureau, gevestigd te 's-Gravenhage, worden ge veerd. Verder kan worden meegedeeld dat do abnormale tijden blijkbaar geen invloed hebben uitgeoefend op de ontwikkeling der Vereeniging, aangezien sedert 1 Januari j.L 370 nieuwe leden toetraden, terwijl het aan tal aanvragen tot inspectie van runderen dat van vo rige jaren wederom overtreft en ruim 9000 'bedraagt Daarentegen 'werd de uitvoering van den technischon dienst belemmerd doordat twee inspecteurs gemobiliseerd zijn. Het bestuur heeft getracht in deze leemte te voorzien door enkele oud-inspecteurs en eén drietal bekende lokkers, der zake kundig, uit te noodigen als tijdelijk inspecteur dienst te doen. Op deze wijze zal 'dank den toegezegden hulp getracht wórden de zomerin spectie op tijd af te werken al zullen, nfettegenstaajido de uitbreiding van het corps irEpecteure. enkele lok kers wat lang moeten wachten, voordat hunne aange vraagde runderen geïnspecteerd worden. Het aantal aangiften van geboorten overtreft eveneens verre dat van het vorige jaar, waaruit met genoegen mag worden geconstateerd, dat de lust om met stam boekvee door te werken in toenemende mate ont waakt bij velen, die ach' tot dusverre hiermede niet inlieten, overtuigd, dat op deze wijze in de toekomst meer 'geldelijk voordeed uit hunne veebeslagen kan worden verkregen.' Op het oogenblik staat de handel In fokvee met het buitenland vrijwel stil, doch wanneer de vrede eenmaal zal zijn geteekend en van die rijde de aankoop van in het Ned. Rundveestamboek ingeschreven fokvee zal worden hervat, zal zulks Sfu de eerste plaats den leden tot voordeel strekken. Doch ook in het binnenland zelf ontslaat een stijgende vraag, vooraf naar stieren vun bekende afstamming, afkomstig van families, welke heb ben pitgemunt in productie en etxerieur, zoodat uit dien hoofde hooge prijzen worden besteed voor eerste klasse fokdieren. Belangrijk mag het worden genoemd, dat, mede ton gevolge van da 'werkzaamheid der Rijksambte naren, in voorheen achterlijke streken van ons land de onverschilligheid1 op het gebied van do veeverbe tering plaats heeft gemaakt voorgroote1 animo, be treffende eene rationeele teelt, en overal in. den lande me.er 'zuiy°r gefokt wordt, waardoor de vee beslagen, zoowel wat bouw en productie ^etreft, langzaam maar zek°r vooruitgaan. Het Nederlandsche Rundvee Stamboek, datzich niet elechts bezig houdt met het inschrijven van vee en het registreeren Van volbloeden, maar door het werk van zijne ambtenaren invloed uitoefent op en leiding tracht te geven aan de rundveefokke rij in het algemeen, kan dan 'ook -met genoegen neerzien op het tienjarig tijdvak, hetwelk thans ach ter haar ligt, toen besloten werd tot hare algeheele reorganisatie. HET BRATT-STELSEL VAN DRANKWETGE - VING. Aan een opstel in'„De Volksbond", orgaan van den Volksbond tegen Drankmisbruik, ontleenen wij: Naar ons dezer dagen -ter ooren kwam, wordt door den minister van Binnenlandsche, Zaken bij de gewestelijke besturen en andere autoriteiten, wier oordeel ten deze vafl gewicht mag worden 'geacht, een onderzoek ingesteld omtrent de vraag in hoever de tijd kan worden geacht te zijn gekomen, over te gaan tot een ander stelsel van drankwetgeving, waardoor waarschijnlijk hpt misbruik van sterken drank meer af doende'zou kunnen worden'bestreden. De minister bedoelt het stelsel van monopolisee ring van'den groothandel en'kleinhandel in sterken drank door den Staat en van 'een daardoor moge lijke 'beperking van den verkoop tot zekere hoe veelheden per hoofd der bevolking.'Wat dit laatste betreft, zou ieder meerderjarige mannelijk persoon, die 'sterken drank wenscht 'te gebruiken zich bij 't gemeentebestuur te zijnen name van teen koopcon sent moeten'voorzien. Hotels, restaurants ten sociëteiten zouden voor 't gebruik der gasten aan een administratieve contróle moeten'worden onderworpen, opdat'het gebruik van sterken ldrank tot het geoorloofde bepprkt zou'blij ven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van da Drankwet behouden kunnen worde», behou dens de heffingd»or het.Rijk van een hoog vexlófsrecht, 1 Het stelsel van de beperking van'den verkoop tot een zeker maximum en tot houders van een koop consent e»n soort Bratt-steleel 'dus is spik splinternieuw. De eerste die het toepaste, was de gemeenteraad 'van de hoofdstad van Zweden, waar in de laatste jaren hefc drankmisbruik'op zeer door tastende wijze wordt bestroden. Met 67 tegen 22 stemmen werd daar beteloten tot een wijziging van bet Gotenburger stelsel'naar dezen nieuwsten eisch. Het was do Stockholmsche arts dr. Ivan Bratt» dip in verschillende geschriften voorstelde vooral dei kleinhandel'in slijterijen aan beperking te onderwer pen. Reeds'vroeger heeft men pogingen aangewend, door 't samenstellen van'zgn. zwarte lijsten denver- koop aan drankzuchtigen «te verbieden, maar zonder hot gewensehte 'gevolg. Dr. Bratt nu wenschte een anderen weg in te slaan en'naar gebleken is„ met een beter resultaat. 1 Hij 'ging uit van de grondgedachte, dat de ver- kooper, de 'Bolag, contróle zou "kunnen uitoefpnon over zijn klanten en over de hoeveelheid'brandewijn door dezen gekocht. TBratfc stelde dus voor, dat slechts hij brandewijn zou 'kunnen koopen, die on bet bezit is van een koopconsent en van eiken 'in koop nauwkeurig boek'zou worden gehouden, zoo dat het steeds'bekend zou'zijn hoeveel en wanneer de klant gekocht "bad. Bratt's denkbeelden vonden aller aandacht en een aantal steden bleken geneigd 'tot een proefneming in de practijk. Niet all» zijn daarbij op dezelfde wij ze te werk gegaan 'en nu zijn er twee categorieën van plaatsen, waarvan 'de ecno het - voorbeeld van Gothenburg gevolgd heeft (systeem A naar Andree den Gothenburgschen directeur) ten de andere meer de voorstellen van dr. Bratt gevolgd heeft (sys-. teem B naar Bratt). Volgens het systeem A ontvangt hij, die zich 'als kooper aanmeldt, een 'genummerde kaart van aan gifte op naam, die bij'eiken inkoop moet'vertoond, waarna de slijter datunfen hoeveelheid aanteekent in een 'register. Volgens het Systeem B krijgt de klant een boekje met genummerde "bestelbiijetjes bij inkoop moet de kooper telke. een'eigenhandig door hem te onderteekenen biljet^ losscheuren en aflevpren. 1 1 De schrijver verhaalt dan da ervaring die men met bet 'stelsel A 'te Gothenburg en te Jonköping etfvmet het stelsel B te Stockholm 'mi "te Södertalje heeft opgedaan. Het 'gaat zekér niet aan, hier êen oordeel uit te spreken oyer de 'vraag fin hoeverre een soortgelijk stelsel voor Nederland toepassing verdient, alleen op grond van 'de berichten welke uit Zweden ko- men. Daartoe ziin menflchen en'toestandpn, dranken en drinkgewoonten in Zweden en hier te zeer ver schillend. Nu 'echter "door het onderzoek van den minister de denkbeelden aan het stelsel'ten grond slag liggende ook binnen onze grenzen meer belang- steuing zullen trekken, 'scheen het ons gewenscht, datgene,, zij 't ook nog zoo weinig, mede te deelen wat van ernstige zijde in den laatsten tijd tot onze kennis kwam. gvrsingerhorn. Bij hAt onwedpr vanJL «Woensdagmorgen is het ingeslagen in het achterste gedeelte van het woon huis van den heer R. Bolmeijer, manufbeturier. Muur- en houtwerk is onjtzet en gebroken, «een pijp van de dakgoot naar den regenbak verbogen, doch gelukkig heeft de beschadiging zich tot hiertoe be paald. weeringen. Woensdagnacht jl. onttortte zich boven ons eiland een hevig 'onweer. Vooral boven 't Oostelijk gedeelte was 't op zijn hevigst. Groote ongelukken zijn gelukkig'niet voorgevallen. Te de Gest werd een geit van den heer J. Jac. Bakker door'den bliksem getroffen en gedood en in do Stroeër Koog een-hoop (rook) hooi, welke geheel verbrandde. WIERINGEN. Door bet bestuur van 'de «V.P.N. werd tot opha ler van de eieren benoemd de heer T). Minnes, ter wijl aan de heeren Bakker en Visser ontslag werd verleend.1 PAARDEN. Door enorme vraag uit Duitschland 'worden in Friesland eiken dag de prijzen der jonge paarden nog hooger. Op 'qqualiteit wordt weinig gelet. Een boer yerkocht gisteren een enter voor f 425; voor een veulen jl. April geboren werd 250 gld- betaald. 1 WIERÏNGER WAARD. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op, H. J. Bamouw, cand. te Leiden. rijksduinen schoore. SL CrL no. 157 bevat de west van 16 Juni (StbL no. 269) tot overbrenging bij het Hoogheemraadschap van de Hondsboésche en Duinen tot Petten van het beheer over een gedeelte der Rijksduinen in 'den zeé- reep onder de gem. Schoor! en van het onderhoud van de duinbeplanting op deze oppervlakte VEENBRANDEN ÏN DRENTE. Men meldt uit Emmercompascuum i In de venen van Qost-Drentè is brand uitgebroken. Bij Emmererfechciderveen, Nieuwweerdinge en Yalther- mond is overal vuur. In Eminererfseheiderveen rijn viif £n in Nieuwweerdinge zes woningen afgebrand. Blusschen is zoo goed als onmogelijk. Indien de wind blijft aanhouden, kin de toestand zeer ernstig wonden. EEN SPION! Een landman in de Punner ,<£e een faaai-machine gebruikte, wild» daarvan een foto hebben en verzocht den 19-jarigen photograaf Groen, te Edam, eèn op name in zijn hooiland te doen. Dat gebeurde, maar ae handeling werd door een soldaat opgemerkt Groen werd gebracht naar het fort £e Beemster, bij de „Kwadijkerbrug". Den üacht heeft hij daar doorgebracht, en Resteren hfj voor den commandant geleid, terwijl rijn toe stel in beslag genomen werd. Een gevaarlijk mensch minder! ERNSTIG ONGELUK. In het gasgloeilichtmagarijn van de firma H. Bieze, in de Warmoesstraat te Amsterdam, is Dinsdagnamid dag een ernstig ongeluk gebeurd. De winkeljuffrouw Stiez was bezig met het maken van den inventaris en zette groote hoeveelheden glaswerk van de bnder-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1