De Oorlog. geleden bekend gemaakt en de 'aanvragen zijn tot nog toe heel gering» zoodat bijna gezegd kan worden» dat 'do menschpn ulbier geUukkig van dezen maat regel geen gebruik bpkoevpn te maken. WH HINGEN. Voor rekening van 67 leden onzer onderadeellng der V.P.N. werden jl. Vridag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 6365 kipeieren en 40 condole ren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed. rn variëerden voor de kipeieren van f 5.65 tot en met f 7.05 per 100 stuks en voor de eendoieren 5.80 gld. per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeier en per kilo ontvangen f 0.87, dat is gemiddeld per 100 stuks f 5.30 en voor de eend- eieren wordt schoon uitbetaald f 5.20 per 100 stuks. Handel vlug met veel vraag naar eieren en zwaar slachtgevogelte LANGEDUK. Met de draaihartigheld in de kool is het aan den Langedijk en omstreken weer droevig gesteld. Van de bloemkool blijft op talrijke akkers zoo goed als niets over. terwijl de ziekte'in andere koolsoorten in heviger mate optreedt dan vorige jaren ZL'IDSUJARWOUDE. De Katholieke Kiesvereeniging te Zuidscbarwoude heeft besloten bij de herstemming voor "den Ge meenteraad de liberalen te steunen tegenover de oan didaton dor vooruitstrevenden en der S.D.A.P. Zaterdagavond beeft ook de Liberale Kiesvereeni- ging besloten dn Katholieken te steunen. Staande de vergadering en daarna bedankten verschillende le- dnD, Wwijl volgens een reglementsartikel het niet verplichtend is, dp gestplde candidaten te stemmen., Aangezien de Liberale Kiesvereenigjng epn betrek kelijk klein aantal leden telt, heteekent deze steun voor de Katholieken niet veel. Wij •verwachten, dat de liberalen mee-' profiteeren van den steun der Katholieken, daar die gewoon zijn, trouw het besluit uit te voeren. LANGEDIJK. Tn de 1.1, gehouden vergadering dpr afdeeling Lan gedijk en Omstreken-van Bloembollencultuur is be sloten: ie gepn bollen 'te verkoopen buiten het scheidsgerecht der vereeniging; 2e drie veilingen van bloembollen te houden op de veiling te Broek op Langendijk, h contant zondpr korting, de eerste maal op Woensdag 4 Augustus. Do besluiten zijn het gevolg der pogingen van sommige handelajms, om bollen te koopen op een koopbriefje, dat luidt, dat de kooper geen beroep doet op het scheidsge recht. Alle afdeel ingen worden vprzocbt" dpze be sluiten te steunen. BROEK OP LANGENDIJK. Ta 'Broek op Langendijk zijn als raadsleden hpr- kozen de hoeren A. Glas -en Ghr. de Does NU AL KIESRECHT Op een stembureau te Ensohedp vervoegde zich een kUin meisje van ongeveer 6 jaar met'een uit knipsel van een advertentie, waarin de candidaten voor don Raad werden ''aanbevolpn. Op de vraag van den voorzitter wat zij kwam doen, antwoordt^» &e heel parmantig: stemmen, net zooals straks vader heeft gedaan." Do bepren, die aardigheid aan do kleine hadden, lieten haar'op het door haar medegebrachte papier stemmen, waarna zij vergenoegd laoh°nde het slem- bureau weer .verliet. OP DEN VERKIEZINGSDAG GESTORVEN. Bij de ponderdag gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad van Hoodplaat, de°d zioh het zeer zeldzame geval voor, dat'een der oan- dldaten, het aftredend lid, do heer J. Pateer, in den loop van dien dag overlepd. Bij de opening der stembriefjes bleek, dat de heer Pateer gekozen was met 75 van de 120 uitgehraohte stemmen. SMOKKELAARS. Men schrijft uit Be«k bij 'Nijmegen: Zaterdagavond omstreeks half elf verscheen een gioote vrachtauto uit do richting van Nijmegen, die met een snelheid yan ongevepr 60 KM. deh weg van Beek naar het Duitsche dorp Wijlèr reed. De Hollandscho wachtpost waagde het niet, te schioten, daar, volgens zijn zeggen, hij 'vreesde hot publiek te zullen treffen. De auto, beladen met groo te kisten, reed snel door, 'over den Duitsohen sper- kotting, die toevallig op den grond lag. De Ho"l- landsche on Duitsche grenscömmandanten waren on middellijk ter plaatse. Er wordt beweerd, 'dat naast den bestuurder een 'man zat, die zich in een Hol- landsohe soldatenuniform gestoken had. Alle pogin gen om iets naders van de smokkelaars -te- verne men, bleven tot nu toe vruchteloos. Gisteren 'zijn te Zevenaar gevankelijk binnen gebracht de landbouwers Burgers van Pannerden en Teunissen uit Angeren met een arbeider uit Elten. Zij wprden gearresteerd bij een poging tot uitvoer ivan twee paarden, gespannen voor een maaimaonine. Alles werd in'beslag genomen WIERINGERWAARD. G. A. v. Houweninge is onvoorwaardelijk bevorecrd vaa de le naar de 2e klasse van het gymnasium te Alkmaar. OCDKAR6PEL. Geslaagd voor het overgangs-examen van de le naar de 2e klasse gymnasium te Alkmaar, de jongek M. Kroon, van de 4e naar de 5e klasse de heer C. P Keccn. NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag gaven de gymnastiekvereenigmgen Hei- cules en Higiëa met adspirantenafdeelingen een open- luchtuitvocring op het terrein bij de O. L. School alhier. Vanaf het lokaal van den heer Do Bakker, de re petitiezaal, ging hot eerst'in optocht dooi" een gedeelte van Oudkarspe' en Noordscharwoujde, waarna men te ongeveer halfdrie op het terrein aankwam en direct met de verschillende werkzaamheden een begin werd ge maakt. De Kleine Kapel' 'van Noordscharwoude, aan gevuld idoor enkele muzikanten uit andere gemeetntetn, luisterde het geheel op en hadden ook reeds aan den optocht deelgenomen. Aan verschillende werkzaamheden was tevenseen wedstrijd verbonden, voor hen die zich.' bekwamen in de oefeningen, noodig om bij 'een evenlueele inlijving als militair voor verkorten diensttijd (6ty» maand) in aan merking le komen. Deze oefeningen bestonden in touw klimmen, steenstootcn, speerwerpen, hoogspringen, schot- springen, polsstokspringeh, evenwichtloopem, hal teren, hardloopcn, Duitsche driesprong en vérspringen. Hier voor werden de prijzen behaald door: K. Bood, le prijs, met 2 punten onvoldoende, IJ. Kaan, le prijs, met 2 punten onvoldoende: W. Tauber, le prijs, geheel vol- J 1- Y rr 1 w.r.1 O TVTiT,fuvn AYlVAl- nog op een ldcin winstje. BARSINGERUORN. In de vergadering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. gemeente van BarsiDgerhorn, gehouden op Zon dag j.I., is bij meerderheid van stemmen goedgekeurd de overdracht in eigendom van den kerktoren met den 'grond van de vroegere begraafplaats, gelegen te- £on de zuidzijde ker kerk, van de burgerlijke aan de Kerkelijke Gemeente. !n dezelfde vergadering is benoemd tot Nolabel de heer .Tb. v. Meurs. BARSINGERHORN. Bh het toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool te Alkmaar, zijn van hier goed geslaagd' de leerlingen Pieter Buis, Pieter Smit en Hendrik Brondetr. KOLHORN. De ansjovisvissehers L. B. alhier, ontving heden het verblijdende bericht, dat de weggedreven netten nabij Enkhuizen waren gezien door «en Wieringer schipper H. geheet en. DOODGESLAGEN. Men meldt uit Terneuzen: Zaterdagmorgen wilde zekere Hcnri Heijman, r 28-jarige gehuwde man met talrijk kroost, uit Sint Nioolaas, onder de gemeente Sint Jansteen, de grens passeeren. Hij scheidde met zijn klompen de gevaar lijke draden vaneen om er door te kunnen kruipen. Toch kwam hij er mode in aanraking, niet gevolg dat hij gedood werd. Twee andere menschen, die "bjj hum waren, zagen toen van hun voornemen af om1 naar Nederland te gaan. VALSCHE BANKBILJETTEN. De rijkspolitie te Haarlemmermeer heeft beslag ge legd op zoogenaamde reclame bankbiljetten van >éen sigarenfabrikant te Amsterdam, die gelijken op biljet ten van f 40. Een Amsterdammer maakte er misbruik van en de bakker G. aan den Aalsmeerderweg liep er in. t RAAD VAN HARENKARSPEL. Vergadering op "Maandag 12 Juli 1915, des avonds half zeven. Voorzitter de heer Jb. Burger, Burgemeester, Secre taris de heer Jb. Dam Aanwezig alle leden. Nu opening der vergadering volgt |de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter deelt moe, dat hij 1 Juli J.I. is herbe noemd tot burgemeester. Spr. wil in het openbaar har telijk dank uitspreken tot die personen, die hem in de afgeloopen 4-jarige periode hébben gesteund. Etn dan heeft hij in do le plaats het oog op den ge meente-secretaris, de wethouders en leden van den Raad. Ook In het burgemecstersleven komen onaan gename oogenblikken. maar als men dan kan reke nen op de medewerking en steun van de genoemde fteoren, dan worden die onaangename oogenblikken, wel niet aangenaam, maar men voelt zich sterker en krach tiger, gerugsteund als men wordt door diegenen van wie men dat verwacht. Ik hoop, zoo vervolgt spr., in de nieuwe periode die voor mij ligt, weer op dep steun en medewerking te tnogen rekenen en ik van miin kant beloof gaarne al mijn krachten te zullen blijven inspannen om mede te werken tot bloed der gemeente. (Blijken van instemming.) Voorzitter deelt mee, dat in Ide maand Juni '2339 kub. M. gas is verbruikt en dat de uitkeering volgens art. 1 der onderwijswet hoeft bedragen f 6132.51 en de aftrek f 3060, welk laatste bedrag ongeveer f650 voordeeliger is dan vorig jaar. De laatste kasvcrificatie weus aan, dat in kas moest zijn en was f 1637.75Vg. Het Ingekomen verslag over het jaar 19141915 van ■--- j-Y--- - »- te 5ci - 3e prijs, met 4 punten onvoldoende De prijzen be stonden uitsluitend uit diploma's, die in drie verscha lende voorstellingen waren. uitgevoerd- De oen steldé voor het Toesbelt urnen, de ander Wedstrijden en de derde Vriio-Oordo-oefeningen. Elk der voorstellingen is beschermd door een beschermengel met een lauwertak- terwijl het geheel door oan lauwerkrans is omgeven.- In het lokaal van den heer De Bakker feliciteerde dé voorzitter, de heer A. Ootjers de prijswinners met hun succes en sprak de Vensch uit, dat door elk miet kracht zul worden gestreden yoor de 6»/» maand, om dan een volgende maal met hetzelfde succes uit dien strijd te komen als nu do heer Thuber. Een gezellig besloten bal was het slot yan dezen gezclligen en nuttigen middag. Ook ide kinderen dezen middag in hun element, daar de heer J,Blanket; met zijn zweefmolen stond op het erf van den heer J. de Bakker. Dat daarvan (druk gebruik gemaakt werd, bleek wel hieruit, dut er bij eiken rit geen plaatsje onbe zet was. WAARLAND. r Begin Juli koren zichten, zal men met veel zien gebeuren en toch had Idit feit plaats bijl een alhier wonende bouwer. De musschen hadden totaal alle aren vernield; vandaar bovengenoemden arbeid. Door het nu weer le ploegen en cr kool op te zetten, hoopt men wordt ge- de Winterhandelsavondschool lezen en voor kennisgeving aangenomen.! Van de Noordhoflanidsche Propagandacommissie van de Ned. Vereen, t. afbeh. 'v, AIc. Dr., was het bekieiwle adres met toelichting ingekomen om het maximum aantal vergunningen in te krimpen. B. on W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. IIcl maximum wmag te Harenkarspel zijn 11, Is in 1910 door den Raad reeds gebracht op 9, een verdere ver mindering achten B. en W. niet noodig. De Ju-er Doekes informeert, dat het zeker niet gemakkelijk zou zijn onu het aantal vergunningen te verminderen, welke vraag voorzitter aanleiding geeft, inlichtingen le ver strekken over de wijze waarop dat kan geschieden. Met aigemeene stemmen wordt het adres voor ken nisgeving aangenomen. Voorzitter deelt mee. dat B. en W. aan den ge meentesecretaris, den heer Dam, een verlof hebben verleend van 26 Juni tot en met 3 Augustus. Gedu rende die dagen is do secretarie tot 12 uur geopend Vervolgens worden de geloofsbrieven onderzocht van de heeren Hoogland en Zutt, de bij énkele candidaat- stelling herkozen raadsleden. Do vergadering wordt even geschorst en de heeren Groot en 'Docta belasten zich met het onderzoek. Na heropening deelt d'e beer Groot mee, dat alles in orde is eh tot toelating wordt gead viseerd. De Raad volgt dit advies op. voorzitter feli citeert de beide heeren met hun herverkiezing. Zij mogen in het feit, dat zij bij enkele candidajatslel- ling zijn gekozen hot bewijs zien, dat de belangen der gemeente in goede Jm nieten zijn. Tevens doet hel spr. genoegen, dat we hier vrij gebleven zijn van het opwekken der politieke hartstochten en dat de Gods vrede- bewaard js gebleven. (Aigemeene felicitatie.) Volgt aanbieding gemeentereketniug. De ontvangsten hebben bedragen T 26209.35, uitgaven f 24415.17. voor- deelig saldo f 1794.18. Vorig jaar was dit fl609.30V». De heeren Bakker^ Doekes, Groot en Hoogland zullen deze rekening nazien. Do hooistekers werden voor 3 jaar benoemd en zijtn zij thans aan de beurt om af te treden. B. en W. hebben een voordracht opgemaakt voor elke plaats 2 personen. Deze voordracht luidt: Tuitjehora de heeren: P. Tesselaar en ,W. Strooper; Schagerwajard de hee ren: H. Rijê en J. Slotemaker: Dirkshora de heerenC. Wink en P. Berkhouwer; Waarland de heeren: J. Borst en H. Keesom. De heeren Tesselaar, Rijs, Wink en Borst worden allen gekozen, de eerste met 6, de anderen met 7 stemmen, dé heer Strooper had 1 stem. Hierna sluiting. BARSINGERHORN. De heer C. £>luis te Barsingerhorn, is benoemd totonderwijzer te Wognum. MIJN ONTPLOFT. Tusschen Vlissingon en Koudokerke is gisteren eon mijn tegen een palenhoofd aangespoeld en ont ploft. Er hadden ge.en persoonlijke ongelukken plaats. 'Aan een in, de nabijheid gelegen hofstede- werd door luchtdruk'epnigö geringe materiëele scha de veroorzaakt. DRUKKE SCHEEPVAART. De scheepvaart is te Maastricht de laatste we ken zoo druk, als zö nog nooit'geweest is. Er komen handen te kort om de schepen aan de sluis biji de Maasbrug to sohutten. Behalve de schepon van de American Commission -for relief of Belgium, 'waar van we dezer dagen een het volg-nummer 1726 za gen voeren, 'gaan al de schepen leeg naar de rich ting Luik en geladen, in ^hoofdzaak met kolen, maar ook enkele met steenen, -komen ze alle terug.Dö st«onen zijn voor Nederland, de kolen voor Duitkch- land of België (Antwerpen 'en de Kempen). Ook gaan er dagelijks yan'de aanlegplaats bij hpt'Stads park booten met brood naar België. 1 GEEN GEBREK. Te Maastricht doet zich he.t'ongewoon verschijn sel voor, dat wittebrood in overvloed -'te krijgen is, 'zoo zelfs, dat er 'meer dan honderdduizend kilo per 'week van naar België ''gaat; regeeringshrood (het zoogenaamde krophrood) is er mede'volop, ter wijl het zuivere roggebrood, 'dat vóór deh oorlog daar tér stede 'het volksvoedsel was, thans 1 nmt meer of bijna niet te krijgen is. Dit'zou nCTheel na tuurlijk 'zijn, als er gebrék aan rogge was, 'Maar even voorbij d« 'grenzen der gemeente Maastricht, bij dft landbouwers in geheel Zuid-Limburg, liggen de schuren'zoo yol rogge, dat ze hun nieuwen «oogst niet kunnen bergen. Als'voevoeder mag ze niet ge bruikt worden, als voedingsmiddel hebben zo slechts een klein gedeelte noodig, zoodat de boeren niets lie ver verlangen dan hun'overtolligen voorraad aan de stad Maastricht van de'hand'te doen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Gisternacht1 heeft te Deventer een'ernstige vecht partij plaats fcehad, waarbij eon 21-jarige slagers knecht zoodanig met een'mes in do hartstreek is ge troffen. dat hij in bedenkelijken toestand naar Tiet ziekenhuis moest worden overgebracht. Door «en operatie is toen getracht den jongen man'in leven te houden; de kans op behoud >is echter gering. Tweepersonen, resp. uit Rotterdam un Den Haag zijn als verdacht van deze misdaad gearresteerd. EEN AANKLACHT. Men, meldt aan do T«l.: De pastoor te Weesp -"heeft een niot-KaihoJiek meisje, dat als belangstellende in de huwelijksplech tigheid van een'bruidje, haar kennis, tot de bezoe kers in dkerk behoorde, bij "den arm genomen en zeggende: „Wil jij mei die gemeene kleeding hier weggaan," haar gelast het kerkgebouw te verlaten. Het meisja, dat eenvoudig gekleed was in'zwarten rok en witte zomerblouse. met eénigszins laag 'uit gesneden hals, gevoelde zich'door deze handelwijze beleedigd *n heeft tegen den'pastoor proces-verbaal doen opmaken. Do'officier van justitie te Amster dam beeft reeds 'door de politie te •'Weesp bij den pastoor e.p.n onderzoek doen instellen. Het geval 'heeft te Weesp wol eenige beroering verwekt, daar men ^meect, dat de pastoor dit meisje heeft willen treffpn, om zijn verontwaardiging te kennen te geven over de zijn]s inziens minder cor recte kleeding 'van sommigen zijner paroohianen. DIPHTHERITIS TE BERGEN. Naar'aanleiding van loopende geruchten''omtrent- besmettelijke ziekten, die te Bergen (Ni-H.) zouden uitgebroken zijn,^ meld.t men uit'Alkmaar aan het Hdbld., dat tot op dit oogenblik diphtheritis-geval- len zijn geconstateerd ten getale van 22. De inspec teur der volksgezondheid, dr. Hamburger, bracht Maandag een bezoek aan Bergen en stolde vast, -dat de aard der ziekte niet verontrustend is; er heb ben zioh dan ook geen bijzonder ernstige gevallen voorgedaan, terwijl de meeste patiënten reeds zijn genezen. Da burgemeester 'deelde den correspondent van het Hdbld. mede, dat buiten de kom der gemeente een barak geplaatst is, waarin patiënten kunnen worden geïsoleerd en alle mogelijke -middelen van gemeentewege in het wefk worden gesteld om be smetting te voorkomen.''In verband hiermede zal een bacterioloog iD de gemeente komon, die in op dracht heeft zoo mogelijk de bron van besmetting op te sporen. 1 VEENHUÏZEN. Bij bet verweiden liep eene der koelen -tegen de leuning op bij de school alhier. Door andere koeien voortgeduwd, liep 'het arme beest er 'zoo tegen op, dat een deel yan de'ijzeren leuning in het-lichaam droDg. De geheele leuning, benevens do steenen rol laag was door d*i schok gebroken en verschoven. DE GEZANT BIJ DEN PAUS. De „Staatscourant* van 13 Juli bervüt de benoe ming van mr. L. W. H. Rqgout tot tijdelijk en bui tengewoon gezant bij 'den Paus. Het Hdbld. meldt hierover Het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai mr. L. H. W. Regout, oud-minister van Waterstaat die thans benoemd is tot tijdelijk Nederlandscli gezant biji 'den H. £toel, geldt in parlementaire krinfieal als een persoonlijkheid van erkende bekwaamheid. Begaafd spreker als hiji is, gaf hij bij' herhaling zoowel in als builen het Parlement in zijne scherp omlijnde, maar toch steeds in bijzonder hoffelijken vórm gegoten, wel verzorgde redevoeringen blijk van zijn uitgebreide ken nis piet slechts op het moer speciaal technisch en industrieel gebied van (den ingenieur grootindustrieel, maar ook op het terrein van den jurist. De benoemde tijdelijke gezant is een man in ide volle kracht des levens. Hij is de zoon van wijlen het Eersto-Kamerlid II. G. L. Regout, die in 1904. na de Kamerontbinding, niet meer voor een afvaardiging naar ons Hoogerhuis in aanmerking wenschte te komen. Mr. Regout werd den 27 October 1861 Ie Maastricht geboren, bezocht hot gymnasium aldaar en promo veerde op 22-jarjgen leeftijd als civielingenieur aan de Leuvensclie Universiteit. Na zijne promotie vestigde hij zich weder in de hoofdplaats van Limburg, waar 'de familie Regout haar bekende groote industrieele on dernemingen gevestigd heeft. Intusschen gevoelde de heer Regout zich ook aangetrokken toit de rechtsgeleerde studiën, en nadat hij ee.n jaar to voren was gekozen tot Statenlid van Limburg, promoveerde hij in 1896 tot doctor in de rechten aan ide Gemeentelijke Hooge- school te Amsterdam op een proefschrift getiteld „Ar beidersverzekering", het vraagstuk waarvan hij later als Kamerlid en als Minister blijk gaf bijzondere studie to hebben gemaakt. Na nog eerst in 1893 te zijn ge kozen tot lid van Gedepmeeaide Staten iu Limburg, werd hij later door dit gewest afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Toen daarop in 1909 ten gevolge van hel overlijden van den heer Bevers do zetel van den Minister van Waterstaat in het Kabinet-Heemskerk, waar van mr. E. Regout, zijn broeder reeds doel uitmaakte als minister van Justitie, ledig kwam, werdi aan mr. L. Regout ter voorziening iu die ontstane 'Vacature een plaats achter de groene tafel ingeruimd. Kort na het aftroden in 1913 van het Ministerie- Heemskerk werd mr. L. Regout andermaal, thans door de Staten van Noord-Brabant, afgevaardigd paar de Eerste Kamer. Door zijn benoeming thans bij hel Valicaan verliest de rochterzijde in het ólgemeeu m de Katholieke fractie in het bijzonder in -Mat deel omzor Volksvertegenwoordiging een pleitbezorger van groote begaafdheid en van erkend gezag op. menig gebied. Mr. Regout vertoeft op het oogehblik op rijn frui ten te Meerasen, maar wordt een dezer dagen te 's-Grar venhago verwacht tot hét houden Van eetnige voorberei dende besprekingen. Omtrent het tijdstip van rijn vér- trek naar zijn post staaf nog niets vastMen vervracht dat daarmede fj/og wel een drie- of viertal Weken zal gemoeid rijmt Ingezonden Stukken. Aqti 't Raadslid P. 'Kunt te Stroo op 8 Wieringen. Met verbazing las ik in het laatste RaadsvorSlag dfi woorden door u omtren,t mijn zaak 'gesproken. Niet alleen dat go 'de brutaliteit durft te hebben de andere Raadsleden''zoo maar wat voor'te liegen, maar bovendien ook nog mijn zaak In een slecht daglicht 'tracht to stellen. Hoe weet gij, 'dat er in mijn herberg 8 o h a n d e- 1 ij k veel wordt gedronken? Dat mijn café goed wordt bezooht, bewijst zeker dat ik goede waar lo ver en geen water bij den wijn' doe. En dht ik mijn best doe, zooveel mogelijk'nette, bezoekers te trek ken, dit beschouw ik als mijn plicht, daarvoor ben ik nu eenmaal kroeghouder.' Maar ik ontzeg u het recht mijn café 'met den vinger aan te wijzen als het 'café, waar schande lijk veel'gedronken wordt; want zoolang ik hier caféhouder 'ben beb ik altijd "een zeer net publiek gehad en ben ik nimmer'met da politie ib.'aanra- zking geweest. En dan maar'zoo brutaalweg uw collega's wat vpor te liegen! tIk verklaar hier'openlijk, dat ik h'i m- mer met u over mijn'zaak sprakl Dat g» in de Raadsvergaderingen stepds een'dwars drijver zijt, dat is alom wel bekend, en moet zeker menigeen over'uwe zwartgalligheid glimlachen, maar dat gp nu ook de lui nog leugens' gaat vertellen, dat gaat alle perken van fatsoenlijkheid voor zoo'n Edelachtbaar 'man te buiten. Ik geef u dan ook den welmeenenden raad, 'in 't vervolg kWat voorzichtiger in "uwe uitdrukkingen te zijn, opdat er geen ergere 'gevolgen uit voort - vloeien. 1 U, mijnheer de Redacteur,'zeg ik mijn besten dank voor de verleende -plaatsruimte. Oosterland, eiland Wieringen, Café Land- en Zee- zioht, r JAN VROOM. M. de R.I 't Is nu ruim ecu week geleden, 't Gebeurde Zaterdags, achtermiddag omstreeks zes uur, toen allen In ons dorpje uit hun rustig doen wonden opgeschrikt door den kreet: „Een jsaard op. hol!' En inderdaad, een spannende gebeurtenis in radeloosheid nagestaard door de massa, die inmiddels o'p het hooren van desa ra- wen kreet naar buiten Stoof, deed zich voor. Stel u voor: een ongeveer veerticnjorigelnj jongen op een ledigen dissel wagen gezeten, werd, gevaarlijk slin- gerend, langs onze dorpsstraat in Wildon vaart door een oliënd paard voortgejaagd. 't Was een bang gezicht. Boomcn, hekkon, telephoon- palen, werden rakelings gepasseerd; maar nog altijd ging het voort; en nog altyd zat de jongen met do leidsels in handen op hot stuur. Hoe zaf het afko men! Daar aanstonds' qan het eando der dorpsstraat zal het beest den hoek omslaan langs den aan weers zijden met boomen bezetten Terdiekerweg om naar huis te hollen; en wat zal er dan gebeuren? Wei angstig klopt het hart van ieder die hot tooneel aanstaarL Daar vliegt in eens, in duizelingwekkende vaart een wielrijder hot hollend gevaarte na. Zal hij 'do ramp kunnen bezweren? Maar meen! het geweldig slinge rend rijtuig langs dien smallen Terdiekerweg kan Ttij nooit voorbij komen, zonder zelf het kind van do reko- ning te zijn. Hoe ter wereld zal dat afkomen. 't Is mogelijk een twintig minuten later, èn hog staan overal.de menschen in hangen vreeze den mo gelijken afloop met elkaar te besproken. Daar komt onze wielrijder kalm teruggefietst; wel zichtbaar hij gend en bezweet, maar bedaard. En angstig, zenuw achtig loopen we op hem af met de bange vraag: „Piet. hoeis het afgeloopen?" En kalm antwoordt onze Piet: „Ik heb hemj gegrepen, even voorbij Ter- dieik. De jongen, het paard en Ide wagen, aflas is be houden gebleven". Een landsverdediger, met name Pieter Brouwer Gz., toevallig voor een paar dagen met verlof thuis, had den moed idit sterk staaltje van opoffering te ervaren. Is dat geen daald te noemen? M. de R.I Onder Ide vele gewichtige etn minder go- wichtige gebeurtenissen dor afgeloouen week. itm uw courant opgenomea, zocht ik naar bovengen ield voor val tevergeefs. Acht u het nochtans rijn plaatsje waard, wil dan deze regelen opnemen. Uw dien., N. Niedorp, 12 Juli 1915. J. KEUKEN. Het is het Engelsche blad die Times die er voor waarschuwt nfet te veel beteekenis te hechten aan het Zaterdag vermeldde succes der Russen. De cor respondent van dat blad schrijft uit Sf. Petersburg: Hoewel de nederlaag van aartshertog Jozef den toe stand op het oorlogsterrein van Lublin ongetwijfeld verbetert, waarschuwt men; in militaire kringen op nieuw tegen voorbarig gejuich' en stelt men in hét licht dat de vijanjd een front van 1G00 K.M. bezet houdt, zoodat rijn tegenslag op een gedeelte van het front dat maar 64 K.M. lang is, Slechts als een feit van ondergeschikt belang te beschouwen is. We gelooven dat dit juist is aangemerkt en dat vooreerst de Russen niet in staat zullen zijn dit plaat selijk succes in een algemeen voordeel om to zetten. Toch. gelooven we wel, dat er eenige verandering op het oorlogsveld is te bespeuren. We zien op het Zuid oostelijk front weinig initiatief der Duitschers en Oostenrijkers. De aartshertog Jozef Ferdinand moet zioh zelfs verdedigen inplaats van aanvallen en op andere doelen vah het oorlogsveld zien we eveneens nog niet veel Offensief. We beleven in deze dagen weer een tijd van voorbereiding, over welks gevolgen nog niet heel veel valt te zeggen. Wc kunnen wei bo spiegelingen houden, maar eenige steekhoudende be weringen zijn heel moeilijk te maken. In uaiicië zien we dat de Russen aan het front Jo- zefow (aan do Wcachsel) WilkolayBydhawa1 hun po gingen voortzetten om de verbondenen te verdrijven. Jozef Ferdinand valt op rijn beurt de Russen aan, 't resultaat is voorloopig niets. Verder is er niets bijn zonders. Op het Westelijk oorlogsveld steeds hetzelfde Ka- nonricmrumper en verschillende plaatselijke aanvallen. Dat er wreed gevochten wordt, leert ons het volgende bericht: De Fransche troepen ten Noorden van Alrecht, dio het gewonnen terrein hadden le verdedigen tegen he vige en woedende aanvallen van den vuand, konden andermaal tot het offensief overgaan, aldus meldt do correspondent van de „Times". Een week geleden wer den de Franschen gedwongen iets te wijken op cent punt ten Noorden van Souchez en ten Oosten van de hellingen van Notre Dame do Lorette. De correspon dent vernam, dat rij een belangrijk: deel van dat .Ver loren terrein heroverden. De vijand houdt jde rest nog met moeite bezet. Het gevecht daar ter plaatse is buitengewoon hevig gewftftst en berokkende aan beide zijden 2warc ver liezen. Een van dat strijdtooneei teruggekeerde Fran- sche officier verklaarde, dat do lijken 10 voet hoog opgehoopt liggen op den. weg tusschen Ablain en Angres. De 'offioflr had met afgrijzen "zijn blik er van moeten afwenden. 1 En al dat menschenmoordön zonder resultaat Wem- neer zal het oogenblik dMr zijn, dat aan dezen reu- zenmoord een emdö komt Uit hét Zuiden eveneens geen nieuws. Hier hetzelfde beeld. We zien hier nog steedis (da Italianen het hoofd te pletter loopen tegen de Oostenrijks chö versterkingen. De Italiaansche berichten melden hét ons, met '\velk een vernuft en overleg de Oostenrijkere hun positie hebben verdedigd. AI wat reeds gezegd is ten opzichte van de ven- sterkingswerken, welke de Oostenrijkers bezagen, oud hun stellingen te behouden, geeft slechts eetn flauw" dehkh'eeld van (de werkelijkheid. Talrijke, achter elkan der gelegen oppervlakten met prikkeldraadversperrin gen, bevatten wolfskuilen, barricades enz. Achter deze hindernissen zijn verscheidene rijen overdekte schan sen gegraven, met schuilplaatsen, en bomvrije emplace menten voor machinegeweren en kanonnenbedelde wegen verbinden op veilige wijze Ide saméntrekkingjs- 'aatsen van troepen iniet de loopgraven. Waar de Italianen met hun bekend b'ravour tegen zulke versterkingen optreden, is het gemakkelijk te begrijpen, dat ook hier de menschenmoord egg hoog cijfer als eenig resultaat brengt Plaatselijk Nieuws. ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE. Op de laatst gehouden bestuursvergadering bleek uit do rekening van den, penningmeester dat de ont vangst over het 2de'kwartaal had bedragen f 362.40, en de uitgaaf f 398.89, zoodat het 2e kwartaal 'een tekort aangaf van f 3.49. Verder bleek, dat door den apotheker waren afgegevenl446 recepten, en aan geldelijk»» steun 'was uitgekeerd in dien zelfden tijd f 86. 1 Nog werd besproken de 'datum van oprichting der vereeniging; daaruit bleek dat bovengenoemde ver eeniging was opgericht 17Juli 1890, zoodat het '25- jarig bestaan in deze maand wordt bereikt. 'Waar de vereeniging reeds uit'haar veeljarig bestaan heeft aangetoond, levensvatbaarheid to bezitten en 'nut tig werk moet hebben 'vorricht; ten bewijze daar van haar groot getal1 leden, voor een zoo betrekke lijk kleine gemeente als de onze, meent het be stuur er tevens op to mogen wijzen, dat in den loop 'van al die jaren do meest welwillende 1 geest hpftft bestaan tusschen vereeniging en geneesheer zoowel als 'apotheker, waarvoor dezen belden 'er kentelijkheid werd betuigd. Wel vond 'het bestuur hot minder prettig dat hofleven dpr vereeniging wordt bedreigd door de werking 'van het Algem.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2