raadsbesluit aangaande af- en overschrijvingen. Volgt onderzoek dor geloofsbrieven der herkozen Ie- detL de hcereu Kooiimon en Smit etn. hot gekozen. lid do neer De Groot Do vergadering wordt geschorst en. de feeeren Jimmink én Kostemakor woerden belast met het onderzoek. Na heropening adviseert de commissie bij toonde van den heer Jitotoilnk lot toelating, waartoe wordt besloten. De hoeren Smit en Kooijman weer bin nengekomen. worden door voorzitter hartelijk gcfelici- teert en voorzitter hoopt, dai tusschen hen en hera steeds dezelfde aangename samenwerking mag blijven bes laan- De gemeenterekening is nagezien en de heer Blaaubaér adviseerde tol goedkeuring, alzoo geschiedde. De ont- vnngsten bedroegen f 31721.841/3, de uitgaven f28605.37, batig saldo- f 3116.471/a- De heer Smit adviseerde fort goedkeuring d!er Armen- irkening en sprak er inamiens zijn inedecommissielid rijn blijdschap over uit, dat het nadoeüg saldo Zooveel minder was geworden. De Raad keurde de rekening goed. De ontvangsten bedroegen f 997441, de uitga ven f 1(1239.71, nadeelig saldo f 265.30. De-rekening van het Weezennrm beduur werd eveneens goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen t 4775.32, jde uitgaven I 4712.841/9, batig saldo f 62.471/9. Voorzitter komt nu terug op een door den heer Kiste- maker gemaakte opmerking aangaaindia de vlieeschkeuiriing. B. en W. stollen voor ,ora voor een half jaar een proef te nemen en Ide heer G. Muijs, veearts te Schagear aan te stellen als keurmeester, op een salaris van f 100 per jaar. De heer Muijs zal al het uit nood geslachte vee keuren ën eau aantal maian de voorraden .vleesch in de gemeente keuren. De heer Jimmink brengt ter 6prake art. 50 der Vleesch- keuringverordening, waar vermeld staat dat men teerst meet aangeven als een dier gestorven is en. dan eerst tort het vervoëren mag worden overgegaan. Dat acht spr. niet pnactjseh, daar in den tijd dat de aangifte geschiedt, liet cariavcr op die boepdetrij blijft liggen en m dien tusschentijd bederft De heer Kcoyman wijst op een bepaling waarin het vervoer na bekomen verlof alleen mag geschieden tus- schen zonsop- en -ondergang. Ook 'dit acht men zeer ©npractisch. Voorzitter zegt, dat do heeren volgens wat dc artikelen aangeven, volkomen gelijk hebben, maar spr. hoeft hel Steeds zoo beschouwd, dat het vervoer naar den sla ger mocht plaats hebben en dat don tevens direct aan gifte volgde. Algemeen wordt het zoo goedgevonden. Op ecu vraag van den heer Klstemaker deelt voor zitter mee. dat het niet anders zal zijn dan een proef voor een 'half jaar. Do Gezondheidsco-mmissli is reeds geraadpleegd en voor 1 Januari 1916 Is ter wellicht leen andere regeling. Den heer Klstemaker wordt nog geantwoord, dat hot bes toppen van afgekeurd vleesch geschiedt door do po litie. Een vast aantal malen van het bezoeken der sla gerijen is niet genoemd. De hoer Muijs komt 3 a 4 maal in do gemeente en zal "dan zijn onderzoek in de slagerijen doen. Algemeen wordt deze proef goed gevonden. De heer Klstemaker hoeft de vorige maal gesproken over oen laad- en losplaats ten het aanleggen van een weg achter ide Stretek' omi'B. on W. hebben zich met deze zaak onledig gehouden. De kosten voor den weg hebben zij niet opgenomen, omdat zij oen ander voor stel hebben. De oudte losplaats van schipper Seepera is nu in eigendom van H. Wogemaker. Doze Is genegen die aan de gemeente ten gcbrulke af te staan voor oen huur van f 25 per jaar. Tiet onderhoud der losplaats en van do kluft, voor zoover Wogemaker daarvan hel onderhoud draagt, komt voor rekonlng der gemeente. De losplaats is nu niol in orde, maar B. cn W. wil len de zaak in ordo maken, door er o«n flinke sohOeiing tc maken, zoo lang, dut er twee schepen kunnen lossen on het daar uit te buggenen, zoo-dal de schepen jeu* volgeladon kunnen komen. Dan fs -er een losplaats. De thans reeds bestaande laadplaats is roejds verbeterd en 2 schepen kunnen er tegelijk laden. De heer Blnauboer informeert van wie het pad Is. Be hoort dal aan het Weezen- en Armenbestuur? Voorzitter licht in, dat deze corporatie alleen het recht heeft van overpad, verder geen eigendomsrechten. De heer Kistcmaker zegt, gaarne den weg te liebben gehad, maar voorloopig zeer tevreden is met het voorstel van B. en W. Ook de andere hoeren zijn er algomecln voor.' Voorzitter oordeelt, dat het grootste motief voor don nieuwen weg een karteren rijweg naar do tram, verloren Is gegaau. Do tram voor Wieringorwaard is nu gemak kelijk tc bereiken. De heer Kistcmaker Informeert, of de Koggesloot voldoende diep is. Een schipper hoeft hem gezegd, dat een vol schip er niet voldoenden doorgang vinjat. Voorzitter gelooft, dat als er con ondiepte is, hel Koggebestuur net wel goed za 1 vinden als de gemeente do sloot uitdiept. Allen zijn voor deze plantten van B. en W. Voorzitter deelt mee, hoe er indertijd al over Is ge delibereerd om den gemiccmtetoiren aan heit kerkbestuur over te dragen. De beide wethouders waren toon kerk voogden en net is door bemiddeling vah hen gevraagd of het kerkbestuur tot deze overname genegen was. Er is nu na ingewonnen advies een antwoord gekomen, dat kerkvoogden genegen zijn den toren over te nemen. Zij stellen als conditie, dat de begraafplaats bij de kerk onder dezeovername Is begrepen. Deze begraafplaats zullen zij laten egalisoercn. De overdracht is voor ge- meenterektenlng. Voorzitter wijst er op, hoe deze overname is een goede zaak voor do gemeente. Het onderhoud kostte nogal wat Vooral dit jaar. De toren kon nu good worden afgeleverd. Allen voor. Aan den heer Hekkelman, Onderwijzer te Kolhom. wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 October, wegens zijn benoeming to Velsen. De heer Geertsema informeert, of het waar ls. dat de heer Dikstaal, hoofid der sdhool te Kolhorn, vrij van dienst komt Voorzitter ls daarvan niets bekend. Alleen is het een feit, dat zijn vrijstelling tegen 1 October a.s. is aangek vraagd. Daar de rondvraag niets oplevert, volgt sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd tot hoofd der school te EgmonJd aan Zee de feoer J. Zaal, hoofd der openbare school alhier. NOORDSCHARWOUDE. Verschillende bouwers uit Noord- en Zuidscharwoude hebben alhier een vergadering gehouden, waarin besloten is, hun graan door middel van een dorschmachine te laten dorschen. Zooals men weet, is men met den verbouw van graansoorten begonnen, teneinde den wjs- selverbouw te bevorderen en daardoor de koolziekten te bestrijden. KOLHORN. Dank zij de 'krachtige hulp, zelfs van dames, bij hert bedienen der spuit, brddjde de hooibrand zich niet uit en bleef nog een groot gedeelte van de hooimijt behou den. Daar de vaste spuitbedieners grootendcels afwezig, weren en het hooi in de bebouwde kom van het dorp 50 meter bedroeg, stond. zag het er een tijdje dragend uit Schade is door1 verzekering gedekt; oorzaak is onbekend; broei was be slist niet tie oorzaak. gCSHORU In het oude raadhuis der gemeente wordt de ver- YOroeniging „Algemeen Welzijn! een tentoonstelling ge houden van de in de jd'uiineta. aldaar iu het wild groeten de planten. Behalve de leden der vertednigilng hebben tal rijke belangstellenden ouder de zomergasten zich be ijverd. deze belangwekkende verzameling te verkrijgen. Talrijk zijn de bezoekers dezer tentoonstelling en menig een schenkt nu zijn volle aandacht aan veel, wat hij dagelijks achteloos voorbijliep of vertrapte. Behalve tal van bloemen en planten van allerlei families en soorten, treft men aan vruchten eb. zaden in flesschen tentoon gesteld, tal van teekeningön etn met bloemmotieven ver sierde voorwerpen. OORLOGSBELASTING Naar wij uit wel ingelichte bron uit Den Haag ver nemen, is de regeering voornemens oen speciale oor logsbelasting in te stellen, een zoogenaamde weerbet- lasting, waarin het meeste zal moeten worden bijge dragen 'door hen, die geen militie- cn I&ndweerplichten vervuld hebben Het betrokken wetsontwerp is reeds bij den Raad van State. De TSjd. CREDIETBANK VOOR DEN TUINBOUW. Naar wij vernemen is de oprichting van een cre- dietbank voor den 'tuinbouw, met name in het be lang van de door den oorlogstoestand zwaar getroffen bloembollenkweekers, in vergevoixlerden staat van voor bereiding. Reeds verleden iaar heeft minister Treub, toen hij nog aan het hoorn Yan fcet departement van landbouw, nijverheid en liandel stond, pogingen aan gewend om tot oprichting van een coöperatieve bank voor dit doel te geraken, welke pogingen destijds echter waren afgestuit op bezwaren van de zijde der belang hebbenden. De thans op te richten bank zal niet op coöperatieven, grondslag staan, mam- controle van belanghebbenden op het beheer dier bank zal desniettemin verzekerd zijn; tevens zal een boirffviett'zekcringmaatsohappij worden op gericht. waardoor het riisico van de voorschotten ge zamenlijk gedragen wordt Nadere bijzonderheden omtrent een en anjder zullen weldra kunnen worden medegedeeld. N.R.Ct WIERINGER WAARD. In deze gemeente zijn bij den Landstorm (iaarklasse 1915) ingedeeld Jan Breed en Jacob Egmonjd. Afgekeurd zijn Pieter Helenus de Carpentier en Cornelis Bakker, terwijl niet is verschenen Hemdrikus Martimus Schouten, woonachtig in Duitschland. WIER ING ER WAARD. De (heer J. Hoogerwerf, klerk ter secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Anna Paulowna met ingang van 16 Augustus. VERZEKERINGSWETGEVING. Mede in verband met de op ide algemeene vergadering van den Bond voor Staatsp ensionnecring uitgesproken wenschen ten aanzien van de ouderdomsvoorziening, heeft het Ned. Corresp.bureau zich gisteren tot den mi nister van financiöo, den 'heer Treub gewend, met verzoek inlichtingen te mogen ontvangen aangaande zijn voornemens inzake het aanhangige onlwerp-oudur- domswet en de verzekeringswetgeving in het algemeen, in verband met de tegenwoordige üjldsomsiandigliedon. De minister achtte het op het oogenblik intusschen niet gewenscht, daaromtrent £n bijzonderheden inlich tingen te geven. Wat daaromtrent te*.melden valt, zal in de Troonrede te lezen zijn. Wel kon hij verklaren, dat de voornemens der ro- gcering te dezen aanzien ontstaan cn machtigde hij mode te dooien, dat de regeering zich op het stand punt stelt, dat do buitengewoon noogc uitgaven, welke m de tegenwoordige tijdsomstandigheden va'11 de schatkis t gevorderd worden, voor haar geen aanleiding moger, zijn om uitgaven welke voo rde ontwikkeling van land en volk noodzakelijk: zijn, achterwege te laten. Wat ide herziening van verschillende belastingen aangaat, dool de hij voorts mode, dat Ide voorbereidende arbeid ckum- voor goed vordert en dat met name de commissie voor de tabaksbelasting spoedig met harbeid hoopt gereed tc zijn. HOLLANDSCHE BOOT GESTRAND. Uit LONDEN, 11 Aug. De groote Hollandsche stoom boot „Betsy Anna" van Amsterdam strandde op 3 mijl ten «zuiden" van Flamboro Head. EEN VOLKSHULDE AAN H. M. DE KONINGIN. Do Nationale Vereeniging voor den Volkszang, af- dëoling 's-Gravenhago en omstreken, 'heeft het plan ge vormd, op 31 Augustus a.s.T 's avonds, een volkshulue te brengen aan H. M. de Kommgin. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave (dxL 4 Aug.) werden geval len van mond- cn klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Holland: 1 geval in elk der gemeenten Iler- kingon, Vrijenban, Hof van Delft en Oudshoorn; in Zeeland: 2 gevallen t|e Sluis an 1 geval .te ft. Laurens; 'In Limburg: 8 gevallen to Willlom ten 1 geval te Wylne. I Hei gevaar van roode zijglazen In riiwiellanlaarns. Het bestuur van de Vereeniging de Gemoon eohap, vereeniging van xnacbiniHton en leerling- machinisten in dienst der H. IJ. fl. M., heeft zich met oen adros tot den minister van Waterstaat gewend, waarin de aandacht wordt gevestigd op het gevaarlyko van roode zijglazeri in rijwiel lantaarns. In het adres wordt den minister gevraagd een verbodsbepaling iu het loven te roepen van het gebruik van roode zijglazen in rijwiellantaarns, om te voorkomen, dat ernstige spoorwegbelemmoi" en ongevallen plaats vinden. In hot adres wordt aangevoerd, dat door het toeneihend gebruik van rjjwielen het dikwijls gebeurt, dat wielrijders voor de sluitboomen van een overweg staan te waohten, terwijl het roode zijlicht van hun lantaarn naar den naderenden trein is gekoerd. Het looomotief- porsoneel wordt hierdoor onnoodig 111 spanning on misverstanden gebracht, wat bij hun ïntensiovon arbeid aanleiding zou kunnen geven, dat werkelijke Sevuarseinen worden veronachtzaamd, in de meening, at het het lioht van een rijwiellantanrn is en dan to laat de vergissing wordt opgemerkt. Reods heeft de minister van Waterstaat hot gevoelen van de openbare besturen gehoord eu-over het algemeen vindt hot adres instemming. Het wil ons voorkomen, dat voor oen verbods bepalingen dier roode zijglazen wol reden aan wezig is. Wanneer men die zjjglazon gekleurd wil hebben om ze ée onderscheiden van de voorzijde dor lantaarn, dan zou bet wonscbelijk zijn, dat van overheidswege een kleur voor dio zijglazen werd aangegeven. Wilde zwijnen. Men sohrjjft ons uit Voorthuijzen De landbouwers woponde tussclien den driehoek VoorthuijzenPuttenGarderen ondervinden mo menteel ontzettenden last van oen of meer wilde zwijnen, die zich des daags in de bosschen bij het landgoed Groot-Spriel schijnen op te houden en das nachts rooftochten ondernemen. De beosten doen zich vooral tegoed aan de haver en verwoes ten veel. In één nacht worden aardappelvelden als bet ware omgeploegd. Reeds een vijftal nachten zijn 6 boeren op de jacht geweest om 2ich van die lastposten te be rijden. Een groot exemplaar werd aangeschoten. De kogel scheen echter slechts weinig uitwerking to hobbeu, hoewel de schootsafstand slechts pl.m. Varkens. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de slagersvereeniging te Heerenveen weer regeerings varkens toegezegd, zoodat Maandag daar het slaohten van varkens niet wordt stopgezet. Vereeniging van Uitgewezenen. De verdrevenen uit het gebied, dat in staat van beleg verkeert gaan zich organiseeren I We troffen ten minste in een der bladen de volgende oproeping aan „Allen die belang hebben als uitgewezenen uit 't gebied van staat van beleg in Brabant en Lim burg, worden opgeroepen tot een algemeene ver gadering op Zondag den 16en Augustus a.s. des namiddags 1 uur, in het Hotel Bruxelles, Wever straat, Arnhem, t3n oinde daar verbetering van hun toestand te bespreken. Een trouwe opkomst wordt zeer aanbevolen." Een zekere heer Em. Franken noemt zich „secretaris" van de uitgewezenen. (Yad.) NOORDSCHARWOUDE. Ten lokale vau uien heer J. de Bakker vergaderde i.1. Woensdagavond 7 uur de vereeniging „Onderling Hulp betoon''. Ongeveer 20 leden waren opgekomen. De vice-voorzitter. de heer A. Borst opende de ver gadering met een hartelijk welkom, waarna de secre taris, de heer P. van Dijk, de notulen der vorige verga dering lus. Deze werden goedgekeurd. Door den heer Sijpheer werd hierop het verslag der Bondsvergadering uitgebracht, waaromtrent enkele op merkingen -werden uitgebracht. Door dien heer Sijpheer werd als penningmeester de rekening over hot le halfjaar 1915 uitgebracht. Onlvan- fui wus f 654.40 cn uitgegevten f 912.09, inadeeilig saldo 257.69. Het bezit der vereeniging is nu gedaald tort f 2192. De rekening werd goedgekeurd. Aan de vergadering werd hierop voorgesteld de uit- keering als tegenwoordig te handhaven. De heer Kan sen doet het voorstel om met aanvang van het vol gend jaar uit te k'eeren, nadat men minstens een week ziek geweest is. De heer Broersen zou dan die week terugwerkende kracht willen geven, ais men zoolang ziek go wees l E. De heer Kansen verklaart, dat dit ook de bedoeling ïv De penningmeester zegt diaf. dit niet dein doorslag geeft. Nu is inien er miet een paait' duigen ai en anders ver lengt men de ziekte tort een week. Het bestuur hééft nog wel overwogen om de contributie met een cent te verhoogen, doch men achtte 't toch goed nu nog niet tc veranderen. De vergadering besloot hierin dan ook nog geen wij ziging in te brengen. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE Men deelde ons gisteren mede Jdat zeer vermoedelijk De Silezische landweer in hef Oosten. Uit een soldatenbrief, in de Nurddeutsohe All- gemeine Zoitung „Het was een aangename afwisseling na weken lange positie-oorlog dagelijksohe verliezen door artilleriestrijd en geschermutsel van patrouilles, nachtelijke uitvallen enz. eindelijk in de tweede helft vau Juli weer in beweging te komen. Zooals aan den Katzbach begon het in stroomenden regen. Een stormwig van eeuige bataljons moest door den vijand heenbreken en de achteropdringendo troepen deze dan naar rechts en links oprollen. Hevig vuur van zware artillerie bewerkte do stellingen van de Russen, waaraan sedert maanden burgerlijke arbei ders haddeu meegewerkt. Zij waren met dubbele vijf tot zes meter breede versperringen voorzien. Het was een voortdurend ratelen der batterijen van het meest verschillend kaliber, gewervel en lange slagen aanzwellend en verflauwend, als een t.roTnmolrythmf. Duur aan de overzijde echter zitten de Russen in twee meter hoog met zandzakken en aarde over dikke boomstammen be.dekte ruime, ouderaardsohe vertrekken, waarvan de vloeren en zelfs de wanden met planken beslagen zijn. Drie zulke verdedigiugsliuifts hebben zij voor hun Weich- seivestingen gelegd, vast overtuigd, dat de Duit- aohers daartegenover alle lust tot aanvallen vergaan moest. Den 17den Juli 's morgens is een divisie door de vijandelijke linie heengebroken, maar rechts en »-"»>nA*o 'twee kil.».*, br« h.«d, d- ,ij»„d dal gevenl Eindelijk wordt (dan de zoete weusch van de bouwers „om de Waard" vervuld. VERGIFTIGING VAN HONDEN. In de gemeente Almelo heeft den laatsteu tijd hon den-vergiftiging op groote schaal plaats, door middel van strychnine. Niet alleen op jachtgronden wordt het vergif gelegd, maar ook langs publieke wegen. Gedurende de laatste weken zijn niet mandor dan een vijftig dieren, waaronder verscheidene luxe exemplaren, godood. Geregeld wordt do politie met do vergiflijglngsgcvalle 11 in keiuds geslold, 1 niet gelukken dc(n) daJder(s) 1 te ont doen het mag haar dekken. In de plaatselijke pers wordt het denkbeeld geopperd om oen paar reckeroehurs aan te stellen. EEN EIGENAARDIGE QUAESTIE. Bij de laatst gehouden verkiezingen werd tol Lid van den gemeenteraad to Wagoningon gekozen de héér J. H. \V. Th. Reimcrs. In de raadsvergadering van 24 Juli werden do geloofsbrieven van don heer Reimcrs onder zocht cn werd tol diens toelating besloten. Echter was inmiddels do heor R. benoemd tot leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Utrecht, van welke benoeming de Staatscourant van 23 Juli melding maakte. De heer R. werd dus toegelaten, hoewel Ililj als raadslid uit hoofde van zijn betrekking als leeraar bij het M. O. niet zal mogen zitting nemen (arL 23i, Gom. Wet) en zijn ver kiezing is ook niet van rechlwcge ongeldig, omdat lol zijns toelating werd besloten 11a -zijn benoeming tot leeraar. De heer Reimcrs blijkt niet voornemens zijn mandaat vrijwillig neer to lqmon. zoodal hij dus alleen door cassatie van hot raadsbesluit door God. Slaton zal kunnen ophouden lid van don Wagoningschen ge meenteraad 1c zijn. BARSINGERIIORN. Bij het eindexamen H.B.S. 5-lflJrlgten cursus, gehou den te 's-Gravonlhflge, is geslaagd Jacobus Boeker van hier. BARSINGERIIORN. De kermis met dinar 'vermakelijkheden behoort weer tol het verleden. Dinsdagavond was hel gemaskerd bal bij Schor inga; zij. wier eostumos hot aardigst werden gevonden cn in den wedstrijd geprijsd worden, waren naar volgorde de dames Wit, Klerk, Buis en Blaauboor en de heeren Klerk, C. Spaans Hz., Schenk en A. Bak ker Cz. Als naar gewoonte was hot Woensdag na kermis bij Schor inga prijskolven en biljarten. Do uitslag weid bij hol kolven: le prijs fde hoer J. Schenk1 Az. 153 punten, 2e nr. (dc heor J. Westerman 136 p., 3o pr. do heer D. Blaauboor 135 p. on serioprijs do heer II. Moerbeek mot 52 punten. Op het bilfarl wonnen de heeren J. Schenk den lcu prijs, Jb. Kosson don 2en, C. Smit Gz. den 3en cn P. Eriks den 4cn prijs. B1ER-TRACT ATIE. In het Boxmeesch Weekblad hoeft do volgende adver tentie geslaan: Dinsdagavond van 7 tot 9 uur bij M. van Duiinhoven, G. „Gustcrs, A. vain don Berg en W, Verdijk, birtractatie voor mijne kiezers. Dr. Nuijens. SLAGERS TEN PLATTELANDS. Mon meldt uit Lelden aan het Ildblid'. Onder do slagers ton platte lande heiersoht groote ont stemming over dc wyze waarop door don Minister van Landbouw de voorziening in varkensvlecsch wordt ge regeld, waardoor de slagers In kleine gemeenten in net gedrang komen. Dit kwam gisteravond vooral tot uiting ui een zeer druk bezochte vergadering van slagers uit lïo verschillende dorpen in wijden knng om de ge meente Leidon. Uit Ide modcdoolingen van jdon voorzitter, don hoer De Vooys te Warmond! -bleek, dat een deputatie *uiit hun midden Dinsdag ean oüi|dorhoud] mot den minister (had gehad. Zij wordou van (daar naar het Centraal Bureau verwezen en daar werd hun medegedeeld, dat zij wel van regooiingswege Amerikaansoh spek koudon krijgen maar geen varkens. Dit hadden zij echter geweigerd en do vergadering verklaarde zich daarmede homogeen. Er werd tevens besloten oen telegram aan den mi nister te zonden, waarin zij medcdeelon, dat zij een parig hunne winkels zullen sluiten, waaneer niet voor 19 Augustus aan hunne rechtmatige grieven 'wordt te gemoet gekomen. Een commissie van 12 personen, uit elke plaats één, werd aangewezen om namens allen te handelen. Uit de versdlullende mededeelingen bleek, dal velé slagefs thans met nadeel hun bedrijf uitoefenen. Verschillende Oorlogsberichten. Een andere opvatting. In de Köln. Volksztg. bespreekt een medewerker nog eens de levering van munitie door de Ver- eenigde Staten aan de Entente-mogendheden. Hij ziet daarin, naast het voordeel van het oogenblik n.1., hooge prijzen en groote winsten, doordien et- geen concurrent bestaat en het gevraagde onver mijdelijk gekocht moet worden, ook groote nadeelen voor Amerika. Daar is in de eerste plaats het feit, dat vele fabrieken hun bedrijf eenvoudig veranderd hebben, om van de hooge oorlogswinsten te knnnen profiteeren en dat andere verbazend worden ver groot, terwijl de enorme uitgaven daarvoor ver loren zijn, indien de oorlog spoedig mooht eindigen. Dóch door deze arbeidsverplaatsing wordt vooral bet gebeele economische leven ontwricht en na den oorlog zullen de Europeesche staten, die zonder uitzondering ontzettende offers hebben gebracht, zeer zeker eraan moeten denken, zooveel mogelijk de eigen bevolking te helpen door de eigen nijver heid en handel te ondersteunen. Na het sluiten van den vrede is het zeker gedaan met Ameri- kaansche leveranties van oorlogstuigde fabrieken kunnen bun poorten sluiten en andore takken van ijverheid zullen hieronder te lijden v hebben. Schrijver voorziet daarom voor Amerika een alles behalve rooskleurige toekomst. nog stand. Dag en nacht valt do Silesische land weer hen aan f»e nacht is daghelder verlicht dooi de vele branden. Onze verliezen zijn niet lioht, maar wij moeten er doorheen, en den 18den Juli trekken wij het brandende R binnen. Niet overal gelukt het den Russen op hun teiugrocht het land re verwoesten Nog staan vele volden onder zwaar koren. Vele branden kunnen wjj blusschen en zelfs met petroleum besproeide groote boerenwoningen heeft de vijand niet meer kunnon aansteken. De Rus vlucht buitengewoon handig, iu trappen van het eeno stuk naar het andere. Zijn tsktiek van deL terugtocht is volmaakt. Iljj is een kun stenaar in het verdwijnen. Deze keer had hij zich Hchier de wateren van de EL. teruggetrokken waar hem een tweede voorbeeldig aangelegde vaste stel ling. wachtte. Nog do middag van den 18den Juli gingen wij onJanks de glooiende hitte tot den aanval over. Weer trommelvunr tot in den nacht Bij hot eohijnsel van een door onze granaten in brand geschoten stadje, gaat do landweer tot den storm over. Voorop de troepen met draadscharen, bijlen en handgranaten. Van over het water knet tert bet Russische machinegeweervuur uit de gevels der huizen. Tot aan de heupen gaan wij in het door dit vuur bostroken water van den rivier, en aau de overzijde wacht ons hard werk Menige dappere officier cn soldaat bljjft daar doodelijk gewond hangen in de reusaohtigo hindernissen van prikkeldraad, maar voorwaarts gaat het door de daarin gosnedeu en gehakte bressen. Wjj drijven de Russen zoo ontstuimig op de vlucht, dat gevangenen ons later vertelden, dat wij allen wel dronken geweest moeten zjjn, wat toon waarlijk niet het geval was, Nu moeten wij nog de kerkhofschans van X mot hot daarachter liggend golvend terrein nemen, waar een nieuwe stolling voor de Russen gereed lag. Weer dondert de artillerie met zooveel jjver, dat een onzer zware kanonnen ervan barst. Den 19den Juli, 's morgens 11 uur gaat de Breslausohe landweer voorwaarts als in de manoeuvres. Een lange, ordelijke linie. Acht maohinegeweren dekken don aanval en ook een veld batterij. Onder de ma chinegeweren zijn er twee dio wij indertijd op de Russon veroverd hebben. I)o Russen vluohten in bet Poolsohe bocch met achterlating van veel mate riaal. Zij hadden dapper govoohten. Hot waren voortreffelijke troepen, het trotsoho Moskausoho gronauierskorps. Nog eenmaal moerfen wij kleinere gevechten leveren, op den 21 sten Juli, toen von den wij een buitengewoon 'sterke, laDge en goed aangelegde stelling, die geschikt was geweest om ons weken lang togen te houden, verlaten voor ons. Wij hadden hier de Weiohsellinie bereikt. De verliezen van den vijand waren ontzettend. De zuoht om zijn artillerie te redden maakte dat de Russiaoho infanterie meestal zonder hulp van goscbut was als zij die het moest noodig had bij het afslaan van de bestorming. Terwijl tevoren de Uus8i8oho officieren zich steeds aan gevangenschap wisten te onttrekken, vielen er hier velen in onze 'anden." Voor de verminkten. Een sociaal probleem van de hoogste beteekenis, maar dat tevens een vraagstuk vormt, waarvan de oplossing vele moeilijkheden aanbiedt, wordt op geleverd door het enorin groot aantal soldaten, die voor hun leven verminkt van het slagveld terug- keeren. De Staat geeft voor die beklagenswaardigen een pensioen, dat hen op zijn mooist voor den honger bewaart. Zoowel in Duitschland als in Frankrijk echter wordt ingezien, dat men daarmee niét van bon af is. Natuurlijk worden zooveel mogelijk kunstledematen verschaft, waar dit noodig is. Ook wordt nog in de hospitalen aan de menschen ge leerd, hoe zij met hun houten beenen en houten armen zichzelf kunnen helpen. Wie beide oogen verloren, worden eraan gewend, voortaan als blin den door de wereld te gaan. Maar na dit al blyft nog steeds iets anders over het is van het hoogste belang, deze menschen te leoren, welken arbeid zij nog weer zullen in staat zijn, te verriohten. Dit is in bun eigen belang, opdat niet een doel loos leven in lediggang en halve armoede hun deel worde, maar het is ook in hot maatschappelijk belang. In Frankrijk gaat men van overheidswege den steun voor deze vakopleiding voor verminkten organiseeren. Een crediet van een raillioen is bij het parlement aangevraagd. Een commissie is be noemd om deze vakopleiding in de juiste banen te leiden en deze heeft daarvoor reeds verschillende oentra aangewezen. Te St.-Maurice (Seine), Bordeaux, Bayonne, Montpellier, bestaan reeds inrichtingen van over heidswege, of van corporaties, die met staatsteun zullen werken.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2