iluitti Niins- ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1115. 58ste Janrqang. ^o. 5642. Uitgevers: TRAPMAN Co. BRIEVEN VAN EEN ONBEKENDE. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per poet f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f'0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. MAXIMUMPRIJZEN VAN WAREN. De Burgemeester van. Scihagen maakt bekend!, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de volgende lijst van eenige der meest voor komende artikelen met daarvoor aangenomen, maximum prijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking oip gewone qulaliteiten. De luxe-sorteeringen, waarvoor in ge wone tijden reeds veel ihbogere prijzen worden betaald, blijven buiten (aanmerking). (Deze lijst vervangt de vo rige) Kleinhandelprijzen. Regeeringsbraod (bij verkoop op broodkaart) per K.G. f 0.12» Tarwe water brood ("gebuild) per K.G. f 0.24 Tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder Rabbinaal toezicht) per KG. f 0.25 Tarwebrood (ongebuild: bruinhrood) per K.G. f 0.20% Roggebrood (zie noot 2) Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaairt) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter Volvette jonge Goudsdie en Edam mer kaas met Rijksmerk 1) Volvette jonge Goudsehe kaas 1) Jonge Edammer kaas (404-) 1) Jonge GoudSche kaajs (40-f) 1) Kaas in Edammer- en Goudsch per K.G. f 0.16 per K.G. f 0.26 per KG. f 0.22f per KG. f 1.60 p. KG. f 0.57% p. 1/3 KG. f 0.55' p. i/a K.G. f 0.55 p. Va K.G. 1 0.510 p. 1/2 KG. f 0.42% p. Va KG. f 0.37% model (30-f-) 1) K"«rs in Edammer- en Goudsch model (20-j-) 1) Magere Edammer- en Goudsche kaas p. i/a K.G. f 0.27% Friesche nagelkaas 1) p. KG. f 0.3Ö Koffie (Santos) per K.G. f 1.1© Cichorei (in pakjes) p. 0.1 K.G. t 0.06 Suiker (witte geraffineerde) per K.G. f 0.55' Zout per KG. f 0.09' Zeep (zachte, witte of gele) per KG. JT 0.32 Soda per KG. f 0.071 Petroleum per L. f 0.11' Omtrent rijst, havermout. boonen. erwten, aardappe len, uien, kool. verschillende -ingemaakte groenten, mar garine en (raapolie fis een prijsregeljjag nog in over weging en deze zal nader worden kenbaar gemaakt- De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten lover niet-inamttnemilng van bovenvermel de maxima, alsmede wensehen oma voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stel len, öf wel om met het oog op plaatselijke omstandig heden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht je worden tot den Burgemeester. 1) Deze prijzen zijn niet van ljge|passiing op oude kaas soorten, room- en lunchkaas, Leidsche en Delftschjö komijnekaas en kaas bereid onder Rabbinaal toezicht Onder kaas gemerkt 40, 30 of 20 -f- wordt kaas ver staan, welke respectievelijk 40 pci. of meer 30 pet. of meer of 20 pet of meer vet, m de droge stof bevat Opgemerkt, wofldit nog, dat de vorenbedoelde prijzén slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd' voor verbruik in Nederland. 2) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend Voor het gdheele land, kan in verband met a© zoo uiteen,- ■oopende bereidingswijze in de verschillende provin ciën met worden vastgesteld Daarom zal zulks voor •elke provincie afzonderlijk geschieden, fin overleg met fle provinciale Rogge-commissies. Schagen, 7 Augustus 1915. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN achtig niet meer welke van de vele Bodewijken het Is) dien beschouw ik als een slachtoffer van de vaoan- tie. prooi van "t duivels oorkussen, 'n kerel, om me delijden mee te hebben. Dat kan gelukkig alleen een koning ('t zij een land- of geldkoning) en inog eön "paar dergelijke beklagens waardige menschen overkomen. Want zoo'n rijkaard mist juist wat 'n arm meosch zijn gelukkig bezit mag noemen, nJ. het „heilig moeten Ja! hoe armer de mensch, hoe rijker aan dit zeker niet te Versmaden bezit! Althans een kleine vergoeding voor zooveel ge mis! Neen! het moeten is niet, wat het wel eens genoemd is ,^het hardste waard in de mensdhielijke taal'". Dal schijnt wel dikwijls zoo. En zóó voelen we het ook menigmaal. En op dit ©ogenblik, nu ik de van de rust nog roestige pen met trage vingers over het papier drijf, voed ik een sterke neiging tot deze Zienswijze over te hellen. Maar daar is in mij een uit ervaring geboren weten, diat zegt: „Neen! daar is een moe ten' dat 'heilig" genoemd mag worden. Hét is goed: en heilzaam dat de roede van 't moeten ons achterna zit. En als we verstandige menschen willen heeten, dan zouden we met den dichter moeten zeggen: „Wij kennen en kussen de roede Die rustloos ons drijft op ons pad'". Daar zijn in onze diagen menschen, die prediken als een ideaal: „Geen mensch! moest eigenlijk moeten''. Indien die prediking inslaat (en dat gaat wel, de meeste menschen willen daar wel aan) en andaen, onze Samen leving naar dat recept zal worden omgezet in 's He mels naam! dat men er juij van uitzondercEn liefst nog eenige millioenen. met mijWat zou 'het een. jammerlijke janboel worden hier op dit onderaardschel Ik waag het niet te beschrijven, hoe het er met het leven van mij ze!ven en dat van de bovengenoemde} millioenen zou uitzien. Maar ik kan me 'i wel zoo on geveer voorstellen. En 't is geen verheffende aanblik'! Geen 'mensch knoest {moeten? Zég leens (eierlijk, gij mensch, die nu na welvolbraöhten dagtaak te midden van de uwen geniet van een welverdiende rust en u daarin gelukkig gevoelt wat zou er van dat „welvolbrachle' en „welverdiende'' en van dat „geluk" zijn terecht ge komen, als het moeten eens niet de teugels in handen LXVL We' kunnen het ideaal Iniet met de hand vatten. Maair wee hem die het uit het Ptog verliest THOHBECKE. Eerst de wil, dan de kracht, dan de Wverwinning. MULTATULL In mijn laatste brief beloofde ik het een !e doen om bet werkwoord, waarvan „vacaaille' afgeleid en dat „ledig zijn" beteekent, nog eelns naar aloudcn trant te vervoegen. Dat is mij met betrekking tot heft schrijven van dieze brieven wonderwel gelukt Sinds het midden van (de'vorige maand' heebt mijn pen, die gewoonlijk' met den dichter kon klagen: ,,Des drijvers gewéldige roede Jaagt rustloos mij voort op mijn pad! zich' kunnen verlustigen fin een buitengewone jrust. Of het mijn pen goed gedaan heeft? Bi betwijfel het, want zij levert mij het overtuigend bewijs dat „rust' roest". En „de drijver"? Ook „rust roest"? En men zegt altijd1, dat ©enigen tijd omgeving en werk en zorgen van zich afschudden den mensch verfrischt en hom er toe brengt straks de pude arbeid met verjongde kracht en vernieuwde lust op zich te nemen. *t Kan zoo zijn. Ja;! ik meen er zelf wel eens iets van be speurd te hebben. Maqr dan kwam dat gevoel van vcrfrissching, van verjongde kracht en vernieuwde lust eerst later, als 't juk van den Ouden arbeid al weer een tijdje gedragen was. Maar mijn eerste indruk is altijd weer: „Wat kost het een moeite om dien vasten gere- gelden gang èr weer in te krijgein!" Het gareel is zoo nauw en klemt Het Juk' ligt nog niet op ide juiste plaats en drukt pijnlijk. De eerste arbeidsdagen geven een gevoel als 't vogeltje, dat na ontsnapt te Zijn, in 't enge kooitje is teruggebracht Ja! de traagheid der stof is 'wel groot! Aan niets went de mensch zoo gauw als aan niets doen of laat me misschien liever zeggen aan het doen- waarin-hij-lust-heeft, wat op den langen duur een bit- ter klein beetje verschilt met nietsdoen. En die Lodewijk, die zich" fin de geschiedenis den eerenaain „de Doeniet" verworven heeft (ik weel waar „Geen mensch moest moeten? Ik zou zeggen: de meeste menschen moesten meer moeten. Dan zou er in hun leven ook meer zijn va!n dat goede en dat geluk, waarvan ik zoo juist sprak. Neem voorloopig althans kunnen we 't moeten als motor 'niet missen! Dienken we alleen maar eens aan die vele Onaangename en moei lijke dingen, die talrijke menschen fin 't IaJatslverioo- pen jaar op de schontHBRs zijn gelegd, en die ik niet nader behoef aan te duiden wat zou er van zijn terecht gekomen als het moeten er niet als stuweinde kracht had achter gezeten? Onder den zinspreuk „T moet maar moeten", zijn er in de laalste tijden offers gebracht, waarvan het „geen mensch moest moeten" niet veel van zou hebben terechtgebracht En dus wij blijven er bij: het moeten is „heilig" en „gezegebd". Maar 't is niet 't hoogste. „Willen",, fis hooger dan „moe ten". En (dus tóch het ideaal: „Geen mensch moest eigenlijk m 01 et en" maar. „Ieder mensch moest eigen lijk willen". Maar zoolang we Idat hoogste nog niet kunnen grij pen, moeten we het mindetf-hooge niet als minderwaar dig terzijde werpen. Met een noodbrug komen we toch ook aan de overzij^ en een „noodhulpje"doet haar werk toch ook menigmaal goed'. Het beste schijnt mij voorhands voor den mensch het hoogste, het beste, de vrijhield van willen, "die we nog niet kunnen grijpen, niet uit het oog verliezen, maar ondértusschen met dankbaarheid aanvaarden, en met beide handen vasthouden wat voor 't grijpen ligt: de dwang van het moeten. Dat deze brief thans onder uw obgen komt mag u een bewijs zijn, dat ik in dezen heb gepoogd mij aan dezen levensregel te houden. X. Binnenlandsch Nieuws. nieuwe niedorp. Des Maandagsavonds van Schutkermis zal in het lokaal van dein heer C. Kooiman alhier optreden het zoo gun stig bekende Belgische zangersgezelschap. Den liefheb bers wacht dus weder een genotvollen avond. langedijk. Nu door het raadslid Van der Toom te Oudkarspel een voorstel in uitzicht is gesteld, om over te gaan tot de oprichting van een M.U.L.O. school, wordt in on derwij zerskringen de vraag besproken, of het niet goed zou zijn, dat de 4 gemeentebesturen zich met elkander verslonden, ten einde gezamenlijk voor - den geheelen Langedijk zulk een school te stichten meer in 'teenhum Wij vernemen, dat Bond van Ned. Olrüdenv. en Volks onderwijs deze zaak onder 't oog zullen zien. langedijk. Nog steeds blijft de toestand voor (de Langedijker bou wers goed. De prijzen der producten zijn mleer daJn be vredigend. Wel zijn de prijzen (dier aardappelen sinds, het in werking treden van het uitvoerverbod «einaigszaius gedaald, doch zij zijn nog van dien aard, dat van eefli loonende opbrengst kaïn worden gesprokén. Dit js ook het geval met die der andere producten, zoodal pp het oogenblik, en die toestand bestaat reeds een jaar, er algemeene tevredenheid is onder deh tuinbonwetnss tand. langedijk. Voor de tuinbouwstreken in Noordholland is eön commissie van 5 leden benoemd, toegevoegd aan de Groep Veilingwezen van den Ned. Tuinbouwïaad, ten einde a.hw. een permanente Commissie te hebben om de belangen van dein tuinbouw, vooral in verband met maatregelen Voor uitvoerverboden, bij de Regee ring te bepleiten. Voor den Lapgedijk heeft daarin deneer A. Barten te Nooidscfharwoude. zujdscharwoude. Het fanfarecorps zal, aangelokt door het behaalde succes, in 't vervloilg meer .volksconcerten in do open lucht geven. Daartoe ontbreekt baar echter nog een muziektent, waarom er pogingen fin het werk worden gesteld, tx>t de stichting daarvan te geraken. Wiel licht dat een beroep wordt gedaan op (den gemeenteraad, tem einde een subsidie te verkrijgen. oudesluis Dinsdagochtend was het .feest voor de kleintjes de Openb. Lag. School alhier. De lokalen waren opge- vroolijkt door groen en verdere versiering. Verschil lende spelletjes bidden de kinderen aangenaam herig, terwijl gezorgd werd, dat (de mondjes in de pauzen gaan konden. Ten slotte werden de prijzen uitgereikt en ont-1 plaatselijke commandant te Pétersburg heeft den ver ving ieder het cadeautje. Opgewekte gezichtjes, zingend koop van versdie vruchten, bessen en groenten ver uit de school naar huts gaand, bewezen het genot, dat ze gesm'.akt hadden. Den volgenden dag om zeven uur vertrokken de hoog ste "klassen naar Haarlem. Na een wandeling naar hel Haarlemmerhout, werd jle trein naar Zandvoort geno men. A-m zee vermaakten ze zich! kostelijk. Enkele uren daarna ging men per spoor naar Amsterdam. Van het Centraalstation bereikte mem. per tram Schm- kelhaven. Van den speeltuin werd genoten. Ondertus- schen zorgde een poppenkast voor de noodige afwisseling. Vervolgens tramde men tot het Koningsplein gm al wandelend door Heiligen Weg en Kalversfcraat enz. het magazijn „De Bijenkorf" te bereiken. Wanneer idit bezichtigd was, brak langzamerhand de tijd Van vertrek aan. Op den terugweg werd nog veel pleizder gemaakt. Eindelijk werden de leerlingen in schooi nog onthaald en behaalde nog menigeen een prij'sje in de tombola. Dankbaar voor al het genotene, trokken allen huis waarts. anna paulowna. Met ingang van de volgende week zal deze gemeente weder z.g. regeeringsvarkens ontvangen en wel 5 stuks. In verband hiermede zijn door den Burgemeester dezer gemeente de volgende prijzen vastgesteld: gehakt «f magere lappen 60 e., doorregen lappen 55 c., vette lap pen 50 c., corbonades 60 c„ rollade 70 c., reuzel 55 a, versch vet spek 50 c. en gerookt spek 55 a, alles per KG. aartswoud. Tijdens het hevige onweder dat Donderdagmiddag boven ons dorp woedde, sloeg 'do bliksem in de land bouwerswoning, toebehoorende aan den heer J. Koorn en bewoond door den heer L. Koirver. In zeer korten tijd lag alles tegen den grond, zoojdat niets gered kon worden. Een knaap, afkomstig uit Kolhom, die toevallig in het huis een schuilplaats had gezocht, moest per rij tuig wonden weggebracht, daar hij, hetzij door scln-ik of door bedwelming, niet fin staat was zelf huiswaarts gaan. spanbroek Onze wijkverpleegster, zuster de Lange alhier, slaag de gisteren voor Tuberculosebezoekster, waarvoor haar een medaille werd uitgereikt ONWEER. Uit Bedze (Dn) meldt de „Ass. Ct", dat Woensdagmór gen op 20 min, afstand vatn Groningen, de bliksem sloeg in de woning van W. Pera aah dënPefizerweg. De vrouw stond in de .geopende zijdeur, een venter Stond voor haar, dus buiten, zijne waren aanbiedende: haar echt genoot zat in een zijkamertje met twee Mndereto en een oude moeder om de taM. Plotseling was alles urn en zwaveldamp <xm hen heeu. De wouw zeeg bewuste loos neer. Haar echtgenoot zag haar nog vallen, maar viel toen ook van den stoel, terwijl eene groote ruit van het raam', waarvoor hij zat, stuk sloeg. De oude wouw en de kinderen bleven ongedeeld. Weldra kwamen ook de ouders weer bij, doch (ie man voelde zich 'Woens dagavond nog zwaar in het hoofd, terwijl het de vrouw nog in de ooren suizelde. De venter, die was staan gebleven, klaagde over pijn in de keel en vervolgde eerst den tocht met zijn kar, doch voelde zich alras zooi onwel, dat hij weer stadwaarts moest trekken. De schade is betrekkelijk gering. MUNITIE VOOR NEDERLAND. Een Reuter-teliegiram1 uit Londen van gister meldt De Morning Post verneemt uit Washington, dat verschepingen van munitie naai- Nederland de aan dacht trekken en dat de ambtenaren van het tl parlement van Handel te kennen geven, dat de Nederlandsche regeering bezig is, zich op gebeur lijkheden voor te bereiden. Een telegram uit Londen aan de N. R. CL is Seis uitvoeriger en luMt: Amerikaans che verschepingen van schietvoorraad naar Nederland bevestigen de onlangs in omloop geweest zijnde berichten, dat de Nederlandsche regeering greote bestellingen van kogels met stalen mantels, granaat kartetsen en geel en rood koper heeft gedaan bij een New-Yorksche firma, die haar capaciteit zeer heeft ver groot De verschepingen naar Rotterdam vangen nu aan. De cijfers over den uitvoer in Juni- naar Nederland van artikelen van de categorie geel koper betreffen grooten- decls geelkoperen hulzen voor granaten en platen geel' koper om granaathulzen te maken, ten bedrage van na genoeg 25.000, terwijl de uitvoer van geel koper naar Nederland over hét geheele laatste financieele jaar slechts op 1040 geschat wordt. De cijfers van dan den uitvoer in Juli zijn nog niet openbaar gemaakt 3. De conclusie door het Londensche blad aan ambte naren van het departement van Handel toegeschreven ïs nog al eigenaardig. Natuurlijk gaat ons land zich op gebeurlijkheden voorbereiden, zooals het dat gedaan heelt van het oogenblik dat de oorlogsbedreiging ernstig werd in Juli 1914. En dat onderdeelen van ammunitie, die hier dan wordt gemaakt, uit het buitenland wonden be^ troldcen was ooit geen geheim. Het doel van dit bericht is dan ook nog al doorzichtig. BOTER VOOR HET .BINNENLAND. Men meldt uit den Haag aan het Hdbld. Het blijkt ïan het Rijkscentraalbureau voor den uit voer vbn boter, dat er voor hef binnenland onvoldoende boter beschikbaar is. Er is deze wéék namelijk een1 tekort van minstens 50.000 KG. bij een productie van ruim 1000000 KG. In verband hiermede is beslaten le voor de week van 1522 Augustus slechts voor 55 pet. der productie consent te verleenen. en 45 pet voor binnenlandsch ver bruik Jfi bestemmen, 2e de beslissing over de ^verlenging van den geldigheidsduur der volgens de ministerieel*; beschikking |Van 6 Augustus j.L ingeleverde cofnsenten aan te houden, totdat blijkt, dart er voor het binnenland vol doende boter manwezfg is. Gemengd Nieuws, LEVENSLANGE VERBANNING. Henri Racane, directeur van een parfumerielab riek te Mentone, die door bemiddeling vOn een ïïrma te Lausanne wa.n de firma Johaan Farina te Keulen 500 K.G. olijfolie had" gezonden, is door een kijjgsraad lot levenslange verbanning veroordeeld. EEN EPIDEMIE fÈ. PETERSBURG? Uit BERLIJN, 12 Aug. Het stedelijk besluur van Pe- tersbuvg heeft bij den ministerraad een millioen roe bel aangevraagd ter bestrijding van de uitgebroken epi (leinio ^cholera). Dc raad heeft zoo juist 600.C09 ros bel lloegestaan voor de twee komende maanden. De boden. ZOO SNEL ALS DE BLIKSEM. Als we willen zeggen, dat iets allervlugst moei gebeu ren, spreken we van: als de bliksem, als de wind. in een oogenblik, zonder ons rekenschap te geven van die tijdsbepaling. Wat is eigenlijk een oogenblik Volgens pholografischc opneming van de beweging van de menschelijke óog- teden heeft men kunnen constateeren, dat men in 4 seconden 20 maal met de oogen kan knippen, twin tig maal ze kan openen en sluiten. Ergo duurt een „ogenblik" 6en vijfde deel van een seconde. Van de snelheid des bliksems weten we minder. We mogen anders wel, dank zij de vele waarnemingen, aannemen, idat de snelheid wah flen bliksem nauwelijks een duizendste van een seconéfc bedraagt. Dus zou de bliksem in één seconde wel een KM. afleggen. En hoe staat het met de snelheid van den wind? De wind, die zoo hard waait dat men van een storm spreekt heeft een gemiddelde snelheid van 25 Meter per seconde of 90 KM. per uur; zoo snel rydt een trein b.v. De orkaan beweegt zich voort met een snelheid van 144 KM. per uur. Dit wordt echter ook nog 'door uit vindingen van den mensch overtroffen, want tijdens proeftochten met electrische treinen bereikte men eén snelheid van 210 KM. per uur. Het toonbeeld van langzaamheid is de slak. De ge wone boschslak ziet kans om zich in een seconde 0.6 X0.M. voort te bewegen. Vergeleken met deze is de zwarte wegslog, die 3.3 m.M., in een seconde aflegt, een hardlooper. Maar de laatste heeft ook geen huis te dragen. EEN DAAD VAN PIöTEIT. Bij het Fransche parlement is een voorstel ingediend, waarbij ide minister van Oorlog gemachtigd wordt, om op kosten van den staat de noodige terreinen aan te koop en voor het begraven van Engelsche en Belgi sche soldaten, die in Frankrijk zijn, gevallen. De Fran sche staat zal niet alleen de kosten van de terremetii dragen, maar ook de kosten van de begrafenis en van het onderhoud dezer, kerkhoven. PAARDENVLEESCH IN ENGELAND. Vóór den oorlog werden massa's voor de slnchfhonk bestemde paarden uit Engeland over Laith 'uitgevoerd naar Nederland en DuitschlaacL De oude paarden blijven nu in Engeland, waar men tot jdusver nagenoeg geen paardenvleeseh gebruikt De veie Belgen echter, die Engeland thans herbergt, zijn wél gewoon aan net gebrjiik van dit goedkoope en goede voedsel en zoo hebben de omstandigheden ertoe geleid, dat o.a. te Glasgow door Belgen reeias drie paar- aenslagerijen zijn geopend ia de armere wijken, waar versch, gezouten en gerookte vleiesch wordt verkocht vooral ten behoeve van ide mindergegoede BeJgen. Een medewerker van de Manch. Guardian spreekt jde hbop en verwachting-uit, dat ook hét Engelsche pu bliek er door bet gegeven voorbeeld toe zal worden gebracht, het eens met paardenvleeseh te beproeven. Reeds wordt nu te Glasgow een vierde vinkei op gericht, dïimaal niet door Belgen maar door een fir ma, die anders bij den paaftdenuitvoer naar Nederland is betrokken Die uitvoer zal dus mogelijkerwijze na den oorlog niet in dezelfde mate als vroeger worden hervat. GESTRAFT. De Rrusselséhe correspondent van het Hdbld. meldt: Maandag, koirt vóór den avond, werden, onverwacht talrijke betrekkelijke kleine berichten fin het centrum der stad aangeplakt Dadelijk tallooz© nieuwsgieiigett£> Men drong elkander ter zijde om toch met één oog ie kunnen lezen. Gelach ot verontwaardiging, al naar 't karakter van den lezer. De stedelijke regeeriug maakte bekend, dat twee straten der hooklsrtad straf had den opgeloopen. Door 'den Duitscher opgelegd. In een 'vorig schrijven deelde ik u mede, dat de Duitsche militaire gouverneur strenge maatregelen had genomen met het oog op den verjaardag den 4|dan dezer van de schending der Belgische grens door do Duitsche legers. Vroeg in den avond moesten alle win kels en koffiehuizen tvortlém gesloten, één. uur later mocht zich geen mensch meer op de verkeerswegen der we reldstad vertponen. En ik vroeg me dan af, want ik ken de Brusselsche bevolking, of de 4de Augustus- wel éven rustig zpu ten einde loopea als, enkele dagen» vroeger, de nationale feestdag. Betrekkelijk rustig fis het dan toch geweest.. Behalve, zooals het nu blijlct in twee straten van het stadscentrum, met name de Trapstraat en de Dam straat Op die twee plaatsen heeft de bevolking ach onderscheiden. Het zijn trouwens bii uitstek volksbuur ten) De trapstraat is zelfs zéér bekend om haar vefe kleine winkeltjes (tabakswinkels en specerijenmagazijn- r vooral) en om nóg talrijkere herbergen, vlak bij Hoogstraat, onze Jordaan. Den 4den Dezer moet het er dan ook nog al rumoerig zijn toegegaan. Onder meer hebben er ,na 7 uur, uit de gesloten huizen, hon derd wekkers hun rinkelend geratel ten blauwen hemel laten Opgaan. Tallooze gramoionen stuurden vaderlands lievende airia's, waaronder de onvermijdelijke Marseil- laise, de wijde wered in: al die Instrumenten gierden natuurlijk tegelijkertijd. Bovendien werden al de voor handen zijnde electrische schellen en huisklokjés duch tig in beweging gesteld. Het was, met een woord, een helsch leven. Dit spektakel schijnt' den heelen avond te» hebben geduurd. Daar al de vensters m de straat open waren, kon door de politie niet mef zekerheid worden Vast gesteld, uit wélke kamera, verdiepingen of zelfs huiden de verwarde en verwarrende geluiden en schreeuwen hun weg "baanden door de ruimte. En toen af en toe ook een Duitsche wacht opdook, werd zij eenvoudig onthaald op eejouw. En niet alléén opgejouw, wat niemand wondt; doch ook uit de dakvensters op an tieke pannen en potten. Gelukkig zijn er onder deze blindelings gegooide projectielen geen - treffers geweest Niemand wera zelfs gekneusd. De stad Brussel heeft nochtans heel wal moeite gedaan omi de idaders te ontdekken. Echter te vergeefs. En omdat de daders niet ontidekt zijn kunnen worden, moet nu de heele bevolking der beide straten boeten. Gestraft door den gouverneur van BrusseL Van Maandag af moeten de in de Trap- en in de Damstraat gelegen herbergen c:i magazijnen te zes uur, Belgische tijd, sluiten. Te ze ven uur inag geen bewoner der straat nog op den weg komen. Hij moet naar kooi. Deuren en vensters moe ten ook dicht worden gedaan. Een en ander gedurende veertien volle dagen. Voor de naleving van. dit be'>l heeft d Brusselsche politie te zorgen. Dui'sche patroil- ies zullen zich echter af en toe man komen verge wissen of 't besluit streng wordt in acht genomen. En de

Schager Courant | 1915 | | pagina 1