11(11111 NllllS- DINSDAG 17 AUGUSTUS M15. 58ste Jaargang. No. 5643. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHACEl EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot *8 morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIES in het eerst nitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - tol. Telend. No. 20. NIEUWE NIEDORP. Mej. M. Ilansink, wijkverpleegster alhier, heeft met gunst.giu uitslag te Alkmaar examen afgelegd als enquetiice voor de Ned. Gentr. Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose. WIER1NGEN. Uitslag van de stemming vcor éen lid M>n den Ge meenteraad, vacature-Ohreen, gehouden op Zater dag 14 Augustus. Uitgebracht 402 geldige 'stemmen. Van onwaarde geenJe. Hiervan verkregen de heeren W. F.'Lub (S.D.A.P.) 194 stemmen en J. Rotgans Sz. (Vrijz.) 208 stem men. 1 Dus gekozen de heer J. ROTGANS Stz. WIEIUNGEN. Vopr rekening van 67 leden onzer onderafdeeling der V.p.N. werden jH. Vrijdag op de Ainstordainsche eierenveiling geveild 8G07 kipeieren en 241 eéndeie- reu. Do hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeièren van f 6.50 tot en met f 8.25 per 100 stuks en voor de eendeieren f 6.70 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leder voor de kipeieren per kilo ontvangen f 1.03 en voor de eendeieren f G.20 per 100 stuks. Voor de kipeieren zal per stuk berekend worden uitbetaald voor die van 15 in een kilo 6.93 cent, 16 in een kilo 6.44 cent, 17 in een kilo 6.10 eeajk en van 18 in een kilo 5.80 cent. Gemiddeld wordt schoon per 100 stuks alzoo uitbetaald f 6.25. Handel vlug met hooge en vaste prijzen. DIRKSHORN. Zaterdagavond werd ten huize van don heer L. Wink alhier gehouden de algeineene vergadering van de yerecniging „Door onls, voor ons".- Bij ontstentenis van den voorzatter, werd de ver gadering geopend door den heer G. Kuiper, die het betreurde, dat zoo weinig leden waren opgékolmen (slechts 22) voor deze belangrijke jaarvergadering. De penningmeester, de heer "A. Kistemaker, leest nu zijn reekening over het afgeloopen Jaar voor, aangevende een totale ontvangst van f 3837.47, nl. saldo vorig jaar f 2275.57, 'coritribulue f 1480.70, van donateurs f 7, rente boerenleenbank f 72.90, van boekjes 1' 1.30; bij een totalfe uitgalaf van f 1882.10, waarbij 318 uitkeeringen van f 5. Het saido is dus thans f 1055.37, dat is f 320.20 minder dan het vo rige jaar. Deze groote vermindering van het reser vefonds komt voor een deel op rekening van de mo bilisatie, daar verscheidene, leden dit «jaar, volgens reglement, niet hebben gecontribueerd. Namens de commissie voor het nazien der reké- ning, bestaande uit de leden J. Snijder en P. Wink en den donateur L. Reuvers, wordt door den -la'atste geadviseerd tot goedkeuring dor rekening, die te voren ten huize van den penningmeester is nage zien. Het jaarverslag'van den secretaris vermeldde geen belangrijke zaken. Alsnu komt in bespreking de -vraag of de veree- niging zal aangesloten blijven bij den Provincialen B<>nd van Ziekenfondsen in Noord-Holland. De heer A. Kistemaker, die als afgevaardigde voor Dirkshorn de algerneone vergadering van dien Bond heeft bijgewoond, adviseert -voorloopig lid te blij ven; zijn mede-afgevaardigde, de heer Bos, heeft bezwaren. Na ampele bespreking wordt besloten voorloo pig aangesloton te blijven. in plaate yan don heer A. de Groot, vertrokken, wordt tot commissaris gekozen de heer H. de Vries te Kalverdijk. Bij de rondvraag wijst de heer L. v. d. Gord op de in zijn oog onbillijkheid, dat gemobiliseerde 'leden thuis ziek geworden, geen uitkeering krijgen. Hem wordt geantwoord, dat een dergelijk Dersoon recht Leeft op gage en nienagegeld tijdens den duur der ziekte. Daar echter de door v. d. Oord bedoelde persoon zulks niet heeft ontvangen, zal door de ver- eeniging ter Levoegder plaatse-werden geïnformeerd. De beer J. Smit vestigt de aandacht op de uit keeringen aan leden, die reeds eenige jaren achter een deze hebben genoten en die men onderhand de vaste uiti.2eringen zou kunnen noemen. Hij is van meening, dat die voor het bestaan der vereeniging op den duur een gevaar 'zullen worden. Dat zijn verschillende sprekers, waaronder het bestuur, met hem eens. Up verzoek van de aanwezige leden zal dit punt voor de volgende algemeene vergadering op de agenda worden geplaatst. De voorzitter sluit nu de vergadering, die den gaiwjben avond in 't halfduister had gezeten, daar de gasdruk do laatste dagen te Dirkshorn vrij veel beneden peil is.* KOLHORN. Mejuffrouw E. A. Oudt, onderwijzeres alhier, slaagde voor de akte celioonschrijven, Middelbaar Onderwijs. MJLT DE NOORDERZON VERTROKKEN. Het departement van oorlog heeft aan verschillen de groote firma's hier te lande opgedragen het ver vaardigen van uniformen voor den landstorm. Een de/er firma's, die te Amsterdam gevestigd is, heeft een deel van haar werk weer overgedragen aan kleinere kleermakers-firma's in verschillende stf den. Zoo bad zij nok een overeenkomst gesloten met een sedert Maart te Dordrecht gevestigden kleer maker. De laatste bad voor dit doel -een pand gehuurd van de Levensverzekering Mij. Dordrecht op het Levensverzekuringsplein hoek Havenstraat, terwijl hij tevens een 15-tal naaisters in dienst had geno men, die in dat perceel werkzaam waren gesteld. Bovendien waren een 25-tal thuiswerkende kleer makers voor de vervaardiging der uniformen aan genomen. Twee te Dordrecht gevestigde agenten van groote naaimachine-fabrieken hadden een 12-tal trapnj&ai- machines geleverd. Alles was grootscheeps ingericht en liep ogenschijnlijk als op rolletjes. I>e kleermaker maakte goede zaken en zijn per soneel werd op tijd uitbetaald. Niemand had te kla gen, tut i. en eergisteren plotseling (te tijding vernam, dat de ondernemer met de Noorderzon was vertrokken. Zfroals te begrijpen is wekte dit bericht groote ntsteltenis. Het geheele personeel had nog ©en sveek locn of het verschuldigde bedrag vüor ge Prijs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. maakte en afgeleverde uniformen te goed. Volgens verklaringen van de betrokken pébsonen moet bet verschuldigde arbeidsloon in de nonderden guldens beloopen. Naar men ons mededeelde was de kleermaker Woensdag naar Amsterdam geweest, waar hij aan zijn firma de in voorraad zijnde kleedingstukken hac afgeleverd en daarvoor een. vrij aanzienlijk bedrag ontvangen. Sindsdien is hij niet meer teruggezien. Zijn vrouw Lad de naaisters en de kleermakers, di nog geld te verderen hadden, tegen eergieterbiorgen 11 uur ontboden, om hun geld te ontvangen. Toen men echte1 verscheen was de zaak gesloten. De ver tegenwoordigers van de nafllmachinefabrieken kon den nog bijtijds beslag leggen op hun eigendommen. Een machine is echter verdwenen. Onder het per soneel en de kleermakers die de verdwenene in dienst heeft gehad, heerecht groote verslagenheid, daar allen neg een meer of minder-groot weekloon hebben te vorderen. Dordr. Ct. ÜBEFSTAI VAN REGEERING81MAIS. Nadat Ier oorc van de rivierpolitie te Rotterdam was gekomen, dat in de helft der vorige maand in de Waalhaven aldaar, regeeringsmais gestolen zou zijn, heeft een daarop ingesteld onderzoek geleid tot de aanhouding van den schipper A. K. van de mo torboot Culemborg -en van J. J. van H., A. L. en P. M. L., allen bazen en werklieden van de eleva tor XI van de Graan-Elévator-Mantechappij, en te Rotterdam woonachtig. Met bun medeweten zou uit een destijds in de Waalhaven liggende en met re geeringsmais geladen lichter, in de motorboot Cu- lemburg 2400 kilogram mals meer 'zijn gelost, dan moest. Deze mais is door den motorschipper A. K. te Culemborg verkocht en van het daarvoor ontvan gen geld is aan d© aangehouden :drie werklieden van de graanelevator'XI door hem f 100 uitbetaald, welk geld zij gedeeld hebben. fn verband biermede is te Culemborg ook gear resteerd en naar Rotterdam geebracht do daar woon achtige H. A. K., de directeur van de paamlooze vennootschap Graan, Meel en Brandstoffenhandel, te Culemborg gevestigd. Allen zijn gearresteerd als -verdacht van diefstal of medeplichtig aan heling van het gestolene. N. R. Ct. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. De Winterswijksche grenswacht heeft een goede- vangst gedaan. Een zevental Duitsche spoorarbei ders, werkzaam aan 'de verharding-van dö lijn van Winterswijk naar de Duitsche grens wilden op den leegen bazaltwagen 2500 pond meel .vervoeren. Reeds hadden ze 1500 pond opgeladen, toen de wacht, hen in het oog kreeg. Deze arresteerde vier van de zeven smokkelaars met drie fietsen, 'terwijl de ove rige drie aan den haal gingen. De lading werd in beslag genomen en eenigen tijd later werd -ook nog de overige 1000 pond gevonden, verborgen in een boschje. De machinist wilde den trein eerst nog in beweging zetten, doch toen de wacht met het ge weer dreigde, stopte hij dadelijk. DE LANDSTORM. Naar wij vernemen, zou het in de'bedoeling van de regeering liggen, het spoorwegpersoneel en de betrokkenen bij den postr-'en telegraafdienst, en hè- hoorende tot den landstorm, niet onder de wapenen te'roepen. GEZEGENDE KRUIDEN. Men schrijft uit Limburg aan het Hdbld.: Evenals het hier op Palmzondag gewoonte is om kleine bosjes mragriepalm in de, kerk te doen zege nen, zoo vraagt men op 15 Augustus, den dag van O. L. V. Hemelvaart, den priesterlijken zegen voor allerhand bouquetten zomerbloemen. In de week vóór 15 Augusitus is ieder in de weer om de bepaalde soorten bijeen te zoeken; als men er vlug bij is. kan men nog dichtbij het gewenschte vinden, maar wacht men wat te lang, dan wordt het dikwijls lastig zoeken. In de omstreken van Tenio kiest men vooral Tanaeefum wormkruid of-redn- varen, in 't Timburgsch plat „kroedwisch"' genoemd maar veelvuldig worden de bommetjes aange vuld met Artemisia, b.v. Artemisia vulgaris, bijvoet, en Artemisia atsinthium. Fittere alsem, in 't Liin- burgsch plat bekend als „els". De voorkeur schenkt men dus wel aan planten, die aromatisch riekend zijn. Zoo komt t ook voor, dat een takje van een notenboom er aan wordt toegevoegd, ofwel, zooals in Zuid-Limburg het gebruik is, -bloemen van de kamille en het duizendblad. Enkelen gaan eelfs zoo ver, dat ze haver of een appel tusschen de bloe men plaatsen. Na het zegenen wordt de appel op gegeten, maar do gezegende kruiden-worden zorgvul dig bewaard. De een plaatst er een paar, evenals men dit met maagdepaim doet, op'een hoek van de akkers, tegen een deur- of vensterkozijn. En voor het overige gebruikt men eens een takje, om bij dreigend onweer in bet keukenfornuis te verbran den. Het wormkruid doét ook bovendien dienst als eeh blusmiddel voor kinderen; men trekt er thee van of laat de bittere bloempjes met veel stroop opeten. Ook bijvoet en alsem gebruikt men op ge lijke wijze, als ouderwetsche huismiddeltjes. ANNA PAULOWNAPOLDER. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden op Zaterdag 14 Augustus, des voormid dags 10% uur, in het polderhuis. Afwezig de heer A.-P. Sipman. Dijkgraaf, de beer J. Stammes, opent do vergade ring, waarna de heer J. K. Kaan, secretaris, de no tulen leest, welke onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Door Dijkgraaf wordt medegedeeld, dat van 'Ged. Staten over 1914 teruggave zal plaats hebben van te veel betaalde grondbelasting tot een bedrag van f 73.84. Voorts is ingekomen een schrijven van de af- deeling ..Het Witte Kruis", alhier, waarbij wordt medegedeeld dat zij voornemens is-een regenbak te stichten bij de vroegere scheepshelling te Ewijck- sluis, waarvoor van den polder een terrein wordt gevraagd in erfpacht groot 200 vierk. meter. Het Dag. Bestuur stelt voor op het verzoek .gun stig te beschikken en als pacht te berekenen den gewonen prijs van 2% cent per vierk. meter. Goed gevonden. \an de orde k-ur.t een voorstel tot het maken van een nieuwen duiker onder de Molenvarrt tusschen de perceelen bewoond door mej. Schenk en den heer Wiering. De begrooting van kosten voor een nieuwen duiker is: van hout f 22U0; van beton 2383 g'd.X- bedoeling van het Dag. Bestuur is,'de dui ker Zb cM. dieper te leggen dan de tegenwoordige, waardoor hij even diep zal liggen als de vloer on der d( spoorbrug. De bestaande duiker, licht Dijk graaf toe, is niet af, doch stuk 'gevaren. Er ls ten he' oeYO van het werk-reeds voor f 678 hout ge bruikt, doch deze kosten zijn in de raming begre pen. ;.et Dag. Bestuur stelt voor den duiker van hout te doen maken. Op een vraag van den heer K. A. Kaan, licht Dijkgraaf toe, dat het bestuur aan hout de voor keur geeft, omdat bet maken van een betonnen duiker 5Weken langer zal duren en dit acht het bestuur een bezwaar. De heer A. P. Sip man komt thans ter vergade ring. De heer P. D. Kaan zegt, dat het prijsverschil iets grooter is, omdat bij een betonnen duiker nog hou ten schuiven kamen. Do heer Wijdenes Spaans meent, dat béton veel sterker is en geeft daarom aan beton de voorkeur. Dijkgraaf acht beton niet wenscbelijk. omdat de weg dan zooveel langer -moet versperd blijven. Do heer Wijdenes Spaans zegt, dsat voor de ver- sperring van den weg wel 'geen toestemming zal worden gegeven. Spr. oordeelt dat een hulpbrug ge maakt dient te worden en dat het water in den eer sten tijd niet'door doch langs dm duiker kan af vloeien. Bovendien wil hij hem nog dieper leggen en dat kan door hem eenigszïns te Jaten afloopen. Na nog eenige discussie en na toelichting van den opzichter, dat uitvoering als 'door den hc-er Wijde nes Spaans bedoeld, wel 'mogelijk is, wordt tot stemming overgegaan over bet bestuursvoorstel. Dit wordt verworpen. Voor 'stemden de heeren A. P. Sipman, C. Tijscn en D. do Jong. De hoer L. C. Sipman zegt, nu blijkt dat het maken van een be tonnen duiker zonder "bezwaar mogelijk blijkt, hij daar ook voor is. Op dien grond 'verklaart ook de heer l'. D. Kaan zich voor beton. Het voorstel van den heer Wijdenes Spaans wordt nu aangenomen. Tegen stemden do "heeren A. P. Sipman en G. Tijben. Dijkgraaf deelt mede, dat van de heeren Webe- ling en Kuiper een billijke opgaaf voor het maken van een betonnen 'duiker is ingekomen en vraagt wat de vergadering wil, het hun gunnen-of aanbe steden. Nadat hierover door verschillende heeren het woord wordt gevoerd, wordt besloten tot-aanbeste ding over te gaan, met 13 tegen 4 stemmen; de hee ren Jb. Waiboer, Wijdenes Spaans, Rezelman en Stammes waren voor onderhands gunnen. Aan de orde komt nu een voorstel van het Dag, Bestuur tot verbetering van de landerijen in 'den Oosthoek, en vraagt hiertoe machtiging aan de'ver gadering om de Elvaajjtisltocht 'op te maken en bij den heer D. do Jong een duiker te 'laten maken. Hierdoor wordt veel verbeterd omdat het 'water vlugger naar de machine kan vloeien. De kosten zijn l egroot op f 150, -die op de begrooting, dienst 1916, uitgetrokken kunnen worden. Nadat omtrent dit voorstiel nog eenige toelich tingen worden verstrekt wijst de hoer Wijdenes Spaans op den slechten toestand der slooten bij den heer Gcertzema, hetgeen hem indertijd bij een brand is gebleken, toen geen water -voor blusflehing was te vinden. Het voorstel van het'Dag. Bestuur wordt aange nomen en tevens wordt dat Bestuur gemachtigd dat gene te doen wat noodig is, om den 'toestand bij den heer Gcertzema te verbeteren. Dijkgraaf zegt, dat er twee oude ketels, een ma chine en een vijzel bij stoomgemaal no. 2 te vcr- koopen zijn. De beer M. Wissekerke biedt hiervoor f 1000. Het Dag. Bestuur acht dit een gopden prijs wil bet den heer Wissekerke gunnen. Algemeen goedgevonden. Na eenige discussie wordt tevens goedgevonden, dat de schoorsteen bij genoemd gemaal .wordt ver kocht. Bij de rondvraag vraagt do heer Wijdenes Spaans of het onderzoek betreffende -het vrij schutten door visschers reeds is gehouden, waarop de Dijkgraaf ontkennend antwoordt. Voorts zegt do heer Wijdenes Spaans, dat enkele uudbeambten die van den polder een toelage krijgen in hun ouderdomsrente worden gekort, -daar 't Rijk de toelage als pensioen beschouwt; dit wordt door spr. betreurd. Medegedeeld wordt dat de polder het geeft als toelage en niet als pensioen en dat bet ook *elk jaar opnieuw wordt behandeld.' H ierna volgt 6luiüng. VERDACHT VAN SPIONNAGE. Twee dames uit Londen, 'ecne 0<jstonrijksche en eeno Duitsche, die uit vrees voor molestjatie Enge land verlaten en zich te Winterswijk gevestigd had den, zijn dezer dagen, toen zij door nieuwsgierigheid gedreven naar de Duiteche grens fietsten, bij het overschrijden dier grens door de Duitsche wacht gearresteerd. Meende men dit eerst te moeten toeschrijven aan het ongeoorloofd overschrijden, dier grens, thans moenen we te mogen aannemen, dat ze van spion- nage verdacht worden, waarschijnlijk doordien zfe ofschoon de Duitcshc Jta«l machtig, tusstehen de Duitsehers zich van het Engelsch bedienden. Daar ze reeds meermalen getracht hadden de gTens te overschrijden, werd de argwaan grooter en -hu zijn ze naar Munster overgebracht in afwachting van haar vonnis. f VERGEETACHTIGE REIZIGERS. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de ver geetachtigheid van reizigers, althans -in ons land, steeds grooter afmetingen gaat aannemen. Dit blijkt uit liet aantal goederen, achtergelaten door reizi gers met de H.D.8.M. en die in 191'. ver overtrof fen de voorwerpen, die men in 1913 in treinen heeft laten liggen. Op 24 en A25 Augustus a.s. heeft te Haarlem wederom de-verkoop plaats dier goederen, waaronder meer dan 2400 parapluies en 700 wan delstokken, ettelijke tientellen citybags en een schiep ontelbaar aantal kledingstukken. Natuurlijk ontl reken ook thans niet de fototoestellen en 'gou den en zilveren voorwerpen. PROEFVAART HET DE „R- VAN H SS -lI Men schrijft uit Enkhuizen-aan het Hdbld.: Zaterdag werd een proefvaart gehouden met de eerste der twee nieuwe veer booten tusschen Enk huizen— Stavoren. Reeds Maandag tevoren had een proefvaart, plaats gehad op de gemeten mijl langs dé kust van Texel, waarbij gebleken was, dat de boot- MJ gen doorslag van 215 per minuut vooruW- vartmd een snelheid maakte van '14.6 Eng. mijl en achterwaarts van 12 mijl per uur. Door een dubbele roerinrichting is het nl. -moge lijk, dat de boot in beide richtingen kan varen. Zij is er dus op ingericht niet in 'de havenruimten te F.nkhuizen en Stavoren te zwaaien, doch in volle zee. De „Van Hasselt" is een kloek'en sierlijk vaar tuig, dat tegelijk 2000 passagiers --en 100.000 KG. vrachtgoederen moet kunnen vervoeren. Het is ge bouwd op de werf van J. en 1L Smits te Krimpen 8. d. Lek en Kinderdijk. De geringe diepte der Zuiderzee maakte een bij zonderen bouw van de kiel noodzakelijk. Dit is een plaalkiel met zijkieuwen, waardoor men bereikt, dat do diepgang vóór en achter, wanneer do -ketels op peil staan en 25 ton steenkool in het ruim aanwezig is, slechte resp. 1.75 en 2 M. bedraagt. Niettegen staande den hoogen opbouw ligt dientengevolge bet vaartuig vast op het water en heeft een regelntuli- gen, stabielen gang. Voor alle 3 klassen zijn afzonderlijke hoven- en benedensalons cf kajuiten. Bovendien hebben de bei de hoogste klassen een rooksajon, restauratie-zaal en lees- en'schrijfsalon. De proefvaart ging van Enkhuizen 'uit met een wijden boog om Urk heen, zoodat men tenvollb ge nieten kon van het mooie uitzicht op dit eiland, en vervolgens naar Enkhuizen terug. LICHTE ATULETIEK. Op initiatief vxan de voetbalclub „E.V.C." én do gymnastiekvereeniging „Friedrich Ludwig Jahn'\ heeft zich hier een comité gevormd, dat zich ten doel stelt alhier (Edam) 5 September e.k. wedstrij den te houden in 'de zoogenaamde lichte aUiletiek. Het'comité heeft getwijfeld of het wel gepast was, ih dezen zorgelijken tijd feesten te organiseeren, doch het was van meening, dat waar het doel was verhooging van volkskracht en volksgeest, het in deze dagen niet achter kan blijven, waar hoog® ei- schen aan de natie gesteld kunnen worden. Het comité mag zich verheugen in den steun der militaire en burgerlijke autoriteiten. De overste Luden, commandant yan de groep Edam, en de heer H. J. Calkoen, burgemeester hebben het eerelidmaat schap aanvaard. De wedstrijden zullen bestaan 'uit personeele en groep-wedstrijden. De personeele zijn: 100 M. en 400 M. en 1609 M. hardloopen, hinderniswécüoop, dis cuswerpen, speerwerpen, slingerbalgooien, hoog springen, verspringen, Duitsche driesprong, polastok- hoogspringen, vertrappen en een driokaanp: 100 M. hardloopen, speerwerpen Jen polsstokhoogspringen; do groepwedstrijden zijn: estafetteloop en touwtrek ken. Tér attractie zulten nog gehouden worden een gymcana-race voor'heeren, en balgooien en stcmbus- weastrijd voor dames.- De prijzen zullen bestaan uit medailles en kunst- voorverpen. ANNA PAULOWNA. Gevonden voorwerpen. Ter Secretarie 'der gemeen te Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden zakmesje en een schroevensleu- tol. HET VREDESWERK VAN DEN PAUS. In de'Tijd vinden* wij oen herderlijken brief van den R.-K. aartsbisschop van Ütrecbt. Hij spoort daal in de geloovigen aan het vredeswerk van den paus met hun gebeden te steunen. „Meer nog," vervolgt mgr. van de Wetering, „do H. Vader wenscht, döi wij aan'ons gebed de boete doening paren. Hij verzbcht met bijzonderen aan drang, dat wij drie dagen achtereenvolgend of me tusschenpoozen,-naar goi^dvinden zullen vasten <n verleent ;.an allen, die dit doen. een vollen aflaat onder de gewone voorwaarden: biechten, comnuini- ceeren en bidden tot de intentie van Z. H.; welke volle aflaat ook kan verdiend worden voor de zie len der afgestorvenen. Hoewel drie dagen door den H, Vader bedoeld waren als zoogenaamde zwart- dagen, heeft Z. H. voor ons land welwillend toege staan, dat gewone vastendagen kunnen gehouden wor den. Ze i:iepen gehoudeil worden op alle dagen, die geen eigenlijk gezegde vastendagen zijn. Niemand is tot deze vasten verplicht; maar een ieder, die, aan den wensch van Z. H. gehoor -gevend, drie vasten dagen houdt, kan den vollen aflaat, door Z. H. ver leend, verdienen." VREÜESGERUCHTEN IN DE EN0EL8CHE PERS. Uit Londen, 16 Augustus. De Morning Post ver neemt uit Rome, dat naar een in bei algemeen goed ingelicht Milaneesch dagblad meedeelt, gelijktijdig met de Duitsche vredesvoorstellen aan Rusland door bemiddeling van den Koning van Denemarken, de Keizer eveneens de Nederlandsche en Grieksche re geeringen heeft aangezocht om als bemiddelaars mee te werken. De Keizer zou in zijn voorstel aan de Nederlandsche regeering erop hebben gewezen, dat de geografische ligging van Nederland en de onmid dellijke nabijheid van den oorlog, alle waarborgen voor de neutraliteit onzeker maken, met het oog op de veranderingen, welke zich in den militairen toe stand kunnen voordoen.. Daarom zou het in het belang van Nederland zijn, als het zijn beest deed om zoo snel mogelijk voor Europa den vrede te verkrijgen. Griekenland werd daartoe aangezet door de bewering, dat het voor het» zedelijk aanz&n van het land bij de Europeesche regeeringen van het grootste belang zou zijn, indien het den rol van bemiddelaar op 'zich nam. EEN WEERZIEN. In het vluchtelingenkamp te Eden spielde zich verleden week een aangrijpend looneeltje af. Een hd van het Maastrichtsche comité voor de vluchte lingen geleidde naar het kamp onder meer anderen ook een kindje, dat in het vluchtelingenkamp ver der zijn verzorging zou vinden. Bij aaDkomst van het kindje nam de burgemeester van het vluchtoord hei op den arm en droeg het de verschillende eetzalen door. In een der zalen had plo seüng een incident plaats. Een vrouw die aan tafel zat, het kindje ziende, slaakte een 'cshelleu gil en viel in zwijm. Toen zij later bijkwam, bleek, dat 't kindje haar eigen lieveling was, die zij bij haar vlucht uit Lelgië had verloren, en waarvan ze nooit meer gedacht had het' te zullen weerzien. Langen toeder omhelsde de moeder haar lieveling en ze wist

Schager Courant | 1915 | | pagina 1