Kaasmakersknecht. Ringsteken op Fietsen mn Boerenknecht, Deering Bindtouw Smederij tu Breezand een Boerenknscht, een Schippersknecht, P. FRANKENHOUT J. BLOKKER, Onderwijzeres Zondag 22 Aagustus Tevens Muziek voorden Dans. een Landbouwer Noodlijdende Militairen. Smederij. PANORAMA. EEN KWAJONGEN IN AMERIKA, TRAPMAN CO. SCHAGEN. Is Wieringen. een Baker, een Werkster. PANNEN. PANNEN. Jb. de Boer Pz. te Hensbroek A. de Groot te Rustenborg. Bouwkunde. eiken Donderdagmorgen DROGEN. DROGEN. groote partij goedkoop hont PUIK TRAPMAN Co. fransch op straat. Te Oerlijn heeft wegens „groben Unfug" terecht gestaan pref. dr. 'Oskar Vogt, directeur van het neuro-biologisch instituut. De professor was in hoo geer beroep gekomen van een door de politie opge legde boete van 30 mark. Prof. Vogt had in het begin van Mei op straat wandelend met zijn vrouw (een Francais©) en de gouvernante van zijn kin deren (een Fransch-Zwitsersche) Fransch ge sproken. Dat wekte de woede van een zekeren do minee Kettner, wiens zoon juist was gesneuveld en die nu zich ten zeterstc gekwetst gevoelde de taal van de vijanden van zijn vaderland te hooren.1 De dominee wendde zich tot den professor en riep dezen toe Duitsch te spreken, wajarop de professor hem opmerkte, dat hij zich met zijn eigen zaken had te bemoeien. Het einde was dat de lieeren elkaar beet- grepen, maar gelukkig kwam te rechter tijd een politieagent tusschenbeiden, die de heeren mee naar het bureau nain. 'De verklaringen der heeren voor de rechtbank liepen uiteen, geen van beiden was 't eerste met schelden en handtastelijkheden begon nen, maar op de verklaring van den politieagent nam de rechtbank aan, dat de professor den predikant het eerst had aangegrepen, voor dat feil kreeg hij tien maik boete. De rechtbank echter verklaarde, wat het Fransch spreken betreft, dat het gebruik van het Fransch op straat niet ontoelaatbaar is, al was het alleen maar, omdat vel© neutrale vreemde lingen zich van die taal'bedienen. En uitdrukkelijk verklaarde de rechHbank dan ook, dat de bóete al leen werd opgelegd, omdat een man van de sociale positie els prof. Vogt voldoend© 'tel fcfeh eerfching had moeten hehlen, om voor een handtastc lijken aanval op een bejaai den man terug te schrikken. wat een mens ch en levens1 Do van 2 tot 14 Augustus uitgegeven Pruisische verliest Ij» ten no.'s 290 tot en met 301, vermelden de namen van 50.025. gesneuvelden, verwonden en ver- nésten. Het tot nu toe op de dagélijkcstae Pruisi sche verlieslijsten vermelde aantal gesneuvelden, verwonden en vermisten bedraagt 1.700.594. Boven den zijn er 182 Saksische,' 242 Wurtembergsche, 211 Beiem-.he verlieslijfitlen 'uitgegeven, en 43 van de marino. de pressie OP ROEMENI6. Uit Sofia wordt aan de Neue'Zürcher Ztg. geschre ven: Het is een niet meer te loochenen feit, dat Turkije aan munitiegebrek begint te lijden! Reeds zond men uit Duitschliand eneige duizenden vaklui naar Kon- sta ntincpel, om daar een paar munitiefabrieken in te richten. Met het toenemen der "Russische heer schappij op de Zwarte Zee baatte echter ook deze hulp weinig. Want voor de bereiding van munitie, is behalve metaal ook steenkool noodig en die moét den Turken over de Zwarte-Zee worden toegevoerd. Het is dan ook feitelijk het gebrek aan steenkool, dat de beide schepen Goeben en Breslau dwingt wer keloos toe te zien. Dit gebrek aan steenkool zou Turkije ten val kunnen brengen, en daarom stellen de .Midden-Europeesche mogendheden alles •'in het werk, om Roemenië te bewegen den 'doorvoer van munitie en wapens vrij te geven. Men weet nu, dat de druk op Roenemë in'den laateten tijd een ern stig karakter begint aan te nemen. Het zal spoedig blijken, welke groep de sterkste is. Infcusschen, de toestand wordt in;Turkije met den dag nijpender. de overtocht over den weichsel van het leger van vvoyrsch. In den „Lokal Anzeiger" vertelt een officier die do operatla meemaakte, van den overtocht van het leger van Woyrsch over den Weichsel op 29 Juli. Met groote, geforceerde marsoben bij dag en bij nacht onder stroomenden regen, werd-het leger be neden Iwangorod vooruitgebracht. De vijand had daarvan geen flauw vermoeden. Plotseling, den 29 Juli, zag hij het Pruisische leger tegenover zich. Den middag van den 28sten Juli moesten alle offi cieren van ons bataljon bij den bataljonscomman dant bijeenkomen. Wij kregen het volgende bevel: „Om half twee hedennacht overtocht over den Weichsel, op tien plaatsen.,Onze brigade zijn drie plaatsen aangewezen. Den inhoud van patronenwa- gen meenemen. Ook drie „ijzeren porties" de man. Ook die voor de veldkeuken. Verder alle groote schanswerktuigen. De overtocht moet zooveel prioge- lijk zonder schieten, zooveel mogelijk zonder strijd plaats vinden. De vaart naar de overzijde vindt plaats in groote pontons door Ooetenrijksche pon tonniers geroeid, ieder op 10 man berekend. In de pontons moet bet gewicht gelijkmatig verdeeld wor den. Tijdons tic vaart mogen geen plaatsen geruild worden. Hot ransel afleggen, opdat men niet zinkt bij het in het water vallen. Geen licht, niet rooken. Het ontschepingspunt vrij maken. Daar een brugge hoofd aanleggen." Ik reed op patrouille de 15 kilometer vooruit naar den Weichsel, om den weg te verkennen. Wij trof fen elndelooze Oostenrijksche pontfoncolonnes aan, de pontons handig met stroo bedekt. De paarden die dfe ■zware pontons trokken, moesten meestal een halven meter diep door do modder. Maar het ging vooruit. Eindelijk kwamen wii aan den Weichseloever. En kele (mtuitcfiekogels vlogen ons over het hoofd. Oos tenrijksche oavaleriepatrouilles hielden den oever bezet. Op den terugtocht hingen wc stroomisschon als herkenningsteeken aan kruisen en hoornen langs den weg. Wij moesten 'zooveel mogelijk vrij veld voor de infanterie opzoeken. De troepen kwamen om roeds tegen. Om middernacht stond de brigade reeds bij F. achter den hoogen Weiohseldijk. De mannen konden een uurtje rust nemem- Om één uur werd aan den dijk in linie achter eikaar opgemarcheerd. Om half twee bevel tot in scheping. Onze brigade had ongeveer 50 pontons. Het moest dus in groepen gaan. De manschappen die achter bleven, trokken de pontons in den Weich sel. Snel waren ze vol en nu ging het or op los. Do Oo&tenrijksrhep inniers roeiden als bezetenen. E'-n prachtig gezicht. De maan staat helder aan den ho- mel. Een groot Duitsch zoeklicht zoekt van terzijde de overzijde van den Weichsel af. Onze artillerie overstelpte de overzijde met granaten en shrapnell's, dio huiveringwekkend en prachtig tegejijk daar op- bliksemend ontplofteen. De pontons gleden steids verder. Wij hielden den adem in. Plotseling, het was of ons bloed verstijfde, -begin nen de Russen met geweren te schieten. De Oosten rijkers roeien met alle macht. Ondanks eenige ver liezen gaat het voorwaarts. Er moesten ongeveer 800 meter worden afgelegd. Het water schijrat niet meer diep. Tot aan de borst waden wij er doorheen. De pontons koeren terug om anderen te 'halen. Snel door 't water en nu begint het. Wij schieten licht- kogels af om de anderen te laten merkeu dat wij erover heen zijn. Barrevoets, uit den slaap opgeschrikt, liggen de Russen in hun dekkingen. Wij 'er op of, ondanks het geweervuur. Een van onze kapiteeins va.lt naast mij en nog eenige dappere mannen er bij. 'Met de kolven cr op los, roepen onze landweermannen. Met een hoera slaan zij er op in/de bajonetten doen hun werk. Wij schieter- achter de vluchtenden aan. Het is een verschrikkelijk handgemeen. Mouwen worden zelfs afgescheurd. De Russen werpen ons handgra naten toe en een brandende massa tegemoet. Zij wijken echter. In het dorp Kobylnitza, vlak aan den Weich6el, zit de troep. Vooruit! Onze artillerie doet haar werk. Het dorp brandt. De Russen vluchten. Zij liggen bij honderden dood. Ook een Japansche luiten anUkolonel in Japanscbc uniform. Later von den wij ook eon weinig Japansche ammunitie. Ein delijk is het 1 ruggehoofd gereed. Een korte pauze en dan gaat het weer verder. Het bruggehoofd moet uitgebreid worden. Vijftien uren wordt gevochten. Den volgenden nacht doen de Russen vergeefsche tegenaanvallen. Onze artillerie, machinegeweren en Infanterie werpen hen met groote verliezen steeds weer terug. 1 de vredespogingen. Uit een bericht van de Daily Mail blijkt, dat de Ierscho bisschoppen gehoor hebben gegeven aan do opdracht van den Paus om voor den wede te wer ken. Zoo heeft, bisschop O'Dwyer, een brief tot John Redmond gericht om l.em aan te sporen den oproep van den Paus voor den vrede te ondersteu nen en de Iersche afgevaardigden te "vragen, hun invloed hij de Britsche regeeriug in die richting aan ue wenden. Redmond heeft geantwoord, 'dat hij zich niet gerechtigd achtte een beweging-voor den vrede te steunen, zoolang .de Duitsche regeeringzich niet geneigd toont, het onrecht tegenover België ge pleegd. goow te maken- et na; &thomboli en vesuvius in wer king. Het Griekscte stoomschip „Adriaticus", op weg van Athene naar Napels, was getuige van het gelijk tijdig weer in werking treden der drie groote Ita- liaai^ohe vulkanen: Etna, Stromboli en Vesuvius. De Etna vormde twee nieuwe kraters en in de oirtreving van de Vesuvius zijn 'niet minder dan 12 achtereenvolgende aardschokken waargenomen. Enor me rookwolken komen uit de ?drie vuurspuwende bergen langs do oostzijde van de Etna bedreigt een lavastroom het Engelsche casino te Measina. Rondom Napels is alles gebuid in een wolk van rooi» en stoom. De instrumenten op het Vosuvius- observatorium zijn door de aardschokken vernield. Uit de Stromboli slaan groote Mlammen en de lava loopt in zee. Te l-ïrindisi en Taranto zijn een aantal aardschok ken gevoeld. behandeling van etterende avonden met suiker. Suiker behoort tot de talrijke 'middelen, die, op grond van de ervaringen die men in dezen veld- t clit heeft opgedaan, aanbevolen worden tot be handeling van hevig etterende wonden. De wond wordt daardoor zeer snel gezuiverd en er ontwik kelt zich een .gezonde korstvorming, In de Münphe- ner .Mcdicinisclie Wochenschrift doet dr. Fackenhein modedeeling over de uitstekende resultaten die hij in het reserve-hospitaal te Kassei met dit eenvou dige middel heeft bereikt. In dit hospitaal werd bij hevig verontreinigde en etterende wonden behalv ve de gebruikelijke antiseptische middelen in de helft der gevallen gewone kristalsuiker gebruikt. De wond werd met suiker ingepoederd, met steriel gaas getamponeerri en met' celstof bedekt. Om Jden an deren dag werd het. verband vernieuwd. Het resul taat was verrassend. Binnen 4 h 6 dagen waren won den volkomen gezuiverd'en ook'bij groote dofecten van weeks declen trad door een gezonde,krachtige granulatie een volmaakte genezing 'in. De suiker werd ock in diepe etterige-kanalen in den vorm van suikerhoudende gaaetampona gebruikt. Verder wer den spoelingen en omslagen met gesteriliseerde sui keroplossing toegepast en tenslotte werd zelfs bij infectie» van gebroken beenderen de suikerbehande ling toegepast. Steeds was het succes voortreffelijk. Volgens dokter Fackenheim liggen 'de voor deelen van do suikerbehandeling ten eerBte in een snelle zuivering van de wond, ten tweede in een krachtig aanvangende granulatie, ten derde in een sterken prikkel voor de epitheliaeering en ten vierde in de goedkoopte en reukloosheid van de behandeling. In geen enkel geval heeft <men schadelijke invloeden waargenomen. een gescüenk van den paus voor oost- pruisen. De „Bayrische Kurier" meldt, dat door bemidde ling van den Pauselijken nuntius te München rngr. Fiuhwirt, 10.000 Mark zijn verzonden aan bisschop Frauenfcurg, als geschenk van den Paus voor de Oost-Pruisische inzameling. Daarbij is een schrijven gevoegd, waarin wordt gezegd: „De II. Vader beklaagt met innige deelneming het treurig lot der bevolking van de -Oostzee-provlncies, die wegens haar trouw en christelijke gezindheid 'n beter lot had verdiend. Tegelijkertijd begroot de H. Vader levendig de bewonderenswaardige offervaar digheid, die. geheel Duitsdhland, en zeker niet het minst de stad Müncben toont om de zwaar beproef de provincies ter hulp te komen. Als-teeken zijner vaderlijke liefde ca zorg zendt hij hierbij tiendui zend Mark.' zuinig met touw. Aangezien de vlne- en hennep-cultuur in Duitech- land bijna geheel is stopgezet, om meer noodiger ar tikelen te teelen, en van utt het buitenland bijna niets wordt ingevoerd, zal er spoedig gebrek aan touw komen. Van bevoegde zijde wordt het publiek daarom aanbevolen, zuinig te zijn met touw. De win keiiers mogen niet'elk klein pakje met touw vast maken, rie koopers dienen zich de moeite te getroos ten de pakjes ookzonder dat te dragen. Bij ont vangst van pakketten moet rnen het koord niet stuk. snijden, maar het voorzichtig lospeuteren, van stadhuis-klerk tot m1llionnair. In het begin van dit jaar was te Keulen, het ge meenteraadslid Frans ZilkenA gestorven, wiens ka pitaal in de millioerien liep. De erfgenamen hebben thans, naar de „Vorwarts" meldt, een groote teleur stelling ondergaan, daar zijn firma ondertusschen failliet is verkl&abd. ZPkens had merkwaardigen levensloop achter zich, die door eenige processen in ruimen kring bekend is geworden. Hij was Legonnen als schrij ver op het sterfhuis. Door allerlei, niet altijd even eerlijke manipulaties, kwam hij in het bezit van vermogen en ten slotte werd bij door reusachtige ?rond8peculaties_multijrillionnair. Hij maakte hier toe vaak misbruik van zijn mandaad als gemeen teradslid. Bij bet uitbreken van den oorlog, leed hij gewel dige verliezen, waardoor zijn gestel ernstig geschokt werd. Het passief van zijn firma moet vier millioen Mark bedragen. De afwikkeling van het faillisse ment is tijdens den oorlog onmogelijk, daar 't kapi taal grootendeels in onroerende goederen belegd is, die thans niet te verkoopen zijn. Advertentie n. Geboren JAC0B. zoon van J. DE WIT Az. A. DE WIT-Kuiper Jd. Texel, 16 Aug. 1915. Den 26sten Augustus a.s. hopen onze geliefde kinderen en te Stompetoren, hunne 12%- jnrigo echtvereeniging te her denken. J. Blokker. D. Blokker- Rentenaar. Dirkshorn, Aug. 1915. Heden overleed na een kortstondige ziekte onze eenigste lieveling TRIJNTJE, in den ouderdom van bijna zes maanden. Haar diepbedroefde Ouders H. RIJS G. RIJ^-Kistemaker. Schagerbrug, 14 Aug. 1915. lieden overleed onze ge- liefdo Echtgenoot, Zoon, Broeder en Zwager de heer J. TUINMAN, in den ouderdom van ruim 50 jaar. Mede namens de familie, de diepbedroefde Echtgenoote, C. TUINMAN—Breet Schagen, 14 Augustus 1915. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig ge liefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster GRIETJE NIEUWLAND, in den ouderdom van bijna zestien jaar. A. Nieuwland. J. NieuwlandBos. 1). PaarlbergNieuwland. C. Paarlberg. Fr. Nieuwland en Verloofde. A. Nieuwland. Solioorldam, 15 Aug. 1915. Terstond gevraagd een Kaasfabriek „Westeinde", Bar- singerhorn. Ondergeteekende betuigt bij deze mede namens do familie, zijn in- nigen dank aan de heeren Docto ren De Geus te 't Zand en Al- dershoff to Anna Paulowna, alsme de aan Mej. Hoogland verloskun dige te Oudesluis, voor alles wat zij hebben aangewend tijdens de hoogst moeilijke verlossing zijner Echtgenoote om haar in 't leven te behouden. Tevens zijn dank aan Mej. 8mit voor haar verleen de hulp, alsmede aan Ds. Groene- veld voor zijn woorden van troost tot ons gesproken, en aan allen die ons hun blijken van deelneming hebben gegeven. K. ZEEMAN Jnz. 't Zand Aug. 1915. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie, Vrienden en Bekenden voor do velo bljjken van belangstelling bij ons 1272-jarig hu wel jjk onder vonden. P. DE GRAAF. J. C. DE GRAAF-Schenk. Koegras, Aug. 1915. Burgemeester en Wethouders van Sint Maarten roepen op sol licitanten voor de vacante be trekking van in de nuttige handwerken der school Ie EENIGENBURG. Sollicitaties (ongez.) in te dienen vóór 23 Augustus 1915. Sint Maarten, 16 Aug. 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. Klerk, Burg. G. Schoorl, Weth. voor Dames en Heeren om prijs en premie bij den Heer P. RUIS t© 't Zand. Aanvang 4 uur 'b middags. Gevraagd goed kunnende melken, bjj Abr. Borst, Keins Schagen. Er biedt zich aan 207* jaar, kunnende ploegen. Br. fr. lett. O M, bureau dezer courant. Jb. VISSER Szn., Commissioniiair in Werkvolk, is Donderdag van 10-11 uur in het Noord-Holl, Koffiehuis ie Schagen. Sucho einen zweiten Moikerei-Gehiiiien für Kossol-, Maschinen und alle Arbeiten. Gehalt monatlich 60 M. Wfische, Kassen und Station frei. Gute Behandlung. Off. an Otto Riemann, Düaseldorf, Ellerstr. 64 Met deze verzoeken eenige nood lijdende soldaten van een der uitgestrekte velden van Noord- Brabant om een kleine gift voor een muziekinstrumeni, namelijk een Harmonica te koopen. Giften te zenden aan O. Koorn, 2e B. 4e O. 21e R. Inf. Val- kenswaard (N.B.) Terstond gevraagd om spoedig in dienst te treden, liefst voor 23 Augustus a.s. een bekwaam Schippersknecht, bekend met Renner Motor, op den motor dienst „Voorwaarts" Scha genAmsterdam. Schipper J. B. Bleeker Dzn., Schagen. in pakken van 25 K.G. a 70 gulden per 100 K.G., k contant verkrijgbaar bij Van der Kloot Co, de Cocksdorp, Texel. Gem. Anna Paulowna, Ondergeteekende bericht hier mede dat hij te Breezand heeft Hij beveelt zich beleefd aan voor alle bij het vak behoorende werk zaamheden, hopende door vlugge bediening en goed en solied werk veler gunst waardig te mogen worden. Beleefd aanbevelend, K. SMIT. Mi O Z 4§ C/3 Abonneert U op Een Vergelijking met andere geïllustreede bladen zal U overiulgen dat PANORAMA inderdaad het meesl actueele en hel rifkst geïllustreerde tijdschrift is met den best verzorgden tekst. PANORAMA verschijnt 2 X per week en kost bij abonnement SLECHTS *5 Cl. PER NUMMER, PANORAMA geeft in elk nummer een groote collectie prachtige koperdiepdrukplaten benevens boeiende verhalen en duidelijke onder schriften. LEEST het nieuwe Feuilleton boeiend van begin tot einde. Ieder die zich nu abonneert ontvangt het reeds verschenen gedeelte GRATIS. Voor de kinderen van de Abonné's wordt binnenkort verkrijgbaar gesteld een kostbare premie bestaande uit een Gedenkboek van den Oorlog, speciaal voor kinderen geschreven door den bekenden kinderschrijver Joh. Been. Dit Gedenkboek wordt op geheel nieuwe wijze samengesteld en geïllustreerd. Abonnementen op PANORAMA worden aangenomen in de Boekhandel 5 3* i sa c j/5 co V Hst goedkoopste adres vaar al lerlei klein en groot drukwerk is tij M. Jb. Mastert, Hippolvtushoef. Schrijfpapier per 1000 Vanaf f 3. Briefkaarten per 1000 f 2.25. Enveloppen per 1000 f 1.76. Nota's per 1000 f 2.10. -Cwitontiën per 1000 f 2.10. (kmvocatieblljetten per 1000 f 1.90. Melkbriefjes per 1000 f2.26. Sigarenzakjes per 1000 bedruk* f 1.60, onbedrukt f 0.70. Labels of haagadrefloeo per 1000 f 1.76. Programma's per 800 vanaf f 2. Qtroolbdljertrten per lOoO vanaf f 2. Meer dan 80 soorten ondertrouw-, verloving»- en visitekaartjes van f 0.46 per 100 met env. Alles smaakvol, net en naar keu ze bedrukt. Vraagt modellen en prijsopgaaf. Groot modellen boek voorhanden. 200 monster» bevat- Wegens teleurstelling gevraagd, laatst Augustus, begin 8eptember. Fr. br. No. 12, Hulppostkantoor Dirkshorn. Er biedt zich aun voor Schagen Brieven onder letter I aan'het Bureau van dit blad. Gevraagdom terstond in dienst te treden goed kunnende melken, bij P. de Boorder, Koegras. Terstond gevraagd ook genegen voor boerderjj, bjj K. Volder, Anna Paulowna. 40000 nieuwe blauwe en roode kruiB- en Tuile du Nord-pannen te koop voor 2'l> cf. p. stuk Te zien en te bevragen bij en tusschen 10 en 11 uur voor zaken betreffende het bouwvak te spre ken in het NoordhoII. Koffiehuis te SCHAGEN. G. de Beurs Gz., Architect, Helder. Voor het maken van droogrek- ken voor boonen enz. is een in voorraad aan de Houtzagerij De Nijverheid te HENSBROEK. Voorradig bij SCHAGEN.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3