De Oorlog. partijtje voor. dat heeft de goede stenunïhg itfet weten tc verdringen. Veel vermakeiij khéden waren er niet; op djo Noord, aan de Lujzeknip, stojnd iSlechts een kraam, en dat heeft aan het bezoek 'naar de «Jaar slaande cofé's zeker groote afbreuk' gedaan. Maandag echter was 't volop ,,Luizekmpper" kermis; in café De Ruiter werd 's morgens prijsbiljarten gehouden om vette paling. De prijzen werden als volgt gewonnen; le prijs Jrn Pranger en G. Wealand, 2e pr. C. Sloo- ves e?x D. Gelder, 3e pr. Jb. Kroon en J. Hofland. '5 Middags wös bij café Swager ringsteken. Er waren 14 deelnemers: le pr. S. Kuiper, 2e pr. C. Huibers. Se pi'. Jn. Kmrnca: ra..; Üeze wedstrijd werd gevolgd door „autorijden" voor paren, waarvan de uitslag wasi: le pr. S. Kuiper en mej. J. Timmerman, 2e pr. IC Kramer en mej. J. Kat, 3e pr. E. Duif en mej. S. Lijn- bacji, 4e pr. A. Bakker Dz. en mej. J. Iieijmains. Hier aan weid! door 8 paren deelgenomen en de prijzen be stonden eveneens uit contanten. Er hoerschte den ge heel on middag een zeer gezellige drukte. Des avonds trad in. het lokaal Van Zaiunge op de bekende voordra ger, do heer A. M. Vrugt van Haarlem, terwijl in hel lokaal van den heer Buckmaan de tooneelvereenigjjng „Eensgezindheideen uitvoering gaf en opvoerde „Hoog moed' looneelspel in 3 bedrijven van Loutee Strate- ni-us en „Leve de fiels". blijspel in éen bedrijf van Nelly- HoekstraKapteijn. Het spel blonk niet uit en wij hebben „Eensgezindheid'' wel krachtiger zien optre den. Het publiek was dankbaar en applaudisseerde druk. Dinsdags hield men. bij café Swager verschillende wed strijden voor kinderen. PAARDENMARKTEN EN SMOKKELHANDEL. Door den gemeenteraad van Drufcen werd: besloten tot het instellen van een paardenmarkt aldaar. Alvorens dit besluit goed te keuren, hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland echter het advies ingewonnen van den Commandant van het veldleger, en thans is aan den betrokken gemeenteraad verzocht het onderwerpelijke be sluit vQorloopig in te hekken, daar liet bestrijden van dien smokkelhandel door het instellen van neg meer paardenmarkten zeer wordt bemoeilijkt. Amh. Ct WINDHOOS. Hoe groot de kracht wel is van een windhoos en hoe grillig die kan werken, daarvan konden we ons Zondag overtuigen, meldt de „Leeuw. Ct." uit Wit- marsum .Een jk>os bracht een bezoek aan een stuk bouwland', nabij dit dorp .gelegen, en waarop erwten en tarwe in hokken stonden. Die hokken werden niet alleen als Igaariettitutejes omgeslagen, maar de hoos nam geheel e bossen tarwe en die wegen er nog al wat -over een afstand van wel 300 meter mee, om ze 'dan te laten neertuimelen; zij voerde het erwtensfcroo als veertjes hoog ktx da luefct op, om heL her én der te verstrooien en rukte van een nabijstaande woning het dakraam oj>cn om het dan weer dicht te smakken en de glazen te verbrijzelen; toekende haar weg over hel, dak door gebroken Darmen en verstoorde de olectri- sche geleiding door de draden met strooi en touw te omwoelen. DE OORLOG EN DE WEVERIJEN. Do firma Van Heek en Co. te Enschede heeft door aanplakking bekend! gemaakt, dat deze week al hare weverijen weer .vijf dagen kunnen werken. Mr. L. H. W. REGOUT TE ROME. Do „Agenzia StefaaaUl' meldt uit Rome: De „Giormte ti'Italia" bericht dat mr. L. FF. W. Ragout, tijdelijk gerant van Nederland bij het Vaticaan, te Rome te aangekomen ea ontvangen weid door den KhrdiiioaJ-Staatssooretaris. De heer Itegoultzal in den loop dezer woek zijn geloofsbrieven aan den Paus pfVer- hnndigen. OORLOGSWINSTJES. Van ccn onzer Amsterdoansche correspondenten, schrijft do Alkm. Crt: Al meer en moer wint de meeding veld, dat het aan tal personen, dio van den oorlog geprofiteerd hebben, zeer groot is. Aanvankelijk scheen het, dat ieder on der don oorlog zou moeten lijden. Toen kwam de levensmiddelcn-liasidcl met Duitscshland, en in een om mezien vlooiden do millioenen van Berlijn naar Am- stendam. Wij voor ons kunnen ons niet goed voorstel len, dat itn die levensmiddelen-handel duizenden Am- stordstsmmers betrokken zijn geweest, maar wij hebben verschillende gegevens, waaruit- niét anders te conclu- Ideeron te, dan dat er door, zeer velen grof geld ver diend te. Het aantel Amsterdammers, die eeni paar weken paar buiten zijn gegaan, te niet veel kleiner dan in an dere 'jaren. Verkoopers van luxe artikelen haddén het de eerste maanden van do crisis zeer stil, maar thans zijn ze weer tevreden. Een sigarenwinkelier Ycrteldb ons, dat liij liet ongeveer evm druk had! hls andere ja ren. Een groote zaak in huishoudelijke artikelen had het zelfs drukker. Een bekend meubelfabrikant dealde ons mee, dal hij het nog nimmer zooi druk gehad! had Bis thans ondanks lint feit, dat het hout en leer zeer in prijs gestegen was. Peïry In de Kal verstraal Verbouwt, breidt 2M1' uit, krijgt ©ony pracht winkel; men werkt er aan dog en nacht, om maai' tijsüg klaar te zijn. Da reusachtige ma gazijnen van Gerzom nog betrekkelijk' 'nieuw, gaan al ten "voer den grond; er zullen nieuwe modepaleizen gebouwd worden voor rekening van die firma, waar voor tal vhn panden zyn aangekocht Een bkriabii- Jiant heeft voor veel, gekt in de oud estad ZLe& van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café restaurant op gebouwd zal worden. Verder komt er eeai combinatie tot stand, die een bioscoop annex café-re- staurant wil bouwen, een cinema, die voor niet minder dan 1500 mensehen plaats zal bieden. Ook op het ErederSksplein zou, naar wij vernamen, een modern ca fé verrijzen. Ge ziet, de ondernemingsgeest te er niet uit, en geld kan' men krijgen, 't Is zelfs, of, men te midden van vette jaren zit inplaats van crisisi We hoorden nog esn typisch staaltje. Een bediende van een Duitsche firma kreeg gedaan, toen dé ooirlog begon; die firma gaf haar Amsterdamsch kantoor er aan. De ontslagen bediende giing in dlein handel. Dank zij z'n goede informaties schijnt hij geweten te hebben wanneer een uitvoerverbod te wachten was, en zoodra hij van zoo'n uitvoerverbod de lucht had, kocht hij vam het bewuste artikel op, zooveel hij 'kon. Na een paar da gen was het alweer van de hand gedaan met aardige winst. Zijn verdiensten zouden tonnen gouds bedragen, en de eenvoudige kantoorklerk zou thans van een 'der de bovenhuis ergens in een nieuwe buurt verhuisd zijn naar een groote villa in het Museumkwartier, waar hij o.a auto's zou hooiend. OUDE NIEDORP. De kermis alhier, die dit jaar biet druk' wasi; behoort weer tot het verleden. Ter afwisseling gaf de rederijkerskamer „Molière" Maandagavond een uitvoering. Opgevoerd1 werd ..Twee wapens een blijspel in 4 bedrijven. Een echt ker- mtestuk. Vermakelijkheden voor de jeugd waren ér niet. OUDE NIEDORP. Tot tijdelijk onderwijzer te Zijdewind in deze gemeente, is benoemd de heer K. Bos te Alkmaar. YEENHULZEN. Zondagavond, 22 Augustus. 7 ure. zal m de kerk alhier een godsdienstoefening en djoop gehouden worden Als voorganger treedt op Ds. Broekema, die bijgestaan wendt door (het Vivha-zangkoordat met toepasselijk, meerstemmig gezang, den tekst der preek méde zal uit werken. Het bijzondere doel vain deze wijze van godsdienst oefening zal dien avond door Ds. Broekema worden uiteengezet. I AARDAPPELEN. Men meldt uit het, efiahd Thoién Wat nog iniimniiar ih onze omgeving voorkwam', had dit jaar -op landbouwgebied plaats; verbazende hoeveel heden aardappelen, hoofdzakelijk Eigenheimers, zijn reeds vóór half Augustus vesrf^héept; de laatste 14 da gen kwam opeens eenige stagnatie door het uitvoerver bod, maar nu te men weer aan het koopen, tegen lagere prijzen. Eén bedrag van f 450 per H.L. voor Eigenheimers was ook ongekend. Over het algemeen is dc opbrengst zeer bevredigend en wordt 100 H.L. per Blootech gesmet of 2/5 H.A. gerooid'. Nog betere uit komsten geeft de teelt Van zfiverui'tjes, waarvan wordt gezegd,,dat de opbrengst grooter te dan do koopwaarlde oer kavels, waarop ze zijn gegroeid. Ooik' do gewone uien werden ia voorkoop zeer hoog van de hond! ge daan, zélfs tot 600 gulden per 2/S 'H.A, GRAFSCHENNIS., Voor ide Rechtbank te Middelburg werd behandeld dé zaak tegen ,den 42-jiairigen pastoor van Terneuzen, wicsn ten laste werd gelegd, dat hij op 19 Mei j'.I. te Teraeuzcn. opzettelijk en wederrechtelijk, immers zonder toestem ming van den eigenaar van het graf, het lijk van de vrouw van O. d Alzado, hetwelk dien dag gekte t was begraven, heeft öoen vervoeren naar een ander graf. althans dat liij op lijd 00 plaats voormeld misbruik makend van zijn gezag pis Roomsch-Katholiek pastoor, dat opzettelijk en wederrechtelijk opgravén en vervoe- voeren heeft uitgelokt dhordeze beide verrichtingen den doodgraver P. de Rijtck, door den "kapelaan Van Hoof té doen gelasten, aan welken last do dooidgrar ver heeft voldaan. De edsch was f 100 boete of 25 dagen hechtenis. ONWEER. Zaterdagmiddag ontlastte zSch boven Weert (L.) het eene onweer na het andere, alle gepaard gaande met zware stortregens en krakende donderslagen. De blik sem sloeg o.ai in den St. Martinus-kerktoren. Ofschoon de toren van een bliksemafleider is voorzien, had de bliksem den bovensten koepel getroffen en dezen gedeel telijk vernield. In het'gehucht Moes el werd; ter plaatse genaamd „De Tup' bij den herbergier Lameriehs de voor het huis gelegen waranda getroffen, waarbij de splinters hout meters ver werden Weggeslingerd. Juist op dat oo-gefa- blïk schuilde een herder met zijn kudde schapen onder deze waranda. Een paar schapen werden gedood en ©en 7-tal omver geslagen en over dén weg geslingerd. De hospita Stond mat eön kind op den arm met den border te praten In dé dJeuir; allen kwamen met dan schrik Vrij. HET ONGELUK BIJ DE BEERENKOOI. De toestand van het meisje dat Maandag ïn den Dierentuin door oen beer een airni was afgebeten, te bevredigend. PER TELEFOON. WIERINGEN. Hedenmorgen tusschen 4 en 5 uur werd boven ons eiland een Zeppelin-luchtschip waargenomen, waaraan de schuitjes duidelijk waarneembaar waren, terwijl hot snorren eter machines goed hoorbaar was. Men schat dat hot luchtschep zich op 500 Meter hoogte voortbewoog. Het eerst werd het gevaarte gezien aan hét Westeiinde, het bewoog zich naar het Oosten boven hot Zuidelijk deel van het eiland. WIERINGEN. Vannacht om 3 uur te te Gest een landbouwers- schuur van den heer J. Bakker Sr. afgebrand. Twee varkens en 40 kippen kwamen Sn de vlammen om, terwijl tevens eenige landbouwwerktuigen zijn verbrand. De brandspuit van Eten Oever bewees goede diensten, en heeft de vlammen gebluscht. Gelukkig was de wind van de woning van Bakker af, zoodat deze gespaard bleef. De oorzaak van den brand te geheel onbekend Verzekering dekt de schade. BROEK OP LANGENDIJK. In ide week van 914 Aug. wérd aam de veiling aangevoerd 54300 bloemkool, 252100 roode kool, 45200 gele kool, 23100 witte kool, 31200 bos wortelen, 4749 zak aardappelen, 7925 K.G. slaboonen, 331 baal uien. 642 baal nep en 1325 K.G. augurken1. HEERI1UGOVVAARD. Dinsdagavond vergaderde de afdaelShg Heerhugowaard en Omstr. van de Hall. Mij. van Landbouw in het lo kaal van den heer Klaver, Voorzitter dé hoer Met, con stateert met genoegen, dat de opkomst boter is dan men gewoon te en ziet met genoegen ook eon tiental belangstellenden aanwezig. De ihear Van Slooten, 6écr., leest de notulen en doet modiedoaliing van de ingekomen stukken. Eenige discussie ontstaat naar aanleiding van een circulaire van don Min. van Landb., Nijverheid en Handel betreffende don roggdoogst Men acht de prijs van 8 gki. voor den kleinen bouwer te laag, vooral ooit met het oog op de houge loonen. Verschillende aanwezigen verstrekken inlichtingen om trent het tarief voor de inenting van varkens. Voor dozö omgeving blijkt dit gewoonlijk f 1 per stukj te bedragen, wat tamelijk 'hoog wondt geacht. Na ©enige discussie besluit mén1 tot adhnasiöbetute ging 'ham da afdeelingen Zoeterwoudé en Zegwaard en omstr., inzake ruimer ocgstverlof aan gemobilteeerdjen. Hierna komt iiu behandeling de beschrij vingsbrief voor dé as. algemeene vergadering. Bejsloten wordt den af gevaardigden vrij mandaat, te verstrekken. Gekozen wer den tot afgevaardigden de heer en W. van Slooten on Jac. Boerse, tot plaatsvervangers dia hoeren P, Koste lijk en P. Boers. Vervolgens wordt doo(r dén heer A. Peereboora een lezing gehouden naar aanleiding eemer landbouwexcursic door 't Gooi. Mét aandacht wordt deze lozing gevolgd. Dé voorzitter dankt den spr. en hoopt, dat diens voor beeld navolging zal vinden. Na eenige discussie wordt besloten dezen winter bij voldoende deelname een Jandbouwcursus ta openen en tovéns eein cursus in voekennte. Moclht er evenwel meer animo zijn voor een penodeocureus, dan zullen door het bestuur daartoe de hoodigo stoppen woaden gedaan. .Door dén heer Beerse wordt gewezen op hét groote nut idoor de HqJI. Miaatecli, van Landbouw gesticht, waarom hij het betreurt, dat (het ledental der afdecllug zich niet uitbreid; hij ncht het gewenscht iets te doen tier uitbreiding van het ledental. Ook de voorzitter acht dit wensohelijk en 'paoent, dat wel eanüg succes zoi' zijn te behalen met de verspreiding ©ener circulaire, waarin op dat groote nut wordt gewezen. De secretaris deelt mee, dat door hem meermalen een circulaire wordt- gezonden. Staande de vergadering meliden zich twee aanwezigen voor het lidmaatschap aan. De secretaris leest voor een vierslag der landbouw coöperatie te Aalten, waarin met zeer sprekende cijfers het nut van samenwerking in 't licht wordt gesteld. De voorzitter te yan potrcteel, dat pok hier nog heel wat voordeel door algemeene samenwerking zou zijn t© verkrijgen en spoort de leden aan in eigen kring fce werken, voor a© uitbreiding van het ledental. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERNIETIGING ONGEVRAAGD ONTSLAG VAN EEN GEMEENTEAMBTENAAR. Bij Koninklijk besluit van '15 April 1914 werd we gens strijd met het algemeen belang vernietigd een be sluit van den Raad der gemeente Heiloo, waarbij het salaris van den ambtenaar ter secretarie was ingetrok ken, in verband met een verhooging van de jaarwed den van burgemeester, secretaris en ontvanger door Ge deputeerde Staten der Koninklijke goedkeuring. Hét Ko ninklijk besluit overwoog, dat aan bedoelde verhoo- ging geen beweegreden mocht worden ontleend om de jaarwedde yan een ander ambtenaar in functie in le trekken. De gemeenteraad wist van geen wijken. ïn Novem ber van- het vorig jaar werd den betrokken ambtenaar zonder opgaaf van reden medegedeeld, jdat bij tegen 1- Januari naar een andere betrekking moest uitzien en zijn jaarwedde op Öe begrootiog 1915 geschrapt was. De Nederlandsche Bond van Gemeenteambtenaren be moeide zieh ook nu weder met het geval. Gedeputeerde Staten van Noordholland gaven den Raad te kennen, bedoelde mededeeljng niet als een ontslag aan te mer ken en drongen er bij den Raad op aan de jaarwedde weder op de begrooting te brengen. Daarop trad de zaak alweder een ander stadium in. 31 December 1914 besloten Burgemeester en Wethouders liegen den wensdh van den burgemeester, met ingang van Januari dien ambtenaar ongevraagd eervol ont- te geven. Dit besluit vermeldde geen enkel motief. 5 araeeling Noordholland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren heeft aan de Kroon verzocht ook dit besluit te vernietigen wegens strijd met het algemeen belang. Thans fc de mededeekng ontvangen dat deze verniet- ging bij Koninklijk besluit van 27 Juli jJ. te geschied. DeKroon overwoog, dat blijkens een schriftelijke ver klaring van den burgemeester dier gemeente dicL 16 Januari 1915, genoemde ambtenaar ruim acht jaar in die betrekking tol groote tevredenheid te werkzaam! geweest an in alle opzichten: zijn plicht heeft vervuld; dat derhalve voor het verleenen van gemeld ontslag geen gegronde reden bestond en het gemeentebestuur van Heiloo blijkbaar beoogde door dat ontslag de strekMug vaas opa voormeld besluit van 15 April 1914 (Staatsblad no. 175) te loïtet te doetn; dat liet verleenen van ongevraagd ontslag aan een ambtenaar zonder gegronde reden, in strijd te te ach ten met het algemeen belang. OUDE GRAFZERK. Hét Cenir. meldt: Bij de herstellingswerkzaamheden aan de Zuidelijk gelegen kapel van de Domkerk te Utrecht, kwam dezer dagen van onder de bevocrimg een oude door müddem gebarsten, doch overigens nog fraaie zestien-ceuwsduf grafzerk voor den dag. De stoen moest het graf dekken van den ïn 1542 overleden Joannes Slacheck, in "dé jaren 1523 tot 1525 pastoor van Kampen, dezen van do Sint Lebulnuskerk te Deventer,, proost van St. Mart'© en sedert 1530 proost van den Dam te Utrecht. Het gaaf gebleven wapenschild vertoont een „staghek'". Joannes Slacheck was in 1526 de afgevaardigde van den Eleci Hendrik van> Beijeren, om Sn het Boven sticht een onderzoek in te stellen naar de opkomende „Lulheraense dwaiinge''. ST. PANKRAS. Terwijl tie bommels van den overweg reeds omlaag waren, wikfe W. L. nog desa spoorweg oversteken, doch ihelaas moest hij zijn onvoorzichtigheid duur be- koopen. Door den trein gegrepen, werden hem do ribben Ingedrukt Zijn toestand te hoogst bedenkelijk SCHOORL. De heer ,C. Keijzer, onderwijzer aan do O. L. school alhier, heeft tegen 1 Oct. eervol ontslag aangevraagd. ZMPERSLUIS. Hedenmorgen braindde de boerderij, bewoond door mej. die wed. Hoedjes ©n den heer P. Hoedjes, tot den grond! af. De brand werd! door hoolbrcei veroorzaakt. Alles was verzekerd', BARSINGERUORN. Alhier zijn Sn eenige gezinnen gevallén van mazéle'n bij de kinderen. Maatregelen worden genomen om de verbreiding dezer ziekte zooveel mogelijk te beperken. Tot nog toe heeft de ziekte oen nogal gunstig verloop. Hot beeld op het Oostelijk oorlogsveld biedt wei nig- verandering bij gister. Nog steeds volgen de IXiitschers de Russen op den voet en deze verde digen zich hardnekkig. Wel-teekenend voor den toe stand is het, dat de Russen nog maar .'steeds hun toestand niet naar waarde willen erkennen en alles pr< boeren om het Duitse,he succes zoo klein 'moge lijk voor te stellen. Uit Petershurg wordt, -nu weer remeld: De bezetting van. Warschau 'brengt niet de ge- hoopt* overwinning met zich voor het Duitsche le ger, daar dit in een moeilijke strategische positie is gebracht. De „Novoje Vrernya" betoogt, dat het Duitsohe leger, dat aan den linkeroever van den Boeg opereert in de richting van Cholm sedert en kele dagen den opmarsch heeft gestaakt .'en het blad trekt hieruit de conclusie, dat liet algemeene strategische plan dor Duitischers is mislukt. Do laat ste gevochten kostten den vijand 120.000 man. 'Ook de strategisch.- positie van de Duitsche -legers aan de undc-re meer noordelijke sectoren schitnt niet beter. In stede dat de operatiën aan het oostelijk front door de bezetting van Warschau en Iwangorod tot een zegevierend einde kwamen, zien we nu 't Duit sche leger niet in opmarsch naar Pet'ersburg, maar in massa opgepakt aan den weg Brest-Litowsk, waar hot zich moet handhaven op een zeer-ongunstig ter rein. door even bloedige gevechten als die aan het westelijk front tegen onze bondgenooten worden ge leverd. Na do teleurstelling dio Warschau heeft gebracht, zullen de Duittscho troepen in Vlaanderen zeker bezwaarlijk geloof slaan aan de dagorder van den Koizjc die voorspelde, dalt do oorlog in Oc-tober geëindigd zpude zijn. Ons lijkt deze redeneering te weinig -in overeen stemming met de werkelijkheid, om er veel waarde aan te hechten. In de laatste oorlogsberichten lezen we. dat het le gcr van Von Mackensen heel dicht bij-Brest-Litowsl staat. Dok de oostelijke 'oever van de Boeg is op verschillende plaatsen -in het bezit der verbonde nen. Ook de legergroepen van Jozef Ferdinand nade ren Rrost-Litowsk op zeer 'korten afstand. En ook van uit het noordwesten wordt dft boog om deze plaats nauwer toegetrokken. Nu reeds te sproken, zooals de Engelsche bladen doen, dat de terugtocht dor Russen volkomen gelukt is, .lijkt ons zeer voor- harig. Do beslissing nadert nu eerst, 't zij,dan-in gunstigen of ongunsfigen zin 'Voor de Russen. Hoe het zal loopen is nog moeilijk tie zeggon. In het Westen nog steeds dezelfde toestand: ge- schutgevechlen. zonder eind, waarbij beide partijen elkaar do noodige verliezen toebrachten- In hot Zuiden is het dito, en het heet uit Rome. dat de Italianen vorderingen hebben gemaakt. Het zijn maar plaatselijke voordeelen, zonder eenigen in vloed von beteekenis op den-algèmeenen toestand. De F.ngelschen hebben nieuwe troepen aan land gezot op Gallipoli en -zij hebben zich aan 'de Baai van ènlva op het strand tegenover het Zoutmeer kunnen nestelen. De Turksche aanval word afgesla gen. Do algemeene toestand op den Balkan blijft -nog maar steeds duister. Wel 'komen er de noodige ge ruchten, die eiken dag weer anders luiden,-maar po sitieve berichten komen 'er niet. In Griekenland heeft de oud-minister Venizelos een overwinning- behaald. 'Zijn partijgenoot Zanit- zianos is tot Kamerpresident gekozen. Het ministe rie diende daarop zijn omtslag in en Venizelos is nu bij den koning ontboden. Van welke beteekenis dit alles zal zijn op de houding van Griekenland in den oorlog, is moeilijk te zeggen. Roemenië heeft op dit oogenblik nogal last van Duitschland. Er moet 'ammunitie doorgevoerd wor den. Naar Turkije, zegt Roemenië, dat mag niet! Neen, zegt Duitschland, het is maar voor Bulgaxijo! Maar nu-schijnt het, dat-Bulgarije al zijn ammuni tie aan Turkije heeft afgestaan'en nu zelf zonder zit. Maar dan is 'de doorvoer docr Roemenië toch indirec* ten voordeele -van Turkije -- an dat kan de noodige verwikkelingen meebrengen. We lezen ook steeds weer van een nieuwe mili taire actie tegen Servië. Belgrado is reeds weer be schoten. Of dit meenens zal worden, -of dat het po litiek gedoe is, we weten het niet. Afwachten is ook hier de boodschap. Wat of er in Frankrijk op bet 'p°lü-iek tooneel zal gebeuren, is nog niet te -voorspellen. De minis- ter-presiaent zal den minister van Oorlog Millerand niet loslaten, en voor het heele ministerie 'de ver- trouwensmotie stellen. Of de Kamer deze zal dus- ven verwerpen? we gelooven het niet. Een tweede vraag is, of de Senaat het niet zal durven, want Clemeneeau zet de campagne tegen de opperste le gerleiding met groote scherpte en virtuositeit door. En wat daar de gevolgen van ziullen zijn?? Kovno genomen. BERLIJN (Officieel). De'vesting Kovno, met ajle forten en ontelbaar materiaal, waarbij veel meer dar 406 stukken geschut, is sinds hedennacht in Duit sche handen. De forten werden, ondanks den taai- sten tegenstand, stormenderhand genomen. Marktberichten. MEDEMBLIK, 17 Aug. 1915. Aardappelenbonte f 1.45 a 1.50, blauwe f 1.45 a l.oO per i/8 H.L. Aanvoer 360 manden of zakken, Snij- boonen f 1.35, spereieboonen f 1.30 per 15 K.G. NOBRDSCHARYI OLDl., 17 Augustus. Bloeipkool f 10.20 a f 13.40, roode kool f 6— a J 11.80, gele kool f 8 40 a f 10.5c, witte kool f l: a r 17.d' por 100. Wortelen f 2.90 a f 4 per 100 los. bch< oln eesters f 1.40 a f 1.60, blauwe f 1.35 a fl.50 por c,b KG. Zilveruien* f 4.70 a f 5.40, drielingen f 4 a f 4.10, gele nep f 5.10 a f 5.60, drielingen f 4 a r 4.10, grove uien f 3.90 a f 4.20 per 50 KG BROEK OP LANGENDIJK. 17 Augustus. Bloemkool f 10.70 a f 17.20, 2o soort f 2 50 a f 4.— ri-ode kool f 7 a f 12.40, gele kool 7.70 a f 10.60; Witte kool f 12 a f 17.40, per 100. Wortelen f 2.70 a ^-80. Muizen f 1 af -1.15, julia muizen f 1.10 a 1 IVO, schoolmeesters f 1.50 a f 1.90, graafjes f2.90, eigenheimers f 1 af 1.30, blauwe f 1.50 a 1' 1.60, dri< lingen 1 u70 ti 1 0.S0 'per zak. Slaboonen f.2.60 tot f 3 20. Gele nep f 5 a f 5.40, drielingen f 3.C0 a-'f 4, uien f 4 a 1' 'A40 per 50 KG. Bieten f 11.30. Augur ken fijn lijn 1 7.20, fijn-grof f 2.80 a f 5.20. WARMENHUIZEN, 1/ Augustus. Zilveruien: nep f 4.90, drielingen f 3.90, groote 1.40 Sld. per laai. Gewone uien f 4 a f 4.10 per baal. Gewone nep f 4.80 11 f 5.30 per baal. Schoolmeesters 1 1.30 per zak. Roode kool f 7.70 a f 10.50 per 100. Witte kool f 14.50 per 100.-Slaboonen f 3.20 per 50 Kilogram. Plaatselijk Nieuws. VERKOCHT. Het perceel aan de Lagezijde, toebdbooremdl aan den lieer G- Oorbeek, te ïn eigendom, overgegaan aan den iueer J. Meurs Pz, Blkiéï'. AANGESTELD. Tol leerling-klerk aan Jiet CentranI-station alhier te aangesteld De Boer van Schoten, tot leerling-klerk aan het tramstation aan den Groatewallerweg Suredouk van Haarlem. HANDELSCURSUS. In eene vergadering van het Bestuur van den Handels- cursus en den Directeur, werd gisteren definitief be sloten 3n den cureus 19151916 de leerlingen van het tweede jaar in do gelegenheid te stellen zich; in het macliineschriiven te Bekwamen. Ook zal voor deze klas een uur rekenen worden ingevoerd. UITSLAG VERKOOPING. De windkorenmolen met burgerwoonhuüs en ruim erf, aan de Strook te Winkel, groot 9.80 Aren, werd Dins dag 17 Augustus 1915 door Notaris C. L. v. dl Bergh. alhier in toeslag-veiling gebracht. Koopers weiden de heeren C. en E. E. Waaboer voor f 2900. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 18 Augustus 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te -De Bilt. Hoogste barometerstand 763.3 te Vltestngea, laagste barometerstand 755.1 te Memel. Verwachting tot den avond van 19 Augustus. Zwakke tot matige N. tot W. w!iind. Meest zwaarbe wolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Zelfde temperatuur. Burgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1417 Augustus Overleden: Trijntje Rijs, 5 maanden, dochter van Hendrik Rijs en Geertje Kistemaker. Gemengd Nieuws. WARSCHAU. Uit Berlijn, 17 Augustus, aan de N. R. Ct. Tijdge- orek heef* den Russen belot de belangrijke verza melingen der boekerij -van Warschau mee te 'voe ren. Echter hebben zij er voor gezorgd eerst het historische paleis van 'de Pool'sche koningen een bouwwerk van 350-jaar totaal leeg te halen. Negentig wagonladingen meubels en kunstschatten werden naar Moskou gevoerd. Later werd het pa leis van uit Prava aan een bombardement blootge steld, Er is thans van het historische gebouw nog maar weinig over'. Het is v,an schietgaten doorzeefd. Do muren en het dak van de'paleis-kapel hebben he moest geleden. De kostbarep arketvloeren en de zolderingen zijn zwaar -beschadigd. De .weinige nog achtergebleven meubels zijn bedekt met glasschervei en kalkpuin. Alles wat van historisch belang was fs weggebracht, met inbegrip van de beroemde klok, die een triomf der kunst was. Deskundigen wijzen er op, dat de inneming van Warschau van groot belang is, -wijl het, evenals Lodz en andore Poolsche steden, oen groot nijver heidscentrum is. Die industrie was vooral in hot leven geroepen door Duiteeh kapitaal, en het is een ironie van het lot, dat zij thans in de macht -der Duitschers is gekomen. Het'is nog niet vastgesteld, hoeveel van zijn ammunitie Rusland betrok van do groote metaal fabrieken in Polen. Men neemt ech ter aan, dat het groote hoeveelheden 'zijn geweest, want die fabrieken zijn groote inrichtingen en mo dern geoutilleerd. De Polen worden erkend als be gaafder werklui dan 'de Russen. Polen leverteen zesde van de geheele productie der Russische -nij verheid. Rusland verliest met Polen zijn welvarendste ge bied en zijn bekwaamste werkers. Ook bobben de Duitschers de hand gelegd op groote /itikvoorraden. KEI/ER FRANS JOZEF. Keizer Frans Jozef wordt lieden 85 jaar. Een grooj, gedeelte van-zijn leven en van zijn regeering, tot 1867, behoort tot de geschiedenis Juist duor hetgeen de keizer van dien stond af, toen hij zijn machtige positie in Duitschland verloren had, voor zijn landen heeft gedaan, heeft hem 'de algemeene achting 'en zijn groot aanzien in Europa verzekerd. Hij heeft aan 'zijn land een vrede 'van 45 jaar geschonken en zich met de Hohenzollerns, met de Habsburgers sinds Frederik den Groote in onmin, verzoend. De keizer had het verleden begraven en heeft zich geen moeite gespaard, het rijk op de nieuwe grondslagen te vestigen, die wij nu nog kennen. Het rijk, hoewel kleiner geworden, heeft zich onder zijn hektuur geconsolideerd, waar nog dezer dagen de proefvan geleverd is. Keizer Frans Jozef bezit de gave om de harten te veroveren. „Zijn manieren 'zijn," volgens het ge tuigenis van koning Leopold 'van België, „uitste kend, .vrij van alle verwaandheid en linksheid, Hij heelt iets over zich, dat bij alle vriendelijkheid toch ontzag inboezemt, hij .kan streng -zijn als het moet en is zeer moedig." Men weet hoe de keizer, die op Allerzielen tranen op het slagveld van Konigg-raetz vergoot, sindsdien oen afkeer van den oorlog had. Het.is nochtans te n idden van den grootsten oor log, waarin de monarchie ooit is betrokken, dat de keizer zijn 85sten verjaardag viert. Hij is voor de volken der monarchie de door hen allen gelijkelijk vereerde en beminde monarch, de vader van het Donaurijk der 'laatste halve eeuw, het /innel.eeld van de eenheid van het veelvoudige rijk, waarvoor thans de strijd op'leven en dood ge streden wordt. Men mag verwachten, dat deze ge voelens heden in Oostenrij'k-Hongarije op bizondere wijze tot uiting zullen komen. NAAR FINLAND. K Politiken ■vöreséowit uit FinlanU, dat de Russen be ducht zijn voor een landing der Duitschers in Finland, mei het deel om van (kar uk naar Si. Pelersburg op te trekken. De Russische regeering heeft aan de gouver neurs een brief gezonden, met opdracht om de bevol king, zoodra eon landing dreigt, te bevelen, zich achter' de linie Ka-janaWilmannstrand terug te trekken en alle bezittingen, dia niet meegenomen kunnnen worden.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2