De Duitsche Sociaal-Democra ten en de Oorlog. Men schrijft aan de N.-R. Ct.: Een dor merkwaardigste psychologische verschijn selen in dezen wereldoorlog, een verschijnsel waar van de hetcekenis voor de politieke verhoudingen der naastt toekomst na den oorlog zich ongetwijfeld sterk zal laten gelden, blijft nog steeds de houding der Duitsche sociaal-democraten. Welke verklaring men er ook voor moge trachten te vinden, welke uitzonderingen men ook op den regel wee' aan tc wijzen, de waarheid is en blijft, dat „im grossen Ganzen" de houding van de- Duit sche afdeeling der internationale sociaal-democra tie bij de arbeiders van andere-landen diepe teleur-, stolling heeft gewekt, en nog altijd, maar te ver geefs, gewacht word», op de „ontwaking uit den oor- logsroes", op den „terugkeèr -van den ouden revo- lutiumiairen goest", op de gevolgen van de daad van een enkeling. Gedurende de eerste maanden van den 'oorlog meende iedereen, dat de Duitsche sociaal-democratie slechts onder den geweldigen, alles overdonderenden invloed van het oogenblik, onder den invloed van de censuur en de totale 'onbekendheid met de feiten eooals die zich in de werkelijkheid in Luxemburg en België en op de wateren röndolm Engeland -af speelden, en onder den invloed van den angst voor de Russen, zóó onwankelbaar rondom de règ'eering stonden. Zooora de waarheid bekend zou zijn, de stem van het buitenland over de grens zou komen en de Russenangst zou zijn overwonnen, zou alles veranderen1 Maar de jaar-wending van''den oorlogsduur is ge komen, de vrije discussie over den oorlog en zijn verschijnselen is hervat, voor de Russen behoeven de Duitschers thans niet meer >zóó bezorgd te zijn, doch van eenigeverandering in den oorlogszuchti- gen geest bij de Duitsche sociaal-deimocraten is nog niets te bespeuren. Het voorbeeld van -Karl Liebknecht bleef.... zon der uitwerking; de oppositie tegen de partijleiding vanuit de kolommen der Berner Tagewacht even eens. De toch waarlijk veelbeteekenende proclama tie van de opposvtjoneele groep der '„Vertrauene- manner" en de daarop gevolgde proclamatie van Kautsky, Bernstein en Haase, mannen, staande mid den in hot partijleven en bezittende-de volle kracht van hun invloed onder de vakvereenigings'mannen en partijgenoo.ter, zij zijn-niet-in staat geweest, aan de houding der Duitsche sociaal-democratie een an dere richting te geven. Twee -vrouwen, aan wier lippen tienduizenden hingen, wier geschreven woord hët dagelijkscfce geestesvoedsel was voor honderd duizenden vrouwen uit het volk, Rosa 'Luxemburg en Clara Zetkin, de laatste zelf moeder in 'n groot gezin, die-scherp in de oppositie waren, zij zijn ge vangen genomen, zonder dat deze arrestatie meer dan een rimpeling in het publieke leven heeft te weeggebracht. Van eenige wezenlijke toeneming der oppositie is eenvoudig geen 'sprake, en ieder die daarvan iets hoopt voor den vrede pleegt zelfbedrog. -Zelfs is veeleer een verzwakking dér oppositie te constatee- ren. Iri Berlijn neemt de "Vorwarts, onder een redactie die het eenigszins'met de oppositie, maar dan zeer gematigd, eens is, een -ietwat scheevè positie in, doordien het blad de taak vervult van hoofdorgaan, terwijl de partijleiding (partijbestuur en Rijksdag- fractie) in overgroote meerderheid voor het oor- logsstandpunt zijn, maar de massa der sociaal-demo craten en der vakvereeniginigsimannen, juist en-voor al in do kringen der laatsten, staat, blijkens den af loop der. vergaderingen 'waarin over do partijlei ding is beraadslaagd, vast en trouw achter deze. In Hamburg heeft do oppositie, onder leiding van dei intellectueel dr. Laufenberg, zoo goed als geen in vloed, en heheerscht de Hamburger Echo, die zich volkomen op het oortegestandpunt. stelt, den gehee- len toestand. In het Westen, van Duitschland, in Dus seldorp, Dortmund, Essen enz., was er aanvankelijk, enkeie maanden geleden, een 'anti-oorlogszuchtige stemming, doch tegen een enkel ingrijpen der rogee- ring is dozo oppositie niet bestand gebleken, en -nu is alles rustig en ooriogsgezind als overal. -En in de Saksische steden, in Leipzig, CherJmitz, is de oor logspartij onder de sociaal-democraten verre, verre in de meerderheid, en zelfs aan de winnende-hand Ook ik heb wel eens gedacht, dat de ware ge zindheid der sociaal-democraten niet aan den 'dag kwam; da', wanneer men hen zelf eens-sprak, wan neer men eens een dieperen blik kon slaan in hun leven, er wel wat anders zou blijken. Maar ook da-e illusie heb ik laten varen: waar men-'ook komt, en zich door gesprekken, door te luisteren of door te vragen, van den geestestoedtiand rekenschap wil geven, overal en bij iedereen ontmoet men dien geest van grenzenloos vertrouwen in de toekomst, van haat tegen de vreemdelingen, van koelheid, om niet ta zeggen: kwalijk verborgen -minachting voor de „neutralen' van eenheid met de regeering, voor zoover betreft haar militaire maatregelen. O, gewis, bij de mannen meer dan bij de vrou wen. Wie met de vrouwen uil het volk in aanra king komt, wie in de'gelegenheid is, met velen ha- rer een gesprek te voeren, wie goed toekijkt in de wdpnstraten, op de perrons, in de-cioupé's, hij be merkt wel, dat de vrouwen in Duitschland diep, diep lijden. Treffend is het, hoe-ontzettend moeilijk in deze dageu voor de moeders -en voor do vrouwen het afscheid valt van hun zonen en eshtgenooten. hoe ontzettend-goed zij zich bewust zijn yan de vree so'ïjke waarheid, dat zij 'hun geliefden wel ni?t meer zullen terugzien; hoe krampachtig de bleél e i vrouwen zich aan de vertrekkenden vastklemmen, hoe zij bijna ineenzinken, wanneer de geliefde jon gen "of man, zonder één traan .te laten, nog eenmaal vrouw of moeder omarmt, en heengaat.... Maar wat beteekent schrijnend moederleed in 'n land-in-oorlog? En wat. kan het 'beteekenen? Wat beteekent in t algemeen de invloed der vrouw, haar stem, haar leed, haar wenschen, in Duitschland? Immers niets 1 Niets en nog eens niets. De juL-el over de overwinningen overstemt hen, en het is o< k waarheid, dat een dand-in-oorlog nu eenmaal aesr Lezwaarhjk daarom willekeurig maar den oorlog staken kan. Toch vraag ik mij ■'af; wat is er bij de Duitsche sociaal-democraten wel gebeurd, dat zij in zoovele opichten als met de handen zijn omgekeerd? Tien-, twintig-, honderdmaal heb ik in den laatsten tijd weer sociaal-democraten gesproken en hun houding vergeleken met den tijd van voor den oorlog. Ik lieü) gevraagd: hoe kunt gij, die Vóór den oorlog zoo goed als voortdurend de onderdrukkings-politiek der regeering ten scherpste 'hebt veroordeeld, die tien tallen jaren gestieden hebt tegen den g^est van mi litarisme, waardoor het gansche openbare leven in Bruisen heboerschL en voor den vreemdeling bijna! ongenietbaar en weerzinwekkend gemaakt werd, hoe kunt gij thans België's lot-goedpraten, hoe kunt gij thans den annexatielust goedkeuren? -Hoe kunt t.ij thans aan de «ambtelijke verklaringen, die het on- derdrukkingsv erk tegen België moeten rechtvaardi gen, onvoorwaardelijk geloof hechten en uw hart sluiten voor de-stem van een bijna'vernietigd volk, dat om verlossing vraagt? Hoe kunt gij thans, even als de eerste de beste „Bier-philister", van haat vervuld zijn tegen de Engelschen, de kolommen van uw bladen vullen met „officiëele" en „ambtelijke" beschuldigingen tegen de Belgen en de Franschon, en instemmen, ongevraagd en zonder dat gij daartoe althans verplicht zijl, met het hoera-schreeuwen voor Oostenrijk en Turkije? Waar is er ook 'maar de geringste invloed, van de sociaal-democratie uit gaande, \oor liet herstel van den vrede?" En dan krijgt men-van de sociaal-democraten vrij wel precies dezelfde banale antwoorden als van derf gewonen burgerman: „De Belgen hadden de onzij digheid al lang geschonden." „De Engelschen zijn allen 'HalluhkeV' „De Franschen verdienen niet het medelijden dat wij-in het begin voor hen voel den." Enz. Ze spreken hoonend over het antwoord der andere sociaal-democratische partijen op het laatste manifest van het Duitsiehe -partijbestuur, en wanneer men er-op wijst, dat, zoolang do Duitschers in België on Klankrijk staan, de 'andere houding der sociaal-democraten gincte toch ook zeer begrij pelijk ia, lachen 7.e, en zeggen: „Dan zullen we eerst de 1'raiischen verder moeten terugslaan en -Londen afbranden." „Maar hoe kunt gij," vraag ik, „de bezetting van België verdedigen?" „De Belgen hadden al lang..."-Enz., enz. „Maar gesteld al dat alle daaromtrent uitgespro ken beschuldigingen juist zijn, hoe kan dan *de so ciaal-democratie in Duitschland zich er bij neer leggen, dat Duitschland een klein land bezet en neer slaat, omdat... misschien... indien Duitschland het niet deed.... anderen het zouden doen? En daarenbo ven, al die „documenten" kende de partij toch niet toen de daad geschiedde. Waarom -zwoeg ze toen?" Toen was h©t de kwestie van „zelfbehoud voor het Duitsche volk." „Dus dat overweegt?" „Ten slotte ja." Daarmee houdt alle redeneering op. Telkens kan men opnieuw beginnen, telkens eindigt het -gesprek op de/elfde wijze. Het zijn dezelfde mannen gebleven in 'de arbei dersbeweging; stoere werkers, heldere koppen, kracl tigo strijders, uitnemende organisators. Wanneer de oorlog gedaan zal zijn, ik ben er 'vast van over tuigd, zullen zij hun strijd in de vak\ ereenigingen voor verbetering der dagelijkflche arbeidersvoorwa<ar den, in de politieke partij voor verovering der poli tieke macht, voor invoering van socialistische maat regelen en verheffing en bevrijding der arbeidende klasse in sociaal opzicht, - weder opvatten en voort zetten, onverzwakt in vergelijking 'met de andere partijen. Maar het zijn geheel andere mannen geworden ten opzichte yan de verdediging van het vaderland: de liefde voor hun land is sterker gebleken dan wie ook ooit zou hebben kunnen vermoeden, sterker dau zij zelf ooit vermo.ed hebben, sterker dan de liefde voor hun plichten Jegens do Internationale, sterker dan de trouw jegens hun zooveel jaren lang verdedigd standpunt, dat de rechten ook van kleine landen niet gekrenkt -mogen worden. Dèt is het niéuwe verschijnsel, dat zijn Theoreti sche en geestelijke verklaring en omschrijving nog zal moeten vinden, maar dat toch op het standpunt der partij ten opzichte -van tal van vraagstukken van grooten invloed zal zijn. Want liet is geen specifiek DuitSdh sociaal-demo cratisch standpunt men vindt hetzelfde verschijn sel in Oostenrijk, in Frankrijk, In Engeland. Juist en daarom is dit verschijnsel van zoo enorm veel betoekeins, in die landen, waar de arbeidersbewe ging, materieel of politiek, het meëaft voor de arbjei- ders veroverd heeft. Hot is, zooals het -dezer dagen in een JDuAtsch sociaal-democratisch blad werd gezegd: „De natio nale gedachte -in de arbeidende klasse -is des te sterker en zuiverder, naar mate -de deelneming on het aandeel der arbeidersklasse aan de goederen der m aatschappelijke en -geestelijke cul'tuur, en 'in de leiding en het bestuur van het openbare leven groo- ter is. De zegevierende strijd dei- arbeidende klasse voor haar verheffing beteekent dan ook onvermij delijk: een versterking van de nationale gedachte." Dit is het nieuwe verschijnsel, hetwelk nader en klaarder zal moeten worden bezien, en waarmee nion rekening zal -moeten houden. Hot is de beves tiging van hetgeen mr. Troeliskra reeds zoo uitvoe rig en aiep doordacht in zijn brochure -heeft uit een gezet. Alle verzet daartegen moge erg revoïu- tionnair klinken, in de werkelijkheid is het, een vorm van conservatisme. Het nieuwe verschijnsel is geen verzwakking van het socialisme als maatschappelijk streven en maat schappelijke inrichting, het zal de sociaal-democratit nopen, haar standpunt ten .opzichte van 's lands verdediging tc herzien. Gemengd Nieuws. OVF.R SCHRIKKEN GESPROKEN. De-N. M. Java vertelt: On20 overste is vreeselijk streng op het hoofdhaar van rijn kohorte. Gezegd haar mag één millimeter lang rijn, misschien nog een kleine fractie van een millimeter langer, doch meer concessies worden niet gedaan. Geen wulpsche haardossen en dichterslok- kun, doch slechts puriteineche korte haren worden op de militaire schedels getolereerd. Orde iroet er zijnI En 'men voorde, zelfs op de wachtparade, een nieuw -commandp in: „hoeden k(." Dan worden d« hoofddeksels 'gelicht en loert de inspecteur, of er geen onverlaat met lange baren onder de mannen staat. Aldus de proloog. En thans het gebeuren. Er was een reservist, eerst onlangs weer ir. dienst gel-omen Man, met vrij weelderigen baard on het gezicht. En vol knevels en zoo meer van die versiersflen. Een der lagere militaire autoriteiten, die als het ware een haar-overtreding rook, op den reservist af. „Zoo, zoo. Wat heb jij daar -voor een pagger op je gezicht, man. trek je hielen bij, manenne.... natuurlijk het hoofdhaar na'venant, hè. Man, zet. je hoofddeksel eens af." En de reservist lichtte den hoed. En de inspecteerende zag een schedel, zóó kaal, ge heel kaal, dat een glasruit bij dien schedel vergele ken, zwaar behaard mocht heeten. En de inspecteur schrok zich welhaast een aap. Lang dwaalde dc* wantrouwende blik van den „hoo ge" van den weelderigen baard -naar den glimmend kalen schedel, argwanend vorschend of hij tusschen baard en kaalheid, niet een naad zag. 'waar twee ge deelten van geheel verschillende hoofden-aaneen wa ren genaaid. Doch de „hooge" zag zloo'n naad niet, en hij bleef kijken als d<s bekende kip, die instede.van een ei, een biljartbal had gelegd. En toen de hooge den adem 'had teruggevonden zei-ie vinnig: „Dank je, man!" Waarop do reservist z'n hoed weer opzette en verdween .g Van schrikken gesproken. BOMMEN WERPEN. Rcda Roda, de bekende reiziger'en schrijver ver telt in de Neue Freie-Presse over oefeningen in het bommen\0erpen aan het Karintische front. Hët rneer ligt- in de morgennevelen onwaarschijn lijk stil zoo stil als -een sprookje. Men kon de zon booren opgaan in het geruisch van groeiende grashalmpjes en het parelen van don dauw. Wolkon met zijden zeilen gaan -voorbij. Het water in het meer siddert een weinig en blikkert -wat, als bro kaat van diepblauw'en zilver, als een vrouwenhand het streelt. Hoog in de lucht trekt de kiekendief langzaalm zijn loerende kringen. De vlieger-officier naaBt mij bespiedt den kie kendief door zijn veldkijker en laai hem niet los. Wat vliegt hij! roept de officier bevend van bo3 wondering. „Zulke spiralen moest ik kunnen maken! Nu zal hij vallen..." Allemaal uitdrukkingen uit de vüegertaal, toegepast op de vogelvlucht, uitdrukkin gen, die ik niet begrijp. Midden op het olie-achtige meer drijft een vlot met een zwart-gel-e vlag. Dat is het doel. Er -is nl. vanmorgen een oefening in het bommenwerpen. Ver, \cr van or.s af hooit men een motor snorren hij is nog mijlen ver en eerst na een paar minuten duikt liet vliegtuig op, -teeder-glanzend als een libel, tusschen de toppen van twee populieren. Hij snort, als een heel klein ding, over enze hoof den: „2000 M. hoog," zegt,-de vlieger-officier. Maar het is niet het eerste Vliegtuig, dat zou koinen,-inaar het tweede." 1 „Kunt u dat zien, kapitein? Verschillen de vlieg tuigen dan in boüw?" „Neen, ze zijn allebei van denzelfden bouw, het eer6te en het tweede. Maar... en nu-doet hij moeite aan oen look uit te leggen, waardoor twee congru ente, in alle bijzonderheden precies gelijke vliegtui gen „reeds cp het eerste gezicht duidelijk vau el kaar zijn te onderscheiden." „Aha, nu Wleft hij den zak met zand uitgeworpen" de waarnemer nl. in het vliegtuig daarboven, die zich in het bommenwerpen moei oefenen, op 1200, 1800, 2'iGO en vandaag op 2001) M. -De zalc met zand is uit het vliegtuig geworpen on.... verdwenen, als ware hij dooi- het niets verslonden. Do motor snort verder ik heb den tijd te denken: waar blijft die zak"5 Heeft de ongeoefende waarnemer-liet meer ge mist en de zak in het bosch laten vallen? Ik hel tijd genoeg mij de formule van den vrijen val uit vergeten ballistische beginselen weer op te bouwen; ik heb den »ijd den wortel te-trekken uit -1000, de vertraging door den tegenstand van de lucht er bij te rekenen, 25 seconden zijn vorloopen: een water zuil in het meer schuimt omhoog, djialt weer en stuwt de kringen in het ronde; de-bom "is govaïlfen: 200 M. van het doel. Twee, drie seconden later komt ook de plof, een doffe knal. Als Roda Roda den officier vraagt-of er ook een vizierinrichting is voor het Juiste treffen, antwoordt deze: „Er zijn er al veel uitgevonden, maar cr deugt er geen een van. Zulk een toestel zou, behalve met de relatieve hoogte hoogte boven het doel, niet boven het vliegterreinI ook nog met de sne- heid van den motor ën met richting en-snelheid van den wind rekening moeten houden." „Wat doet de vlieger dan, om...." „U bedoelt: wat doet de waarnemer(want de Vlie ger werpt niet) om het doel te treffen? Hij verzoekt den vlieger over 't doel te vliegen en wanneer hij het doe' reeds meent te hebben voorbijgegaan, laat hij de bom vallen." „Het Is -dus zeer moeilijk, kapitein?" „Heelemaal niet. Leg ^en briefkaart op straat, kim vier trappen naar boven en probeer uit het raam met eeii steentje de briefkaart te treffen. De vierde verdieping is 2000 cM. hoog, de briefkaart ongeveer 18 cM. lang de verhouding komt met de' werke lijkheid overeen. Nu komt daar nog bij, dat de bom menwerper met een razende snelheid vliegt,. IN DEN OORLOG BLIND GEWORDEN. In de Figaro vertelt een medewerker van een bezoek aan de inrichting te Parijs, waar de Flnansche soldaten verzorgd worden, die in den oorlog blind geworden zijn. Se mannen, die hier verpleegd worden zijn allen ongeneeslijk blind; men werkt er dan ook alleen aan hun geestelijk herstel en tracht hen zoover te bren gen, dat ze de mogelijkheid in gaan zien van een leven, waarin zij toen nog met werken hun brood kunnen verdienen. In overleg met de ministers -van oorlog en binnenlondsohe zaken heeft een vereeniging, aan welker hoofd' een schoonzoon van Pasteur staat, de leiding van de blindenimiciiting op zich genomen. De blind geworden soldaten leeren hier een handwerk of, zoo ze er een hadden, hervatten zij het oude. Er is een groote tuin «rm de inrichting verbonden, waar de mannen elkaar loeren loopen; sommigen durven er reeds alleen te gaan, voet voor voet, tastende met ©en wandelstok voor zich uit. De blinden zijn in ver schillende werkplaatsen ingedeeld, waar zij volgens do methode van Braille onderricht ontvangen in vakken, waar het tas ten .©enigermate aan het zim te gemoet komt Zoo leeren zij borstel- en mandenwerk maken, matten, vlechten, enz. Aan sommigen onderwijst een dokter do massage, weer anderen leeren muziek piano of een ander instrument en allen leeren het Braille schrift lozen. Voorts hoopt men, dat de staat ook blinde soldaten aan liet sigaren-maken zal zetten en enkelen met bijzonder goede stemmen zullen mogelijk latei aan een kerkkoor verbonden kunnen worden. Er zijn op het oogenblik honderd vijf en twintig soldaten op- rimen. Het moeilijkste uur van den dag, zoo vertelt medewerker der Figaro, schijnt voor dez» slacht offers van den oorlog het avonduur te zijn. wanneer zij vóór hot te ruste gaan, naar den tuin geleld worden voor een laatste wandeling. Dan 'kan men er op een zame paden vinden, die zich liever afzonderen. Met de handen voor het gelaat geslagen staan ze onbe weeglijk, voorovergebogen. Er was in de inrichting ook een korporaal van de alpenjagers, die niet slechts blind was, maar uien men het rechterbeen 1 reeft moeten afzetten. Bovendien zijn hem twee vingers van de recliterhand afgeschoten. Dezen man had niemand ooii zien glimlachen en hij verviel tot zoo- diepe neersla# tigheid, dat men -niet boter beefL wetein te doen, dan zijn oude moeder eigens uit een. ver dorp in Lozéro te laten overkomen. Het verminkte wezen, dat haar zoon was, heeft zij nog wetein op te vroolijken. GESTRAFT. Een buitengewone krijgsraad heeft een herbergier tc Trier, die een groote som Duitsche goudenmunten aan een Nederlandschen kaashandelaar had verkocht, ver oordeeld tot 5 maanden hechtenis en 500 mark boeie. zijn dochter tot een week hechtenis en 100 mark boete, den kaashandelaar tot drie maanden hechtenis en 300 mark boete. DAMESOOREN. De Parijsche correspondent der Haagsch© Ni,0uwe Courant schrijft het volgende: Ja, ik heb ze vandaag gezien, voor 't eerst sinds langen tijd Damesoortjesl Dat zijn van die schelpvor mige knarsjes poortjes, in Byzantium-stijl, waaronder- aan een knusrood lelletje wipt, al of niet beprikl me', een schitterpuntje van diamant of 'n goudig vlammetje Ze lijken wel iets op tnanncnooren. Het is al een heelen tijd geleden dat ik ze voor het Iaa'tst zag. Hel was me ontschoten dat ze toch eigenlijk behooren bij het vrouwenhoofd; er aan vastzitten moeten. Eenige jaren lang had ik te dier plaatse 'n rijke hoargoJf gezien later een stoute, gekruld© lok als 'n omgekeerd vraag- leeken. Dat alles stond keurig. En men wilst al niel beter of het hoorde zoo; het was zoo geschapen, 'm Man heeft twee stelten in 'n broek; 'n vrouw een loopgolf in 'n rok. 'n Man heeft ooren, en 'n vrouw had in de plaats daarvan lókken-weelderigheid, echt of onecht, naar verkiezing. Ik eet 's avonds vrij ongeregeld in een artistiek restau rant, artistiek vanwege de eters mijzelf uitgesloten dan. Daar eten, eveneens vrij ongeregeld, 'n paar heei aardige jonge vrouwtjes, die zich altijd gelijk-op klee- den, al durf ik er op zweren, dat ze hoegenaamd geeai familie, laat staan tweelingen zijn. Welnu, gisteren avond schrok Ik .Want zie hadden ooren, voor 't eerst sinds Sik van beider bestaan afweet. Echte ooren, even aardig als de rest En het stond heusch' niet kwaad, heusch niet! Wel wal vreemd, zoo onverwacht Maar toch aardig. Ze ge leken niet meer op zichzelf, dat dient gezegd. Maar dat was slechts het vreemde. Op het eerste gezicht lijkt een vrouw met ooren meer op een man. Maar de snuitjes waren me bekend; ik haalde ze er weldra uit De haar dos was boven langs de oorschelf naar achteren weg geduwd. En het oor keek me aan... nu, als 'n oor, als 'n gewoon oor, heelemaal, volop; je kon er bij wijze van spreken inkijken, al dient hot dan niet daarvoor. Hei onbevangen gesprek dat ze voerden bewees me dat zij zelf er niets bijzonders aan vonden. Dat heeft natuur lijk z'n oorzaak. Zij wisten heel goed, die dingen te hebben. Maar ik wast het niet, beter gezegd, ik was het vergeten. Maar ik verzeker u nogmaals, dat het heel goed stond. Dus als u, mejuffrouw of mevrouw, soms...? Werke lijk, het schaadt volstrekt niet aan het uiterlijk) DUITSCHE SOLDATENTAAL. In het Zeïtschrift fur den deutschen Unterrichï geefl Karl Bergmaan eenige staaltjes van de Duitsche sol datentaal, die riek in diezen oorlog heeft gevormd. De talrijkste nieuwe woorden betreffen het geschut. Met voorliefde worden de projectielen naar dieren ge noemd. De granaten van liet Fransche snelvuurkanon heeten Kettinghonden of windhonden, omdat ze zeer snel komen aansuizen. De ontplofbare grana ten van het Fransche 75 m.M. geschut heeten slink wezels. Naar den zwarten rook, die ziich na het springen verspreidt, Inoemen do soldaten de zware granaten .schwaxze Biester". zwarte beesten, of ook zwarte varkens. Men noemt de projectielen ook naar verkcersmiddet- ten: „Hochbahnenluchtomnibusscn, D-treinen. De geweerkogels heeten nog als vroeger boenen; ook vliegen, bijen en niusschcn. De machinegeweren heeten: koffiemolen, draaiorgel, boonensproeier, vleesch- hakmachine, stolteriante ^teenklopper euz. Handgranaten heeten sinaasappels, pondspaketten. Persoomnamen zijn er voor het Duitsche 42 cM. mortier: de dikke of de vlijtige Bertha. Het, Fran sche 21 cM. mortier heet „der grobë Gottlieb"; het 7.5 oM. kanon „der Kurze Gustav"; 'het 15 cM. ka non „der Gurgel-August". De telegraaf troepen heeten kortweg „Drahter"; de afdeeling voor den ihlichtingdiensL „Funkenspucker" Vreemde plaatsnamen worden verhanseld. Sommé- court wordt Gumn.igurt, Villers-au-Flcs wordt Wild drauflos, Yerlingbem wordt Sperlingsheim, Estami- riet wordt Testament. EEN TAIFOEN. Op de Chineesche kust heeft een taifoen gewoed, waardoor alleen in Kanten 10.000 menschen om het leven zijn gekomen. Op de Woesoengrivier zijn 50 gronte jonken vergaan. BEVROREN YISCH. Nu ten gevolge van -den oorlog de visscherij1 èn wegens het verbod van visschen in de wateren om Schotland en Ierland, -'èn wegens het dienst nemen van vele visschers in het leger en'de vloot, de viach in Engeland schaarsch en -duur is geworden, heeft de Engoleche regeering het plan opgevat, groote ho- veelheden bevroren visch van N'ewfoundland en Canada aan te voeren. Deze proefneming is te meer noodig goblekm, omdat in \ele belangrijke industrie centra, viöch, vooral gi-bakken, een-belangrijk volks voedingsmiddel is geworden. Verschillende Oorlogsberichten. TEGEN DU1TSCHLANDS WERELDPOLITIEK. LONDEN, 17 Augustus. Het Engelsche blad De West minster Gazette bespreekt de manifesten van de Duit sche Nationaal-Liberale partij, waarin uitzetting der Duit sche grenzen naar het oosten en naar liet westen wondt verlangd en gebiedsuitbreiding in overzeesche landen, omdat die noodzakelijk zou zijn om de reusachtige op offeringen, welke het Duitsche volk zich' getroost, te vergoeden. Het Engelach© blad citeeif verder uit het manifest, dat de Nalionaal-Liberalen hun steun beloven aan elke regeering, die deze doeleinden met onbuigzame kracht wü vervolgen. De Westminster Gfrzette merkt hierover op: De Duitsche chauvinisten bewijzen in deze phase van den oorlog een werkelijken dienst aan de gealii- cmlen. Deze mamfestea, resoluties en krachttermen van de regcerende klasse komen op het juiste oogen blik om de geheeie niet-Duitsche wereld te herinneren, dat wanneer men aan 'Duitscliland één duimbreed gronds afstaat, het ons de hel zal brengen. Er is niets aan te doen, ei' is geen weg tot den wede of tot een dragelijk leven, dan door deze Duitsche chauvinisten te leeren, dat Kun idee van hun Teutooa- sche afkomst een krankzinnige ilroom is, waartegen Europa krachtiger verzet zal stellen, dan het honderd jaar geleden stelde tegenover een dergelijk idee. Wij weten, over welke hulpbronnen Duitschland be schikt, wij zullen die zoo hoog mogelijk aanslaan en aannemen, dat zij volmaakt zijn georganiseerd voor een plunderpolitiftk maar wij weten, dat zij achterstaan bij de krachten, die er tegenover worden gesteld. Rus land, Frankrijk, Groot-Rntainnlijë, Italië, hebben het voor deel boven Duitschland in macht en welvaart en hot denkbeeld, dat zij zich enkel uit apathie en gemis aan organisatie zouden onderwerpen aan een viercaxdeeling en aan lyrannie, is kinderachtig. De natiooaal-liberale resolutie spreekt van uitbrei dingen der grenzen tiaar Oost en West en over zee en in de eerste dezer drie groepen moeten wij natuurlijk groote plannen op het Balkan-schiereiland mede in- begrijpen. In het Berlioer Tageblalt heeft Theodoor Wolff met de gewone Duitsche tact dit oogenblik 'geko zen om met groote openhartigheid over dit onderwerp te spreken. De weg waar het nabije Oosten, die geheel versperd was door don Balkanoorlog, zoo zegt hij, kan nu voor de Duitschers worden geopend, wanneer de Russische legers zijn verslagen .indien wij en anderen tevens met voorzichtige vastberadenheid de gelegenheid san het oogenblik weten aan te grijpen. Het schepucn van een veiiigen weg naar Konstanti- nopel is volgens Wolff voor Duitschland zoowel nu in oorlogstijd als in dc toekomst in vredestijd zulk oen ncodzakelijKheid, dat alles meet wonden gewaagd om dit dool té bereiken. Dc- aandacht moei er x>p gevesligd wouden, dat het succes der Balkan-volkereu legen de Turken fci 'don jBa!kon-oorlog gezegd is, een sta(( voor Duitschland te zijn geweest. Jïoe dan ook, zegt Wolff: de verbinding met Turkije moet worden tot stand gebracht, helgoen aan Duitsch land een nieuwen uitweg zal openen voor zijn actie zoowel in oorlog als £n vrede. Wij weten, gaat de Westminster Gazette voort, uit het voorbeeld van België, hoe verbindingen worden tot stand gebracht en wegen worden gemaakt door het oorlogvoerende Duitsche volk en de heer Wcrfff is van meeding, dat de Duitschers :met voorzichtige beslist heid hun weg kunnen hakken door den eenen Balkan- slaat en hun weg koopen door den anderen. Dit is een bijtijds gegeven waarschuwing aan de Balkanstaten, die nu precies weten wat het verbinden van Berlijn en Konstantinopel of van Ween en en Saloniki voor hen allen beteekent SERVIë EN BULGARIJE. Uit BERLIJN, 18 Augustus. De correspondent van het Berl. Tageblatt te Sofia meldt, dat volgens uit NIsj ont vangen Derichten, minister-president Pasjitsj een ver gadering belegd heef» van zijn paxtijgenooten en aan die vergadering mededeeling ggèdaan heeft van het besluit der Quadruple Entente om aan Bulgarije gebiedscom- pensa-ties te doen voor 't geval, daJt dit Rijk ©rloe mocht besluiten aan de zijde vain de Entente-mogendheden in dien oorlog in te grijpen. Pasjitsj verklaarde dat de Quadruple Entente, ondanks den tegenwoordigen on- gunstigen toestand besloten heeft om den oorlog voort te zetten en dat een medewerking van Bulgarije beslist noodig is om succes tc hebben, ofschoon men nog niet kan zeggen -dat Bulgarije het dadelijk voor de Qua druple Entente zal opnemen, vóórdat het in het bezit is yan Macedonië. De weigering van Griekenland om met de Quadruple Entente tot oen vergelijk te komen mag men volstrekt niet als definitief beschouwen; de Entente-mogendheden zouden Griekenland desnoods met dwang er brengen om een beslissing te nemen; Pasjitsj betuigde zijn leedwezen, dat de liegeering te Athene tot dusver gepn achi heeft geslagen op zijn raad om toe te geven. De voorstellen va» 3 Augustus waren van dien nard, dat een verdere ontwijking on mogelijk is, hangezien de Quadruple Entente duidelijk te verstaan gegeven "had ,dat de door Bulgarije ge- eischte afstand van grondgebied onmiddellijk zonder verder uitstel moest worden nagekomen. Elk antwoord, dat als ©en verdere ontwijking gold, zou gorden uit gelegd als oen wantrouwen tegenover de Quadruple Entente, terwijl Servië in dait geval, in de toekomst op zijn eigen krachten zou zijn aangewezen. In politieke kringen te Sofia gelooft men niet nat het antwoord van Servië zoo categorisch zul zijn ais dat van Grieken land, daar Servië ervan overtuigd is dat ©en mislukking van de plannen van de Quadruple Entente ook het vonnis over Servië geveld is. Men venvacht te Sofia, dat, zoodra Servië op de nota van de Quadruple En tente geantwoord beseft, deze ©en nieuwe nota zal in dienen. Uit Berlija wordt nader gemeld: Het Scrviische regeeringsorgaan „Sainouprava" publi ceert do offtedeete verklaring, tiat "Servië de voorstellen der Entente betreffende den afstand va» Servisch grond gebied, afwijst. De Bulgaarsche minister Torrèchef verklaarde over houding van Bulgarije tegenover de Entente-voor»

Schager Courant | 1915 | | pagina 2