De Oorlog. strekken van ijs; van het Polderbestuur een schrij ven als antwoord op een verzoek van het Gemeen tebestuur over berging van vuilnis Uit dit schrijven blijkt,'dat het Polderbestuur tot wedoroozegging vergunning -verleent, p een nader door den opzichter aan 'te wijzen plaats nabij het stoomgemaal, het vuilnis enz. daar te deponeeren, tegen een vergoeding van f 10 per-jaar voor even- tuëel to maken kosten. •Voorzitter vraagt, wie hier over 't woord verlangt. De heer Sijbrands kan zich er best mee vereni gen. We hebben 'dan tenminste een gelegenheid. De heer Visser vraagt, wanneer de "Raad hierop ingaat en er wordt geen gebruik van gemaakt, of 't dan niet wenecihelijk zou 'zijn ontheffing- te vra gen van deze vergoeding. Da heer Blaauboor Vries gelooft wel, dat er ge bruik van zal worden gemaakt en vindt het over bodig op 't idee van den 'heer Visser in te gaan. De beer Waiboer zegt, dat ook de'gemeente zelf het vuilnis bij de scnool en de woning van den dok ter vandaan, daarheen zal kunnen brengen. Voorzitter zegt, dat dit vrij zeker zal gobeuren en tevens komt bet hem voor, dat dan ae bepalingen in de Politieverordening daaromtrent wat strenger kunnen worden aangehaald. DOiocr Visser wil dan alleen in 't antwoord aan het Polderbestuur de 'wenschelijkheid te kennen gaven, dat wanneer er geen gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid, geen vergoeding zal worden er langd. Een tweede schrijven van het Polderbestuur, in verband met 'den verbouw der secretarie, wordt nu voorgelezen. Dit college heeft met algemeene stem men besloten, vergunning daartoe te verleenen op de volgende voorwaarden: le. dat de kosten van ver- bouw voor rekening der gemeente zijn; 2e. dat de gemeente instaat voor de te -maken kosten voor de inrichting van het polderkantoor tot een maximum bedrag van f 200; 3e. dat de jaarlijksche vergoe ding voor huur niet meer f 52, doch f 80 zal zijn. 4o. dat de gemeente de kosten van verven -en be hangen voor hare rekening neemt; 5e. dat een be stek en teekening bij het Polderbestuur wordt in gewacht. Di heer Visser vindt alle voorstellen wel aanne melijk. De beer Waiboer vraagt toelichting over 't ginoemd bedrag van f 200. Wordt door voorzitter toegelicht. Ook de andere hoeren vinden de voor waarden aannemelijk. Voorzitter zegt, dat dan over- MijH do Juiste inrichting -in onderdeelen vast te stellen en zou 't hem aangenaam Eijn, wanneer de Raad kon besluiten, dit aan B. en W. over te laten. Mocht onverhoopt de totale som worden overschre den, dan zal de Raad natuurlijk worden geraad - pleega. B. en W. zullen den ^opzichter een nieuw bestek laten maken om aan 't Polderbestuur over te leggen. De heer Siibrands vraagt-nog of zoo'n aanbeste ding in 't openbaar'moet gebeuren; hij zou 't wen- scheh'jk achten, dat door de gemeenlenaren te laten uitvoeren. Wordt een artikel uit de Gemeentewet voorgele zen, dat het onderhoud van gemeentewerken aan de goedkeuring 'van Ged Sta.ten i9 onderworpen. Waar de Uee- Sijbrands de belangen der 'gemeenjtenaren op T oog heeft, meent de heer Waiboer, dat het in 't belang der gemeente zoo min mogelijk moet kosten. Wij hebben hier met onze huishouding te doen, doch nie' met die der aannemers. Voorzitter voglt veel voor de redenoering van don heer Waiboer, eri dan zou een openbare aanbeste ding do aangewezen weg zijn; -we zouden desnoods de gunning nog kunnen aanhouden. Bij een kléin verschil kunnen we dan altijd nog zien. De heer Visser meent, dat met het OQg op beide voorstellen 't wenschelijik js, dat door den opzichter een begroeiing wordt gemaakt. Ten slotte wordt, nog gozegd, dat het voorstel van den heer Sijbrands niet voor inwilliging vatbaar zal zijn. Volgens de wet zal 't-niet mogen. 1 Punt 3 en 4, goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur en voorloopige vaststelling Gemeente- rekening worden alsnu gelijk behandeld. Do heer Vi scr brengt als lid der commissie rapport uit, over beide rekeningen. De ontvangsten hebben bedragen f 18174.58, de uitgaven f 17647.74, batig saldo 526.84 gld. Ete commissie is eenparig van oordeel, -dat allo bescheiden volmaakt in orde waren en do secreta ris aanspraak heeft op een woord van lof -voor de correcte administratie. Ook de rekening 'van het Burgerlijk Armbestuur was keurig-in orde en met nauwgezetheid bijgehouden. De commissie heeft hieromtrent een paar opmerkingen, -nl. dat er een paar bedeelden zijn, die volgens hun meening voor rekeniDg hunner kinderen moeten worden onderhou den. Hier worden bedoeld C. KooiJ en Wed. C. Breed. Het komt de commissie gewenscht voor, dal deze zaak door B. en W. met het Burgerlijk Armbestuur onder de oogen wordt gezien. Indien de post voor deze bedeelden bleef gehandhai fd. zou voor de comn issie een reden -kunnen zijn, ter ge legener tijd met een voorstel te komen tot vei la ging der subsidie aan het Armbestjiur. Nadat de rekening is goedgekeurd, zegt voorzitter de commissie dank voor hunne bemoeiingen en als antwoord op de bemerkingen der commissie wordt gezegd, dat hieraan de aandacht zal -worden ge schonken. Er is al eens meer over gesproken, doch voorul wat Kooij betreft, hadden we steeds te doen met den onwil der kinderen. Voorzitter is echter ook overtuigd, van de noodzakelijkheid 'en belooft dan opk, dat aan den wensch der commissie gevolg zal worden gegeven. Punt 5: begrooting 1916 voor de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur. De eerste sluit in ontvang sten en uitgaven tot een bedrag van f 20205-51en die van het Burgerlijk Armbestuur tut een bedrag van f 4226. De begrooting zal bij de'leden circulee- ren. De heer A. Sleutel vraagt, of de goedkeuring der rekening reeds in de eerstvolgende vergadering moet geLeuren, waarop voorzitter antwoordt, dat dit in de navolgende vergadering zal gebeuren, 011,re den we reeds in de eerste week van September weer moeten vergaderen en-dus de tijd dan wel wat kort zou zijn. De ronds raag levert niets op. waarna sluiting 'volgt. Een paar reclames Hoofdelijken Omslag zul len hierna nog in comité worden behandeld. YYlERINGEN. De Bloemenvereeniging „Flora" te Den Oever zal Zondag 19 September haar jaarlijksche tentoonstel ling houden, waaraan verbonden zal worden een harddraverij van paarden onder den man, en des avonds vuurwerk. WIER ING ERWAARD. De bevestiging van onzen nieuwen predikant den heer Ds. H. J. Barnouw, welke zal plaats hebben op a.s. Zondag 5 September, voormiddags 10 uur, zal geschieden door den heer Ds. Steenbeek van IJzendijke. 's Namiddags 2 uur zal de intrede plaats hebben. MUN ONTPLOFT. Maandagmorgen tusschen 3 en 4 uur is aan het strand te Cadzand, tusschen den vuurtoren en den misthoorn, een mijn ontploft, die daar blijk! aar, zonder dat iemand er kennis van droeg, is aange dreven. Aan de woning van den dijkwerker Itele- inever, in de nabijheid staande, is veel schade toe gebracht. Alle ruiten zijn gesprongen. Tel. HOORN. De directie der N.V. Kleederenmagazijn voorheen P. \an den Brull besteedde Zaterdagmiddag alhier aan het bouwen van een winkelhuis met bovenwo ning op een terrein, gelegen hoek Groote Noord 'en Nieuwstéeg alhier. Ingeleverd waren 12 biljetten, nl.: S. Overtoom en Zn., Schapen, f 30790: F. H. Ringers en Zn., Alk maar, f 30964: J. Balder, Lochem, f 31168: L. C. Oud. Alkmaar, f 31609; C. Kriller, Schoorl, f 32000; J. Ilaijer en J. Schuurman, Amsterdam, f 33767; V. Deeo, Hoorn, aoOOO; Gebrs. P. en j. Wind, Amster dam en Medemblik, f 34340; H. J. Karssen, Hoorn, f 34380; F. Wormsl raker. Hoorn, f 3 00; K. Schil der, Hilversum, f 36700; C. Broertjes, Hoorn, voor f 3o990. De gunning is aangehouden. SPOORWEGONGELUK. Maandagmorgen halfzeven is eengoederentrein op het station Beverwijk bij het achti-nrRrijden met zulk een vaart tegen een stootblok gekomen, dat verschillende wagen» -in elkander reden en een vrij groote maloriëele schade ontstond. VERKIEZ1NGSQUALST1E. Te Tegelen was bij -de verkiezing van Gemeente raadleden in dezen zon er de candidaitenlijfet voer twee leden, welke uiterlijk den 22 Juli moest -wor den ingeleverd, wel op dien dag, ten gemeenlehuize afgegeven, doch gedagteekend 23 Juli. Een vraag aan Gedeputeerde Staten "te Maastricht of de ver kiezing als ge'dig kan worden beschouwd, werd -toe stemmend beantwoord. Maar twee aftredende, niet herkozen leden, waren hiermede niet tevreden en toekenden verzet aan. Met het gevolg, dat de Ge meenteraad nu in zijn laatstgehouden vergadering de toelating van de beide nieuwbenoemde leden wei gerde. Het voornemen bestaat een beslissing in hoogste instantie uit te lokken. OP HOL. Te St. Oedmrode raakten de twee paarden, ge spannen voor een fourage-wagen der artillerie, op hol in de kom der gemeente, ter plaatse „De Vocht" Een militair (gele rijder), die de paarden wilde te genhouden, syerd omver gereden, kreeg een "wiel over de borst en werd ernstig gewond. Hij werd terstond per ambulance, 11a verbonden te zijn, naar zijn garnizoen Tilburg vervoerd. Een ander militair, die op den wagen zaï, viel er af en brak een been. Twee fietsen van burgers werden totaal stuk gereden, de berijders konden er gelukkig nog intijds afspringen -en zich achter een boom dekkpn, zoodat 'zij met den schrik vrij kwa men. Verder werd nog een mitrailleur vernield, die men langs deD weg aan het oppoetsen was en werd bij veldwachter Lavrijssen de heining cm den tuin beschadigd en de tuin vertrapt. Aldaar gelukte 't de hollende dieren tot staan te brengen. HET KAMERLID VLIEGEN. De afdeeüng Amsterdam IX der S.D.A.P. besloet in ean Zondagavond gehouden huishoudelijke ver gadering het partijbestuur te adviseeren, dat de hr. Vliegen reeds nü voor het Kamerlidmaatschap -zou bedanken, daar dit onvereenigbaar moet worden ge acht met het wethouderschap. KOLHORN. In de polders alhier is de graanoogst in vollen gang Me* het uitermate gunstig weer "is -niet al leen veel binnengehaald, maar ook veel met de stoommachine van 't veld 'af gedorscht, dus reeds schoon in den zak en het stroo aan kubieken ge perst en gebonden. Daar de groote bouwers er ge heel alleen ec-n stoommachine op na houden en dus niet rte een op den ander behoeft te wachten, is er al veel afgewerkt, bij enkelen meer dan drie 'hec taren daags, zoodat het gezegde: -„wat rossen ze 'm in de polders",-zeer waar kan heaten. De Geldersche zichtêrs zijn meerendeels weer vertrokken; eenigen zijn nog wachtende op het ka nariezaad, waarvan heel wat in de polders staat, en zijn tot zoolang aan ander werk. ZUIDSCHARWOLDE. Burgemeester en Wethouders van Zuidischarwou- de, die als zoodanig' zitting hadden, in de SohooL- feestcemmissie, hebben hun lidmaatschap daarvan opgezegd, zonder -opgave van redenen. Algemeen wordt vermoed, dat dit een gevolg is van ho.t feit, dat in de laatste vergadering besloten vyêrd tot hot houd«n van een schoolfeest, terwijl in de vorige vergadering het besluit was gevullen, geen school feest tc houden, waarbij dat college zich daar krachtig tegen hf>t schoolfeest verklaarde, op grond van de tijdsomstandigheden. BROEK OP LANGENDUK. Aan de Broeker veiling is thans reeds voor -meer dan een millioen gulden verhandeld. En dat reeds op dezen tijd! De groenten zijn dus wol duur. NOORDSCHARWOUDE. Door een bij vergissing nog eenmaal 'geplaatste advertentie is het aantal sollicitanten voor hoofd der school te Noordscharwoude tot 22 geklommen. Plaatselijk Nieuws. VAARTVERBETERING. Zooais we in'ons nummer van jl. Donderdag reeds hebben meegedeeld, hebben eenige bestuursleden der Westfriesche Kanaalvereeniging met de motorboot van schipper Hoogland een tocht gemaakt naar Alk maar. En nu de indrukken, die men bij dien tocht heeft opgedaan? Veel 'nieuws geven ze ons en ande ren niet, maar 't is toch wel eens goed om nog eens te herhalen wat men opmerkte. 't Was mooi weer, dus was het een prachtige vaart. Een stille, rustige sloot, waarlangs heerlijke, zachtwuivende rietschoten. De vaart is over t alge meen breed genoeg, voor gToote beurtschepen en anders voldoende breed te maken. Maar.... afgezet en Lebindernisd door bruggetjes en-sluisjes, zoodat wat hoogte en breedte betrof, de schuit van Hoog land er juist door kon. En de diepte? nu, als je niet al te klein bent, is verdrinken niet best moge lijk. Werkelijk, met die bruggetjes en sluisjes in die smalle vaart, kreeg ment zoo Vanzelf den indruk, dat bier door de werkzaamheid onzer voorvaderen, (misschien toenmaals met de beste bedoelingen) was verkregen een algemeen isolement van Beha gen en zijn gansche 011 geving. Een isolement van al hetgeen de ontwikkeling van den landbouw in nnze omgeving, handel, nijverheid en -industrie, enz. zoo 1 itter, bitter nocdig heeft. Een dam, neen lie ver tal van hindernissen tusschen ons en die we reld daar tuiten. Eu dat was niet npodig geweest, da.t is juist hot bittere van den toestand. Wat meer vooruitstrevend heid bij onze po)derbest(uurderen, wat meer energie en werkkracht, een wat verder kijken dan de neus lang was, haa ons kunnen verlossen van deze be letselen, had ons al jaren lang een toesta; d kunnen brengen die veel beter was dan thans. En typisch was bet niet waar, dat in de iiiahijbeM van Altenaar en Behagen, de diepte in, de vaart het gèringsl was. Een goede moddermolen had hier, dunkt ons, de gewenschte wonderen kunnen verrichten. Het was een toestand nog uit het trekseh'uitentijdperk, ''met al zijn ellende en last. Hoe is 't mogelijk, en dat mede door de laksheid van Sc-hagen, van datzelfde Behagen, dat.zoo graag democratisch doet zich zoo graag vooruitstrevend, vrijzinnig hoort 'noe men. Wij werden dezer dagen herinnerd aan een En- gelsch spreekwoord, dat zegt: het waren niets dan woorden, woorden, van daden geen spcor. Dit mag en kan Behagen's leuze-toch niet zijn? Laat cnp er om denken, cat er wellicht nu strplks op het te- bied der vaartverbetering iels is te bereiken. Laat Scliagen zijn tijd niet laten passeeren, maar zich belangstellend toonen, ook door daden. HYRMONIEKA1EL. 't Was het vierde Zomereoncert, dat onze Harmo niekapel Zondagavond onder leiding van haar direc teur den heer Jb. ter -Hall gaf. Het was niet on der zulk een weersgesteldheid als de beide laatste concerten, dat dit concert nu werd gegeven, maar de belangstelling was er al weinig minder om. Een'be wijs te meer dunkt ons, hoezeer of deze concerten op prijs worden gesteld. De heer Ter Hall had weer voor een uitnemend progrlamma gezorgd, vol afwis seling en met enkele van die nummers die zich op een luitenconcert prettig laten aanhooreu. Het pu bliek toonde zich dankbaar en voldaan door het tel kens warm applaus. De heer W. H. Roggeveen, die een lied voor piston uitmuntend voordroeg, kreeg eveneens een welver diende dankbetuiging van de aanwezigen. Tot slof- het populaire Zandvoort aan de Zee, dat door den heer Ter Hall geairangeerd, niet neliet zijn groote aantrekkelijkheid cp het publiek uit te oefenen. Het varen weer een paar hoogst aangename uren vo- r velen. Marktberichten. VAN EWUCKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag, op Zaterdag den 28 Augustus;: 290 pond bot, prijs por pond-12% tot 13% cent; 87 pond schol, prijs per pond 9 a 10% cent; 102 pond aal, prijs per pond 29 a 33 cent; 20 p< nd puitaal, prijs per pond 5% cent. WARMENHUIZEN, 28 Augustus 1915. Gewone uien: nep f 4.40 a f 4.80, drielingen f3.70 a 1' 3.90, groote f 3.10 a f 3.50 per baal. Zilver uien: nep f 6, drielingen f 3.60, groote f 1-60 per baal. Schoolmeesters f 1.30 a f 1.45 per zak. Roo- de kool f 7.90 a f 10.10 per 100. Witte kool f 16.80 per 100. Slaboonen f 3.30 a f 4 'per 50 KG. AMSTERDAM, 30 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 328 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 106' a 110 cent, 2e kwab 98 a -102 cent, 3e kwal. 94 a 96 cent per KG 150 melk- en kalfkoeien f 300 a f 450, 73 nuchtere kalveren f 12 a f 18, 23 schapen f 25 a f 45 per stuk, 239 vette varkens, geen handel. ALKMAAR, 30 Auflfusfeis. Aangevoerd 18 koeien en ossen f 240 a f 385, 49 vette kalveren f 48 a f 150, per KG. f 0.90 a f 1.10, 33 nuchtere kalveren f 8 a f 24, 514 vette sc'hapen l' 30 a f 50, 168 vette varkens f 0.54 a f 0.94 per KG. 8 11 agei-e varkens f 29 a f 38 per stuk. EDEMBLIK, 30 Augustus. Aard: pelen: bonte f 1.25 per halve HL. Snijboo- mm 1" 1.40, spercieboonen f 1.30 per 15 KG. NOORDSCHARV OUDE, 28 Augustus liteeu.kecl f 15 a f L .50. roede kool f 7 a f 13.90. gele kool f 7.50 a f 11.30, witte kool f 14 a f 17.40 per 1U0. Wortelen f 3.20 a f 380 per 100 bos. Wor telen f 1.80 a f 2.25 per btal. Schoolmeesters f 1.36 a t 1.55. eigenheimers f 1 20 a f 1.50, llauwe f 1.30 a f 1.6(J, per 35 KG. Zilveruien f 5 80 a f 6.80, drie lingen f l.lo.a f 4.20. gele nep f 4.70 f 4.90, drie lingen f 3.6ö a f 3.90, grove uien f 3.20 a f 3.70 per 50 KG. 30 Augustus. Bloemkool 1' 12.70 a f 14, roode kool f 8 a f 14.10, gele kool f 7.50 a f 12.40, witte kool f 14 a f 17.80 per JüO. Wortelen f 3 a f 3.60 per 100 bos. Wor telen 1 0.per baal. Schoolmeesters f 1.40 a f 1 70 eigenheimers f 1.20 a f 1.40, Mauve f 1.00 a f 1.70 per 35 KG. Zilveruien f 5 a 1' 5 9C, drielingen f 3.70 a f 3.80, gele nep f 4.70 a f 5.10, drielingen f 3.50 a f 4,. grove uien f 3.40 a f 3.90 per 50 KG. PÜRMEREND, 31 Augustus. 159 Blapels kleine kaas f 51 a f 54. 1837 KG. be ter f 1.55 a f 1.60, 1696 Runderen, waaronder 328 vette en 43 s'ieren. Vette vlug 85 a 115 cent per KG. Gelde stug f 180 a f 320. Melkkoeien stug f 200 a f 390. 2b Paarden f 100 a f 400. 79 Vette kalveren 95 a 115 een' per IvG. '259 Nuchtere kalveren f 13 a f 34 vlug. 239 Vette varkens 84 a 90 cent-per KG. matig. 33 Magere varkens f 24 a f 35 matig. 243 Biggen 1 14 a f 21 matig. 184 Schapen en lammeren. Vette matig 32 a f 50. Lammeren matig f 18 a f 23. i300 Zak peren f 1.50 a f 4. 1000 Zak appelen f 2 a f 3. Kipeieren f 6.75 a f 7.25. WINKEL, 30 Aug. 1915. Appelen f 1 a 5.40, peren f 1 a 2.85 per mand, pruimen f 0.30 a 1.55, andijvie f 1.75, kool f 3 a 9.50, komkommers f 1.50 a G.50 per 100, snifb'oonen f 1 a 2.20 per 1000, slaboonen f 2 a 4 per 100 pond, me loenen 20 a 30 pier 100, aardappelen I 1 a 1.50 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Aug. 1915. Bloemkool f 7 a 13, 2e soort f 2.80 a 4, röodc kool f 7 a 14.20, gele kool f 8 a 12.90, witte kool f 11 a 17.90, wortelen f 4.20 a 4.60, muizen 1.10 a 1.15. Juüamuizen f 1.15 a 1.25, schoolmeesters f 1.40 a 1.50. blauwen f 1.40 a 1.65, drielingen f 0.70 a 0.90, sla boonen f 3 a 4 gele nep 480 a 5.10, drielingen f 3.30 a 3.80, uien f 3.50 a 3.70, wortelen f 2.05 a 2.10 p. b. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnomingen verricht in den morgen van dan 31 Augustus 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut to De BilL Hoogste barometerstand 705.6 te Munchcn, laagste barometerstand 747.9 te Wisby. Verwachting tot den avond van 1 September. Meest matige N.W. tot W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog buiig. Over dag iets zachter. We zien in Rusland nog maar steeds hetzelfde ge beuren: een terugtrekkend Russ.sch leger, acht r- volgd door de Duitschers en Oostenrijkers, en zoo lang de Russen niet het hoofd bieden aan de vijan delijke n.acht, zal deze toestand blijven bestaan en 2ullen de Duitschers plaats na plaats bezetten. Van drie zijden rukken de Duitfiche legers aan op de aitochtsiijhien van de Russen, in het. Noorden is Hindenburg met zijn rechtervleugel bij de stad Na- ref aangekomen, die Oostelijk van den spoorweg Bjeloslok-Lrest gelegen -is; daar heeft hij do linie DomLrowo-Narewka bezet. In het midden vervolgt prins Leopojb* van Beieren de Russen door rt Losch van Bjelowjesk en naderde reeds Sj°resjwo bij den spoorweg naar Minsk. En in het Zuiden is Macken- sen to* in d° lijn Proesjani-Kobrin doorgedrongen, dus nabij de beide spoorwegen, naar Minsk en naai Piosk. We lezen uit de berichten, Idat de hoofdmacht der Russ-m op Wilna, is teruggetrokken en daar con-uon- treeren de Duitschers ook hun strijdkrachten. Da^r /.al df- Leslissende slag worden geslagen, zegt de Russische minister van oorlog, -maar.... voigend jaai. Eers* zal Rusland zijn munitievoorraad "en ïegêrs aanvbllen. Of hun evenwel zoolang de tijd zal worden gegeven?? Het Russische leger, dat zich na den val van Lemberg in Oost-Gaficie had vers'ehaiïst is nu ook door de Oostenrijkers verjaagd en is ge- noodzaak' den terugtocht aan te-nemen. Uit Duitsuhland komt het bericht, dat de Russen Wilna reeds ontruimen, ook hier dus weer hetzelfde verschijnsel. Het groote DuitsWhe hoofdkwaï tier meidt over den krijgstoestand in Rusland het-volgende: „Op het opgenb'Iik, nu door den val van -de bin nen, andscho Russische verdedigingslinie een hoofd stuk van de doorLoopende operatie ten einde is ge bracht, is het leerzaam in het kort het tot nu tee verkregen resultaat van het offensief voor den geest te halen dal op 2 Mei begon met de doorbraak bij Gorlisj. De sterkte van de Russisch0 legers, die achter eenvolgens door den eigenlijken stoot werden ge- troflen, mag men op zijn minst op 1-.400.000 man stel ien. In de ge\echten zijn in rende cijfers -l.100.UuU man gevangen genomen en minstens 300.000 man ge sneuveld of gewond, als-men het aantal dez^r. zen der de- zieken, op slechts 30 procent ven-het aantal krijgsgevangenen schat. Het is echter beslist hoo- ger. Want sedert de vijand om het overschot zijner artillerie te redden, zijn overhaasten terugtocht, zonder zich ook maar in het minst te bekommeren om menschenlevens, in hoofdzaak door -infanterie tracht te verzekeren, heeft hij natuurlijk ontzaglijke bloedige verliezen geleden. Men kan dus zeggen, dat de Ipgers, die door ons zijn aangevallen, totaal vernietigd zijn. Dat de vij and desniettegenstaande nog troepen te velde heeft is te verklaren uit het feit, dat oe-in Zuid-Rusland voor het offensief tegen Turkije gereed gehouden divisies naar het oorlogsterren 1 werden gebracht, dat zeer veel ten halve geoefende reserve-soldaten met gTOOten spoed uit-het binnenland van Rusland werden gehaald en 'eindelijk, dat van die fronten, waar onze druk minder voelbaar was, een groot aan tal manschappen naar het noorden werden gezon den. Al deze maatregelen hebben echter het noodlot niet kunnen tegenhouden. Uit Galicié, Polen, Koer land en Litliauen is de vijand verdreven: zijn geslo ten front is uiteengerukt, zijn legers trekken terug in twee totaal gescheiden groepen. Niet minder dan 12 vestingen, waaronder vier groote en geheel mo dern ingericht, zijn in. handen van onze dappere troe pen gevallen en daarmede tevens do binneulandsehe eveiligingslinie van het Rtfssische rijk." Uit Berlijn komt ook het bericht, dat er ernstige beraadslagingen worden gehouden over het verhui zen van den Czaar en zijn hof naar Moskou. D Daily lelegraph verneemt uit Washington, dat het jusscher Duitschland en Amerika-spoedig- tot een' cbikking zal komen inzake de Arabic en de' Lusitania. Het heet dat er tusschen Binnenlands,che Zaken en Marine in Duittfchlanid scherp verschil van iiicening bestaat over het voortzetten van den duikbopten-oorlog, zooals die thans wordt gevoerd. Binncuiandsohe Zaken schijnt het nu te zullen win nen, doj, er eerst gewaarschuwd zal worden, voor er Wordt geschoten. W at er op den Balkan staat te gebeuren -is niet bc«t te zeggen. De meest, onrustbarende berichten komen daa vandaan. Er staan 200.000 Duitsche troe pen klaar voor een inval in Servië. Van-andere zij de word* dit tegengesproken. Alle verkeer aan de Hongaarsche grens staat-stil voor het vervoer u.11 1. ihfanen. Roemeensche olficieren zijn opgei oept-. Ook woid* bericht, dat Bulgarije spoedig de zi.d' van Duitschland en Oostenrijk zal kiezen. Zooals onze lezers zien, de meest onrustfcarei.de berichten. Of alles op waarheid berust, zullen de gebeurtenissen ons wel spoedig leeren. Gemengd Nieuws. URAAN ALS BEMIDDELAAR. Uit New-York komt het-bericht, dat de oud-u u nister Bryan naar Europa zal komen, om als bemid delaar op te treden en te pogen tusschen de stiU- dam'e mogendheden -den vrede te herstellen. HET HARDEN. Over harden wordt verschillend gesproken. Voor enkele jaren was hel beslist in den smaak, maar op het oogeiMik dweept men er niet meer zoo mee, al wil men- natuurlijk ook van de O'uderwetsche in bakering niets meer weten. Een vereeniging van An erikaantyclhe artsen heeft de resultaten van het harden van kinderen nage gaan, en men kwam tot de volgende resultaten: a. Geharde kinderen (of eigenlijk dan kinderen, die gehard werden) waren meer vatbaar -voor ver koudheid dan niet-gehaide. Geharde zuigelingen wa ren ongeveer driemaal zoo vatbaar voor vei^coucJ- heid dan de niet-gèharde baby's. 'In sommige Be vallen verkreeg men echter met een matige harding dit is toch het juiste woord tamelijk goede resultaten. b. Het harden had op het zenuwgestel niet veel invloed. Het viel op, dat streng-geharde kinderen in den regel 'zeer nerveus waren. Een matige -har ding scheen echter op het zenuwgestel een uitste kenden invloed to hebben. c. Vurstandig-geharde kinderen waren in het al gemeen het gezondst, hoewel er •'nauwelijks ver schil bleek te bestaan tusschen niet-'geharde kinde ren. Btreng-geharde kin'deren hadden dikwijls aan leg voor tal van ziekten. De eind-conclusie is, dat een -matige harding, waarbij men z'n verstand 'te wer'k laat gaan 'en het met het z.g. principe op een, accoordje gooit niet slecht is Strenge harding is echter onder geen omstandigheden aan te bevelen. Tot zoover Vox Mediconum. Er, wordt niet bij vermeld, hoeveel slachtoffers dit harden reeds heeft gemaakt. Dit zou wel nuiftig zijn ter waarschuwing tegen herhaling van soort gelijke kuren. DE INVLOED VAN VRUCHTEN Vruchten zijn gezond, vooral ons •Nederlandse!; ooft. Appelen, vooral zure, zijn goed voor de maa£, tl aar hebben ook 'een uitstekenden invloed op de hersenen en op het zenuwstelsel; talrijke natjóur- geneesheeren bevelen zenuwachtige monschen het eten van veel appelen aan, en men zegt, 'dat. ei uitstekende resultaten mee worden -bereikt. Napo leon at een appel, wanneer hij een moeilijke quaes- tie had op te lossen. Beethoven zou een appel 'ge- gotpn hebben, wanneer hij niet «in slaap kon vallen. Ook pruimen kalmeeren zenuwaohtigen. Bovendien heet en zij de spieren-te versterken. Een zeer gezende vrucht is voorts-de zoete aman del. (iok de noot is buitengewoon goed. Het Fran- sche tijdschrift, waaruit wij deze gegevens ont'lee- nen die wij voorts voor rekening van zijn re dactie laten 'concludeert, dat vooral de werkers met den geest ooft moeten gaan eten. -'Zij, die zwa- ren handenarbeid verrichten, -hebben peulvruchten noodig en spek, maar de 'werkers met het ver - stand, die geen handenarbeid verrichten, kunnen 1 e;t uitsluitend van amandelen, noten, bananen, me- lcenen, appelen, peren, pruimen, kersen en bessen loven. Vox M. RPDYARD KÏPLING OVER FRANKRIJK l)e „Daily Telegraph" drukt, het volgende uittrek sel af uit een particulieren brief van den beroem den Fngelschon schrijver Rvdyaxd Kipling,-wat wij op onze beurt aan het 'Hdbld. ontleenen: ,,1L dacht dat ik eenig begrip had van wat Frarv krijk doet. Ik zie nu in, dat ik pas begin te be- gvijpeu wat Frankrijk is. Ter verdediging kan ik alleen aanvoeren, dat 'Frankrijk vermoedelijk een jaar geleden zichzelf niet kende. Frankrijk vecht dezen oorlog niet slechts uit, het doorleeft hem -en dat, met een vroolijkheid en luchthartigheid, die van n. bij gezien, geen oogenblikden kouden, doodelijken ornst en hardnekkigheid in het nastreven van zijn doel verbergt. Ik ben in hunne steden enz. geweest en ik 'kan getuigen, dat allen, mannen en vrouwen, zich even vastbesloten gedragen zonder.'vertoon van zelf beklag. Dezer dagen dronken wij thee in een stad, die dagelijks door de Duitschers gebombardeerd wordt, die vol vrouwen en kinderen is en waar een prachtige oude kerk staat. -De kelders van het huis zijn als hospitaal ingericht. Maar niemand verried aan die vroolijke tafel daarboven, waar geen trekje van de étiquette verzuimd werd, de voortdurende spanning, waarin zij leven. Het waren Fransehen, en zoolang er werk te doen was, werkten zij; en zij werken! Zoover ik kon waarnemen is er geen enkele daad van eenige persoon van het eene eind van Frankrijk tot het andere, die niet gekleurd en geleid wordt door en doortrokken is van hunne krachtige vastberadenheid. Wij zullen mettertijd daar bok toe komen, maai- op het oogenblik hebben wij nog niet volkomen begrepen hoe de -Franschen dezen oorlog doorleven: Wij Engelschen moeten dit leeren begrijpen, in ons eigen belang zoowel als in liet onze. En het voorbeeld dat de Franschen -ons geven, kunnen wij niet genoeg ter harte nemen. Je kent natuurlijk den staat van zaken zuo goed als een vreemdeling die kan kennen; maar heb je Frankrijk ooit werkelijk voorgesteld als een land waar geen enkele jonge man of man van middelba ren teeltijd, anders dan Op de plaats die hem door de militaire autoriteiten is aangewezen, r.och een vrouw, die niet, op een met haar levenswijze en stand overeenkomende wijze, werk doet dat direct verband houdt met den oorlog? Er is in Frankrijk

Schager Courant | 1915 | | pagina 2