SCHAGER PAARDENLOTEN. Hoofddepot TRAPMAN S Co BAL Vanaf heden zijn alom verkrijgbaar: 1 Lol 10.50; 11 Loten f5.00; 113 Loten f50.00. betaling. Fa. D. A. WISSELINK, Alkmaar. 100 OOGCESIMEN, een los WERXMAN, gemeubileerde KAMER een Sakkersleerling, een Boerenknecht, ZIT- en SLAAPKAMER TRAPMAN S CO., Laan, *9 SCHAGEM. I HOOFDPIJN, De Dansles Schagen. A. TUIN. Zijper Loten Medemblik Enkhuizen Alkmaar Vorden L BREUK- C. Roggeveen Cz„ KUNSTTANDEN K. ACKEMA, Dr. BAX verlangt vóór 15 OCTOBER 1915 Utrecht, Stadhonderslaan 14. een Opperman, Wielingen. Het goedkoopste adres voor al lerlei klein en grnnt drukwerk is bij III. 1b. Mostert, Hippolytushoel Het is nu tifd. Oude Tongsche Paardenlotea Haast U want ARIE heelt er nog geen 100. Verlofzaak, Boerderij. een Dagmeisje op Zondag 5 September, bii J. Bijvoet, een Kosthuis, RUINPAARD, Bouwhofsfede BIGGEN. stoppelenploeg, HAVER, GELEGENHEIDSKOOPJE. Een 4-lons vletje Bij P. DE WIT Cl een Woning, Net Dienstmeisje een Werkman, nieuw kwartaal. geen „vraagstuk" van vrouwenarbeid. Iedere vrouw weet wat van haar wordt verwacht. Geen harer heeft tijd voor iets anders dan den oorlog en toch boeten zij niets in aan behoorlijkheid en gratie. Is het voor ons n.ueilijk de Franschen te begrij pen, voor hen is het nog moeilijker ons te begrij pen. Ik kan het hun niet kwalijk nemen. Bijvoor beeld. Herinner Je Je, hoe S. in April sprak over die verschrikkelijke geschiedenis. Hij 'zei niets an ders dan dat het „verduiveld ongezond" was. En zoo zijn we allemaal. Hoe moeten de Franschen die soort dingen nu begrijpen, die ze nu al een jaar aanhooren. En we drukten ons niet meer zoo moeilijk uit als in het begin. -Toch is er in werke lijkheid niet zoo veel verschil tusschen hen en ons. Ouzo gastvrouw bij dat theepartijtje zei met een verrukkelijken glimlach, dat „een bombardement in het algemeen het genot van het leven niet ver hoogt". Op dien toon spreken hunne mannen aan het front. Maar achter dat lachje en dat grappig luchthartige, is het geloof dat bergen verzet. De moed en het uiUioudingsveni ogen, maar ook de luchthartigheid van hare mannen zijn ongeloof lijk. Zij praten niet over de dingen. Zij zijn over tuigd dat alleen een doode Duitscher een goede Duitse her is en doen vrooïïjk en ijverig hun werk, om ze „goed" te maken. Ik werd, geloof ik, nog het meest getroffen door hunne krachtige gezond heid en hun durf. Daarop volgde de inrichting van hunne loopgraven, die gebouwd en gedraireerd zijn en tok ingericht worden, alsof de oorlog nog vijf jarpn moet duren. De loopgraven zijn vol kleine nuttige uitvindinkjes en dingetjes, waarvoor ik je wel .'•preken zal. Ik h.'d het geluk een zeer zeldzaam iets in dezen oorlog te zien eene revue vam een-leger een parade van 40.000 man. Er was geen ceremonieel bij. Het was alleen een voorbijtrekken van kranige vechters en maal te daarom des te grooter indruk Weer waren het hunne stralende gezondheid en kracht, die mij zoo gelukkig maakten. Dan heb ik cok de 75 m.M.'s gezien, Die -doen ook niet veel asn ceremonie, maar hun werk is prachtig en he1 mecanisme -is een droom van een voud en deugdelijkheid. Ook het richten is voor treffelijk. De officieren zijn een vrooiijk volkje, die het vuur tot op -dertig meter vóór hun eigen infanterie kunnen laten neerkomen. Maar toch zijn de mannen en vrouwen het merk waardigste van alles. Ik zou een heel boek kunnen vullen met -bijzon derheden uit het leven achter en tot aan de ge vechtslinie hoe zou je het vinden een koe 'te laten grazen onder een vuur van groote projectie len? en het geduld en den ijver en de buiten gewone nijverheid van dit land. Maar dat moet je zieu -om het -te kunnen gelooven: en als je het gezien hebt moet je getuigen, zooals ik hoop te d' en, dat niets wat Engeland kan doen, genoeg -is om op één lijn te blijven met zulk een bondge noot. Al GEBEUKT ER TOCH IN RUSLAND? Steeds weer !czen en hooren we het een en an der over den binnenlandfccheh toestand in Ruslard. En het heet, dat deze toestand zóó moet zijn, dat een binnenjandsche crisis er het gevolg van is. Om een juist beeld te krijgen van wat er al ztc in Rusland gebeurt, is verre van gemakkelijk.z Uit een telegram uit Stockholm in het Berl. Tage- blatt 1 .ijkt ons. dat Svenska Dagfhladet thans een lij/onderen correspondent heeft uitgezonden om te trachten, een b ^eld te verkrijgen van den toestand in Rusland. Of het een juist beeld i< dat bij in zijn mededcelingen geeft, iB alweder niet te beoordeelen. Aan zijn poging om ©enigen Bamenl ang te brengen in dó veie geruchten, die tot ons do ndringen, moge echter een en ander worden ontlee ïd. Sedert de Russische legers 'in het nauw worden gedreven, zoo schrijft hij, neemt 1 ij de regeering ook de neiging toe om nauwere aansluiting te zoe ken bij Doema en volk. In dit verbind ziet hij het ontslag van den minister Soechomlinof als zonden- bok. Aan dezen en aan den chef van den generalen stof van grootvorst N'ioolaas, generaal Janoeejkie- wiesj, wordt de schuld vpor de strategische fouten gegeven. In hetthans nieuwgevormde kabinet behooren allo leden tot de rechterzijde, maar toch zijn het persoonlijkheden, die buiten de gecompromitteerde bureaucratie staan en voorstanders zijn van 'wer kelijke samenwerking met de volksvertegenwoordi ging. Een verdere stap in dip richting was de half- parlementaire commissie van -onderzoek voor be- heersmisdrijven in het leger en het ontslag van on geveer tien provinciale gouverneurs, evenals de benoeming van het Doemalid prins Wolkonsky tot adjunct van den «minister van Binnenlandsche Za ken. De regeering zou zelfs medewerkers uit de Oc- tobristenpartij willen kiezen. Twijfel beerscht nog of werkelijk de premier Go- remykin door den Doema-president Rodsjanko -zal worden vervangen en de Octobristen^leider Goetsj- kof tot minister van Munitie zal worden benoen d Wauueer dit gebeurde, zou het een teeken zijn van definitief breken met de aJleenheersohappij der bu reaucratie. Voortzetting van den oorlog tot het uiterste wil len vo'gens den correspondent allen. Men blijft op een eindoverwinning Tekenen, omdat de Russische reserves als onuitputtelijk worden beschouwd, de opening der Dardanellen \oor aanvoeren van huiten spoedig wordt verwacht en bovendien gerekend wordt op de mogelijkheid om de productie der eigen industrie te verbot gen. Ten aanzien -van het laatste ls de correspondent niet optimist, want de gansche industrie in Polen en Koerland is verwoest. Wel heeft men de machi nes uit de fabrieken naar het binnenland geoonden, om ze daar voor -anmaak van oorlogsmateriaal te gebruiken, maar bet transport geschiedde zóó pri mitief, dat de uit -elkaar genomen machinedeelën maar in het wilde 'zijn verzonden, en nu in -Kasan, Moskou, Jaroslaf opgehoopt staan in kisten 'op de stations, terwijl bet onmogelijk -lijkt» uit de massa het benoodigde bij 'elkaar te zoeken en weer in elkaar te zetten. Intusschen is ook uit Amerika voor 150 millioen dollar aan machines besteld, maar de spoorwegen zijn onvoldoende» de grondstoffen zijn niet, waar men ze noodig heeft en vooral is er ge brek aan geschoolde werkkrachten. Eindelijk spreekt de correspondent over de moei lijkheden van het vluchtelingenvraagstuk, door het in praktijk brengen der terugtrekkingstactiek van 1812 veroorzaakt. Het feit, dat men in Oost-Rusland de I.etten, Litauers en Polen niet als echte Ruseen becsbouwt en ze soms terugzendt, maakt de ellende nog grooter. In het Russische voEk heeft zich volgens den cor respondent de meening vastgezet, dat deze oorlog het einde zal brengen van bet bestaande systeem. Hij zelf gelooft daarbij, dat de band, die thans zoo vele niet-Russiscl.e 'bevolkingsdeelen in dezelfdew staatsgemeenschap besloten hield, zal worden los gemaakt. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Augustus 1915, No. 20. Adverfentiën. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot en Vader de hoer W. SELH0RST, in den ouderdom van ruim 01 jaar. Uit aller naam, Wed. T. SELHORST-Sohrieken en Kinderen. Sohoorldam, 28 Aug. 1915. Ondertrouwd CJORNELIS KALF Jbz. en PIETERTJE MAATS Albd. Huwelijksvoltrekking 3 Sept. a.s. Eenige en algemeene kennisgeving. Kolhorn, 20 Aug. 1915. DANKBETUIGING. Met deze betuigen wij onzen op reohten dank aan familie, buren, vrienden en kennissen, voor de vele blijken van belangstelling, milde gaven en betoonde hulp, on dervonden vóór en bij het over lijden van ouzo geliefde vrouw en moeder Neeltje Marschalk. Ook onzen welgemeeDden dank aan Ds. Schermer hom voor zijne troost volle woorden tot ons gesproken. P. WIT en Kinderen. Oude Niedorp, Aug. 1915. Geen lastiger pijn dau uit welke oorzaken deze ook mag voortkomen, zij vlug en volkomen door Mijnhardl's Hoofdpijniablstten In kokers van 45 en 80 cent, verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Te Schagen bij J. Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis" I). Wit, Noord 69, Centraal Drogist „Het Groene Kruis", te Kolhorn bij H. Kaper, te Anna Paulowna bij P. Govers, te Dirkshorn bij Jb. Smit, te Sf. Maarten bij P. Bronder, en G. Dekker, te N. Niedorp bij J. Korver, te Alkmaar bij Nierop Slothouber. In 't groot bij G. Haagen, Kanaal- weg 147, Helder. bij den beer P, Ruis Ie 'T ZAND gaat door. Indien nog meer daaraan wen- schen deel te nemen kunnen zij zich 2 September aanmelden des avonds 7 uur. Lesgeld f 2 50 te voldoen met de eerste les. Aanbevelend, 50 cent per Lot. 11 voor f5.10. Aan het Hoofddepót uitverkocht, dito. ook zoo. idem. hetzelfde. landbouwstraat, SCHAGEN banden koopt U voor- deelig en soliede in alle grootten met of zonder veer, bij Spreekuur voor te HELDER Woensdags yan 1—3 uur Stationstraat 11. te ALKMAAR Donderdags van 2—4 uur Ritsevoort 1. Ie klas kunstgebitten k f50.— met 3 maanden gratis proefgebruik. Talrijke bewijzen van tevreden heid door geheel Noord-Holland. Czaar Petersfr. 77, ZAANDAM. Komt ook in Schagen op verzoe.k W1ERINGERWAARD. Wie in gebreke blijft wordt na dien dag gerechtelijk vervolgd. Terstond gevraagd hoog loon, bij F. Hittema Busse- weg, Heerbugowaa-d. Schrijfpapier per 1000 vanaf f8. Briefkaarten, per 1000 f 2.25. Enveloppen peir 1000 f 1.75. Nota's per 1000 f 2.10. Kwttantiën per 1000 f 2.10. ConvocatJebliljetten per 1000 f 1.90, Melkbrlefjes per 1000 f 2.25. Sigarenzakjes per 1000 bedrukt f 1.50, onbedrukt f 0.70. Labels of hangadressem per 1000 f 1.75. Programma's per 800 vanaf f 2. Strooibiljetten, per 1000 vanaf f2. Meer dan 80 soorten ondertrouw-, verlovings- en visitekaartjes van f J).45 per 100 met env. Alles smaakvol, net en naar keu ze bedrukt. Vraagt modellen en prijsopgaaf. Groot modollenjboek voorhanden. 200 monsters bevat- ter gelegenheid van de Paarden markt op 3 September a.s. Hoofdprijzen Eerste klas ionge paarden. 75 ceat per lol. hoogen leeftijd uit (ie hand te koop, eene sinds jaren hu- staande annex Kruidenierswinkel, met Woning en grooten Tuin. Solied kooper kan een groot deel der koopsom op late hypotheek houden. Te bevragen bij Notaris Vrijburg Zijpe. Uit de hand te koop, de hof stede „Dordrecht", met pl.m. 32 Hectaren Bouw- en Weiland alles annex gelegen in polder Eijerland op Texel. Aanvaarding 20 Maart 1916. Vrii van huur. (Ook in peroeelen te koop). Desverlaugd, kan een deel der koopsom, tegen billijke rente onder lste Hypotheek op de perceelen gevestigd blijven. Te bevragen bij den eigenaar H. Flens te den Burg op Texel. Biedt zich aan oi Kindermeisje. Br. ond. no. 22, bur. v d. blad. Donderdags ie Schagen Caié ..de Wildeman", Aan- en verkoop van effecten voor geldbelegging. Verzilveren van coupons en losbare stukken. Helfening-courant met rentevergoeding. Credieten aan Landbouw, Handel en Nijverheid. Incasseeren en disconteeren van handelspapier. Verhuren safeloketten in hunne kelderinrichting. Nemen gelden in deposito, tegen de volgende rente een dag opzegging 1 en 3 maand vast zes maand vast een jaar vast JULIANADORP. Jongmensch vraagt in de nabijheid van het Station. Brieven met prijsopgaaf onder letter Z, aan het Bureau van dit blad. Aangeboden een zwaar 5 '/2 jarig zeer geschikt voor gebruik in de bouwerij, mak voor alles, om te ruilen met een niet te groot mer- riepaard. Inlichtingen bij M. Bood te Scompetoren. Gevraagd, om terstond in dienst te treden aan de Coöp. Stoomz. „de Eens gezindheid" te 8t. Maartensbrug. Weekloon f 14. Schriftelijke of persoonlijke aan bieding ten kantore der fabriek. AANGEBODEN: met PENSION voor net Jongmensch, P.G., bij aanvang van den Landbouwcursus. Br. ond. letter B C, bureau van dit blad. Te koop bij A MUL Pz., Braakpolder, Winkel. TE KOOP. Uit de hand te koopde zeer gunstig nabij vaarwater en spoor gelegen zeer vruchtbare bouw- hofstede „WELGELEGEN" in het oostdeel van den Anna Paulowna- polder; groot ongeveer 50 H.A. Te bevragen» bij Notaris VAN HOUWENINGE te Wieringer- waard. 18 beste biggen te koop, bij P. C. Boekei, „Miede" Schagen. TE KOOPeen tweescharige zoo goed als nieuw, voor billijken prijs, bij J. Leegwater Hz. Heer- hugowaard. TE KOOP: 14 snees aan de schel! slaande bij L. BORST, Schagerwaard. Gevraagd ol gevorderd leerling, 3ij T. Bouwman te Ondesluis. met zoo goed als nieuwo motor voor f800. Broek op Langendijk. Te huur: met 1 October a.s. met twee snees tuin te St. Maar ten. Te bevragen bij L. v. d. Oord, Schagerwaard. Gevraagdom direot in dienst te treden, die goed kan melken, hoog loon, bij J. Nagelhout, St. Maartensbrug. gevraagd, voor direct, bij A. Ho venier Schagen. Hoofd eener O. L. S. in den omtrek van Schagen vraagt met PENSION. Brieven onder letter V aan het bureau dezer courant met opgave van pensionprijs voor 8 Sept. a.s. Gevraagd goed kunnende melken en ploegen, bij G. Kuiper Schagerwaard. begint met een Bestelt Uw abonnement bjj Boekhandel, •I Schagen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3