De Oorlog. EEN ONTROUWE HUISHOUDSTER. Naar aanleiding van het bericht, dat te Utrecht een j vrouvrerd aangehouden, verdacht van verduistering, van f 5Ü.U00, meldt het Utr. Dbl. nader' het volgende: i ln Den Haag stier! het vorige jaar een ingezetene,' die een groot kapitaal na moest laten; net bleek don erfgenamen evenwel, dat de nagelaten geldswaarden vóél minder waren dan naar hun berekening bedragen moest Huishoudster en meid waren in het bezat van een schriiielijke verklaring van den overledene waarbij omi hen. ieder f 5C.00Q aan effecten werd geschonken. Deze schenking vanden de familieleden vreemd en over die quucstie moet reeds een procedure gevoerd zijn, waarbij kon worden aangetoond, dat d® verklaring, die door den eigenaar van het kapitaal heette te zya afgegeven aan dienstbode en huishoudster, valsch was, met een nage maakte handleekening- Die ontdekking gaf de Haagsen© politie aanleiding 2 inspecteurs naar Utreoht te zen den. om de voormalige huishoudster te arresteeren: zij vervoegden zich aam het hoofdbureau van politie aldaar, waar 'n Utrechtsdh rechercheur werd medegegeven, om den beiden Haagsohen inspecteurs dien. weg te wyzeu. De huishoudster oen nog jonge vrouw van 25 jaar wer in hechtenis genomen in huar tegenwoordige dienstbetrekking ten huize van een bewoner pan de Oude Gmcht; een groot deel dier effecten, bewaard in een geldtrommd, werd in beslag genomen. De vrouw werd eerst overgebracht naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt en later meegenomen naar Den Haag. Z}} heef; reeds een volledige bekentenis afgelegd. EIGEN RECHTER. Dinsdagavond, zoo vertelt de „Zutph. Cf' is er wat herrie in" den tuin van de Buiten-Sociëteit te Zulphen geweest. Er werd een populair concert gegeven door het Stedelijk Muziekkorps, matü1 eonige jongelui onder wie ook Zwolsche voetballers, \onden de gelegenheid meer geschikt tot leven maken. Dit hinderde natuur lijk allereerst den diligent, den heer EngeJsma. die onder herrie niet verkoos door te spelen, maar dit begon ook hel publiek danig te ergeren. Toen noch de houding vun den heer Engelsma, noch ook het optreden dcr purkwachters hielp, hebben de bezoekers zelf de orde geiiandhaafd. Helaas niet op de meest oordeelkundige wijze. De levenmakers werden hardliandig den tuitn uit gegooid, en één der jongelui uit Zwolle brak daarbij een been. Per -rijtuig moest hij naar het station vervoerd worden. PERPETUUM MOBILE? Zou het moeilijke vraagstuk van de etadelooze bewe ging, het perpetuum mobile, door biet in toepassing brengen van eau schijnbaar eenvoudige natuurkundige wet, opgelost zijh? Een landgenoot, de machinist De Goede te Eïikhuizein, heeft een toestelletje vervaardigd, 'dat ons als volgt wordii beschreven Neem een gewoon touwtje van een paar meters lang en knoop daaraan vast, op een afstand van ongeveer 3 decimeter van elkander af, twee slingers. Deze be staan eveneens uit touwtjes van 4 cLM. lengte. Ze moe ten een vrij zwaar slinaergowicht hebben en hun aan hechting flgn het lange koord moet zoo stevig zijn, dal ze alsT ware één geheel daarmee uitmaken. Nu wordt het lange touw tusschm twee vaste punten zóó strak mogelijk gesponnen. De beide korte slingers hangen loodrecht neer. Brengt men nu deze in beweging, dan .ziet men het veiTassende resultaat, dat 'de «ui zijn ^ILugermgeai inkort, als gevolg van den weerstand in zijn ophang- punt en de wrijving met de lucht, doch deze verloren kracht schijnt op den anderen slinger over te gaan, zoo dat deze zijn bogen vergroot, totdat ook hij1 zijn hoogte punt heelt'bereikt. Onmiddellijk daarop echter begint nummer één groo- ter schommelingen, te maken; en zoö' blijft dit een eta delooze wisselwerking. HdWd- IvUHYJJOOGST. De knrwijoogst is dit jaar fijn de Landbduwpolüers van Hollands Noorden beneden middelmatig. De gemiddelde opbrengst bedraagt 20 baaltjes van 50 K.G. per H.A. De prijzen zijn beter dan. vorige jaren. Verkocht wordt tegen 1 19 ai 19.50 per 50 K.G. RADIUM WORDT GOEDKOOP. De oorlog maakt alles duur, zegt de Matin, maar de duurste slof ter wereld, het radium, gaat belangrijk in prijs dalen. Een aankondiging van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandscne Zaken aaT| de Academie des Sciences te Parijs behelst, dat door het vinden in Colorrado van enorme cartoniet-lagen de radiumpriis nu 400.000 gulden per gram teruggebracht ral kunnen worden tot 90.000 gulden per gram. Niet alleen de prijsvermindering is van beteekenis, maar ook het feit, dat men nu over grootere hoeveel heden zal kunnen beschikken. Oostenrijk produceerde maai- een half gram per iaar, ondanks de grootte der pechbleude-lagen pij joachimsthaL Amerika was ïeeds een betrekkelijk belangrijk producent Voor het oogenblik is de uitvoer van; radium uil Amerika echter niet toegestaan. ZIJPE. Voor de teutoonstóllingi welke alhier op Maandag 13 September a.s. zal worden geliouiden door de ara. „Zijpe van de Holl. Maatschappij' van Landbouw. zijn do volgenido aangiften gedaan voor onderstaande rubrie ken: Paarden vfaln 4 jaair en ouder 15 inzendingen 3-Jarige paaiden 5 inzendingen 2-Jarige paarden 6 inzendingen 1-Jarige paaiden 5 inzendingen Merries met veulen 8 inzendingen Veulens 13 inzendingen Melkkoeien, met betrouwbaren melkstaat, gekalfd hebbende tussejiepi 1 Jan. en 31 Mei 1915 Melkkoeien, gekalfd hebbende lusschen 1 Jan. en 31 Mei 1915 Melkkoeien behoorende aan leiden van de afdceling Twinters, gekalfd tusscben 1 Jan. ejn 31 Mei 1915 Melk vaarzen, gekalfd lusschen 1 Jan. en 31 Mei 191d 4 inzendingein 7 inzöndihgdn 9 inzendingen 3 inzendingein 6 inzendingcfu Vaarzen, geboren in 1914 10 inzendingen Melkkoeien met melkstajeu v. d. controle- vereen. geen inzendingen Stieren, geboren in 1914 2 inzendingen Slierkalveretn, geboren in 1915 4 inzendingen Stierkalveren, (graskalf) geboren in 1915 9 inzendingen Kuikalveran (graskalf) geboren fin 1915 8 inzendingen Vier fokschapen (gekruist ras) 7 inzendingein Vier ovetrhouders 14 iinzenjdingch1 Vier over houders, hehoorelnldie ïuain leden der aficL 8 inzendingein Gekruiste ram, goh. in 1914 of èerder 11 inzendingen Ram. geb. in 1915. in Nederland: gefokt 13 inzendingen Ram, geboren in 1915. behoorende aan leden der afd. 7 inzendingein Mooiste inzending overhouders 6 inzendingen Mooiste inzending fokschapen 5 inzendingen Do beste dekbeor 3 inzendingen Do besta zeug, met of zonder biggen 2 inzendingen Inlands che kippen 5 inzendingen Schoonste toom vreemde of raskippen 1 inzending Mooiste toom loopeenden 2 inzendingen Mooiste inzending eenden (Hollandscha) 2 inzendingen De mooiste inzending ganzen 2 inzendingen Twee zwaarste konijnen 1 inzending Mooiste verzameling konijnen, 6 inzendingen Mooiste jcolleclie bloemen 3 inzendingen Mooiste collectie planten 4 inzendingen Mooiste en volledigste inzending hohig 3 inzendingen Mooiste inzending levend® bijen geen inzendingen Boerenkaas 2 inzendingein Fobrieksboter 3 inzendingen Boerenbotór 10 inzendingen Ter opluistering: 19 inzendingen, w.o. een collectie fokvec van 15 stuks en 26 inzendingen rijtuigen, land bouwwerktuigen enz. Naar men ons mededeelt, moeten die inzendingen van zeer 'goede kwaliteit zijn. Ook het concours-hippique belooft zeer mooi te .zul len worden. ST. PANKRAS. Heden brandde dcxff 't spelen miert lucifers dioor de kinderen de boet af van C. Groothuizen in 't zuideinde da- gemeente. Van de boet bleef niets over, zoomedo van -wat er in geborgen was. PETTEN. De gemeenteraad besloot de»; week mot 4 tegen 3 stommen de kermis dit iaar niet te laten doorgaan. Naar wij vernemen, circuleert een adres onder de in woners, om aan Gedeputeerde Staten vernietiging van dit raadsbesluit te erlangen. Plaatselijk Nieuws. EEN GEDENKSTEEN EN EEN JUBILEUM. 't Was op 24 Augustus 1804, dat in Schagcn dc eerste steen werd gelegd voor ons stationsgebouw, ecno gebeurtenis, zco schreef do lieer A. J. Vis-Dieperink in een verslagje van deze gebeurtenis, die niet slechts door Scliagens burgerij, maar ook door een buitengo- woon aanzienlijke menigte uit de naburige plaatsen, mot groote belangstelling werd bijgewoond, omdat zij hel zegel zette op een raak, 'die langen tijd vurig gewenscht, dikwerf echter met gevaar bedreigd!, duidelijk werkelijk heid was geworden. We lezen verder, Idat in optocht een stoet van zestien zover),liien rijtuigen, voorop gegaan en gevolgd door eeniga burgers te paard >em het muziek corps van den heer ötto te Alkmaar, zich naar biet stationsterrein begaf. En op het terrein aangekomen, opende de oorst aanwezend-mgenieur der -spoorwegmaat schappij, do heer Van Prehn hot feest. door den truffel over to reiken aan den burgemeester De Meer, na een gepaste toespraak, hem verzoekende om den eersten steen, die straks gelogd zou worden, te bevestigen, dooi een tweeden, derden en vierden, met zijn collega's Krooi en Koomen. Dit welmeenend woord, dat zoo zeer voor de belangstelling van den spreker in de zaak waarom men feestvierde getuigde, werd op even gepaste wijze door den burgemeester De Meer beantwoordt, die daarop de truffel in handen stelde van Willem Alexander Paul Fredcrik Lodewijk, zoontje van Boogh (postbeambte al hier), biertoe uilverkoren omdat hij dezelfde namen droeg als de Koning. Ein nu was dan het gewichtigste oogenblik van den dag gekomen. De eerste steen wem gelegd. Het twee-jarig kind, gekleed in zwart fluwec. met zilver afgezet, gedroeg zich. geholpen door hen burgemeester, zoo moedig en zoo üinkv dat het ieders verwachting overtrof. Daarna werd, nadat de moojdige toespraken waren gehouden en Euterpe had gezongen, een ritje in den ïeasttrein gemaakt en ina terugkomst het raadhuis weer opgezocht en vierder feest gevierd. Waarom we zoo uitvberig dit feit in herinnering bren gen. nu er toch geen sprake is van .oen herdenkingsfeest of iets dergelijks. Wel, om deze reden, dat de herden kingssteen, waarvan de feestelijke legging hierboven F, geschetst, niet moer in ons stationsgebouw voorkomt. Bij de een of andere gelegenheid is deze steen ver dwenen èh langen tijd wist men niet waar hij' was totdat toevallig de steen weer werd ontdekt. Verschil lende malen is gepoogd dezen gedenksteen weer 'in het station geplaatst te krijgen, maar steeds is die po ging mislukt. Maar thans, zoo hopen we. zal gepoogd worden om dezen steen dié in ons station thuis behoort, als ecu herinnering aan -een voor Schagen zoo ge wichtige dag, weer daarin geplaatst te krijgen. Hieraan zijn natuurlijkeenige onkosten verbonden, welk bedrag zoo we hopen, wei bij' elkaar zal zijn te krijgen. Zoodra de maatregelen eenigszius vasteren vorm hebben gek re gekregen, hopen we onze lezers van een en ander verder op de hoogte te stellen. Ons opschrift luidt: Een gedenksteen en ©en jubileum. Ja, een jubileum, want het ral 15 September as. 25 iaar geleden zijla, dat dezelfde Willem Alexander Paul Prederik Lodewijk Boogh, die op .24 Augustus 1864 de eerste steen voor ons station' 'mocht leggen, werd aangesteld tot conducteur bij' |de Hollamdbche Spoor wegmaatschappij1, standplaats 'Helder. In die tal van jaren heeft Boogh met groote plichtsbetrachting zijn laak vervuld en op deze lijn jarenlang door zijn hulp vaardig en welwillend optreden .geacht gemaakt Waai de persoon van zoo mauw verbonden is met de ge schiedenis onzer gemeente, meenden we dit jubileum liier te moeten vermelden. WIERINGEN—SCHAGEN. 't Is in de Wïeringar Courant van 3 September, da; we de volgend® klacht lezen: Eigenlijk moest dit ding heeten: Stoom-rutschbaan- halfweg-oostdeei van Anna bijgenaamd Paulowna aschbewaarplaats aan den spoorweg tegenovei het spoorwegstation te Schagen. Het wordt regel da. liet trommetje te laat of den trein te vroeg of de trem op tijd en en de trein te laat.. Kortom mjen is genood zaakt om vanuit de trem het station dwars door een coupé van den gereeds taan dom den toegang afsnijden- den ircin het station te bereiken. Hierbij moeten onze in nauwe rokken gehulde dames een opstapje maken van 70 a 80 c.M. Men moet ea maar miet naar kijken. Koon je per trein aan en stap je te Schagen te circa 3 ure af, dan komt er een chef of souschef, welk heerschap je er pardoes weer instopt met de woorden laat je er- aa'n den anderen, kant maar weer uitvallen, daar 'is je hemt Jat Daar staat ze, en door de aseh- plaaLs klautereai de reizigers er weer bij op en men is blij zich over het laatste spoorweglraject, dat moe. worden afgelegd, te voelen hoengleiden. Aan het station Schagen staat nog, in nadere af wachting van het sein van vertrek, de trein Amsterdam- Helder. Een juffrouw, ook 'bestemd voor Wielingen, ook uil dezen trein afkomstig, wacht ongeduldig het vertrek af opdat (de overweg maar de trem, vrijkomt En als AmsterdamHelder vertrekt, steekt de oude dame moe dig Ü-warsover naar perron Schagen-Ewijcksluis1 en is verbaasd geen trein te zien. Waar is de treim naai Ewijcksluis'? Naar Ewijcksluis juffrouw, zegt een wit kiel. Ginder ziet ge de rook van de locomotief nog.... Wat zeg j®de trent weg. Waarom waarschuwt die Conducteur niet? Niet waarschuwen? We hebben de menschen dwars door den -trein van zoo éven, er naar toe getranspor teerd, bals over kop. De juffrouw, die wel had gezien dat een gedeelte de: uitstappende menschen weer in jden trein werd gestopt niet weiiende idat dit nu eigenlijk de weg was. die naai de trem leidde en nog 'bij heur zei ven had gedacht, wat "toch dommerikken, die zijn"verkeerd uitgestapt. Do juffrouw kon 3 uren wachten. Da't do juffrouw zeer verontwaardigd was op het gun sche personeel, dait (dol veel pleizaietr in het geval aan den dag legde, laat zich begrijpen. 't E waar wat ze zeimet Schagen begint en eindig de beroerdigheid. OVERGEPLAATST. De hoer J. Hoefnagel, sedert 7 jaar chef aan he Centraalstation alhier, wordt niet 1 Octoher overge plaatst naar het station Uitgeest. Voor den heer Hoef nagel is dit eene bevordering van de 3e naar de 2e klasse. Naar het station Schagen wordt overgeplaatst de heei A. van der Ben, chef te VeeneudaaL ZONDAGSSCHOOL Naar ons werd meegedeeld, zjjn alhier plannen in voorbereiding voor het in het leven roepen van een Zondagsschool. GEZINSVERPLEGING. Het b®stuur van onzen Kring der Gezinsverpleging heeft toestemming ontvangen om op de begraafplaats een collectebus te hangen. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Cornelis van der Wies, oud 30 jaar en Maria Catharina van Twuljver, oud 25 .jaar. Geboren: Gerhard Joaini Engclbert, zoon van Jan Engelbcrt Poerink en vaia Jolianna Adriana Hoogen- dijk van Cappellen. Moeten wie de Engelsch» en Russische berichten ge- looven, .dan staat het er met jdte Duitsche positie in Rusland voor de toekomst niet zoo schitterend voor. Uit Petersburg schrijft men: Do ommekeer op hot oorlog, toonceJ, door hóóge mil- lituire kringen reeds voorzien, heeft nu werkelijk plaats geliad. Het resultaat van onzen terugtocht is uitne mend, idaar uit alle, blijkt, dut het Russische leger niet verzwakt is. Voor wie nuchter den huidigen toestand beschouwt, kan er geen twijfel zijn, dat het Duitsdie leger onmachtig is de het opgelegde taak te vervullen. Thans geen hardnekkig offensief moer, pis nog korl coleden. tic basis was van hot Duitsche militaire plan. Mot de cijfers kan. worden aangetoond, dat de snel heid van het Duitsche offensief vermindert. De linker vleugel van de Duitsche hoofdmacht legde 250 werst •af sedert de operaliën bij Lemberg tot op dit oogen blik, dc rechtervleugel ongeveer 200 werst. In den loop van. twee maanden nikten dc troepen flus dagelijks 3 A 4 wersten voort. De Duitseho Naref-groep legde sedert «26 Juli in 40 dagen 160 werst "af, dus dage lijks 4 werst. Tijdens de opera tiën van Von Eichhom bij Kowno legden de Duitschers van 2 Augustus tot 17 Augustus 30 werst af, dus ongeveer 2 werst per dag. Na de bezetting van Kowno legde hetzelfde leger in 20 dagen 55 (werst, dus 2% 'wewt. per rtug af. Hot legor van Vcxn .Below in do streek ,vun Riga rukte op van de Wind.au maar het oosten en legde 240 werst af in 56 dagen, (dus 2tyi werst per dag. Hieruit .blijkt dus. dat de Duitsche légers tijdens den besten tijd van het jaar mot uitnemende (dekking, dank zij een achtergelegen spoorwegnet, slechts marsohen konden Inaken van 2 a 4 werst per dag. Oin hot Russische leger terug Ic dringen, niet vender dan de linie MinskZitoniir zou den Üe Duitsche troepen. 200 a 220 werst afleggend, ongeveer 3 maanden nooaig hebben, zoodat ze bij het begin van den winter midden in de moerasgebieden va» Pinsk zouden zijn .Echter de snelheid van den vijan delijken opraarsch zal nog belangrijk verminderen, ten gevolge van het slechte weer. De zware regens, die do laatste dagen op het oorlogstooneel zijn gevallen, zullen zeker jiiel den Duitschen opmarsch vergemakkelijken Dc wegen in Polesië zijn door de stortregens afschuwe lijk geworden en miken (de bewegingen der arlillerie uiterst moeilijk, vooral van hel belegeringsgeschut. Auto mobielen gaan niet meer. De vijand tracht met alle in spanning enkele der wegen te herstellen met balken. Onder leiding van ingenieurs en 'technici, uit Duilsoh- la:nd ontboden, arbeidt dei bevolking voor den vijand aan deze wegen. Het fis échter twijfelachtig of deze arbeid resuldaat zal hebben, gezien de toenemende uit putting van het Duitsche leger. De militaire medewerker van de Times oordeelt, dat de positie Idier Russen, niet beter gievvensclit kan worden dan ze thans is. Tenzij! er een. ernstige fout wordt begaan, gelijk liet Russische opperbevel tot dusver mie: heeft .getoond, kunnen do Russiem. thans rustig en or delijk den terugtocht uitvoeren, vechtende waar ze wen- xchon en zoolang ze wensclicn, tot het natte seizoen, dal il reeds begonnen ls, en dan zal de sneeuw een hall toeroepen aan de Duitsche legere, die de winterkwar tieren zullen moeten opslaan in oen verwoest land. De schrijver bespreekt dan de fouten vun het Duit- >che opperbevel, die ten gevolge hadden dat de Oosten rijkers en .Duitschers alleen stelen, maar geen legers vermeesterden, eu hij schrijft die mislukking toe aan het feit. dat twee kritieke maanden lang een massa der beschikbare Oosteorijksch-Duilsche troepen rustig in Ga- lieië werden gelaten, in plaats dat ze naar liet front van Wilna werden gezonden voor een beslissende ope ratie. De schrijver begrijpt niet waarom in' Galioic geen defensieve houding werd aangenomen en een deel der strijdkrachten aldaar niet perspoor werd overge bracht naar Kowno en noordelijker. De legere van Iva- nof waren zwaar getroffen en hadden door zwakkere strijdkrachten 'in bödwang kunnen Zijn gehouden dam in .Galicië bleven. De schrijver besluit: De fout schijnt voornamelijk te moeten worden toegeschreven aan de armzalige stra tegie van het hoogere 'Duilsdh© commando, dal weinig vooruitzag en slecht .'gébruik maakte van de massa Ivoo pen onder zijn bevel en dat door te veel dingen op eens te willen, de gelegenheid liet voorbijgaan, die wel nimmer zal terugkeeren. Waarlijk, voor Napoleontische onder nemingen is een "Napohxm (noodig, maar bij gebreke van zulk een machtig groot, hoewel dikwijls lastig per sonage aa.n Duitsche zijde, zien we de gewone strategie uitgevoerd door gewone generaals met zeer jammerlijke resultaten. Verder zien we in de pers druk besproken het optre den van den Czaar als opperbevelhebber en het heen gaan "van 'grootvorst Nicoluas. De Duitsche Lokal-An- zeiger oppert de onderstelling dat de Czaar uit de de batten en de houiding van de volksvertegenwoordiging den moed heefl geput om aande bij-eegeering van grootvorst Nic'olaas, waaraan Rusland zijn hachelijken toestand van thans te wijten heeft, een einde te maken en zichzelf aan het hoofd van zijn legers te stellen. He- blad acht het buitengesloten dat de Czaar hel onheil dat zijn loop reeds treeft genomen, nog zal kunnen afwenden, ©n noemt het tragisch dat het manhaftig besluit van den rechtmuligen alleenbeerscher is ge nomen op een tijdstip dut Rusland's ster begint onder te gaan. Het ontslag van den grbolvoireL heeft in poli'liekdn zin de beteekenis van leen nederlaag voor 'liet agressieve panslavisme.. Hij' was het hoofd der militaire partij die volgens de Lokol-Anz. ongetwijfeld in de laatste dagen van Juli 1914 den Czaar heeft'weten over te halen liet mobilisatiebevel te onderteekenen, zonder echter zijn keizerlijken neef te vertellen dat daarmee ook het laatste woord oven- oorlog en vrede was gesprot ken. Men kan wel zeggen dat (bfemi alleen de verantwoor delijkheid treft" voor al hetgeen op die mobilisatie is gevolgd De Engelsche pesrs put uit het aanvaarden van het opperbevel van den Czaar juist het bewijs van het on wrikbaar besluit der Russen om vol te houden. En het oorlogsnieuws? Veel verandering is er niet. Van Russische zijde wortit cr veel ophef gemaakt van een Russisch succes in Galicaë. De Duitschers noemen het zeer overdreven. Hel Russische legerbericht meldt daarover In Galicië hebben wij den 7den bij Tarnopol een groot voordeel op de Duitschors behaald De derde garde-divisie en dé 48ste reserve-divisie van do DuLt- .schers, die versterkt waren door een brigade Oosten rijkere en talrijke zwa.ro en lichte 'kanonnen, bereid den zich daar volgens verklaringen van gevangenen sedert verscheidene dagen krachtig op een beslissenden aan val voor. Deze aanval was beraamd voor den nacht op Woensdag 8 (dezer. Onze troepen waren dep. yijiamd met het offensief voor en. na een hardnekkig gevecht aan de rivier Doljonka werden de Duitschers tegen don avond van (den 7den volkomen verslagen. Tegen bet einde van hel gevecht ontwikkelde (de vijand naar hel zeggen van de troepen een aMillcrie-vuur van buitengewone kracht. Alleen de onmogelijkheid om daar een even sterk vuur tegenover te stellen, belette ons hot behaalde succes verder «door te zeilen. De Duitschers loden ontzaglijke verliezen aan doo- den en gewonden hm lieten Levendien meer dan 20C officieren en 8000 manschappen als gevangenen in onze handen. Wij namen 30 kanonnen, waaronder 14 van groot kaliber, voel machinegeweren, munitie wagens en anderen oorlogsbuit. Na een korte vervolging namen onze troepen hun aanvankelijke stellingen aan dc Sereth weer in. Later: Ons succes oo hel heele front van de Serelh heeft ons. sedert den 3uen September, aan buil opge bracht 383 officieren, meer dan 17000 soldaten, 14 zware en 19 lichte kanonnen, 66 machinegeweren en 15 mu nitiewagons. Van beslissenden invloeii is dit Russisch succe; na tuurlijk geenszins, maar hel is toch wel tekenend voor de kracht (die er nog van (hot Russische leger kun uitgaan. De Oostenrijkers hebben Dondcndag-aóhlermiddag reeds het succes gemeld van 'de iimanie van de vesting Dubno aan de rivier (de Ikwn in Wolhyaië. en. spoedig mag dc val van Rowno woéden voorzien en zoodoende worden |do Russische stellingtin in Serelh langzamer hand ernstig- bedreigd. De. strijd om Riga vraagt nog steeds aller belang stelling, Zoover is na to gaan, is de overgang over de Dwina nog steeds nipt geslaagd, en schijnen de Duitschers het nu door een eenigszSns omtrekkende beweging te pra- beeren. Er wordt daar steeds nog vinnig gevochten. Op verschillende andere plaatsen, vooral in het cen trum, worden dc Rohscii steeds scherp vervolgd. Aan het Westelijk front is éindelijk weer ic.s van eenige beteekenis voorgevallen. Do Duitschers hebben in de Argonnen oen plaatselijk succes bcliaafd. Het betrof hier het indrukken van de in boogvorm over den Hubertus-rug, het Charme-dal en de Iloyetle- gcul (bekend als hel z.g. Maria Thcresia-werk), liggende Rifie. Na een fcevigen strijd hiel warp-nyjpen werd 's ochtends om acbt uur een hels oh vuur op do vij andelijke loopgraven geopend, 't welk zonder' tusscheu- poos lol elf uur voortduurde. Daarop 'vond dc stormaanval plaats. Regimontcsn uit Wurtcmbci-g, liet Rijksland en Pi-uisen stortten zich. onder aanvoering van Von Mufctra, met ve-molele doods- veraoh'ting op den vijand. Om half twaalf liepen 'de ea-sto overwinningsbci-icliten in uit de veroverde loop graven. Do vijandweifd -trots zijn woedenden tegenstand en zijn geweldig vuren overal teruggeslagen. Na1 twaalf uur was do van te voren aungowezqn linie bereikt, zelfs oversclireiden. Het aantal gevangenen en veroivea'- de madrlnegawcron. neeimll van uur tot uur toé, Dank! zij: de zorgvuldige voorbereiding van den aanval waren onze verliezen gering. Du vijand waagde tot dusver geen -tegenaanval. Keilermann geeft in het Berliner Tageblatt het aan tal gevangenen op aLs '2000, Ihet aantal buitgemaakte machinegeweren als 50. Hot geschutvuur is nog aan den gang. Van het Duitsche suoces krijgen we nu een Fran- sche tegenspraak. Er was weer gebruik gemaakt 'van slinkende ffissen. Dc Duitsche cijfers zijn vorzoiuion, zoo heet hot Van de aanzienlijke Duilscho verliezen wordt ai'atuuriljk niet gespioken en meteen wordt ons verteld, (dat de Duitsche Kroonprins in Argonne ruim 100000 man heeft verloren in hel jaar dat deze daar vecht. •t Was enkele dagen geleden dat uit New-York het bericht kwam, dat de Oostenrijksch-Honganrsche ge rant te Washington, Dunvba. gepoogd had om den muniticaojnnaak op de Amerikaans che fabrieken te ver- hinderen, (dooi' stekingeln aan ta stokcv enz. Eigenlijk liep [hot.er niet verder over of Dumba had in dien zin voore'tellcn aan zijh regceiing gedaan. De brief, die deze voorstellen behelsde en door een Ameiikaahsch burger zou wonden overgebracht, werd gevonden en daar had je de poppen aan hot dansen. Het eind van het liedje is, dat Amerika eiseht, dat»Dumba zal worden terugge roepen. Vriendsohappel ijker wondt de verhouding niet. Do zaait met de Arabic is ook nog niet in orde. De Duitsche regeoring beweert nu, dat die bevelvoerder der Dui'tscüio (duikboot dacht, dat do Arabic hem in den gronti wou rammen en hem 'daarom getorpedeerd! heeft. De Duitsche regeering is genegen om de zaak voor het Arbitrage-Bureau te brengen. Gemengd Nieuws. AAN BOORD VAN EEN DUITSCHE DUIKBOOT. Het New-Yorksofre blad American heeft \-erscllillende wederwaardigheden beschreven van de Amerikaans che kajuitsjongen Carl Franz List, aan boord van de Duit sche duikboot U 39. Daaronder is ook een verhaal van een aanval op dc Anglo-Cal ifornian op Zondag 4 Juli. De kajuitsjongen vertelt: U 39 had haar laatste torpedo afgeschoten, mis was gegaan, voor zij! de Anglo-Galifornian ta. fret ge- gezicht kreeg. List verhaalt nu: ,.Wij gingen op haar af zonder een enkele torpedo in onze ianceerbuis en, met slechts een handvol grana ten voor het dek-kamou. Dat beteekende dat wij' aan de oppervlakte ons werk moesten verrichten. Wij vuur den op haar roer, in de hoop haai" te ontredderen, maar de Anglo-Califomkm bleef in kringen varen. De U 39 stoomde zoo snel als op een proeftocht Het kanon verbruikte onze laatste projectiekm, Maai" de slimme kapitein op de- brug van de Anglo-Galifornian bleef in spiralen stevenen, om to ontkomen. Onze kapitein, beval het kanon op de brug te richten en het dek schoon te vegen. De uitkijks ragen dat de roerganger ge vallen vas, en Mat iemand, die plat op zijn buik lag, het schip stuurde Middelerwijl werden booten uitgezet, maar het was onbegrijpelijk, dat rij niet omsloegen, daar de Anglo-Caliïoraian geen oogoiolik baar vaart min derde Wij kregen lnst om de weinige projectielen, die over waren, te tellen en nauwkeurig te richten. Wij' door zeefden de brug en die schoorstee oen roet een verwoed vuur, maar het laatste schot was gedaan en nog had de AngloCalifonnian, die altijd maar in een zigzag-koers stevende, zich niet overgegeven. Als laatste hulpmiddel werd een machinegeweer aan dok gebracht en boven op den commando-toren opgesteld Het begon heele gor dels patronen af te vuren. Op geen honderd meiers af stand schoten wij matrozen ivan 'het sdhip weg, ALs. zich maar een hoofd vertoonde. Ons vuur werd beant woord en geweerschoten knetterden op het dek «a dm commando-toren noér. Het schip had inmiddels (draadloos hulp gevraagd en wij waren al ruim twee uur doende, toen hulp voor onze prooi opdaagde. Eem grijs pafrouiil e-vaartu ig dook achter zijn 'boeg op, gevolgd door een zwerm van tor pedojagers. Halsoverkop vlogen wij naar het luik ta den commando-toren en sleepteu het machinegeweer en de geweren naar beneden, juist toen een granaat over ons hoofd gonsde en 15 voet verder bet water trof. Wij verdwenen als een steen onder den waterapicgel en konden de sschrocven, van onze vervolgera boven ons hoofd hooren. Onze bcmaniiing was het er over eens, dat de kapitein van de Anglo-Galifornian het IJzeren Kruis verdiend had'". List verhaalt ten slotte, dat hij" op "de thuisreis de „vermaarde U 20'" ontmoette, die de Lusitania ta den grond heeft geboord. MERKWAARDIGE VERWONDING. Te Cardiff weiden, uit den rug van een soldaat 17.... gramophoonnaalden verwijderd, die daar ten gevolge van fiet barsten van een projectiel vlak bij een gra- mophoon, die in (d® buurt stond, ingedrongen waren. HET QUIRINAAL TOT HOSPITAAL INGERICHT. Over Lugano wordt aan het ,.Berl. Tagebl.' get- meld, Idat ta het Quirinaal tc Rome. op kosten van de Koningin, een hospitaal is ingericht. Alle prachtvolle zalen van de eerste veixtieping, die vroeger dienst deden als receptiezalen, zoowel van voreten als van diploma ten, en waar ook de hofbals plaats hajdden. zijn inu veranderd in zalen voor gewonden. De £aidn dragen ook niet meer dc oude (historische namen, doch worden genoemd naar de soldaten, die zich onderscheiden en de medaille voot* dapperheid gekregen hebben. In do groote zaal die uitkomt op het balkon, van waaruit Keizer Wilhelm zich zoo dikwijls aan het juichende Romcinsche volk vertoonde, zijn nu operaliclafcs opge steld. Ieder die in het hospitaal ligt. jcrijgt voortdurend bezoek van de Koningin en van den Prins en ontvangt bij het verlaten van hol hospitaal groote geschenken. i.i ME. ME .1. Ingeschreven'van 810 September. Ondertrouwd: Paulus Broen, oud 23 jaar, arbeider wouende te Helder, en Grietje Vocrthuijzen, oud 22 jaar, wc nier de te Zijpe. ZONDAG 12 SEPTEMBER. PROTESTANTEN BOND. Brcvzand. Geen dienst. WO NS DAG 15 SEPTEMBER. Breezsnd, 's av. Ds. Reindm. Tl LEuRAUSCH WI ERB. RiC. T na; r waarnemingen verricht in den morgen van de» 11 September 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 772.6 'te Christiansund langste barometerstand 701.8 te Haparanda. \'erv achting tot don avond'van 12 September. Zwakke tot matige N. 'tot O. wind, helder tot livhtbewolkt. Drcog weer, mogelijk nachtvorst. Zelfde temperatuur.- 1

Schager Courant | 1915 | | pagina 2