- GRATIS.- Alltlttl 1(1(115- NIEUWE ABONNE's HIJ en ZIJI DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1915. 58ste Jaarnang, Sc. 5661. SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, "Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTiEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCBAGEN, LAAN D S. - Int. Telen!). No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8,60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. op dit blad ontvangen de num mers tot 1 OCTOBER Ja, Ik'zal u vertellen,'wat hij en zij mij vertelden, in diep ertrouwen, zonder-dat de een het van den ander wist, dat ik hun vertrouwen bezat. Zij zijn heiden do«d en hebben beiden een hoogen ouder dom bereikt, maar zij -werden weer Jong, als zij mij van bet tuinfeest spraken, dat Keizerin Eugenie eens in ComplAgne'voor haar gasten gaf. Daar heb ben zij elkaar 'het éérst ontmeet, daar heeft hij een onuitwisebbaren indruk op haar 'gemaakt en heeft hij een dito van haar ontvangen. Zij moet dan ook betooverend schoon zijn geweest. Ik heb een portret gezien, dat haar voorstelde als twintig jarige vrouw, en ik heb zoo bij mijzelf gedacht: jij bent de verpersoonlijking van de melodieën, die Or- pheus ontlokt «werden, toen hij de onderwereld be trad. Als zij kwam vergaten alle elleDdigen hun pijn. Er ging iets verheffends en gelukaanbrengenüs van haar heerlijke en verheven verschijning uit. Uit haar bruine oogen schitterde het, om haar rose mond zweefde het: de wereld is (mooi, het leven is heerlijk en zoet. Kunt 'gij u iets mooiers, aange- namers voorstellen; dan tot jezelf te kunnen zeggen: daar staat een-schoon en sympathiek schepsel voor je, dat onaangeraakt is gebleven van het leed van het leven, en van zijn ellende onbewust? Zij was in België geboren en naar Frankrijk ge- trokken, daar opgevoed door haan zoowel geestelijk als maatschappelijk hoogstaande grootouders. Zij was na een keus van haar hart,-met een zeer ach tenswaardig man uit haar kringen gehuwd, werd door hem berainjd, beminde hem op haar beurt en aanbad haar kind, 'haai* zoontje. En mijn Hij? Hoe zag bij eruit? Een'prachtkerel, type Frans I. Hij was dertig en nog enkele jaren oud en had bij de vrouwen, steeds groot geluk" ge had, toen hij dat tei schatten en te waardeeren wist, want zijn grootste hartstocht was zijn eergierigheid. Ik zal'hiermede o.ok reeda verraden hebben, dat hij een gewichtige betrekking bekleedde en wel bij de Duitsche diplomatie, een schitterende carrière had hij gemaakt, 'totdat hij trots al zijn geest- en scheppingskracht^ zeer argeloos kleine menschen hem den hals braken. Toen trok hij zich op zijn landgoed aan de Oostzee terug en leidde daar het leven van een stil geleerde, totdat hij dit leven on derbrak, om in het belang zijner studiën, groote schilderijtentoonstellingen te bezoeken. Dus, zooals reeds verteld, werd hij -'in Compiè'gne aan haai1 voorgesteld. Tusschen hen beiden'waren nauwelijks do èerste banale frases gewisseld, pf zij waren spoedig in een le.vendig en interessant gesprek gewikkeld. Zij had zich nog nooit zoo meegesleept gevoeld, hij had zich nooit zoo begrepen gevoeld. Het levensgewoel scheid de hen, zij verloren elkaar uit het oog, vonden el kaar, als 't ware een, goheimzSxinjige. -'aantrekkings kracht volgend. Beiden was het, als gevoelde de een door den ander 'een verdieping en verheldering van eigen ik. In jouw hart ligt de voleindiging van mijn wezen, zeide zij tot zichzelf en plotseling wist zij: wat ik tot dusver voor geluk heb gehouden, was maar uiterlijke 'schijn. Het werkelijke geluk van de vrouw ligt in hot innigste verkeer met den man, wiens liefde tot. een scheppingsgeest wordt, dio het "hoogste kunnen van, geest en, hart tot ont wikkeling brengt. En hij gevoelde: jij bent'het, ja jij bent mijn fijnere, betere helft, Enr wat gebeurde er met hem? Hij keerde des avonds naar Parijs terug, -dat hij Jden volgenden morgen zou verlaten, en doorleefde de vreeselijkste uren. In 'zijn woning 'meende hij te zullen stikken, hij rende doelloos door de-straten, in,'den moeilijk sten strijd, dien hij ooit in zijn leven -had doorge maakt. Niet één woord van liefde hadden zij ge wisseld. Maat 'het stond •'vast als een rots in, zijn binnenste, als hij toen -'voor baar was gaan staan en had gezegd: volg mij, zij zou'hom zijn'gevolgd. En hij had, om haar de zijne te kunnen noemen, als eonellendeling alles moeten wegwerpen, wat hom tot dusver zoo rijk'had gfömaakt:'een schitto- rende loopbaan, invloed, eer en roem. Hij was mees- tor van'zijn lot en van, net hare. Van de sterkte van zijn eigen wil hing 'het af, de vrouw naar zich toe to rukken enhaar vast'te houden, die hem behoorde volgcDs de wetten van het allerhoogste recht, 'meer nog dan naar mensoheüjk begrip, naar het godde lijk recht van voor elkaar geboren te zijn. Wan neer hij later als oud man van dien nacht sprak, word elke rimpel in zijn gezicht nog-dieper en zijh stem beefde nog van heilige ontroering. Hij dwaalde tot aan hot morgenscheimeren Tond, hij was in het •stadskwartier der liefde gekomen, zag -haar diena ren'en offers rondtrekken, moede, vuil en laf. Een halfdronken wijf drong'zich schaamteloos te gen hem aan, dat wanbeeld der liefde lachte hem met'haar besmeerd gezicht toe -en hoe 'tkwam, ik kan het u niet 'uitleggen, hoe de walging hem plotseling ontnuchterde, hoe het besef kwam en hem 'naast den glans van het hoogste recht een zwarte 'schaduw toonde: gebroken trouw, verloo chende moederliefde En hij?'Hij vertrok en weinige maanden later ontving zij zijn'eersten brief een brief, dien haar man regel voor regel lezen mocht en'waarvan den diepen zin haar alleen werd geopenbaard. Zij ant woordde. Zij deed 'de groeten van haar man, ver telde van haar kind en kwarn 'dan op het gesprek terug, dat zij met elkaar hadden gevoerd in 'Com- piègne. Hij zag, dat zijn gedachten in haar verder leefden. Hij schreef 'weer en kreeg weer antwoord. Een correspondentie was ingezet, die twee menschen- levens duren zou en de grootste rijkdom en hun beste inhoud zou uitmaken. ■'De man vond de brie ven van den verren vriend van zijn "Vrouw, als hij zé las, te hoog, te philosophisch voor zijn smaak en las ze al spoedig niet 'meer. Toen werden zij persoonlijker. Menig stil gedra gen leed vertrouwde zij bem toe en vond bij hem troost en raad, 'En elke ontgoocheling die hij in zijn beroep ondervond, eiken -zielestrijd maakte 'zij met hem door, en elke overwinning die hij be haalde, was voor haar -'een zalige triomf, on zijn lot leek haar gewichtiger dan - het hare. "Vijf jaren na hun eerste ontmoeting deelde hij baar mede, dat nu een wensch, dien zij al zoo dikwijls had uitge sproken, nu vervuld was, nl. dat hij zich verlóófd had. Zijn bruid was een -jonge, mooie 'Creoolscbe. Dat ik op haar verliefd ben, schreef hij, is zeker, maar of ik haar 'zal liefhebben, dat weet -ja, wie weet dat Hij was getrouwd, toen haar korte, hartelijke ge- Iukwensch inkwam, die een uitvoerxgen brief als vervolg beloofde. 'Maar die 'brief bleef heel lang weg en toen hij eindelijk kwam 'bracht hij een doodbericht. Spoedig nadat hij zijn vrijheid had geofferd, had zij de hare 'teruggekregen, was we duwe geworden. Zeker, veel wat hij ondervonden had in het leven, had hem .minder 'bitter gesmaakt dan Juist dit. Zeker, hij \was verliefd op 'zijn mooie wouw. De vriendin en vertrouwde van zijn leven verloor daarbij echter niemendal. Zijn vrouw kon slechts onaangenaam zijn en hem llefkoozen. Zij was ijver zuchtig op elk mooi gezichtje-, dat hem in het voor bijgaan een 'blik gunde 4op de vrouw, die hem geestelijk zoo na stond, was zij 'dat toen nog niet. Zij werd het eerst later, toen hij na1'zijn scheiding uit zijn ambt, met haar naar zijn vaderland terug keerde, zij 'begon te sukkelen en onuitputtelijk Werd zij in de kunst bom te kwellen. Een sterven de kan daarin zoo vindingrijk zijn, en zij stierf lang. Toen de dag eindelijk kwam, difc hom en haar verloste, onderdrukte hij het verlangen naar het weerzien met zijn vriendin niet meer. Hij wist, dat zij op haar terugkeer van Italië naar Brussel was en hij koos "dienzelfden tijd voor een bezoek aan zijn in Parijs gehuwde-dochter. In zijn teerge voeligheid wilde hij aan. een ontmoeting met zijn vriendin, zoo kort na den dood z'ijner vrouw, liever iets toevalligs geven. Zoo koos hij een station uit, waar hun beide zich kruisende treinen een langer oponthoud hadden en verzocht de eeuwig- en eenig- geliefde bem daar een -'samenkoïnst toe te staan. Zij stemde toe, zij begreep en waardeerde zijn mo tieven. En nu zien we de beide menschen elkaar tegemoet reizen en steeds' moer beangst worden, hoe nader het oogenblik van weerzien komt. In den aan vang, aan het begin van de reis, toen was liet haar te-moede geweest als een bruid die haar bruide gom tegemoet reist. Alle liefde, die zijn brieven had bozield, alle begeestering, alle aanbidding, die zij haar hadden aangekondigd, laaiden haar als tegen. Zij had niet één 'teeder woord, niet één woord van verafgoding vergeten. Niet, ver van het doel van haar reis moest zij van wagon verwisselen en zij kreeg juist een plaats tegenover een spaegel aan den wand. Zij zag zich zelf daarin en schrikte. Een in 'een. spoorwegwagon, doorwaakte nacht, maakt een vrouw niet knapper, wanneer men de eerste -jeugd al)'ettelijke jaren ach ter den rug heeft, maar zoo verschrikkelijk be hoefde men er toch niet uit te zien. Dat doet, zoo'n pijn, als men juist gezwelgd heeft-in de herinne ring van een uur waiarin jeugd en schoonheid rond om ons bloeiden. Het leed, zoo heet het, verteert den man en verwoest de vrouw. En ach, zij had zooveel verdriet gehad 'en had daar erg onder ge leden. Zij drukte 'ter verkoeling haai" zakdoek tegen het gezicht en deze was spoedig nat van de tranen. Hij intusschen, hij "dacht daarover niet na, of hij in zijn nadeel was veranderd. Wat is er bij 'n man 'aan jeugd en schoonheid gelegen? Hem werd hot echter op'een andere wijize bang te moede. Hij stond klaar om de eerste schrede op den weg naar zijn hoogste levensgeluk te doen.'Maar als de stille droo- mer, dio hij geworden was en ook-een beetje sen timenteel. kon hij een lichte treurigheid niet van zich afzetten, qver wat'hij nu ging missen. De cor respondentie die 25 jaar lang zijn 'innigste belang stelling had gevraagd, die hem tof een schrijver, -tot een dichter 'had gemaakt, hield op De ver langende verwachting, -de jubelende blijdschap als hi haar brieven ontving, dat hield op. Die brieven van haar, gedichten in, proza, want voor hem alleen was zij'een dichteres'dat werd nu alles anders zekor het werd nog 'schooner hij denkt hij Eeinst kwelt zich hoopt -.en,'jubelt. Zal Ik un beider gevoelens nog verder beschrijven? De trein dio 'haar bracht was zeer vol, massa's menschen wrongen zich uit-'de portieren'en stroom den naar do restauratie, met dien hartstochtelijkon haast, die zelfs de 'bedaardsto menschen aarfgrijpt, als zij in passagiers zijn veranderd. Hij snelde naar de monschenmassa, wrong zich er tusschen, keek 'rond 'naar een slanke, teere ge stalte, naar een fijn gezichtje met "de sprekende oogen. Nergens was het wat hij zocht, noch in de wagens, noch in'de restauratie. Zij was natuur lijk niet onder al'deze menschen, die het buffet en de tafeltjes bestormden en 'was ook niet onuer de genen dio zich zonder meer op zijde-lieten schuiven. Zoo liep hij weer naar het perron en keek daar andermaal 'rond en 'drong overal door, .liep in den weg en kreeg van 'stationsarbeiders grofheden te hooren, wanneer hij al te hinderlijk werd. En nog eenmaal liep Tiij naar de restauratie, nog een maal tevergeefs kijkend naar de zoo 'lang verwachte. Een groote zenuwachtigheid maakte zich van hem meester. De tijd 'verstreek, het oogenblik van vertrek naderde. Hij had zijn plaatskaart -t.ot dit station 'genomen, in de vleiende verwachting, dat de geliefde vrouw hem zou toestaan'haar een eind- weegB te vergezellen. Maar zij was niet gekomen niet'eens gekomen,!had hem voor niets laten hopen en wachten. 'Gekrenkt en zelfs boos ging hij naar het loket, om een 'kaartje voor Parijs, ge raakte weer in het gedrang, moest lang wachten, voor bij klaar was. De trein waarin hij zoo gaarne de vurig begeerde-vrouw had 'gevonden, stond voor vertrek gereed. De locomotief blies en pufte, de passagiers stegen in. 'Nog een laatste vertwijfelde poging. Hij liep de lange rij -van wagens op en af keek naar de vensters'in de'coupé's hij zag haar niet. Nu zat hij in zijn coupé en rolde Parijs en de zijnen tegemoet. De boosheid -verdween en de be zorgdheid kwam. Zeker, zij was bepaald gekomen, als zij maar gekund had. Wat zou hnar verhinderd hebben? Een onwelkom -toeval? een ziekte? lieve, lieve vrouw. Er steeg nog steeds 'een kwel lende twijfel bij hem op. Zou hij haar over 't hoofd hebben gezien? En'nu kwam het, pijnigde hem, het werd een onduldbare smart had hij haar werke lijk niet herkend? Eenige malen was het hein toch geweest als had hij een 'kleine, dikke, erg warme dame gezien, die hem aan haar herinnerde, voora] door de zachte, edele trekken om den mond, die een zoo kinderlijk weemoedige uitdrukking in haar oogen had. Herinnerde ja maar, dat was zij 'im mers niet, geweest. Of toch? Neen! Hij stiet deze gedachte van Zioh af, met grimmigen af schuw. Zij echter twijfelde niet. De oude-heer met de stijve schyaagbecnen was langs'den trein haar voor bijgesneld, had tot het 'venster opgekeken waar zij •zat, vurig zoekend, met dweependen blik-had haai in hot gelaat gekeken en hij zag haar-niet Ja, dat was hij. Maar zij was niet meer degene die hij had liefgehad en nu nog liefhebben kon, te ver schillend was het beeld-dat van haar'in hem leefde en ook verder leven zou in heerlijke schoonheid steeds on altijd. Een paar dagen later kreeg zij een brief van hem, hield hij een 'brief van -haar in zijn hand. Allebei het eenige document van, huichelarij, Waaraan zij zich ooit tegenover elkaar hadden schuldig ge maakt. Beide brieven begonnen met denzelfden! aan hef: „Gemist! Hoe ontzettend treurigl" Over een weerzien reple geen van beide 'brieven, de corres pondentie werd v.oortgezet, en bleef even gelukaan- hrengend. Binnenlandsch Nieuws. INVOER UIT DUITSCHLAND. De invoer van goederen) uit Duitschland via Win terswijk is in de laatste dagen -wol wat vermin derd, vooral ten opzichte van, diverse goederen. In don aanvoer van steenkolen 'en cokes is betrekke lijk weinig wijziging gekomen. Er komen geregeld nog treinen met allerhande soorten brandstoffen aan. Alleen verleden week was dit een-300 wagens min der, waarschijnlijk als gevolg van de behoefte aan goederenwagens in Duitschland ten-'behoeve van de verplaatsing van troepen van Oost naar West. VOORSTEL TOT FUSIE. Naar wij vernemen, heeft de beer D. Hans bij het bestuur de*" nieuwe Yrijzimijge kiesvereeni- ging „,'s-Gravenhagé" het volgende voorstel inge diend, Ler behandeling op een ledenvergadering. „De nieuwe Vrijzinnige kiesvoreeniging ,,'s-Gra- venhage" besluit, 'zich te wenden tot het hoofdbe stuur der Liberale Unie, met het verzoek, zoo spoe dig .mogelijk aan de orde te stellen de vraag of, en zoo ja, op welken grondslag fusie tusschen do Li berale Unie en den Vrijzinnig Democratischen Bond gewenscht is." 1 In zijn toelichting wijst da voorsteller er op, dat hij niots anders 'bedoelt, dan het vraagstuk der fusie thans officieel in de Unie aan do orde to stellen. Het is dus geen uitspraak voor of tegen do rusie, maar een poging om de zaak binnenkort te behandelen. 1 DE KRANKZINNIGE BEMANNING. De „Daily Ghroiijcle" bevat de volgende bizonder- hedeu omtrent de geheimzinnige geschiedenis van de „i\oordzee". „Gisteren werd uit Grimsby het -bericht van een treurspel op,zee aan boord yaa den Nederlandschon logger „Noordzee" vermeld. Zondag jl. werd op de Noorsche stoomboot „Jonas Reid", die van de Tyne kwam, een ontredderd zeil schip op ongeveer 130 mijlen van de Engclsohe kust waargenomen. Do stoomboot voer er -heen en 'de bemanning zag personen aan boord van het vaar tuig, die om hulp 'riepen. Dichterbij gekomèn werd geconstateerd, dat de logger bijna een wrak was. Allé zeilen, tuig, luiken, kortoim alles wat zich aan dek behoort to bevinden, 'was verdwenen en op hst achterschip werden op dek piassen bloed ge zien. Voor zoover nagegaan kon worden, 'waren eenige leden der bemanning door drankmisbruik waanzin nig geworden. Zij hadden de 'overige manschappen aangevallen, waarop een algemeen gevecht ont - stomd, waarbij drie 'man gedood 'Werden, Van een dezer drie was het hoofd door een bijlslag bijna van 'den romp gescheiden, terwijl een ander met een mes mishandeld*was gewerden.' Do Noorsche stoomboot nam het schip op sleep touw en 'gaf later aan een oorlogsschip kennis van het geval. Do aan boord van den logger geble ven Hollanders werden geboeid en het-schip bij de Humber voor anker gelegd. De logger was gisteravond nog niet in de haven gebracht, terwijl ook niemand aan-land mocht gaan. De plaatselijke autoriteiten wachten blijkbaar, aan gezien het treurspel in 'volle zee "is gebeurd, eene beslissing van hoogerhand aangaande de te nemen maatregelen. 'Als do -bemanning in Engeland aan land gaat, dan zou er een uitleveringsproces moe ten plaats hebben. Kan het schip daarentegen naar Nederland gesleept wonden, dan zou het onderzoek door de Nederlandsehe autoriteiten moeten plaats hebben. 1 Volgens een andere lezing werd de logger 'op 130 mijlen afstands van Scarborough drijvende gevon den. Een klein bootje werd'-uitgezonden om een on derzoek in te stellen, waarbij bleek, dat de geheele bemanning,'de schipper incluis, krankzinnig was. Zij werden aan boord van-het stoomschip en met hun schip naar de Humber gebracht. De marines-autoriteiten hebben de zaak ter hand gepomen en ontdekten uit 'de scheepspapieren, dat er drie man ontbraken. De andere tien werden ver boord, waarbij bleek 'dat de drie vermisten ver moord en overboord gesmeten waren.- De politie te Grimsby verklaart, dat de beman ning nog steeds in -min of meer afcnormalen toe stand verkeert en onder gewapend toezicht-aan boor» van hun schip werd gehouden. Een liizonder Reu ter-bericht "meldt nog, dat vol gens de bladen de autoriteiten te 'Grimsby gisteren het onderzoek voortzetten. De verklaringen van de lieden brachte-n^hen tot-de meening, dat de misdaad hst gevolg is van godsdienstwaanzin. Een man -be weerde Christus'te zijn; hij was een half uur dood geweest on d&erna herleefd met de opdracht het schip van duivels to bevrijden. Toen had men'een duivel Jacht georganiseerd, waarbij allo voorworpen waarin duivels konden huizen, overboord -waren ge worpen, 'Toen enkele ongelukkige matrozen door de duivels bezeten werden, werden dezen aangeval len 'en gedood en hun lijken overboord geworpen. De justitie wacht 'op instructies -hoe. verder met de krankzinnige moordenaars moet worden gehan deld. He* laatste bericht meldt, dat de bemanning van da „Noordzee" naar Nederland zal 'worden vervoerd. GEEN LEVERING AAN DE GEMEENTE. Maakten wij voor eenigen tijd er melding van, dat de schorsing van een der Raadsleden van Purmer- end wegens levering aan het ;Gost~ on Proven iers- huis door Ged, Staten niet word goedgekeurd, thans kunnen wij dienaangaande het-volgende mededcelen. Wat do beantwoording der vraag betreft, of leve ring aan genoemde'inrichting Is te beschouwen, als „levering ten behoeve der Gemeente", -zijn Gedep. Staten, van oordeel, dat dezo waag ontkennend moot worden beantwoord. Wel ds naar Tuin inzien het Gast- en Proveniershuis een Gemeente-instelling, naar de onderscheiding -Van art. 2 'der Armenwet, door de burgerlijke overheid in oen laatstelijk op 27 Mei 1914 Vastgesteld reglement geregeld en van harentwege door regenten en regentessen bestuurd en bovendien ■'door haar financiëel gesteund, doch een en ander neemt niet -'weg, dat 'aan dezo instel ling, zoowel op grond van hare geschiedenis, als van haren uitgebreiden "werkkring, -die ook do verple ging van betalende Proveniers en betalende zieken omvat, een 'geheel zelfstandig karakter moot wor den toegekend, hetwelk niet toelaat,-haar bij de toe passing van art. 24 dor Gemeentewet mot de 'Ge meente to vereenzelvigen. PROTEST TEGEN MILITAIRE MAATREGELEN. De onlangs met veel moeite opgerichte ycréeniging „Kinderspeeltuin" to IJmuiden, welke op -een stuk Rijksgrond -"een speelinrichting mocht bouwen en hij welke verecniging reeds bijna 1200 kinderen zijn aangesloten, heeft thans aanzegging gekregen dat zij hel terrein weer ^ontruimen en -de. toestellen afbreken moet, wijl het elrrein zal gebruikt worden als Lijdelijke plaats 'tot legering van een tenten kamp. In de gisteravond gehouden Gemeenteraadszit ting van Velsen Is door den wethouder De Boer onder instemming 'van vele loden een krachtig protest uitgesproken tegen dezen maatregel, waar door de vereeniging groot financiëel nadeel lijdt en. de kans loopt veie loden 'te verliezen. Gevraagd werd of er in IJmuiden, met zijne uit gestrekte duingi-onden, geen ander plekje was te vindon dan juist in den. kinderspeeltuin. HM DEED HET BESCHEIDEN. TePaesens (Fr.) 'is in een schip ingebroken. Opengebroken werd een kastje, - waarin f 200 aan bankpapier lag. Do dief nam één briefjo yan f 00 weg, hel andere liet hij liggen. INBRAAK TE 'S-GRAVÉNHACE. Weder wordt melding gemaakt van een inbraak te 's-Gravenhege. Thans "kreeg, naar de „H&agsehe Gt." meldt, perceel Vleerstraat 5-1, de eer van 'oen bezoek, dat in den nacht van. Zaterdag op Zondag plaats vond. J Met valsche sleutelshebben dö dief (ven) zich toe gang verschaft tot het perceel, waarin gevestigd is de zaak'in gouden en zilveren werken van den lieer S. van Gelder, die'zelf woont op no. 31 a er schuin tegenoyer indezelfde straat. Do dieven, 'vermoedelijk waren het er twee. hadden dus vrij spel. Vooraf moe ton zij zich voor ae étalage goed op do hoogte heb best gesimd, waar meeste 'waardevolle voorwer- f>eu gelegen waren, want na verbreking van de-éta- agekast hebben zij uitsluitend gouden ringen enz. weggenomen, terwijl minder waardevolle doublé me daillons, welke er vlak bij lagen, niet werden mee genomen. Toen de eigenaar Zondagmorgen zijn zaak «wilde openen, vond 'hij de winkeldeur los, terwijl- in den winkel diverse voorwerpen over den grond verspreid lagen. De onpniddeilijk gewaarschuwde politie deed onderzoek met een politiehond, die 'na lucht gekre gen te hebben, aan een étui de Breedstraat in liep, maar daar het spoor hijster werd. De recherche nam verschillende vingerafdrukken op. Eigenaardig dat ook hier eon maand geleden een poging tot'in braak werd "gedaan. Een valsche sleutel werd toen in 't slot afgebroken gevonden. ZUIDSCHARWOÜDE. Wegens het sterk uitbreiden der diphtherltis is de school te ZuidsobarwoUde geelotcn. Wellicht dat ook de kermis, die a.s. Zondag begint, wordt uit gesteld. T ZAND. De weder opbouw van de onlangs verbrande boe renplaats van Gebr. Glas te Kóegras is opgedragen aan de heeren Toes en Hoek te Groote Keeton. ZIJDEWIND. Op den laatsten kermisdag alhier werd -ér eene ring8tekerij -gehouden, waaraan door 30 personen werd deelgenomen. De prijzen, die-in contanten, be stonden, werden gewonnen door de heeren: le prijs S. Ligthart, 2e prijs !Jb. Burger, 3e prijs P. Ligt- hart, 4e prijs J. Wit -en 5e prijs 'F. Jong. De kermis werd over het geheel-druk bezochten liep zonder noemenswaardige wanordelijkheden af. SPOORSTAVEN. Do Duitsche regeering heeft den uitvoer van spoor staven van België naar Nederlahd verboden. Onze spoorwegen hebben-nog groote hoeveelheden spoor staven in België (met name in Seraing) in -bestel ling. ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENE. Men meldt uit Enschedé aan de N. Ct.: In den afgeloopen 'nacht werd alhier door een spoorbeambte een Fransch soldaat aangetroffen, die voor eenige dagen uit een gevangenkamp hij Minister i. Westf, was ontvlucht.'-' De gevluchte militair, die bij Maubeuge in Duit sche handen was gevallen, werd onder geleide van een marechaussee naar Rotterdam overgebracht. KOLHORN. Op 13 September trad alhier in dé zaal Rempt met veel succes op het gezelschap Directie Jean van Laar. De 'opkomst was groot en uitbundig is er gelachen. De avond was tevens 'vol afwisseling.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1