De Oorlog. Ito heer Poolland zegt "van Dr. Poat zelf Jte we ten dat deze velen hielp, die er voor in de termen vielen, zonder dat er consent voor gegeven was. Voorzitter acht het niet goed bij don persoon zelf zijn licht op te steken, want Dr. Post azl 'natuur lijk zijn best doen om het voor zijn, otpvolger even goed te maken, als hij het zelf had. Bovendien komt een dokter hoofdzakelijk'toch voor de particuliere praktijk en is de Armenpraktijk een soort toeslag. De heer Met wÜ het 'aanvangssalaris ook liever niet op f 1000 hebben. Eenmaal vastgesteld, is het moeilijk het later te verlagen. Op f 800 salaris aful- len we genoeg sollicitanten krijgon.1 Het voorstel van B. en-W. valt met de heeren v. d Oord en Appel voor en 0 stemmen tegen. Het voorstel Schilder wordt vervolgens met 6 te gen G stemmen aangenomen. Voor de heeren Schildei Poolland, Krom, Wijnker, Bos en Overtoom. Er is blijkens mededeeling van voorzitter reeds een candidaat voor de betrekking. De plaatsvervan ger van Dr. Post heeft sfich nl. voor de betrekking reeds aangebeden. Goedgevonden wordt, zoo spoedig mogelijk een oproepings-advertentie te- plaatsen. Voorzitter leest nog een schrijven van den heer Met voor, die daarin voorstelt, don opvolger van den heer Zwart als administrateur-van het electrisoh bedrijf op een aanvangssalaris van f 150 te benoe men. De heer Met licht zijn schrijven nóg even toe. De heeren Schilder en -'Wiinkor willen het salaris liever op f 200 laten. Voorzitter zegt, dat B. 'en W. er ook zoo öVer dachten. Met alleen de heer Met vóór, wordt zijn voorstel verworpen. Volgt voorstel van B. en,1'W. om den volontair -ter secretarie, den heer Dikstaal f 25 gratificatie toe te kennen voor zijn vele en drukke werkzaamheden mot de behandeling van brood- en meelk&arten. 'tls niet bepaald een belooning daarvoor, maar meer ais een bewijs van belangstelling en ter aanmoediging, dat B. en W. deze gratificatie voorstellen, te geven. De heeren Schilder en-Poollan,d verklaren z'ch niet voor deze gratificatie. Dé heer Wijnker zou liever den voorzitter, te vens gemeente-secretaris, in deze laatste functie ver- hoogen en niet. zoo'n jongen,'deze gratificatie geven en als voorzitter het alleen niet afkon, kon hij er een hulp bij nemen die voorzitter dan echter uit, eigen zak moest betalen. Voorzitter vindt dit toch een ongezonde redenee ring en verwijst, naar bijv. Alkmaar, waar mogelijk wel een 10-tal ambtenaren ter secretarie zijn en waar do gemeente-ontvanger anjjtenaren heeft. Met 6 tegen 5 stemmen wordt het voorstel -van B. en W. vei worpen. Tegen stemden de heeren, Over toom, Bos, Wijnker, Poolland, 'Krom c-n Schilder; vóór de heeren v. d. Oord, Appel, Met, Den ïïar- tigh en Blom. Voorzitter leest een ingekomen schrijven van den hoer Den Hartigh, "waai'in. dezie voorstelt een grati ficatie toe te kennen aan den ambtenaar ter se cretarie den heer Zwart, die ook veel drukker werk zaamheden ter secretarie heeft gehad. Voorzitter zegt, dat dit schrijven gisteren 'is in gekomen. B. en W. hebben niet bet idee gehad, zulk een voorstel te doen, mede in verband -met hun ter vorige zitting behandelde voorstel tot verhooging van salaris van 'den ambtenaar ter secretarie. De beer Overtoom is niet voor het verleenen der gratificatie. Do heer Met kan zich wol met Den Hartigh's voor stel vereenigen, omdat de ambtenaar ter secretarie door benoeming'elders de gemeente gaat verlaten en van de hem toegekende salarisverhooging niet zal genieten. En 't i s heel 'druk geweest. De heer Den'Hartigh zegt: al wat op de secreta rie is gedaan is in het 'belang van de burgers. Al die brood- en meelkaarten, vleesch en spek 'en al die hekserij meer, dat alles is extra-werk. De heer schilder kan zich met het idee van B. en W. vereenigen, om de gratificatie niet toe te -ken nen. Zwart's diensten zijn al beloond door verhoo ging van salaris. Dat hij door vertrek er -niet van geniet, kunnen wij niet helpen.' Het voorstel-Den Hartigh wordt verworpen met alleen de heeren Met en Hartigh vóór. Voorzitter brengt nu in bespreking de vraag of maatregelen tegen het-venten door bakkers op Zon dag zijn genomen en wijst er op,-dat het verzoek vai een der raadsleden ccn maatregelen daartegen te ne men, in geïïeime zitting is behandeld. Voorzitter wil straks in geheime zitting daar nader-op terugkomen. Omtrent de vraag om nadere instructie-vaststel ling voor den gemeentevekljw ach ter-bode, wordt door voorzitter medegedeeld, dat B. en W. te'eenjger tijd met voorstellen hierover in den Raad zullen komen, Duurt dit te lang dan kan vanpit -den Raaa ook een voorstel komen dienaangaande. 1 Volg4 een schrijven van den heer Met* waarin deze aandringt op het aanstellen van een Jongere vroedvrouw. Hij ziet gaarne daartoe pogingen aan gewend met Eet oog op den hoogen ouderdom van onze tegenwoordige gemeentevroedvrouw. Voorzitter zegt, dat het al meer ter sprake is geweest, dat onze vroedvrouw bejaard -is en zij niet de sympathie dér burgerij heeft in zooverre dat ze het niet druk heeft. Eigenlijk is zij krachtens haren leeftijd gerechtigd vooïr pensioen. 'Dat zou echter f 200 '8 jaars zijn, terwijl haa!r salaris f 200. Dus f 100 voor vrije' woning bedraagt. Zij heeft nog eenige bijverdienste en blijft lieVer in-functie, aan gezien haar salaris booger is dan haar pensioen zal zijn. Als haar echter bij ontslag haar salaris werd gegarandeerd, zou zij genegen zijn ontslag-te nemen. Wij zouden misschien haar ontslag kunnen "bewer ken, zegt voorzitter, door haar toe Lc zeggen, dat bef gemeentebestuur zal bijbetalen, wat haar pensioen minder is als haar salaris. Spr. heeft over'haar ove rigens geen klachten vernomen, waaruit zou zijn af te leiden, dat zij haar werk niet-goed doet. En wij zijn uiet gerechtigd haar zoo maar ongevraagd ont slag te geven. De- heer Overtoom wil eerst den nieuwen dokter afwachten. Als die klaagt van -het te druk te heb ben, kunnen we beter ingrijpeh. Voorzitter zegt, dat we hier eens een jongere vroedvrouw, hebben gehad. Maar de dokter verricht ook verloskundige hulp en de oude vroedvrouw bleef in functie. De jongere kon toen op tiooger salaris dan ze hier bad elders komen. En ze gïn&- Zoo gauw intusscben onze bejaarde vroedvrouw onge- schik* wordt, kunnen we haar voor ontslag 'voor dragen. 1 De heer 'Met zegt het voorstel nu te doen met het oog op het daarvoor 'nu zijns inziens gunstige tijdstip. Dr. Post heeft eon buitengewone reputatie als verloskundige. Daarentegen valt er als -zoodanig op 0112e genvenle-vroedvrouw wei wat af te dingen. We mogen dezen toestand niet bestendigen, vindt de lieer Met. Nu tegelijk met den nieuwen dokter -een nieuwe vroedvrouw stelt meer kans op goed resul taat in uitzicht, dan wanneer de niedwe dokter er eerst een tijdje is. De heer Schilder geeft toe, dat de vroedvrouw oud is. Maar zij h^eft vrij wat werk, waarover geen klachten inkomen. De beer Den Hartigh kan wel met het idee van den heer Met meegaan. De vroedvrouw uit -Broek wordt hier veel gehaald. Wol een bewijs dat een jonge vroedvrouw hier-op haar plaats zou zijn. De heer Overtoom vindt er het oogenblik niet geschikt voor en begrijpt den heer -Met niet, die eerst een dokter van f 1000 op f 800 salaris wou terugbrengen en nu voorstelt een nieuwe v^oedvrouv te benoemen. Zoo zou gemaakt worden, dat we hier geen nieuwen dokter konden krijgen. De heer Met antwoordt hierop, dat er verschei dene gen ^sheeren zijn, die goedvinden, met eene vroedvrouw samen te werken. Ik zou met weten, zept spr., waarom dokter 'en vroedvrouw ook niet samen kunnen gaan in een gemeente als hier, waar jaarlijks 150 tot 160 geboorten zijn. 't Zou wel goed zijn dat de dokter een kundige, gewenschte vroed vrouw naast zich heeft. Voorzitter adviseert, -een en ander in onze ooren te kiioopen en als we gelegenheid liebfcen, die waar te nemen. Hierna gaat de Raad in comité. MET ZAND. Tot bruggeknecht alhier is benoemd de heer A. van der Berg, thans te Koedijk. WIERINGERWAARD. Voor rekening van de gezusters Kaan zal nabij de Groote Buurt een nieuwe villa worden gebouwd. Het werk is opgedragen aan den heer Jb. Kooij Kz., aanne mer alhier. ZWPE. Bij de gehouden aanbesteding van de leverantie der benoodigde jnutskachelkolen cn geklopte gaseokes voor de O. L. scholen In deze gemeente is slechts ingeschre ven door den heer J. Nieman te Schagerbrug, ais volgt: nutskachelkolen f 1.80 per H.L. en geklopte gaseokes f 1.— per H.L. De gunning Is aangehouden. lil RGLRBRLG Maandagavond gaf het Belgische Kunstgezelschap zijne aangekondigde uitvoering en ondanks het slechte weer, was er veel publiek opgekomen om te hooren en te zien wat er gegeven zou worden. De verwachting was niet hoog, maar 't is allen meegevallen: het was een mooi en uitgebreid programma. De Belgen kunnen, wat hun prestaties betreft, dezen winter gerust nog eens weer komen. BURGFRBRUO. Op de. met de kermis gehouden ringrijderij wedden do prijzen, welke uit contanten bestonden, als volgt gewonnen: le prijs de heer A. Kruijcr met mep A Filmer, 2e pr. de heer A. Filmer en mej. Cat Raat, 3e pr. de heer D. Raat en mej. A. Schermer, 4e pr. de heer M. Bot en mej. IJ. Boekei, 5e pr. de heer C. Burger en mei. M. Filmer, 6e pr. de heer P. Kruijer en mej. G. Verduin, 7e pr. de heer Jb. Gutker en mej. G. Schuyt WINKEL. By de gisterenavond gehouden openbare verkooping van de voormalige school en onderwijzerswoning in den Groetpolder, is het geheel gekocht door den heer P. Wit Cz. voor f 2386. ONGELUK MET EEN MILITAIRE AUTO. Uit Utrecht meldt men aan de Nieuwe Ct. Een militaire auto uit hel vliegkamp Soestcrberg, waarin officieren gezeten waren, reed Maandagavond een met een paard bespannen vrachtwagen geheel on dersteboven. De koetsier en de besteller van den vracht wagen werden op straat geslingerd en vooral de eerste ernstig aan het hoofd verwond. De auto reed nog ver der, waardoor een lantaarnpaal afknapte. De auto zelve is zwaar beschadigd en moest door een hulpauto worden weggesleept VLIEGONGELUK. Gisteravond 10 uur was de toestand van luitenant Hofstee bevredigend, doch nog zeer zorgwekkend. De toestand van luitenant Polis was iets gunstiger. MERKWAARDIGE REDDING. A:in de Centrale Werkplaats te Zwolle, had Zaterdag middag een ongeluk plaats, waarbij het slachtoffer boven verwachting goed is afgekomen. Ploegbaas Plomp had om half twee de electrische motor aangezet en wilde een kabel, die hem niet naar zijn zin lag, over de beschermplaten heen verleggen, iets -Wwat meer gedaan wordt. Echter wilde 't ongeluk dat do punt van zijn jasje bij 't vooroverbuigen door eon kleine opening stak en door de machine gegrepen werd. Plomp voelde het gebeuren en bleef ook verder geheel bij zijn bewustzijn. Hij rukte nog om los to komen, maar daar 't een nieuw jasje van sterk goed was, bleek hierop geen kans. In minder dan geen tijd voelde P.. dat hij meegesleurd werd en op zijn rechterzij, plat legen de stang kwam to liggen. In duizelingwekkende van: suisde hij mee in 't rond, één keer en nóg een koor... lang zou hij 't zoo niet volgehouden hebben. Toevallig echter kwaï men bij den volgenden ommegang zijn voeten tegen de staaf, waarmede 't contact gegeven wordt Door den schok werd de staaf weggerukt, het contact verbroken en de machine stond stu. Aan hulp was geen gebrek. Dadelijk werden de kleeren stukgesneden en Plomp bevrijd, wat niet gemakkelijk ging. Dr. Span jaard was spoedig ter plaatse, om heelkundige hulp te verleenen. 't Bleek, dat Plomp zijn rechterarm zwaar gekneusd had en eenige lichte kwetsuren aan 't hoofd had opgei oopen. Dr. Klink ert heeft den arm nader verbonden. De toe stand van P. is thans zeer bevredigend. Met welk een kracht P. tegen de stang is geklemd, bleek nog uit den toestand, waarin de sleutels zich bevonden, toen ze uit zijn broekzak kwamen, ze waren n.1. geheel verbogen en gebroken. Zw. Crt. PER TELEGRAAF. KEULEN. De Koln. Zeitung meldt, dat volgens een bericht van het Stephani-Bureau in de haven van Brindisi (Italië) een hevige ontploffing heeft plaats ge had in de kruitkamer van het_ Italiaansche linieschip Benedettobrin, groot 13400 ton. Er ontstond brand. Van de 800 man ecuipage zouden 8 officieren en 349 man gered zijn. Onaer de slachtoffers behoort ook de Vice- Admiraal Rubino Chervu. De oorzaak is nog niet vast gesteld. Invloeden van' buiten zijn uitgesloten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van dein 29 September 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 757.7 te Bodo, laagste baro meterstand 742.8 te \Tissingea Verwachting tot den avond van 30 September. Meest matige N. tot W. wind. Afnemende bewolking Waarschijnlijk nog regenbuien, vooral in het Noorden. Zachter. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Sept. 1915. Bloemkool f 5.70 a 13.80, 2e soort f 3.60 a 4, roode kool f 4 a 18.70, gele kooi f5 a 14, witte kool f 7 a 21.40, wortelen f 2.10, bravo's f 1.10 a 1.15. eigenhei mers f 1.30 a 1.40, blauwen f 1, slaboonen f 4.30 a 490. P.le nep f 460 a 5.30, drielingen f 5.10 a 5.40, uien 5.20 a 5.70, wortelen f 2.05 a 2.15. «ROEK OP LANGENDIJK. Van 20—25 September werd aan de veiling aangevoerd 68300 bloemkool, 106500 roode kool, 87100 gele kool. 62300 stuks en 12 waggon witte kool, 5775 bos en 1113 baal wortelen, 766 zate aardappelen, 831 baal nep, 6400 baal uien, 7600 K.G. slaboonen, 5200 ramenassen, 6850 bieten en 257 pond augurken. NOORDSCHARWOUDE. 28 Sept 1915. Bloemkool f 8.10 a 11.50, roode kool f 3.50 a 17.90, gele kool f 4 a 15.50, witte kool f 4.70 a 23 per 100, wortelen f 1.85 a 2.10 per baal, Eigenheimers f 1 a '1.20. blauwe f 1.20 a 1.30 per 35 KG., gele nep f 4.80 a 5.40, drielingen f 5.20 a 5.50, grove uien f 5.10 a 5.60 pér 50 K.G., witte kool per waggon f 346. WARMENH UI ZEN, 28 Sept 1915. Gewone uien f 5.10 a 5.40, per baal, gewone nep f 4.60 a 4.90 per baal, bloemkool f 2.70 a 10.70 per 100, roode kool f 5.60 a 1490 per 100, gele kool f 8.60 a 11.40 per 100, witte kool f 11.50 a 22 per 100, witte kool f 1.62 per zak, slaboonen f 4 a 4.40 per 50 K.G. MEDEMBLIK. 28 Sept. 1915. Aardappelen: blauwe f 0.90 per 1/2 H.L. Aanvoer 80 manden of zakken. Spercieboonen f 1 a 1.15 per 15 K.G. Uit en voor de Pers. Gedeeltelijke demobilisatie. De Vaderlander (u.-l.) schrijft, dat het thans de tijd is om eens ernstig de vraag onder de oogen te zien. of men, hetzij door gedeeltelijke demobiliseering, hetzij door het verstrekken van verloven op groote schaal, niet tal van mannen aan nering, bedrijf en gezinsleven terug zal geven, om slechts hen in dienst te houden, van wie dal strict noodzakelijk kal worden genoemd. Voor de organisatie daarvan verwet het, evenals Het Vaderland, naar Duitschland. Wij lezer, verder: Het was ons dan ook teleurstelling, dat de Troon rede, die wij in haar geheel een uitmuntend stuk vin den, nog met geen woord repte, van eenig demobilisatie- plan. Misschien heeft men in deze met tegenstand van het Legerbestuur te doen, wat zeer natuurlijk zou we zen, want even goed als een predikant niets liever heeft dan een Volle berk, jzoo heeft ook de man van het zwaard niets liever dan een groot leger, en uit den aard der zaak heeft dat legerbestuur m deze tijden enkel oog voor de zaak der defensie, en minder dan ooit gevoel voor de andere groote belangen des lands. En toch is gedeeltelijke demobilisatie ook een 1 e- gcrbelang. Zeker, het is in de eerste plaats een econo- -misch .belang, waar veler meening en bedrijf door de mobilisatie reeds ernstig schade leed, zoo niet te gronde ging. Het is in de tweede plaats een financieel belang; we geven dagelijks voor Oorlog een half millioen uit; maar het is ook in het belang van het leger zelf, dat door eene te lange mobilisatie (meer dan één deskundige heeft ons dat verzekerd) wel gedemoraliseerd moet wor den. Zoodra de soldaat voor zichzelf weet, dat hii goed geoefend is, en dét hij verder Viezig wordt gehouden en meer niet, is het mis, vooral als de man daarnaast de ondervinding heeft opgedaan met zijn verlof, dat hij zoo spoedig als hem dat gelast werd, in slaat was op zijn post terug te kéeren. Minister Bosboom heeft, lan#e maanden geleden, toen nog het enkele woord des Ministers voldoende was "m a!'e oppositie te doen verstommen, in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het naar huis zenden op groote '"haal van dc Landweer onmogelijk was om de onvoldoende capaciteit onzer spoorwegen. Wij zouden zoo zeggen: Wat is makkelijker voor de Regeering, om, als het moest, de hand te leggen op het geh.-elc spoor wegverkeer en dat alleen te nouden voor de troepen? Trouwens, als wij ons niet vergissen, is daarvoor niet eens eene aparte wet noodig, maar heeft de regeering deze bevoegdheid volgens ae spoorwegovereenkomsten zelve. De toestand kan trouwens zoo niet blijven, vooral om dat aan den oorlog geen eind te zien is; het gaat anders met het leger niet goed. Wie, zooals wij, zeer nauwkeurig pleegt kennis te nemen van hetgeen onze krijgsraden alzoo te behandelen krijgen, ziet vele za ken voorkomen, die niet anders kunnen zijn ontstaan dan door ontevredenheid, door het gevoel, dat men nutteloos onder de wapenen staat Wij hopen dan ook, dat Minister Bosboom, dié meer dan eens getoond heeft, dat hij -behoort tot die op- perofficieren, die ook veel voelen voor de sociale be langen des lands, de man zal zijn, die ernstig de gedeeltelijke demobilisatie zal overwegen. En mocht hij daartoe niet bereid zijn, of bij wel bereid zijn stuiten op zeer groote bezwaren bij het legerbestuur, laat de Kamer zich dan doen hooren, waarvan de overgroote meerderheid de groote urgentie van gedeeltelijke de mobilisatie terdege gevoelt Het liefst ware ons, als er binnenskamers over deze zaak tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging een overleg zou kunnen worden gepleegd, tat tot resultaten leidde. HARDDRAVERIJ. De barometer had het al enkele dagen niet best in den zin en wees steeds weer op ongunstig weer. Maan dag zag het er lang niet braai uit en Dinsdagmorgen eveneens. En toch een paar buitjes in de morgen uren die bepaald niet aanmoedigend op het ochtend bezoek hebben gewerkt, maar verder een zonnetje. Het liep, \Vat het weer betreft nog patent.. En was het be zoek 's morgens niet zoo groot, 's middags was het weer als steeds een groote arom van belangstellenden. Vanaf het begin tot net einde van de baan een lange haag van menschen en daar achter dicht ineengedrongen de vele wandelaars. Het was als van ouds recht gezellig en prettig. Zoo n harddraverij dag te Schagen is een van dc mooiste dagen die wij kennen. En als de sport dan zoo interessant is als nu het gevalwas, dan is het amusement dubbel. Aan de ochtendharddraverij namen elf paarden deel, n.1. de volgende: Castro van A. P. J. v. d. Kroon te Abcoude, berij der J. G. de Boer; Beëlzebub van D. Langedijk te Oudesluis, berijder P. de Wit Pz.; Jóla van D. Sehuijte- maker Kz. te Midwoud, berijder P. Kout; Eminentie van J. Stammes te Nieuwe Niedorp, berijder N. Stam mes; Dorothea van Jb. Plevier te Heerhugowaard, be rijder Tj. Witteveen; Auto van *,Gebr. Prast te Am sterdam, berijder J. v. Leeuwen: Amiëns van Ver. Assendelft te Assendelft, berijder M. Siderius- Claurel Hal van J. Smit te Spanbroek, berijder C. W. Stade- gaard; Colorado van J. Schoon te Medemblik, berijder M. Siderius: Bandage van J. A. Bakker te Wieringer- waard, berijder de eigenaar. Borinus van R. Tacoina te Pingjum, berijder 3. Siderius. Zij mochten op de korte baan niet meer hebben ge wonnen dan f 100. De uitslag was, dat de le prijs f 100, werd behaald door Auto, de 2e prijs f 50 door Amiëns en de 3e prijs f 25 door Castro. Castro was kreupel en kon zoodoende niet aan de namiddag-harddraverij meedingen. Aan deze namiddag-harddraverij, handicap over 290 tot 270 meter, namen de volgende paarden deel: Adi K van A. Sierdsma te Mantgem, berijder M. Si derius; Catharina L van P. C. Appel te IJsselmonde, berijder A. Witteveen; Eminentie van J. Stammes te Nieuwe Niedorp, berijder N. Stammes; Catharina R van J. Schoon te Medemblik, berijder M. Haster; Bonny M van J. A. Geersen te Woerden, berijder M. Siderius; Beëlzebub van D. Langedijk te Oudesluis, berijder P. de Wit Pz.; Auto van Gebr. Prast te Amsterdam, berijder J. v. Leeuwen; Claurel Hal van J. Smit te Spanbroek, berijder C. W. Stadcgaard; Bandage van J. A. Bakker te Wieringerwaard, berijder de eigenaar; Borinus van P. Tacoma te Pingjum, berijder J. Siderius; Aura van H. Verdegaal te Lisse, berijder D. de Vlieger; Amiëns van Ver. Assendelft te Assendelf, berijder M. Siderius; Figurant ex Sultan XV van P. Boekel Cz. le Schagen, berijder de eigenaar; Charlotle Corday van Gebr. Prast te Amsterdam, berijder J. v. Leeuwen. De uitslag was: le prijs f 150 Bonnie M, 2e prijs f 100 Adi K, 3e prijs f 50 Aura, 4o prijs f 25 Charlotte Corday. De neer G. Muijs reikte na afloop de prijzen uit en ook spreker wees met voldoening op denzoo uitstekend geslaagde wedstrijden. Alles liep op tijd af en van veel Iraineering was geen sprake. Alleen de vraag: is het niet mogelijk dat door de politie de baan wat be ter ruim wordt gehouden? We moeten nog even melden, dat onze Harmonie weer met groote ambitie voor opgewekte muziek zorgde. Het bleef den geheelen avond druk en gezellig op de Gedempte Gracht en de toevloed van menschen werd steeds grooter hoe dichter het uur van heb vuurwerk- naderde, En toen de eerste vuurpijl de lucht in siste en knetterde, was het weer op Markt en omgeving één dichte meuschenmassa Het vuurwerk leek ons van uitstekende kwaliteit' en bood veel afwisseling, zoodat ook in dit opzicht de dag slaagde. Na afloop gingen velen naar huis, velen bleven en vermaakten zich tot vroeg in den morgen met café-chan- tant en dans. Schagen heeft weer een prachtige feestdag gevierd. Het Fransche pommunlqué bericht ons dat dc Fran- schen terrein gewonnen hebben en de heuvelkammen van Souchez steeds meer naderen. In Champagne bie den do Duitschers tegenstand in de stellingen waarop zij zijn teruggetrokken. Eenige vooruitgang was voor de pranschen te boeken. In Argonnen zijn dc Duitsehe aanvallen afgeslagen en de Fransch'en verjoegen hen uit die punten waann zij waren weten door te dringen. Het Duitsehe bericht meldt, dat de vijand zijn po gingen om door te breken heeft voortgezet zonder succes. Bij Loos vielen de Engelschen weer aan zonder succes. Zij verloren weer 20 officieren en 750 man aan. ge vangenen. Ook elders geen verandering. Onze lezers zien uit deze kprte mededeelingen vol doende, dat het behaalde succes der Fra&schen ca Engelschen niet doóy meor is gevolgd, maar eveneens dat het hun is gelukt zich in net veroverde terrein te handhaven. En berichten lyt Engeland spreken er van, dat de Duitschers alles doen om liet verlorene terug te winnen. Bijzonderheden over den strijd die achter den rug is; melden, dat de voorbereiding door daartillerie vrees" lijk moet zijn geweest. Een groot aantal kanonnen was op verschillende punten opgesteld en reusachtige hoe veelheden granaten bijeengebracht. Reeds dagen lang was bij tusschenpoozcn geschutvuur onderhouden, doen Zaterdag, kort na middernacht en in de vroege mor genuren, begon de beschieting der Duitsehe stellingen met een in dezen oorlog ongekende hevigheid. Op een afstand klonk het geluid als aat van een reusachtig ma- chinegeWeervuur en het vuur was zoo geconcentreerd, dat geen afzonderlijke knallen konden worden onder scheiden. De Duitsehe linies waren gehuld in stof en rook, verschansingen smolten weg, prikkeldraadversper ringen verdwenen, de "geheele lucht was vervuld van het gebulder, dat met enkele tusschenpoozen den ge heelen dag aanhield. Twee Duitsehe officieren, bij den aanval op Hooge gevangen genomen, gaven toe dat de aanval, ofschoon lang voorzien, een verrassing was geweest Dc oud ste van hen, een kapitein bij den landstorm, zcide dat de helft van zijn compagnie in de lucht was gevlogen door een mijn, die de loopgraven had ver nield en dat hij zelf was meegesleept door de Brit- sche troepen die de bres door de ontploffing gesla gen binnendrongen. Hij uitte zijn bewondering ovsr de ^Britsche infanterie, vooral over hun standvastig heid in het vuur. De andere officier, een jonge man van de geregelde troepen, had sinds Augustus 1914 al gevochten en betreurde aan den oorlog geen deei meer te kunnen nemen. Een mijnontploffing had hem be dolven, maar een half uur later was hij door de Engel schen opgegraven. Een ander gevangene deelde ...ee dat bijna zijn ge heele regiment gevangen was .n en .dat het regi ment aan hun linkerkant zoo -—.c. geheel was ver nietigd. Het spreekt vanzelf, dat DuUscL* berichten het be haalde succes zooveel mogelijk tre ilen te verkleinen en het is wel typisch, dat men nu in Duitsehe berichten leeest, dat dé Engelsche aanval door een vloedgolf van verstikkend gas voorafging, die de Duitschers terug dreef. De laatste schatting brengt de op de Duitschers ver overde buit op 70 zware en veldkanonnen, w.o. 23 door de Engelschen yenomen. De zaak mag nu lopen zooals het wil, maar hel is voor dc Duitschers een geducht' Piw. Dat er geen direct .neerder succes op volgt, eel t van zeU. zegt de Times. Wij hebben een geduchun vijand voor o:is en stap voor stap zullen we hem moeten verdrijven. Het is een moeilijke weg die wij hebben te gaan. Over den toestand in het Oeosten is niet veel. te melden. JBij Dunaburg wordt nog hard gevochten en het heet dat de Russen daar een groote macht bueen hebben en het Russische bericht spreekt van het afslaan van Duitsehe aanvallen cn van enkele plaatselijke suc cessen, maar dit alles is piet van dien aard. dat het eenige verandering geeft in den algemeenen toestand. De Duitschers vorderen nog steeds al is het langzaam. Het optreden van de Russen in Wolhynië heeft volgens de Voss. Ztg. geen succes meer, dit blad. spreekt er zelfs van, dat de Oostenrijkers weer in het offensief zijn. Luzk heet weer in liunden der Oostenrijkers. Oolc is de slag tusschen Goryn 011 de Ikwa bij Nowo Aleksi- nietz beëindigd onder zware verliezen voor de Russen. En nu kijken we weer met belangstelling naar den Balkan. De toestand is nog niet op""heldera. Bulgarije cn GriekenLnd wapenen zich en R<x;..>enië blijft nou stil. We zien echter uit het dralen op ch-u 3alkan wel het bewijs, dat de boodschap tot Buigt-..Tje is gekomen, dat de geallieerden Servië niet zonder meer zullen laten vermoorden. De Engelsche minister Grey heeft het zonder meer in het parlement gezegd dat Bulgarije moest oppassen. Hij zei: Het lijkt mij wel gewenscht uiteen te zetw.v welke onze opvatting omtrent den toestand op den Balkan is. Er bestaat hier te lande niet alleen geene vijandig heid tegen Bulgarije, maar integendeel een traditioneel warm gevoel van sympathie voor het Bulgaarsche volk. Zoolang Bulgarije zich dus niet aan de zijde van de vijanden van Engeland en zijne bondgenooten schuart, kan er geen sprake van zijn, dat Engcland's invloed of zijne strijdmacht zullen aangewend worden tot eanig doel, dat strijdig is met de belangen van Bulgarije, en zoolang de houding van dat land niet aggressief zal zijn. zullen de vriendschappelijke betrekkingen niet ver broken worden. Wanneer echter de Bulgaarsche mobilisatie zou ont aarden in de aanneming van eene agressieve houding aan jJe zijde van onze vijanden, dan zijn wij bereid, onze vrienden op den Balkan allen mogolijken steun te verleenen op eene wijze die hun het meest welkom zal zijn, in samenwerking met onze bondgenooten, zonder voorbehoud of beperking. In de Pers gaat het bericht, dat Griekenland een aan bod heeft gehad van een leger van 150000 man tot hulp tegen Bulgarije. Beslissend resultaat is er op dit oogenblik evenwel nog niet. Het munitiegebrek in Tur kije schijnt weer nijpend. Het bericht is er ook, dat Roe menië en-Bulgarije de doorvoer van beider artikelen door hun land zullen toelaten. Over een aanval op Servië door Duitschland en Oostenrijk tot nog geen enkel woord nieuws. Gemengd Nieuws. HET BRITSCHE MEESTERSCHAP IN DL LUCHT De „Times'" bevat het verhaal van een militair in België omtrent de werkzaamheden der Engelsche vlie gers. Een van onze eskaders was onlangs op expeditie uit en moest zich op nuttelooze wijze in gevaar begeven hebben. Zij waren hoog op de helling van een heuvel vlak bij de gevechtslinie, waar zij van de Duilsche loopgraven uit gemakkelijk konden gezien worden. Plot seling zonden de Duitschers hun dan ook acht granaten uit veldgeschut toe, van die ,.whiz-bangs!'' zooals wij ze noemen. Vijf van onze kameraden vielen. Geen een was gedood, maar allen hadden kwetsuren opgeloopen, één was ernstig gewond. Mijn eskadron was ook eergisteren op expeditie uit vlak achter onze gevechtslinie. Ik en zes man van mijne sectie hadden bevel gekregen om een brug te bouwen over een weg, die juist een loopgraaf kruiste. Ongeveer honderd toeters tvan<<ms af stond nog een boerderij, door zeefd door granaatvuur „Duitsehe kant'" noem ik dat. De Duitschers moeten ons troepje ontdekt hebben,; want zij wierpen vier flinke projectielen in de boerderij, die- de baksteenen op zeer slordige manier door elkaar sme ten. Van tijd tot tijd vielen - er ook geweerschoten, maar geen van ons troepje werd geraakt. De brug was klaar en de officier van de genie, die ze inspecteerde, was tevreden met ons werk. Toen konden wij inrukken. Gisteren verscheen een van onze vliegmachines van de Duitsehe linies af komend, hoog, heel hoog. nog maar als een stipje zichtbaar en toen hij boven onze gelederen kwam, daalde hij spiraals gewijs neer. Eerst overhangend op den eenen, toen op aen anderen vleu- fel, dan bijna recht met den kop naar beneden, kwam ij neer, steeds in cirkels, maar heel regelmatig en vast bestuurd. Toen gleed hij in een langen vol-plané' naar huis achter don heuvel, die achter ons ligL Deze vliegers zijn een nieuw soort menschelijke we zens. Vijf van die „oppcr-aviatische" vogels hielden gis teren de Duitsehe batterijen tegenover ons geheele front bezig. De geheele lucht daarboven was vol shrapnell- wolkjes op regelmatige afstanden als de pruimen in een goed-gemaaktc vruchtenlaart (Ik kan geen beter voorbeeld bedenken) cn daartusschcn door vliegen de havikken met de volmaakste onverschilligheid rond. Ongeveer acht seconden na den vuurstraal dien het barstend projectiel uitzendt, hoort men.het ..plof'Het door de ontploffing veroorzaakte wolkje is al van vorm veranderd voor je dat „plof' hoort

Schager Courant | 1915 | | pagina 2