lllllltl Killis- Aliirltiiit- Laiiliwllal DONDERDAG SO SEPTÉmBEK 1915. 58ste Jaargang. No. 5669. SCQAGER COURANT. Dit blad T«r«ohijnt viermaal per week: DinBdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: 'A'RAPMAN Co. SCHAGEM. LAAN BS. - lal. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTKKÏ1KN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 28 September 1D1Ó. EEN ZWERVER. De eerste beklaagde vandaag was zekere Cornelis Karsseboom, een zwervend koopman van 65-jarigen leef tijd. Sinjeur was op 28 Augustus j.L op zijn zwerf tochten in Alkmaar terecht gekomen. Pas was hij over de Friesche brug de stad binnen om de straat even dwars over te steken en bij 't café „De Muizenvreugd' wat uit te rusten, toen hij daar zijn handen niet best kon thuis houden, toen de schitterende glans van een welonderhouden rijtuiglantaarn hem te machtig werd. Kees flikte behendig dat stuk verlichtingsmateriaal weg. Dat werd echter ongelukkig voor hem gezien door een wielrijder uit Aartswoud, die den stalknecht G. van Bohemen waarschuwde. Vervolgens werd de politie van het voorgevallene verwittigd en groeide er met bekwamen spoed een rechtszaakje van het voorgevallene. De O. v. J. eischte tegen beklaagde, die al een oude kennis der Justitie is, vijl maanden gevangenisstraf. Mr. Leesberg, verdediger wees op de treurige om standigheden van beklaagde en verklaarde, bij het Ge nootschap tot zedelijke verbetering te pogen iets te doen in het belang voor beklaagde, voor wien hij ten slotte een lichtere straf verzocht BEDELEN. Volgt als beklaagde Willem Snel, een 51-jarige snui ter, die den 3den September j.1. in de Nieuwsteeg te Hoorn gebedeld heeft. Tegen hem werd geëischt 3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting. IN HOOGER BEROEP. Een volgend zaakje bracht ons Jn. Dekker als beklaag de. Hij had de Leerplichtwet overtreden en daarmede een strafje tot 7 dagen hechtenis opgeloopen. Hiermede was Dekker niet tevreden, en daairom ging hij in hooger beroep. Bevestiging van het gewezen vonnis werd geëischt. NOG EEN VERZETZAAKJE. l'iet .'r Koopman, timmerman te Enkhuizen, had de gemeentelijke bouwverordening 'overtreden en daar mede een strafje opgeloopen, waarvan de O. v. J. eveneens bevestiging vroeg.* HET HIELP HEM'OOK AL NIET. Lldrieh Zemering, los werkman te Hoorn, was on langs dronken geweest in 't openbaar 'en bij deze overtreding door de Hoornsche politie 'gesnapt ge worden. Daar Dldrich reeds meermalen door dezelfde oorzaak in aanraking met'de rechters was geweest, en ook straffen had opgeloopen, was het te denken,, dat hij er nu njet zoo heel licht door zou rollen. Hij was dnor den kantonrechter tot -3 dagen hechtenis en 1 jaar rijkswerkinrichting veroordeeld en de O. v. J. vroeg bevestiging van dit vonnis. V1SSCHEN ZONDER VERGUNNING. Jan de Wijn, een visscher 'uit Den Helder, was eveneens in hooger beroep gekomen en wel van een zaakje, dat hij wegens 'visschen zonder vergunning had opgeloopen. Daarbij was hij veroordeeld gewor den tot f 0.50 boete of 7 dagen tuchtschool. Nu was 's Officiers eiscb f 2 boete of 7 dagen tuchtschool. Beklaagde was nl. nog in de jaren, die voor tuchtschool in aanmerking komen. Dan krijgen we Reier Kuut van Wier in gen, die eveneens zich wegens visschen zonder vergunning voor den kantonrechter te Helder had 'te verant woorden gehad. Ook hem was een slraf opgelegd en wel f 0.50 of 5 dagen hechtenis. De O. v. J. wilde eenige wijziging in de straf zien gebracht en eischte thans f 5 boete of 5 dagen hech tenis. Jan Blom, eveneens van Wieringen, had f 0.50 boe te of f dag hechtenis opgeloopen, ook al wegens vis schen, terwijl hij de noodige vergunning daarvoor miste. DeO. v. J. eischte thans f 5 of 5 dagen brommen. Jacob Bais, die ook op hetzelfde eiland zijn hei mat heeft, bad ook al voor hetzelfde delict f 0.50 of i dag zitten opgeloopen. Ook hier vorderde de 'O. v. J. f5 boete of 5 dagen hechtenis. MET HET MES. Aloïsius van Aerde, een Belg, thans als arbeider te Anna Paulowna werkzaa^n, was den 13den Juni jl. terdege uit zijn humeur geraakt. Dat kwam, om dat een landgenoot, Alfonsus Jansen, zich 'n beetje meer intiem met een Belgisch meisje, Elize van Paele, trachtte te maken dan Alolsius kon verdra gen. Het gevolg van dezen minnenijd was, dat Van Aerde zijn mes trok en er den ander, die te Sint Maarten werkt, een por mee in zijn zitvlak 'gaf, die mee mocht tellen. Van die ruwe handelwijze werd aangifte gedaan en de O. v. J., het woord verkrijgnede tot het nemen van zijn requisitoir, wees er op, dat het Alkmaar Is toebedeeld, om revolutionnaire, hier vertoevende Belgen, tot do orde tb brengen. Om ln die richting iets te doen, luidde thans de eisoh 5 maanden ge vangenisstraf. BELEEDIGING. Kees Komen, een boerenarbeider uit Westerblok ker, had den aldaar woonachtigen boerenrentenier Jan Koster onlangs geweldig beleedigd, door hem voor een Judas uit te schelden. Jan legde uit, dal hij zich door deze bejegening heftig beleedigd mocht achten en tegen Kees, een oude boer. werd door den Officire f 3 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. EEN LASTIG HEERSCHAP. pj. Collaard, geboren te Maastricht op 19 April 1878 en vroeger aldaar woonachtig, is laatstelijk zwervende en had op 17 Augustus jl. Hoorn op een zijuer tochten aangedaan. Daar was hij in het loge ment van K. Bakker „bfijVen hangen". Hoewel er tenslotte wederrechtelijk vertoevende, wilde Collie niet graag weg. Verder schold hij de ter hulpe gere- quireerde politieagenten Duikema en Steneker uit en verzette zich tegen hen bij. het overbrengen naar den commissaris van politie, door rukken, trekken, 8ch oppen, enz. De eisch luidde: een maand gevangenisstraf. MISHANDELING. Volgt Piet Eindhoven, een los werkman te Hoorn, die aldaar den lQden Augustus den commissionnair of te wel hotelknecht P. Has mishandelde, wat Eind hoven een eisch tot f 10 bf 5 dagen hechtenis be rokkende. CONTRABANDE. J hannes Theodorus Aerjduin, brand stoffenhande laar te Akersloot, heeft een wagen niet briquetten uitgevoerd uit de stelling Amsterdaim, hetgeen door den militairen bewaker werd "bemerkt en aan zijn chef werd gerapporteerd. De O. v. J. zei ten opzichte van beklaagde's be toog van het niet te "weten, dat de toestai d nu al rrim 1 jaar zoo is en degenen, die er mee noodig heblen, dus nu wel geacht kunnen worden het te weten. Eisch f 10 of 5 dagen" hechtenis. EEN HARDHANDIGE. D. Rijs van Uitgeest, die op de Heilooër kermis Anthonius Overpelt uit 'Akersloot en diens beide zonen Kees en Adrianus mishandelde, werd opge knapt met een eisch tot f 25 -of 10 dagen hechtenis. A.s. Dinsdag uitspraken.o Bekendmakingen. gemeen tebegroot1ng. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- gen brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der 'Gemeente, voor het dienstjaar 1916, van den 25 September 1915 tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeente secretarie voo- 'een ieder ter lezing, is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. 1 Schagen, den 25 September 1915. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd: Dé Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. i De Burgemeester der Gemeente Schagen; Gelezen eene missive van Zijne Excellentie, den Ministe van Landbouw, Nijverrheid en Handel, d.d. 9 September 1915, Ns 15637/6; Brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 27 September a.s. 'de volgende prijsregeling van Graan r-n Meel is vastgesteld: lo. den prijs .van tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend één soort) te stellen op f 19.25 per -100 Kilogram; 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stel len op f 16.35 per 100-KG.; 3o. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zidm netto, contant, af fabriek, molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke 'verbruikers en dat aan tus- fcchenpersonen op verzoek een reductie moet worden toegekend, als is aangegeven in mijn circulaire van 23 Maart jl. Na 12001/6; 4o. den maximumprijs voor trood vast te stellen per KG. contant, afgehaald aan, bakkerij of winkel, voor gehuild tarwe-waterbrood 23 cents; gebuild tarwe-waterbrood gebakken onder rabbinaal toe zicht 24 cen*s; de prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid, ongebuild tarwebrood (bruin bróód) op 20 cents. Schagen, den 25 September 1915. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. st. maarten. Tot 'ampenist voor dit dorp is benoemd de heer G. Schrijver, alhier. ST. MAARTEN. Het burgerwoonhuis, staande alhier en in eigen dom beboerende aan de dames Fraij, is bij onder- handschen verkoop overgegaan op den 1 heerC. Kieft te Schagen. noordscharwoude. Wegens het niet verkrijgen van Rijks- en Provin ciale subsidie, zal de 'teekencursus van de afdeeling Langedijk van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, hier waarschijn lijk dezen winter niet doorgaan. LANGEDIJK. De zoo nuttige vereenjjribg „Voor do Jeugd" aan den Langedijk, was op het punt te niet te gaan, doordat de bestuursleden geen tijd hadden zich ver der aan de zaak te'wijden. Een paar vereend gingen zullen echter ernstig pogingen in het werk stellen de gewone 14-daagsche bijeenkomsten weer te doen plaats hebben. i langedijk. Tot sub-ontvanger der accijnsen voor de gemeen ten Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en St. Pancras is benoemd de heer S. Parma, gemeente-secretaris te Zuidscharwoiutie. auldfcharwoude. A.s. Maandag wordt de school te Zuidscharwoude weer geopend, wel een bewijs, 'dat het gevaar voor besmetting door diphtheritis is'gewdken. yv armenhuizen. Voor liefhebbers van biljartspel is Zondag a.s. wat moois te zien in het lokaal van den heer C. de Geus Az. alhier. De Belgische biljart-kunstenaar E. D. Horrëmans zal alsedan 'o séance geven. Genoemde heer is geen onbekende in dezen om trek. Te Alkmaar bij Mooij, en te Zuidscharwoude bij Kramer, hebben velen zijn bewonderenswaardig spel met aandacht gevolgd. schag erbrug. Uitslag der verkooping der èigenribmmen te Zijpe en CallantsoQg van den heer Mr. A. A. Del Court tot Krimpen op Woensdag 29 'September jl. Perceelen 113 en 2326 verkocht aan R. Th. Luijkx te Helder voor f 27482.88. Perceelen 1419 aan E. E. Stoel te Albmalar voor f 6608.34. Perceel 20 aan-W. Slijkerman te Zijpe voor de som van f 328.44. Perceel 21 aan D. Ursem te Heerhugowaard en J. Wit te Nieuwe Niedorp voor f 1517.76. Perceel 22 aan M. Groen te Zijpe voor f 1350.80. Perceelen 30 en 31 aan A. en P. Baken voor f 2500. Totale opbrengst f 39788.22. De perceelen 27, 28 en 29 te Callantsodg, zijn op gehouden op f 3590. 1 uchtschepen boven nederland. Van 1 evoegde zijde verneemt het Haagsche Corres- p^ndentiebureau, dat onze Regeering naar aanleiding van het trekken van Duitsche luchtschepen over Nederhndsch gebied een ernstig vertorg tot de Di it— sche regeering heeft gericht, d ar) ij tevens de. ver wachting uitsprekend, dat afdoende maatregelen zul len wor den genomen, om de herhaling van zoodanige gebudischendingen te voorkomen. de „eemdijk" Naar aanleiding van het ongeval met de „Eemdijk" wordt een ambtelijk onderzoek ingesteid door de marine-autoriteiten te Vlissingon, die kapitein en leden der bemanning zullen hooren. «iet ongeluk met de vliegmachine. De toestand van luitenant Polis is iets vooruit gaande. De patiënt heeft een rustigen nacht gehad, doch is zeer pijnlijk. De doctoren hebben hoop op herstel. De toestand van luitenant 'Hofstee is nog steeds zeer zorgelijk. De patiënt mag nog niet vervoerd worden en blijft dus voorloop ig-nog aan de Groene Kan. varkens. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek: De (c.portslachters in deze buurt zijn gisteren weer begonnen te slachten. De firma 'Zwanenburg te Winterswijk hefet gisteren en vandaag reeds circa 25u varkens naar Duitschland verzonden. Zooals men weet, wordt thans slechts voor 50% van de vroe gere hoeveelheid consent gegeven. Niettemin heeft de opheffing van het uitvoerverbod al dit gevolg gehad, dat de prijzen der varkens boven een gewicht van 200 KG.'va* 36 op 41 cent per halven KG. le vend gewicht gestegen zijn, 'terwijl de prijzen in Duitschland 'ten gevolge van den hernieuwden aan- %'oer uit ons land in de laatste dagen gedaald zijn. Hdbld. raad van anna pauloyvna. Vergadering Van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op 29 September 1915, des -namiddags te 2 uur. Afwezig zijn de heeren Stammes en De Graaf. Na opening der vergadering volgt beëdeiging van raadsleden. De heer Blaauboer logt in handen van den voorzitter den eed en de heer Koorn de belofte af. De notulen der vorige vergadering worden hier na gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat de heer Stammes heeft medegedeeld verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen; dat een verslag is ingekomen van de vak- teokeuschool te "Schagen, waaruit o.a. blijkt, dat 6 leerlingen uit deze gemeente het onderwijs volgden; dat aan A. B. -Zelvelder, onderwijzeres aan school II ten derden male verlof is verleend voor één maand en wel tot 15 October a.s.; er is alle vertrou wen dat zij thans weder in functie kan treden;; dat op 27 September jl. kasverificatie heeft plaats ge- 1 bij den gemeente-ontvanger en alles in orde is bevonden; in kas was en moest zijn 'f 4490.01. Deze mededeelingen worden -voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden herbenoemd de heeren J- de Boer en C. R. Waiboer; als Na 2 werden door B. en W. voorgedragen res pectievelijk de heeren C. Tiel en J. G. Blaauboer. De heer Wajboer verklaart de benoeming aan te nemen, waarna voorzitter den benoemde feliciteert met het vertrouwen. Als merkwaardigheid kan nóg worden vermeld, dat de heer'Waiboer reeds 44 jaar die functie bekleedt, hetgeen bijna is vaiyaf helt-tijd stip van zelfstandig optreden'der getoieente. Op verzoek van den heer K, C. Dijkstra 'wordt besloten hem 5/12 gedeelte vö.n zijn aanslag'in den H. O. over 1915 'terug te geven, wegens vertrek. Het adres van 'den Bond van Politiebeambten jn Nederland om verhooging van salaris der politiedie naren in deze gemeente wordt aangehouden tot be handeling van de gemeentebegrooting. "*ro->T het geven van 'onderwijs aan de herhalings cursussen 1915/16 worden benoemd 'voor school I: hoofd de heer K. L. van Gorkom, onderwijzeres mej. M. c. J. J. van Eltercn; voor school II: hoofd de heer IJ. Lunshof, -onderwijzeres mej. A. B. Zelvel der; voor school III: hoofd de heer-N. Raap, onder wijzeres mej. A. Dell. De heer Koorn heeft "meermalen opgemerkt, dat het hoofd van school I het-herhalinlgsonderwijs aan meisjes, dat te 3 uur moet aanvangen, eerst later aanving, omdat het lokaal niet vrij was. Kinderen van de dagschool bleven voor slraf nog eenigen tijd in het lokaal 'en daarop moesten de kinderen voor het herhalingsondetwijs wachten, omdat het eene onderwijs te 3 uur eindigt, waarop het andere aan vangt. De voorzitter zegt -onderzoek toe. Van de Handeldrijvende en Industriëele Midden standsver eeniging alhier is een adres ingekomen -cm voor den tweejarigen cursus in het boekhouden, te mogen gebruiken een verlicht en verwarmd lokaal van school I. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek gunstig-"beschikt. Tot tijdelijke lantaarnopstekers voor seizoen 1915- 1-916 worden benoemd op een belooning (met bijle vering van petroleum) van f 15 per seizoen: W. Klai; voor de lantaarn bij de brug over de Zandvaart bij den Verlengden Meerweg; P. Stins voor 'die bij het zgn. draaihruggetje; J. v. d. Pannen voor die bij het bruggetje bij Blankevoort; J. de Waal voor die bij het bruggetje bij v. d. Goes; J. H. de Smit •voor die bij het bruggetje aan de Benedenbuurt en E. v. d. Vliet voor de lantaarn aan de Driebruggen. Deze laatste alleen voor de bediening en tegen belooning van f 10. Aan P. Stins zal f 18.50 worden toegekend, omdat de lantaarn door hem bediend, door langer branden, meer olie verbruikt. De beloonjng van de vaste lantaarnopstekers v. d. Vliet en Kuiper wordt verhoogd resp. tot 30 en f 25 Hierna volgt aanbieding der gemeentebegrooting over 1916. Een ontwerp is aan elk der leden thuis gezonden, met voor verschillende posten, gespecifi ceerde toelichting. De voorzitter stelt de gelegen heid open tot het doen van vragen, waarvan door verschillende leden gebruik wordt gemaakt. De voor zitter verstrekt cfciarop de verlangde toelichting. We vermelden hieruit dat bij de begrooting-wordt voor gesteld door B. en W. de salarissen van de agenten van politie-boden te verhocgen van f 400500 op f 500600, de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie van f 550650 op f 600700; de verhoo gingen van f 25 te doen ingaan na 2%-jarigen'dienst in de gemeente. Voorts wordt voorgesteld de jaar wedden der Hoofden van Scholen te verhoogen met f 100, om daardoor meer verhouding te 'verkrijgen tusscben belooning van deze en de onderwijzers voorts wenschen ze het aanvangssalaris der onder wijzers te verhoogen met f 50. De post jaarwedden der Wethouders wordt-voorgesteld met f 100 te ver hoogen en aan elk der Wethouders f 100 belooning toe te kennen. Het Armbestuur vraagt f 525 meer subsidi®. Door deze en -meer andere verhoogingw> der uitgaven Is het noodig den'H. Otmslag te ramen op f 11100. Bij de rondvraag -vraagt de heer Bakker of het mogelijk is de z.g. regeeringskaas die van de fa brieken alhier komt ook in deze gemeente te leve ren om daardoor zekerheid van goede kwaliteit te hebben. Voorzitter licht toe hoe die regeling thans is en het daardoor niet mogelijk is bet beoogde van den beer Bakker te bereiken. Hierna volgt sluiting 'der vergadering. anna paulowna. Uitslag van de keuring der Rundveefokvereenigiug Anna Paulowna, gehouden op Woensdag 29 Septem ber 1915. 1 I. Stierkalveren met moederdieren. Aangegeven i stuks. Ie prijs A. de Graaf, 2e prijs J. Naiuüs, Se prijs H. 't Hart. II. Kuikalveren. Aangegeven 11 stuks. Ie prijs J. Nannis, 2e prijs M. Huiberts,-3e prijs J. Naniiis. III. Hokkelingen. Aangegeven 8 stuks. Ie prijs II. 't Hart, 2e prijs J. Nannis, 3e prijs D. Stammes. Eer volle vermelding A. de Graaf. IV. Vaarzen. Aangegeven 10 stuks. Ie prijs j. Nannis, 2e prijs-J. Nannis, 3e prijs A. Langereis. Eervolle vermeldingen de heeren D. -Stammes en c. Keuvel. V. Twinters. Aangegeven 4 stuks. Ie prijs D. Stammes, 2e prijs R. c. Waiboer. Eervolle vertmel- ding M. Huiberts. VI. Oudere koeien. Aangegeven 26 stuks. Ie prijs D. Stammes, 2e prijs A. de Graaf, 3e prijs J. Nan nis, 4e prijs J. Nannis. Eervolle vermelding A. de Graaf. Ter opluistering was door de'heeren D. Stammes en A. Langereis elk een Oude stier aangegeven, ter wijl een jonge hiervoor was -aangegeven door den heer A. de Graaf. Keurmeesters waren de heeren R. D. Kaan, 'A. Brak, A. de Graaf en D. Stammes. mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave dd. 22 September jl. wer den gevallen van mond- en klauwzeer geconsta - teerd: in Zuid-Holland: 2 gevallen te Overschie, 1 geval te PijnaCker; in Zeeland: 1 geval in elk der gemeenten Retran- chement en Wemeldinge; in Limburg: 4 gevallen in élk der gemeenten Gul pen en Wittem, 3 gevallen t® Noorbeék, 2 gevallen in elk der gemeenten Eysden en Slenaken en 1 ge val in elk der gemeenten Wijlre, Meer, Vaals, Gud- Vroenhoven, Heerlen 'en Schin op Geulle. een districts-voorzitter van het am- stfrdamsche steuncomité gearresteerd. Zondag jl. is, ter -vervanging van een der districts voorzitters van het Algemeen Steuncomité te Am sterdam, geïnstalleerd de heer Henri Dillen. Zoo be weerde deze liefdadige menschenvriend althans te heeten. Gisteren is bij per celwagen van het politiebureau aan de Stadhouderskade'naar de gevangenis ver voerd, ender zijn waren naam David Henri Luppers Budding. Deze is in 1913 'door de politie en justitie ijverig gezocht* beschuldigd 'van tal van oplichte rijen. Nu was hij óf volkomen bekeerd en aou hij zich met hart en ziel gaan wijden ajan de weldadig heid, óf hij had andere bedoelingen. Een districts- voorzilter van het Steuncomité heeftbnu en dan be schikking over belangrijke sommen, tot f 1000 toe. In elk geval heeft de aangehoudene bij hetgeen hij reeds op zijn kerfstok had en waarom hij is gearresteerd, nog de fout begaan van onder een valschen naam zich uit te geven. Toen men hem in 1913 te pakken-had, wist bij te ontsnappen en dook een vlucht over de daken te ontkomen. 'Hij bad twee jaar rondgezworven en is ook In het buitenland geweest. Inspecteur Kater, die 'er de lucht van had, dat de oplichter weer in Amsterdaim was Teruggekeerd, heeft hem op den openbaren weg aangehouden. Een goede vangst is hei in elk geval, en 't SUrnn- comité en zijn district behoeven zich niet te be klagen, omdat zij hun voorzatter kwijt zijn. Dins dagavond verwonderden Jde leden zich, omdat de leider van hun vergadering het slechte voorbeeld gaf, 'van afwezig te zijn. "Hij kon niet komen. Dit is nu opgehelderd. De 'voorzitter zat achter slot en grendel. De Tijd. kinderspeelgoed. Te Haarlem zal binnenkort in het Museum van Kunstnijverheid eententoonstelling van modern kinderspeelgoed gehouden worden. Dit geschiedt op iniitatief van eenige Amsterdamsche architecten, die met modellen in Engeland en in Amerika veel suc ces hadden. Men hoopt voldoende belangstelling te wekken, ten einde later een fabriek op te richten. ongevraagd ontslag. Naar de Stamlaard verneemt* -is aan twee onder wijzers der Gereformeerde School in de Emmastraat te Vlaardingen door het bestuur dier school onge vraagd ontslag verleend,, omdat zij solliciteerden bij het openbaar onderwijs te Rotterdam. Het bestuur overwoog daarbij, dat zij door deze daad in strijd handelden met het beginsel van het Gereformeerd onderwijs; zoodat hun niet langer het vertrouwen der Gereformeerde ouders kon worden geschonken. HtrtooviNa. De 71-jarige weduwe'M. A. Wels is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de-Tollenstraat te Rot terdam, op weg naar haar huis plotseling aange vallen door drie haar onbekende mannen, die ha*r tegen de straat sloegen en beroofden -van een hand- tasehje, waarin zich bevonden vier bankbiljetten van f 25, f 30 aan specie, een spaarbankboekje waarop nog f 2.CÖ ingeschreven staat, een paar sleutels en eeidge kleinigheden. Drie personen zijn aangehouden. schandelijk bedrog. Onder dit opschrift schrijft „Het Kath. Volk": Ongelooflijke dingen worden ons verteld met be trekking tot het afslachten >van vee, lijdend aan mond- en klauwzeer. ln den veestapel van een boer kwam het mond en klauwzeer 'voor. Het vee werd aanstonds afge maakt en 'de boer kreeg de -schade vergoed. Voor een os, die reeds aan een slager was verkocht-voor f 299, ontving hij bijv. ruim f 500; want die bestemd voor de slachtbank, werd nu gerekend te behooren tot het'fokvee.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1