De Oorlog. F*n ander voorbeeld. Een hoer, die als „vetwei»" een rijken veestapel had. klaagde over aan een buurman, dat hij.... verschoond bleef van de bekende ziekte onder zljn vee. Hij zon er echter wel raad op vinden I Na verloor van cenige dagen komt hij 'zijn buurman trioniiantelijk meedeelen, dat zlijn vee door de ziek te ie aangetast. En hulpvtaordig voegde hij er bij: „weet je wat, zet nu even dé 'hekken open en jaag u.w vee bij het mijne, dan ben jij ook klaarI" Het vee van den sllmmen. boer werd afgemaakt, ook een ander deel van zijn 'veestapel, dat enkele uren \t rwjjderd lag; want de'boer beweerde, dat hij dagelijks van de eene wei naar de andere, ging, du:-: ook bij het nog niet aangetaste vee het govuar vcx-r besmetting bestond, De boer, -tevens slimme koopman, rekende uit, hoe hoog de schadevergoeding zou moeten zijn. Aan -een vriond vertelde hij, hoe hij daarbij to werk ging. Hij nam als grondslag de hoogste veeprljzen en vermeerderde de totale som nog mot eon. paar duizend gulden. Toen kwam de se battings-commissie. Zij vroeg den boer of hij al eeu berekening had gemaakt. „Neen," luidde het antwoord; „ik was er Hulst meo bezig." Wij, zeiden do heer en,'„zijn klaar; wij hebben-de geheele schade geschat op zooveel." „Kijk," 'zei de boer, „dio som heb ik zoo ongeveer ook bepaald." Een «om, dio nota bene nog eeuige duizénden guldens boven de rekening van den boer gingi Zoo wordt het Rijk bestolen aan den eenenj kant. Maar ook van den anderen kant gaat het aller minst eerlijk toe. liet feit, dat eon koopman, 'aan iemand 600 gul den aanbood, indien doze iemand hem in de gelegen heid kon stellen, een stal afgemaakt vee to koopen, spreekt boekdoelen. Onze zegsman deelde ons ook nog mede, dat een stal vee, door hem geschat op een gewicht van omtrent 1000 kilo, aan een koopr.iaja werd verkocht voor 2000 kilo! Wij publiceeren deze feiten, in de hoop. dat dit tot gevolg mag hebben, 'dat ei' van regoeringswegt strenger zal worden opgetreden. Het guat toch niet aan, dat er op zulke wijze ge- kn<»eid en gestolen wondt; dat er op levensmiddelen zulke woekerwinsten worden gemaakt, terwijl 'een groot gedeelte des volks armoéde lijdt. SI.LIS IN 'T DONKER. De correspondent van „De Tijd" te Sluig schrijft naar aanleiding van het afsluiten van 'den gastoe- voer aldaar het "volgende: Wat zoo lang verwacht, gevreesd engehoopt werd door sómmigen, is dan. toch eindelijk gebeurd. We zitten te Siuia in 't donker. Do gonieente betrekt baar gas van Brugge en tot nog toe liet de levering niets te' wenscben over, schoon elke communicatie met het bestuur 'der fa briek verbroken was. Zondag kon de gasfitter van Sluis -echter, zelfs mol pompen, niet den minsten toevoer verkrijgen en moest uidra tot het inz&ht kamen, dat de gemeente 's avonds zou donkeren. Do mare er van verspreidde zich natuurlijk ondanks het gas, dat we niet kregen als een loo pend vuurtje door de stad, door de jongelui met on beschrijfelijke geestdrift vernomen, door de oude ren met zorg. Al spoedig zag men ze loopen met oude lampen, lampenglazeD, 'katoen, kannetjes, petroleum enz. De eenige winkel, die petroleumlampen verkoopt, zag z'n voorraad in 'n half uur uitverkocht. Dc „Automaat" rukte met z'n overgebleven, voorraad uit en direct kwamen van alle kanten de vrouwen «net bun ledige kannen aangeloopen om ze tegen volle te ruilen. Maar de militairen waren er ook nog! De barakken brandden niets dan gaslampen, die nu ook door petroleumlampen vervangen 'moesten worden. Dies.... werd de „AutomaaA"-voorraad in beslag genomen. Vrouwen vertoonden haar minder gelukkige bu ren zegevierend de onder stof en-vuil op een zolder teruggevonden oude lamp. Een ander kon niet uit gesproken raken over 't „stotm geluk", dat ze toe vallig nog twee liter in 'huis had. „Petrolopm" b*~ doelao ze waarschijnlijk. Soldaten 'dansten en lach ten van pret, omdat ze nou vhnavond „overal vrij en" kouden, daar natuurlijk ook-geen straatlantaarn ontstoken zou worden. In de café's zat men alle mogelijke zakon te ver zamelen, die desnoods 'licht konden geven, waarbij de bezoekers 's avonds over 'de oorzaken van de donkerte konden philosopbeeren. Tegen zes uur begonnen de-grappenmakers en jon gelui reeds op hUn horloge te kijken en zich te verwonderen, dat het „vanavond zoo laat donker" werd. Een kwartier later merkten-ze aan'den kaste lein op, dat ze „waarachtig" niet meer konden -zien met do kaarten en absoluut behoefte aan het een of ander licht gevoelden. Met het gevolg, dat te halfzeven, eeu 'half uur vóór normalen tijd, overal de walmende petroleumlampen, fantastische lampion en flikkerende kaarsen 'n ellendig licht verspreid- don. oekaart werd er natuurlijk niet meer, 'Men liep van het eeneJ café naar het andere en maakte hier en daar roerende tooneeltjes mee van met zoo veel blijdschap teruggevonden lampen, die nu ble ken te lekkeu, -of waarvan de brander niet meer schroefde, of 'de katoen niet opgedraaid kon wor den en nog veel meer van die 'eliemdige dingen. Do jongens dolden de straat over met allerlei vreemde hoofddeksels, welke met een brandende kaars waren „opgesierd". De meisjes lachten en joelden en waren schichtig „als katjes in het don ker". 1 Waar ik ook kwam, overal glinsterden rne die dansende petroQoumlichten tegen, die gewoonlijk 'al leen op tafela geplaatst 'werden, zoodat het licht Juist manshoogte stond. Op 't laatstj'zag ik dan ook niets meer dan die flikkerende dingen, met het ge volg, dat ik al gauw -'„huis-toe" was om m'n oogen daar wat rust te geven, na natuurlijk «aan De Tijd konnis gegeven te hebben van de schrikkelijke din gen, dio er in Sluis omgingen. Dat. moest echter al weer bij een kaarslichte 'gebeuren. Vroeselijk, wat flikkert dat ding. Meermalen heb ik ai moeten op houden om m'n vermoeide oogen een momentje dicht te knijpen en door een diepe zjucht m'n zenu wen weer wat op normaal te brengen. Ik ga het toch echter maar opgeven, Hoe lang gaat dat gTapje duren? We gissen hier ook maar naar de oorzaak. Wil len de Duitschers niet langer den uitvoer van gas toestaan, willen zij wellicht ook Sluis eens „dwars" zitten, het door hen zoo gehate vermeende „spion- nennest", of heeft een der vele geworpen bommen van de 'aatsto dagen misschien de gasfabriek 'van Brugge getroffen? Tot nu 'toe weten we er niets van. 't Is voor vele 'menschen anders een leelijke ge schiedenis. In goed vertrouwen op het gas, 'hadden ze fornuis en petroleumlampen opgeruima. Dezul ken kunnen nu zelfs niet koken-en zhllen ook weer lampen moeten aanschaffen. AAN DE GEVQLGEN OVERLEDEN. Zondagavond werd een te Goevorden met verlof vertoevend milicien,'die zijn-meisje in Slagharen be zocht, op den terugweg 'door eeuige personen aan gevallen en met een gummistok op zijn hoofd ge slagen. Hij is hedennacht 'aan de gevolgen overle den. Van de dader (s) ris nog niets bekend. Predikbeurten. ZONDAG 3 OCTOBER. NEDLRI.ANDSt.Il HERVORMDE GEMEENTE tl»: Scha gen, voorin. 10 uur, Ds. De Graaff. Doop. Anna Paulowna, 's &v. 6.30 uur, Ds Bamouw van Wicringerwaard. Oude Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Dijk. Vaenhulzen. Geen dienet. UMrhugowMrd. voorm. ÖJO-uur, D». Broekema. Nieuwe Niedbrp, '6 av. T uur, Ds. Schermerhorn. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Bamouw. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Petten. Geen dienst. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE ba: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van der Veen. Hippolytushoef. 's av. 7 uur, Ds. Leendertz. Stroe. Geen dienst. BurgervJolbrug, voorm. 9.45-uur, Ds. Huizinga (in afwijking van de aan do leden verstrekte lijst -van preekbeurten). Nieuwe Niedorp. 'Geen dienst. EVANGELISATIE tw: Schagen, voorm. 9.45 uur, Ds. De Borst. Breezand, yoorm. 10 uur, do heer Barends. Gemengd Nieuws. VLUCHTELINGEN IN RUSLAND. Een Puitsch officier, die de 'gevechten bij Brest- Litowsk meemaakte, schrijft over del ellende van de Russische vluchtelingen het volgende aan de Deut sche 'i'ageszeitung: Van Bre8t-Litowsk af was voor het Russische le ger slechts één landweg overgebleven voor den te rugtocht door de! breede Rokitnn-moerassen, de weg teu noordoosten over Kobryn naar Minsk. Deze weg was de eenige dam door het moerassengebied. D«. Russen hadden ervan gebruik gemaakt olm in ver schillende colonnes, dicht naast elkaar, te marchee- ren. Bij deze kleine bewegingsvrijheid en de haast moet hun het leger van meegesleepte burgers las tig geworden zijn en dus-grepen zij het laatste ver schrikkelijke middel aan: zij lieten de arme men schen liggen op den eindeloozen landweg. Onze troepen volgden den vluchtenden vijand op dezen zelfden weg, dicht op de hielen. Dag en nacht gingen onze marsch- en trein-colonnes over dezen weg. De weinige plaatsen, waar men water had kun nen vinden, waren reeds leeg en het kleine beetje, dat men vond, was onvoldoende voor de noodzake lijkste verfrissching van onze troepen, die in de brandende zon geforceerde marschen langs den slof- figon weg moesten doen. De dorpen aan weerszijden van den weg waren platgebrand. En in deze omge ving waren de burgers achtergelaten. Ontelbaren, la gen versuft langs den weg. Zij zaten bij hun kom merlijk huisraad, dat zij meegenomen hadden. Vrou wen en kinderen snikten handenwringend. Om hen heen de laatste huisdieren, kalveren, varaens en schapen. Alles doodmoe., Hoe hooger de zon steeg, des te brandend» werd de dorst. De voortdurend op wervelende stof droogde do kelen nog meer -uit. In hun wanboop lieten velen alles liggen en mhrfw En nergens was water te vinden. In hun wanhoop lieten velen alles liggen en gingen op weg. Zij lie ten huisraad en vee 'in den steek en liepen door de moerassen. Zij wilden weg uit 'deze omgeving tot eiken prijs, waar Bet spobk van den hongerdood en versmachting hen dreigde. Dit was op den eersten 'dag. De nacht liet zijn schaduw vallen op de ellende langs den eindeloo zen weg. Veine van hen, die te voet liepen naar het einde van dit verschrikkelijke moerasgebied, zullen misschien redding gevonden hebben. Den volgenden morgen zagen wij vele verlaten wagens, vol geladen en ook verlaten kampen, be zaaid met kussens, dekens 'en matrassen. Daarnaast lag het vee omgekomen. De 'paarden nog in het gareel. De varkens hadden in hun doodsstrijd gaten gegraven in den grond en -"waren in uun eigen graf omgekomen. Hier en daar bewoog zich nog een dier, stak den kop omhoog, steunde nog dof, stond met inspanning van zijn laatste krach ter. op en tuimelde dan weer neer.' Het was een 'gruwelijk veld van lijken, mijlen ver langs den 'weg, onophoudelijk nieuwe verschrikkelijke tooneelen vertoonend. Elke twintig pas lag links en rechts van den weg een dood dier. Wij trokken langs een reusachtig kerkhof van niet begraven dierenlijken. Zoo gruwelijk had den wij de ellende van, den 'oorlog nog nooit aan vreedzame, onschuldige beesten, gedemonstreerd ge zien. Verder gingen we. De middagzon brandt. Een ver pestende lucht hangt er in de zware, drukkende at mosfeer. Elk levend wezén snakt in deze woestenij naar schaduw en water. Opnieuw 'ontmoetten wij scharen van burgers, in doffe wanhoop liggend aan don kant van den weg. Hier was het noodlot al er- ?er geworden. Zij staren ons versuft aan uit faun lolle oogen. Hun heiligenbeelden hebben zij rond om zich opgesteld. Vrouwen wentelen -in. krampen op den grond, kinderen kreunen zachtjes. Een grijs aard met wuivend hoofd- en baardhaar leest in een boekje en bidt dan zacht voor zich heen. De dood sluipt hier rond. Op den helderen zonnedag, te mid den van een voorbijtrekkend leger van millioenen, huudt hij langs den straatweg een-rijken oogst. Een grijsaard, in dekens gehuld, ligt op een verlaten la- ?er. Zijn lotgenooten hebben hem alleen achterge laten. De zon brandt onbarmhartig op zijn verwelkte gezicht, zijn, trillende wasachtige handen, die hij met laatste krachtsinspanning ons tegemoet strekt. Uij zal spoedig uit zijn lijden verlost zijn. Naast een verlaten wagen zit een kleine blonde jongen.'Bleek, meer dan bleek ziet. hij er uit. Zijn wit handje, zonder bloed, speelt voortdurend met het mulle zand van den weg. Zijn beweging is als de slinger van een klók, zoo regelmatig. Hij ziet ons niet, 'zoo is hij in zijn spel verdiept. En spe-. lend zal hij sterven, ver van zijn vader en moeder, die hem verlaten hebben. Een kleine 'open plek, iets op zij van den weg, omzoomd door langkreupelhout, is 'het tooneel ge weest van een sterven op 'groote! schaal. Hier lig gen wild door elkaar stukken van wagens met 'de overblijfselen der meubels, paarden- en varkenslij ken in groote bloedplassen. Hier oogstte niet de bleeke dood van honger en dorst. Hier sloeg de oorlogsdood zijn 'slag. Hier hadden kozakken hun landgenooten gedwongen barricades te bouwen \an hun wagens, waarin zij zich verbergen 'konden bij het naderen van den vijand. Hier achter dezen le venden muur loerden zij. De aanwezigheid van vreed zame burgers met hun vee bij de wagens moest de Duitache patrouilles in een 'val lokken. De zich verborgen 'houdende kozakken lieten de Duitsche voorhoede voorbij trekken. Eerst toen de artille rie'en in dichte gelederen de infanterie kwa'm, knet terden de verborgen machinegeweren en karabijnen en zonden op kleinen afstand hun 'hagel van ijzer in de Du'itsché troepen. Spoedig echter beantwoord den de Duitschers dit vLur. Van alle kanten sloe gen de Duitsche granaten in den levenden vierhoek, alles vernielend, alles doodend. De kozakken hadden het onmiddllijk op een loopen gezet. Hun onsehuldigen landslieden trof echter het har de, niet af te wenden lot. Stom, met Vast op elkaar gebeten tanden, gaan wij langs deze tooneelen. Het is niet onze schuld.... BERLIJN HEEFT COKES TE KORT. Berlijn wordt in den komenden winter bedreigd met schaarschte aan cokes, wat dds te ernstiger is, omdat voor de centrale 'verwarming, die er bijna overal gevonden wordt, slechts 'dezfe brandstof kan worden gebruikt, daar de ovens voor cokesverbran- ding zijn ingericht. Het Berlijnsche gemeentebestuur zet thans In de bladen uiteen, waaraan deze nood te wijten is. Vóór den oorlog werd in de -gasfabrieken behalve West- faalscho en Neder-Silezische steenkool ook veel Engelsche gebruikt, omdat de laatste voor de gas- induslrie zeer voordeelig -is en uitmuntende cokes levert. Onmiddellijk bij het uitbreken van den oorlog hield de aanvoer op, zoodat de fabrieken slechts hunne voorraden beschikbaar hadden. Om zich te dekken, hebben zij bij de Pruisische ',,Berg*werks- verwaltung", die van rijkewege met de coptróle op de steenkoolindustrie belast is, 'de voor hun bedrijf noodige hoeveelheden steenkool besteld, welk lichaan later ec hter slechts'de helft van de benoodigde hoe veelheden wilde leveren. Dientengevolge was del ge meente genoodzaakt in Bohemen, Moravië en Polen kolen te koopen, die slechts weinige en slechte co kes leveren. De bedoelde „Verwaltung"' schijnt dit als een soort wraakoefening tegen 'de gemeente te doen omdat zij Engelsche kolen gebruikte on heeft thans be'oofd, dat zij voor de burgerij elders opgekochte cokes zal beschikbaar stellen en dus de gasfabrie ken zal onderkruipen. Of zij daarin slagen zal is niet zeker, want zeer vele 'steden verkeeren in het zelfde geval als Berlijn. De „Vossi8che Zeitung" merkt naar aanleiding van deze uiteenzetting op, dat dit optreden van de Prui sische „Bergwerksverwaltung" des te merkwaardi ger is, omdat do autoriteiten de stedelijke bevol king ongeveer negen maanden geleden dringend aan rieden, zooveel mogelijk cokes te stoken, omdat het daardoor het gasbedrijf mogelijk zou 'zijn, groote hoeveelheden voor het oorlogsbedrijf noodige bijpro ducten der gasfabricage te leveren. Verschillende fa brieken hebben teen hunne stoomketels enz. veer verwarming met cokes laten inrichten en particu lieren hebben zooveel mogelijk dien'raad opgevolgd. Als dank bi ervoor 'schijnt nu de „Verwaltung" den gasfabrieken allerlei moeilijkheden 'in den weg to willen leggen. Plaatselijk Nieuws. UITSLAG VI RKOOP1NG. Woensdag 29 September had ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh de otesiag plaats van de veiling der boerenhofstede op Tjallewal te Scha gen en de boerenhofstede te Wieringerwaaid, ten verzoeke van dë erven 'van wijlen den heer .1b. Stammes Sr. alhier. De uitslag was: porceelen 1 tot en met 5, huis- manswoning met weiland. gToot 5.92.UO H.A., de heer P. Gootjes, St. Pancras, 'voor f 21215. i'erceel 6, tuin, groot 33.9Q Aren, de heer D. Hartland, Schagen, voor'f 921. Perceel 7, ■'dubbele arbeiderswoning met tuin, -gr. 21.40 Aren, de heer C. Gootjes, Schagen, voor f 1904. I'erceelen 8 tot en met 11, weiland, groot 8.82.70 H.A., de heeren W. Molenaar, A. J. 'H. van Haare en R. Th. Luyckx, te Helder, voor f 23710. I'erceelen 12 en 13, weiland, groot 2.64.90 H.A., de heer P. Verburg, Noordscharwoude, voor f 6045. Perceelen. 14 tot en met 16, weiland, groot -3.85.10 F.A., de heer A. Bakker, St. Maarten, vo< r 1' 9475- Perceel 17, bouwland, 'groot 94.70 Aren, de bed' D. Hartland, Schagen, voor f 2160. Perceel 18, bouwland, groöt 62.80 Aren, de heer J. Stammes Jz., -Nieuwe Niedorp, voor f 1430. Percejl 19, tot en met 21, bouwland, -gr. 2.29.50 H.A.. de heer D. A Blom, St. Maarten, f 4459. Perceel 22, weiland, groot 2.43.G0 H.A., de heer J. Asjes, Oudesluis, voor f 8160. Perceel 23, bouwland, 'groot 49.20 Aren, de -beer A. A. Kikkert* Alkmaar, voor f 147U. Perceel 24, weiland, 'groot 2.04.90 H.A., de hee ren J. Peetoom, N. Niedorp en C. -Peetoom, Moer beek, voor f 6794. Perceel 26, weiland, groot 18.70 Aren, de beer C. A. Waiboer, Wierimgerwaard, voor f605. Perceel 25 en 27 tot en met 31, huismanswoning, wei- en bouwland, groot 8.88.85 H.A., de heer J. de Veer te Schagen voor f 21440. SCHAPENKEÜRING. Heden had op de Marktplaats alhier vanwege de Ver- eeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noordholland eene keuring van halfjarige rammen en ooien plaats. Aangegeven waren 19 rammen en 8 ooien. Van de rammen waren 4 afwezig, terwijl alle ooien aanwezig waren. Het aantal afkeuringen bedroeg bij de rammen 5; de ooien werden alle goedgekeurd. Volgens den eigenaar werden goedgekeurd 4 rammen van.den heer W. N. Veerman alhier, Texclsck ras; X van den heer Jm. Blaauboer te Barsingerhorn, Texelsch ras; 4 van den heer K. Schenk Kz. te Wie- ringerwaard, waarvan 2 Texelsch ras en 2 gekruist Texelsch ras; 2 van den heer Jb. Schilder te 't Zand, Texelsch ras. De ooien waren alle van den heer W. N. Veerman alhier en van Texelsch ras. POLITIE. Verloren: Een juweelen broche in zilver. Inlichtin gen ter Secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hendrikus Thomas, zoon van Adrianus Deu- tekom en van Antonia Portegiis. Overleden: Antje Quast, oud 2 weken. MAKkTO VERZICHT. De heropening van -den exporthandel in vette scha pen op 4 óctobeTj met uitvoerverlof van schapenvleescb met consent, geleibrief voor uitvoer, oefende reeds he den een gunstigen invoer op den handel in fokschaepn en lammeren uit. Fokschapen waren vast, met hooger prijs. Besteed werd tot 45 gulden. Een enkel klein koppeltje vette schapen, kwam nog niet voor markt- zettmg in aanmerking. De aanvoer van vette varkens was grooter dan in de laatste weken het geval was: 39 stuks. De handel was trekkend. Voor de beste soort werd 45 cent betaald. Het fonds boekte 97 stuks vette koeien. Volgens schatting werd voor eerste kwaliteit 52 a 53 cent be taald. .Een enkel exemplaar maakte daarop eene uit zondering. Dat werd bij het pond voor 56 cent ver kocht De taxatie voor dit dier bedroeg 550 gld., eige naar de heer C. Kooij, Vennik, Harenkarspel. Kalf- kocien, ook met aankoop voor Oostenrijk, waren zeer prijzig' en liepen tot 400 gld. Ook het andere weidevee was hoog, doch trekkena. Slachtkippen blijven prijshoudend. Al naar zwaarte loopen ze van f 1.10 tot f 1.50. Jonge kippen kan men vrijwel rekenen op 50 cent per maand, dat wordt voor 5 a 6 maanden f 2.50 a 3. Eieren 9 cent, boter vol gens regeeringsprijs. SPREKENDE CIJFERS. Dinsdag' werden door het spoor in onze gemeente ruim 2200 personen aangevoerd; grooter getal dan ooit te voren het geval was. De Noordertram vervoerde 365 passagiers naar Schagen. VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van „volks onderwijs", in het café De Beurs van den heer C. Boontjes. 13 Leden waren aanwezig. liet Bestuur deed mcdedeelingen omtrent zijn werk zaamheden inzake het voortgezet onderwijs voor meis jes. De plannen bleken nog in 't allereerste stadium van voorbereiding, zoodat dit jaar van een cursus wel geen sprake zou kunnen zijn. Na langdurige besprekingen werd besloten, aan den Gemeenteraad een adres te richten met het verzoek nog dit jaar het bestaande her- halings-onderwijs voor meisjes uit te breiden met on derwijs in handwerken, naaien, verstellen en eostuum- naaien. Voorts aan do Maatschappij tot Nut van 't Al- Semeen te verzoeken, alhier oen kookcursus te hou- en van de z.g. Reizende Keuken. Slagen deze beide plannen, dan is daarmee althans in hoofdzaak het doel van „Volksonderwijs" bereikt, en in afwachting daar van en van de eventueele resultaten, blijven dan de plannen van een eigen cursus voorloopig rusten. Vervolgens was bfi 1 'ewaarschool-onaerwijs alhier een punt van bespreking riet Bestuur had eene conferentie gehad met het Bestuur van de Nutsafdeeling, waarbij gebleken was. dat het Hoofdbestuur geen fondsen heeft, waaruit pensionnoering der onderwijzeres bekostigd kan worden. Het Bestuur had echter de overtuiging gekregen, dat nimmer eene ernstige poging bij het Hoofdbestuur was gedaan, ora een oplossing te verkrijgen van de moeilijke kwestie. In verband hiermede wordt besloten een adres aan den Raad te zenden, waarin wordt aangedrongen op het stellen van voorwaarden, waarop de Gemeente hare subsidie ten behoeve dezer Nuts- Instelling geeft, voorwaarden n.1. met zekere eischen betreffende het onderwijs ad. Da vergadering was van meeneing, dat er vanwege het Gemeentebestuur ;..~.dc op het Nut moest worden uitgeoefend, om althans in deze ^aak hare plichten te voelen. Nog werd besloten een derde adres aan den Ge meenteraad te richten, vragende om het schoolgeld te verlagen tot het bij ae Wet bepaalde minimum. Nagekomen Berichten. GROOTE BRAND. Een hevige brand heeft gisteren te Sommelsdijk twee schuren en vier woningen in de asch gelegd. Omstreeks half twaalf werd men den brand gewaar in du land- bouwschuur van den heer J. Nipius, welke schuur ul spoedig in lichte laaie stond, zoodat hier aan geen redden te denken viel. Vóór nog de spuiten werkten, had de boerderij van den heer P. Kieviet Dz. eveneens vlajn gevat; door het spoedig wegbreken van een tusschengebouwtc kon het aangrenzende woonhuis gespaard blijven. Wel kreeg het veel waterschade. Vier woningen aan de zuidzijde van het terrein ge legen, gescheiden door een straat van ongeveer 7 meter, werden, doordien de felle Noordcwind de vlam men opjoeg, eveneens den prooi der vlammen. Deze woningen, eigendom van het Diaconie-armbestuur, wa ren bewoond door P. v. d. Meide, W. Kievit, J. C, van Antwerpen en M. Noordijk. De schuren en de huizen waren verzekerd, van do inboedels alleen die van v. d. Meide. Er is slechts weinig van de overige gered. In de schuren is e?:; niet onbelangrijke hoeveelheid graan, benevens land bouwwerktuigen, enz, verloren gegaan. Twee paar den en een varken van Nipius zijn omgekomen. Ongeveer 3 uur was men den brand meester. Om trent de oorzaak tast men in 't duister. WOLVORDERING. Het lid der Tweede Kamer, mr. Th. H. de Meester, heeft, naar de Alk. Ct verneemt, d.d. 23 September de volgende vragen tot den minister van oorlog gericht; Krachtens art. 32 der Inkworlu. tngswet hebben in November 1914 en Mei 1915 L. dc provincie Noord- Holland wolvorderingen t:n ue van den krijgs dienst plaats gehad, waarvm. schadeloosstelling, naar luid van de artikelen 10 van het Ko ninklijk besluit van 10 Novei..r 1892 (Stbl. No. 253), zooals dit bij latere Ko...uklijke besluiten is gewijzigd, in billijkheid had behuorcii te worden ge regeld door de burgemeesters der gemeenten, waar de vorderingen zijn geschied. Is de minister van oorlog bereid mede te doelen: lo. Krachtens welke wettelijke bepalingen veel meer wol is gevorderd, dan voor den kt 'jgsdienst noodig was, zijnde het meerdere aan de wolindustrie gedis tribueerd. 2o. Trachtens welke wettelijke L lahngen de regeling der schadeloosstelling heeft plaats gehad door een an dere autoriteit dan de burgemeester der gemeenten, waur de vorderingen zijn geschied. 3o. Of Z.Exc. bekend is met de beschikkingen, geno men door den commissaris der Koningin m de" pro vincie Noord-Holland op de bezwaarschriften door wol producenten tegen de prijsbepaling der door het le gerbestuur opgevorderde wol ingediend, bij welke be schikkingen genoemde commissaris der Koningin (toi wien de wolproducenten zich hadden gewend op raad van den minister van oorlog, bij schrijven van 26 Mei 1915 gegeven) heeft te kennen gegeven, dat in deze gevallen geen beroep als bedoeld ln de art. 11 juncto 10 van gemeld Kon. besluit bij hem open staat, op grond dat de bepaling der schadeloosstelling voor de opgevorderde wol niet door de burgemeesters heeft plaats geiiad? 4o. Bij wien thans de wolproducenten van de prijs bepaling in beroep kunnen komen. do. Naar welken grondslag de prijsbepaling, die aan merkelijk lager is dan de marktwaarde, heeft plaats ge had. 6o. Krachtens welke wettelijke ncphlingen voor de wol, aan de wolindustrie gedistribueerd, dezelfde prijs is betaald als voor de wol, ten behoev j van den krijgs dienst btnoodigd? TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnomingen verricht in den morgen den 30 September 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 757.9 te Christiansund, laag ste barometerstand 745.8 te Skagen. Verwachting' tot den avond van 1 October. Zwakke tot matige winden uil W richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring Waarschijnlijk cenige regen. Zelfde temperatuur. Het nieuws van het oorlogsterrein in het Westen blijK zich bepalen tot de bijzonderheden over den voor Frankrijk en Engeland zoo gunstigen strijd in Cham pagne. Het officieele communiqué zegt daarover: De inkomende verslagen stellen ons in staat eiken dag vollediger de beteckenis af te meten van het succes, verkregen door het Fransche offensief in Champagnes in sumenwerking niet dat van de Engelsche troepen in Artois. De Duitschers zijn niet slechts gedwongen geworden over een Uitgestrekt front de sterk verschanste stellingen te ontruimen, waarin zij, naar het bevel luidde, tot het eind itroe tegenstand moesten bieden, doch zij hebben verliezen geleden, waarvan het totaal aan gesneuvelden, gekwetsten en gevangenen het effec tief van drie legercorpsen te boven gaat. Het geheele aantal kriig p-.vangeaien bedraagt thans meer dan 23000; het aantal naar achteren gevoerde kanonnen 79. 17.055 krijgsgevangenen en 316 officieren zijn door Chalons getrokken, op weg naar de gevringe: kampen. Het slagveld wordt geregeld aan opgeruimd; wa pens van allerlei soort en materiaal in de loopgraaf, die de Duitschers moesten ontruimen, worden geteld. In Artois is de vooruitgang, die gisteren ten oos ten van Souchez gemeld werd, voortgegaan. Aan het einde van den dag en gedurende den nacht hebben de Franschen, na een hardnekkig gevecht, hoog tepunt 140 bereikt, hetwelk de kammen bij Vimy en en de boomgaarden ten zuiden daarvan beheerscht Het aantal ongekwetste krijgsgevangenen, in den loop van deze krijgsverrichtingen gemaakt, bedraagt meer dan 300, voor het m erendeel b hoorendc tot de twee garde divisies. In Champagne wordt de strijd onverpoosd voortgezet langs het geheele front In de streek ten noorden van Massiges hebben nieuwe groepen Duitschers zich over gegeven. Hun totaal bedroeg 1000. In den loop van den avond beschoten de Duit schers de loopgraven ten noorden en ten zuiden van de Aisne, in de streek van het bosch van St. Mard, Troyon en Vaily. De Franschen antwoordden krachtig. Andere berichten uit Londen vertellen ons over den strijd der Engelschen bij Loos het volgende: Het dorp Loos was beschermd door een drievou dige versperring van prikkeldraad van buitengewone dikte en sterkte. Het draad was bijna 2.5 c.M. dik. Do eerste twee versperringen zijn door de artillerie ver nietigd. maar de derde stond nog en moesl vernield worden door troepen, die aan het vuur van den vijand blootgesteld waren. Een man zeide, dat in de loop graven rond de plaats de doode Duitschers op som mige plaatsen vier dik lagen. Het dorp zelf is erg beschadigd door het geschut vuur. Van de kerk is mets overgebleven dan een vorm- loozc steenklomp. Tal van huizen zijn in stukken gesla gen cn de straten lagen vol pulti, waarin honderden dooden en gewonden. Een aantal veldkanonnen wer den ontdekt in gecementeerde verschansingen; ook zijn tal van versterkte stellingen voor machinegeweren ge vonden. De aanval op Loos heeft de verdediger blijkbaar ver rast, want tal van Duitschers. die op het gerucht van den aanval haastig uit hun kwartieren kwamen,- waren zonder uitrusting en sommigen zelfs zonder geweer Zij waren kennelijk erg gedemoraliseerd. Een onzer soldaten drong een huis binnen, waar enkele Duitschers zich schuü hielden. Hij doodde er drie en kwam weer

Schager Courant | 1915 | | pagina 2